Er kan nog meer bij VISITEKAARTEN Drukk. H, Wegeling Drukk. De Lange Jan Van Week tot Week Eersl alleen 1 ABDUSmOOP BURGERLIJKE STAND Noordstraat 44, Vlissingen Noordstraat C 34, Middelburg en bij da bekende Agenten. AKKFB'S Voorde Borst. P%t koktrf IJSCk f 2.75,14J0 Hoogwater te Vlissingen op tl 12 00 12.09 II 12.35 II 12.51 II 1.18 1.39 2.04 2.28 3.22 i# 4.20 WIELRIJDERS, LICHT OP: Apotheken geopend te Vlissingen WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 13 DECEMBER 1929 No. 50. et geiaat verdwijnen spoedigdoor deze desavonds met wat PUROLin te wrijven en door zich des morgens te was- schen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep.'t Vol doet iedereen. Geslaagd diploma machinisten-examen de heer A. C. J. Oudenaarde» alhier, voor derden stuurman de heer P. Brouwer. Zaterdag is met de mailboot „Oranje Nas sau" van hier inoognito naar Engeland ver trokken koning Haakon van Noorwegen. Op het Betje Wolffplein ontspoorde Maan dagmorgen de eerste tram naar het station. Er ontstond eenige vertraging. In de Dijkstraat en op het Beursplein, evenals in de Tulpenlaan heeft de politie brandjes gebluscht, De storm sloeg de afrastering van het ten nisveld achter het Grand Hotel „Britannia" weg, ontwortelde op den Singel een boom, en deed aldaar een dak van een keet afwaaien, en wierp in de Onderstraat een vrouw tegen den grond. Bij de Leeuwentrap zijn de draden van het electrisch net gesprongen. Op het Ei land moest de montagewagen zesmaal tor hulp komen. Op den Boulevard Bankert raakte een paal dor electrische verlichting onder stroom De paal werd afgerasterd en een verlicht bord zei des avonds, dat het hier levensgevaarlijk was. Aan het werk aan de zeesluizen zijn en kele zekeringen gesprongen. MIDDELBURG. Op verzoek is met ingang ran 1 Januari a s. de telefoniste bij den interlo- calen dienst M. W. Dijke, verplaatst naar het post- \^legraaf- en telefoonkantoor te Goes naar hier, terwijl aan de telefoniste M. P. van der Mijle, op haar verzoek non-actief verleend is, van 1 Januari—31 Maart a s. Voor* I >-?t hotel ..de la Station" was ver leden een daar staande auto verdwenen. Naar verschillende gemeenten in den omtrek werd getelefoneerd, ook werd de politie te Hilver sum opgebeld, met verzoek een radio-omroep- bericht te maken. De burgemeester van West- kapelle vernam dit bericht en trof den auto in zijn gemeente aan, terwijl de man, die er bij stond, per fiets de vlucht nam. De zaak is in verder onderzoek. Uit het jaarverslag der coöperatie „Voor uit" blijkt, dat het afgeloopen jaar gunstig Was. De omzet in den winkel bedroeg f49.874.40. De bakkerij had een omzet van f44.408.41. Voorgesteld wordt van den winkel 4 pet. en van de bakkerij 6 pet. dividend uit te betalen. Het ledental bedraagt thans 509. Het is een geweldige ramp, waardoor onze goede stad Zaterdag werd getroffen. Omstreeks 5 uur in den avond brak door onbekende oor zaak brand uit in de bovenverdieping van de Fransche Bazar. Aangewakkerd door den feilen wind nam het vuur een grooten omvang aan en sloeg eerst op. Grand Hotel ,.Verseput" en verder op no<? verschillende perceelen, tot zelfs aan den overkant der straat, tengevolge van het omvallen van den brandenden voorgevel van een rfjWielfabriek. Het blusschingswerk was zeer moeilijk, daar het in het duister moest plaats grijpen, omdat in een der brandende perceelen de kabel van het electrisch net was doorgebrand. Verschillende spuiten waren op het terrein aanwezig. De brandweer uit Vlissin gen verscheen met twee motorspuiten, ook de burgerbrandweer uit Goes, uit Bergen op Zoom, zelfs van Rotterdam en Den Haag. Half twaalf dacht men den brand meester te zijn, maar te middernacht laaiden de vlammen weer op. Mede door het verdienstelijk^ werk van de Koudekerksche brandweer was om 3 uur het gevaar bezworen. Nadat de Goesche en Vlissing- sche brandweren waren teruggekeerd, evenals die van Bergen op Zoom, laaide Zondagmiddag tegen 4 uur het vuur weer dermate op, dat assistentie van de Vlissingsche brandweer op nieuw noodig geacht werd. Omstreeks' 6 uur brak de brand weer uit in een pakhuis, gren zend aan de R. K. School, welke echter behou den bleef en alleen waterschade bekwam. De schade bedraagt meer dan een millioen gld. In het ziekenhuis zijn een tweetal brandweer lieden opgenomen, die verwondingen bekwa me» door vallende stukken muur. Ook een ma rinier is gewond. Vooral de heer Deist is ernstig getroffen door een vaUenden steen, een ander kreeg een vallende balk op het li chaam, In het geheel zijn acht perceelen ge heel verwoest en anderen zwaar beschadigd. Het bankgebouw der Boas-vereeniging liep lich tere schade op. Zondagmiddag heeft de minis ter van binnenlandsche zaken, Jhr. Mr. Ruijs de BeerenbroucK, vergezeld van den Commissa ris der Koningin en den burgemeester, het terrein van den ramp bezocht. De ..Midd, CrtV bevat een oproep aan de burgerij, om gelden bijeen te brengen, ten einde een nieuwe automobiel brandspuit op Fordchassis aan te bieden De gelden voor dft doel Brandweerfonds 7 December 1929" kunnen gestort worden bij Izaak Roassons's en Zonen's Bank. Een reorganisatie van de brandweer is noodzakelijk gebleken Zaterdag werden met de electrische tram 10392 passa nt-. "prvoc-fi. Zondag 12020 AAGTEKERKF Vrijdag vergaderde d« Land- bouwver Helpt Elkander". Besloten werd aan den nloegwedstrijd een premie van, f5 te ver- leenen Een meikcursus kon wegens geringe deelname niet doorgaan, evenmin de oprichting van een nootaardappelbewaarplaats. ARNEMUIDEN. Bij het spelen brak ver leden week het jongslee van A. Theune zijn nechter-onderarm. Deze arm was juist her steld van hetzelfde ongeluk, hetwelk het ke reltje eenige weken overkwam. BIGGEKERKE. Ds. G. C. Postma, vroeger Ned.-Herv. predikant Alhier, daarna algemeen secretaris van het Ned. Jongelingsverbond, stelt zich weder beroepbaar in de Ned.-Herv. Kerk. DOMBURG. Wegens bedanken van den, heer C. Meijer als Notabel der Ned.-Herv. gemeen te, werd gekozen de heer M. Reijnhoudt Jr. GRIJPSKERKE. Zondagmiddag nam Ds. J. Dijkstra, Geref. predikant van zijne gemeente afscheid met 2 Cor. 11 2b, Toespraken wer den gehouden door ouderling Louwerse en Ds. Vreugdenhil. SEROOSKERKE. Donderdagmiddag werd *n gedeelte van de kom van electrisch licht voor zien. De burgemeester had den stroom inge schakeld, waarna hij een toespraak hield, be antwoord door den heer Hartman, lid van den Raad van Bestuur der P. Z. E. M. SOUBURG. Zuster Bergsteïjn heeft aan het bestuur der Chr. Wijkverpleging tegen 1 Maart a.s. ontslag gevraagd wegens benoeming naar Seherpenzeel. Tot secretaris der afd. van het Groene Kruis Souburg-Ritthem is gekozen de heer P. Arendse. Eetn 5-tal jongens en meisjes beneden de 10 jaar, ontvreemdxien uit winkels» chocolade artikelen. VROUWEPOLDER. Aan de Chr. School ls tot onderwijzer benoemd de heer A. S. Ver- si uijs te Serooskerka Velen deden weer hun geregel» den gang naar het hun vertrouw#- de adres voor het bestellen van Aan hen die dit nog niet deden willen wij nog eens meedeelen: Bekijkt onze grooteen prachtige Monstercollectie ook de moderne lettersoiteering en de door den geweldigen omzet zeer laag gestelde prijzen. BINNENLAND. De woedende elementen. Storm op zee en op de kust. Vele ongevallen. Groote brand te Middelburg. Op tijd of niet op tijd. De Middelburgers opgeroepen tot het geven van een geschenk een automobiel-brandspuit. Eere zij Ber gen op Zoom. Zeventig mille verdweh nen bij een a anrijding. Groote verant woordelijkheid op jonge menschen ge legd. Een Turksche „canard". Hoe wij volgens een Turksch blad met onze bedelaars omspringen. Een spionnage- zaak in de Residentie. De conferentie in Den Haag op 3 Januari e.k. Wij leven in. een tijd van stormen. Sinds het begin dezer maand is eigenlftk het stormsein niet neer geweest. En, wat dat beteekent, heb ben ook thans de bewoners onzer kusten weer kunnen ondervinden en zij niet alleen, maar ook en met meerdere zorg en angst nog dege- hen, die tijdens den storm onze kusten nader den. De storm heeft Zondag1 aan onze kusten weer heel wat te doen gegeven. Verscheidene schepen o.a. een Engelsch, een Duitsch en een Spaansch hebben het moeten ondervinden, dat de Hollandsche kust niet ten onrechte ge vaarlijk genoemd wordt. Er is allerwege veel schade aangericht. Een groot droogdok dat op ■weg was van Hamburg naar Rotterdam ls ten Noorden van Terschelling gebroken en gezon ken. Twee der opvarenden verloren hierbij het leven. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de stad Middelburg er van gelust van het vuur, en indirect ook van den hevigen storm wind. Naar gemeld werd, zou de oorzaak van den brand gezocht moeten worden in kortslui ting Bij dezen brand, die zoo tal van gebou wen, en daaronder eenige waarop Middelburg met ten onrechte trotsch was, verwoestte gaal het weer over de kwestie of de brandweer op tijd aanwezig was of niet. Voor buitenstaan ders natuurlijk moeilijk uit te maken En voor degenen, die de vlammen, door feilen wind aangewakkerd steeds sneller en heviger om zich heen zien grijpen, duurde het verschijnen van de brandweer te lang. Volgens den Bur gemeester echter was de brandweer tijdig ter plaatste en volgens hem beschikt Mid delburg over behoorlijk materiaal. Naar we lazen zou de MLddelburgsehe Courant een op roep aan de burgerij plaatsen om gelden bijeen te brengen teneinde a an de brandweer een mo derne automobiel brand spuit te kunnen aan bieden, naar aanleiding van bet uitstekend Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, ls zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij ren ontsteking der slijmvliezen is en dat »eeds een simpele verplaatsing diei ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis. asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de Juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende werken van de spuit van Bergen op Zoom; die zich zoo kranig geweerd moei hebben. Alge zien van hetgeen er aan de brandweer van Mid delburg en hare deugdelijkheid opgemerkt wordt, een feit moet wel zijn, dat de weersom standigheden zeer ongunstig geweest zijn. De schade welke door den brand veroorzaakt werd is geschal op een millioen. Bij een brand als die Middelburg teisterde kan men zich eenigs- zins den omvang voorstellen welke een brand kon krijgen in den goeden ouden lijd,' toen zelfs de huizen der steden meerendeels van houl waren en de bluschmaterialen uiterst primilief In Amsterdam is Maandag een zestien-jarig jongmensch, die op een fiets zat door een auto omgereden. Dat is op zichzelf, hoe onaange naam ook niets bijzonders. Het bijzondere van het hierbedoelde geval is, dat de jonkman, vóór hij aangereden. werd een portefeuille met ongeveer zeventig mille aan geldswaardige pa pieren bij zich had, welke hij na de overrijding miste. Later heeft de jongen bekend dat het ongeval niets anders dan comedia was om de gelden te verduisteren. Volgens zijn zeggen zou een ander hem daartoe opgestookt hebben. De door hem aangewezen man blijft echter ontkennen iets met de zaak uitstaande te heb ben of er iets van te weten. Een der medewer kers va,n het „Hbld." maakt melding van een eigenaardig geval, een „canard" die opT urksch gebied uitgebroed moet zijn en o.to. opmerkt, dat het zijn nut kan hebben, dat hij door een Nederlandsch jager neergeschoten wordt. De mop komt hierop neer, dat in een der te Stam- boul (Konstantinopel) verschijnende bladen een bericht heeft gestaan, inhoudende bijzonderhe den over de wijze, waarop wij Nederlanders, met onze bedelaars omspringen. Het bericht in het Turksche blad zou dan aan de Turksche autoriteiten aanleiding kunnen geven den maat regel van ons over te nemen. Wat noodig moet zijn, omdat er in Stamboul verbazend veel be delaars moeten zijn. Het hier bedoelde bericht meldt dan, dat menin ons land begonnen is dezelfde maatregelen toe te passen op bede laars als eenige eeuwen geleden gebruikelijk waren. Elke Hollandsche bedelaar die op hee- terdaad betrapt wordt, zou namelijk in een ledige put gestopt worden, waarna men begint den put door middel van een kraan te laten volloopen.. Doch er is een pomp aanwezig en als de bedelaar» in de put hard pompt, k,an hij rich droog houden; pompen of Als de man lang genoeg gepompt heeft (ver moedelijk totdat hij weet wat werken is) wordt hij eruit gehaald. De Turken maken het dus nog een beetje erger dan de Amerikanen. Het „Berliner Tageblatt" bevatte dezer da gen een publicatie betreffende bijzonderheden omtrent een in ons land werkende spionnage- dienst, welke tegen Duitschland gericht zou zijn. Het blad noemt verschillende» namen van personen, ook Nederlanders, die bij, de spion- nage-affaire betrokken zouden zijn. En de leiding zou berusten bij den Franschen mili tairen attaché in Den Haag. Het genoemde blad dringt aan op maatregelen der .Nederland- sche autoriteiten Onze rogrering heeft van den. President der Haagsche Conferentie bericht ontvangen, dat het voornemen is, de conferentie den derden Januari van het nieuwe jaar in Den Haag te doen bijeenkomen. .De heeren zullen in het harre winterseizoen Scheveningen wel missen. BUITENLAND. Storm aan alle kusten. De militaire be groeting der Fransche regeering Vier en een half milliard. Nieuwe schepen, nieu we duuLkbooten. Waarom ilié eveotu- eele beperking of afschaffing der duik- booten toch zou kunnen goedkeuren. De Boodschap van president Hoover. Meer uitgaven dan de meest militaire landen van Europa. Een waarschuwing, i. Van vrijwel het heele kustgebied langs de Noordzee, het Kanaal tui den Atlantischen Oceaan kwamen in het begin der week be richten omtrent vele en velerlei ernstige on gevallen veroorzaakt door den hevigen storm. Niet ver van de Engelsahe kust is o!a. een schip met een bemanning van, 21 koppen ver gaan en ook op de Fransche kust moet het noodweer hevig geweest zijn» Verscheidene sche pen rijn te gronde gegaan, ook een tweetal wa tervliegtuigen. En ook uit Scandinavië en üit Spanje kwamen berichten omtrent de bijzon dere hevigheid van den storm. Zoo is dicht bij de Zweedsche kust een Duitsch schip vergiaan, dat geladen was met ruim 200 auto's. De ver schillende radiostations hebben allerwegen druk werk gehad. Het aantal S. O. S.-signalen moet legio geweest zijn. En, zooals het gewoonlijk gaat als de storm voorbij is, dan komt pas voor den dag, hoe groot weer en hoe talrijk de offers geweest zijn welke de woedende ele menten gevraagd of liever genomen, hebben. De militaire uitgaven van Frankrijk zullen, blijkens het voorloopdg uitgebrachte rapport niet bepaald meevallen. De begrooting voor 1930 beloopt vier en een half milliard francs. Ondanks het feit, dat de eenjarige diensttijd is aanvaard ein het effectief der onder de wape nen staande troepen vermindert wordt, is de begnooting hooger dan de vorige, en dat zit hem voor een deel daarin, dat de bestellingen van de oorlogs- en verdedigingswerken zware offers vragen. Wat het vlootprogram betreft, zal Frankrijk ook nog een en ander aan nieuws krijgen, alles bij elkaar weer heel wat nieuwe srhervpn Uit ItaMS wondt" gemeld, dat men daar ie lande om financieele redenen, gaarne ver mindering der maritieme bewapening wil. Maar op den voorgrond wordt gesteld dat er pariteit moet zijn met Frankriik. Wat betreft de be perking of afschaffing van iuikbooten (waar tegenover Italië niet heel welwillend stond) zou dit land nu meer tegemoetkomend staan. Men gaat uit van de meening dat eventueele beperking of afschaffing evenzeer voor andere landen als voor Italië zou gelden. Als alle mo gendheden het zoo inzagen, zou men zeggen, dat er wel geeri^ reden meer was althans de duikbooten niet te doen verdwijnen. VLISSINGEN van 5—12 December 1929. Ondertrouwd: W. Ovaa 25 j. en N. Ie Feber 25 j. M. Jansen 24 j. en J. L. Fran?ois( 18 j. E. G-eij 24 j. en L M. Huilmand 20 j. D. Roelse 65 j. en J. Goedhart 52 j. Getrouwd: L. Bevers 23 j. en A. C. Teirlindk 22 j. J. Puijpel 35 j. en H. Schut 34 j. C. Koreman 22 j. en S. Meulmeester 18 j. Bevallen: W. J. de Jonge geb. Kuys z. M. Meerman geb. Schroevers d. M. Lubig geb. Rijnders z. M. de Ruijter geb. Siere- "veld z. P. S. Swart geb. Smit z. C. Wetjens geb. de Milliano d. D. Kalle geb. Hirdes d. P. de Visser geb. Vos z. Overleden.- J. Maas man van P. van Dixhoorn 79 jaar. MIDDELBURG van 4—11 Dec. 1929 Ondertrouwd H. J. van Dijk, 25 j. en M. J. van der Linden, 23 j. W. O. Calliber, 35 j. en 'M. F. de Munck, 29 j. R. Besuijen, 25 j. en J. Sturm, 23 j. A. de Lange, 28 j. en C. H. Geers, 27 j. Getrouwd: M. A. Bergmans, 28 j. en A. M. Poerstamper 21 J. W. Roose, 29 i. en J. G. Veeken, 25 j. C. J. v. d. Rerge, 21 j. en A Groenenberg, 26 j. C. W. de Witte, 28 j. en Nijssen 27 j. A. P. Maas, 22 j. en C Dekker, 21 j. J. J. de la Vienne, 31 j. en A. Arnoldus 24 J. Bevallen M. G. Ludikhuize-van Iren, d. D. F. M. Wolsky-Willemsen, a. G. P. Kooman-Hoek, z. OverledenC. M. van Sluijs, 69 j., geh. met S. Hollestelle. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 14 Decemb. v.rr 11.27 n.m 11.53 15 16 17 2.51 u w 3.42 Zaterdag 14 Dec. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensd. 18 M Honderd. 19 Vrijdag 20 te 4.15 uur te 4.15 te 4.15 te 4.15 te 4.15 te 4.16 te 4.16 A.s. Zondag is goonend de apotheek vftu: OCKENBURG, Badhuisstraat, Te Middelburg: A.S. Zondag is geopend de apotheek vaxw VAN UEH HARST, Koste Belli,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 2