2e BLAD Van Week tot Week .'jr^Sr^k 60016 raTESCHfi •IliflïWHEERESI-BAAl BURGERLIJKE STAND Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten perons WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 25 APRIL 1930 No. 16. BINNENLAND. Tevredenheid. Geen „groene Paschen". Naar de bloembollen velden. De land bouwcrisis. Een nieuwe Staatscommis sie. Met veel oritiek ontvangen. Een departement van Landbouw gewenseht Een adres van de F.N.Z. Tegen het vermengen van boter en den. verkoop van „melnage". Oneerlijke concurren tie. Zendtijd-problemen. De samen stelling van de Tweede Kamer als nwnsta'f. Onthulling 'Van !h<ef gje>+ denkteeken voor Juliana von Stolberg. Een millioenen schat te Zaandam ver borgen? Een oud testament en aan wijzingen van een helderziende gravin. Een fortuintje voor de gemeente Zaan dam? Een in alle opzichten tevreden mensch moet naar wc wel eens ergens gelez:en hebben, een zeldzaamheid zijn. Zooiets als een wonder waar naar elk zich heenspoedt om het van alle kanten te 'bekijken. Mis. Een werkelijk tevre den mensch, zoo die al mocht bestaan, zou weinig bekijks hebben, alleen al om de simpele reden, dat wel ieder voor Zich min of meer met 'een behoorlijke dosis tevredenheid toege rust acht en om nu iets, dat wie zelf in zekere taate bezitten, te gaan bewonderen in een ander, daar zouden we allicht niet toe komen. Wij zijn dus allen min of meer tevreden, al leen zouden we dit of dat nog wat anders wenschén, dan het is. Het weer bijvoorbeeld. Na een (in vergelijking met den vorigen) nog al zachten, om niet te zeggen slappen winter, waarin, om maar iets te noemen, de Indische verlofgangers niet eens zich hebben kunnen Vermeien in en met het oud-Hollandsche sneeuw- en ijsvermaak (wat voor hen een te genvaller was) na zoo'n zachten winter zou het van zekere tevredenheid getuigen als we genoegen namen met het weer zooals het rond Paschen was. Maar neen, juist omdat we zoo'n zachten winter hadden, ging de wensch, de verwachting uit naar een „groene Paschen" met heerlijk voorjaarsweer. En, in die verwachting zijn wij eenigszins teleurgesteld en menigeen zal zich er over verheugd hebben, dat de jaarlijksche schoonmaak met al den aankleve van dien, hem althans de kachel nog had gelatenIntusschen koud of niet koud, de bloembollenstreek, de plaats waar reeds eeuwen geleden „de goudmijn in het zand"rijke winst leverde, ze werd druk bezocht en voor velen traditioneel© Paaschtocht naar de bloembollen velden heeft in elk geval weer doen zien, dat de Natuur haar tijd wel zoo ongeveer weet. Zooals we reeds eerder vermeld hebben, voorzoover nog noodig, maken onze land'- en tuinbouw een crisis door. Ons land maakt wat dit betreft (gfeen uitzondering: ook aller- wege in het buitenland wordt van een land en t uinbouwcrisis gewag gemaakt. Naar eenige dagen geleden werd medegedeeld is in voor bereiding de instelling van een Staatscommis sie, die tot taak zal hebben te bestudeeren welke maatregelen getroffen kunnen worden met den toestand van land- en tuinbouw op het oogenblik. Aan de zeer lange reeks oom missies, welke in ons land reeds werkzaam zijn op verschillend gebied en wellicht in zeer verschillend tempo, zal dus weer een nieuwe oommissie worden toegevoegd. Nu is er ruim een jaar geleden ook al eens een com missie ingesteld, die onder meer had te onder zoeken of en zoo ja in hoeverre en door welke oorzaken er in land- en tuinbouw een wanver houding bestond tusschen bodemprijzen en pro ductiekosten aan den eenen kant en opbrengst der producten aan den anderen kant. Hebben we dus nu twee commissies. Hoe dit zij, van enkele zijden 'Wordt er op gewezen, dat het wenschelijk zou zijn het werk dat door de benoemde commissie(s) verricht moet Worden, in handen te leggen van een departement van Landbouw met daaraan verbonden een gansche staf van deskundigen. Maar misschien zou het werk der oommissie(s) wel het resultaat kun nen opleveren, dat als „het" middel om zoo spoedig mogelijk een einde aan den crisis te maken, zou zijn: de instelling van een afzon derlijk ministerie van Landbouw'. Het „Hbld." er aan herinnerende, dat Staatscommissies soms heel langzaam en traag werken, zegt o.m. te vreezen, dat wanneer het rapport van eerstbe doelde oommissie verschenen zal zijn, de toe stand, waarin land- en tuinbouw dan zullen ver koeren niet meer de toestand van het oogen blik zal zijn, maar dat hij nog hopeloozer zal zijn. Uit een en ander kan men opmaken, dat de instelling van een commissie die tot taak heeft enz. enz. niet met algemeen© instem ming 'wordt begroet. Scherpe critiek op de instelling van de nieuwe staatscommissie wordt van landbouw kundige zijde uitgeoefend in landbouWvak'- bladen en ook daarin wordt met nadruk ge wezen op het' belang van een afzonderlijk departement, dat den landbouw in de gelegen heid zal stellen direct met de regeering te kunnen spreken. Vermelden we hier nog iets op het gebied van landbouw, dit namelijk, dat de F.N.Z., de Algemeen© Nederlandsche Zuivelbond zich met een adres tot den Minister van Binnenland- sche zaken en landbouw heeft gericht, waar in dringend verzocht wordt zoodanige maat regelen te nemen, dat er een eind komt aan de mogelijkheid boter en margarine te vermen- gen en dit product jatls „melange" in den handel te brengen. In het adres wordt er o.m. gewezen, dat de (natuur) boterprijs steeds in dalende richting gaat en dat, waar de overheid ©enerzijds zware verplichtingen op het vee- houdersbedrijf legt, anderzijds verwacht mag worden, dat zij, (de overheid) er tegen zal wa ken dat aan genoemd bedrijf geen oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Adressanten, zul len vermoedelijk wel gelijk hebben. Intusschen zouden we willen vragen of het mis is, wan neer we meenen, dat er strafbepalingen zijn gesteld op ta«et verkoopen van „natuurboter" van alles 'wat krachtens de samenstelling in meerdere of mindere mate van het natuurpro duct afwijkt, 't Gaat in het adres echter blijk baar om een verbod van het vermengen en verkoopen van 't gemengde als melange. Men zou zeggen: als de menschen nu weten dat ze melange koopen en dus geen natuurboter maar en dit kan de vraag zijn, „weten" ze het altijd en overal? Onder de vele problemen, die ter oplossing Worden aangeboden (en daar zijn het proble men voor) moet zeken tegenwoordig het zend tijdprobleem genoemd Worden. Men zou zoo zeggen: de lucht is vrij en door den aether kunnen we zenden wat en waar en wanneer we willen. De Werkelijkheid is anders. De kwestie van het zenden door de lucht hangt saimen met internationale regelingen en af spraken waaraan we ons hebben te houden. En, de zendstations, die we hebben met de voor haar vastgestelden golflengten moeten ge bruikt worden door de verschillende groepen (vogels van diverse pluimage) die elk voor zich het aan haar verknochte deel van 't Ne derlandsche luisterpubliek op hunne wijze wen- schen te bereiken en te bedienen. Er zijn en kele kleinere groepen, die tevreden zijn, meer dan tevreden misschien' met de haar toegewe zen zendtijd, die desgeWenscht nog iets aan den anderen kant zou Willen afstaan. We wen- schen ons hier niet uit te laten over het naar onze meening al of niet billijke der van som mige zijden geëischte deel van den totalen zendtijd. We vermelden alleen, dat van voor het bepleiten van het goed recht van gestelde eischen ook de samenstelling van ons Parle ment, n.l. van de Tweede Kamer In aanmer king genomen wordt. Als de samenstelling van onze Tweede Kamer nu inderdaad juist aan geeft welk percent van den zendtijd de een toekomt en op welk percentage een andere groep toekomt, dan 'zullen in den vervolge de kamerverkiezingen een attractie te meer heb ben 't gaat daarbij dan ook om den zend tijd en een min of meer belangrijke wijziging in de partijgroepeeringen in de Tweede Kamer, na een verkiezing zou dan noodwendig ook weer een wijziging in den zendtijdverdeeling mioeten brengen. De oplossing van' het zendtijd probleem is, dunkt ons, voor de regeering niet zoo heel gemakkelijk, althans niet spoedig ge vonden. Misschien hebben We het mis, maar We zouden zoo zeggen: gelukkig dat de meeste luisteraars zich bij' het genieten van de radio niet tot ©en enkele groep zullen bepalen maar dat vermoedelijk de menschen van de A.V.R.O., van de V.A.R.A. en de K.R.O. en de N.C.R.V. en die van andere groepen nog wel eens te gast zullen gaan bij hun zendtijd tegenstan ders, als die Imlaar Wat moois aan te bieden hebben. Zooals We reeds de vorige week mëedeelden heeft deze week de onthulling plaats gehad van het Juliana van Stolberg gedenkteeken te 's- Gnavenhage. Het monument geeft te zien Julia na van Stolberg met haar vijf zonen. Onder het gewichtige gedenkteeken (hef rust op twin tig betonpalen) is geborgen een oorkonde in looden koker, vermeldende de plechtigheid van het leggen van den eersten steen. Aan alle leden van het Vorstelijk Huis werden oor konden gelijk aan de oorspronkelijke, aange boden. Naar gemeld Wordt Staat de gemeente Zaan dam voor groote gebeurtenissen, waarbij de Spaansche schatgraverij ten ©enenmale in het niet behoort te verzinken. Iemand in Beieren moet op een zekeren dag uit een oud testament de wetenschap hebben opgeduikeld, dat in Hol land en wel in de gemeente Zaandam een oud kasteel of klooster gestaan moet hébben en.. dat is wel van het meeste belang (kloosters en kasteelen hebben er in ons land zooveel gestaan), de laatste bewoner er van zou er een schat begraven hebben ter waarde van millioe nen. Door een helderziende dame te Berlijn van h'ooge geboorte zou met nauwkeurigheid zijn aangegeven waar men moet graven om den schat te vinden. Door den burgemeester van Zaandam is, naar We lezen, verlof gegeven tol het doen van opgravingen. Inderdaad zouden reeds belangrijke vondsten gedaan zijn o.a. den marmeren vloer van een voormalige kapel die doen vermoeden, dat de gravers op den goeden weg zijn. Als de millioenen eens gevon den werden. De dag waarop dit gebeurt, is voor Zaandam een goede dag immers, naar we lezen is aan die gemeente de helft van den (eventueelen) opbrengst toegezegd. Menige ge- tneente zou leen dergelijk aandeeltje in een millioenen vondst terdege kunnen gebruiken. BUITENLAND. Twee groote tentoonstellingen in Bel gië: te Antwerpen en te Luik. Zes en twintig deelnemende naties te Ant werpen. De volkeren ontmoeten el kaar waar vroeger de vestingwallen waren. Een terrein van 50 H.A. Ons land komt goed uit, zoowel te Luik als te Antwerpen. De Nobelprijswin naars. Vele attracties, feesen, congres sen enz. Opening te Antwerpen op 26 April, te Luik op 3 Mei. Ook ons land zal wel een flink con ten geuit belang stellenden leveren. De ramp in Roe menië zeer vele slachtoffers. De deur van het kerkgebouw sloeg naar binnen open. Nog honderdduizend Duitsche militairen zoek. Ofschoon het eigenlijke reis seizoen nog niet is aangebroken zullen velen in ons land er toch in de komende dagen op uit moeten en willen. België, onze Zuidelijke nabuur mag zich op betrekkelijk veel natuurschoon be roemen, maar de attractie van België zal in de eerste weken niet juist het natuurschoon zijn, dat intusschen door de bezoekers gaarne op koop toegenomen kan en zal worden. "België staat in "hlet toeken van; de tentoonstelling en het jaar, waarin de bevolking van genoemd land zijn honderdjarige onafhankelijkheid viert, zal zeker talrijke scharen vreemdelingen op Belgische bodem brengen. Zaterdag, den 26sten April heeft de officieele opening plaats van de wereldtentoonstelling te Antwerpen en eeni ge dagen daarna Wordt ook te Luik een tentoon stelling geopend. De opening van de Antwerp- sche tentoonstelling geschiedt des namiddags drie uur door den koning en in tegenwoordig heid der Kon. Familie. De terreinen voor deze tentoonstelling beslaan een groote opper vlakte, nagenoeg vijftig hectaren. Op de plaat sen Waar zich vroeger Antwerpens vestingwal len bevonden hebben (de gedachte daaraan voert ons terug naar de oorlogsdagen) zullen zich nu de duizenden en tienduizenden bewe gen van heinde en ver gekomen, om te zien, te bewonderen wat uit Noord en Zuid, uit Oost en West is bijeengebracht, laten we zeggen ook als symbool van vrede en samenwerking. Uit den aard der zaak neemt al wat tot de Belgi sche afdeelingen behoort en onmiddellijk be trekking heeft op dit land en zijn koloniën, een eerste plaats in. Maar ook voor de andere deelnemende naties (in totaal zes en twintig) is een groote ruimte gereserveerd. Of er vraag was naar expositieruimte Wat ons land be treft, kan gemeld worden, dat er meer ruimte gevraagd werd dan er gegeven kon worden, zoodat er eenige gegadigden moesten worden afgewezen. Ons land komt te Luik en te Ant werpen goed voor den dag. Te Antwerpen voor al is onze deelname op het gebied van land bouw belangrijk. De oppervlakte van de Ne derlandsche afdeeling beslaat twaalf duizend vierkanten meter, waarop ongeveer honderd vijftig inzenders zullen exposeeren (daaronl- der zijn o.a. de ministeries van Waterstaat en Koloniën, verscheidene groote gemeenten en ondernemers van verschillende grootbedrijven (havenbedrijf, industrie enz.) Een belangrijk deel van de Hollandsche inzending heeft be trekking op onze bloemen en de bloementeelt. Van belang zal ook zijn wat er te zien is op koloniaal gebied. En wat de andere landen te Antwerpen zullen laten zien. 't Is te begrijpen: veel en velerlei. Ofschoon Duitschland niet of ficieel vertegenwoordigd is, bevindt zich (en wel achter de Nederlandsche afdeeling) een gebouw van de oude Hanzesteden Bremen en Hamburg. Britannië doet zijn naam als eilan denrijk eer aan. Engeland heeft een paviljoen op een heuvel, door water omringd. Tot de deelnemende landen behooren behalve ons land en Engeland met zijn Dominions o.a. Frankrijk, Itajlië, Canada, Brazilië, enz. Tijdens den duur der tentoonstelling zullen en velerlei we tenschappelijke congressen en vbordrachten ge houden worden. Wat België zelf betreft, kan gemeld worden, dat er veel werk gemaakt is van de afdeeling Vlaamsche Kunst. Een der attracties van de tentoonstelling is Oud-België, dat o.m. veel van het oud-Vlaamsche en beval lige stedenschoon te zien geeft, waardoor bijv, Brugge zoo bekend is. En, behalve dat er vele andere attracties op en bij het tentoonstellings terrein zijn, zorgt het stadsbestuur van Ant werpen voor een heele reeks feestelijkheden. De tentoonstelling te Luik, ofschoon van kleiner omvang, belooft evenals de Antwerp- sche tentoonstelling veel moois, veel interes sants. Te Luik zullen p.m. te zien zijn (wat met het karakter der stad als centrum van de Belgische metaalnijverheid overeenkomt) machi- neriën op allerlei gebied, voortbrengselen van de groot-industrie, het mijnwezen (ook een Ne derlandsche inzending) Zuivelfabricage, electri- citeit, enz. Hier te Luik, beslaan de Nederland sche hallen een oppervlakte van 3000 vierk. meter. Wat ons land betreft, zij gemeld, dat vooral op wetenschappelijk gebied Nederland een belangrijke plaats zal innemen. Er zullen zijn eigen inzendingen van al onze universi teiten, en onder de inzendingen is er één: No belprijswinnaars". Ons land is klein, maar groot zijn We wat aangaat het aantal Nobel prijswinnaars. We hebben er acht. De tentoon stelling te Luik zal vooral op het gebied van techniek en wetenschap zeer veel ,te zien ge ven en naar te begrijpen is de bezoeker zal er kennis kunnen maken met de groote vor deringen welke op technisch en wetenschap pelijk gebied gedurende de laatste jaren ver kregen zijn, bijv. om maar iets te noemen op het gebied van den mechanischen landbouw. Onder de Nederlandsche inzendingen neemt nog een aparte plaats in: de muziekafdeeling. Ook te Luik zullen gedurende de tentoonstel^ lingsmaanden tal van wetenschappelijke en ook technische congressen en andere internationale bijeenkomsten gehouden worden, waar de ge leerden, de industrieelen en zakenlieden van vele landen elkaajr zullen kunnen leeren ken- nen en waardeeren. De zomer is op komst. Het zal wel niet te gewaagd zijn Ie voorspellen, dat ook de Hollanders bij duizenden over onze Zuidelijke grenzen zullen trekken om daar te Antwerpen en te Luik naast veel van eigen bodem veel en velerlei te aanschouwen dat het product is van intellect, techniek, Weten schap en kunst van vele volkeren. Een verschrikkelijke ramp heeft plaats gehad in Roemenië, in de gemeente Contesct Tijdens de Goede Vrijdagviering is een geheel van hout opgetrokken kerk in vlammen opgegaan. Vol gens de eerste berichten zouden ruim honderd personen, mannen, vrouwen en kinderen het slachtoffer geworden zijn. Volgens latere be richten, zou het aantal slachtoffers nog groo- ter zijn. Slechts drie personen wisten zich uit het brandende gebouw te redden, en naar ge meld werd zijn ook deze drie aan de bekomen verwondingen overleden. De brand zou ont staan zijn, doordat tijdens een processie de door de geloovigen gedragen kaarsen in aanra king kwamen met de kleeren. Het feit, dat de deuren van het kerkgebouw naar binnen open sloegen was oorzaak dat er van de opdrin gende vluchtende menigte niemand (buiten de bovenbedoelde drie) ontkwamen. Mén zal zidh eenigszins kunnen voorstellen, dat ziah binnen de muren van het brandende gebouw aangrij pende tooneelen hebben afgespeeld. De kerk lag ongeveer een halven kilometer van het dorp af. Vandaar dat in het dorp van de ontzettende ramp niets bemerkt was. Toen uit een naburige stad de brandweer en de reddingsbrigaden aan kwamen, was het kerkgebouw nog slechts een rookende puinhoop. De oorlog is al lang voorbij, maar ieder weet het, in vele der indertijd deelnemende landen ondervindt men nog in niet geringe mate de gevolgen. Intusschen zou nen meenen, dat althans al de menschen, die in oorlogstijd niet gesneuveld zijn, weer terecht waren. Maar deze meening moet, blijkens mededeel in gen in Duitsche bladen, onjuist zijn. De wederzijdsche gevangenen zijn in den loop der jaren uitge wisseld, maar naar door Duitsche bladen gemeld wordt bestaat er nog altijd onzekerheid over het lot en het verblijf van honderdduizend soldaten, die in den oorlog in gevangenschap zijn geraakt. Voor de kleinste helft betreft het manschappen, die in Fransche krijgsgevangen schap raakten, voor de grootste helft betreft het soldaten, die door Rusland gevangen geno men Werden. Aangenomen wordt, dat velen der niet Weergekeerde manschappen tijdens het ver voer zijn overleden. En. waar het begrijpelijk geacht wordt, dat In Rusland de lijsten der gevangenen niet zoo bijster nauwkeurig worden hijgehouden, daar vindt men het toch bevreem dend, dat ook van zoovele gevangenen in Frankrijk niets meer vernomen werd. Doch, de gedachte aan een nog steeds voortduren der gevangenhouding wordt zoowel met betrek king tot Rusland als tot Frankrijk verworpen. De kans. dat de honderdduizend vermisten nog ooit zullen terugkeeren wordt, zooal niet uit gesloten, dan toch uiterst gering geacht VLISSINGEN van 17—24 April 1930. Ondertrouwd: A. van der Plas 31 j. en M J. Meijnderts 23 j. P. F. Haarsma 26 j. en W. P. Fibbe 27 j. J. P. Contant 27 j. en C. Boeije 28 j. Getrouwd: H. W. Klip 27 j. en T. de Groot 25 j. H. H. Schipperijn 26 j. en C. C. J. van Duin 17 j. L. Eversdijk 25 j. en M. S. Kramp 20 j. C. van der Brugge 35 j. en A. J. Schlachter 29 j. H. Valstar 24 j. en A. Roeting 20 j. H» P. van de Schelde 30 j. en L. Vos 20 j. Bevallen: N. M. Bergshoeff geb. Lavooij d. E M. Kole geb. Polderman d. H. C. van Bel zen geb. de Louw z. A. M. de Veij geb. Dingemanse d. H. van der Wilt geb. Vlie- lander z. E. A. Smit geb. de Kramer d. C. F. Schouwenaar geb. de Putter z. P. Bal- kema geb. Meijer d. Overleden: D. det. Coninck vrouw van P. Louwerse 25 j. D. J. Lute vrouw van C. Kooger 58 j. E. de Gronchel jm. 21 j. H. Adriaanse vrouw van W. Stroo 58 j. K. .Lavooij man van P. M. Weug 62 j. L. Bevers man van L. M. Schenkenberg 57 j. MIDDELBURG, van 17—24 April 1930. Ondertrouwd M. janse 31 j. en P. Ga- briëlse, 28 j. H. Duimering, 25 j. en K. Cijvat 27 j. GetrouwdA. J. van Tatenhove, 20 j. en G. van de Wege, 23 j. W. Schenken berg, 24 j. en A. W. Bosdijk, 22 j. A. Baijens, 29 j. en I. C. Witte, 26 j. BevallenJ. J. de Witte-Nijssen, z. A. R. M. Dekker3-van der Does,*d. N. Kasse-de Mood, z. A. Pitlo-van Schagen, d. M C. Schotman-de Valk, d. C. van Moolenbroek-Vermeulen, z. J. W. Roth-van Meerendonk, x. OverledenH. L. Dormaar, 89 j., wedn. W. Veroaeijle-Broeder J. C. Eggel, 82

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5