t Is weer zoo Visitekaarten 2e BLAD Bij Gevatte Koude QonADÏrin ■KSÉEI "ÏS'SïiOfl nör»4ie«: Drukkerij H. Wegeling Drukkerij De Lange Jan En bij onze Agenten Van Week tot Week BURGERLIJKE STAND Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn etten Bieten rooien MIDDELBURG vao 24 31 Oet. 1929 Ondertrouwd A. S. de Jonge 27 J. en H. M. E. Fastenau 26 j. P. Bleuzé 24 j. en M. van Belzen 30 J. J. M. Ooms 25 j. en E. A, M. Moens 20 j. A. C. M. J. Schram 29 j. en A. M. E. S. Kaan 22 J. Getrouwd M. Coppoolse 24 j. en F. S. Tilroe 28 j. A. Wolf 23 j, en S. den Hollander 21 j. J. de Munck 23 j. en H. H. Christiaansen 21 j. I. de Bruijne 41 en C. Dierx 28 P. W. de Kraker 28 j. en P. Keersemaker 21 j. Bevallen M. W. Wedts de SwartTil roe z. C. K. de Jonge—Kosters d. OverledenJ. A. Noordhoek 39 J. geh. met M. Janse M. Verhage 68 ongeh. d. M. de Meulmeester 84 j. wede. M. R. A. van Varik. 2 Z. 6.58 4.29 v.m. 8.05 nm 4.44 3 Z. 7.— 4.27 9.23 5.06 4 M. 7.02 4.25 10.37 tt 5.34 5 D. 7.04 4.23 11.44 6.13 6 W. 7.06 4.21 n.m. 12.39 tt 7 06 7 D. 7.08 4.20 1.20 8.09 8 V. 7.10 4.18 1.49 ti 9.20 Zaterdag 9 November E K n.m. 2.29 Apotheken geopend te Vllsslngen t Te Middelburg WEGELfNG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1929 No. 44 BINNENLAND. Intrede van den herfst. Reden tot te vredenheid. Profeten, die brood eten. Rumoer in en ook om de lucht De radios! rijd. De „negende* van Beetho ven,,. Evenredige vertegenwoordiging. De moord in den polder Blijdorp. Gas- beveiliging en ontsmetting. Schuilplaat sen. Het nut van veel wijnkelders. Voorbereiding tot bescherming vooralle gemeenten noodig. De goede wil. De wereldspaardag en een gratis eersten inleg. De kip legt graag waar ze een ei ziet. Na lang aarzelen heeft dan toch eindelijk, deze week de herfst zijn intrede gedaan. Het weer tenminste, waarmede de nieuwe week in zette, verbant alle gedachten aan de zomer, die ook na de beëindiging van den kunstmatigen zomertijd nog gedurende eenige weken van haar na-kracht heeft doen genieten. We kun nen over den zomer van dit jaar tevreden zijn. Nu maar afgewacht, wat de winter brengen zal, die naar eenige binnen- en buitenlandsche berichten te oordeelen, streng, of zeer streng zal zijn. Als 't niet zoo is, hebben de weer- voorspellers ongelijk gehad, wat aan profeten, die brood eten (zooals men wel eens zegt) volstrekt niet kwalijk te nemen is. D© herfst brengt rumoer, beweging in het luchtruim. Als de Zuidwesterstorm blaast, nu, dan kan er wat gebeuren. Hopen we maar dat de'gevaarlijke kust van „de lage landen bij de zee" haar min der gunstige reputatie niet al te vaak gedemon streerd zal zien. Rumoer in de lucht, herfst- rumoer. Ook rumoer óm de lucht, om den aet her, liet medium waardoorheen de verbinding tot stand gebracht wordt tusschen den radio zender en den luistervink. Ook onder de luister vinken zijn vogels van diverse pluimage, die lelk voor zich gesteld zijn op een bediening, die met hun opvattingen strookt. Vandaar ru moer omdien zend lijd, in hoofdzaak tus schen de A.V.R.O. en de V.A.R.A. De eerstge noemde omroepvereeniging is gekant tegen be korting van den haar toegestanen zendtijd; de tweede dringt aan op meerdere gelegenheid bm op haar wijze haar luisteraars te gerieven. Oorlog om de lucht, die intusschen op den va» ten bodem uitgevochten wordt, nog niet uitge vochten is. De Radioraad zal hebben te beslis sen of de A.V.R.O. een deel van; zijn zendtijd len behoeve van andere omroepv^reenigingen zal moeten afstaan. De A.V.R.O. wenscht de be schikking te bèhouden over een vollen week zendtijd en wenscht overigens een gunstige beschikking op zijn verzoek op eigen kosten een eigen zendsysteem te bouwen. Nu blijkt men er met een afdoening van de zaak tusschen JV.V.R.O. en V.A.R.A. nog niet te zijn. Ook de V.L.R.A. (Vereeniging van Liberaal Radio-Ama teurs) heeft zich tot den Radioraad gewend en meent dat naar haar inzicht het liberale volksdeel aanspraak mag maken op minstens één tiende deel van den beschikbaren zend tijd der belde zenders (Hilversum en Huizen). Men zal toch (de waarde der verschillende omroep ver eefiiging en en het door haar gepres teerde in het midden latende) niet kunnen ontkennen, dat het beginsel de evenredige ver tegenwoordiging geen kans genoeg heeft in den strijd om den aether op den voorgrond te treden. We kunnen ons voorstellen dat het in dezen strijd niet alleen om „kunst" gaat Ware ^it wel het geval, dan zou de vraag te stellen zijn om bijv. de beroemde negende symphonic van Beethoven door de ooren van tot verschil lende politieke groepen in ons land verschil lend gehoord en gewaardeerd zal worden. Zon der ons in den strijd te mengen, zouden we als het beste willen aanbevelen aan elk© om roepvereeniging van welke kleur ook, maar de gelegenheid te geven tot het stichten van een eigen zendgelegenheid, een eigen zend station. Maar: het radio-vraagstuk, speciaal de golflengte-kwestie is geen speciaal Hollandsch maar een internationaal vraagstuk. Daarmee noet rekening gehouden worden. Over den moord in den polder Blijdorp zal vermoedelijk in den eersten tijd wei niet zoo heel veel gepubliceerd worden. De verdachte die te Heerlen gevat werd, is in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten en van wat er voor een behandeling voor de Rechtbank nog ten opzichte van deze geruchtmakende zaak gedaan wordt, zal misschien niet zoo heel veel naar buiten komen. Er is overigens voor de liefhebbers van uitvoerige verslagen over geruchtmakende processen nog genoeg te vernemen. Want er zijn nog hangende pro cessen genoeg. Door den luchtverdedigingskring Soesterberg was de vorige week een tweedaagsche avond vergadering belegd, waarin een lezing werd gehouden over gasbesmetting en gasontsmetting Het gas vraagstuk heeft vele zijden. Wanneer we de verslagen van de gehouden vergaderin gen lezen, komen we tot de conclusie (voor zoover we die nog niet hadden.) dat het er in den daadwerkelijken oorlog met betrekking tot het gas- en vloeistofgevaar voor de bevolking maar op aan .komt op haar „qui vive" te zijn en dat het noodig gevonden wordt, met het organiseeren van al wat bescherming en be veiliging kan brengen, een begin te maken. Zoo lezen we o.a., dat men zal moeten over gaan in tijd van nood tot het oprichten van openbare schuilplaatsen en waar de schuil plaatsen onder den grond het meest afdoende te achten zijn, is in zekeren zin een stad met veel wijnkelders veilig voor een zekere soort bommen. Een der sprekers sóo meldde het Wettig beschermd tegen Vervalschlngen Pril» 40 en 75 it. Bij Apoth. en Drogi.ten Hbld." besloot zijn rede met de opmer king, dat thans voor alle gemeenten de tijd is aangebroken om ter voorbereiding reeds plan nen tot bescherming op papier uit te werken Dit en nog meer, geett allicht aanleiding tot de meening, dat men ondanks alle resultaten van vredesbewegingen en conferenties en af spraken, alle te beschouwen» als het uitvloeisel van den goeden wil om tot den vrede te ge raken, met de mogelijkheid, dat zelfs die goede wil op niets uitloopt, nog maar flink rekening meent te moeten houden. Er bestaat in sommige steden een politiever ordening, volgens welke rijwielen, die onbe nopjoA\ 8oav uojaquado uap ubb pjaoq van een slot voorzien moeten zijn. Nederland is nu eenmaal geen land waar diefstal niet voorkomt, wel een land (als zoovele andere) waar geelgenheid den dief maakt. In Amster dam heeft men het den wielrijders, die om eene of andere reden nog geen slot op de fiets hebben,, gemakkelijk gemaakt. Op een twintigtal plaatsen langs den openbaren weg is aan een muur een automaat bevestigd, dat na inworp van een halfstuiverstuk een sleutel vrijmaakt met behulp waarvan men de fiets aan een kabel kan vastleggen. Een automatische fietsbewaarder dus, die in de eerste dagen veel bekijks zal hebben ook van de zijde der nlet-belanghebbenden, in casu de jeugd. De sleutel neemt men na het vastleggen van de fiets mee, en gebruikt dien om de fiets weer „los" te maken, waarna hij de sleutel weer in de automaat blijft zitten. Het terrein van de rljwieldieven wordt door deze zeker practische automaat wel eenigszins beperkt. Vermoedelijk zijn we hier te lande nog wel niet zoover, dat van hun zijde een actie tegen het nieuwe bewaarmiddel zal worden ingesteld. Evenals het vorige jaar, wordt ook dit jaar, Donderdag 31 Oclober de wereldspaardag ge vierd. Deze wereldspaardag is ingesteld op het eerste congres van het Internationaal In stituut voor het spaarwezen, welk congres in 1925 te Milaan gehouden werd. In verschillende steden wordt veel werk van den spaardag ge maakt. Zoo bijv, te 's-Gravenhage en te Was senaar, waar aan alle kinderen, die in de week, waarin de spaardag valt, geboren wor den, een spaarboekje, met een eersten, gratis tnleg van twee gulden uitgereikt De kip legt graag waar ze een ei ziet. Moge de eerste in leg van twee gulden op de jonge wereldburgers (of hun verzorgers) denzelfden invloed uit oefenen welke het ei op de kip heet te doen. BUITENLAND. Het Kabinet Briand. Aanleiding tot den val. Verband met de Haagsche confe rence. Daladier kabinetsformateur. Me dewerking der socialisien. Briand bereid als Minister van Buitenlandsche Zaken op te treden. Aanslag op den kroonprins van Italië. De anti-facisten. Problemen bij het Engelsche mijnwezen. Geen belas tingverlaging in Engeland, ook geen ver zwaring van den belastingdruk „tenzij ze noodzakelijk" is. Raad aan de fabri kanten van bewapening. De Engelsch sprekende naties en het lot der wereld. De vorige week heeft voor de Fransche re geering iets gebracht, dat wel als een ver rassing beschouwd mag worden, een aange name of een onaangename, dit laten we in 't midden. Het kabinet Briand gevallen, heeft in de kamer een nederlaag geleden. Die verras sing moet zoo'n beetje aan de Haagsche con ferentie vastzitten, of liever, de eigenlijke aan leiding er toe ijs te yinden, niet zoo zeer in Den Haag (wat zou onze residentie voor in vloed kunnen hebben op de Fransche Kamer leden) als wel in wat er op die conferentie be sloten is. Het was maar de vraag of. na de terugkomst van Briand te Parijs, de Fransche Kamer na de hervatting harer werkzaamheden ^oord zou gaan met het voorstel der regee ring om de interpellaties over de buitenland sche politiek uit te stellen tot de ratificatie van de te 's-Gravenhage gemaakte afspraken. Men moet daar in Den Haag het tenslotte (en om toch iet« te bereiken) eens geworden zijn geworden zijn over enkele punten, die welbe schouwd voor verschillende uitlegging vatbaar waren, al naar men ze van het Duitsche of het Fransche standpunt beoordeelde, 't Ging o.a. over de ontruiming van het Rijnland. De Duitschiers hadden dan houvast aan de op vatting, dat de ontruiming in elk geval zou plaats hebben op 30 Juni 1930, de Franschen daarentegen konden er zich van hun stand punt op beroepen, dat de datum van de ontruiming verband zou houden met de uitvoe ring van het plan-Young. De Fransche Kamer schijnt nu wel benieuwd te zijn geweest om te weten, welke officieele opvatting de re geering in dezen was toegedaan. Maar Briand heeft te kennen gegeven, dat hij vertrouwen wenschte, ook voor de verdere afhandeling van de zaken op de Tweede Haagsche confe rentie. Briand wenschte geen voorafgaande explicaties te geven en evenmin zich van te voren door iets te laten binden. Naar zijn meen in g had het Parlement, zoolang de Inter nationale onderhandelingen nog aan den gang waren, zich daarin niet te mengen noch de regeering ter verantwoording te roepen en daardoor mogelijk haar positie te verzwak ken. Het Parlement zou later wel zijn ingeno menheid of ontevredenheid kunnen uitspreken. Briand heeft het gevraagde vertrouwen niet gekregen. Aan den heer Daladier, lid van de radicale partij is opdracht gegeven tot de vorming van een nieuw Kabinet Naar gemeld werd, zouden de socialisten bereid zijn zitting te nemen in het door hem te vormen kabinet De heer Briand moet eveneens bereid zijn deel uit te maken van het ministerie van bui tenlandsche zaken. Indien dit zoo -geschiedt, bestaat de kans, dat er wellicht niet zulke groote wijzigingen zullen komen in de buiten- Landsche politiek van Frankrijk. Het regeerings- program van Daladier zou in 't kort hierop neerkomen, dat de nieuwe regeering de voort zetting wenscht van de politiek ten aanzien van de bepalingen welke inzake de ontruiming van het Rijnland voortvloeien uit de Haagsche conferentie, verder de ratificatie van het plan Young en een daadwerkelijke, krachtige ontwapeningspolitiek. Alle politieke misdadi- P III Wij werden er deze week ook aan herinnerd dat het Jaar 1929, weer ver naar het einde loopt, door de ont vangst der geweldige massa Ook nu kunnen wij weer met genoegen de prachtige en ruime monstercollectie toonen. Uw keus ia er be slist In te vinden. En ale altijd niet duur Noordstraat 44 Vllsslngen Noordstraat 34 Middelburg gers zouden dan een algemeene amnestie be genadigd worden. De rechtsche pers liet zich intusschen niet onbetuigd en heeft reeds nu den strijd tegen het te vormen radicaal-socia listisch kabinet aangebonden. De vorige week is op den kroonprins van Italië, die zich in verband met zijn verloving met een Belgische prinses te Brussel be vond, een aanslag gepleegd, die mislukte. De dader was een Ilaliaansch student, van anti fascistische opvattingen. In België moeten nogal wat Italianen verblijf houden. Vermoed wordt, dat het dezen niet bepaald gemakkelijker zal gemaakt worden. Uitlevering door België zal niet plaats hebben. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in Italië (dat den zevenden verjaardag van den opmarsoh naar Rome vier de, den zevenden verjaardag van de Ilaliaan- sche revolutie die Mussolini aan het bewind bracht, weer tot nog strengere maatregelen tegen de anti-fascisten wordt overgegaan en, misschien ook, dat er de ontevredenheid tegenover Frankrijk weer groeit in Italië, waar Frankrijk binnen zijn grenzen de anti-fascisti sche Italianen toelaat. Ook de dader van) den jongsten aanslag was uit Parijs naar België getrokken. Engeland's nieuwe regeering heeft o.m. ook het moeilijke probleem onder de oogen te aardappelen rooien en andere land arbeid veroorzaakt kloven in de han den en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60, en 90 cent PUROL De Engelsch en zullen zich voorloopig over belastingverlaging nog wel niet te verheugen hebben. Snowden, de kanselier van de schat kist, heeft in een rede gezegd, dat er bij de komende begrooling niet veel uitzicht op be lastingverlaging was. Maar, hij zou den belas tingdruk niet vergrooten „tenzij hij er toe ge noodzaakt was". Men zou toch zoo zeggen, dat wat Snowden beweerde, wel iets is, dat vanzelf spreekt Niemand zal toch willen aan nemen of gelooven, dat een kanselier van de schatkist of wie dan ook den belastingdruk zou willen vergrooten zonder er toe genood zaakt te zijn. We zijn er zoo zachtjes aan; toch wel toe gekomen een belastingverhooging of bezwaring van den belastingdruk als iets nood zakelijks te aanvaarden. Snowden heeft den fabrikanten van bewapeningsbenoodigdheden den raad gegeven hun aandacht op andere bedrijfsmogelijkheden te richten; als dit be- teekent, dat Snowden verwacht, dat in de naaste toekomst reeds vermindering van de uitgaven van zee- en land- en luchtmacht te verwachten is, dan is dat al vast wat, waarop de vredesvrienden zich kunnen verheugen. Churchill, de vroegere kanselier van de schat kist heeft dezer dagen aan een feestmaal te New-York een rede gehouden. Hij heeft er in die rede o.m. op gewezen, dat het lot der wereld in de naasle toekomst bijna geheel af hankelijk is van de samenwerking en de ont wikkeling der Engelsch-sprekende landen. Ho pen we nu maar dat deze echt Engelsche bewering in de niet Engelsch-sprekende lan den geen kwaad bloed zet. Het zou intusschen best het geval kunnen zijn, dat Churchill's bewering niet heelemaal goed opgenomen werd. Engeland en Amerika zijn de voornaamste En gelsch sprekende naties en al worden nu de besprekingen die ze te zamen pas gehouden hebben niet beschouwd (noch mogen be schouwd worden wellicht) als een voorberei ding tot een nader verbond tusschen hen bedde, als van Engelsche zijde zoo op den voorgrond geschoven wordt, dat het wel en wee der wereld In handen .van de Engelsch- sprekende volken ligt. hoe weinig is er noodig misschien om andere mogendheden op de ge dachte te brengen, dat de voornaamste En gelsch-sprekende mogendheden samen al meer weten, dan ze willen zeggen. Intusschen, aan een fees'maal worden wel eens meer dingen gezegd, die dikker en zwaarder zijn dan men ze eigenlijk moet opvatten. zien, dat betrekking heeft op het mijnwezen. Aan de orde zouden komen o.a. de loonen der mijnwerkers en de werktijden, De Labourpartij heeft bij de verkiezingen beloofd den mijn werkers een korteren arbeidsdag te zullen bezorgen. De arbeidsdag zou namelijk van acht weer op zeven uur gebracht worden. Dat het zoover nog niet gekomen is, werkt er niet toe mee de ontevredenheid der mijnwerkers te verminderen. Ook met betrekking tot de loonen moeten de vooruitzichten niet schitte rend zijn. In het Lagerhuis zou, naar ver wacht wordt, wel een meerderheid van de wettelijke verkorting van den arbeidstijd te vinden zijn, doch dit is niet het moeilijkste punt. Het zal er op aan komen den mijneige naars de noodzakelijkheid te doen inzien niet alleen van het verkorten van den arbeidsdag, maar ook tot het strekken van een loonsver- hooging, waardoor de arbeiders hun loon, ook met de verkorting van arbeidstijd op peil zou den kunnen houden. Waar tegenover staat de wensch van de mijneigenaars bij een verkor ting van arbeidstijd, welke de productiekosten zou doen stijgen, tot een loonsverlaging over te gaan. Deze week zou de regeering met haar .Voorstellen komen, o.a. met het voorstel der mijneigenaars bij verkorting van arbeidsduur de loonen niet te verlagen. Meer zou de re geering ten opzichte ven de loonea ni*t kunne» dóen VLISSINGEN van 24—31 October 1929. Ondertrouwd: M. van der Weele 29 j. en J. Kerkhove 27 j. G. J. Barneveld 30 j. en G. Mulder 30 j. J. P. Biesen 29 j. en A. C. Uiterschout 27 j. J. J. Bronder 24 j. en J. P. Geelhoed 22 j. Getrouwd: M. Theune 26 J. en L. C. Stroo 26 j. W. Smit 24 j. en H. E. van der Eijk 21 j. J. F. Tournoy 26 J. en A. M. van Wïjk 26 j. A. du Burck 35 j. en C. Geschiere 31 j. Bevallen: J. van der Linden geb. van Bel- zen d. L. van Ham geb. Bosselaar z. E. van Rosevelt geb. Larooij d. D. J. Grims geb. Lenaerts z. E. de Nooijer geb. Verdaas donk d. A. Grippeling geb. ten Hove z. N. Wildeboer geb. Otter z, C. Melis geb. Verhoef d. Overleden: P. Roelse Jd. 56 J. P. Lous vrouw van W. N. Bouwman 42 J. C. M. Dogge d. 2 J. Op-en Ondergaan van Zon en Maan November ZC op )N onder MAAN op onder A.s. Zondag is geopend de apotheek van: ENGERING, Nieuwstraaf. A.a. Zondag is geopend de apotheek vxux VAN mXTOIK, Wottannuuict

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7