Vraagenj&anbod htm Ie BLA Aan Jonge Moeders STERTABAK DE VERLOREN ZOON WEEKBLAD VOOR WALCHEREN 36e JAARGANG VRIJDAG 25 APRIL 1930 DRUKKERIJ H. WEGELINQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. No. 16 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT PER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF DRUKKERIJ DE LANGE JAN Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vlissingen. Bijkantoor: Drukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Ik. ^[DDElB. ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT fJJn ]i\J\ De ware levenskunst be-* staat hierin, dat men de eentonigheid van het dage- lijksch leven weet te verbre ken door heerlijke oogen- blikken. Niets beters kan hier voor dienen dan Wanthetgenotvanelkpijp- jeSter-tabak is een verkwik ing van lichaam en geest Apotheken geopend te Vlissingen: (Wordt rervolgdj Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop Wegeling slïieuwsblad Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs 1 De 'wereld heeft onmiskenbaar een doel. Wanneer we de geschiedenis van de mensch- heid nagaan en we trekken de groote lijnen, dan loopen die alle samen op één punt: recht vaardigheid. O zeker, er is veel onrecht in de Wereld. Die is gr altijd geweest en die is er nu nog. Want er zijn in alle tijden menschen, die meenen, dat ze er door onrecht eerder komen dan door recht En ook hij, die meent recht te doen, doet vaak onbewust onrecht Hadden niet de Romeinen het spreekwoord: „Het hoogste recht is het grootste onrecht". Toch waren de Romeinen een toonbeeld van rechtvaardigheid en recht, Zeer groot is het aantal voorbeelden van onrechtmatige daden, door Romeinen begaan, die gestraft werden door hun eigen volksgenooten, ondanks het feit, dat ze meermalen in Rome's voordeel wa ren. Tot op dezen dag is het Romeinsche recht nóg de grondslag ook voor ons recht. De stel regel der Romeinen was: doe zelf rechtvaardig, laat een ander rechtvaardig doen, en iaat alle gebeurtenissen een resultaat hebben van recht vaardigheid. Een andere wereldmacht, het Christendom, gaat ook den weg der rechtvaardigheid. Deze weg leidt naar het Koninkrijk Gods, dien staat van vrede en recht, waarvan de burgers alleen zijn diegenen, die rechtvaardig doen. En wat zou de heilsstaat der communisten anders zijn dan een staat, waarin een recht vaardige verdeeling is van het bezit, en waarin ieder naar Techt en billijkheid zijn deel krijgt? Natuurlijk deden de Romeinen wel eens on rechtvaardig, en is er nog wel eens een Chris ten, die niet in Gods Koninkrijk thuishoort, zooals er ook communisten zijn, die hun heils staat verloochenen. Maar de groote lijnen gaan in één richting: rechtvaardigheid. Dat is het doel van de wereld. Het is ook ons doel. Maar moeilijk is het. Het schijnt Wel of het onrecht nader ligt aan de mefaschelijke natuur, dan het recht Hoe dit zij: heter onrecht te lijden, dan onrecht te doen. En nog beter geen onrecht te doen, maar welbewust te streven naar rechtvaardigheid. VLISSINGEN. De Centrale Vlissingen van ftnti-rev. jeugdstudieclubs hield een vergadering Waarin Dr. Severijn, lid der Tweede Kamer te Dordrecht sprak over: „Onze partij en het Nationalisme". Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling heeft Mevr. Weijl, arts te Middelburg, een lezing gehouden over „Kwakzalverij". De collecte voor de Openbare School heeft in totaal f321.46 opgebracht In "het „Vlissingsch Predikbeurtenblad" deelt Ds. J. S. Hartjes qiede, dat het bedrag voor den grond der nieuwe Hervormde Kerk in het westen der stad reeds voor een zeer groot deel is bijeengebracht. Sedert de laatste verantwoording werd door hem ontvangen f 1141.50, w.o. 1 gift van f300, 1 van f100 en 3 van f100. B. en W. stellen aan de hand van ver schillende berekeningen voor, het vermenig- vuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomsten belasting te bepalen voor het jaar 19301931 op 1.58, zijnde evenveel als voor 1929—1930. De concessie verleend aan de Ylissmg- sche Duinwaterleidingmaatschappij eindigt 90 Juni 1932. Ingevolge art. 7 heeft de gemeente het recht dan het geheele bedrijf te naasten, mits zij een jaar te voren daarvan kennis geeft, anders heeft de maatschappij de bevoegdheid te verklaren, dat zij de concessie op dezelfde voorwaarden en bepalingen nog 20 jaar zal behouden. Het verdient aanbeveling een oommissie te benoemen, die deze zaak in studie zal nemen en B. en W. stellen voor daarin te benoemen de heeren W. Krul, directeur van het Rijksbu reau voor watervoorziening te VGravenhage, Ir: M. C. Braat directeur van de „Vlismar" te Vlissingen, oud-directeur der Drinkwaterlei ding te Gouda en Mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg. Deze commissie zal bij de uitvoering van hare taak zich in verbinding hebben te stellen met eene commissie uit den raad, Waarin de verschillende politieke partijen vertegenwoor digd zijn, voorzoover zij daartoe hun Wensoh .hebben te kennen gegeven. In overleg met de nar then stellen B. en W. voor, te benoemen de heeren .T. de Meij. W. L. Huson, H. C. V. Soreï. Ir. H. C. Wesseling, E. Andriessen en L. P. van Oorschot. De burgemeester verklaarde zich bereid het voorzitterschap der commissie te aanvaarden. Z. MIDDELBURG. De schildersgezel L. had het ongeluk v,an een ladder te vallen bij hel Als het huidje van uw kindje stukgaat^smet, geneest hot dan met Purol en houdt het bovendienaltijd zooveel mogelijk droog met Purolpoeder. ls> Belde artikelen verkrllgbaar bi) Apoth. en Droflisten.' schilderen van den voorgevel van het hotel „De Abdij" alhier. Met een gebroken linkerarm is L. naar het Gasthuis overgebracht. De Zeeuwsche afdeeling van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag hield haar jaarvergadering des mor gens in de Gasthuiskerk, en een openbare mid dagvergadering in de Noorder kerk. Aan den heer E. Scheps, arts ls het kruis van verdienste door het Ned. Roocle Kruis toe gekend. Vermoedelijk door baldadigheid ls in onderaardschen gang op het terrein der firma Bosman en Van Goozen brand ontstaan. Met een minimax en een groot aantal emmers Wa ter heeft de politie het vuur gebluscht SOUBURG. Op de herkeuring van trekhon den wenden 37 honden goedgekeurd. RITTHEM. In de Donderdagnamiddag ge houden openbare gemeenteraadsvergadering is aan den heer J. J. G. Pronk, arts te Oost- en West-Souburg, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-arts. In zijn plaats werd benoemd Dr. J. J. Bloos, arts te O. en W.-Sou burg. Na een besloten zitting werd besloten het gemeenteslachthuis met winkel en woning pu bliek te verhuren. Vervolgens werd overgegaan tot de officieele opennig van het slachthuis. Hierbij waren o.a. tegenwoordig de heer De Waard hoofd van den keuringsdienst van vleesch en vee te Vlissingen, en bestuursleden van de plaatselijke vleesch- en spekvereeniging. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid had bericht van verhinde ring gezonden. In zijn openingswoord zei de burgemeester o.m., dat alles tot groote tevre denheid van den gemeenteraad door den aan nemer de heer L. de Rijke te Middelburg is uitgevoerd. Hij dankte ook den heer A. Hoef- kens, den architect, voor zijn nauwkeurig toe zicht. De heer De Waard prees de Inrichting van het gebouw, dat z.i. voor vele plattelandsge meenten op Walcheren tot voorbeeld kan strekken. Nadat alles door de aanwezigen nauwkeurig was bekeken en van het gebouw een foto was genomen, was de plechtigheid geëindigd. Maandag werd in de school ten bate van de restauratie der kerk een bazar gehouden, welke zeer druk bezocht was. Door het prach tige Weer Was er ook veel bezoek uit de om liggende plaatsen. De predikant Dr. H. van Oyen sprak het openingswoord. De 'vele artikelen vonden gretige koopers en koopsters, terwijl de verschillende atracties ook veel belangstelling trokken. De naam der Walchersche pop Was Wilhel- tnlna, het aantal erwten in de flesch bedroeg 1409; het zakje met steenen woog 14.65 K.G. Daar een mooi bedrag aan de kerkvoogdij kan afgedragen worden, hebben de meisjes- en jongelingsvereeniging, die den bazar heb- Den op touw gezet, alle eer van hun werk. Z. Zondag a.s. is geopend de Apotheek van OCKENBURG, Wolstraat. Te Middelburg: Zondag a,s. is geopend de Apotheek t» VAN PIENBROEK, Pottenmarkt (Naar het DuitschV) 10. Een ring liet hij boven op zijn kamer achter. Er Was een papier omheen gewikkeld, dat slechts één regel aan de moeder bevatte, waar in hij vroeg, dit aandenken te beiwaren, totdat zij hem eens zou toestaan het haar kind aan te bieden. Valentijn en Dina had hij zoo rijk voor hun urpleging beloond, dat die goede men schen ontsteld naar mevrouw Helena kwamen, of mijnheer Koert zich misschien vergist had. Toen zij echter de behuilde öofgen van Lize zagen gingen zij stilletjes weg en begonnen ve lerlei gevolgtrekkingen te maken. Het was zoo ongeveer in den middag, als de ineeste menschen thuis bleven, dat Koert on gemerkt door den tuin van mevrouw Amthor uitgelaten werd. Er gingen een paar uur voor bij, voordat moeder of dochter een woord zeiden. Zij waren beiden inniger dan ooit met elkander verbonden, wat zich uitte in honderd kleine liefdesbetuigingen, zonder dat zij elkan der in de oogen durfden zien, alsof ze een geheim voor elkaar hadden. Toen het koeler Werd, wilde juist de moeder haar kind, dat in den tuin eenzaam rond wandelde, zeggen dat zij haar hoed moest opzetten en een doekje omslaan om een wandeling door de stad te maken, als Valentijn plotseling met een ver schrikt gezicht binnenkwam en zeide, dat de president van de rechtbank er was, die twaalf dagen geleden mevrouw Helena ook bezocht had en mevrouw weer te spreken vroeg. Hij had iets zeer gewichtigs mede te deelen. Me vrouw Helena, wier eerste gedachte was, dat Koert tenslotte nog een onvoorzichtigheid be gaan had, had nog even gelegenheid om den ouden knecht in te prenten, dat hij Lize niets van het bezoek mocht zeggen, toen de statige beer al binnentrad en met een gezicht, dat Veel vormeiijker en ambtelijker was dan bij zijn eerste bezoek en mevrouw Helena om een gehoor onder vier oogen vroeg. Nadat hij in de kleine studeer- en werkka mer was binnengelaten, nam hij plaats op een stoel tegenover de vrouw en na meermalen gekucht en aan zijn kleeren geschikt te heb ben, begon hij in zichtbare verlegenheid als volgt te spreken: „Ik behoef niet voorop te stellen, waarde schoon zuster, maar ook uw eigen persoon in onze goede stad door iedereen in eere gehouden wordt en uw deugden, zoowel de naam en herinnering van uw overleden echt genoot, als een christelijk voorbeeld van hét goede genomen wondt. Daarom is het voor al len, die U kennen, hun streven om verdriet verre van U te houden, en U, voor zoover menschen dat kunnen, zooveel mogelijk troost te 'bieden. Het zal U niet ontgaan zijn, dat allen, om zoo te zeggen, afgesproken hebben om aan de wonde, die U door uw zoon toege bracht is, niet te raken en ik zou waarlijk daar ik door vriendschaps- en familiebanden met U verbonden ben, de laatste persoon zijn, den naam van uw verloren zoon uit te sprei- ken, als mijn ambtelijke plicht zulks niet van mij eischte. Wil mij daarom die onaangename plicht niet verzwaren door terughouding of een ontwijkend antwoord, maar beken mij openhartig Wat U in den laatsten tijd van André vernomen hebt, en. waar hij, voor zoo ver U kan nagaan, zich op dit oogenblik be vindt". „Als U mij dit vraagt", antwoordde de moe der, zonder 'door gelaaUuitdrukking noch door den toon van haar stem te doen bemerken hoe zeer haar hart klopte, „dan moet ik U, helaas, antwoorden, dat het met Allerheiligen juist vier jaar geleden is, voor ik mijn ongelukki- gen zoon voor de laatste maal gezien heb en ik in al dien tijd mondeling noch schriftelijk bericht van hem heb gekregen. Maar laat mij nu vragen, wat U en de edelachtbare heeren van den Raad er toe beweegt van den verdwe- nene te praten, die, wat ook zijn misdaden mogen geweest zijn, sedert negen jaar zijn ge boortestad toch geen reden tot klagen meer gegeven heeft". De president kuchte weer en zei, na een stilzwijgen, waarin hij zichtbaar verlegen naar de meest geschikte woorden zocht: „Luister rustig naar mij, geachte vriendin, en verschrik niet, als mijn mededeeling zonderling en avon tuurlijk klinkt. Het is tot nu toe slechts een Vermoeden, dat, zoo God wil, op niets moge uitloopen, U herinnert U dien nacht, toen de hoofdwacht bij U binnendrong en de woeste vechtpartij beneden in de Stad, waarom ik U een bezoek bracht om U namens den Raad verontschuldigingen over te brengen. De her berg die U zooveel ergernis gegeven heeft is sii ds dien tijd gesloten en daarmede de plaats van zooveel nachtelijke wangedrag verdwenen. Sinds dien nacht zijn er dan ook geen sporen v.nn de misdadigers ontdekt, zoodat de verden king al ontstond, dat de wakers een beetje opgewonden door den wijn, spoken gezien had den. Nu werd er echter gisteravond juist toen wij de zitting wilden opheffen, een jong vr mwspersoon voor ons gebracht, die zich tot den doodgraver van Sankt Ursula gewend had om een zich in haar kamer bevindend lijk heimelijk onder den grond te stoppen, daar zij als het uitkwam, dat hij in een vecht partij een tloodelijkt steek had gekregen, en vreesde, dat zij een getuigenis moest afleggen. Hel weinige aan baargeld, dat het meisje be zat, dat nauwelijks tien Duitsche woorden k.m zeggen, had zij den man voor zijn dienst als heler aangeboden, vervolgens echter, daar hij zooals zijn plicht hem dat voorschreef, aangifte deed en haar voor het gerecht ge tracht had, verzekerde zij, scherp door ons verhoord, haar onschuld in het treurig geval. De doode, die haar vrijer geweest was en haar vanaf Lyon op zijn tochten meegenomen had, had in dien bewusten nacht ruzie gekregen met een onbekende en was dooï» dezen op een l.rug neergestooten. Toen de bewakers nader den, had zij nog juist even den tijd om den halfdoodé met behulp van twee reisgezellen in een bootje den stroom af te voeren en naar de herberg te brengen, waar zij den vorigen dag hun intrek hadden genomen. De beiden ande ren hadden, zoo gauw ze merkten, dat er niet veel hoop meer was, zich uit de voeten ge maakt. Zij echter, had hem dag en nacht trouw verpleegd en den herbergier voorgespiegeld dat hij eiken dag beter werd en als hij zijn mond hield, zou de herstelde hem rijkelijk schadeloos stellen. Pas toen hij den laatsten adem had uitgeblazen, was zij angstig gewor den, wat er nu met haar gebeuren zou, want het laatste geld, de speelwinst Van dien bo« wusten nacht, was gedurende de ziekte opge gaan en zij had haar sieraden aan een uitdrager (moeten verkoopen om het graf te betalen. Voor haar verder levensonderhoud voegde rij er met een onverschillig gezicht aan toe, was zij niet bevreesd, daar zij jong was: als zij hier maar eerst door het gerecht vrijgespro ken werd en zij weer in een land was, waar men haar taal verstond.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1