ABDIJSIROOP 2e BLAD Van Week tot Week wotsv IN HET MODEHUIS AKKER'* Voorde Borst. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 No. 46. BINNENLAND. Eigenaardige liefhebberij. Keizer Nero herdacht. De Rotterdamsche brand stichter. Hij dacht aan geen gevaar. Brandstichter van professie. De alge- meene beschouwingen in de Tweede Kamer. Vurige tongen. Alastrimgeval- len. Kinderverlamming. Wat Belgische bladen zeggen over de verklaring van onzen minister van Buitenlandsche Za ken. We worden beleefd. Kortzichtige politiekers en zakenlui. De gouverneur van Curacao. De laatste paardentram naar 't museum. Er zijn eigenaardige liefhebberijen in de wereld die als te begrijpen is te vinden zijn bij eigenaardige menschen. Van wijlen kei zer Nero wordt verhaald, dat hij zijn stad Rome in brand stak of liet steken om het simpele genoegen te hebben een brandende stad te zien en deze te kunnen bezingen. Als 't waar is dan is in eik geval niet de laatste man heengegaan, die een voorliefde voor groo te branden hgd. Dezer dagen heeft de recht bank te Rotterdam de zaak behandeld van den man, die verdacht werd van het stichten van reen aantal branden in de Maasstad. In het tijd- Iperk van begin Maart (van dit jaar) tot onge Iveer einde Juni werden daar twee-en-veertig branden geconstateerd, het volle aantal werd den hier bedoelden verdachte niet ten laste gelegd. De man moet voor den rechter merk waardige dingen verteld hebben, o.a. dat hij bij hel slichten van brand nimmer aan gevaar gedacht, had, dat hij altijd dronken was als hij den rood en haan op een of ander dak zette en dat hij wel ongeveer negen-entwintig branden gesticht had. Een brandstichter van professie dus. Een van zijn drijfveeren was. dat hij zoo graag groote branden zag en, altijd veel van hlusschen had gehouden. Hij „rnoegt" brand «lichlen, naar hij zei. Zooa'.s b.v. iemand, die kleptoma ie lijdt, moet stelen en zooals iemand, die met een onoverwinne ijken lasterzucht be zield is, moet lasteren, zonder zich van de slec.l t gevolgen rekenschap Ie geven. Geeischl word! een gevangenisstraf van acht jaar. Mei het psychia risch rapport omtrent verdachte is bij de bepa iig van straf rekening gehouden. Waartoe men door een voorliefde voor het zien van groote branden al niet komen kan. En de man had wellicht niet eens de bedoeling>noch de vereisohte capaciteiten de door hem aan gelegde vuurtjes te bezingen. In de Tweede Kamer zijn in de laatste dagen ook heel wat vuurtjes gestookt en bij de alge meene beschouwingen over de Rijksbegrooting is menig vuurtje, dat reeds lang uitgedoofd scheen, menig vonkje, dat nog maar even g'om. weer opgerakeld en aangeblazen tot een felle vlam, waarvan de vurige tongen in den vorm van puntige gezegden en rake opmerkingen links en rechts uitschoten. Gelukkig zijn de dames en heeren wel zoo'n beei|C aan elkaar gewaagd. Zij moeten nu, als 't een beetje wil, een jaar of vier bij elkaar zitten, 't Is wel goed dat ze elkaar bij de algemeene beschouwingen eens eventjes zeggen, waar 't op staat. Behalve dat verschillende parlijen haar standpunt ten opzichte van wat moet en niet moet nog eens uiteengezet hebben, hebben zij het nieuwe kabinet, de manier waarop het tot stand geko men is, het al of niet rechtmatige extra-parle mentair kabinet, zijn levenskansen en vermoe X,aNo\e\Xe2. delïjken levensduur uitvoerig besproken. Hel is links en rechts verkend. De dames en de hee ren kunnen dus vermoedelijk heel prettig aan 't werk caan. De alastrim heeft naar uit de verschillende desbetreffende berichten valt op te maken een nieuwen haard gevonden in de residentie, waar van jde bewoners, naar men inderdaad gezegd zou hebben, tamelijk immuun waren. Is in vrij wel het geheel e land zoo af en toe nog met na druk op de wenschelijkheid der vaccinatie ge wezen, vooral in Den Haag wordt met kracht voor de inenting propaganda gemaakt. De stad Delft, waar de ziekte epidemisch was, zal naar gemeld wordt binnenkort alastrimvrij zijn. Om trent het voorkomen van een andere ziekte, kinderverlamming, komen berichten uit ver schillende deelen des lands. De verklaring welke onze Minister van Bui tenlandsche Zaken in de Memorie van ant woord heeft gegeven met betrekking tot zijn meening over de wensche'ijkheid van goede be trekkingen tus&chen ons land en België hebben in de Belgische pers stoffe te over tot allerlei beschouwingen gegeven. In een van die be schouwingen wordt er op gewezen, dat ons land nog niet inziet, dat de Belgische eischen hQt minimum zijn van wat België naar woord en geest van het tractaat van 1839 zou kunnen eischen. Wat dan o a hieruit zou blijken, dat" ons land zich bll,ift verzetten tegen den aanleg van enri Moerdijkkanaal of van eiken waterweg die Antwerpen op moderne wijze met den Rijn zou verbinden. De Belgen, zoo schrijft een der bladen, wenschen evenals onze minister IN EER HERSTELD. Heel den langen zomer had hij Eenzaam in een hoek gestaan Op den zolder. Niemand keek hem Zelfs meer in 't voorbijgaan aan. Niemand, die er op hem lette, Waar hij eenzaam stond, alleen. Ongeweten ging de zomer, Mooie zomer, langs hem heen. Maandenlang stond hij te treuren, O, wat langzaam ging de tijd. En, hoe hij misschien verlangde Naar wat meer gezelligheid. Efnd'lljk blaad'ren gingen vallen, Nederdwarlend langs den stam Storm kwam, die het laatste tooisel Van den zomer medenam. Herfstwind schudde Vale boomen, Hagel kletterde op den grond. Toen de menschen weder dachten Aan den vriend, die boven stond. Plaats gemaakt werd in de kamer. Waar de kachel komen moest, Die toen haastig opgepoetst werd, En bevrijd van, stof en roest, Toen de zwarte vriend gezet was,. Op zijn plaats als ieder jaar, Menschen zaten gauw bij 't vuurtje, Zeiden lachend tot elkaar: „Hier is 't goed, laat winter brengen Sneeuw en ijs en stormgeweld". Maar de kachel dacht, al blozend, 'k Ben weer in mijn eer hersteld. FOREST. OUDE MARKT 12 VLISSINGEN vindt U voor HEEREN de nuttigste en dege- lijkste St. Nicolaas-Oeschenken, zooals Overhemden, Vesten, Pullover», Hoeden, Petten, Dassen, Shawls, Cahenez. Pochets, Sokken, Sokkenhoudere, Ondergoederen Nappa Handschoenen van prima Lams- leder, Luxe doozen Bretels. Luxe doosjes Zakdoeken, snz. enz. Zie de Etalage DM" Ook binnen tie zalheroveren. Ontvangst van de nieuwe Fransche regeering. Briand ver dedigt zijn politiek. De ontruiming van het Rijnland. De Engelsch-Russische be trekkingen. Betaling der schulden. Wat „erkenning" van een regeering beteekenL De Engelsche mijnkwestie. Afschaffing van de doodstraf. De wapenstilstandsdag. De Boerenunie opgericht voor heel Eu ropa. Een unicum op het gebied der Werkloosheid-uitkeerlng. Zooals bekend is, heeft een deel van het Duitsche volk, en blijkens de talrijke inschrij vingen voor het Volksbegehren niet zoo'n heel gering deel, heel wat tegen op de buitenland sche politiek, welke de Duitsche regeering gevoerd heeft met betrekking tot het plan- Young en de op de Haagsche conferentie geno men besluiten. Zelfs een Duitsche regeering kan het niet iederen Duitscher naar den zin maken. Doch, genoeg hierover. Wat de Hugen- bergs willen mag als bekend worden veron dersteld. Doch, de Hugenbergs staan niet alleen en het streven naar pacificatie en verzoening van buitenlandsche zaken (de heer Beelaerts van Blokland) goede nabuurschap, doch zij meenen daarbij, dat uit een ineen vloeiing van de belangen der beide landen zou volgen, dat de twee landen een bloc zouden vormen, waar aan de buren ziah niet gemakkelijk zouden ver grijpen. Maar, zegt het blad verder, dit zou alleen kunnen gebeuren, wanneer de Neder- Landsch-Belgische betrekkingen niet meer al hingen van een groep kortzichtige politiekers of zakenlui. Dergelijke groepen schijnen dus naar Belgische opvatling in ons land werkzaam geweest te zijn. Het hierbedoelde blad, de „Independance Beige", komt tot de conclusie, dat onze regeering zich tot nog toe tegen, de Belgische eischen heeft verzet om Rotterdam te bevoordee'en. Een ander Belgisch blad, de .Nation Beige", dat nu niet altijd de vriende- 'ijkste woorden over ons land en volk ten beste geeft, constateert, dat de vorm der ver klaringen van onzen minister er zeer verzoe nend uitziet en dat we „beleefd" beginnen te worden. Overigens staan volgens het blad zoo voor als na de verklaringen van den minister de zaken nog op het doode punt. Maar overi gens vindt de „Nation Beige", het aangenaam, dat de Nederlandsche regeering ten opzichte van België den toon heeft laten varen, waar door zij (de Nederlandsche regeering) blijken gaf van solidariteit met dat deel der Neder landsche opinie, dat zijn vijandigheid ten op zichte van België niet verbergt. Onze regee ring heeft dus hij monde van onzen minister van buitenlandsche zaken den verzoeningsge- zinden toon toch weten te treffen. Over het doode punt komen de zaken dan misschien nu wel heen. Eenigen tijd geleden is. zoo als men weet, de gouverneur van Curacao tijdens wiens be wind de overval van Willemstad plaats had, in ons land teruggekeerd. Naar aan het begin dezer week gemeld werd, zou de „Staatscrt." weldra het bericht brengen, dat den gouver neur op zijn verzoek eervol ontslag verleend was als zoodanig. Hieruit zou wellicht op te maken 'zijn. dat de bedoelde functionaris er niet in ges'aagd is de hem door de regeering van ons land geboden gelegenheid om zijn hou ding met betrekking tot den overval te recht vaardigen of te doen billijken in die mate te benut'en. dat zün aanblijven mogelijk of wen- sch^tjV kon worden geacht. Hoe dit zij, de "ouvemeur van Curacao gaat heen ondanks 't feit o a dat naar gemeld wordt inderdaad een adres van bewoners van Curacao ten gunste van den gouverneur werd aangeboden. Binnenkort zal de laatste paardentram in ons land verdwenen zijn. De provincie Fries land heeft de eer het langst dit nu wel alge meen als ouderwetsch erkende vervoermiddel te <h ebben gehandhaafd. En met die laatste paardentram is weer een periode uit de evo lutie van het verkeer evengoed afgesloten. Voor goed, tenzij de wereld, moo van het gejaag en gejacht nog weer eenmaal mocht terugkee- ren tot de paardentram of de trekschuit, die beide t*oigens vele ouden van dagen toch zooveel goeds zooveel gezelligs hadden, waar van de hedendaagsche menschheid weinig of geen behoefte meer schijnt te hebben. Moge 'Ie laatste paardentram, althans de wagen, een p'aatsje vinden in een of ander museum. BUITENLAND. De Fransche Hugenbergs. Anti-pacifisti sche redevoeringen. De nieuwe generar Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), ie Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffer.den en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij deteere longen brengt Wapen Uw sli) nvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijs roop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Pm koker: f L50, f 2.75.f4J50 ondervindt niet alleen in sommige Duitsche kringen tegenstand. Ook in Frankrijk doen zich stemmen hooren, die tenslotte van al die vre- desgeluiden en -gebaren niets willen weten. Er bestaat in Frankrijk een vereeniging van oud officieren, die blijkbaar over de pacifistische plannen al heel weinig gesticht zijn. Eenige dagen geleden is een vergadering gehouden, waarin een oud-commandant van een der le gercorpsen het woord voerde over het „verlies van het pand aan den Rijn". Hij betoogde o.m. dat het onderpand, dat de Franschen in de Rijnbezet'i::g hadden on voorwaarde1 ijk is prijs gegeven en hij sprak over de noodzakelijkheid van het bezet houden der bruggehoofden, met het oog op een door hem mogelijk, geacht bin nenvallen van de goed geoefende, geheime Duitsche troepen. De generaal in kwestie blijkt dus aan de ontwapening van Duitschland in geen geval te gelooven. Een andere spreker had het ter vergadering over „den eeuwigen vijand" Duitschland. En aan de toezegging van de ontruiming van het Rijnland ontleende hij de mogelijke verwachting, dat gevraagd zal worden te eeniger tijd of Frankrijk nog niet meer zal willen ontruimen, bijvoorbeeld ook het Saargebied, Elzas-Lotharingen enz. De laatst bedoelde redenaar moet zijn betoog be sloten hebben met de opmerking, dat er reeds een nieuwe generatie is. die eens zal herove ren wat door Frankrijk verloren werd. Dat ziet er prettig uit. 't Is ons niet bekend of de hier aangehaalde anti-pacifistische sprekers, en evenals Hugenberg eenige millioenen legen- standers achter zich hebben. Wat ze niet heb ben zouden ze met wat propaganda misschien kunnen krijgen. Met het oog hierop is het ze ker van belang, zouden we zeggen, dat de Haagsche besluiten toch binnen niet al te lan gen tijd haar volledig belag krijgen en dat de verzoening tusschen Duitschland en Frankrijk zoover dip dan door en tengevolge der Haag sche beluiten moge gaan, een feit zal worden en in elk geval aan den overzijde van den Rijn in Duitschland als een bewijs aanvaard zal mogen worden, dat de Fransche Hugenbergs aTthans niet te beschouwen zijn als de spreek buis van de Fransche **egeering. Onmogelijk is het intusschen riet. dat de uitingen van de Fransche oud-offieiTen-nrganisatte hier endaar wn he^tjf» kwaad hioed zeden evengoed als de UugenWgsche actie in Frankrijk niet onopge merkt en niet onbesproken voorbijgegaan is. De nieuwe Fransche regeering is met meer welwillendheid door de Kamer ontvangen dan nog verwacht werd. De Fransche premier, mi nister Tardieu heeft met zijn regeeringsverkla ring nogal succes gehad en, hij heeft, wat men noemt een krachtig geluid doen hooren; Briand minister van buitenlandsche zaken heeft een verdediging van de door hem gevolgde poli tiek gegeven. Aangenomen mag worden, dat het den tegenstanders, speciaal hen, die het vorige kabinet hielpen omverwerpen in hoofd zaak om die verdediging te doen geweest is. En, dat Briand zijn politiek heeft blootgelegd is wellicht te beschouwen als een concessie, waartoe hij kort voor zijn aftreden niet bereid bleek. Tardieu heeft er o.m. op gewezen dat de 30e Juni 1930 als ontruimingsdatum niet per sé gehandhaafd kan blijven. De volledige ontruiming van het Rijnland blijft afhankelijk van de wijze waarop de Duitschers de door hen gedane toezeggingen zullen nakomen. De Engelsche regeering heeft zoo 't een en ander te stellen, met diegenen vooral, die het zich een plicht achten van haar te blijven eischen. wat in de verkiezingsdagen beloofd werd. Zij is nu in elk geval zoover gekomen, dat ze geacht kan worden aan een der door de Labour partij gegeven verkiezingsbeloften te voldoen. De Engelsche regeering toch zal de diplomatieke relaties met Rusland hervatten, die in 1927 werden afgebroken, o.a. in verband met door Rusland op Engelschen bodem gevoerde communistische propaganda. Bij de overhandiging van de geloofsbrieven der we- derzijdsche gezanten zuilen ook de beloften bevestigd worden betreffende de onthouding van beide zijden, van het voeren van propt» ganda in eikaars land. Mac Donald heefl in zijn redevoering nog gezegd, dat de Britsdie regeering niet alleen heeft aangedrongen op de voorwaarden inzake de propaganda, maar ook op de erkenning van alle verplichtingen, welke de kern vormen van beschaafde betrek kingen en daarbij behoort ook de overeenkomst betreffende de betaling der schulden. En dan heeft Mac Donald ook doen uilkomen. met be dekking tot de erkenning van Rus'and, dat de erkenning van een regeering. in casu dus de erkennirg der Sovjetregeering, niet betee- kent. dat men het eens is met de politieke, sociale of godsdienstige opvattingen der er kende regeering noch dat men bereid is haar bostuiirsae'ie te verdedigen.. Wat dan ook wel niet van Mac Donald of van de door hem gevormde re veering verwacht zal zijn. De eer ste bel an pril Ve s+ap tot de Engel sdh-Russi sche toenadering is alzoo gezet. Deze toena dering had at heel wat schreden verder hunnen ziin. wanneer niet de propevanda-hwestiV in dertijd roet in het eten eegnoid had De Rrit- sehe regeeringsvoorstellen inzake de mijnen behelzen om. een wetsontwerp tot verminde ring van den werktijd van acht tot zeven en een "half uur. De regeering is van meening. dat deze vermindering van werktijd uitgevoerd zal kunnen worden zonder eenige verlaging der loonen. Doch de regeering gaat niet over tot het nemen van een definitieve maat regel om dit te bereiken. Wat dit betreft staat de regeering dus vierkant tegenover de mijn eigenaars, naar wier meening de vev1aring der loonen onafscheidelijk aan de vermindering der werktijden verhonden zou moefen zijn. Doch. aan den anderen kant wordt door de regeering geen ruggesteun gegeven aan de mijn- werkers, die verhooging van de loonen zouden wenschen. In Engeland Is men nu zoover gekomen, dat er stanpen gedaan worden om te komen tot de instelling van een commissie, die tot taak zal hebben onderzoek te doen naar de mo gelijkheid van de afschaffing van de doodstraf daar te lande. Maandag was het de verjaardag, de elfde verjaardag van den wapenstilstand tusschen Duitschland en de geallieerden. Het mag ge zegd worden, dat ook en misschien vooral in het afgeloopen jaar heel wat gedaan/ en bereikt is om de geleidelijke ontspanning tus schen de verschillende mogendheden te vol trekken en te bestendigen en den Franschen en de Duitschen Hugenbergs ten spijt mag ook gezegd worden, dat het afgeloopen jaar veel ten goede veranderd heeft, al zal dan m de practijk de duurzaamheid van wat tot stand kwam nog moeten blijken. In de verschillende landen is de wapenstilstand min of meer plech tig herdacht, o.a. in Engeland met de ,.twee minuten stilte". Al is de door Briand in zekere termen voor gestelde Europeesche Unie nog niet tot een feit geworden, een Europeesche Unie is er toch gekomen op een speriaal gebied. Tusschen de leiders van verschillende Europee- che boe renbonden (ook de Nederlandsche Boe en1 ond is er bij) is een Europeesche boe: enunie ge sticht. Het hoofdbestuur er van zete t \oorlou pig te Berlijn. Het doel van deze unie is de samenvoeging en de organisatie van den ge'nee- len Europeeschen boerenstand. Zij zal haar streven richten naar de verkrijging van econo mische zelfstandigheid der boeren. Dat een werklooze arbeider zich door zijn werkloosheid een maandelijksch inkomen van een goede vijfhonderd gulden Hollandsch geld weet te verschaffen, zal wel een unicum zijn De Berlijnsche rechter heeft onlangs het ge val Jpehad van iemand die een stelle'.je afgc stempelde aanmeidings'aar'er bad veten ie bemachtigen en deze me' twe en-twintig "er- schillende namen invulde wrarop hij op di verse bureaux rijn onde'-s'euning 'e'kens op een anderen naam ontving. Nadat hij deze practijken 7 maanden had vo'grhouden. wend hij gesnapt. Het cebrek aan controle der stede lijke autoriteiten* werd bij de veroordeeling als verzachtende omtfandigheid aangemerkt

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7