ürnagenrfanbcd EEN WINTERNACHT ZEELAND Ie BLADt|l Bij Gevatte Koude 0*nt£mirin~ 86e JAARGANG DRUKKERIJ H, WEGELING VLISSINGEN VRIJDAG 10 JANUARI 1930 No. 1 DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT PER REGEL INGEfc. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF Uitgave: WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ABONNEMENTSPRIJS 40 (SENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT eling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vli^slngen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. I i 11111A 1. Ji Influenza, Griep en li(SrA IWnVhlpHpn Koorts: Rheumatiek VT® •t®P,®t,ten Koorts; Rheumatiek' Hoofdpijn en Kiespijn Ook op hat gebied van Kantoor- en Schrijf behoeften Zijn wij goed en goedkoop I ji I ii WIJ zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I Staande bij den mijlpaal van Oud en Nieu^ •laan wij gaarne een blik terug en zianl wat, er is geschied. Onder de belangrijke dingen van het vorig jaar mag zeker wel genoemd worden, dat de Paus zijn vrijwillige, traditioneele ge vangenschap zelf heeft opgeheven en in een der kerken van Rome een mis celebreerde en ook dat ter gelegenheid van het huwelijk hun ner dochter, het Belgische Koningspaar, dat In Koene vertoefde, een bezoek wil brengen aan het Vaticaan. De afzondering van den Paus behoort dus tot het verleden. In Duitsohland Is men onder den indruk van de fïnantleele controle, waaronder Berlijn is geplaatst, omdat het uitgaven wil doen, die de draagkracht verre te boven gaan. Rusland deed nog weer van zich ■preken door de Roode terreur en godsdienst vervolging. Hoe is het toch mogelijk, dat d.g. dingen nog in onzen tijd kunnen plaats heb ben? En dat in ons land v nog. menschlen gei- vonden worden, die de Russische toestanden ook alhier begeeren. In het Communistisch or gaan „De Tribune" stond de volgende nieuw- ja arson tboêzeming: „Jongens, houdt elkander vast. Smeedt het strijdverbond. Slaat den vij and op zijn, bast, vormt het roode front. Jon gens, houdt elkander vast. Heel de wereld rond. 't Kapitaal komt slechts in last, t)oor een sterk. Rood front". Dat is duidelijke taal. Maai* we dachten dat het woord „front" nu toch eigenlijk moest hebben afgedaan. Over „fronten" hebben we in het verleden genoeg gehoord en het wordt tijd, dat men de woorden vijand en slaan voor goed uitbant. Wij moeten er op de aarde niet zijn om elkander te ver derven. Onder welk*; leuze ook. Mocht het Nieuwe jaar den vrede brengen onder de men- schen van allerled slag, nationaliteit, godsdienst, klasse, proletaar en kapitalist. Men klaagt over allerlei ellende en men doet die elkander aan: Wat zijn menschcn toch wonderlijke wezens. Zal de Herstel-Commissie in Den Haag meer der vredes-licht brengen? Jammer, dat Stnese- mann er niet meer ls. De wereld heeft echt behoefte aan vredes-menschen. In Europa, in Rusland, ln China, in Indiê, ja, waar aL niet En in onze eigen omgeving? Laat men pro- fa eeren elkaar te willen verstaan, elkaar te willen tegemoet komen. In land en kerk, in familie en huis. Ja, ook déér. Ontstellend ls het, telkens weer te moeten lezen van familie- Naar hét Engelsch. 20. Intusschen ging de ademhaling van denDuit- scher moeilijker. Terwijl hij zijn oogen half opende en Weer sloot en zijn hoofd onrustig heen en weer bewoog, scheen hij met den een of anderen inwendigen pijn te kampen te heb ben. Zijn rechterhand, die op het dek lag, opende en sloot zich met oen krampachtige beweging. Hij mompelde zachtjes, alsof hij ln zichzelven sprak. Het was goed dat hij buiten kennisi was. dat hij de uitdrukking op het gezicht van 't meisje niet zien kon een blik, Waarin wreedheid en medelijden, vrees en verdriet lezen stond. Was hij stervende, vroeg Blanche zich af. Ja, God Was toch goed, hij moest stervende zijn. Bovendien had zij zijn leven in haar handen. Zij had maar stil te staan, geen hand uit te steken, dan was haar vader gewroken. Wat zij reeds gedaan had, had zij in haar blindheid gedaan, maar het was nog niet te laat om haar slechte daad om hem te beschermen en te verplegen, weer goed te maken. Weer uitte zij eene wanhopende kreet; ver volgens liep zij naar de andere kamer, terwijl zij haar gezicht met haar handen bedekte en viel toen jammerend op haar knieën. Niet om te bidden; zij kon niet bidden. Niet om te schreien; haar oogen waren bran dend droog. Zij beefde als van koude en jammerde nog eens en nog eens „Vadeer, ▼adar". drama's. Echtgenooten, die elkander niet ver staan, die eikaars korte leven moeilijk maken. Hier levend in geWapenden vrede, daar open lijk den strijdbijl opgeheven. En als gevolg moord en doodslag. Laat ons nu eens beginnen de geschillen op zij te zetten, elkaar toe te geven, van onzen eigen zetel af te dalen, elkaar te dienen door de liefde en waar men; dit be ginsel met kracht doorzet, zal 1930 een goed jaar kunnen zijn. Geve ieder zich rekenschap, dat hij mede verantwoordelijk is voor het heil zijner tnedemenschen en vrage zich ieder af: „wat kan ik voor een ander zijn?" VLISSINGEN. Op 15 Januari a.s. zal het hon derd jaar geleden zijn, dat de heer P. G. de Koster zich alhier vestigde als kassier en ef fectenhandelaar. Diens opvolger was zijn zoon, ide heer J. C. do Koster, die in 1901 uit de zsak trad en opgevolgd werd door den heer M. J. Verhorst, die in 1916 burgemeester? van Wisser kerke werd. De tegenwoordige, eenige firmant is de heer J. E. J. Jurry. In Augustus 1916 werd een kantoor te Ter Neuzen .gesticht, in Mei 1924 het kantoor van de heeren F. S. P. Wijnman aldaar overgenomen en nu is een kantoor te Axel geopend. Alhier is overleden, de heer A. M. Pot, ln leven gepensionneerd hoofd-machinist van Je stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Aan het graf werden geen redevoeringen gehouden, vele autoriteiten waren echter aanwezig. Kransen dekten do baar. -— De heer J. J. Bos is benoemd! tot onder wijzer aan de Chr. School te Westkapelle. De luitenant ter zee 2e kl. der marine reserve J. F. Goedhart, is voor 3 maanden ge plaatst aan fypord van Hr. Ms. wachtschip alhier. In het af'geloopen jaar zijn in het St-Jo- seph-ziekenhuis alhier verpleegd 706 patiënten met 16972 verpl eegdagen. Verder hadden er 303 operation plaats. Op Woensdag 29 Januari zal aan hot ge bouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed: het bouwen van t wee havenloodsen en een dienstgebouw met bijkomende werken aan de buitenhaven. Raming f224.000. —Vanuit Middelburg wilde men twee dood geboren kalveren naar een slager alhier ver voeren. De keurmeester aldaar waarschuwde en aan de Keersluis werden de dieren in be slag genomen. Door een gebrek aan den motor in het pompgebouw der Duinwaterleiding, zat onze stad een paar dagen zonder water. De stoom- Zij kon buiten de wind hooren huilen. Bijna niet wetende, wat zij deed, stond zij op en opende het venster. De koude wind blies naar binnen, groote sneeuwvlokken Vlogen in de kamer en glinsterden in het schemerachtig licht Zich aan het raamkozijn vasthoudend, boog zij zich het raam uit en keek in den nacht naar buiten. En de sneeuw viel op haar hoofd, terwijl de wind haar goudblonde haren verwarde. Toch bleef zij met een wanhopige blik in de duisternis staren. ZIJ kon het steunen en zuchten In de boom toppen hooren en nu en dan hoorde zij het grommen van de zee in de nabijheid. En het bleef sneeuwen; de sneeuw lag dik op haar gezicht en haren. Ze smolt langzaam en liep langs haar hals naar beneden. Hoor. Ben zwakke kreet, als om hulp, kwam van de ziekenkamer. Zij schrok, maar bleef op haar plaats staan. Na enkele oogenblikken werd het roepen herhaald, maar nog bewoog zij zicth niet Zij keek naar den donkeren hemel. Haar vader was daar, ergens boven die donketr© wolken. O, mocht zij maar naar hem toegaan kon hij vanuit de schaduwen van net graf haar een teeken geven en bij zich roepen Zij dacht aan de gelukkige uren, die zij samen beleefd hadden, en aan zijn groote goedheid. O, dat hij, die zoo lief en zacht was geweest, zulk een wreede dood had moe ten sterven. Zij had het beter kunnen verdra gen, dacht zij, als hij op een andere wijze ge storven was; makr zoo om te komen, zoo verraderlijk en wreed gedood te worden God wist, dat het te veel voor haar was om te dragen. Zij ke*rd* zich van het open venster af en machine, die als reserve wordt gehouden, lag juist voor den schoonmaak" uiteen. Door hulp van „de Schelde" slaagde men er in, door plaatsing van een iljcl dijken motor, beperkt water te kunnen geven. De Burger Avondschool bestond dezer dagen 60 jaar. Door een commissie uit de lee- raren is een feestelijke herdenking van dit jubileum voorbereid. Er werd receptie ge houden, waarna de autoriteiten, leeraren en oud-leeraren zich aan een gemeenschappelijken maaltijd vereenigden. Veel werd hier gespro ken en allen schetsten het groote nut van deze school, tegenwoordig Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, genoemd. Met de Ieeerlingen werd een feestelijke bijeenkomst gehouden in Hotel „Britannia". Hier werd het woord ge voerd door den directeur, de heer de Wilde, die daarna den heer Van Dierendonck huldigde, daar deze 25-jaar als leeraar aan de school verbonden was en voor 50 jaar leerling der school werd. Het orkest Höfelein-Bekker luis terde dezen avond op. De heer Edelman bracht een woord van hulde aan den directeur, aan biedend een tafeltje met bloemen. MIDDELBURG. Tot kapelaan is benoemd de Weleerw. heer A. van der Tokt Tot reserve tweede luitenant der infan terie, de vaandrig B. A. M. de Paauw. Tot adjunct-inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, de heer L. W. E. Baron van der Feltz, surnumerair, gedeta cheerd alhier. Op 46-jarigen leeftijd overleed de heer D. G. van Nïel, kapitein bij het 14e Reg. Inf. Maandag werd het stoffelijk overschot zonder militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Verleden week sloeg een paard, gespan nen voor een boerenwagen, op hol. Gelukkig, liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Met de „Staatscourant" van 30 Dec. zijn verzonden uegvwijzigue y cat uien du N. V. Izaak Boasson Zonen's Bank waaruit blijkt, dat het kapitaal der vennootschap is verhoogd tot f2.000.000 verdeeld in 2000 aandeelen, elk groot f1000 waarvan een nominaal bedrag van f500.000 is uitgegeven en volgestort. Door de vereeniging C. V, V. Walcheren is de huur opgezegd van de voormalige vleesch- hal van het Stadhuis. De middenstandsvereeni- ging „Handelsbelang" adviseert aan B. en W het ter beschikking te stellen voor 'informatie bureau voor het Vreemdelingenverkeer. Gedu rende de Kerstdagen werd een tentoonstelling gehouden van pluimvee en konijnen. Ook is reeds een aanvraag voor een raadskelder en liep langzaam terug naar de ziekenkamer; bij de deur bleef zij roerloos staan en staarde naar binnen De man was van houding veranderd, en, mei 'beide armen boven zijn hoofd lag hij achterover, terwijl het kussen op den grond gevallen was. Zijn mond was half geopend en zijn oogen keken naar Blanche. Zij zag, dat hij gedeeltelijk zijn bewustzijn teruggekregen had en hij haar herkende. Was het verbeelding of riep hij haar met een zwak ke, doch doordringende stem. Zij stond daar als uit steen gehouwen toen door plotselinge ingeving en de oogen op hem gericht, kuste zij het medaillon, dat nog in haar hand lag. Hij sloeg haar gade en scheen te begrijpen maar het volgend oogenblik wendde hij zijn oogen af en ging een kramp door zijn lichaam. Hoe doodsbleek zag zijn gezicht er uit in het zwakke schijnsel van het nachtlicht Blanche bewoog zich niet hoewel het haar toescheen, dat zijn laatste oogenblik geko men Was noch verzachtte haar gezicht zich tot medelijden. Maar toen hij hijgde naar adem, wendden haar oogen zich onwillekeurig naar den schoorsteenmantel, waarop het glas water en het drankje van den dokter stond. Zij; herin nerde zich de Woorden van den dokter: „Als U hem plotseling ziet inzinken, verdubbel dan de druppels, geef hem er twintig, tot hi) weer even gemakkelijk ademhaalt als hij nu doet". Ja, God was rechtvaardig; zijn leven was in haar handen. Zij behoefde geen daadwerkelijk wraak te nemen, zij had maar rustig naast hem te staan om hem te zien sterven, we tende, dat door te gehoorzamen aan de instruc ties van den dokter, zij hem kon redden. De kleine klok in d# aangrenzende kamer Geïllustreerd Weekblad Het eenige Zeeuwsche Geïllustreerde Week blad, dat door zijn prachtige foto's en dege- lijken inhoud in korten tijd duizenden ahonné's wist te verwerven. Het nummer van deze week bevat naast boeiende en leerzame lectuur een 40-tal foto's, waaronder een drietal uit onze omgeving. „Zeeland" kost slechts 8 cent per week, dus in werkelijkheid de helft minder dan het waard is. Vraagt eens een gratis proefnummer. DRUKKERIJ H. WEGELING, VLISSINGEN DRUKKERIJ DkE LANGE JAN M'BURG. verder een voor een bergplaats van een han del in verf- en behang ingekomen. Wat. zal er nu met dit deel van het Raadhufls geschie den? De heer I. de Wolf, ciandldaat bij! de Ger. kerk alhier, komt voor op het tweetal te West- Terschelling en Midsland. Zaterdag heeft het electrisch gemaal van den Polder Walcheren weer gewerkt. Dit was oorzaak, dat in de vesten, sprinken en slooten het water met de kracht van een bergstpoom' in de richting van het gemaal werd getrokken. Bij de geoouweii der Veilingsvereeniging Walcheren, aan het stationsemplacement, Wordt een keabestrating gemaakt en aan de zijde van den spoorweg een flinke klinkerbestratin'gj wat het inladen der geveilde artikelen zeer vergemakkelijkt Men is thans druk bezig de putten bij: te werken in den Poelendaalschen Singel, wat voor rijwielen en vervoer van groot belang! Isl AAGTEKERKE. Tot Notabel bij de Ned. Herv. gemeente is gekozen de heer H. Peper. ARNEMUIDEN. Door brand werd een keel van de Werklieden, die aan de zeewering aan het nieuwe rijwielpad werken, zoomede oen groote stapel rijshout door brand vernield. Tot buitengewoon opzichter aan den polder Walcheren voor den dienst der wegen verbetering is benoemd de heer L. J. Lagendijk alhier. sloeg één. Bijna een uur was er verlpopen, sedert zij de laatste maal het drankje gegeven, had. Haar wraak was reeds begonnen. Hij ging achteruit en zij had geen hand uilge stoken. Plotseling, als door een hemelsche ingeving, meende zij de stem van haar vader te hooren, die tot haar ziel sprak De stem was zacht en lief, precies zooals zij altijd geweest was, maar ze klonk als een waarschuwing. Zij kende het menschlievende karakter van den Chevalier; zij wist dat hij de laatste van alle menschen zou zijn om een wraakneming goed te keuren. Een daad, niet alleen van wraak, maar van moord; niet de slechtste moord, omdat het slachtoffer een ellendige zondaar was, schul dig aan bloedvergieten. Als zij er bij stond, met de macht om het wegvlietend leven te redden, was zij even verantwoordelijk voor het verlies van dat leven, als Wanneer zij een mes of-vergif gebruikt had om het te vernietigen. Zij zou zichzelve voor die zonde te verdedigen hebben tegenover den grooten Rechter van leven en dood. Toen dacht zij aan haar God. Zij herinnerde zich het goddelijk gebod van haar geloof: „Hebt uw naasten lief als uzelve" Helaas deze Woorden konden niet ernstig gemeend zijn; hoe kon zij den moordenaar van haar vader liefhebben? Maar liefhebben was één ding en gehoorzaamheid aan dat gebod van den Almachtige een tweede. Er was geen sprake van niet—begrijpen van dit gebod; haar geweten was er dien onvergetelijken nacht vol van, z5j kon er haar ooren niet voor slui ten of zeggen, dat zij' het niet begrepen; had. (Wordt vervolgd). Wettig beschermd tegen Vervalschingeg Priie 40 en 75 ct. Bl} Apoth. en Drogliteö

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1930 | | pagina 1