Een hygiënische Bereidingsmethode MUZIEKNIEUWS Merkwaardige machine voor het vervaardigen van Geneesmiddelen In BonBon-Vorm. WEGE LING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 14 MAART 1930 No. 10. bovenwoning in de Noordstraat een brandend petroleumstel omgevallen. Er ontstond brand, welke gelukkig kon worden gebluscht. In het Oostgat had een aanvaring plaats tusschen het Ned. stoomschip „Oostkerk" met een onbekend schip. Beide schepen konden de reis voortzetten. MIDDELBURG. Tijdens den afbraak en op bouw der Hofpleinkerk hoopt men in een an dere kerk dienst te kunnen houden. In alle kerken zullen de zitplaatsen vrij zijn, met uit zondering van in alle kerken drie gereserveer de banken voor ouden, hardhoorigen en andere gebrekkigen. Op 17 Maart is er gemeenteverga dering in de Gasthuiskerk. Het Gewest Zeeland van „Patrimonium" hield in het Militair Tehuis een samenkomst. De heer W. A. den Hollander deelde mede over het propagandawerk. De secretaris meld de. dat het aantal afdeelingen met 1 ver meerderde n.l. Meliskerke en dat het 11 be draagt met 408 leden. De penningmeester meld de een batig slot van f229.18. De heer J. Her mans, ambtenaar van het Verbond te Am sterdam. sprak over: „De grondslagen van ons Verbond" en de heer A. de Lange uit Goes causeerde over: „Huurkoop-systeem". Het ontwerb voor een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren is nagenoeg ge reed. Het ligt niet in het voornemen tot elec- trlficatie van de bestaande brug over te gaan. Op 69-jarigen leeftijd is overleden de heer M. H. van Visvliet, in 1890 benoemd tot gemeente-archivaris alhier. De ruïnes veroorzaakt door den grooten brand in de „Vergenoeging" worden opge ruimd. In „St.-Joris" had de alg. vergadering plaats van de Prov. Zeeuwsche Ver. tot bestrij ding der Tuberculose. De voorzitter wijdde woorden van dank aan de nagedachtenis van enkele overleden personen en riep den aanwe zigen welkom toe. De secretaris gaf een over zicht van de gebeurtenissen van het verloopen jaar. Hierna bracht de districts-t.b.c. arts A. C, Hoorweg verslag uit Het totaal aantal nieuw ingeschreven patiënten bedraagt 722. Ook mevrouw Verburg, de districts-huishe- zoekster bracht haar verslag uit. Het huis bezoek wordt verricht door 4 speciale huisbe zoeksters en 46 wijkverpleegsters. Goedkeuring werd gehecht aan de benoeming van Mej. De Raadt tot opvolgster van Mej. Deetman. In de „Eendracht" had een druk be zochte vergadering plaats van leden der coöp. suikerfabriek „Zeeland". Aan het slot der be sprekingen vraagt de heer Bielders uit Rotter dam, die de leiding had, of men verdere stap pen doen zal. Een kleine minderheid was er voor waaruit de inleider meent, het niet te moeten doen en het verder aan de groep Zeeuwsch-Vlaanderen, ,van wie deze vergade ring uitging, over te laten. Mr. Bielders had de verkiezing van een nieuw bestuur beplei' en het invoeren van een premie van f2.50 voor de bieten, geleverd boven het minimum. Aan J. Hoekstra, amenuensis der Prov. bibliotheek is de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau toegekend. - In het gebouw der C. J. M. V. hield Za terdag de Kamerkringvereeniging Middelburg der Chr. Hist. Unie haar jaarvergadeing, al waar Dr. H, J. Lovink, lid der Tweede Ka mer een rede hield over: „De handelspolitiek van Nederland". ARNEMUIDEN. In 'de Chr. School werd een jaarvergadering gehouden van de Ver. voor Bijz. Onderwijs op Geref. Grondslag. De school teit 5 leerkrachten en 187 leerlingen. De heer P. van Belzen hield een lezing over „Pacifi catie". BIGGEKERKE. Alhier hield de Anti-Rev. Kiesvereen. een vergadering, waar door den heer C. Stuij een inleiding geleverd werd over „Overheid en Volkszonden". GRI.IPSKERKE. De heer M. Fraanje, onderwijzer aan de Chr. school alhier, is benoemd tot hoofd der te openen Chr. school te 's-Heer Arendskerke (Lewedorp). Alhier is weder, als vorige jaren, tot volle genoegen van weerszijden een collectief contract aangegaan in het landbouwbedrijf. KOUDEKERKE. Alhier had de jaarlijksohe gezifllge avond van den Bijz. Vrijw. Land- stqrm plaats. De burgemeester herdacht kolo nel fcJmbgrove en den heer W. v. d. Heijden De heer Laernoes hield een toespraak naar aanleiding van de propaganda der revolutio naire groepen. Aan 13 schutters werden prij zen uitgereikt. Ook werd het foto-album uit gereikt. MF.T TSKERKE. Zaterdagavond had de «ind ies plaats van de Tuinbouwcursus. Vrijdagavond vergaderde de Anti-Rev Kiesver., waar heloten werd geen Arja op te richten. Het saldo der rekening bedraagt f 27.42. OOSTKAPELLE. Ds. P. N. Gijsman, Ned- Tlerv. predikant alhier, ontving een beroep raar Maasdam-Cillnaarshoek. GRI.TPSKERKE. Uit het verslag van de gei- tenfokver. bleek, dat deze met een tekort heeft te worstelen en een nieuwe boekhouder be hoeft, waarvoor zich niemand opgaf. De voor zitter deelde mede, dat de prijs van witte gei tenvelletjes 60 cent is en die der bonte 34 cent. welke bij inschrijving gegund zijn aan de Firma Polak. Vrijdagavond vierden de Geref. Knapen- er. „Obadja" en de Geref. Meisjesvereen. Een Mosterdzaadje" een gecombineerde fees'- ergadering. Groote belangstelling bleek voor >en serie lichtbeelden, voorstellend de reis aar Indië. SEROOSKERKE. In „Samenwerking" verga derde het „Groene Kruis". De inkomsten be droegen f 1890.15, de uitgaven f606.42, die der t.b.c,-bestrijding resp. f 1070.04 en f 1227.58. De begrootingen werden vastgesteld op f 218C en f 1480 als slot en f 1530 bij de afd. t.b.c. aan inkomsten en uitgaven met een na deel ig slot van f395. In plaats van Dr. Redjndefrs- Schilt, die ontslag had gevraagd, werd gekozen Ds. A. T. W. de Kluis. In de vacature Hame- lfncck de heer P. Boon. Dr. Reijnders-Schilt werd als eere-lid benoemd. De voorzitter gaf hierna een nadere toelichting over de split sing der wijkverpleging. Grijpskerke-Oostkapel- le krijgen een zuster-Diacones en zuster Kos ten blijft voor Serooskerke, St Laurens en Vrouwepolder. SOUBURG. In „Rehobolh" hield de Christ. Metaalbewerkersbond een propaganda-avond, in welke redevoeringen werden gehouden door de heeren G. Hordijk en G. Post over „Hoe was het en hoe is het geworden?" en „Het bevol kingsvraagstuk". Het Souburgsche fanfare-corps verleende medewerking. Twee nieuwe leden ga ven zich op. Ook de A.-R. Kiesvereeniging vergaderde, uit welker verslag we mededeelen, dat deze haar ledental met 26 zag vermeerderen. In kas is een saldo van ruim f30. In de vaoatuire- van Leeuwen werd gekozen de heer J. Janse Jr. Verschillende onderwerpen werden besproken. Beroepen bij de Ned.-Herv. Kerk (toez.) Ds. F. Postma, thans predikant-directeur van het Diaoonessenhuis te Haarlem. VEERE. Tot ambtenaar ter secretarie te Domburg is benoemd de heer H. v. d» Schuur, als zoodanig alhier werkzaam. De Bijz. Vrijw. Landstorm hield haar jaar vergadering. Alle leden ontvingen een herinne ringsalbum. De heer P. G. Laernoes uit Vlis- singen sprak over de beteekenis van den B. V. L. Besloten werd de beste schutter van Veere naar den grooten schietwedstrijd in Den Haag af te vaard gen. Ook; zal een weds rijd gehouden worden. De afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond hield in de Voorbereidingsschool haar jaar vergadering Uit het vers'ag van den penning meester blijkt ?o. dat de kas sluit met een klein »ildo. 2o. dar aan het Alg. Ziekenfonds is afgedragen f 118.96 en daardoor aan de afd. „Veere" is uitgekeerd f58.18, 3o. dat aan hel fonds U. B. O. zijn aangesloten 17 gezinnen Vnet een verzekeringsbedrag van f5350. De ver. telt 28 leden. Dr. Weijland sprak over de belangrijke diensten, welke door inlandsche hei pers aan de Zending in onze koloniën zijn bewezen. In samenwerking met de mandoline-ver- ceniging „Apollo", directeur de heer P. C. Oorschot, geeft het Vlissingsch Mannenkoor ..D. O. U.'\ directeur de heer J. A. Hollaers. Zaterdag 15 Maart een uitvoering in „De Oude Vriendschap", des avonds 8 uur. O.a. zal uitgevoerd worden „La Festa dal Grano", Fan- laisie van Mario Maciocchi, voor mandoline- ensemble en mannenkoor; terwijl na de pauze opgevoerd wordt „Arme Rijken" van Nono, tooneelspel in één bedrijf. Donderdag 20 Maart geeft de Gemengde Zangvereeniging „De Volksstem", directeur de heer A. Bleekrode, een Concert-Avond in het Grand Hotel „Britannia", des avonds 8 uur. Ingang achterzijde. Het programma bevat een aantal nummers voor koor, afgewisseld door kwartetzang en tableaux. Hoewel de moderne techniek over alle liniên „snelheid" als voornaamste devies in haar wapen voert, is ^j daarnaast toch ook niet blind voor verbeteringen op ander gebied. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid daarvan een duidelijk voorbeeld te zien in den vorm van een combinatie tusschen snelheid en hy giëne. De N.V. Handelmaatschappij L. I. Akker brengt sedert korten lijd da bakende Abdijsi roop ook in bonbon-vorm in den handel. Naar ons ter oore kwam wordt voor de vervaardi ging van de zo bonbons een speciale en zeer moderne bereidingswijze gevolgd en het leek ons interessant ons tot de Direcctie van ge noemde Maatschappij te wenden om nadere inlichtingen. In één der ruime kantoren werden wij door één van de adjunct-directeuren ontvangen, die met da daar ia b«ta raJiaad, aas «ttraartig mededeelde, hoe moeilijk het was geweest ën hoe een ontelbaar aantal proefnemingen nood zakelijk waren om te geraken tot een hoest- honbon, waarop de qualificatie „Abdijsiroop in vasten vorm" ten volle van toepassing is. Dat toch was het uilgangspunt geweest. Met behulp van pharmaceulen en chemici van er kend Europeesche vermaardheid slaagde men er ten slotte in een monster te maken, waarin de werkzame bestanddeelen van Akker's Abdij siroop ten volle bewaard waren, dat onbeperkt houdbaar was en dat geleverd kon worden legen een binnen ieders bereik vallenden prijs. verlaten, naar de droogkamers voert. Wij waag den ons even in deze volgens de nieuwste systemen geïsoleerde ruimte, maar de daar heerschende temperatuur van 120 gr. Fahren heit maakte het noodzakelijk spoedig rechts omkeert te maken. Wij noteerden nog even dat dag en nacht moet worden gestookt om1 de temperatuur constant te houden. Gedurende acht dagen blijft de inhoud van de bakken aan deze bijna verzengende hitte blootgesteld, in welken tijd het „stollings"- proces zich als het ware voltrekt Daarna gaan de bakken opnieuw in de machine, die Fig. I. Achterzijde vau nei machine-complex. De met Abdijsiroop-bonbons gevulde bakken gaan in de machine, die ze ledigt en onmiddellijk daarna opnieuw vult Maar.. nu moesten nog de theoretische we tenschap en de practische techniek elkaar de hand reiken. Want al was ten slotte de berei dingswijze en de chemische samenstelling ko- tnen vast te staan, waar was de machine te vinden, waarmede de vervaardiging in het groot kon plaats hebben? In de overtuiging dat de voor geen moeilijkheden terugdeinzende techniek ook hier raad zou weten te schaffen Oog men op zoek naar een machinefabriek, wier taak moest bestaan in de practische ver wezenlijking dezer nieuwe fa brica lie-melhode. Ook deze moeilijkheid werd lenslo te overwon nen en wij geven onzen lezers hierbij een twee- lal afbeeldingen van een machine, waarvan zonder kans op tegenspraak kan worden ge zegd, dat zij de uiterste vernuf igheid met de grootst denkbare hygiëne in zich vereenigt. Op fig. 1 ziet men de achterzijde der raa- •hine, waar de fabricatie een aanvang neemt, Een stapel van 12 houten bakken worden in de machine geplaatst, die ze automa isch een v oor één afneemt en verder leidt. Zijn de 12 )akken weggevoerd, dan wordt een nieuwe stapel ingezet; voor een geregelde fabricaite van beteekenis moet men de beschikking heb ben over tenminste 5000 van zulke bakken. De machine vult de bakken met een soort poeder, waarvan de oppervlakte vervolgens door de machine zelf glad geborsteld wordt en even 'erder drukt een z.g. mal 240 vormen in de loedermassa. Inmiddels is aan de voorzijde -an de machine (fig. 2) het eigen.ijke chemische irooes begonnen, waardoor de vloeibare stroop ot een te „stollen" massa wordt omgewerkt. Va het inpersen van de vormen schuift de machine den bak onder het vul apparaat en geheel automatisch pompt dit apparaat de vor men vol met een snelheid van 48 vullingen per seconde. Daarna verlaten de bakken de ma chine met behulp van een transport-band, die ze in hetzelfde tempo Waarin zij de machine ze automatisch ledigt, de bonbons van het poeder scheidt en deze door den op onze foto duidelijk zichtbaren trechter naar buiten afvoert. Daar worden ze opgevangen op me talen roosters, die daarna worden doorgebla zen met overhitten sloom teneinde de poeder- resten grondig te verwijderen en de bonbons glad en glanzend te maken. Dat doorblazen met stoom maakt het noodzakelijk de bonbons mg 2 x 24 uur te „drogen", waarna de roosters ook weer langs de transport-banden naar de verpakkings-afdeeling gevoerd wor den waar automatische vulmachines de pret tige oranjedoozen vullen en afsluiten. Op onze vraag of er geen kans bestond, dat het nieuwe preparaat de siroop, waaraan het zijn oorsprong dankt, zou verdringen, ver namen wij, dat dit natuurlijk zorgvuldig is overwogen, maar een diepgaand onderzoek heeft bewezen, dat bij zeer velen de wensch bestond ook buitenshuis de krachtig werkende bestanddeelen van Abdijsiroop te benutten ter bestrijding van aandoeningen der ademhalings organen, zoodat eenige vrees te dien opzichte niet behoeft te beslaan. De handige doos maakt dan ook het in den zak meenemen van, het reeds meer dan 30 jarèn populaire middel zeer gemakkelijk. Wij moesten afscheid nemen, wilden wij niet te veel beslag leggen op het niet tastbare, maar toch zoo kostbare bezit, waaraan vooral in het jachtende zaken- en industrieleven een chronisch gebrek schijnt te bestaan en waarvan het verlies niet meer terug te winnen is den tijd van hem die ons deze inlichtingen verstrekte, maar die toch ook nog wel iets anders te doen zou hebben, dan een naar kopie speurenden kranten-man zijn taak te verlichten. Fig, LL M» rtti-iorldhUng, «ik* Mceode 4ft raiiiagea dMt

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 2