Hoeséeii^M 2e BLAD Purol Van Week tot Week HEERENBAAI An^a BURGELIJKE STAND WVMLINO'9 NT1UW«BLA» TAW VMJ1A* FEBRUARI 1980 Nt, T. BINNENLAND. Zal t nog winteren? Schade en winst. De schaatsenf abri cage gedeeltelijk stopgezet. De papagaaienziekte. Ver bod van in- en doorvoer Lorre achter- afgezet Meerdere «lachtoffen der ziekte, De verdwijnende ooievaar. De Haagsche ooievaar een unicum? Jube lende en vrijgevige Amsterdammer». Als 't kindje binnenkomt. De dans- commissie. De regeering vraagt In lichtingen. Excessen en buitensporig heden. Waar ligt de grens? Maas tricht een toekomstige badplaats? De vijftigste verjaardag van onze ko ningin. Of het nog winteren zou, dit seizoen? Die vraag hield in de laatste week menigeen bezig met niet meer dan matige belangstelling voor het antwoord, dat op die vraag gegeven wordt Misschien, misschien niet, Precies. Men kan en kon ellenlange beschouwingen, ook van deskundige zijde, lezen over het weer om dan aan het slot te vernemendat er om trent de verdere verwachtingen heel weinig te zeggen was. Zoodat we het nu maar moeten afwachten of we deskundig rijn of niet Maar intusschen is het niet-verschijnen van den vrie- zeman, die nog slechts om een hoekje heeft gekeken voor velen hier te lande een streep door de rekening geweest en we stappen wellicht uit het eene seizoen in het andere zonder dat de seizoenvoorraad op allerlei ge bied in winkels en magazijnen behoorlijk is opgeruimd. Wat te beschouwen is als winst aan den eenen kant (dien van het publiek, dat voor een deel het voor wintersche tooi en kleedinp bestemde geld in den zak hield) en als scihade aan den anderen kant (dien van de diverse leveranciers die met een deel van hun voor raad blijven zitten). Van het rijden op de schaatsen is weinig gekomen, er zal vermoe delijk op het gebied van het artikel schaatsen eenige overproductie zijn. In verband hiermee zij vermeld, dat we lazen, dat op een der Frie sche schaatsenfabrieken meer dan de helf van het personeel werd ontslagen, in verband met den geringen kans op een vorstperiode. Slapte in de sohaatsenindustrie dus. In ver band met de hier te lande geconstateerde ge vallen van papegaaienziekten (waarvan meer deren met doodelljken afloop) heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw den in- en doorvoer van papagaaien, parkieten en andere papagaaiachtige vogels verboden Wie dus zijn hart op een papagaai gezet had. zal zich i n de gegeven omstandigheden het ge noegen van een „Lorre" te bezitten voorloopig nog moeten ontzeggen, althans voor zoover hij prijs stelt op een kersversch aangevoerde. Er zijn erger dingen dan dat Evenwel, hel voorkomen bier te lande van de uitheemsdhe ziekte is niet aangenaam en het is te begrijpen, dat degenen, die zich nog onlangs een pas ge importeerde Lorre hebben aangeschaft spijt van hun geld hebben en het dier eenigszins achteraf zetten. Aan de liefhebberij' van zee varenden de familie of vrienden met een al of niet spraakzame papagaai te verrassen Is voor loopig een einde gemaakt Óm nog even bij het gevogelte te vertoeven, vermelden we, dat blijkens een ingesteld onder zoek de ooievaar ln ons land aan 't verdwijnen is en dat er in 't afgeloopen Jaar in ons ge heele land slechts iets meer dan tweehonderd bewoonde nesten in ons land te vinden waren. Er zijn zelfs provincies waar geen enkel be woond ooievaarsnest meer te vinden was. Wat het verdwijnen van ooievaar als broedvogel betreft, zij nog vermeld, dat in enkele der na burige landen, de ooievaarsstand insgelijks ach teruit gaat,, en dat met name in België de „ge- luksaanbrenger" reeds als broedvogel verdwe nen is. Het onderzoek moet voorts tot de con clusie geleid hebben, dat de mensch niet de oorzaak van den achteruitgang is. Gelukkig. De mensch heeft wat betreft het doen verdwijnen van diersoorten al genoeg op zijn geweten. Wie weet beleven we den tijd nog dat de „Haag sche ooievaar'* een unicum in den lande wordt, tenzij deze mettertijd ook uit het Haagsche wapen mocht verdwijnen, AmskflJsim heeft dezer datert gejubeld. Jubelt misschien nog. De ?5O.Ó00e Amsterdam mer is er. Het driekwartmil 1 ioen is vol, en nu sinds eenige dagen alweer overschreden. Wie het eigenlijk was? Ja, dat viel eenigszins moeilijk te zeggen. Het was op een zeker oo- genblik niet precies te bewijzen, dat de we reldburger. die door inschrijiving in het bevol kingsregister misschien recht had als 750.000e aangemerkt te worden, dat inderdaad ook was. Zelfs in het ©ogenblik dat de gelukkige vader zich^ ter aangifte met zijn getuigen naar het bevolkingsbureau begaf kon nog een nieuw Amsterdammer als gevestigde ingeschreven rijti gewiorden. Hoe dit rij de 750.000e is aangewezen als te rijn een jonggeborene. En waar inder tijd een dichter zong (Victor Hugo) „Als 't kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin" daar heeft een groot deel der Amsterda'msche bevolking meegejuicht, niet misschien toen de jonggeborene rijn intrede deed op het sublu nar! sohe tranendal, dat we wereld noemen, maar pas toen hij, want 't is 'een „hij", als nummer 750,000 was aangewezen. Én het is niet bij juichen gebleven. Tal van Amster dammers hebben zich niet onbetuigd gelaten,.. wat betreft hot zenden van geschenken ln Winterhanden Wintervoeten die mate, dat als het jonge mensch in kwestie al genoeg „kijk" had op wat hem omringt, hij zich zou kunnen voorstellen in een Chlneesche toko of een Ho Hands oh warenhuis te rijn aan geland, uit; jh oofde van de veelvuldigheid en veelsoortigheid derhemi pti zijn ouders vereer de geschenken. Inderdaad, aan niet vele babies valt de eer te beurt door de bevolking van gansch een stad zoo gefeliciteerd te worden. Al is „iets" nu niet wat men noemt „regee- ringszaak, dan kan toch de regeering zich met dat „iets" te bemoeien en toe te zien, dat er op het terrein van dat „iets" niets gebeurt wat met fatsoen en goede zeden in strijd is, toe te zien dus op buitensporigheden en excessen. De vorige week is door een tweetal ministers een door hen ingestelde oommissie geïnstalleerd welke tot taak zal hebben de regeering van voorlichting te dienen over de vraag in hoe verre van overheidswege met betrekking tol het dansen maatregelen dienen te worden ge nomen. Hoe die commissie zal werken en wat tenslotte hare eindconclusies zullen zijn, zul len we nog een poosje moeten afwachten. In tusschen laat de regeering het blijkbaar niet alleen op de hierbedoelde commissie aankomen, maar heeft rij zel've aan de gemeentebesturen inlichtingen verzocht betrekking hebbende op door de gemeenten inzake het dansen getroffen bepalingen, inzake de inrichtingen, waar in het publiek gedanst Wordt en omtrent het zich voordoen van excessen waar en van welken aard. Door de belanghebbenden wordt op den bedoelden regeeringsmaatregel in verschillen den zin gereageerd. Er is van één of meer zijden o.a. geprotesteerd tegen de wijze waarop de regeeringsoommissie werd samengesteld. Misschien wordt met dat profest bedoeld, dat Met alle commissieleden tot de „der zake kun nen" gerekend mogen worden. Maar, dat is, dunkt ons, moeilijk te oonsta'eeren. Wie zal zeggen wat iemand, ook al danst hijzelf niet of niet meer van het dansen afweet? Excessen, buitensporigheden doen zich nu een maal voor op elk gebied ook en wellicht Met hot minst op het terrein van het amuse ment. Doch, de grens tusschen dat Wat buiten sporig en wat niet buitensporig is, zal door den een anders Worden getrokkken dan door den ander. Waar begint het buitensporige? Dat 's meer de vraag, dan waar het eindigt. Deze 'raag zal de oommissie bovenbedoeld zich hebben voor te leggen. Ons land staat misschien op het punt het recht te verkrijgen zich te rangschikken onder de landen, waarheen jaarlijks vele duizenden heentrekken om genezing te vinden voor be staande (of ingebeelde kwalen), we bedoelden de landen, die door de natuur begiftigd zijn door geneeskrachtige bronnen. In of bij Maas- 1 richt was men op zoek naar goed drinkwater m had zich de hooge kosten getroost verbon den aan h et aanbrengen en in werking stellen a.n een boorinstallatie. Doch, men vond geen goed drinkwater, maar een mineraalhoudende watersoort, naar het „Hbld." meldt. In ons 'and is men nog niet bepaald ingericht op het volledig instellen van een analytisch on derzoek als hier noodig was. We hadden tot nog toe van minerale bronnen ook weinig te doen. Het onderzoek geschiedde dus te Ber- 'ijn. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, lat het gevonden water tegen verschilleaide kwalen waarde heeft. De mogelijkheid van een exploitatie is niet uitgesloten en dan kan het zeer wel gebeuren, dat Maastricht een bad plaats wordt, concurrentie misschien van het nabij gelegen Aken. Dat kan voor Maastricht en geheel Zuid-Limburg van belang worden. We hebben in ons land ook wel eens „pech" gehad op dat gebied. Het is ons intusschen niet bekend of het bijv. met de radio-activiteit van het water uit het meer van Roekan je of met de geneeskracht van het water uit de Haarlemsche staalbron heelemaal niets gedaan was. Te Maastricht moeten, naar we lezen, de kansen er misschien niet zoo slecht voor staan, alleen er is geld noodig voor de exploi tatie en als dat geld er is en zijn effect gedaan heeft gaan de gegadigden naarde Limburg- sche bodem. Naar gemeld wordt is men hi*r en daar Ln ons- land al druk bezig met de voorbereiding van een buitengewone viering van den aan staanden verjaardag van onze Koningin, die dit jaar een leeftijd van een halve eeuw bereikt BUITENLAND. Radio in de Fransche treinen. Voorzich tigheid bij de samenstelling der pro gramma's aanbevolen. Snowden over de Haagsche conferentie. Liquidatie van de financdeele vraagstukken. Terugkeer tot normale toestanden verzekerd. De vloot- oonferentie. Verhooging der Engelsche eischen? Wat Engeland per minuut voor rijn weermacht uitgeeft. De conferentie te Genève over tarievenwapenstilsland. Protesten tegen de anli-godsdienst!ig|e «campagne in Rusland. In d*n goeden ouden tijd reisde men op zijn gemak, schoon niet eens altijd heel gemak kelijk gezeten, van de eene naar de andere plaats en men gunde zich den tijd (moest zich dien wel gunnen) om het landscchap dat zich in langzaam bunpo voor de oogen uitrolde, aandachtig beschouwen. Maar sinds de uitvin ding der modern-0 en modernste vervoermidde len heeft de sne'beidsmanie den mensch be vangen cn voor velen 's de reis, d.w.z. het af leggen van een zekere »*oute, niet meer dan het middel om aan "het doel. het eindpunt der reis te geraken, waaraan lm* toe te schrijven is wellicht, dat men zich vervelen kan, zelfs wanneer men een landslak doorkruist die niet van natuurschoon ontbloot is. En aan dat euvel, moet tegemoet gekomen worden, wordt tegemoet gekomen doop de radio. In het bui tenland, o.a. ln Frankrijk worden op sommige trajecten de luxe treinen van een radio-instal latie voorzien en dc dames en hoeren kunnen rich ook op rei» verlustigen ln alles wat de radio biedt, en dat Is zoowat alles, wal met het oor valt waar te nemen. Vermoedelijk zal men dc programma's die voor de ontvangst In luxe treinen gebruikt, met eenige zorg uit kiezen en dat, wat ten gehoore gebracht wordt voor een zoo van aard, karakter, en ontwikke ling uiteenloopend publiek als treinen gewoon lijk bevatten, zal eenigszins neutraal moeten rijn, om des lieven vredes wille. Wie in een huiskamer of een of ander openbare gelegen heid de radio hoort en zich aan het ten gehoo re gebrachte om een of andere reden ergert, kan wegloopen. Maar wel niemand zal uit den trein willen springen om zich te onttrekken aan wat de radio hem voor onaangenaams biedt. Er is op het gebied van wat de radio geeft- zoo velerlei verschillende waardeering dat het al een groote tref moet zijn een pro gramma uit te kiezen, dat het geheele treinpu- bliek ten genoegen is. Er zullen in Frankrijk wel net als hier groepen van luisteraars zijn, die elk voor zich iets anders eischen. Enfin, daar kan later over gepraat worden, als we hier te lande ook radio in de treinen krijgen. De resultaten van de Haagsche conferentie zijn nog al bevredigend geweest, althans we hebben kunnen lezen, dat er onder de gedele geerden vele waren, die nogal in hun schik waren. Wat intusschen niet weg neemt, dat hetgeen er in Den Haag besloten werd, in sommige landen nog eenige moeilijkheden on dervindt wat betreft de uitvoering. In Duitsch- land Is men druk bezig met de bespreking in den Rijksdag van het plan Young, of liever van het Nieuwe Plan. 't Is bekend uit welken hoek daar de tegenstand komt. Dezer dagen is door een der deelnemers, de heer Snowden, meegedeeld wat hij van die resultaten vindt. In een Engelsch blauwboek, dat gepubliceerd verd, geeft de heer Snowden een uiteenzet'ing omtrent de gesloten overeenkomsten. Volgens hem beteekenen de gesloten overeenkomsten "en algeheele liquidatie van de door den oor log en de daarop gevolgde vredesverdragen 'ogeworpen financieele vraagstukken. Volgens do deskundigen was de liquidatie noodig om Europa den terugkeer naar normale financioele on economische toestanden te verzekeren. Dus nis dit juist is. danstaat aan Europa niets meer in den weg om tot de behoefde normale 'opstanden terug te keeren. Wat intusschen 'og niet beteekent dal Europa inderdaad bin nen afzienbaren tijd tot die normale toestan den teruggekeerd zal zijn. Aangenomen, dat de financdeele vraagstukken, inderdaad de belang rijkste zijn en dat met de liquidatie dier vraag stukken de terugkeer tot het normale mogelijk is, blijft daar toch nog zooveel over, dat mei die vraagstukken in het nauwste verband slaat, maar dat alsnog op liquidatie en algeheel© eindregeling wacht De schuldenkweslie moge dan van de baan zijn, of liever er moge een definitieve regeling tot sland gekomen zijn, waarmede een meerderheid in elk land het eens is, het evenwicht tusschen de slaten van Europa hangt ten slotte van meer af, dan van die schuldenkwestie alleen. En, om maar iets te noemen, de ontwapeningskwestie, de kwestie betreffende vermindering in bewapening, en waarover men het in elk geval nog niet èens is, zal ongetwijfeld nog wel geruimen tijd het evenwicht in den weg staan, wat nauw verband houdt met de mogelijkheid, dat de normale toestanden, tot welke Europa dan de terugkeer verzekerd zal zijn, vooralsnog zeer verstoorbaar zullen blijken. Het gaat er op de Londensohe vlootconfe- rentie vlug of langzaam toe, al naar men dit neemt Voor hen. die er builen staan, is uil den aard der zaak moeilijk te beoordeel en of het tempo al of niet vlug is, waarin de ver schillende punten behandeld worden. Een der leden van de Amerikaansche delegatie liet dezer dagen per radio aan zijn landgenooten weten, dat er hard gewerkt wordt en dat, als :>r eenmaal resultaten verkregen zulten worden, rij dan snel zouden komen. Waaruil op ie maken valt, dat er tol heden van resultaten weinig of geen sprake is. 't Is overigens, naar men zou zeggen, ook ter conferentie nog altijd de kwestie van het tegen elkaar op bie den en elk der vertegenwoordigde mogendheden ziet angstvallig uit of ze met haar eventueele concessies toch vooral niet verder gaat dan andere, en of zij door die concessies ten slotte toch niet in een te ongunstige positie zou kunnen komen. Zoo was eenige dagen ge leden te lezen, dat de Engelsche regeerlng ernstig overwoog of haar eigen vlootplannen, opgemaakt in overleg met Amerika, wel zou kunnen handhaven met het oog op de mari tieme eischen van andere mogendheden. En, als die vlootplannen niet gehandhaafd konden blijven, zou Engeland misschien er toe moeten komen rijn eigen eischen wat hooger te stellen, wat op rijn beurt voor de andere mogendheden wel eens aanleiding zou kunnen zijn de eischen wat hooger te stellen en van de wie weet reeds voorgenomen inschikkelijkheid af te zien. Het onderling vertrouwen speelt op conferenties als die welke te Londen gehouden wordt, ver moedelijk een groote rol, misschien wel voor- ECHTE FRIESCHE ,v 20 50 ct. per ons Vraagt Uw Winkelier 'rt pakje D*E namelijk doordat he onderling verrouwen wel eens absent is. De vraag is geweest of ten slotte Duitschland ook nog niet bij de Lon- densche conferentie betrokken zou moeten wor den waartegen o.a. Engeland zeer gekant zou zijn. Misschien dat Duitschland met zijn vloot plannen niet eens zoo'n schil terend figuur zou maken ter conferentie, al was het alleen maar omdat de bedragen, welke Duitschland aan zijn vloot ten koste zou kunnen leggen, belachelijk klein zijn ln vergelijking met wat bijv. Engeland voor leger en'vloot kan uit- uitgeven. Engeland toch moet nog steeds per minuut duizend pond.-voor leger en vloot op brengen en minister Snowden doelde daarop toen hij in een onlangs te Leeds gehouden rede, na een aanwezigheid van een kwartier, opmerkte, dat sinds zijn binnenkomen Enge land al weer vijftienduizend pond aan zijn weermacht had moeten uitgeven. Wat o.a. vol doende bewijst, dat het bewapenings- en ont- wapeningsvraagstuk zeer zeker ook voor min der dan Duitschland verarmde landen een financieel vraagstuk van groote beteekenis is. Maandag is te Genève de Volkenbondscon ferentie geopend welke ten doel heeft een wapenstilstand op het gebied der tarieven in het leven te roepen. Ook in 1927 werd een soortgelijke conferentie gehouden. De confe rentie van 1927 was er een van deskundigen, die door de verschillende regeeringem wa,- ren aangewezen, doch die overigens niet veel meer hadden te doen dan te dienen van advies en die aanbevelingen konden doen zooveel ze wilden, echter zonder dat een der regeeringen zich ook maar in het minst door wat de des kundigen zeiden gebonden behoefden te ach ten. De thans aangevangeri conferentie is er een, waar de regceringen zelve het woord hebben en, waarop de regeeringen niet alleen besluiten kunnen nemen, maar die besluiten) ook in daden zullen kunnen omzetlen. Van de aanbevelingen welke de „deskundigen" in 1927 ten beste gaven is tot heden toe in de practijk no gniet veel terech! gekomen. Op de conferentie te Genève zijn 29 stalen vertegen woordigd. Tal van protesten werden en worden m den laatsten tijd in geheel West-Europa verno men tegen de anti-godsdienstige campagne en die met name in Rusland gevoerd wordt ook van het Vaticaan uit. Aan den eenen kant leest men tegenwoordig, dal honderden katholieke geestelijken de gevangenissen der Sovjet-regcering vullen, dat tal van kerken gesloten of in bioscopen worden veranderd, dat zelfs het luiden der kerkklokken verboden is enz. Aan den anderen kant wordt ontkend, dat het in den laatsten tijd wat de anti-gbds- dienstige campagne betreft erger geworden zou zijn, welke ontkenning intusschen niet inhoudt, dat het met die campagne niet heel erg zou zijn. Er zijn Engelsche bladen die er zich over verwonderen, dat juist nu de protestbe weging zulk een grooten omvang neemt. Door die bladen wordt beweerd, dat het eigenlijk met de anti-godsdienstige campagne niet er ger is, dan het vroeger was wat vermoedelijk toch al heel erg geweest moet zijn. A Bronchiii* &n Kinkhoest Siroop per flesch 1 gld. Bonbons per doos 60 ct, 8t) Apoth. cd Drogisten VLISSINGEN van 13-20 Februari 1930. Ondertrouwd: J. Zwijgers 25 j. en M. Meul- meester 20 j. G. Hogeveen 22 j. en J. S. Ko- lijn 20 j. Getrouwd: G. Runhaar 25 j. en Z. M. De Decker 20 j. S. J. Hillinga 66 j. en G de Puijt 49 j. A. de Jonge 22 j. en M. E. Bals 23 J. P. de Iïaze 23 j,. en S. C. Leen- dertse 20 j. F. \%n beurse 25 j, en J. Wit hagen 23 j. Bevallen: C. P. de Waal geb. Begthel z. L. Woltering geb. Verhage d. P. C. Roos geb. van de Velde d. G. Zeijlemaker geb. Buis d. E. van Dijk geb. Corré d. W. G. Spapé geb. Molmans d. S. Koreman geb. Meulmeester z. L. Donze geb.. den Deur waarder d. M. Schets geb. de Pagter d. T. J. Huisman geb. Baas' z. E. Brasser geb. van Langevelde z. W. J. Nieuwen- huijze geb. Barentsen z. verleden: C. Straver vrouw van C. Sorge- drager 38 j. H. A. Verhulst vrouw van A. J. Dc Ly 57 j. N. Goote weduwe van M. Meeuwse 48 j. J. Kok wedr. van J. Barlels 72 jaar. MIDDELBURG, van 13—20 Februari 1930 Ondertrouwd: Augustijn, 28 j e W. Mesu, 27 j. Neuféglise, 30 j en E. A. Geervliet, 21 j Getrouwd J. den Hollander, 26 j. en C. M. Diers, 22 j. A. j. van Peperstraten 27 j. en C. M. Niesthoven, 27 j-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5