must# I Bij Gevatte Koude QfilldDirin" BURGELIJKE STAND HOOTOjWjnen Kiespijn pri|» 40 en 75 "ct, Bij Apoth. en Droglften WEGEL ING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAQ 14 FEBRUARI 1130 No. t In de Concert- en Gehoorzaal gaf do Ver. voor Instrumentale Muziek een avond, met medewerking van den pianist S. Bergmann. Vrijdag hield de afd. Middelburg van den Chr. Metaalbewerkersbond haar jaarvergade ring. De vereeniging telt 213 leden. Aan con tributies werd ontvangen f 6560.52. Aan werk- loozenuitkeering werd een bedrag van f817.32 uitgegeven. In de vacature-Stoel, werd als be stuurslid gekozen de heer J. A. Schutte. De heer Wetselaar sprak over: „Het bevolkings vraagstuk of de leer van Maltiw", De inschrijving voor standplaatsen op de kermis bedroeg f4200. AAGTEKERKE. De heer J. Goedbloed, volon- talr ter secretarie, is benoemd tot tijdelijk klerk bij de Prov. Griffie te Middelburg. Donderdagavond vergaderde de Land- bouwvereeniging „Helpt Elkander". Op voor stel van het bestuur werd f30 beschikbaar ge steld ter bestrijding van den Baslaard-Satijn- vlinder. Onder de kinderen, die Jacht op nes ten maken, zullen deze gelden worden verdeeld. Besloten werd om het taaien van stikstof met den kunstmeststrooier vast te stellen op 50 ct. per baal. Na afloop vergaderde het Musschen- gilde. Over het afgeloopen jaar werden 435 oude, 327 jonge musschen en 968 eieren inge leverd. Het salaris van den penningmeester werd op f 10 vastgesteld. ARNEMUIDEN. Uit een auto van den heer Van Melle uit Goes hebben een 5-tal school jongens een doosje met geld genomen, denken de, dat het een blikje koekjes was. Zij wierpen het toen in het kanaal. Door te dreggen kon men toch slechts enkele guldens vinden. BIGGEKERKE. De geitenfokvereeniging „In nieuwe banen" hield haar 4e jaarvergadering Het ledental steeg tot 69. In kas was als goed slot f 103.111/2. Het salaris van den bokhouder werd op f80 gebracht Voor het pensioenfonds van den heer Versluijs werd een bijdrage van f 2.50 gegeven. Dezen zomer zal weder een geitenkeuring worden gehouden, waarvoor f'8 voor premies wordt beschikbaar gesteld. De Anti-Rev. Kiesver. hield Vrijdagavond haar jaarvergadering. De kas sluit met een saldo van f45.43. Na bespreking, of ook de oprichting van een jongerenactie wenschelijk is. achtte men dit niet noodig. Men zal meerma len vergaderen en dan de Jongelingsvereeniging uitnoodigen, als een inleiding over ©enig po litiek onderwerp wondt geiiouden. DOMBURG. „Apollo" gaf een openbare uit voering. De voorzitter hield vooraf een toe spraak naar aanleiding van het 30-jarig be staan der vereeniging Den penningmeester, de heer A. v. d. Hage Sr. werd een stel vazen van gebrand koper aangeboden, wegens zijn 28-jarig lidmaatschap. KOUDEKERKE. In feestelijke vergadering kwam de Geref. Jong. Ver. „Het Mosterdzaad je" bijeen. Zij vierde haar 10-jarig bestaan. Daar de kas een flink saldo had, besloot de vereen ging aan den Kerkeraad der Geref. Kerk een vlag aan te bieden. Opgericht op verzoek van de Diaconie, heeft zij reeds heel wat werk mogen doen voor de armen, ook voor het hulphospitaal 'te Parakan. SINT-LAURENS. In de gemeenteraadsverga dering van Vrijdag, deelde de burgemeester mede, dat hij in verband met zijn hoogen leef tijd, na afloop zijner derde periode op 18 April a.s., niet meer voor herbenoeming in aanmer king wenscht te komen. NIEUW- ST.-JOOSLAND. De Coöp. Ver. „Weegbrug Nieuwland" hield met 36 aandeel houders haar jaarvergadering. De vereeniging bestond 10 jaar. Er zijn 71 aandeelhouders met 80 aandeelen en een reservefonds van f 640. Er is een voordeelig saldo van f209.73. In de vacature-P. de Visser werd gekozen de heer J. Durink. Het salaris van den penningmeester werd bepaald op f 40. Het bestuur koos als voorzitter de heer M. I. Verhulst OOSTKAPELLE. Donderdag was er vergade ring van ,„Een School met den Bijbel". De secretaris herdacht den arbeid van wijlen den heer J. de Visser. In diens vacature werd ge kozen de heer W. Vreke. De financieele toe stand is goed te noemen. Alhier vergaderde het ondersteuningsfonds „Onderlinge Hulp". Het ledental bedraagt 47. Irr plaats van den he;kr J. Geldof Ja, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Roel se Als leden der oommissie wer den gekozen W. Mesu en M. Geerse. Door het bestuur werden de functies veVdeeld als volgt: C. Wondergem; voorzitter; F. C. de Roo, vice- voorzitter; A. Willemse Dz., secretaris; J. Koo- man, penningmeester en J. Roelse, alg.-adjunct. „Hallelujah" hield haar 22e jaarverga dering in de Chr. School. SEROOSKERKE. „Soli Deo Gloria" gaf haar jaarlijksche uitvoering in het kerkgebouw der Geref. Gemeente. Aangenomen naar de Geref. Kerk door <*ndL W F. M. Lindeboom te Amsterdam. SOUBURG. Het Ritthemsche fanfarekorps „Oefening na den Arbeid", gaf een muziek- en tooneeluitvoering in de zaal van den heer Versluijs. WESTKAPELLE. Van de 175 leden waren Donderdag slechts 6 leden opgekomen van de afd. Weftktpeiie der Ziekenhuis verpleging. De veroudering werd verdaagd. Alhier vergaderden de aangelanden om ta komen tot verharding van ws^nn,. Mei ■I m I Influenza, Oriep en ICS MAfh| ix Koorts: Rheumatiekt®P,et.ten KOHol8fdStoÏnK i'^nT' 'n met de plannen en toekende voor f70 bij drage per gemet ZOUTELANDE. Donderdagavond werd de ilgemeene ledenvergadering gehouden der Godp, Boerenleenbank, Het lodental bedroeg 134. Vrijdagavond hield de ver. tot stichting en instandhouding van de School met den Bij bel een algemeene vergadering. Het bestuur zal een vasten Uniecollectant benoemen. In de vacature-Ds, de Kam werd gekozen Ds. F. K. van Everd. BIGGEKERKE over Januari 1930. Geboren: Jaooba Johanna dochter van Jan Konraad en van Catharina Klaasse. BIGGEKERKE van 1-10 Februari 1930. Ondertrouwd: Cornells Bosschaart 19 jaar en Wlllemina Alewijnse 18 Jaar. Overleden: Jacoba Pieterse, weduwe van Jan de Korte, 85 jaar. Apotheken geopend te Vllssingen j Zondag a.s. is geopend de Apotheek yan OCKENBURG, Badhuisstraat. Te Middelburg! Zondag a.s. is geopend de Apotheek van VAN DER HARST, Korte Delft. MANNEN VAN BETEEKEN IS. Fernando Cortez. Fernando Cortez was een der grootste en stoutmoedigste dier avontuurlijke veroveraars, die Spanje tijdens den Renaissance wist te vormen. Hij werd geboren in 1485, en verliet reeds op negentien jarigen leeftijd Spanje, oq? In St. Dominga d'Hisponola (eiland Haïti) met een bloedverwant te gaan leven, ^net name Nicolas d'Ovando. Zeven jaar later vinden wij hem op Cuba terug aan de zijde van Diego Va- lasquez de Leon, van wien hij weldra een ge- duchten tegenstander zal zijn. Deze had in den iongen Fernando Cortez een buitengewonen aanleg erkend, weshalve hij niet aarzelde hem het bevel op te dragen van de expeditie ter verovering van Mexico. Cortez verliet Cuba in 1519 met een vloot van elf schepen, en ontscheepte weldra te St Joan d'Uloa, om vandaar uit naar Mexico op te rukken. Het opperhoofd der Azteken, Montezuma, be reidde hem een hartelijke ontvangst, en het ge lukte Cortez hem over te halen Karei V als leenheer te erkennen. Maar de goede stemming tusschen beiden hield geen stand. Cortez be ging de dwaasheid de Azteken in hun godsdien stige gevoelens aan te tasten. Eerst toen keerde het ras der Azteken zich eensgezind tegen den indringer. Intusschen verloor Velasquez vanuit Cuba zijn luitenant Net uit het oog, en meende hem weldra te moeren beschuldigen tot eigen voor deel uit de overwonnen landen, een koninkrijk od te bouwen. Een expeditie werd tegen Cor tez uitgezonden onder bevel van Nervaez. Cor tez verliet Mexico, trok dezen onverwachfen tegenstander tegemoet en versloeg hem te Zam- poalla. Maar intusschen hadden de Azteken de stad Mexico omsingeld, zoodat de daarin achtergebleven troepen de stad moesten ontrui men op 1 Juli 1520. De bereikte resultaten wer den hiermee teniet gedaan en Cortez moest in 1521 de verovering van vooraan opnieuw .be ginnen, hetgeen hij deed, definitief de macht der Azteken brekend. Eerst in 1530 keerde Cortez daarna naar Mexico terug om er, met veel bekwaamheid, de vruchten zijner overwinning te organiseeren. De verachting van Karei V woog echter zwaar op dezen nóchthans loyalen soldaat. Na dat hij nog, in 1541, deelgenomen had aan de expeditie in Algiers, trok hij zich miskend uit het openbaar leven terug en overleed in 1547 nabij Sevilla. Hij liet gedenkschriften na, die van letterkundig talent getuigen. WEET GIJ? dat in het afgeloopen jaar in de Ver. Staten in totaal 20.500 personen om het leven zijn gekomen, tengevolge van motor- en auto-onge lukken? en dat van die slachtoffers er ongeveer 10.000 voetgangers waren? en dat de oude John D. Rockefeller in totaal reeds 600 millioen dollar voor liefdadigheid onderwijs, filantropie en openbaar nut schonk? dat thans 24 millioen menschen Turksch spreken, tegén 30 millioen een eeuw geleden? dat een zonnige jeugd haar lichtstralen nog werpt In hoogen ouderdom? en dat het jaarlijksche Inkomen van het Ameri- kaansche volk sedert 1909 is verdrievoudigd? dat het gemiddelde inkomen van salaristrek- kenden in 1927 2000 dollar was? en dat de Engelsche koning ook lid is van het Parlement? en dat het koloniaal bezit van Frankrijk grooter is dan Europa? het Engelsche bijna boo groot als Acid? en dat vriendelijkheid de sleatM to tot aller harten? WEET GIJ? dat deez bedragen voor 1928 en 1927 resa 607.700.000 en f648.200.000 bedroegen? en dat de politie van Philadelphia thans spre kende films maakt van de bekentenissen en verhooren der misdadigers? lÉÏAi 'x::; -xxx x VOOR HET BAL-MASQUS. Het narrenpak behoort eigenlek bij een man, want uit de geschiedenis kennen wij slechts mannelijke narren. De laatste dertig jaren echter zijn er ook vrouwelijke op het tapijt verschenen, zij het dan ook alleen maar in de balzalen. Intusschen, het zotskapje o, ironie flatteert ook vele vrouwen. Het pak, dat hier geteekend staat behoeft niet kostbaar te zijn en laat een groote vrijheid van beweging toe. Het bezwaar toch van vele balpakjes toch is, dat men er in rond moet loopen als een voortgerolde zoutpilaar. Het bestaat uit een buis, zoo gewoon moge lijk. De kraag, manchetten en het waaiervor mige schortje, alles goed voorzien van rinke lende bellen brengen de aardigheid, er aan. Ver der komt er een broek bij te pas, van boven tamelijk wijd en naar de voeten smal toeloo pend. Als kleuren kieze men bij voorkeur: hel rood en knalgeel. Men kan het pak rood maken en de manchetten, het schortje, enz. geel, of omgekeerd. Ook groen en geel gaat goed sa men. De ceintuur moet evenals het kapje zwart zijn. Zij mogen echter ingeval men groen en geel neemt ook fel rood zijn. Als het maar heel erg kleurig is Een knippatroon kan men aan onze bu reaux bestellen onder opgave van no. 178, in de maten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. VOOR DEN MIDDAG. Voor den middag is de mooiste dracht nog steeds de blouse, al werd zij den laalsten lijd door de mode nogal verwaarloosd. Een aeer fraai model vindt men hier. Welke stof men kiest, dat spreekt vaneelf, is geheel onverschil lig, als men maar iets soepels en moois noemt. Moeilijkheden sullen zich bij het maken wel mat voordoen. De schouders kragen een peer picoitjts voor de noodig© ruimte en tot het zelfde doel maakt men oen paar plooitjes. In de taille. De eenigste garneering vindt men in het front Manche.tlen ontbreken. Een knippatroon kan men aan onze bu reaux bestellen onder opgave van no. 179, in de maten 42. 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. EEN SPORTPAKJE. ow Speciaal voor jonge meisjes is dit sport- pakje gemaakt Men dient voor het jumper tja een warme, wollen stof te gebruiken en voor den rok liefst een goede kwaliteit tweed. Vooral een goede kwaliteit, daar men anders nogal eens spoedig Last heeft van het uitzakken dooi) het zitten. Het jump-ertje is niet moeilijk, integendeel het is heel eenvoudig. Maar men moet het een beetje aardig weten pp te vrooiijken door een paar steekjes handborduursel. Wij hebben daarvoor gedacht aan twee over elkaar gebor duurde vierkantjes In het nechterpand en voortg aan een geborduurd randje rond de in V-vorm uitgesneden halsopening, benevens een gebor duurde afwerking langs de zijzakjes. Zooals men ziet heeft de jumper wat ruimte, zoodat er een lichte over-blousing ontstaat. Die ver krijgt men natuurlijk door de breede, lederen oeintuur. De mouwen zijn tamelijk ruim en op de polsen nauw-sluitend. Zij zijn daar eveneens met een paar borduursteekjes afge werkt De rok is recht Hij sluit om de taille op de gewone wijze, n.1. door middel van een stuk elastieken band. In het front is een stolp- of ook wel stille plooi gemaakt, waardoor de noodige vrijheid van beweging verzekerd wordt, Een knippatroon kan men bestellen) aan onze bureaux onder opgave van no. 172, in de maten 42, 44, 46 en 481 Prijs 55 cents. STOFMASKERS. De stofzuigers hebben ons van de stof-ollenda verlost, tenminste dat meenden we. Maar ln Engeland is men blijkbaar van oordeel dat het nog niet genoeg is. Men is daar weer met iets nieuws aangekomen en wel een linnen stof- masker. Als men dat ding voor het gezicht doet, ziet men er ongeveer zoo uit als een lid van de „koekloekskan". Voor de oogen zijn openingen met mica venstertjes aanwezig. Een vernuftig toestelletje maakt het mogelijk vrij adem te halen, zonder daarbij de onreinheden in te zwelgen, die door borstel of bezem wor den opgejaagd. J I Dank zij dit masker behoeven de huisvrou wen of dienstmeisjes niet meer te vreezen voor lit 1 stof dat anders in mond en neus en daar na in de longen terechtkomt De Engelsche vrouwen kunnen dus reeds haar dienstmeisje® antwoorden als zij naar de aanwezigheid van een stofzuiger inform ceren: „Neen, maar jd krijgt een stofmasker". DE WARE VRIENDSCHAP. Een vriend, die mij mijn feilen toont; Gestreng bestraft en niet verschoont, Heeft op mijn hart oen groot vermogen, Maar laag gemoed, dat altoos vleit, Verdenk ik van baatzuchtigheid. Ik kan tojn bijzijn niet gedogen. Die zelden prijst, spreekt vriondenbtot Dia altoos vleit, liegt menigmaal

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 2