ZEELAND 2e BLAD Van Week tot Week HEEREN-BAA1 rRheumatiek - Kloosterbalsem 20 SOctperons „Gêên goud zoo goed" WEGELING'S NIEUWSBLAD TAN VRIJDAG 28 FEBRUARI 1990 No. 8. BINNENLAND Geen echte winter geen echte ro mer? Menschen, die graag iets onaan genaams neggen. De eerste aardbeien, mooi, maar duur De. Hollandsche liefdadigheid. Een monument voor de «eehelden. Hulp van het schoolkind. Levenslang en op vrije voeten. Trek hondenbescherming. Strenge controle. Van vijfduizend op zeven honderd. t Het fonds „voor mensch en dier". Verkoop en afbetaling. De commissie geïnstalleerd. Een aannemelijk maat schappelijk verschijnsel. Gloeiend ijzer en molensteenen. Schilderijendiefstal. Nog ongemerkt haast gaan we den lentetijd fweer tegemoet en binnen enkele weken zul len we den winter, die eigenlijk geen winter was, weer jichter den rug hebben. De voor spellingen omtrent een strengen winter zijn olet uitgekomen. Hopen we nu manr dat ook niet uit zullen komen de voorspellingen om trent een schraal en koud voorjaar en die be treffende een slechten zomer. Er zijn menschen, die er van houden iets minder aangenaams te zeggen on overtuigd als ze er Wellicht van zijn, dat het nu eenmaal op de Wereld niet rozengeur en maneschijn is, maar dat deze beide afgewisseld behooren te worden met een en ander, dat minder aan genaam is gevoelen ze rich verplicht te moenen, dat op een schappelljken winter rech tens behoort te volgen een zomer, die al' niet san de verwachting beantwoordt. Maar, naar we vernamen, moeten de voorspellers van pro fessie, de deskundigen wel te verstaan, er zich wel voor wachten zich in bepaalden zin over den nog te wachten zomer uit le laten. De would be voorspellers hebben in elk geval geen reputatie te verliezen, de mannen van 't vak wel. Echte zomer of niet, de natuur, die zich graag een handje helpen laat, heeft deser dagen alweer blijk gegeven, dat ze voor goede hulp niet ongevoelig is. Naar we lezen zijn de eerste aardbeien al weer afgeleverd, enkele honderden nog maar. Echter de prijs was nog zoo, dat de meeste menschen zich voor fiainds nog alleen met het gezicht er op zul len moeten tevreden stellen. Negen stuivers voor een enkele aardbei is een prijs, die ver moedelijk wel boven de koopkracht van het (ta/aefrendeel der liefhebbers gaat. Doch, ze zijn er en ook dit is een teeken, dat we het voorjaar naderen. Ons land staat bekend om de liefdadigheid van zijn 'bewoners. Dat is een feit en de lief- jdadigheid gaat vele en velerlei kanten uit. Er ls Wel eens beweerd, dat vrij Hollanders meer gevoelen voor het plegen van liefdadigheid ten opzichte van vreemdelingen dan jegens onze landgenooten, maar dat moet een kwaad ge rucht zijn, moet dus ten stelligste tegengespro ken Worden. De liefdadigheid richt zich dan ook tot de wakkere mannen die zich, waar noodig ter redding spoeden, aan onze kusten dus, els er een schip in nood is. We behoeven het niet weer te vertellen, er is een Dorus Rijkersfonds opgericht en op allerlei vrij zen heePt men getracht (en met succes) dit fonds te versterken. De actie ten behoeve van particu lieren steun voor de zeehelden was in elk ge. val goed aangepakt 't Is evenwel niet genoeg de levenden een kansje te geven eenlgszins, fatsoenlijk in 't leven te blijven. Ook voor de dooden dient iets gedaan, dat tevens den nog levenden Melden der zee tot aanmoediging kan strekken. Men wil te Den Helder een monument oprichten ter eene van het reddings wezen. En nu wordt o.ai. van de schoolkinderen medewerking verzocht, medewerking die ten slotte toch neerkomt op medewerking der ou ders. Ontegenzeggelijk kan het goed zijn reeds bij de kinderen medegevoel voor en wiaardee- ring van onze zeehelden en hun arbeid aan te kweeken. Maar toch zou men kunnen zeg gen, Wijst dat inroepen van de kinderhulp er ïn een zeker opzicht misschien op, dat het met de medewerking van de ouders niet zoo vlot gaat als men wel zou wenschen. We ho pen intusschen van harte, dat zeer vele ouders zich door het aandringen der kleinen, om een bijdrage, zullen laten vermurwen iets af te staan, veel of weinig ook om hulde te brén gen aan tie mannen, die eigen leven veii had den om dat van 'anderen te redden. De vorige week was In de behandeling} voor de Haagsche Rechtbank een zaak betreffende den tiaar fcër stede gepleegden moord. Het geval dateert al van eenige maanden terug, van September van het vorige jaar. Tegen be klaagden werd levenslange gevangenisstraf ge- ei scht. De uitspraak heeft den zesden Maart plaats. Dit is dus een moordzaak waarin de sterke arm van het gerecht vermoedelijk ver genoeg gereikt heeft. Een ander geval is het met den verdachte inzake den moord in den Blij dorppolder, den moord op een klein meisje. De verdachte zag bij herhaling zijn voorloopige hechtenis ver lengd, doch toen de Rotterdamsche Rechtbank voor de vraag gesteld werd of rij nogmaals de heohtenls met een maand kon verlengen, luidde|haar oordeel in ontkeonenden zin, zoo dat de verdachte uit de hechtenis werd ont slagen. Er moeten Weer nieuwe verklaringen binnengekomen zijn, in verband waarmee de Rechtbank aanleiding meende te moeten vinden aan de kracht van 't tegen verdachte verzamel de bewijsmateriaal te twijfelen. Soa dit 4i da rjeillui i I y?t i t 1 i Niet minder dan 7 foto's uit onze omgeving hebben wij in het nummer van deze week opgenomen. In de volgorde van plaatsing noemen wij": Middelburg oud en nieuw, een foto uit de pmge Delft en van een teekening uit de 16e eeuw op hetzelfde punt Het opleidingsschip de „Noord-Brabant" en het Muziekkorps. De brand In de „Vergenoeging" te M'burg. Het gestrande visschersvaartuig de „Vliss. 26". Het motorschip „Cornelia" na de aanvaring ïnet den mijnen legger „Van Meerlant". In dit nummer begint het mooie vervolgver haal „Ferrante's liefdeservaring". Hebt U zich ook reeds geabonneerd? Sluit U aan bij het groote aantal lezers, dan kunt U mede genieten van de fraaie foto'» en Interessante rubrieken. DE OUDE STRIJD. llóllnnd is niet oud geworden I Hield zijn welbewuste kracht Om den waterwolf te temmen, Schoon 't soms bukte voor diens macht Knaagde waterwolf ook dikwijls Aan het Hollandsch grondgebied, Holland wist hem steeds te toornen: T 'i hiertoe en verder niet. Thans weer staat het te gebeuren I Komt ln luttel maanden klaar Dal den waterwolf ontrukt wordt Wnt 'zijn prooi was menig Jaar. Zuiderzee gij gaat verdwijnen. Ja. uw dagen zijn geteld. I Rustloos werken der maehlnea /egt' Uw vonnis is geveld. Hulde Neerland aan uw Inzicht Durf en ondernemingsgeest In 't bedwingen van het water Steeds g1 ©en meester rijt geweest. FOREST. verdachte is ontslagen en de dader, wie hef dan ook moge rijn, loont nog steeds op vrije "oeten. Het is ongetwijfeld een. goede trek in ons volk. dat het menschen telt, vele menschen zelfs, die zich Iets aan het wel en wee der dieren gelegen laat liggen. En al heeft de dierenbescherming voorloop!g nog de handen vol, er wordt al heel wat gedaan om het leven van verseihlRonde diersoorten draaglijk en ge zelliger te maken. Men is het wel niet altijd eens over de vraag of een henaal de diersoort voor bescherming in aanmerking moet komen, mon denloe aan den 'sMld inzake het al of niet wegvangen van sommige vogelsoorten, maar ^en feit is. dat Vele dieren zich in de hartgron dige belangstelling mogen verheugen. Daar ïs Mfv. de trekhond. En de bescherming van dit 'lier wens ebt men uit te strekken tot afschaf fing Nu is het met den trekhond zoo. dat de afschaffing nog menigeen in zijn bestaan kan treffen. Temand die een trekhond houdt, hoeft niet perse te zijn en is ook lang niet altijd' een dierenbeul Maar. er rijn onder die trekhonden- houders dierenbeulen van professie en om aan het bedrijf van deze een einde te maken, wordt een aictfe gevoerd, die tenslotte toch wel tot afschaffing zal leiden. De goeden zullen dus hier met de kwaden Proe+en lffd*»n Zij het ook dat ide bedoeling is slechts geleidelijk tot Af schaffing te komen. Maar in den m'ogielijken nood van de goeden onder de tnekhondenhou- (ders is of Wondt voorzien. Er bestaat"n.l. een fonds voor mensc-h en dier, dat zich ten doel stelt de menschen, die door de afschaffing van den trekhond gedupeerd Worden, op andere Wijze te helpen. Waar intusschen die afschaf fing nog lang geen feit is. moet 'volstaan wor den toet een strenge keuring van de te gebrui ken trekhonden. Het gebruik van sterke voor dit doel geschikte honden, gespannen voor doelmatige karretjes kan, volgens deskundi gen. niet hé-naald als misbruik worden aange merkt. De contro'e Waarvan we spreken, wordt inderdaad sP-prrr toeffeoast' aPhans in sommige gnnma-t'-n. 7no Vzen we dat in Rot'epdam het aantp! trekhonds van engfweer vijfdu'Vend al teruggebracht is op ongeveer zevenhonderd Ook in enkele andere streken van ons vader land waar vroeger zeer veel misbruik was, is 'tmeerendeel der trekhonden opgeruimd. Er Worden daar in Den Haag, door de regeering, nogal eens commissies ingesteld en, op min of meer plechtige wijze geïnstalleerd. Aan het einde der vorige week had de installatie plaats door den Minister van Justitie, van een oom missie aan Welke is opgedragen te onderzoeken of, en zoo ja op welke wijze da overeenkom sten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet behooren te worden geregeld. De voor zitter dier commissie heeft in een rede als antwoord op de ministerieele installatiei- rede, onder meer er op gewezen, dat de koop- en verkoop op afbetaling een snelgroeiend maatschappelijk verschijnsel is. De bedoeling (Ier oom missie of liever haar taak is niet spe ciaal den koop-- of verkoop op afbetaling te doen verdwijnen. Immers, blijkens de door den voorzitter gehouden rede zou uit de van re- geeringswege verstrekte opdracht blijken, dat het afbetalingssysteem maatschappelijk aanne melijk is, mits de vormen, waarin zich 'dit stelsel openbaart, voor zoovar noodig civial- rechterlijk naar behooren worden geregeld. De bedoeling zal tevens wel zijn, het stelsel ge zonder te maken en de overheid de gelegen heid te geven doeltreffend tegen excessen op te treden. Gloeiend Ijzer en molensteenen, dat zijn arti kelen, die de dieven nog wel laten liggen, er is natuurlijk nog wel meer, wat niet van hun gading kan zijn. Dat spreekt. Maar de bewering, dat alleen gloeiend Ijzer en molen steenen veilig zijn, wijst er al voldoende op, dat een dief van 'beroep niet zoo heel veel laat liggen. Ook geen schilderijen, 't Is met de dieverij al net als met de ziekten; dan hoort men van alastrim, dan van de papegaaien- ziekte, dan Weer van iets anders. En zoo be loven perioden waarin de kuitenprikkers de gaarne geschonken aandacht vragen en dan weer zijn het de ruitentikkers, die door him daden een beroep doen op de praatzucht van het publiek. Zoo is er op het gebied van dief stal ook telkens iets anders. Momenteel rijn we blijkbaar gearriveerd in de periode van schilderijendiefstal. Uit Utrecht, uit Haarlem, uit Den Haag komen berichten omtrent daar gepleegden diefstal van schilderijen, Uit den Ds wan oorzaak van dia ellendige pijnen, dia ongeschikt maken voor eiken arbeid, lnog sretotg bakaotk Maar de ervaring beeft geleerd, dat masaeeran mat Akker'i Klooiterbaliem ln scant la, de pljnaanmer- kelitk tfe versachten, Gi) behoeft niet Bod CS worden, voordat ga oud sgtl aard tier zaak hebben die diefstallen plaats in musea, omdat de dieven, zonder nu Juist kunstkenners te zijn, wel mogen aannemen, dat ze daar schilderstukken van meerdere of mindere waarde zullen vinden, De politie, die onmiddellijk op zoek gegaan is, heeft al ©enig resultaat bereikt. Als nu het door don dief of door de dieven gegeven voorbeeld maar niet aanstekelijk werkt en niet tot navolging noopt. Naar gemeld wordt is in de moordzaak-Lans door Mr. J. A. de Visser tegen verdachte van O. 20 jaar gevangenisstraf geëischt. BUITENLAND. De wapenstilstandstarieven. Italië wil piet hard mee. Betere berippen omtrgnt pationale economische poli;iek vereischt. De vlootoonferentie. Geen afspraken ach ter Frankrijk's rug. Schorsing der zit tingen met het oog op de crisis in Frankrijk. Italiaansche bereidwilligheid. Fen overeenkomst tusschen Engeland en Amerika niet moeilijk geacht. Engeland voor de derde maal spelbreker? Humani- teit bij het gebruik der duikboot en. Het een-en-tachtigste Fransche kabinet. Ge ruchten over een korten duur van het kabinet 'Chautemps. Te veel zorg voor het nageslacht. Er is indertijd beweerd, dat het er met de kansen op het eindelijk benaderen van den vrede in Europa heel treurig zou uitzien, in dien de maritieme conferentie te Londen eens niet tot een goed einde mocht leiden, mis schien is er ook wel eens beweerd, dat het er treurig zou uitzien wanneer de Haagsche con ferenties op niets uitliepen. Natuurlijk, Men begint in den regel een conferentie omdat men van eene of andere zijde of soms van alle zijden van meening is, dat het goed zou zijn, als het voor oogen gesteld doel bereikt werd. De heeren komen nu niet heelemaal voor de grap bij elkaar. Ze komen om spijkers met koppen te slaan al wordt soms heel lang en heel dikwijls misgeslagen. En zoo werd ook gezegd, dat een mislukking van de conferentie te Genève over de wapenstilstand op tarieven- gebied, de volkomen mislukking van het eco nomische werk van den Volkenbond zou met zich brengen. Onze landgenoot, de oud-minis- tier Colijn heeft zich te Genève dapper ge weerd en wel een krachtig pleidooi was het dat door hem gehouden werd ten gunste van een internationale overeenkomst op bet gebied tier tarieven. Het mooie van de zaak is, dat alle gedelegeerden ter conferentie hun sympa thie hebben uitgesproken met het denkbeeld van een tarieven wapenstilstand, waardoor en waarmee een einde zou komen aan den tarie- venstrijd, die tot nog toe meer resultaat Ma economische tegenwerking dan de /.oo i er langde economische samenwerking.. Niet 'alle gedelegeerden stonden sympathiek tegenover een tarievenwapenstilstand, de Italiaansche ge delegeerde wilde er niet aan. Volgens den hier- bedoelden gedelegeerde zou nog gewacht moe ten worden tot de wereld een beter begrip had over de nationale economische problemen, en waarin hij de noodzakelijke basis ziet voor in ternationale samenwerking. Wanneer de Itali aansche gedelegeerde hiermee bedoelt, dat de verschillende staten elk binnen zijn eigen gren zen zal moeten uitvechten wat van economisch standpunt goed is voor elk land in 't bijzonder kan hij wel eens gelijk hebben. Men is het er inderdaad in alle landen nog niet over eens wat de beste economische politiek is. Maar, aangenomen, dat men het er in elke staat wel over eens was, wat de beste economische politiek voor elk bepaald land was, zou het toch nog zeer de vraag zijn. in hoeverre het ECHTE FR1ESCHE goede inzicht in de internationale samenwer king en alleen al daarom, omdat dat bij het streven naar die internationale samenwerking menige ln nationaal opzicht nuttige en noodigo maatregel dwars tegen het internationale be lang inging. Er zullen met het oog op een internationale economische samenwerking heel wat obstacles te overwinnen zijn en heel wat verschillen te overbruggen rijn en als men dan uit nationalistisch oogpunt niet aan wil, riet het er met de economische samenwerking nog niet zoo bijster goed uit. Te Londen werd de vorige week besloten in verband met de ministrerieeie crisis in Frank rijk de vlootconferenties te verdagen tot deze Weck Woensdag. Dat was een wijze zet want Frankrijk was, mede ln verband met de crisis =-» niet meer officieel vertegenwoordigd op de vlootconferentie en allicht wordt er door oen afwezige gedacht of beweerd, dat de achtergeblevenen, de wel-aanwezigen, van de gelegenheid gebruik maken achterbaks of ach ter den rug ''er afwezigen dingen te doen of afspraken te maken, ten koste van die afwezi gen. Frankrijk kon dus in dit opzicht gerust rijn. De verschillende op de vlootconferentie te Londen vertegenwoordigde mogendheden, *t zijn er zooals men weet vijf, hebben Ieder een memorandum opgesteld om hun standpunt uit een te zetten. Het memorandum van Italië ls misschien het eenvoudigst en het duidelijkst tot elke beperking van zijn maritieme bewape ning bereid te zijn, het wil elk cijfer, hoe laag ook, p»anvaarden, maar ln de voorwaarde ligt het oude struikelblok. De voorwaarde welke Italië stelt van zijn bereidwilligheid; zelf» het laagste te aanvaarden is. dal geen enkele Ëuropeesche mogendheid in Europa een sterkere vloot heeft, Uit de Europeesche en Amerika an sche memoranda zou blijkens het Londensche blad de „Times", dat er best een programma voor de volgende vijf jaren zou rijn op te "Stellen wanneer het alleen maar ging tusschen Engeland en Amerika. Maar, er zijn ér vijf. Daar zit verschil ln. Nu moge het Engelsche blad hoog opgeven van de goede kansen, welke een overeenkomst alleen tus schen Engeland en Amerika zou kunnein heb ben, maar, als men denkt dat het lusschen die beide landen al zoo geheel en al „koek" en „ei" is zou men zich toch misschien ver gissen. Althans uit Amerika werd een stem vernomen, van den voorzitter van de commissie van vlootzaken in het Representanlenhuis,. den beer Britten, die al bij voorbaat er op' wees, dat Indien de vlootconferentie mislukte, het dan tie derde maal zou zijn, dat Engeland van een dergelijke mislukking de schuld was. Het afschaffen van eenig oorlogsmateriaal gaat blijkbaar niet zoo heel gemakkelijk. We behoe ven slechts te wijzen op de zeer verschillende gezindheid ten opzichte van de duikboot, die de eene mogendheid wel zou willen zien ver dwijnen. terwijl een andere mogendheid van dat verdwijnen ten eenenmale niets welen wil. Maar. als men dan al niet kan latefr-verdwij nen, kan men probeeren een bepaald oorlogs wapen wnt minder schaelljk te maken en met het oog daarop, is een bijeenkomst gehouden, waarop do vraag zou worden besproken of het niet mogelijk zou zijn te komen tot een eenigszins humaner optreden der duikbootem Ook over het begrip, „humaan" kan men van meening verschillen en daarom zal het mis schien moeilijk zijn het over de hierbedoelde kwestie eens te worden. De laatste oorlog heeft intusschen wel eenigszins geleerd wat er voor humaans kan steken in het optreden van duik- booten en zelfs het niet-humane optreden is wel eens vergoelijkt of verontschuldigd met een beroep op de „noodzakelijkheid". Het nieuwe Fransche ministerie, het kabinet Chautemps zit in elkaar. Naar gemeld wordt is het kabinet Chautemps het een en tachtigste in ongeveer zestig jaar. dat Frankrijk een re publiek is. Wat dus hierop neerkomt, dat Frankrijk gemiddeld één ministerie per negen maagden heef' gehad. En nu gaan er geruch te^ vo'grrs Wy.r^iv bet kabinet Chautemps, het een-en-tachtigste binnen afzienbaren tijd weer zou moeten plaats maken voor het 82ste Met het oog op een en ander is het misschien onvoorzichtig te schrijven, dat het ministerie Chautemps in elkaar „zit". Wie weet binnen welk een korten tijd het moet zijn „zat". Enfin, het was er aan toen we dit schreven. De tijd zal leeren hoe lang minister Chautemps het met zijn kabinet maakt. En die tijd zal afhan gen zoowel van wat er op binnenlandsch ge bied als op 't gebied der buitenlaPdsche poli tiek gebeurt. Wat 't binnenland betreft, zullen zeker ook onder het nieuwe bewind de finan- cieele kwesties een groote rol spelen. Cheron had het nu eenmaal min of meer verkorven. Hij Wou, zooals we reeds de vorige week op merkten niet zoo heel veel van belastingverla ging weten, maar de ruimte van geld, waarin de schatkist zich mag verheugen benutten o.a. zware schulden te delgen en dan nog iets voor later te bewaren. Maar tegenover zijn op vatting zou gesteld kunnen worden een andere en wel deze, dat het een vraag van billijkheid is of zij. die den oorlog hebben gevoerd en er alle lasten van te dragen kregen, ook Finan- cieele. of rij nu maar moeten blijven dragen ïn

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5