2e BLAD Van Week tot Week Pijnloos scheren IHEEREN-BAAI Kloosterbalsem BURGERLIJKE STAND De venijnige steken van spit in den 1*1/^ „Geen goud zoo gord" WBGBLING'S NIEUWSBLAD VAN VRWDAÖ 28 MAARX 1880 Not lfl. BINNENLAND. Reddingbooten. De Schuttevaer. Thans een nieuwe reddingboot ge demonstreerd. Beweegkracht: de men- •ohelijke motor. Van vergeetachtige menschcn. Een schadepostje voor de Nederlandsche Spoorwcgi-n. „Hebt ge niets vergeten?" ook aan do spoor wegcoupé^ wel noodig en nuttig. Rusland in de Eerste Kamer. Russi sche graan en het besluit van het Nederlandsch Landbouw Comité. Ver grooting van werkgelegenheid door herstel met de handelsbetrekkingen met Rusland. Het antwoord van den minister inzake wederinvoering van den doodstraf. Justitioneel ingrijpen in de zaken van de Mij. „Beider Be lang". 't Gaat over millioenen. Men zal zich no£ herinneren, dat er al eenigen tijd geleden druk gesproken en ge schreven werd over „de Schutte vaer", het •oheepje dat niet zinken kon. De maker en de uitvinder ervan, de heer Schuttevaer heeft, naar we meenen, niet zoo heel veel plezier van zijn scheepje beleefd, of misschien wel van het scheepje, maar niet van zijn landge- aooten. Hoe dit zij, we gelooven niet, dat de „Schuttevaer" het model geworden Is, waar naar de Hollandsche reddingbooten sinds ge bouwd werden. Thans is er een nieuw type reddingboot vervaardigd, waarmee te A'dam' gedemonstreerd werd. En die nieuwe boot werd voortbewogen door den menschelijken motor, door handkracht wel te verstaan, welke een schroef in beweging brengt. Mem zou zeggen handkracht, dat is achteruitgang. De proeven zijn, naar we lezen, naar wensch ge slaagd en, de bruikbaarheid moet voldoende aangetoond zijn. Waar het tenslotte ook maar op aankomt Er zijn veel vergeetachtige memschen in de wereld. Dat kunnen de vele voorwerpen getui gen, welke in groote verscheidenheid gede poneerd worden in het bureau van gevonden goederen bij de Nederlandsche Spoorwegen. Dat de Nederland sohe Spoorwegen er zoo'n bureau op nahouden en alle mogelijke moeite doen om de vergeetachtigen die voorwerpen van den meest uiteenloopenden aard in den trein laten liggen, hun eigendom terug te bezorgen, dat is een daad van welwillendheid. Men zou intusschen geneigd zijn te meenen, dat de spoForwegen met den verkoop van de vele niet door de eigenaars opgeetschte voor werpen nog een goede, een winstgevende affaire hebben't tegendeel moet waar zijn. Deze meening moet echter op een misverstand be rusten, want blijkens een mededeeling in het orgaan „Spoor- en Tramwegen" moet de op brengst van de verkochte voorwerpen nog veel te klein zijn om de diverse kosten te dekken, welke verbonden zijn aan het bewaren en administreeren van datgene, wat door achte- looze reizigers wordt achtergelaten en het opsporen van de eigenaars. En zoo moeten de Nederlandsche Spoorwegen jaarlijks wiel een som van tienduizend gulden boeken als schade post, welke haar berokkend wordt door de vergeetachtige menschen. Het zou dus heel be grijpelijk, wellicht nog niet afdoende, zijn, als aan de spoorwegcoupé'» bordjes geplaatst werden, waarop de reizigers door de vraag: „Hebt ge niets vergeten?" aan eventueel© na latigheid worden herinnerd. De vorige week werd door de Eerste Ka mer de begrooting van Buitenlandsche Zaken aangenomen. Bij de behandeling viel als ge- Jvoonlijk over een en ander te praten. Zoo werd er o.a. gesproken over onze betrekkingen met Rusland. De Minister van Buitenlandsche Zaken achtte het niet gewenscht op de door eenige Eerste Kamerleden geleverde beschou wingen ten opzichte van Rusland in te gaan. Hij zeide evenwel, dat hij het niet gewenscht achtte, dat fer nadere betrekkingen met Rusland Worden aangeknoopt Volgens den minister zou van het aanknoopen van nadere betrekkin gen met Rusland geen politieke invloed ten goede te verwachten zijn. Gevoelsmotieven mo gen niet geheel terzijde geschoven worden, maar naar gezegd werd, de godsdienstvervolgin gen in Rusland (al zijn ook misschien niet alin belichten juist) zijn voldoende om er afschuw voor te koesleien. Het Centraal Bureau van het Ned. Land bouw Comité heeft uit ethische overwegingen besloten niet Langer zijn bemiddeling te ver- leenen bij het verhandelen van producten uit Rusland. Dit wordt in verband gebracht met een telegram uit Moskou, waarin wordt ge meld, dat de Sovjetregeering met het oog op den boycot door de Nederlandsche boeren besloten heeft een zending van veertienduizend ton graan, die onderweg moest zijn naar Rot terdam en Amsterdam, door te zenden naar Engeland. Evenwel moet het niet heelemaal' zeker zijn, dat de doorzending van het Rus sische graan ten gevolg van het besluit van het. Ned. Landbouw Comité. Naar do Rotter- {darasche correspondent van het „Hbld." in ©en artikeltje in genoemd blad opmerkt, moe ten (de graanbergplaatsen in alle havens al vol liggen, wat oorzaak kan zijn, dat liet Russi sche graan tenslotte op een heel andere plaats terecht moet komen, dan oorspronkelijk be doeld was. Bij de besprekingen welke in de Tfweede Kamer gehouden werden over het •werkloosheids vraagstuk is Rusland ook ter zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, Indien U maar vóór het Inzeepèn de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Purol. Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogliten. sprake gekomen. Door sommigen werd be pleit voor spoedige hervatting der handels betrekkingen mot Rusland. Van communisti sche zijde werd beweerd, dat de „hetze" van de boeren, die Rusland gaan boycotten, oor- zaak is van vermindering van werkgelegen heid ln ons land en, beweerd werd van dezelf de zijde, dat in de landen, die de handelsbe trekkingen met Rusland hebben hervat, de werkgelegenheid is toegenomen. De minister van Justitie heeft geantwoord op da hem door een der Eerste Kamerleden gedane vraag betreffende de wederinvoering van den doodstraf. De minister zeide o.m. te twijfelen of moet worden gesproken van een „vermindering op schrikbarende wijze van de openbare veiligheid van stad en land", wanneer men tenminste de opzienbarende misdrijven Legen het leven, welke elkander in betrekke lijk korten tijd hebben opgevolgd, over een wat ruimer tijdperk ziet En, de beschikbare sta tistische gegevens wijzen niet in die richting. De minister van Justitie heeft zich bij herha ling als een voorstander van de doodstraf doen kennen als elsoh der gerechtigheid. Doch voorloopig zouden we zeggen zal hij van de wederinvoering geen werk maken, want zoo lezen we, zoodra de minister mag aanne men, dat een in genoegzame mate veldwinnende overtuiging aanwezig is, dat ter voldoening aan de gerechtigheid de doodstraf weer wordt in gevoerd komt de aangelegenheid voor hem in een nieuw stadium. De vorige week is er in Den Haag weder een justitioneel ingrijpen geweest, dat nogal sensatie heeft verwekt We bedoelen het in- grijpen der Justitie in de handelingen van de Mij. tot Exploitatie van onroerende goederen „Beider Belang". Bedoelde maatschappij hield zich o>.m. bezig met het uitgeven van obligatiei- leeningen. Naar We lezen was zij in de laatste jaren dikwijls achterstallig in het uitkeeren der premiën. Zoo moet op het nummer van een landbouwer in Friesland al een jaar of wat geleden de honderdduizend zijn gevallen, en naar gemeld werd, is pas onlangs bewerkt, dat de bedoelde landbouwer zijn obligaties inwisselde voor andere, welke geen recht meer gaven op prijzen die gevallen waren op obli gaties van de bovengenoemde maatschappij. Ook met dit geval heeft de Justitie zich be- imoeid. Naar wie lezen zou het bedrog der schulden van de onderneming geschat worden op zeventien twintig millioen aan obligaties, terwijl het achterstallige bedrag aan (düsniet- uifbetaalde) premieuitkeeringen minstens op drie ton worden geraamd. Dat is waarlijk geen peuleschilletje en ongetwijfeld zullen velen in den lande him al te goed vertrouwen met min of meer aanmerkelijk financieel verlies moeten boeten. Er gebeuren rare dingen in de wereld. BUITENLAND. Over korte golf en lange golf. Een nieu we vinding van Marconi. Draadloos in- en uitschakelen van electrische ver lichting. Straf op het analphabetisme in Italië. De mislukking van de vlootcion- ï'erentie werd al verwacht Wat Enge land toch heeft als de oorlogsvloten bij onderlinge overeenkomst verminderd mochten worden. Biiand wenscht niet naar het weer te blijven kijken. Snow- den ook niet optimistisch. Hij zou ver daging wenschen. Poovere resultaten van de douane-conferentie te Genève. De leiding van den oud-minister Colijn geroemd. Stedelijke accijnzen in Italië worden afgeschaft. Wat Sir Mesley ver- Nvacht van de uitbreiding van den bui- tenlandsciicn handel van Engeland is niet veel. Het aantal radio-lui steraars over de geheele wfereld. zelfs over ons land alleen al, moet legio zijn en honderdduizenden die zich wel licht in vroeger jaren geen oogenblik om elec- triciteit m electrische golven bekommerd heb ben, pra'cn tegenwoordig over korten golf en den langen golf" alsof 't niets is, en of 't zoo hoort. Welnu, over den korten golf is iets jiieuws to vertellen. Marconi, wiens naam onverbrekelijk aan de radio verbonden is. heeft blijkens mededeelingen in de Italiaan- sche pers weer iets nieuws gevonden. Hij, Mar coni, zou namelijk deze week, door middel van korte golven, uitgezonden van zijn jacht, de electrische verlichting in het gebouw der elec- triciteitst en toonstelling te Sydney in- en uitge schakeld hebben, draadloos dus. Bijzonderhe den zijn nog niet bekend. Die komen wel. Naar reeds verondersteld wordt zal de nieuwe vin ding van Marconi belangrijke perspectieven openen op het gebied van de radio-toepassin gen. Maar, een beetje gevaarlijk wordt het toch wel. Als iemand met zijn zendtoestel bij een .ander op wie weet hoe grooten afstand het licht kan aansteken en weer uit-„blazan", neen laten we zeggen uit-„doen", dan wordt het bedenkelijk, vanwege de mogelijkheid, dat er van de nieuwe vinding misbruik gemaakt zou kunnen worden. Gelukkig zijn radio-zend- stalions nog geen gemeengoed en daarenboven het op grooten afstand aan- en uitdoen van het electrische licht zou toch voorloopig wel te kostbaar zijn om er bij wijze van spreken, vrienden en kennissen mee te verrassen. Dat Marconi evenwel weer iets nieuws gevonden heeft, bewijst weer, dat in zeker opzicht de radio-techniek nog pas in de kinderschoenen staat En als men dan bedenkt, wat er mis schien over een honderd jaar te zien en te hooren zal zijn, waarvan het hedendaagsche menschdom naar menschelijke berekening niets te hooren of to zien zal krijgen op dezo we reld, dandan doen wc wellicht maar het best ons dubbel te verlustigen in wat de radio techniek ons reeds te genieten geeft De fiscus zoekt telkens nunr nieuwe midde len om do inkomsten van oen land nog wat op to voeren, 't Spreekt natuurlijk vanzelf, dat het hij het uitdenken van nieuwe belasting- objecten niet alleen gaat om de dubbeltjes, maar tevens om het lichamelijk of geestelijk heil dergenen, ten wier laste de eventueel nieu we belastingen zullen komen. Hebben we bij voorbeeld niet gehoond van een vrijgezellen belasting (niet in ons land nog) die toch ook iets anders beoogt dan versterking van 's lands financieel© positie? In een der Hongaarsche Staten zullen ter gelegenheid van de eerstvol gende volkstelling alle analphabeten zich heb ben op te geven. Na opgave zullen ze aange maand worden zich binnen een bepaalden tijd de kunst van lezen en schrijven eigen te maken. Et), geven ze aan die annaning geen gehoor, dan zullen ze een zekere boete te betalen krijgen. Hier is dus eigenlijk meer sprake van een straf dan van een belasting op heit analpha- tisme. In elk geval, het moet verdwijnen. De vlootco nieren tie te Londen was aan het einde der vorige week al zoo ver, dat men In verschillende kringen ronduit over een mis lukking sprak. Een der leden van het Engel- sche Lagerhuis, overste Ken worthy, wijst er in een artikel op, dat misschien de schuld van de mislukking gegeven zal worden aan Frank rijk of Italië, vanwege het gekibbel over de pariteit, maar hij wijst er tevens op, dat Enge land al sinds 1921, 't jaar van de vlootconfe- rentie te Washington, aan het kibbelen is met Amerika, ook over de pariteit Als dat inder daad zoo is, dan mogen de Engelschen zich wel kalm houden over de pariteits-kwestie tus- schen Italië en Frankrijk, die toch beide even zeer op elkaar aangewezen zijn om over de sterkte van hunne zeemacht het oneens te zijn, als Amerika en Engeland Kenworthy zegt o.m. ook, dat hoe kleiner men bij overeenkomst de vloten gaat maken, des te sterker wordt de positie van Engeland, en dit versterken van zijn positie dankt Enge land aan zijn groote koopvaardijvloot met haar reserve aan materiaal en personeel. Wat dus zoo ongeveer hierop zou neerkomen, dat En ge land's mariteme positie in sterkte toeneemt naarmate de mogendheden het onder elkaar eens worden over vermindering van de oor logsvloten. overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar AkkerKlooster bal sem. welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht Het is le begrijpen, dat het den heeren ge>- delegeerden te Londen wel wat te lang duurt Briand is de vorige week naar Parijs terugge gaan en bij zijn heengaan uit Londen moet hij gezegd hebben, dat het nutteloos was in zijn hotel te blijven zitten om uit het venster naar het weer te kijken. Hij zou terugkomen als er 'werk voor hem was. Het optimisme met betrekking tot het bereiken van resultaten was ook bij de andere heeren niet groot Snowden, de kanselier van de Engelsche schatkist, moet gezegd hebben, dat het wel 't beste zou zijn de conferentie zoo spoedig mogelijk te verda gen. Volgens hem zou een overeenkomst tus- scfien Amerika, Engeland en Japan totaal onmogelijk zijn. De correspondent van oen der Pa dj sell e Li ad en moei aan zijn blai mee gedeeld hebben, dat Snowden ook gezegd Ju*-IV „Nog één zoo'n conferentie en we krijgen oorlog". De heer Snowden kan het wel eeujr scherp en ietwat onaangenaam zeggen. Dat we ten we nog uit de dagen van de tweede Haag- sche conferentie. Toen het daar niet genoeg opschoot naar zijn zin, moet hij o.m. gezegd hebben, dat bij niet van plan was zijn heele leven in Den Haag te blijven. De resultaten van de te Genève gehouden douane-conferentie moeten nogal poovertjes zijn en ons land komt er in zooverre met eere vandaan, dat de leiding van onzen landgenoot, den oud-minister Colijn, van alle kanten ge roemd wordt De uitslag van de conferentie komt in 't kort hierop neer, dat er van den beoogden wapenstilstand op douane-gebied vooralsnog niets komt Met name Frankrijk heeft zich tegen een dergelijken wapenstilstand sterk verzet, vermoedelijk omdat het met het oog op zijn landbouw en zijn industrie ge wenscht achtte, de vrije hand te hebben en zeker nog een poosje te houden. Er Is oen ontwerp-oonventie tot stand gekomen inzake de verlenging van de bestaande handelsverdra gen. Doch dit beteekent niet, dat de be- ECHTE FRJESCHB staande handelsverdragen niet gewijzigd zou den kunnen worden. Do verhooging van be staande tarieven, is en blijft mogelijk. Voor ons Nederlanders is de stedelijke ac cijns lets uit du oudo doos. Binnen de grenzen van ons land hebben we het vrije ruilverkeer en geen enkoio gemeente kan voor zichzelf op oonig uit een andere gemeente „in to voe ren" artikel belasting opleggen. In Italië was dat tot heden niet zoo. Daar wordt pas met ingang van den eersten April de stedelijke accijns hfgeschaft. De „inwendige fiscale gren zen" worden dus, zooais Mussolini het noemt, neergehaald of uitgewischt In Engeland is be weerd, dat de bestrijding van de werkloosheid voor een belangrijk deel zou moeten bestaan tn het verhoogen van den uitvoer en in het veroveren van buitenlandsche markten. In Sir Oswald Mosley komt o.a. daartegen op. Vol gens hem zou zelfs bij een vermeerdering van den Engelschen handel (op het buitenland) met vijftig procent nog niet eens de helft van het aantal werkloozen aan werk geholpen kun nen worden. Overigens heeft Sir Oswald Mosley weinig hoop op uitbreiding van de buitenland sche markt, dus hij verwacht wellicht, dat de werkloozen van die uitbreiding zeker al heel weinig zullen profiteeren. Mosley ziet er meer heil in, dat Engeland zijn productieve kracht ten opzichte van het binnenland gaat verhoo gen, zijn landbouw bijvoorbeeld meer tot ont wikkeling brengt. Daardoor zou den arbeiders (toch maar een deel vermoedelijk) gelegenheid tot productie ven arbeid gegeven worden en de door hem bedoelde maatregel van meerdere ontwikkeling van den landbouw zou minderen invoer van levensmiddelen in Engeland mo»- gelijk maken en daardoor zou weer de noodza kelijkheid verminderd worden van uitvoer naar het buitenland als betaling van ingevoerde le vensmiddelen. Of de practijk binnen af zien- haren tijd aan de theorie van Sir Mosley zal beantwoorden? VLISSINGEN van 20-27 Maart 1930. Ondertrouwd: B. Pluijmers 33 j. en M. P. M. de Vos 33 j. H. H. Marchaud 28 j. en P. J. Eu Tromp 25 j. J. J. Notebaart 21 J. en C. C. D a amen 23 j. Getrouwd: P. loekemeijer 31 j. en I. Krïïger 24 j. C. A. de Poorter 21 j. en SI E. Rraun 19 .1- Bevallen: P. S. van der Lïjcke geb. Goossen z. E. J. F. Moeuse geb. van Akkeren z. M. van der Meule geb. de Nooijer d. P. Aarnoutse geb. Meerman d. J. J. J. Vetter geb. de Bakker d. H. Puijpe geb. Schut z. W. de Nooijer geb'. de Bruin d. V. H. Schroote geb1. Dam ave z A. F. B ulthuis geb. Lorier d. A. Kuijpers geb. Louwerse z. flevent.) Overleden F C. K. den FTartog vrouw van G .T na'maVers 7* I. S. C. Besteling wedr. vnn Tb r vRn Etibergen 89 j. M. J. van Diiko vrouw van P. 4. Dijke 84 j. E. Wl H n obbert man van A. M. Vissers 45 J. P. OrooMflT)* wed van K. Siereveld 00 J. F. fWaa» wad von P. Bnrendsen 70 f. MIDDELBURG van 20—26 Maart 1930 Ondertrouwd C. Westdorp 29 en M. Goedhart 29 j. GetrouwdP. A. Polderman 26 j. en M. Louwerse 23 j. A. G. van Meerendonk 26 j. en M. P. v. d. Mijl© 28 j. BevallenM. J. Kuijs-Valkhoff z C. P. Buijs-van Loo d. C. Maas-Dekker z. P. J. van Hercufes-de Klerk d. A. van den Berge-Groenenberg d. H. M. Cosijn-De Wulf d. A. M. Vader-de Vis ser z. M. Keersemaker-de Ridder i. OverledenI. de Klerk 70 geh. met M. Goedhart P. de Graaf 82 j.*geh. met C. Kuïjt DJ. Konpejan 76 j. onpeb. d, - J P Dominie 62 1 geh. met P M I va* D'IV 64 i P. A. Dijke SOUBURG van 20-27 Maart 1930 Ondertrouwd i C. Maas 21 j. e P. C Adriaanse 22 j. GetrouwdR. Ulderink jm. 26 j. en A Meijers jd. 27 j. Geboren|ozina d. v. J. de Punder en Leintje Adriaanse Wie handelen wil, moet het doel niet te ver stellen. Wie altijd aan het dagelijksche brood denkt, wordt zelf oudbakken. Wie me wat nadoet, is dikwijls mijn vijand, meestal vervelend en altijd een dwaas. Sliecths is alleen het liefdelooze en boos aardige hart, slecht is wat voortkomt uit lage, onmenschelijke motieven. Wie overdrijft legt een te groote ijver voor de zaak in de verkeerde richting aan den dag, waarin zich onze belangen bevinden.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5