VraaqenJïanbod Gesprongen Handen DE VERLOREN ZOON STER-TABAK WEEKBLAD VOOR WALCHEREN VRIJDAG 28 FEBRUARI'IOSO ADVERTENTIEPRIJS 20 CBNT PER REGEL IN0BE. MEDEDEEL. 49 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF No. 8 DRUKKERIJ H. WEOELINQ VLISSINQEN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT ellng, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllsslngen. Bijkantoor: Drukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg WIJ zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn tooh het laagst In prijs I DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. Zulk een geestdrift werkt aanstekelijk! Wie vroeger een pijp rookte uit sleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: „Ik wist niet dat er in een pijp Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lag!" Ruwe Huid Schrale Llooen Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Dommi 39-60 Bij Apotii_seI>og<staj 2. 80(0 «JAARGANG MEER BROOD ETEN? Onder dit opschrift lezen we in „De Stan daard": Wel was het een merkwaardige belofte, die de leden ran het Engelsche Hoogerhuis op het eind der achttiende eeuw ten aanhoore van het gansche volk aflegden. Plechtig verzekerden zij in de komende da gen slechts de helft van het brood te zullen nuttigen van hetgeen tot dusverre door hen werd gegeten. Zij deden dat, omdat twee achtereenvolgende Jaren van misgewas groot korengebrek had den veroorzaakt en zoo aan het volk een voor beeld gegeven werd van versobering, die het pijnlijk tarwe-tekort noodzakelijk maakte. Mee onder den invloed daarvan schreef Mal- thus zijn hoek, waarin hij de dreigende over bevolking als ernstig kwaad schilderde, dat piet inspanning van alle kracht diende te worden bezworen. Hoe zijn de toestanden sindsdien gewijzigd. Niet het gebrek aan tarwe, maar haar over vloed benauwt thans de geesten. Met de prachtige gegevens, welke het In ternationaal Landbouwinstiluut te Rome ver- Mcfhafte, ten grondslag, berekende Dr. van Rhijn dezer dagen, dat, terwijl de bevolking na den oorlog met 11 °/o steeg, de productie van tarwe met niet minder dan 28 o/'o omhoog ging- Wanneer wij Rusland en China uitschake len, blijkt de tarweproductie over heel de wereld in Ide laatste voor-oorlogsjaren 82.3 tnülioen ton per jaar te bedragen, terwijl deze in 1928 steeg tot 105.1 millioen. De toename van de productie valt in onder scheidene landen saam met eene verminde ring Yan het verbruik, doordien de verhoogde welvaart het broodgebruik deed inkrimpen. „Wij zullen meer brood eten", Is eene ge lofte, die nu van heel wat meer gemeenS- tchapsadn zou getuigen dan de vroegere ver klaring der Britsche lords. Tal van omstandigheden bewerkten deze dis harmonie en prikkelden de productie. Reeds wezen wij er op, dat de verhoogde productie-techniek in Argentinië, Canada, de Vereenigde Staten en Australië veel grooter oppervlakte in bebouwing deed nemen. Dan drijven in verschillende Europeesche landen nationalistische factoren tot het he geeren om fcich, wat betreft de korenvoorzie ning, van andere landen zoo veel mogelijk onafhankelijk te maken. Mussolini ving om die reden zijn kachtige graan-propaganda aan. Tardieu gaat er in Frankrijk prat op, den landbouw systematisch te beschermen. Door allerhande kunstmatige prikkels bracht frankrijk, dat voorheen niet tot de graan- exporteerende landen behoorde, de laatste we ken heel wat tarwe op de Rotterdamsche beurs. Duitschland voert met zijn schaalrechten en invocroertificatcn eenzelfde beschermende politiek. Zoo kwam er eene wijziging in de graan markt, die in de naaste toekomst den Neder- landschen landbouw voor ernstige moeilijk heden plaatst. Moeilijkheden, waaraan door de gelofte van meer brood te zullen eten, geen eind wordt gemaakt. VLISSINNGEN. Ds. Visbeek, predikant te Heem se, die het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aannam, denkt vermoedelijk op 27 April intrede te doen. Onze vroegere plaatsgenoot, Ds. M. C. W. Wegeling, predikant te 's-Heerenhoek, nam het beroep naar de Silo-gemeente te Brussel aan. Geslaagd voor het examen als werktuig kundig ingenieur, de heer F. Goote alhier. Bij de Chr. Geref. Kerk is beroepen Ds. W. van Ree te Barendrecht. De mijnenlegger „Van Meerlaht" heeft op de reede het motor-klipperschip „Cornelia" uit Middelburg, zoodanig aangevaren, dat het met sleepboothulp de haven moest worden binnengesleept In de Kleine Kerkstraat ontstond een schoorsteenbrand waarschijnlijk door roetaan- oliedamp bedwelmd, moesten zij naar 't zie- max. Ook in de Kasteelstraat werd de hulp der politie ingeroepen, hoewel hier slechts de pijp van een kachel gloeiend rood stond. De politie doofde de kachel. Op de fabriek der N.V. „Vlismar" vielen twee werklieden in een leegen olieketel. Door oliedamp. bedwelm, moesten zij naar het zie kenhuis worden vervoerd, alwaar een hunner n.1. D. uit Koudekerke Zaterdag is overleden terwijl de ander als hersteld uit het ziekenhuis is ontslagen. Met de „Staatscourant" no. 36 zijn de statuten verzonden van de Zuid-Nederlandsche Radio-Distributie Maatschappij alhier. Donderdagavond trad ln het Beursgebouw typ de heer J. Cock uit ZIerikzee voor de Vllsslngsohe Amateur-Fotografenclub om te spreken over stereoscopic. De heer J. Bouma, portier van het kan toorgebouw der Kon. Mij. „de Schelde" her- flacht Vrijdag den dag, waarop hij vóór 40 iaar in dienst trad. Aan vele bewijzen van be langstelling ontbrak het niet De Rijkswaterstaat heeft den bouw van havenloodsen en een dienstgebouw aan de nieuwe buitenhaven opgedragen aan de N. V. Aannemersbedrijf C. van Leeuwen te Hilligers- berg voor f204.949. Het Duitsche stoomschip „Patricia" is door de sleepbooten „Wotan" en „Goliath" op de reede gesleept, met een defect aan de stuur inrichting. Na herstel door de Kon. Mij. „de Schelde"; kon het schip naar Antwerpen op- stoomen. Bootsman M. Griffioen van het wachtschip Vlissingen is overgeplaatst naar de onderzee dienst-kazerne. MIDDELBURG. Ds. A. Verhagen, Geref. pre dikant, bedankte voor het beroep naar Rotter dam-Zuid. Bij de Geref. Kerken in Hersteld Verb. Is beroepen Ds. J. van der Woude te Amers foort. Candidaat I. de Wolf nam het beroep aan naar de Geref. Kerk te Mussel en bedankte voor Nieuwerkerk, Sleen en West-Tersdhel- 'ftng-MidsIand. Wederom zijn naar „Het Volk" meldt, ^an de N.V. „The Vitrite Works" een aantal arbeiders wegens slapte in het werk, ontsla gen. En men vreest, dat nog meerderen zullen moeten volgen. In de vergadering van „Volksonderwijs" werd medegedeeld, dat op 7 Maart een rede voor de Avro zal worden gehouden. Aan de commisie voor volksonderwijsoollecte zal wor den verzocht, dit jaar een collecte te houden, door gebrek aan verkoopsters der bloempjes kon dit het vorig jaar niet plaats hebben. Het ledental steeg tot 142. r De Ver. voor Slechthoorenden vergaderde Donderdag ter herdenking van haar 10-jarig bestaan. Mevrouw Unger en de heer Lucier werden als bestuursleden herkozen. De pre sidente droeg een geestig vers voor, met platen verduidelijkt. Er is een goed slot in kas van f76.20. Aan de Ambachtsschool had een open bare les plaats. Het gebouw heeft een uit breiding gekregen, doordat aan de zijde van flen Zuidsingel door de jongens der school een loods is gebouwd voor rijwielen. Door dezen bijbouw was het licht ontnomen aan het schaftlokaal en werd daarin een koekoek gebouwd. De Middenstandsvereeniging „Handelsbe lang'" vergaderde Donderdag. Haar ledenaan tal bedraagt 274. De secretaris bracht verslag uit. De heer C, A. Schutte werd tot cere-lld.' benoemd. In plaats van den heer G. Neder- veen, die als voorzitter bedankte, werd geko zen de heer L. A, Stofkoper, thans secretaris en in diens plaats als zoodanig de heer F. B. den Boer G.Wz. Besloten werd weder een excursie te houden, zoo mogelijk naar de ten toonstelling te Antwerpen. (Naar feet Duitsch.) Het huis dat aan de familie Amthor al se dert vele geslachten toebehoorde, lag in de bovenstad, een oud gebouw van drie verdie pingen. In de benedenverdieping bevonden zich de woonkamer en de kamer, waarin d© oude hu'sknecht en de trouwe dienstmaagd, tegelijk kokkin en hiiisbcwaardér woonden. Daarboven waren de kamers van moeder en dochter die in den tuin uitzagen; op de bovenste verdie ping had de overleden raadsheer zijn biblio theek naast zijn studeerkamer gehad en later had André er zijn verblijf gehouden. De kamer, waar het bed van den zoon stond, was al den tijd, sedert hij uit het ouderhuis vertrokken was, door de oude dienstmaagd betreden. De moeder kwam er nooit binnen en ook het zusje sloop, wanneer zij naar boven moest om het een of ander boek te halen, steeds met ingehouden adem de deur voorbij. Het was nu een Septemberavond van den dag, waarop Lize haar negentiende verjaar dag vierde. Moeder had voor dezen dag zes van haar liefste speelgenootjes gevraagd en meit gezang en allerlei vermaken, waarbij die stren ge mevrouw Helena de jeugd meest aan zich zelf overliet, was het ongemerkt tien uur geworden. De meisjes echter, die na den war men dag nog laat onder gewichtig gefluister arm in arm in den tuin liepen, zouden wel tot 12 uur hebben willen blijven, als er niet een onweer was komen opzetten. Ook waren de dienstmeisjes, met hun lantaarntjes in de hand, reeds gekomen om ze te halen en toen werd haastig afscheid genomen en in de groote voorkamer was het weer stil als gewoonlijk, toen het eerste rollen van den donder zich hooren liet Mevrouw Helena was bij haar dochter komen staan, die bij de open balcondeuren stond en over den donkeren tuin heen naar de Aar zag, zoo gedachtenloos starend, als men doet, wan neer een feestdag met al zijn drukte voorbij is. Moeder legde zachtjes haar hand op haar hoofd en het kind vleide, zonder een woord te spreken, haar hoo'd tegen de schouders der \touw, alsof zij tegen de felle bliksemstralen die de zwarte wolken vaneenscheurden, een schuilplaats wilde zoeken. „Doe de deuren dicht kind", zeide moeder, „het zal spoedig gaan regenen". De dochter schudde zwijgend haar hoofd. On verschrokken keek zij naar de helle bliksem stralen aan den horizon, waar zij de sneeuw toppen der bergen van het Oberland in het rustige maanlicht kon zien, een wonderbaar schouwspel. „Moedertje", zeide zij, „wat is de aarde toch groot. Daar boven zien noch hooren zij hoe het hier spookt En nog verder, waar de ster ren hoven de bergen staan, zullen zij niets merken, al was onze gansche aarde in droef heid ondergedompeld. De moeder antwoordde niet. Haar gedachten waren, zij wist niet waar, maar wel bij hem, aan wien zij bij slecht weer het eerst dacht, evenals jaren geleden, als de lucht donker werd en zij wist, dat haar jongen nog niet thuis was. „Wat een vreeselijk weer", begon het meisje weer. „En toch dansen zij en maken muziek in de herberg. Het zijn toch goddelooze men- schen". „Zij houden juist op, zij zullen het ook te bar Weer vinden", zeide de moeder. „Er is geen mensch zoo verhard, dat hij het uur niet bemerkt, waarin God hem wil waarschuwen. Maar kom nu van de deuren af. Er vallen al groote, dikke druppels". „Kijk toch, moeder", zeide het meisje en hield de moeder vast „Daarginds is er wat aan de hand. De deur van de herberg wordt opengegooid, menschen dringen naar buiten, er is een meisje bij, nu blinkt er zoo Iets als een sabel hoor. zij schelden elkaar. O, wat een woeste bende". De donder hield juist op en men kon duide-1 lijk over het water een verward gepraat hoo ren, daartusschen het gerinkel van gebroken glazen, terwijl een clarinet, zich niet om al het lawaai bekommerende trillers deed hooren. „Ik zou wel honderd kronen willen geven", zei mevrouw Helena met gefronst voorhoofd, „als die lasterholen daar beneden in de stad gesloten werden. Zij zouden mij er werkelijk tóe Kunnen brengen om op mijn ouden dag in een ander huis te gaan wonen, alleen om dat niet meer te moeten hooren". „En juist in de uren, dat alles rutsig is en men eens goed peinzen en droomen kan. Kijk eens daar gaan zij oVer den weg. Om Godswil, zij gaan met wapens op elkaar los. Eén wordt tegen de leuning van de brug aangeduwd, de vtouw werpt zich er tusschen, hij heeft zijn armen weer vrij, zij vallen in de rivier." „Nu is het genoeg", zei de moeder op een gebiedenden toon; nu moet je van de deur weg. Dat is geen schouwspel voor christenen, als menschen nog erger dan verscheurende beesten )p elkander aanvallen. Lees mij het avondge bed nog voor en dan gaan we slapen". Een plotselinge bliksemstraal verlichtle, als of het dag was, de huizen beneden aan de Aar, de herberg en de hooggaande golven. Een oogenblik zag men de donkere menschenhoop, die op de smalle brug bij elkaar stond; de roode veer op de baret van een langen jonge ling, die zich tegen de overmacht verweerde, slechts bijgestaan door eene vrouw, die een witten doek om haar hoofd had. Sabels blon ken en hulpgeschreeuw van de vrouw klonk over de stille straat, toen brak uit de wolken tegelijk met den donder, een verschrikkelijke regenbui los. die een lawaai maakte, alsof een hoog huis ineenstortte. Een zware duisternis verzwolg het woeste gezelschap op de brug, zoodat niets moer zichtbaar was dan het roode licht uit het venster van de herberg. De vrouwen hadden zich verschrikt in de kamer teruggetrokken en terwijl de moeder langzaam over den met een kleedbelegden vloer heen en weer liep, zat Lize aan tafel, haar handen gevouwen over het boek dat opengeslagen voor haar lag: haar oogen op een grooten bloemruiker gericht, die in een mooie Venetiaansche vaas stond, een geschenk van haar peet voor haar verjaardag. Aan lezen viel niet Ie denken, daar het onweer haar stem overheersehte, nog minder aan slapen, want het beeld van het zoo even geziene schouwspel stond haar nog helder voor den geest Zij luisterde steeds naar de geluiden buiten. O, God, bad zij onbewust, laat toch alles goed afloopen. Juist flitste weer een blik semstraal door het venster en door de opening van de deur, die op een kier stondtoen het haar voorkwam alsof zij een schaduw voorbij zag vlieden, die een oogenblik achter de vensterruiten opdook en dan weer verdween. (Wordt vervolgd). 1

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1