ZEELAND 2o BLAD Van Week tot Week 1L BURGERLIJKE STAND Ml JNHARDT's Zenuw-Tablettan 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Wdjf Uw pijnlijke spieren KLOOSTERBALSEM i WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1W0 No. 8. ■S" BINNENLAND. V<ro«nigl"g voor Volkenhond en Vrede. Tentoonstelling in de Residentie. Een reeds lang bestaand plan uitgevoerd. Vijf afdeellngen. Ook een „oorlogsaf deeling", Arbitrage iets uit den ouden tijd. De zomertijd. De bemaling van het Wieringrrmeer begonnen. Een nieuw gewest heroverd op de golven. Een papagaaien riekte. Gezondheidsraad Houdt Lorre op een afstand, als hij geen „oude Lorre*' ia Papagaaienaiek- te in Amsterdam. Dansen met een pas poort op rak. De vorige week is te 's-Gravenhage de Vredes- en Volkenbondrientoonstdlfng geopend. Eenige jaren is reeds het houden van een dergelijke tentoonstelling hier te lande „in de pen" ge weest. Door verschillende omstandigheden is het er eerst nu van gekomen deze tentoonstel ling te houden en de gedachte van de Neder- landsche Vereeniging voor Volkenbond en Vre de zal verwezenlijkt: het meer bekendheid ge ven onder het Nederlaiidsche volk van de Inter nationale vredesgodachte en de werkzaamheid van de Volkenbond, De tentoonstelling wordt gehouden in de grafelijke zalen op het Binnen hof en werd officieel geopend door Minister Ruys de Beerenbrouck, nadat een rede was ge houden door een voorzitter van. de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, professor Anema. De residentie staat in de eerste maanden van dit jaar wel in het teek en van vrede. Eerst de tweede Haagsohe conferentie, die toch ook het doel den vrede te bevorderen en voor zoover de vrede al bestaat, dien te bezegelen en nu de bovenbedoelde tentoonstelling, die zeker uit stad en 1 and veel belangstellenden zal trek ken. Deze tentoonstelling laat niet alleen zien, wat erin den loop der eeuwen alzoo in het be lang van den vrede gedaan lt, maar ook datgene wat heden tan dage gedaan wordt om dan vrede ta bevorderen en de vredesgodachte meer en meer ingang te doen vinden. Er is veel en veler lei «te zien in de verschillende aifdeeltagan, de historische afdeeüng, de georganiseerde vre desbeweging, de wereldgemeenschap, de oor- logsafdeeling en tenslotte da Volkenbond en rijn arbeid. Op het gebied van boeken, tijd schriften, foto's en plaatwerken voor een be langrijk deel uit den oorlogstijd of op den oor log betrekking hebbende, is zeer veel te zien en daaronder ook veel dat meer speciaal op ons eigen land betrekking heeft Wij Neder landers als de overige Europeanen praten druk over „arbitrage". Op de tentoonstelling is o.a. te vernemen wat de oude Grieken op het ge bied van arbitrage gedaan hebben in de vijfde eeuw voor Christus geboorte. Er zijn namelijk afbeeldingen van een op kalksteen aangebrach te inscriptie welke den inhoud geeft van een verdrag tusschen twee Grieksche steden. Als het arbitrage-idee al zoo oud is, mag het ver wonderlijk genoemd worden, dat drie 24eeu- f wen nog niet voldoende gebleken te zijn, de ge- heele menschheid tot in merg en been van de Noodzakelijkheid van arbitrage te doordrin gen. Het is te begrijpen, wat we alreeds op merkten, dat het vele, dat de tentoonstelling biedt niet alleen door ons land geleverd werd. Allerlei vredesvereenigingen in Europa heb ben hunne inzendingen doen toekomen. Ook op het gebied van het verkeer is veel te zien en wel in de afdeeüng wereldgemeenschap. Wat te begrijpen is. De vergemakkelijking van het verkeer en de voortdurende verbetering worden gerekend onder dfe factoren, welke er toe kunnen leiden de volken nader tot elkaar te brengen, niet alleen in letterlijken maar ook in figuurlijken zin. En dan is er zooals we zeiden een oorlogsafdeeling. Men zou al- licnt geneigd kunnen zijn in de aanwezigheid van een oorlogsafdeeling op een vredesten- toonstelling iets vreemds ie zien. Maar al wat daar in die oorlogsafdeeling is onderge bracht kan dienen als deroonsiratie van dal- gene, wat de menschheid wederom boven het hoofd zou hangen ingeval de vrede eens niet gehandhaafd mocht blijven. Die oorlogsafdee ling kan doen zien, Wat er alzoo aan 't woord komt als 't met den vrede eens uit mocht zijn en ook in welke mate de daadwerkelijke oorlog in staat moet zijn in korte spanne tijds te vernielen en te ontwrichlen, wat in tiert- talion van vredesjaren tot s'and werd gebracht. Stappan we van de zeer bezienswaardige ten toonstelling af met den wensch, dat zij aan het gestelde doel zal mogen beantwoorden en een nuttig steentje zal mogen zijn bij het optrekken van het ideal-vredesgebouw. Vervolgen we met de mededeeïing dat de zo mertijd kraghtens koninklijk besluit dit jaar zal ingaan op den vijftienden van Meimaand en zal eindigen op den vijfden October. Ruim vier en een halve maand zomertijd dus, die zooals bekend slechts door een deel van ons volk met blijdschap aanvaard wordt. Stad en land kunnen eikaar blijkbaar op het gebied van zomertijd niet al te beat begrijpen. Wat evenwel niet zeggen wil, dat er onder de stadsmenschen niet gevonden worden, die evenals menige plat telander eenigszins onsympathiek staat tegen over „den kunstmatigea tijd". Maar hoe dit dj de wet spreekt. Maandag zijn op officieele en ©enigszins plechtige wijze de bedde stoomgemalen in wer king gebracht, die tot taak hebben de Wieringer meer leeg te malen ten het eerste gedeelte van het groote en grootsche werk: de droogmaking van de Zuiderzee te vojltooien. Een nieuw qewest staat «r geboren te worden cmt woe- Bij Apoth. en Drogisten. kcrd aan de baren heroverd eigenlijk op de yolven, die vele eeuwen geleden zich over li Jhaar gestelde grenzen een weg baanden en en deel van onze bodem in een zilten plas plas herschiep. De toestand van ons land en de weinige talrijkheid der bevolking kon het toen lijden, dat er een zoo groot stuk aan ons land werd ontrukt. Maar, het hedendaagsche( Neder land heeft dien bodem weer noodig, hard noo- dig. Daarom is de verschenen Maandag een dag te noemen van historische beteekenis. Aange nomen wordt dat de bemaling van do Wieringer meer gereed zal zijn in zeven acht maanden. Als leek kunnen we niet beoordeelen of dal heel vlug of minder vlug is. Maar heel vlug is het zeker te noemen als men denkt aan de lange reeks van jaren, die aan het werk vooraf gingen, jaren van bepeinzing, berekening, van wikken en wegen. Om de woorden van wijlen onzen dichter Tollens te gebruiken; „een kloek bedrijf vangt aan, waar 't nakroost van zal spreken". Ieder heeft in de laatste dagen wel eens hoo- ren spreken over de papagaaienziekte. Er is In allerlei zin over gesproken en geschreven, ook in komischen zin. Er zijn glossen opge maakt. Doch de kwestie der papagaaien ziekte heeft toch een ernstigen kant en de Ge zondheidsraad heeft het haar taak geacht een waarschuwing te doen hooren. In die waar schuwing lezen we o.m. dat de ziekte op dit >oogenblik heerschende is (als darmaandoening) bij' papagaaien in ZuM-Amerikaansche landen, vooral in Brazilië en Argentinië. De ziekte verspreidt zich van dier pp dier maar kan ook op den mensah overgebracht worden (open baart zich bij den mensch vooral door soms ernstige Aantasting van de lurh'wegen). De waar schuwing van den gezondheidsraad komt er voor een deel op neer, er op te Wijzen, dat een te nauwe aanraking met „Lorre" vermeden moet worden. Wat natuurlijk ntel zeggen wil, 'Int de papagaaien welke man allang in zijn bezit heeft, nu manr allen met den nek moeten worden aangezien. En evenmin behoeft Iemand, die 'n papegaai eenige jaren heeft, zich onge rust te maken als Lorre zich 'ns wat .onlekker voelt Met betrekking tot de Zuid-Amerikaan sche dieren wordt door den Gezondheidsraad met klem aangeraden op het oogenblik geen papagaai aan te schaffen of als geschenk aan te nemen, 't Mag misschien hard Zijn een geschenk, in casu een papagaai te weigeren, maar het is toch in de gegeven omstandighe den het veiligst Naar uit Amsterdam gemeld wordt zijn daar ter stede bij drie leden van een gezin verschijnselen v^n de papagaaienziekte geconstateerd. De papagaai in dat gezin een uid-Amerikaanscbe, was eenige dagen tevo ren overleden. Er wordt veel gedanst in de wereld, letter lijk en figuurlijk, soms op een vulkaan. De hooge overheid interesseert zich zelfs voor het dansvraagstuk in zeker opzicht Ook de gemeen telijke overheid doet dit, hier en daar, deed het sinds lang. In een der Nederlandche gemeenten wordt bij politieverordening het dansen in open bare gelegenheden verboden voor personen be neden achttien jaar. Ten einde nu het consla- teeren van overtredingen gemakkelijker te ma ken is in bedoelde gemeente bepaald, dat de dansers en danseressen in openbare gelegen heden bij zich zullen moeten hebben een pas poort of een bewijs van Nederlanderschap, een en ander vermoedelijk om de daarop voor komende wettige vermelding van den leeftijd Wie dus in bedoelde gemeente zich in het open baar aan de danskunst wil wijden, dient zijn of baar papieren niet te vergeten. BUITENLAND. De vlootconferentie. Ruim drie weken bijeen. Weinig resultaat. Geruchten, die tegengesproken werden. Een „bloc" tus schen Amerika en Engeland? Om toch iets te hebben als de conferentie een mager resultaatheeft. Mac Donald te genover de vrouwen. De positie der La- bourregeering niet zwak. Geen kracht te putten dus uit Engelsche zwakheid. Snowden over den financieelen kant der ontwapen#. Een «cbu-d *ran 35 milliard dollars. Primo de Rivera wenscht de dic tatuur alsnog te verdedigen. Koning Al fonso president van een Spaansche re publiek? Dr. Moldenauer over de Duit- sche financiën. De misdaad in Chicago en in de Vereeni.gde Staten. De vlootconferentie is ruim drie weken aan den gang, maar de oplossing van de vele en ontegenzeggelijk zeer moeilijke kwesties, daar toe is men vooralsnog niet gekomen. Er gin gen en gaan eenige geruchten omtrent overeen komst tusschen een paar mogendheden, welke geruchten soms al weer tegengesproken wor den, voor men er behoorlijk nota van genomen kan hebben. Zdo was er een gerucht, volgens hetwelk er tusschen Amerika en Engeland een voorloopig accoord was bereikt, betreffende de groote slagschepen. In een tegenspraak werd beweerd, dat de kwestie van de slagschepen op de conferentie nog niet aan de orde was geweest. Er zou volgens sommigen een zgn. „bloc'' bestaan tusschen Engeland en Amerika, wat zoo van Engelsche als van Amerikaansche zijde is tegengesproken. De vraag is nu maar of de andere drie ter conferentie vertegenwoor digde mogendheden die tegenspraak voor goede munt aannemen. In aommige FranachA kringea moet men zelfs de meening zijn toegedaan, dat rr wel reeds een accoord bestaat tusschen Ame rika en Engeland, maar da' Mac Donald dit wat men noemt „achter baks" houdl, om als de besprekingen te Londen tol geen of tot een mager resultaat mochten leiden, tenminste iets te hebben, dat als resultaat van die besprekin gen getoond kan worden. Mac Donald heeft te Londen een aantal delegaties van vrouwen organisaties ontvangen, die hem een vredes- petitie kwamen aanbieden. Vermoedelijk zullen de dames (Engelsche, Fransche. Jnpansche en Vmcrikaansche) wel heel vriendelijk ontvangen rijn, maar of Mac Donald haar veel troost heeft kunnen g-\en? Naar we lezen was het hem ver gund de dames op de noodzakelijkheid te wij zen de verwachtingen niet al te hoog gespannen te honden en tevens te wijzen ook op de vele moeilijkheden van het practische vredes- en ontwapenlngswerk. Uit den aard der zaak mag wel aangenomen worden, dat Mac Donald leis meer met den practischen kant van het vraag stuk op de hoogte is dan de internationale dele gaties van vrouwen. Misschien had Mao Donald toen hij de dames te woord stond, wel even het oog op den tragen gang der conferentie, waarin slechts zoo nu en dan maar tijdelijk wat schot komt. Ter gelegenheid om van een oonefrentie als de hierbedoelde moet met 1 I Geïllustreerd W«. ekbl<jd Het nummer van deze week bevat zes fraaie foto's uit onze omgeving nl.: 1 Middelburg in vogelvlucht; 2 Een oude boerderij aan den Seiiweg bij Middelburg; 3 De Kerk te Aagtekerkê; 4 Slot „Ter Hooge" bij Middelburg; 5 „De Steenrotse" te Middelburg; 0 Domburg. Verder de allerbeste lectuur en een keur van fraaie foto's. Abonneert U voor slechts 6 cent per vtoek. i en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- J l matiek en spit met de beroemdej AKKER'» versacht v»rra»»and intL To een g 'oad «00 bohL* allerlei rekening gehouden worden. De „Ti mes" lxrwocrde ©enige dagen geleden in ©en hoofdartikel dat ondanks de moeilijkheden, van binncnlandschon aard, wolk© de Labourregee ring ondervindt, toch de positi© der regee- rlng tijden» de conferentie onaantastbaar is. Hieruit zou eenige bezorgdheid «preken in verband met de mogelijkheid, dat er ter con ferentie partijen zouden kunnen zijn, die hare eischen gaarne zouden willen verhoogen, in dien ze konden vermoeden, dat een zwakke Engelsche regeering ter wille van een te be halen politiek succes in voorstellen zou toe stemmen, voor de bewilliging ^waarvan een sterke Engelsche regeering niet te vinden zou zijn. Wat de „Times" schreef, zou dus als een waarschuwing tot de andere mogendheden op te vatten zijn: in onze zwakheid zal uwe kracht zekerlijk niet liggen, daar we die zwakheid ontkennen. Snowden, de Britsch© kanselier van de schat kist heeft in een radio-rede (bestemd voor Ame rika) gesproken over den financieelen kant van het ontwapeningsvraagstuk. Hij kwam op tegen de bewering als zou de voorbereiding lot den oorlog het beste middel zijn om den oorlog af te wenden. Hij is dus niet overtuigd van het bekende „si vis paoem para bellum", dat mis schien onbewust toch zoovele eeuwen in toe- psasing gebracht Is, ook door Engeland. Vol gens Snowden hebben de overwinnaars (ook Engeland dus) na den oorlog er met alle be schikbare middelen naar gestreefd den oorlog voor te bereiden. Ja, en nu is Engeland een van de overwinnaars. Duitschland zit voor vele van tientallen jaren aan $ijn uit het verliezen van den strijd voortgesproten financieele ver plichtingen. Maar Engeland, dat tot de over winnaars wordt gerekend heeft, naar Snowden opmerkte, uit den wereldoorlog een schuld overgehouden van 35 milliard dollar, en zei hij, als het huidige tempo van schuld, en rentebe taling gehandhaafd blijft, zal het nog honderd veertig jaar duren voor die schuld gedelgd is, Daarvoor luistert men naar den weidschen titel van overwinnaar. Zooals we reeds de vorige week schreven dat het voornemen was, gaat de nieuwe be windsman in Spanje, Berenguer, door met eeni ge der dictatoriale maatregelen van Primo de Rivera te niet te doen. De afgetreden dictator laat het er intussehen niet heelemaal bij zit ten. Nflcr geme'd wordt h^eft h'j aan de lede van de thans ontbonden NaHon»-«t Vergadering een program doen toekomen, waarin hij de or ganisatie aankondigt van een nieuwe politieke partij, die zich, deelnemende aan de verkie zingen, tot taak zal stellen de dictatuur te verdedigen. Werden kort na het aftreden van Primo de Rivera geruchten vernomen over mo gelijk gevaar voor de Spaansche monarchie, thans nu de gemoederen wellicht' tot kalmte ge komen zijn, en het nieuwe al weer wat bezon ken is, maken verschillende berichten uit de Spaansche hoofdstad melding van in sommige, ook hoogere, kringen uitgesproken wensche- lijkheid de Spaansche monarchie te» hervormen in een republiek met als presidentkoning Alfonso. Of de Spaansche koning bereid zou zijn z'n traditie, scepter, troon en kroon in den steek te laten, om het presidentschap, ware het ook voor het leven, te aanvaarden, is ons niet bekend, maar op het Europeesch too- neel, waar zoo menige troon en kroon gevallen is, zou het toch wel iets nieuws zijn. De Rijksminister van Financiën, Dr. Mol- denauer, heeft voor de verschillende partijlei ders een uiteenzetting gegeven van den financi eelen toestand van het Rijk, een toestand, die aHe&behalva rooskleurig is hijjfcftng d£j ©üférs. Onder meer sprak hij ook over het werkloozen- vraagstuk, speciaal met betrekking lot de door het Rijk te betalen ondersleuning betreft. Door het departement van financiën is het plan ge opperd de ondersteuning van de werkloozen voor het grootste gedeelte op de gemeenten over te dragen. Afgezien hiervan, zal toch nog tot verhooging van enkele belastingen moeien worden overgegaan en dan zal misschien een verdubbeling van de bierbelasting aan de be nadering van het financieel evenwicht moeten bijdragen. Wat leven wij Hollanders dan toch in een gelukkig land, waar zelfs met eenig re sultaat al over belastingverlaging gesproken kan worden en waar pas de suiker met eenige centen per pond afgeslagen kon worden. Chicago is een stad, bekend om de misdadig heid, die er in velerlei vorm welig tiert. Ook om haar financieele moeilijkheden. Dezer da gen is door de politie een „razzia" tegen de misdadigers ondernomen: er werden zoo on geveer duizend verdachte personen aangehou den. Van die plus minus duizend $Jn er al een goede tweehonderd als misdadigers van pro fessie herkend. Het loelijke van de zaak is, dat de leiders van de verschillend^ mtsdadigershen- den gehandeld hebben in slrijd'mei de opvattin gen van den kapitein, die het laatst aan boord van het zinkende schip blijft. Ze maakten bij tijds, dat ze gevlogen waren. De razzia blijkt overigens wel noodig. Naar gemeld wordt wer den in de vorige week in Chicago tien mooiv den gepleegd. Chicago neemt intussehen een waardige plaats in onder hare .zusteren in de Vereenigde Staten. De commissie welke belast is met de behandeling van de misdrijven heeft meegedeeld dat in de Vereenigde Staten gemid deld elke veertig minuten één moord gepleegd wordt. Dat is geen kleinigheid. VLISSINGEN van 6—13 Febr. 1930. Ondertrouwd: J. van der Star 22 j. en M. M. Francois 20 j. C. J. de Buck 30 j. en P. W. Tabak 24 j. F. van Deurse 25 j. en J. Witha gen 23 j. J. P. de Haze 23 j. en S. C. Leen- dertse 20 j. C. M. de Baar 25 j. en M. Lip pens 20 j. S. J. Hillinga 66 J. en C. de Puijt 49 j. C. A. de Poorter 21 j. en S. E. Braun 19 j. Getrouwd: J. G. van Zweeden 28 j. en L. Versluijs 27 j. F. de Jonge 25 j. en C. G. Ixmier 20 j. C. Ventevogel 27 j. en P. M. Suurmond 23 j. II. P. Sonius 22 J. en J. II. Bos 20 j. J, C. Marckelbach 22 j. en J. C. S. Sehuurbiers 19 j. Bevallen: A. J. E. Booden geb. Aerssens d. C. M. Koper geb. Lammens d. S. Fleur- baaij geb. van der Peijl z. A. van den Berk geb. van de Pol d. B. S. A. de Bucik geb. Ta zei aar z. J. C. Schelp geb. de Blok d. M. Labrujere geb. Eckhardt d. M. de Rid der geb. Scheepers z. N. Goedbloed geb. Poppe z. Overleden: T. Jonkman vrouw van J. D. Christiaans 77 j. K. Schroevers vrouw van W. Meerman 19 j. A. Wolthuis jd. 55 j. P. Huibregtsen man van C. van den Broeke 55 j. M. C. van de Voorde vrouw van T. P. Leeuwenburg 63 j. H. C. de Boer jd. 22 j. MIDDELBURG van 13—20 Febr: 1930. Ondertrouwd: M. A, Bok 2° on C. Cieerrse 29. j F. j. Je Konii k 39 j j»i Vleugel 3b j. Th. D. Micsmoven 23 j. en C. H. v. d. Weel 22 j. I Seij- bel 21 j. en C. de Koning 19 j. G Leer 26 j. en S. Roose 24 j. GetrouwdL. C. Moorman 32 j. en P. Witte 25 j. C. Adamse 26 en A. B. Koekman 24 j. BevallenC. Polderman-Kakebeke z E. M. Tres-Demeijer z. M. A. van de Weghe-Korting d. OverledenP. Akkerman 68 j. ongeh. d. W. Kerkhove 77 j. geh. met C. van Keulen H. Braasem 79 j. ongeh. z. A. van Iren 91 j.f wedn. C. de Backer. SOUBURG van 613 Februari 1930. Overleden M. J. A. van der Ent oud 3 mnd., zoon van A. C. W. van der Ent en T. Hoogesteger.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 5