mwABPUSmntA 2e BLAD Van Week tot Week HEEREN-BAAI Sproeten komen vroeg in het AI» Uw BRONCHITIS U ovenalt, nSHBONBON? nieuws' Het t« gelokt Abdijsiroop te Vraagt lïur Winkelier 'n pakje D*E WHGELÏNG'S NIEUWSBLAD TAN" VRIJDAG 7 MAART 1930 Ne. 0. BINNENLAND. Maart Toert rijn staart misschien. Laatste troeven van heer Winter, Over Sovjet Rusland. Ook in ons land tal van protesten. Een studie oommissie. Lange lijst van misdaden in ons land. Waartoe de talrijke woor den Aanleiding gaven. Vragen aan den Minister. Scherpere maatregelen de doodstraf. Groote verwachtingen Opening van het tweede gebouw door de Koningin. Prinses Juliana naar Oost-Indië. De eerste der Oranjes di e In sul inde bezoekt Aangezien de Enkhulzer Almanak nog steeds vermeldt dat de Lente in de nu pas aangevan gen maand officieel begint en de mensch zoo niet is of hij wil gaarne het beste gelooven, ■pitsen we ons op de negen mooie dagen, welke Lentemaand ons meer gegeven heeft, dan* t geen ze feitelijk verplicht was te geven, al zouden ouden van dagen kunnen getuigen van bittere koude, «neeuw en ijs, die alle lie felijke gedachten aan de Lentemaand gewijd tot ironie zouden maken en de gedachte aan een naderenden zomer verre zouden houden, ial» we niet wisten, dat in de Maartsche buien |(het roeren van den staart) heer Winter zijn riantste troeven ultipeolt om het tonslottetoch [altijd te verliezen, In deze dagen gaat een storm van veront waardiging over Europa en dus ook over ons land, naar aanleiding van de godsdienstver volging in Rusland. Er rijn er, die beweren, dat die anti-godsdienstige beweging in Rusland niet van den laatsten tijd is, dat het in Rus land, wat betreft de kerk en de geloovlgen, al too lang precies gaat zooals het den laatsten tijd ging en, de vraag is geopperd, waarom nu speciaal de aandacht er in zoo ruime mate op gevestigd wordt hier en overal elders. De mogelijkheid bestaat intusschen, dat er in het optreden der Sovjet-autoriteiten tegen over al wat met de kerk in verband staat, een cjlimax waar te nemen is, en dat al wat zich nog aan kerk en geloof laat gelegen liggen het er nu eindelijk over eens is, dat een krach tig protest geuit moet worden. Of 't helpen (zal? Dat is missefhien niet in de eerste plaats de vraag. Ook in ons land dus worden de protesten vernomen en het opmerkelijke feit doet 'zioh voor, dat de geloovigen van [verschillende en velerlei richting nuanceering zich broederlijk vereenigen om het protest zoo krachtig mogelijk en zoo luid klinkend mogelijk te maken. Nu wordt er van sommige rijden beweerd, dat men met het aanvaarden van berichten omtrent godsdienstvervolging in Rusland voorzichtig moet zijn. Voorzich tigheid is altijd de moeder van de porcelein- kast geweest en waarom zou voorzichtigheid ook niet geboden zijn, waar het geldt de vele berichten uit een ver land, die maar niet zoo te oontroleenen zijn, berichten, waaraan menigeen zoo gaarne een tendenzieuze strek king toeschrijft. Het hoofdbestuur van deVrij- denkersvereeniging „De Dageraad" te Amster- •dam heeft besloten (naar we lezen in verband met het overstelpend aantal berichten be treffende godsdienstvervolging in Sovjet-Rus- Land) ©enige bekende Nederlanders van ver schillende geestesrichting te verzoeken een studiereis naar Sovjet-Rusland te ondernemen. Dat is geen kwaad idee. Waarheid en klaar heid moet er komen, al was het alleen maar om eens een maatstaf te krijgen voor het be- oordeelen van de waarde der berichten uit Rusland, waarmede men thans „overstelpt" wordt en een einde te maken, zoo mogelijk, aan de bewering dat 'we van Rusland „n.ets" weten „omdat" er zooveel over Rusland ge schreven wordt Nu is 't een andere vraag, of al düe menschen, en' t zijn er vele, die al protesteerden of nog protesteeren of zullen protesteeren, hun protest alleen gebaseerd heb ben op de on-dits, de geruchten. Men zou toch mogen aannemen, dat er onder al die protes- teerenden wel meerderen zullen zijn, die iets meer van de zaak afweten, ook door eigen aanschouwing. Hoe dit rij, het kan zeker geen kwaad, dat mannen van verschilende gees tesrichting eens op onderzoek uitgaan, als ten minste de voor het bezoek aan Rusland aan gezochte heeren aan de uitnoodiging gehoor willen geven, wat ons niet bekend is. Aan de lange lijst van misdaden in ons land is de vorige week weder een nieuwe mis daad toegevoegd. Reeds aan het einde der vorige week werd bekend gemaakt, dat het de politie gelukt wias de hand te leggen op een personage, tegen wien ernstige aanwijzingen zouden rijn, o.a. deze, dat de dame, die in gezelschap van het slachtoffer was toen de aanranding plaats had, pertinent beweerd heeft hem als den dader te herkennen. Er is een zucht van verlichting door Ede gegaan (zoo zei het „Hbid.") toen de arrestatie van den vermoedelijken dader bekend wend. Intusschen bleef de evrdachte hardnekkig ontkennen. Een zucht van verlichting. Het is te begrijpen, al was het alleen maar om' de simpele reden, dat herhaling van dergelijke of soortgelijke daad door hetzelfde individu mogelijk blijft, zoolang de dader op vrije, yoe- ten is. Het geval heeft, ook dat is te begre pen, groote ontroering gewekt. Maar we leven snel, en de gebeurtenissen van den ©enen dag verdringen de belangrijkheid van wat den vo- rlgeo dag gebeurde. Zelfs de indruk van een zoo ernstig moordgeva.1 als het hierbedoelde bij Bennekom, verflauwt lichtelijk in een tijd als de onze, waain de eene misdaad na de andere soms binnen zeer kort tijdsbestek de aandacht vraagt. Een der Eerste Kamerleden heeft tot den minister van Justitie een tweetal vragen ge richt. De eerste vraag luidt: „Is de minister niet van oordeel, dat op schrikbarende wijze de openbare veiligheid van stad en land ver mindert, onder meer blijkende uiut de moor den van de laatste maanden in Voorburg, den Haag, en «nu wederom de afsahuwelijkemoord te Bennekom?" Vermoedelijk zal deze vraag met een volmondig „ja" beantwoord kunnen worden. De toeneming van de misdaad is inder daad schrikbarend. De tweede vraag luidt als volgt: „Acht de minister hel thans niet plicht maatregelen te beramen tot het verkrijgen van meerdere veiligheid in het bijzonder op de buitenwegen, en tot het overwegen van ver scherping van straffen, op misdrijven in de wet gesteld, bepaaldelijk tot wederinvoering van de doodstraf?" Het zwaartepunt ligt in het laat ste gedeelte van de vraag. Wederinvoering van den doodstraf. Daarover is al meer ge- nraat en geschreven in ons land, ook in ver hand met het geval Giessen-Nieuwkerk, waar- Door velen wondt het van zeer veel belang geacht, dat onze toekomstige vorstin ook het overzeesohe deel van haar gebied uit eigen aanschouwing leert kennen. Zooals bekend is wordt Indië meermalen door vreemde vorsten bezocht, we herinneren slechts aan de reis naar en door Indië welke de kroonprins en de kroonprinses van België verleden jaar ge maakt hebben. voorjaar, koop tijdig een pot SpPUtOl- Bij alle Drogisten de prikkelende hoestbuien U zoo benauwd maken en het slapen be letten, grijp dan naar de slijmop- lossende, hoeststUlende Akker'i Abdijsiroop, welke Uw adem haling weer diep en vrij .„stollen" tot gemakkelijk mede te nemen- [ABDUSIROOP-BOHBOM'teMdttóMH^ van de hernieuwde behandeling tot het resul taat heeft geleid, dat twee veroordeelden we der in vrijheid gesteld werden. De volvoering van den doodstraf is iets onherroepelijks, en hiermede houdt veler verwerping van de dood straf oomiddelijkverblnd. Ook natuurlijk met de overweging, dat zelfs in het meest verdor ven gemoed nog een enkel sprankelt je ver soholen kan rijn van het goede, dat tenslotte tot verbetering zou kunnen leiden. Men Wijst in verband met de door velen gewenschte we derinvoering van den doodstraf in ons land, op andere landen, waar de doodstraf nog niet werd afgeschaft en waar desondanks de mis daad nog welig tiert. Uit den aard der zaak is moeilijk uit te maken of in die landen het aantal misdaden grooter zou zijn, indien de doodstraf er niet bestond. De aandacht voor een mogelijke wederinvoering va.n den dood straf zal vermoedelijk door de tot den minister gerichte vrageri weer iets grooter geworden rijn. Opnieuw gewekt behoefde die gedachte intusschen niet. Ook in verkiezingsdagen is de vraag „doodstraf of niet" op veler tong ge weest en had het desbetreffende vraagstuk een eenigszins politieke tint. De twee-en-twintigste Jaarbeurs staat voor de deur, zal gehouden worden te Utrecht van elf tot twintig Maart. Er is sinds de eerste geopend werd heel wat veranderd en verbeterd. Sloegen de eerste te Utrecht gehouden beur zen geweldig in, in verband met den econo- mischen toestand van ons land kwam er een teruggang, een inzinking, die zich echter in den loop der jaren herstelde al moet de toe stand wel eens zoo geweest zijn, dat het be stuur ,zich afvroeg of het wel verantwoord zou zijn te blijven voortgaan op den ingeslagen weg en of het mogelijk niet l.-eter zou zijn mei de proef als niet geslaagd op te houden. Men heeft doorgezet en, het eerisle jaarbeursgebouw waarvan Prinses Juliana in 1920 den eersten steen legde, is nu gevolgd door een tweede ge bouw, dat naar gemeld wordt, op den elfden Maart door de Koningin geopend zal worden. Verwacht wondt, dat het bezoek aan de aan staande beurs dat aan vorige beurzen gebracht, aanmerkelijk zal overtreffen. Geen hoekje van de groote ruimte moet onbesproken rijn. De deelneming uit het buitenland tnoet wederom aanzienlijk zijn. Wellicht hebben de latere beurzen iets van hun tentoon slellingsk arak ter verloren, is de jaarbeurs meer een zaken-in stituut geworden waar in hoofdzaak de zaken- menschen elkaar ontmoeten. Maar al ware het dat de jaarbeurs geheel buiten het gewone publiek omging, hebben We er dan nog niet allen belang bij, dat de beurs schitHefrend slaagt, afhankelijk als we toch rijn van wat er aangeboden wordt op allerlei gebied en waar en hoe? Er gaan geruchten omtrent een voorgenomen bezoek van H.K.H. Prinses Juliana naar In- sulinde. Geen der Oranjes heeft nog een be zoek aan Nederlandsch-Oost-Indiè gebracht BUITENLAND. De Fransche Kabinetscrisis weder opgelost. Geen carnavalsministerie. Hel leven van het kabinet Tardieu moet voor deze week wel verzekerd zijn. De douane-wapenstilstand. Frankrijk wil zich de handen niet binden. Ook niet door tijdelijke bestendiging der handelsverdragen. Londensche con ferentie. Frankrijk wil een grootere vloot. Een drie mogendheden over eenkomst? De Duitsche pantserkrui ser van tachtig mfllioen. De dag komt, dat de pantserkruisers waarde loos zullen zijn. De Amcrlkaansche delegatie doet 'niet genoeg voor de vermindering der bewapening De En- gelschen zullen de heerschappij moe ten laten varen. De Vcrvlaomschlng der Gentsche Hoogeschool, Een oor log zonder weerga op komst in Britsch-Indlê? Den gemiddelden levensduur van negen maan den, waarover we de vorige week spraken, heeft het Fransche kabinet Chautemps niet mogen bereiken. Het bleef er verre onder, na een misschien heel voorspoedige, althans vrij vlugge geboorte heeft het nieuwe kabinet Chautemps het moeten afleggen. Maar dan met een regeeringsverklaring in zee steken heeft het feitelijk niet gedaan, en de golven op de politieke zee gingen al gauw zoo hoog, dat het scheepje vastliep, dat bij de meer derheid in de Fransche Kamer niet in vol doende mate vertrouwen wekte. En nauw ver schenen ging het alweer henen. Nu mag het waar zijn, dat men in Frankrijk vlug zijn mi nisteries verslijt, even waar is het dat men er in den regel heel gauw weer een in elkaar heeft Misschien dat de snelheid, waarmede het ministerie Chautemps tot stand kwam al bij voorbaat aanleiding kon geven tot het reeds bij het totstandkomen opgedoken gerucht, dat het geen langen levensduur zou hebben. Is dan Chautemps hard opgeschoten met de vorming van zijn kabinet, Tardieu, die hem als kabi netsformateur opvolgde, wist zich ook te haas ten. Niet genoeg echter naar den zin van en kele partijen, die hem het verwijt deden toe komen, dat hij niet opschoot. Door de socialis tische kamerfractie werd zelfs een motie aan genomen, welke de blijkbare bedoeling van Tardieu brandmerkte de regeeringscrisis slee- pende te houden. Wij Nederlanders vinden 't toch zeker al heel vlug als een kabinetsforma teur minder dan een week noodig heeft om een kabinet te vormen, maar in Frankrijk denkt men er anders over. Er werden dan voor }iet „talmen" van Tardieu allerlei redenen opgegeven, o.a. deze dat Tardieu niet (nu verschenen) Dinsdag met zijn kabinet voor de Kamer wou verschijnen, omdat dat de dag van het carnaval was en hij er niets voor ge voelde mogelijke grappen op een „carnavals ministerie" te vernemen, Maar er waren ook andere redenen. Tardieu moest links en rechts polsen en ook wel eens op onderzoek uitgaan of en zoo ja welke, leden van het parlement waren die ofschoon tot de oppositie behoo- rende, voor een portefeuille in aanmerking konden komen of wenschten te komen. Nu heeft de oppositie het Tardieu niet zoo erg moeilijk gemaakt, althans door een deel der oppositie is al bij voorbaat gezegd, dat hij, Tardieu, de man niet was om de ware repu blikeinen te groepceren om een program van vrede en vooruitgang, reden waarom ze hem hunne medewerking weigerden. Zaterdagavond of Zondagmorgen had Tardieu het ministerie in elkaar, dat hij deze week Woensdag aan de Kamer zou presenteeren. In een beschou wing over den gang van zaken vonden we de opmerking, voor Tardieu heel bemoedigend, dat zijn kabine- er voor deze week het leven wel zou afbrengen ai bleef de toesiand dan nog min of meer onzeker. Het douane-bestand, waarvoor de gedele geerden der verschillende landen in Genève in het geweer gekomen zijn is wat de hoofdbe doeling betreft, op niets uitgeloopen. Frank rijk heeft ronduit geweigerd in den door de andere mogendheden bedoelden zin mede te werken, geweigerd de conventie te teekenen en de mededeeling hiervan geschiedde door llen gedelegeerde, die aan de samenstelling van het ontwerp-bestand had meegewerkt. De voornaamste reden van Frankrfjk's weigering moet liggen in de crisis welke de industrie doormaakt en ook in de crisis op landbouw gebied. Volgens de verklaring van Serruys, den gedelegeerde, die van Frankrijk's weige ring mededeeling mocht doen, wenscht Frank rijk zich tijdens de in Europa heerschende consumptie-crisis niet de handen te binden. Vermoed werd, dat Frankrijk misschien zou willen meedoen aan een bestendiging voor den tijd van twee of drie jaar, van de thans bestaande, reeds geconsolideerde rechten. De bestaande handelsverdragen zouden dan ge durende twee of drie jaren van kracht moeten blij ven. Doch Maandag werd namens de Fran ECHTE FRIESCHE 20 50 ct. per ons sche regeering medegedeeld dat zij zich voor het oogenblik zelfs in dit opzicht niet kan binden. Wanneer Frankrijk niet precies zegt, tvat het wil, -is het niet uitgesloten, dat de conferentie te Genève stop gezet wordt, als wanneer men zou kunnen zeggen: wij reke- iien den uitslag stiptmaar tellen het doel. alleen en dan blijft alles voorloopig bij het oude en kan bijv. ongehinderd hier en daar nog een kleine ophooging van de tolmuren worden aangebracht en kunnen de bestaande handelsverdragen uitsluitend naar nationale be hoefte van elk land gewijzigd worden. Te Londen is men bijeen om te beraadsla gen over de maritieme kwesties, beperking van bewapening, enz. enz. Maar het wil niet al te best vlotten, al zijn vermoedelijk alle gedelegeerden namens hunne regeeringen be zield met de beste wenschen voor een te berei ken accoord. In verband met de Kabinetscrisis te Parijs had een verdaging plaats van dé be sprekingen, maar misschien omdat men, wat dit betreft, wel aan heL verdagen zou kunnen blijven, is men tot een aanvunkolijk voorloo- pige hervatting overgegaan. De drte mogend heden, Amerika, Jupun en Engeland, die ook in .J927 geprobeerd hebben het onder elkaar eens te worden, over een regeling van de vlootverhoudingcn, zouden naar beweerd werd ook thans weer willen beproeven een over eenkomst te sluiten, een dricmogendhedenover- eenkomst, maar dan zou het nog de vraag zijn of Frankrijk of Italië zich tevreden zou den stellen met een eenvoudige aanvaarding van wat er tusschen de drie overeengekomen was. Frankrijk heeft zich nu eenmaal plan nen gemaakt, en het heeft de geldmiddelen om die plannen te volvoeren, om zijn vloot eens aardig op te knappen en aan tb vullen, land- en luchtbewaponlng hebben eenige jaren belemmerend gewerkt op het op poll houden van de bewapening ter zee. Maar nu zou het er van kunnen komen. Dat Frankrijk meent te moeten gaan bouwen aan zijn vloot' zou, naar beweerd wordt, voor een deel zijn oorzaak vinden in het feit dat Duitschland een nieu wen gepantserden kruiser heeft. Eén, welis waar, maar dat is er een die klinkt als een klok, met groote snelheid en geduchte bewar pening, een niet te onderschatten tegenstanr der. Het is te begrijpën, dat er stemmen op gaan, die uiting geven aan verbazing over de meening, dat Frankrijk (of welk ander land ook) zijn vloot zou moeten uitbreiden omdat Duitschland (het als ontwapend erkende Duitschland) er nu eens een gepantserden kruiser op na houdt, die het tegen slagschepen zou kunnen opnemen. En dit te meer, daar zelfs in Duitschland, hoe ingenomen men er ook is met de schitterende en doelmatige in richting en bewapening van dien eenen krui ser dat men in Duitschland in sommige krin- egn al vrees begint te koesteren, dat het schip, dat tachtig millioen heeft gekost, ver beneden, de gevechtswaarde zal blijven, welke men er momenteel aan zou willen en kunnen toe kennen. Volgens een Duitsch ingenieur zal de dag komen, waarop de slagschepen waaide- loos zijn, vermoedelijk In verband met het onder zees che en het lucht wapen. En dan zou het blijken, dat men in Duitschland voor zijn tachtig millioen wellicht iels beters had kun- Ipien bekomen. Of, en in welke mate er te Londen ernstig naar een oplossing gestreefd wordt, wie zal het zeggen. Dat het met het streven naar vermindering der vlootbewape- ning aan de zijde der Amerikaansohe dele gatie niet overhoudt, werd onlangs gezegd door een Amerikaan. Een Amerikaansch Senaats lid stelde voor de Amerikaansche delegatie terug te roepen, daar deze, naar zijn meening, geen enkele gelegenheid heeft aangegrepen om op te komen voor vermindering van de viool bewapening. Maar de beste stuurlui staan aan wal. De Amerikaansche senator Borak heeft zich in een voor Engeland misschien minder prettigen zin uitgelaten. Hij heelt namelijk gezegd, dat Engeland er zich op moet voor» bereiden de heerschappij ter zee maar te laten varer.. Om die heerschappij blijkt be misschien 'och nog maar altijd te gaan. En, sen a or Borak merkte ook op, dat de wereld thans sterker bewapend is dan in, en voor 1914, Ondanks de beweringen van hem die de dele gatie terug wil roepen zijn er in Amerika nog wel menschen, die er den moed in houden. Uit naam van twaalfduizend bekende Ameri kaansche personen (bekend in Amerika) is te- lergafisch een beroep gedaan op de delegatie te Londen om de vlootbewapening niet alleen te beperken maar ook te verminderen. Of 't helpen zal? De lange strijd welke in België gevoerd is voor de vervlaamsching van de Gentsche hoo geschool heeft tot resultaat gehad dat te be ginnen met het academie-jaar 1930-'31 het on derwijs aan genoemde Hoogeschool in het Vlaamsch gegeven zal worden. Medegedeeld wordt, dat de campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid (eenige weken geleden reeds in het vooruitzicht gesteld) bin nen veertien dagen zou beginnen in Britsch-. Indië. Een van de medestanders van Gandhi zou gezegd hebben, dat binnen eenige dagen een oorlog zou beginnen, zonder weerga in de wereldgeschiedenis. Dat moet dan wel heel, heel erg zijn.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5