rati oen Aanbod Ie BLADiyi u 4 DE VERLOREN ZOON WEEKBLAD VOOR WALCHEREN 36e JAARGANG VRIJDAG 18 APRIL 1930 Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Teief. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg No. 15 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maagtabletten 75 ct. 1 1 11 DRUKKERIJ H. WEQELINQ VLISSINGEN Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften zijn wij goed en goedkoop DRUKKERIJ DE LANGE JAN M1DDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT PER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT f DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. VLISSINGEN. Men schrijft aan het „Han delsblad": Het bestuur der V. V. V. te Breskens heeft aan de Prov. Staten van Zeeland het verzoek gericht de tegenwoordige tarieven van het vervoer per provinciale boot op de lijn Vlissingen—Breskens, die abnormaal hoog zijn, te verlagen. Dat de Prov. Staten nog niet tot verlaging konden besluiten wordt betreurd, omdat hier door van een krachtige ontwikkeling van "het vreemdelingenverkeer en van een geregeld con tact tusschen de bewoners dier centra geen sprake kan wezen. "Weliswaar worden aan dui zenden vreemdelingen voor 'n ééndaagsch uit- stapej aan de Middelburgsche markt en 'n isicjh'ti-seeing over Walcheren, alle mogelijke faciliteiten verleend, doch het onderlinge ver keer tusschen genoemde oen tra wordt niet be vorderd. Daardoor worden de Zeeuwsch-Vla- frningen gedwongen hun vrije dagen; in het na burige België door te brengen, dat gemakke lijker te bereiken valt en waarheen de reis veel goedkooper is. Speelde tot voor kort het aanmerkelijke prijsverschil der diverse koop- yaren in België en in de steden Vlissingen, Middelburg en Goes een groote rol, dit laatste heeft thans opgehouden ~te bestaan. Men koopt nu goedkooper in genoemde steden dan in de in de nabijheid der rijksgrens gelegen Belgische plaatsen. De heer P. B. Bos herdacht zijn 25-jarig jubileum bij de Gasfabriek. De op Zaterdag 12 April gehouden col lecte voor het Fonds tot steun van het Volks onderwijs heeft met nagiften, ruim f 319. opgebracht. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij de gemeentewerken te Brielle de 'heer M. Knop alhier. Het stoomschip „Antwerpen" van de lijn Har wi ch - A n l werpen is Zaterdagavond wegens dikken mist de haven binnengeloopen om de 180 passagiers en mail te ontschepen, die per extra trein zijn vertrokken. De K.L.M. zal op 7, 8, 9 en 10 Augustus weder passagiersvluieh(en boven Walcheren houden vanaf het vliegveld alhier. C Evenals in M'burg was ook hier een conflict in het kleedingbedrijf. De kleermakers eischten toetreding tot de landelijke overeen komst. Door onderling overleg werd overeen stemming bereikt. MIDDEL'BURG. De vereeniging tot oprich ting en instandhouding van een Chr. Lyceum 1 Hwvvll p.voor Zeeland vergaderde onder voorzitterschap 1 i I van \fr HJ r\ van Mr. Goedbloed. De veilingen der veilingsvereeniging Wal- öheren ailhier gaan steeds vlug, maar toch streeft men er steeds naar ze nog vlugger af gewerkt te krijgen. Een middel daartoe is gevonden in een projectielantaarn, waarmede reeds proeven zijn genomen. Tot nu toe werden de wagentjes, waarop de ingebrachte par tijen te veilen vruchten, groenten of eieren zijn geplaatst, voorgereden en worden de par tijen getoond aan de ^dspirant-koopers. Het zoeken naar de aan de beurt zijnde partij en het toonen daarvan houdt steeds op. Door vooraf de partijen te keuren en de afwijkingen of andere bijzondere eigenschappen er van op te schrijven en ze met de bedoelde lantaarn op een wit scherm te projecteeren weten de kooplieden direct hoeveelheid, inzender en evenluceie arwijkingen en kunnen daarnaar hun bod bepalen. Deze manier van veilen heeft uitstekend voldaan. De opbrengst van den verkoop van de Etm ma bloempjes was 1" 804.30 tegen rt>50.— in 1929. Verplaatst met ingang van 1 Mei a.s. J. W. Groeneijk, inspecteur der posterijen, tele grafie en telefonie te Middelburg naar het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en tele fonie te 's-Gravenhage. Het bestuur van „Uit het Volk—Voor het Volk" vergaderde opnieuw met de buurtcom- missies, van wie in totaal een 75-tal personen ter vergadering waren opgekomen. Mede waren aanwezig de leden van de verlichlingscommis- sie, n.l. de heeren Ir. H. Streefkerk en J. Sloo- ves, directeuren der P.Z.E.M. Ir. J. Boelen, hoofddirecteur der gem eenlebed rij very, C. B.a- rentsen, Rijkshouwkundige en Ir. Roopmans uit Rotterdam. Besproken werd de ontworpen verlichting aan verschillende gebouwen en punten. 'De 'wedstrijd in gevelversiering gaat door. De ver schillende buurtcommissies deden mededeeling van voorgenomen versieringen en verlichting. In de gehouden ledenvergadering van de Ambachtsschool werd het verslag over 1929 uitgebracht. In het bestuur was nog steeds een vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. F. Noest. Ook dit jaar kwam er eenjvacature, tengevolge van het ontslagnemen in het begin van het jaar, door den heer A. L. J. Goethals, wegens diens vertrek uitiMiddelburg. Een woord van dank voor datgene, wal de heer Goethals in het belang van de vereeniging en school heeft gedaan, wordt hem in het ver slag gebracht. Ter voorziening in doze vacatures werden in de algemeene ledenvergadering, gehouden 15 April 1929, gekozen de heeren A. Heijboer en Jhr. Ir. J. L. Boreel. Verder werd in deze vergadering herkozen ide heer Ir. H. C. Ghijsen, die aan de beurt van Bij Apoth. en Drogisten. aftreden was. De heer J. Verlregt werd ge kozen tot onder-voorzitter van het bestuur en voorzitter van de commissie van onderwijs. In 1929 telde de vereeniging 2 eereleden, 68 leden en belangstellenden. De contributies brachten f232.50 op, terwijl de vereeniging van verschillende particuliere instellingen te zarnen f 110 ontving. Van de teekenacademie werd een bedrag ontvangen ter beschikking van het bestuur teneinde daarvan eenige uitgaven te bekosti gen, welke' shet nuttig vindt en niet in de rekening kunnen worden opgenomen. Over hel a'gemeen kan worden verklaard, dat gedrag en vlijt der leerlingen voldoende /waren; 28 leerlingen verlieten tusschentijds tfonder diploma om verschillende redenen de school en 8 werden tusschentijds toegelaten. De nieuwe cursus is aangevangen met 230 leerlingen. Van deze leerlingen zijn 146 niet in de ge meente woonachtig. Elf leerlingen genieten vrijstelling van be taling van schoolgeld. Door den mist zijn een drietal auto's met elkaar in botsing gekomen. Geen ongeluk ken., maar wel belangrijke schade. Nog waren in (botsing op dm bock Korendijk en de Nieuwe Poort twee vrachtauto's, waarvan de bestuur ders wel signalen gaven, doch niet gehoord hadden. Ook hier materieele schade. Bij enkele firma's zijn de kleermakers in staking, bij andere is het werk weer hervat, na tot overeenstemming te zijn gekomen, ZEEUWSCHE PROVINCIALE BRANDWEERBOND. In de vergaderzaal der Provinciale Staten te Middelburg heeft Maandagmiddag de op richtingsvergadering plaats gehad van den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond in welke vergadering ongeveer 140 vertegenwoor digers van verschillende gemeenten uit alle de el en van Zeeland tegenwoordig waren. Van de 109 gemeenten in Zeeland hebben 83 zich bereid verklaard toe te treden, 21 hebben geweigerd en 5 hebben nog geen be slissing genomen. De 21, die niet toetraden zijn: St. Ann'aland, Borselen, Dreischor, Driewegen, Ellewoutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, Hengst dijk, Koewacht, SI. Kruis, Nieuwerkerk, Noord- gouwe, Noordwelle, Ouwerkerk, Overslag, Poortvliet, Serooskerke (Soh.), Wissekerke, Ier- 'selke, Zaamslag en Zoutelande. Spr. hoopt, dat deze 21 gemeenten tot lengte van dagen voor een ernstige brand ge- Ispaand blijven, maar mocht er in een van deze brand ontstaan, dan wekt hij de wel aan geslotenen op er zich met al hun materiaal naar toe te spoeden, dan zullen zij wel inzien verkeerd te hebben gehandeld. Het afdeelingsbestuur voor Walcheren be staat uit de heeren P. J. Wemelsfelder, voor- loopig voorzitter; H. Dronkers, burgemeester van Veere, secretaris; leden mr. W. J. Wol- dringh van der Hoop en jhr. H. A. van Doorn, burgemeester resp. van Weslkapelle en O.- gn W. Souburg, terwijl een plaats werd over gelaten voor den vertegenwoordiger van Mid delburg. ARNEMUIDEN. Hier is eveneens de melk prijs verlaagd geworden van 14 op 12 ot. per L. Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeen te. Ingekomen stukken. Bericht van Ged. Stalen, dat de begrooting voor 1930 door hen is goedgekeurd onder voorbehoud om op de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie terug te komen. Verslagen van: de Zeevaartschool te Vlis singen over 1929; b. de Gezondheidscommissie gezeteld te Veene over 1929. Bericht van goedkeuring door de Kroon van de regeling getroffen ingevolge de Ziektewet. De rekening van de Ver. Het Groene Kruis al hier over 1929. Een adres van de Nationale Commissie tegen alcoholisme inzake toepas sing art. 4 der Drankwet. De rekening en verantwoording van de Gezondheidscommissie over 1929. Op de vraag van den voorzitter naar de ge voelens van den Raad omtrent de gehouden Iproefdemonstralie van een motorspuit, blij ken alle leden zeer tevreden, maar door de Jhooge kosten kon niet direct tot aanschaffing beslist worden. Dhr. Franse wil jaarlijks on geveer 'f500.— afzonderen voor een motorspuit tius een brandweerfonds., Dhr. Puijpe vindt direct aankoop dan beter, waarna dhr. Crucq liever een fonds voor de waterleiding zou stichten. Een verzoek van den veerman cm eenige. herstellingen en veranderingen aan het veerhuis werd in handen van B. en W. gesteld, een verzoek van den Chr. Besturenbond te Mjburg 'tot het (s'tiohten van een vergader— liolkaal voor kennisgeving aangenomen voor de bestrijding van den bastaardvlinder wordt voor de schooljeugd f5.— als premie beschik baar gesteld. Van (den heer J. van Belzen was een verzoek ingekomen tot het plaatsen van een riool put bij zijn woning. B. en Wl stellen voor dit toe te staan, mits aanvrager de kosten der verplaatsing draagt en meerdere uitgaven voor rekening der gemeente komen. Na discusie van de heeren Crucq en Puijpe met 5 tegen "2 istemmen aangenomen. Door B. en Wl wonden nadere voorstellen inzake bestratings werken aangeboden n.1. de steenen der Nieuwstraat vervoeren naar den Westwal, deze vervangen voor nieuwe steen, de oprit Westwal verlagen en voorzoover mo gelijk bestraten met de steenen uit de Niéuw- straat. (Naar het Duitsch.) 9. Zij voelde hoeveel zij missen zou als zij niet meer voor een zoon had te zorgen, als zij zijn vertrouwelijk „Frau Mutter", 'of haar evenals haar dochtertje „Moedertje" noemde. Ook had zij voor zichzelf de uitvlucht, dat het moeilijk ging een gast tot vertrek aan te sporen. En aldus deed het haar tegelijk aan genaam en onplezierig aan, toen er eindelijk een brief uit Augsburg kwam, door beide ouders geschreven, die aan het slot him zoon inprentten, dat hij de gastvrijheid van de edele vrouw, aan wie hij zijn leven had te danken niet misbruiken moes' maar zoo gauw zijn wonden genezen waren, de terugreis moest ondernemen en zijn bezorgde moeder moest toonen, dat er werkelijk geen gevaar meer was en dat de straf voor zijn wijsneuzigheid deze maal nog genadig geweest was. Toen de jonge Koert dezen brief aan moe der en dochter voorgelezen had, sprak gerui- men 'tijd niemand een woord en daarna, toep zij te middernacht scheidden, spraken zij dan ook slechts over ernstige of onverschillige gingen. Dat het de laatste nacht was,'die zij zoo met elkaar pratend hadden doorge bracht wist elk van hen en wilde toch nie mand zich bekennen. Ook moeder en. dochter zaten nog geruimen tijd op, daar zij heelemaal geen slaan hadden. Lize ging de kamer uit om de oude Dina nog iets (e zeggen. wat zij doen moest. Toen zij terugkwam had zij een vd papiar in da handen «a waa too blaak alt het papier zelf. „Moedertje" zeide zij met een horlende stem, .dit heeft Dina mij zoocven gegeven. Het is van hem. Wilt U het eerst lezen?" „Lees het maar", zeide moeder, „Het kan niets verkeerds zijn". moeder", fluisterde het meisje, „ik kan niet lezen: het schemert mij voor de oogen. Ik weet. dat het een afscheid is"., „Geef het dan maar hier", zei Mevrouw He- fona en ontvouwde den brief, „Hij vraagt je", zeide zij na eenigen tijd, „of ie er niels tegen zou hrhben als hij aan mij om je hand "roert. Hij doet het schriftelijk want als je niets van hem wilt weten, zooals hij, helaas wel vreezen moet, omdat je altijd om hem •^lachen hebt dan wil hij ie niet meer onder de oogen komen, maar weggaan zonder af scheid te nemen". Het meisje gaf geen an'woord en de moeder zweeg Ook een tijdlang. Plotseling voelde me vrouw Helena de nrmen van haar kind om haar hals en haar betraande oogen tegen haar wangen pn zij stamelde aan haar oor: „Ik zou gestorven zijn. moedertje, als hij niet van mij gehouden had". Toen trok moeder haar kind op haar schoot, zooals zij haar sinds haar nrilste jeugd niet meer gedaan had, drukte haar stevig aan haar hart en zeide met be vende stem: „God zegen jullie, kinderen". Den geheel en nacht deed niemand' een oog idlcht: eerst tegen den morgen sliepen zij een paar uren. en Lize, die het eerst wakker werd kon, hoezeer zij haar moedertje de rust gunde, nauwelijks afwachten dat zij zou op staan en hem het antwoord op zijn brief zou schrijven. Toen eindelijk mevrouw Helena bo venkwam, vond zij haar gast, die ook pas in den vroegen ochtend zijn oogen gesloten had, nog in diepen slaap en ging terzijde van zijn bed zitten terwijl zij het goedaardige, jonge gezicht bekeek, dat van hoop en moed, zelfs in zijn slaap, straalt. Toen hij echter nog niet wakker werd, riep zij hem bij zijn naam. Hij ging van schrik rechtop zitten en kon door verwarring geen woord zeggen, vooral ómdat de gedachte of de moeder reeds van zijn schrij ven wist en wat zij daarop zeggen zou, hem ontsteld maakte. Maar ofschoon ook het gelaat van mevrouw Helena ernstig bleef, *X)o ga ven haar eerste woorden hem toch troost 'en verlrouwen. „Lieve zoon", zeide zij, ,.je 'kunt hier me' langer blijven. Na heigeen wat je aan mijn kind geschreven hebt, past het niet, dat Ik je aanmoedig nog langer van onze welgemeende gastvrijheid gebruik te maken. Zoo gauw je roor de reis klaar bent, scheiden wij van elkaar en Valentijn laat je door het tuinpoortje uit. Ga dan naar „Het' Zwaantje" terug, waar ie ie paard terugvraagt. Verzin tot verklaring van je lang wegblijven een verhaal, dat je het meest geloofwaardig voorkom*. Ook wil ik, dat je, voor je het huis \arlaat, met mijn kind sneeekt, alsof zij je vreemd gebleven was. Zij houdt veel van je en als ik eerlijk wil zijn. zou ik niets liever wenschen dan zoo'n flin- ken zoon te krijgen, daar mijn eigen zoon en hier zuchtte zij diep helaas weg is, zoo als ik ie later wel eens vertellen zal. Maar ik wil niet. dat je ouders denken, dat we je hier verpleegd en *fe dankbaar hart omstrikt heb ban om een dochter aan den man te brengen. Zelf kon je er misschien berouw van heb ben en als ie weer in de wereld bent, nauwe lijks begrijpen, wat je aan mijn eenvoudig kind. zoolang je niemand anders tot gezel schap had, voor bijzonders hebt kunnen vin- len. Dus je zult van ons weggaan, zonder dat 'en bindend woord door den een of ander gesproken wordt en ook mijn kind zal tijd hebben om haar jong hart ernstig te onder zoeken Of niet medelijden en de bekoring van het avontuurlijke haar voorgespiegeld, oorzaak rijn in jou den door den hemel voor haar be- slemde bruidegom te zien. Als je dan met je ouders gesproken en hun toestemming verkre gen "hebt en het is nog je vaste wil, laat het ons dan weten, schriftelijk of mondeling, en God zal er dan Zijn zegen op geven. En nu ■erlaat ik je, lieve zoon en verwacht je bene den voor het ontbijt, want je moet niet ton der eten en drinken van huis gaan". Zij stond op, nadat zij den jongen man, die in sprakeloos geluk geluisterd had, met moe derlijke hartelijkheid op het voorhoofd gekust had. Maar als hij uit dit bewijs van haar gene genheid de hoop koesterde, dat zij het met het overige niet zoo streng zou nemen voor het afscheid ook zijn geliefd meisje aan zijn hart te drukken, dan kende hij den ernsligen aard der moeder niet. Precies zooals zij hem ge legd had. verliep het afscheid, en als Lize hem niet toen zij hem eene hand gaf, aange keken had met een blik, die tegen een lange bekentenis van innige trouw en liefde op woog. dan zou hij, inplaats van vervuld met hlijde hoop, in twijfel vertrokken zijn, of hij hier een hart gevonedn had, dat hem In leren en 'dood toebehoorde. (Wordt vervolgd)*

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1