2e BLAD Van Week toft Week Huiduitslag IflWREEREN-BAAl BURGELIJKE STAND "WBGELING'S NIBTTWSBLAD TAN VRIJDAG 4 APRIL 19» So, IS. BINNENLAND, Haring in' t land. Dotters aam flea kant. Buitengewone lage harmgprfj- xen. Wat de Zuiderzee nog geeft Overproductie van eieren? De crisis In land- en tuinbouw en In veeteelt Verschillende maatregelen gevraagd, D.a. een departement van Landbouw» Vele maatregelen afgewezen. De land bouw -het slechtste bedrijf. Van een overplaatsing en een benoeming. De zaak Fruijtier. De begrooting van Ar beid, Handel en Nijverheid aangeno men. De papegaai een gevaarlijk indi vidu. Aanvoer uit Brariliff. Radicale maatregelen genomen ten opzichte van honderd-twintig papagaaien. Niets voor dezen tijd. De regenmakerij niet geslaagd. Het is bekend, dat In vroegere eeuwen met het binnenkomen van de eerste nieuwe haring de slechte tijd voor de dokters werd ingeluid. Immers: „de haring in het land, de dokters aan den kant". Dat was nog uit de dagen, dat men met een nieuwen haring op geregelden' tijden fefe/bruikt, de deirdendaagsche koorts op de vlucht joeg Heden ten dage wordt de waarde van de haring als voedsel wellicht niet meer too hoog aangeslagen, dat de maatschappelijke welstand der medici er door in het gedrang komt Maar, in elk geval eten we nog haring genoeg om ons met reden te kunnen verheugen in het feit, dat de haringvangst in den laatsten tijd soo overvloedig is, speciaal op de Zuider zee. als ware het om nog eens te demon stree- ren w&t ons land op visscherijgebied verliest, alu 4e Zuiderzeeplas ln polders veranderd is. De vorige week moet de Zuiderzeeharing ,al heel goedkoop geweest zijn aan den afslag Nietwaar, twee dubbeltjes per tal, d.1. twee honderd stuks, dat is te geef. Nu zal het de vraag rijn of die lage prijzen van invloed zullen rijn op den prijs, dien men in de kleinhandel betalen moet Dezer dagen Werd er gesproken van een overproductie van eieren, waaraan ons land zou labore eren. Het publiek is en Was ook hier gaarne bereid aan de berich ten omtrent overproductie de gedachte aan lage prijzen te verbinden. Doch, goedkoop of niet lage prijzen van de eieren zooals van de haring bovengenoemd rijn nog niet bereikt en 't gaat Paschen worden en de „vraag" heeft nu eenmaal ook Invloed op den prijs. Naar uit vele bladen blijkt beleven we in ons landje een landbouwcrisis. De prijzen der producten van den akkerbouw rijn laag, van enkele zelfs lager dan voor den oorlog en beweerd wordt dat er een wanverhouding bestaat tusschen de productiekosten en de prijzen der produc ten van land- en tuinbouw. In de Tweede Kamer is er een h artig woordje over de crisis gesproken. Er valt hier, dit kunnen we uit 't geen in de Tweede Kamer over onzen Land bouw gezegd werd, wel opmaken, dat er op het gebied van land- en tuinbouw en veeteelt veel en velerlei te verbeteren en op te knappen valt Dat volgens een der sprekers de crisis een wereld verschijnsel is, ontslaat niemand van den plicht uit te zien naar en te strijden voor verbetering Er wordt intusschen aan ge werkt. De Nederl. Spoorwegen hebben at een reductie van vijftig procent op het verroer van aardappelen aanvaard, maar de mensch leeft niet alleen bij aardappelen en met den hulp van den aardappelverbouwer zijn nog niet de geheele land- en tuinbouw en de veeteelt ge holpen. Door belanghebbenden i9 alreeds de aandacht van den minister gevestigd op de dringende noodzakelijkheid van vrachtverlaging voor export van fruit en groenten. Door zeer velen wordt van de regeering verwacht, (al thans 'gewenscht, dat zij zal overgaan tot het wederinstellen van een departement van Land bouw of een directie-generaal, van welk lichaam dat de krachtdadige hulp zou kunnen en moeten uitgaan, welke onze land- en tuin bouw en onze veeteelt zoo zeer zouden behoe ven. We zouden zoo zeggen, wanneer waar is, wat in atllerlei kringen beweerd wordt en werd, ook in regeeringskringen, dit namelijk dat land- en tuinbouw mitsgaders de veeteelt als zoovele kurken zijn waarop ons volks'be- slaantje drijft (er schuilt wellicht eenige over drijving in) of een der pijlers, waarop onze volkswelvaart rust, dan moet men, en dan moet de regeering, ook iets (meer) voor land en tuinbouw en veeteelt overhebben. En dan zouden 's lands penningen wellicht in een af zonderlijk departement van Landbouw (dat men toch ook buiten onzei grenzen kent) niet kwaad belegd zijn. Intusschen heeft de Minis ter medegedeeld, dat de regeering tegen de kneéste der (velerlei) gevraagde maatregelen eenig bezwaar heeft Volgens de verschillende sprekers moet er echter iets gedaan worden, vooral voor het landbouwbedrijf, dat volgens één der sprekers het slechtste is, dat er in ons land bestaat. Volgens denzelfden snreker. die verschillende maatregelen van de regeering vroeg, is alles tegenwoordig een stuk bescherming, alleen de boer is onbeschermd. Onder de maatregelen welke (door een ander) kamerlid gevraagd wer den, was ook deze, of de regeering de landbou wende bevolking niet tegemoet kan komen door vermindering der kosten van de sociale verze kering, welke op haar drukkken. Als de regee ring hierop inging, zou er wellicht een prece dent geschapen worden, waarop andere bedrij ven zich mat batrekking tot de koeten dér so- VANDALISMR Onder 't huls der Vroede VaadYaa In de grijze bisschopsstad,. Onder zware booggewelven Tapt men bier uit 't volle vat. Roven zetelt klare wijsheid, Bij regeerders, welbewust. Paait heerscht immer zoete vrede, Niets verstoort daar ooit de cust Onder klinken luide stemmen Vroolijkheid is eerste gast Al moet Ieder rich gedragen Zooals t braven burgers past Pijpen rookt men, Goudsdie pijpen Naar oud-vaderlandschen trant, Zooals vroeger Vroede Vaad'ceu Peden In ons brave land. Radio klinkt van de wanden Die verhoogt de vroolijkheid En antieke spullen geven 't Stempel van den ouden tijd. Oude potten, oude kannen En veel meer nog men er ziet Dat aan d'ouden tijd doet denken, {Maar 't publiek waardeert het niet {Menig potje is ai verdwenen, Zelfs een schilderij vernield. pat men, daar het al zoo oud Is, Voor een stuk van waarde hield. Om de spullen te bewaren Zal het noodig zijn voortaan, Dat naast elk der vele gasten Een agent maar komt te staan. FOREST. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en dos er dan wat Purol op; bij vocht-afscheldende uitslag en eczema's boven dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. clale verzekering, welke op haar drukkeen, misschien gaarne zouden gaan beroepen. Al wat er verleden jaar op het edland Cura- ao gebeurd ls en al wat had moeten gebeuren iaaar achterwege gebleven Is, dat alles heeft jeleid tot wat men noemt de zaak Fruijtietr. De heer J. Fruijtier is gouverneur iï en is weer ia 't vaderland. Hem was van regeeringswege en betrekking toegewezen in de residentie. En - er was door de regeering medegedeeld, dat tie heer Fruijtier zou benoemd' worden In de olaate van iemand, die overgeplaatst zou wor den, een overplaatsing, die ln veler oogen een verbanning is. Om kort te gaan, wanneer de regeering inderdaad zou overgaan tot benoe ming en overplaatsing bovenbedoeld, zouden mfeerjdere leden der Eerste Kamer tegen de !>egrooting van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid stemmen. De minister bleek een tegemoetkomende houding aan te willen niet alleen, maar de steen des aanstoots te willen wegnemen. Hij verklaarde dat er voor hem geen verband was tusschen Curacao en de overplaatsing, waarvan hier sprake is, maar irtat dit verband toch was gelegd, en dat hij daarmede rekening wilde houden. Reden waar om de overplaatsing (en dus de benoeming van den heer Fruijtier) niet plaats zal hebben. Waarmee de Eerste Kamer blijkbaar content kvas, tenminste de begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De papagaai is voorloopig voor ons land een gevaarlijk individu, dat uitgewezen be hoort te worden. Dit fedt leidde dezer dagen tot het afmaken van een honderd-Cwintigtal papegaaien, die met een Braziliaansch stoom schip op weg naar ons land waren. De kapitein 'moet van ineening geweest rijn, dat, WJ aan- 'kfcmst in Rottendajm het geheele sahfp In quarantaine gehouden zou worden en toen heeft hij besloten, de dieren te vernietigen. Aan welk besluit dan ook uitvoering gegeven moet zijn. Naar het „Hbld. vernam zouden de dieren in de vuren geworpen, dus verbrand rijn. Men zou de vraag kunnen stellen, of papegaaien zelfs als ze zooals thans, in een kwaad gerucht staan, daardoor dermate buiten de papegaaien- maatschappij zijn ges booten dat ze alle recht op bescherming moeten derven, 't Geval zal zich wellicht niet meer voordoen, anders ware 't niet kwaad belangstellenden te verzoeken bij 'n eventueele noodzakelijkheid van afmaken der papegaaien, een middel toe te passen, dat wat meer in overeenstemming is met de heden- daagsche begrippen omtrent liefde voor en bescherming van dieren. De regen make rij welke verleden week door velen per radio is gevolgd, heeft nog niet tol het resultaat geleid, dat gewenscht werd. BUITENLAND. De crisis in Duitschland opgelost door dr. Brüning. Geen lang leven aan het kabinet toegedacht De Hugenbergers en hun motie ten behoeve van Oost- DuitschLand. Wat Oost-Pruiseri^ wenscht Aanneming van het plan Young in de Fransche Kamer. Het slot van den strijd om recht Frankrijk deed het meeste voor de vermindering der strijdmacht Maar Duitschland is (of werd) ontwapend. Werkloosheid die een gevolg is van wereldoorzaken, volgens miss. Bondfield.. Wat de ande re partijen er op zeggen. Propaganda voor drooglegging in de Frimsche schoolboekjes. Daarnaast ook geëiseht de lofzang op dm wijn. Duitschland, waar de vorige week een ka- bnietscrisis ontstond, naar aanleiding van diep gaande verschillen In den Rijksdag, aa. over het vraagstuk der werklooaenrerzekering Duitschland, waar men soms ook nogal WHt tijd noodig had om voor een heengegaan minis terie een nieuw In de plaats te krijgen, had reeds aan het begin van de week de nieuwe re geering het kabinet Brïïning. Maar ook van deze nieuwe regeering werd ai kort na de ge boorte voorspeld, dat ze geen lang leven zou hebben. Wat intusschen nog af te wachten was al werd het zelfs van enkele zijden als waarschijnlijk geacht, dat de val van het nieuwe kabinet reeds deze week plaats zou hebben In dit geval zou mogelijk de ontbinding van den Rijksdag kunnen volgen ea dan zou Duitsch land zich binnen afziembaren tijd in een nieuw parlement mogen verheugen. Misschien ook, dat de veronderstelling, dat de nederlaag van de regeering een ontbinding van den Rijksdag tsngevolge zou hebben er een deel van de op positie toe kunnen brengen wat in te bin den. Dit laatste zou wel degelijk het geval kun nen zijn, waar in Duitschland een partij is, met niame de Duitsche nationale, wie het In de laatste maanden niet bepaald In alle oprich- len naar den vleez» gegaan ia De actie van Hugenberg c.s ten gunste van de verwerping van het plan-Young- moge gelegenheid gegeven hebben de koppen van de Hugenbergers eens te tellen, na de actie, of liever toen de actie niet tot het beoogde resultaat geleid had Is er in de Duitsch nationale partij een scheuring gekomen. Nu hebben de Hugenbergers wel In den persoon van minister Schiele een zetel In het pas door Dr. Brüning geformeerde kabinet, maar deze Dr. Schiele behoort niet meer tot de gehoorzame leden der Duitsche Nationale Partij, heeft Hugenberg en de zijnen de ge hoorzaamheid opgezegd. Als de Duitsch natio- nalen onder Hugenberg medewerkten aan den \-al van het ministerie Brüning, verhaasten; ze wellicht de nieuwe Rijksdagverkiezingen, die voor de Duitsch Nationale Partij, gezien de reeds In die Party bestaande verdeeldheid op eenig nadeel zouden kunnen ultloopen. Het ;sou misschien aan den eenen kant wel vreemd rijn als het ln de politieke wereld van Duitsch- 'and (nu de buitenlandsche zaken laten 'we /eggen geregeld zijn door de aanvaarding van Het Nieuwe Plan) zich nu In verdere onderlinge '/erdeeldheid ging verliezen en als niet be waarheid werd dat het (min of meer) gemeen schappelijk front naar buiten na de regeling net bet buitenland, zich oploste in een aantal 'egen elkaar gerichte frontjea. De daadwer kelijke vrede en rust ten opzichte van het buitenland zou voor Duitschland de aanvang kunnen zijn van een periode van gemeenschap pelijk streven om de binnenLandsche aangele genheden met alle kracht op een behoorlijk oeil te brengen. Maar de Duitsche partijen loopen nogal uiteen. Hebben we In ons land! ?en landbouwcrisis, de Duitschers hebben, al thans volgens het beweren van Hugenberg C.s, de hunnen. Door de laatsten werd bij den RljkS- •iag een Voorstel ingediend voor een interpol atie over een moratorium voor Oost-Duits ril land. Door de In Oost-Duits rilland ontstane 'awdbouwcrisis zouden de verhoudingen in de Oostelijke provincies zoo geworden zijn, o.a. de belastinggelden niet meer opgebracht kun nen Worden en nu wondt door Hugenberg c.s^ onder meer geëisaht een noodwet, waarbij aan Oost-Duitsehland o.a. uitstel van betalingen wordt verleend. In Oost-Pruisen zelve, waar men, naar mag worden aangenomen, geweldig over den landbouwcrisis en de gevolgen van dien In den put zit worden nog andere klanklen gehoord, dan die welke speciaal Hugenberg en de zijnen doet vernemen. In den provinci alen landdag is een motie aangenomen, waarin met het oog op den gevaarlijken toestand der provincie wat betreft de buitenlandsche po litiek en de steeds meer aan den dag tredende begeerte van Polen ten aanzien van Oost-Prui sen gevraagd wordt om alle mogelijke doeltref fende en toelaatbare maatregelen ter verdedi- gnig der provincie. Als men soms dacht dat Duitschland zich veilig gevoelt De Fransche Kamer heeft 'na langdurige door verscheidene incidenten gekenmerkte de batten, waarin "h eel wat critlek op de regee ring en het plan-Young werd uitgeoefend, hef hiergenoemde plan aangenomen; Volgens den (Minister van Financiën Reijnand, die aan toonde, dat het plan-Young eenige voordeelen heeft boven het plan-Dawes, vormen de over eenkomsten van Den Haag het slot van den Europeesehen strijd om het recht. Een uit spraak, die naar mag worden aangenomen, in hoofdzaak voor de Franschen bedoeld is, Er zijn meer van die uitspraken. Zoo werd MJv. bij de behandeling van de oorlogsbegrooting door Maginot, den minister van oorlog ver klaard, dat Frankrijk het eenige land was, dat sinds den oorlog zijne militaire strijdkrachten ernstig had verminderd. Als het nu inderdaad waar is, dat Duitschland geheel ontwapend is (en als 't er niet een beetje op leek, zou dat van Fransche zijde zeker niet onder stoelen of banken gestoken worden) dan zou men ge neigd zijn te meenen, dat er een land is, dat na deh oorlog in nog „ernstiger," mate id an Frankrijk zijn militaire strijdmacht heeft ver minderd of waar Duitschland het niet vrij willig deed heeft zien verminderen. Wait in tusschen niet wegneemt, dat men er in Frank rijk op wees, dat het mogelijk moest zijn zonder al te groote kosten de bewoners der Fransch- Duitsche grenzen tegen een aanval als die van 1914 te beschermen. Tardieu moet gezegd heb ben, dat zijn land nog voor er sprake was van een internationale overeenkomst, zijn strijd macht op edelmoedige wijze had verminderd en dat het, wat zijn bewapening te land betreft de geheele wereld vooruit was. En, indien er te Londen een land was geweest, dat posi tieve en constructieve voorstelle* had gedaan Vrfc'Jl1 1— ECHT* FRIESCHB V Br a 20-SOGLperor» J Jfu* 'n pntcfr. P'f? ter verkrijging van een overeenkomst, dan was het, volgens minister Tardieu, Frankrijk ge weest Een eer, welke wellicht de andere vier der te Londen oonfeneerende mogendheden alk voor zich ook zullen opeischen. De vooruitzichten voor de Britsche belasting betalers zijn niet bepaald schitterend. Naar de „Daily Herald" het arbeidersblad meldt zal minister Snowden op zijn begrooting dertig mK- 3 ioen pond meer aan inkomsten moeten hébben n daaronder rijn dan begrepen o.a. twaalf mÜ- l ioen extra voor werkloozensteun. Snowden lieeift bij de besprekingen in het Lagerhuis over de nieuwe credieteu voor de werkloozen-verze- l.ering meegedeeld, dat hij nieuwe belastingen j noest instellen om het nadeelig saldo, dat de oud-minister Churchill hem had nagelaten te Hekken, doch zelde hy, hy zou niet öp Chur chill's voorbeeld de zwaarste lasten op die zwakste schouders leggen, 't Is met de werk loosheid in Engeland nog niet bijster opge schoten. 1 Aantal werkloozen is er niet ver minderd, maar toegenomen. Tijdens de verkie zingen zijn door vrijwel alle partyen, niet het minst door de Labour Party, plannen gemaakt, welke de vermindering der werkloosheid be oogden; maar van de plannen is nog niet veel '..erecht gekomen. De oplossing van het pro bleem blijkt niet mee te vallen. De Engelsche minister van Arbeid, miss Bondfield, zegt in oen door haar voorgestelde motie, dat de groote Toeneming der werkloosheid sinds begin Fe bruari moet worden toegeschreven aan wereld- oorzaken. Voor miss Bondfield deze meening tet uiting bracht is wel eens, wellicht ook van deskundige zijde beweerd, dat de werkloosheid in 't algemeen (dus niet die speciaal na den eersten Februari) een verschynsel was, dat uit wereldoorzaken voortvloeide. Hoe dit zy, de werkloosheid ln Engeland is nog niet opgehe ven en dat moet de Labourregeering ook als Iets onprettigs voelen, vooral wanneer van andere zijde op de bewering ran miss Bond- field wordt geantwoord met de verklaring, dat de Labour-regeering den toestand der werkloos heid niet langer behearscht en dat zij de ideur geopend hebben voor een byna onbe grensde exploitatie van werkloosheidsverzeke ring- Een Fransch Kamerlid verdedigde ln het oarlement de belangen der Fransche mijnbou wers o.a. door zijn voornemen te kennen te ge ven 'de regeering te Interpelleeren over de aan vallen welke bij het openbaar onderwijs daar l:e lande gedaan worden ln schoolboekjes op het drinken van wijn. Bedoeld Kamerlid wfl in zijn interpellatie meedeelen dat als er op de scholen propaganda gemaakt Wordt voor de drooglegging, dat dan de wijnbouwers het recht verleend moet worden, dat in de schoolboek jes ook worden opgenomen de vele beroemde gedichten, waarin de wijn bezongen en ver heerlijkt wordt. AAGTEKERKE over Februari en Maart 1930. Geboren: Adriana, dochter van Jan Francka en Maatje Dommisse op 22 Februari Overleden: (te Middelburg in het Gasthuis) Cornelia Kodde oud 69 jaren echtgenoote van Jacobus de Lange. Vertrokken: Suzanna Wisse naar Rotterdam; Elizabeth Vreke naar Oostkapelle. GRIJPSKERKE over Maart 1930. Geboren: 28. Jaoomina, dochter van Frans Dingemanse en Jaoomina Aarnoutse. Overleden: 29. Komelia de Rijke 28 jaar echt genoote van Antheunis Kerkhove 25. Jan» Poppe ongehuwd 43 jaar. Ingekomen: .Tacobus Duvekot en gezin uit Biggekerke; Jacomina Boogaard uit Nieuwer- Amstel. Vertrokken: C. Clarisse naar Biggekerke. POMBURG over Maart 1930. GeborenJohanna, dochter van Jan Maas en van Leuntje Passenier Neeltje, dochter van David Jongepier en van Jaoomina Geertse. Ondertrouwd: Jacobus Geldof 27 jaar en Johanna Klopmeijer 23 jaar Pleter Marinus tie Kam 24 jaar en Wilhelmina Cornelia ran Sluijs 23 jaar. NIEUW- ST.-JOOSLAND over Maart 19» Geboren: 8. Johanna Pieternella dochter r. H. J. van Zweden en P. Riemens 17. Jaco mina Francina dochter v. Jan Houterman en Adriana de Vos. Ondertrouwd. 6. C. de Wilde jm. 30 j. en M. M. Polderdijk jd. 23 j. 19. J. van Eenen- naaim jm. 31 j. en A. Noels jd. 23 j. Getrouwd 25. C. de Wilde 30 j. en M. M. "Polderdijk 23 j. Ingekomen 5. A. van de Velde en gezin uit 's-Gra ven polder. Vertrokken: 11. W. Jansen van Rosendaal naar Neuzen; 21. J. de Vos naar Halsteren; 21. M. W. Quist naar Middelburg; 28. H. Slager naar Waalwijk.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5