6» WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 20 DECEMBER 1929 No. 51. GEZELLIG MAKEN VAN DE HUISKAMER VOOR KERSTMIS. Nu het weer tegen Kerstmis loopt, moet 'er «r ai eens aan gedacht wonden, hoe of de huiskamer gezellig gemaakt kau worden. Mei heel goedkoope middelen kan er iets aardigs van gemaakt wordea Gebruik zooveel mogelijk rood en groen, en nu kan dat in verschil lende versieringen ge vonden wordea 1. Hulst. Wanneer iemand dat niet zelf in den tuin heeft is het wel eens duur. De prijs is ieder jaar nogal verschillend. Dat hangt er veel van af of de hulst veel roode besjes heeft of niet Een nadeel van hulst is, dat het erg stug is, zoodat het zich heel moeilijk laat schikken 2. Dennegroen met roode lintjes doorweven. Maak allemaal kleine takjes dennegroen en strik daarin een rood lintje. Leg deze hier en daar1 neer en het effekt wat hiermee bereikt wordt is groot. Uok wordt wel gewerkt mei alleen, roode lintjes, dit voldoet niet zoo erg. Voor met de versiering begonnen wordt, wordt eerst de kamer grondig schoongemaakt, want wanneer eenmaal de versiering gemaakt is. komt er van schoonmaken niet veel. Op b-t midden van de tafel staat een wijde vaas met hulst of Spaansche pepers die ook goed «•nMorn Om de lampekap wordt ook een krans van hulst of dennegroen gelegd. Zorg er wel voor, dat alles goed stevig bevestigd is, zoo dat niet steeds iets eraf valt. Onder aan de lamp kan een kerstklok bevestigd worden. Deze zijn niet zoo erg duur (45 ot. een groote klok). Verder kan de versiering gebruikt wor den op de schoorsteenmantel, kastfes, enz. De gezelligheid wondt verhoogd, door overal kaarsjes neer te zetten. Nu Ia het dikwijls ere moeilijk om aan kandelaars te komen. Toch kunnen ze heel gemakkelijk gemaakt worden, ronder dat het veel geld behoeft te kosten, Men neemt bijv, ©enige aardappelen wnar aan de een© kant een stukje wordt af- ffes«eden. zoodat hij stevig staat Omdat het vocht uit die aardappel gemakkelijk leelijke vlekken kan geven, wordt er een cartonnetje onder gemaakt. Aan den anderen kant van de aardappel wordt een gaatie geboord. Het beste gaat dat met een appelboor. Het gaatje moet zoo groot zijn, dat er gemakkelijk een kaarsje tn kan staan. De aardappel wordt nu in een rood papiertje gewikkeld, wat vast gebonden wordt met een rood Untie. Het kaarsie moet natuurlijk ver boven het papier uitsteken, zoo dat er?een brand van kan ontstaan. Die kan- delaarties worden verspreid hier en daar neer gezet. Ook kan een kandelaar gemaakt worden van Idosips Eerst wordt een rond carton ge maald. wat m-notpr is dan het kiosie en daarop worden dan 3 of 4 klosies hoven elkaar op- frwnlnkt die van te voren met roode verf zijn geverfd In het bovenste klosje komt dan Weer een kaarsje te staan. Denk er Mf het In orde brengen van de kamer wel aan dat het niet te druk en te vol versierd wordt, want dat gaat gauw vprvplpr) GESCHENKEN KOOPEN. Het kooj>en van geschenkjes is een kunst apart. Sommigen kennen het en anderen loe ren het nooit. Over het algemeen heeft men er een te zwaar hoofd in: men is doodsbe nauwd ergens op te decideeren, dat niet de volle 100 pet. aan „nuttig effect" zal opleveren. Alsof er geen ernstiger zaken in de wereld waren- Maar, alle gekheid op een stokje, het is toch, zooals wij het zeggen. Men denkt en peinst wat die en wat die wel aardig zal vinden en natuurlijk krijgt men bijna nooit een inval waarvan men voikomen zeker is. Tenslotte besluit mep maar eens te gaan kijken en het bopdooz* winkels afloopen begint. Men zoekt en kijkt tot men er tureluursoh van wordt en tenslotte heelemaal geen lust meer heeft om wat te verzinnen, zoodau vaak op het allerlaat ste oogenb.ik van den allerlaatsten dag maar botweg iets gekocht wordt Dat is toch niet aardig, wel? En toch gaat het bij de meesten zoo. Men weet niets, verzint en slaagt en koopt eindelijk maar iets. Hoe handig zijn dan sommige an dere menschen, die heelemaal geen moeite doen om iets te „verzinnen". Zij gaan heel kalmpjes en gewoontjes de stad in en kijken eens rond. En wat zij zelf heel aardig vinden, wel dal koopen zij voor hun kennis. Het ia zoo eenvoudig mogelijk. Een verrassing is een ver rassing. Niemand eischt toch dat het een bui tengewoon nuttig geschenk moet zijn, iets waarop de betrokkene als het ware op heeft zitten wachten? Wie dat denkt vat de zaak heusch te zwaar. Nu Kerstmis meer en meer als feest ook hier in het land meer en meer in zwang komt en de volwassenen langzamerhand wat minder aan Sint-Nicolaas - dat echter nog steeds een kinderfeest is gaan doen om des te moer aandacht aan Kerstmis te besteden, krij gen wij hier in ons land een veel cn veel grooter keus van geschenken. Dat is nogal duidelijk. Wat bijv. het buitenland vervaardig de uitsluitend voor de Kerstmis, vond hier vroeger geen aftrek. De winkeliers kochten het niet eens in. Maar nu is dat heelemaal an ders., Uit alle oorden van de wereld worden Christmas of Weihnacht-artikelen; ook naar ons land geleverd en ook de nationale industrie begint zioh hoe langer hoe meer op het ver vaardigen van verkoopsarlikelen voor Kerstmis toe te leggen. Nu is het winkelen dan ook heelemaal niet moeilijk meer. Te kust en te keur kan men kiezen, overal en meestal voor niet al te veel geld. Wat men koopt behoeft niet nuttig en duur te zijn en zeker niet als het voor vreemden of verre familieleden bestemd is. Een nieuw soort opschrijfboekje voor een heer of een garni- tuurtje met een of ander nieuwighcidje er in voor een dame, zijn al zaken die altijd immers welkom zijn. Waagt men zich aan een das of andere kleedingstukken, omdat men dat zoo erg nuttig vindt, dan loopt men j uist het risico den plank mis te slaan. 1 Doe daarom maar liefst zooals Wij zeiden. Ga kalm de stad in en koop voor uw kennissen datgene, wat ge zelf bijzonder aardig vindt of waarvan ge denkt: „Hé, ik zou wel willen dat iemand mij zooiets gaf'. Het zou tcch al heel vreemd uit moeten komen als men met de op die manier ge kochte geschenken geen succes had. EEN SPORTPAKJE. Voor een fiksche winter-wandeling en straks ook voor het voorjaar is dit sportpakje zeker bijzonder geschikt. De blouse is van flanel oi een andere wollige en bedrukte stof. De kraag is hoogsluitend en de revers vallen over het manteltje heen. Met een flinken das is het ge heel afgewerkt. De rok is een echte sportrok. Een geheel platte plooi in het front, welke ten overvloede nog met een knoop wordt afgesloten en verder steek zak ken op zij. De tailleband dient natuur lijk tevens als ceintuur en .moet dus van binnen met elastiek bestikt worden. Het manteltje is wel van een zeer bijzondere snit. Het kan bijna dicht, of men zou de pand- belegsels los moeten laten, zoodat men even tueel wel een sluiting kan hebben. De bedoe ling is dit echter niet en het is ook niet noo- dig, want sportpakjes draagt men nu eenmaal niet bij hondenweer". Ter hoogte van de taille kan het jasje echter wel dicht, hetgeen men zien kan op het plaatje. Er zijn daar drie knoo- pen en knoopsgaten gemaakt en de punten van de zijpanden loopen dan ook eenigszins schuin toe. Als men echter deze knoopen dicht maakt, blijft het front toch vrijwel geheel open. Een knippatroon kan men bestellen aan onze bureaux onder opgave van no. 155, in de malen 12, 11, 46 en 48. Prijs 55 cents. DE INMAAK. Het is er in een massa gezinnen geheel uit: het inmaken. En voor wie in de stad woont is dat wel te begrjjpen. Men kan den geheelen winter door zeer goede inmaak van de beste oonservenfabrieken in de winkels krijgen voor niet al te veel geld, terwijl men des zomers, als de tijd voor het inmaken er is, de prijzen der groenten toch ook niet malach zijn. Geheel anders echter staat de zaak voor menschen, die buiten wonen. Zij hebben heel vaak hun eigen moestuintje en brengen dik wijls zomers veel meer voort dan zij opkun nen. Als die menschen dus niet zouden inma ken, zou het de omgekeerde wereld zijn. Nu echter is het de tijd geworden om den inmaak op te peuzelen en een aardig sommetje spaart men nu vaak uit, doordat men de groen te al beeft en dus njiel meer behoeft te koo pen. En dal is nu juist het bijzondere voor deel ook voor de menschen in de stad, waar men echtoi des zomers meestal niet aan dénkt. Natuurlijk, en dat zeiden wij hierboven al, kan men niet zoo heel veel uitsparen door zomers groenten in massa te koopen en in te maken, want daar zijn de prijzen in de stad niet naar en dat kan ook niet anders. Maar EEN DEUX-PIECE. iets voordeeliger heeft men het toch altijd wel. Hoofdzaak is echter dat men zijn uilgaven beter verdeelt. In den zomer. bijv. heeft men geen brandstoffen noodig. In den winter ech ter kemt die post onze uitgaven aanmerkelijk vtrboogen. Is het nu niet verstandiger om in de warme maanden wat meer uit te geven aan groenten, waardoor men des zomers .iets uit spaart, wat al dadelijk weer ten goede komt aan het postje brandstoffen? Wij gelooven van wel en daarom achten wij het verstapdig dat ook cie stadsmenschen zoo nu en dan nog eens voor wai inmaak zorgen. In den winter kan men elk dubbeltje gebruiken en dan heeft men er dus dubbel plezier van. WEET GIJ? dat aan onze groentenveilingen in 1928 vooi dan 100 millioen gulden werd omgezet?e nn m 'm De hierboven afgebeelde deux-piece zal ze ker wel den noodigen bijval vinden. Het is een elegant en tevens zeer degelijk costuum, dat overal voor gebruikt kan worden. De japon zelf is hoogst modern, met lange en tamelijk nauw sluitende mouwen. De sluiting geschiedt in het front door middel van een rij fraaie bolle knoopen, die tevens nog als garneering dienst doet. ,rr De ceintuur is loos, d.w.z. zij zit met enkele steekjes aan de japon vast. De rok heeft stolp plooien, dus geen klok, wat natuurlijk bij dit soort costuum ook niet zou kunnen. De mantel is zeer eenvoudig en geheel vol gens de coupe van het oogenblik. De mouwen zijn met halve kapmanchetten afgewerkt en de kraag is voorzien van een royaal stuk lang harig bont. De revers vallen laag en kunnen eenigszins. rollen. Een knippatroon kan men bestellen aan onze bureaux onder opgave van no. 154, in de maten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. MODERNE MEUBELS. Ieder paartje, dat gaat trouwen neemt zich voor: wij koopen moderne meubels. En de meesten voegen de daad' bij het woord, zon der er bij te denken dat meubels in de meeste gezinnen helaas voorwerpen van blij venden aard zijn. Er moet tenminste nogal wat gebeuren wil men in den loöp der jaren nog eens tot het aanschaffen van geheel nieu we meubels overgaan. Waarom staat men er dan zoo op, bepaald moderne meubels te koopen? Men begrijpt toch wel, dat het moderne over drie of vier janetn allang niet meer modern is en ver drongen wordt door iets geheel anders. Dan fieeft men snel.;,.. ouder*»etsche meubels. Inderdaad, alle snufjes, die zoo geregeld in het prachtige meubelvak te bewonderen vallen, winnen het niet, m.a.w. worden niet klassiek. Slechts betrekkelijk weinig stijlen valt dat lot ten deel. Het meeste van alles wat men fantasie-meubels zou kunnen noemen, ver dwijnt mettertijd weer en zoo komt het dal men vaak in oude gezinnen dingen aantreft die men als jongere nooit eerder ge zien heeft. Dat was dan een snufje uit de dagen dat het nu oude paartje ging tr|o uwen. Is het dan niet verstandiger een klassieke en dus erkende stijl te koopen? Wij gelooven van wel, doch voegen daar dadelijk bij, tenzij men billijk iets heel bijzonders op modero i gebied kan krijgen. Het kan natuurlijk voor komen, dat men iets nieuws ziet en overtuigd naakt, dat het zoo mooi is dat het nooit zal Venvelen. Maar overigens gelooven wij, dat het voor menschen die jaar en dag met hun meubeltjes moeten doen, het beste is bijv. Queen Anne, Chesterfield, Jaoobina of wat gr nog meer aan klassieke stijlen mag' be staan, te koopen. Daarmede wordt men nooit ouderWetsch. D.w.z. niet zoo erg en als het wérk van bïj'zonder maaksel betreft stijgt zulk meubilair tenslotte nog in waarde. Men zal ;h et zelf wel niet beleven, maar wij allen /weten toch hoe tenslotte „antiek" ont staat. En antiek is heel wat anders dan out- derlwetsch. ^och is men bet er over eens, dat veej ujit onze dagen voorbestemd is te blijven. M.a.w. door de komende generaties als klas siek en als erkende stijl te worden beschouwd, Het kan ook niet anders, want zeker telt f>ok onzen tijd vele kunstenaars onder de meubelontwerpers, van wien men wel zeker 'aannemen, dat zij werk „voor alle tij- Men" verrichten. Daarom, als gij over een bescheiden beurs beschikt, weest verstandig en koopt „stijl". Iedere welmeenende meubel maker zal U denzelfden raad geven.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6