DAMES! i Geeft Uw kennissen, die nog geen abonné zijn, dit blad te lezen en wijst hen in 't bijzonder op deze rubriek Hoe grooter het aantal abonné's hoe meer lectuur wij kunnen geven WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 No. 48. SINTERKLAAS-SPELLETJE. De Sint-Nioolaasavond Is het fami'iefeest bij uitnemendheid. Huiswerk is iets waar wij niet van hoorein willen. Wij vieren alleen maar feest, a's het kan den geheelen dag maar an ders slechts-na twaalf uur des middags, als we met een zucht van verlichting de school verlaten om eens te gaan neuzen wat er thuis aan de hand is. Nog niets, natuurlijk. Dat begint pas des avonds, als de maan schijnt. Die maan zie je, heeft heel wat te beteeken en op den avond van 5 December. Zooals je bekend zal zijn rijdt Sfnt Nicolaas op een paard over de daken, der huizen, doch dit doet hij alleen maar bij maan licht Waarom, dat is duidelijk; anders zou hij immers hoegenaamd piets kunnen zien. De maan speelt dus een groote rol en het is dan ook niet voor niets dat groote dichters manu? in alle toonaarden bezongen hebben, speciaal wat haar werkzaam aandeel betreft op Sint Nicolaas-avond. Hier, op dat plaatje, zie je een heele reeks manen. Los, uit de hand geteekend, allemaal ter eere van Sinterklaas' grootste vriendin, de maan. Het is een aardig spel, dit manenspel. Het gaat zoo. Je maakt eerst een hoeveelheid witte stukjes papier en daarop trek je dan om een cent of een groot er muntstuk een cir kel. Tenslotte staat dus op elk papiertje een cirkel. Nu verdeel je deze papiertjes onder Je aanwezige familieleden of andere gasten zoodat ieder er een krijgt. De opgaaf luidt nu. lat iedereen moet trachten met vi er potlood strepen een maangezicht te teekenen. Dat is niet zoo heel eenvoudig, maar hoe mooi het worden kan zie je aan ons plaatje. Twee oo- gen; twee strepen. Een neus, een streep, en een mond, weer een streep, tezamen vier potlood krabbels. Zoodra de papiertjes rondgedeeld zijn, maakt men de volgende overeenkomst. Alle gasten moéten wachten totdat men tot tien gedeeld heeft. In dien tijd (langzaam tellen natuurlijk) moeten zij bedenken hoe zij hun maan zullen teekenen. Zoodra men „tien" gezegd heeft, be gint bet teekenen. Men telt dan weer tot tien, waarna allen klaar moeien zijn. De mooiste maan wordt met een prijs bekroond. SINT-NICOLAAS-AVOND. Zie de maan "schijnt door de >oomen Makkers staakt uw wild geraas 't Heerlijk avondje is gekomen, 't Avondje van Sint Niklaas! Vol verwachting klopt ons hart, (bis) Wie de koekxkrijgt, wie de gard! (bis) EEN WINTERMANTEL Nu wij bijna ai December schrijven en er oog steeds geen of althans heel schaars modeJLen zijn voor manleis naar het klokmodel kan men wel aannemen dat die dit seizoen nog achterwege blijven. Zij die een mooi stuk boni iieooea o» zoo n sluk willen aanschaffen vinden bier een fraai patroon voor een roy al en en war me. wintermantel. De rugzijde van het patroon is mei zijde beslikt, ai of niet in een contras- teerende kleur. Men moet het plaatje dus goed bewaren om er de teekening van af le zien, want op het patroon zelf kan dit natuurlijk met aangegeven worden. De kraag en manchet ten zijn zeer mooi, maar natuurlijk moet men nogal een flink stuk bont hebben, aangezien er heel wat inzit Het knippatroon kan aan onze bureaux be steld worden onder no. 147, in de maten 42, 44 40 on 48. Kosten 55 cents.. YOOR SINT-NICOLAAS, De goede Sint is al bezig met het treffen van toebereidsel ei ?ooi zij n reis naar onze lage landen. Miuu, zoo luiden de berichten tenmin ste, aangezien hij ruu toch wel knapjes oud begint te worden en nogal sukkelt met jicht en dergelijke kwaaltjes, zou het wel eens kun nen gebeuren dat hij op het laatste oogenblik nog van zijn reisplannen moet afzien. Het is daarom misschien niet onverstandig als wij zelf maar vast voor een paar geschenken en surprises zorgen zooals wij trouwens al meer gedaan hebben dan zijn wij tenminste overal op voorbereid en kunnen wc op 5 De cember toch hande'en .alsof" niet waar? Wij 1 joelden hierboven een plaatje af, waarop verscheidene dingen te zien zijn. die als ge schenkje doorgaans nogal In den smaak vallen. Met opzet hebben wij ingewikkeld borduur- of haakwerk Eerstens is dit soort werk voor kleed ie* en kussens een beetje in onbruik geraok* en tweeden* vergt het zoo ont zettend veel tijd dat men er eigenlijk niet aan beginnen kan. De dessins van deze plaatjes, kijk ze maar eens goed aan zijn we' heel mooi maar tevens hoogst eenvoudig en in het geheel niet bewerkelijk. Met ©en paar avondjes doet men wonderen. De looper heeft een paar banden, welke met twee cirkels versierd zijn. Al dit soort werk moet men uit de vrije hand doen: het staat stijf als het zoo precies volgens patroon is. De cirkels zijn natuurlijk gemakkelijk genoeg. Met een gulden en een rijksdaalder trekt men even de módellen en dan borduurt men met fijne zijde van een frissche en levendige kleur de omtrekken. Uit de cirkels steken een paai* ruikertjes, terwijl het middenstuk eveneens met een luchtig neergeworpen bloempje is beWerkt. Het schortje heeft weer een ander motiefje. Hier zijn het in hoofdzaak een paar lijnen, die men eerst even teekent en daarna overhaalt. De stipjes en de blaadjes maakt men natuurlijk zonder teekening. Kijk nu eens naar het laken. Wat een prachtig dessin is dit, nietwaar? En toch is hier absoluut geen groote haak- of borduurvaardigheid voor noodig. Uit de vrije hand teekent men met blauw krijt of potlood eerst de lijnen. De bochtjes kan men maken met een cent of een gulden of met een telkens kleiner wordend muntstuk. De cirkel trekt men natuurlijk maar gedeeltelijk. De steekjes, die gedaan moeten worden zijn de moeite niet waard. Met het tweede dessin heeft men iets meer teek en werk noodig. Met name de bloem in don middelsten cfrkel. Deze moet men wel even teekenen, anders komt men wellicht min der goed met de blaadjes uit. Het kinderpakje is het eenvoudigste van alles. Daarvoor gebruikt men een plaatje uit een prentenboek, dat men op de stof spelt en borduurt. De gordijntjes, zeer modern, wor den niet geborduurd, doch op de .machine met borduurzljde bestikt. Het kan zijn dat men do stipjes met de hand moet maken, maar het is mogelijk om ook dit op de machine te doen. Men moet daar echter slag van hebben. Rest ons noodig de beide tafelkleedjes. Hier gaat het om) het teekenen van de rozen. Iliea* doet men het beste om één blaadje, dat later tevens als bloemknop gebruikt kan worden, uit carton to knippen. liet hart toekent men weer met een muntstuk of met een niet al te sterk ovaal, Het blaadje teekent mm dan tel kens na. door met krijt of potlood om hot stukje carton te gaan. net zoo lang lot men den cirkel rond geweest is Het is heelemanl niet erg of de rozen onderling wat in vorm ver schillen. Integendeel, hét staat veel leuker en minder stijf, als dat zoo is. In de natuur zijn de rozen ook verschillend. Hei volgend plaat je laaf ons een sier tafel kleedje zien, dat geheel uit dc vrije hand ge weekend en geborduurd of bestikt is. Na al het voorgaande fcehoeven wjj wel niet te zeggen hoe men den rand eerst teekent. Men knipt een model van den cirkel en nog een van den bloem en men is klaar. Men moet bïj dit kleed je echter niet den blunder begaan om dikke zijde te gebruiken. Zelfs verdient het de voor keur het kleedje op de machine met stikzijde te behandelen, maar niet iedereen zal dit aan durven. Die het met de hand doet, gebruike echter toch zeer dunne zijde. De plaatjes no. 550 en 551 stellen een taschjo voor. Men kan dit maken voor een goede be kende, vooral een goede, want het is een heel werk, waaraan men voor een „halve vreemde" liever niet beginnen moet. Het is een dicht en geploteh stukje borduurwerk. De grootte van ons plaatje is zoo dat men het heel goed als patroontje gebruiken kan. Men knipt het uit en spelt het op de stof. Heeft men het afge werkt, dan kan men natuurlijk verder volgens het reeds verkregen voorbeeld werken. Alleen zullen de verhoudingen als men van ons plaatje zulk een nuttig gebruik maakt een weinig moeten veranderen. De beide zwarte randstukken van het taschje zullen namelijk wel iets breeder moeten worden, daar anders het geheel te klein wordt. Dit is echter niets, want de zwarte randen zijn met opzet gekozen om het model naar eigen smaak groot of klein te kunnen maken. Met het andere taschje is men vlugger klaar Hiervoor moet men de stof koopen. als men tenminste niet een lapje liggen heeft, wat natuurlijk beter uitkomt. De knip echter moet men in een winkel aanschaffen. Het overtrek ken en voeren is iets dat wij wel niet nader be hoeven te verklaren. Men doet allicht zijn voordeel met het idee. EEN PELLEREIN-MANTEL Het naaidoosje is gemaakt van een eenvoudig rieten mandje. Het model doet niet terzake: men gebruikt wat men heeft. Met watten vult men nu eerst den binnenkant op, terwijl men met dun touw de watten aan het riet bindt, zoodat het stevig op ziijn plaats blijft zitten. Is dll klaar dan komt het overtrekje aan de béurt, dat 'natuurlijk heel gemakkelijk gaat, omdal men door do gaten in hel riet de naald kan staken. Een sjxildekussentje completeert het mandje. Is het bestemd voor een klein meisje, dan is het aardig er een paar klosjes garen, een paar naalden, een schaartje e.d. bij te koopen. Ziezoo, nu geloof ik dat mijn lezeressen wei eenige keus hebben om een begin te maken met de toebereidselen, welke nu eenmaal onaf scheidelijk verbonden zijn aan het waardig viar&n van hat Sintarklaas-faest. De uit Amerika overgewaaide, nieuwste Wie- nennode. Het model vergt veel stof, dat spiekt want de pellerein is niet loos of half maar eCht en „heel". Het is een flinke cape. die tol even over de heupen reikt. Het staat altijd zeer fraai, deze dracht en vrij vermoeden dan ook wet, dat dit \Tiener snufje het doen zal. Het eerst wer den deze jassen gedragen op een .ö^ydtf-sjhow van een paar maanden geleden te ödwfa iii de Vereenigde Stalen. W'eenen heeft het idge over genomen. Het idee is natuurlijk niet gfóednieuw want jaren geleden was de pellerein ook ia de mode, maar dat is vrijwel met alles het geval. Het knippatroon kan aan onze bureaux be steld worden onder no. 148, in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. Men ontvangt de menschen naar hun^klijted; maar doet hun uitgeleide naar hun veraietfste. Als ge meer wilt schijnen dan ge Yljt, {Zult ge altijd tegenvallen. Heft is met een leven als met een redevoering het komt ineer op den inhoud dan op de lengte aan. Lichamelijke schoonheid is een luxe verpak king. welke geen waarborg biedt omtrent de kwaliteit van den inhoud.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 12