Ze BLAD Van Week tot Week PUROL RADIONIEUWS Bleten rooien Hand wondjes BURGERLIJKE STAND Apotheken geopend te Vllssfagen t Te Middelburg r WEGELfNG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 25 OCTOBER 1929 No. 43. BINNENLAND. Edison over ons land. Een woord van bewondering. Huldiging van Edison. Mooi en vlug werk van politie en ji^titie. Een ernstig verdachte inzake den kindermoord gevat. Een net ge spannen over heel Nederland. De re tourvlucht Vliegen naar Indië nog niets voor vrouwen en kinderen. De vierde tocht mislukt Echte pokken. Een rap port Stijgende lijn bij de ontwikkeling van den eoonomischen toestand. Een goede Septembermaand. Schel automa ten en postpenningen. Briefportver laging. Het is nog maar enkele tientallen van jaren geleden, dat men o.a. in schoolboekjes lezen k( n, dat het electrisch licht hoe schitterend, hoe mooi ook, „vooralsnog" slechts te gebrui ken was in fabrieken, voor de verlichting van gioote gebouwen enz. en dat het voor huise lijk gebruik nog niet geschikt, ook niet veilig genoeg was. Maar, sindsdien heeft de electri- cileit en daaronder ook het electrisch licht zie li met verbazende snelheid van nagenoeg elk terrein meester gemaakt en, daarbij heeft zich o.a. het aardige verschijnsel voorgedaan, ria' in vele plaatsen de evolutie van de ver lichting een zoodanige is geweest, dat in den langen schakel tusschen de zeer primitieve verlichtingsmiddelen uit de middeleeuwen en die, op het bezit waarvan we ons hedendage mogen beroemen, een der schakels is overge slagen te weten die van de gasverlichting. In vele gemeenten toch kwam men van de petro leumverlichting ineens tot het electrisch licht Deze week in het bijzonder gedenkt ons land op „schitterende wijze" den man, die door zijn moeizaam streven en door zijn rusteloozen arbeid zooveel heeft bijgedragen tot de ver volmaking van ons electrisch licht. Edison, de uitvinder van de electrische gloeilamp, wier gouden jubileum deze week gevierd wordt, heeft door middel van het Al gem. Hbld. zijn bewondering uitgesproken onder de vorde ringen welke door ons volk gedurende de laat ste jaren zijn gemaakt op alle gebieden van het menschelijk streven, ook op het gebied der verlichting dus. We kunnen tevreden zijn met Edison's bewondering, maar gaarne zullen we ook zonder die bewondering hulde brengen aan den vernuftigen uitvinder, die zeker wel in staat is de vorderingen welke door ons volk gemaakt zijn naar waarde te schatten, hfl, wiens geest heeft gezocht en, gevonden op alle ter reinen der natuurwetenschappen. Voorname lijk in de groole steden wordt deze week aan Edison de welverdiende hulde gebracht. Of ons land de vergelijking met andere landen ten volle kan doorstaan op het gebied van de door Edison bewonderde vorderingen, is iets dat we niet durven beweren. Maar, er zijn in ons land wel dingen, die onze eigene bewondering afdwingen. Het verschrikkelijke moondgeval in den pol der Blijdorp heeft de politie en justitie blijk baar tot een intensieven arbeid omgezet, en waarvan de resultaten prachtig zijn een ar beid waarvoor men zoo om de organisatie als p|m het succes, respect moet hebben. In korten tijd toch was over ons land een net gespannen, door de geheime constructies aan burgemeesters e.a. gegeven, een net, zoo se cuur, dat de gelegenheid om door de mazen t van heen te glippen wel haast onbestaan baar leek. Het resu'taat is bekend. De ver moedelijke dader, allhans de man. tegen wien vele aanwijzingen zijn, is in Limburg ie Heer len gesnapt. Voorloopig bleef hij ontkennen iels met den moord uitstaande te hebben. Maar, aangenomen, dat hij den bedoelden moord niet op zijn geweten heeft, ook om andere feiten werd hij door de politie ge zocht. De postvluchten van en naar Indiê hebben de belangstelling van ons volk, speciaal bij de Amsterdammers natuurlijk, die de koene vliegers zien gaan en komen. Het eerste vlieg tuig heeft de retourvlucht volbracht Blijkens een interview dat door een der leden van de bemanning aan het „Hbld." werd toege staan is de reis prachtig geweest voor vrou wen en kinderen zou de reis door de lucht nog wat te vermoeiend zijn, ook omdat het nog wat behelpen is aan boord, maar overi gens gaat het uitstekend. De vlieger, die een en ander aan het ..Hbld." vertelde, de heer Smirnoff had bij zijn aankomst te Batavia juist een millioen kilometer gevloeen. dat is vijf en twintig maal den omtrek van de aarde. Ofschoon het vliegen van en naar Indië prach tig gaat. zijn toch tegenspoeden niet uitge sloten. Dat is gebleken ot> den tocht van het viordo vliegtuig waaromtrent gemeld werd. dat het. oo de heenreis, in de buurt van Konstan- tinooel heeft moeten landen, nadat het in den mfs'^ in aanraking was gekomen met een be groeiden heuvel. Reeds eerder was een sto ring in een der motoren geconstateerd. Vol gens do eerste berichten moest het vliegtoe stel gedemonstreerd Worden. De reis zou dus mislukt ziin. De kust. de groote vijand van de zeevarenden, is het blijkbaar ook zoo voor de luehtvaarders. Door een commissie is dezer dagen ranoori uitgebracht over hun zienswijze omtrent den aard der in ons land heerschen.de entdemie. het zgn. alastrim. Blijkens dit rap- oort moet de ziekte als echte pokken worden opgevat. Onder meer zegt de commissie in aardappelen rooien en andere landarbeid veroor zaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijn lijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60, en 00 cent haar rapport ook, dat aan invoering van ©eni gerlei vorm van gedwongen vaccinatie wegens het enoephalitisgevaar niet valt te denken. De afgeloopen Septembermaand is voor de schatkist weer een goede geweest. Voor de schatkist, dus eigenlijk ook voor ons allen, al hebben wij dan voor een zeer belangrijk deel gezamenlijk onder verschillende vormen de schatkist het financieele meevallertje bereid. De Septembermaand van dit jaar bracht bijna vier millioen meer op, dan de gelijknamige maand van het vorige jaar. En zoo ging het vrijwel van maand tot maand. Augustus bijv. bracht ongeveer drie en een half millioen gulden vooruitgang bij verleden jaar. Voor het reeds verloopen deel van dit jaar bedragen de inkomsten al 20 millioen meer dan de ra ming van het afgeloopen tijdperk was. En, die slijging betreft bijna de geheele linie. Hier uit mag geconstateerd worden dat de econo mische^ oestand van ons land zich in stij gende lijn blijft ontwikkelen. Zooals we reeds vroeger mededeelden is er een schelautomaat uitgevonden. Door de toe passing van de nieuwe vinding wordt het „ge durig en onnoodig naar de bel loopen voor komen, want de bel gaat slechts over, wan neer men een cent in de gleuf werpt. En wie niet tot de bona-fide bellers behoort krijgt zijn cent niet terug. In verband met de schei- automaten zijn nu ook z.g. postpenningen uit gevonden. De bestellers toch moeten wel eens een keertje bellen en met het oog daarop zouden ze altijd een goeden voorraad centen Inoeten meedragen. Dank zij de uitvinding van de geelkoperen poslpenningen kunnen ze de centen thuis laten. Men zal vragen welk verschil er is tusschen het meedragen van een aantal oenten en Tiet meedragen van een ge lijk aantal postpenningen. Dat zal vermoede lijk in de waardje zitten. Een besteller die belt, heeft niet altijd tijd te wachten tot opengedaan wordt (ofschoon, als er dan toch zooveel minder gebeld wordt) kunnen de huis moeders, dienst- en belmeisjes voor een en kele keer wel eens wat vlugger loopen mis schien. En als de besteller niet kan wachten, kan hij de cent ook niet terug ontvangen. Het zou in dit en dergelijke gevallen te veel aevergd zijn het publiek zelf de centen te laten terugbezorgen en, er zouden ook lieden kunnen zijn. die het terugbrengen van den cent op zijn beloop lieten en daar zou de Staat schade bij hebben. Daarom: postpen- ning. die voor het publiek geen waarde heb ben. Vooralsnog meen en we is de schei- automaat nog niet algemeen in gebruik, wat ongetwijfeld de vele negotiemenschen wel aan genaam zal zijn, die toch reeds door de bord jes: ,.aan de deur wordt niet gekocht" al meer tegenwerking zullen hebben dan hun lief is. Zeer waarschijnlQk gaaf men November, of in verband met de voorbereidende maatregelen een of meer weken na den eersten, een nieuwe verlaging der posttarieven in en wel voor brieven in binnenlandsch verkeer. Het brief port voor een brief beneden 20 gram wordt gebracht op 0 cent en dan krijgen we een nieuw tarief van 12 cent voor brieven mét een gewicht van 20 tot 40 gram Het minimum- nori voor monster-s in binnenlandsch verkeer wordt verlaagd van 5 tot 3 cent. Alle beetjes helpen. BUITENT, AND. Het „Volkbegohren". Beschuldiging van landverraad. De s'ommen der ambtena ren. Gebrek aan eenheid, ook tegenover het buitenland. De vloot conferentie in 1930. Vooroonferenties. Italië wil gelijk staan met de best be wanende mogend heid. De reis van Mac Donald. Geen bin dende afspraken tusschen Engeland en Amerika. Geruchten over Mac Donald's affreden tegengesproken. De Engelsche luchtkoiossus. Fransche rechtspraak. De naMorialitHt van Columhus. De zonder linge girricaard. Er moe'en in Duitschland tal van menschen zijn die in de resnl'aten van de Haagsche conferentie een opluchting hebben gezien en nog zien en die het plan-Young met een ze kere b'lllmoedfgheid aanvaarden, ook al legt fref nog verscheidene faren lasten op het Duitsche volk. lasten die toch anders zullen zijn dan die welke door de uitvoering van 't nlan-Dawes op het Duitsche volk drukte. Maar er zijn er, en ook in groot en getale, die van de toepassing van het plan-Young niets moe ten hebben, dat zijn de Duitsch-nationalen. ^oonis reeds vroeger gemeld werd. is de be doeling van Hugenherg e.s. een ontjvero tesren het plan-Young in den Rijksdag te brengen. De vorige week rijn de inschrüvingen begon nen oo de lijsten voor het Volkbegehren". Hugenberg en de zijnen zullen het minstens tot vfer millioen stemmen moeter brengen om rvtsorrisvet-n tPQe" het nian-Young in den RHVsdn<T «p hrpnpntv Vu ls Hugenherg nogal on+imistlseh en beweert dat hit als het tot een referendum gekomen is oo 20 millioen «♦Airmen voer riin ontwero zal kunnen reke nen. Over het algemeen fs er van de rfjida der huidige regeeringsautoriteiten veel tegen stand, wat ook te begrijpen is, alleen al daarom, omdat in het „Volksbegehren" heel krasse dingen gezegd worden. Een der para grafen er van beschuldigt den Rijkskanselier en de Rijksministers, die het plan-Young en dergelijke verdragen sluiten van landverraad. De Rijkspresident Hindenburg heeft dit als een onjuisten en persoonlijken politièken aan val gekenschetst De positie van de Rijks ambtenaren is ten opzichte van het ondertee keren van het „Volksbegehren" eenlgszlns moei lijk. De Rijkscommissie voor het „Volksbegeh ren" heeft er eens geïnformeerd hoe de re geering zou staan tegenover het onderteeke nen van het Volksbegehren door de amb tenaren, de rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft geantwoord dat, waar het „Volks begehren" tracht de houding van den Rijks president en van de Rijksministers als land verraad te brandmerken, de Rijksregeering niet in staat is en niet bereid de ambtenaren die door de onderteekening de grondwettige gren zen overschrijden, tegen de disciplinaire straf maatregelen der betrokken autoriteiten in be scherming te nemen. De ambtenaren moeten dus maai; weten wat ze te doen hebben. Uit een en ander valt op te maken, dat Duitsch land, dat zich op velerlei gebied ook op In dustrieel technisch gebied weer zoo weet op te heffen (ook de ..Graf .Zeppelin" getuigt daarvan) op bet gebied der binnenlandsche poll'lek nog allesbehalve in het mine is en dat met name dtfl eenheid, de eendracht, die zoolang tegenover het buitenland werd be tracht en nagestreefd, tenslotte toch. ook te genover het buitenland, nog heel veel te wen- schen overlaat. De verschillende mogendheden, die tot bij woning van de in Januari te houden vloot- conferentfe werden uitgenoodigd. hebben de ui'noodiping aangenomen. De Fransche regee ring beeft aan den Engelschen Minister van Rui'enTflrdsche Zaken Henderson, doen we- fen dat zij overtuigd is van bet nut van voor- Handen Purol bereidende besprekingen lusschen de vijf mo gendheden. Italië heeft den wensch te ken nen gegeven, dat het van te voren met Frank rijk wel eens van gedachten wi! wisselen. En Japan: de besle wenschen voor de te houden conferentie uitsprekende, gaf aan Engeland te kennen, dat het groote beteekenis hechtte aan de voortduring van de niet-formeele bespre kingen tusschen Engeland en Japan De mo gendheden willen wellicht elkaar eens pol sen voor ze samenkomen le Londen en Enge land en Amerika hebben al zooveel samen gepraat, dat het te begrijpen is dat de andere mogendheden ook wel van le voren een onder onsje willen hebben. Dan weten ze, als ze te Londen bij elkaar zitten, zoo'n beetje wal ze aan elkaar hebben als ze dit tenminste reeds niet al zoo ten naastenbij wisten. Mussolini heeft Indertijd verklaard, dat Italië bereid was een accoord te sluiten op voor waarde echter, dat de positie van Italië gelijk zou zijn en gelijk zou blijven aan die van de best bewapende mogendheid in Europa. Van een „best bewapende mogendheid" in Europa zal op die manier kwalijk sprake kunnen zijn, want de best bewapende is er uit den aard der zaak maar één en geen enkel land zal dur ven of willen verklaren, dat het zoo dolgraag die eene zou willen zijn, al mochten er dan ondanks alle beweringen van vredelievendheid en vredeswil ook meerdere zijn, die hel nog zoo kwaad niet zouden vinden als ze inder daad die „best bewapende" mogendheid kon den zijn. Mac Donald heeft zijn reis in Amerika volbracht. Naar gemeld wordt zou hij aan het eind dezer week naar Europa scheep gaan. Nogmaals heeft hij verzekerd, dat tusschen hem en Hoover inzake de vlootkwesties niets besproken is. dat bindend zou kunnen zijn voor Engeland of de Vereenigde Staten. Bin dende afspraken zullen alleen gemaakt wor den in Londen, in Januari 1930 Geruchten over een aanstaand aftreden van Mac Donald werden ook door of namens hem tegengesproken. Heeft Duitschland zijn „Graf Zeppelin", En geland heeft rijn R 101 het nieuwe luchtschip dat met zijn 50 passagiers (behalve de beman ning). proefvluchten gemaakt heeft. Of de En gelsche regeering ons Hollanders oók in de gelegenheid zal stellen met het kolossale lucht gevaarte kennis te maken. Van de bui'enlandsche rechtspraak, met name van de Fransche, hebben we hier in Holland toch maar geen flauw besef. Onlangs stond voor het assisenhof in een Fransche stad een student terecht, die een zijner medestu denten in een vuistgevecht had doodgeslagen. De aanleiding tot het vuistgevecht wasoen vrouw. De jury heeft den zeker bekwamen vuistvechter onschuldig bevonden éh. hij werd vrijgesproken, op grond van he' feit. dat hij geacht werd niet met voorbedachten rade ge handeld te hebben. Spanje en Italië betwisten elkaar de eer van Columbus hun landgenoot te mogen noemen, 't Gaat dus over de nationaliteit van Colum bus. Men zou kunnen vragen wa' het er tegen woordig nog toe doet. of Columbus een Itali aan geweest is of een Spanjaard, maar men schijnt het nu eenmaal te willen weten. Blij kens een pasgedane vondst in Italië zou Co lumbus inderdaad een Italiaan geweest z^jn. En dan pleit het toch voor de Italianen, dat doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedvergiftiging. Rei nig ze altijd dadelijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PUROI ze er zoozeer prijs op stellen, dat Columbus hun landgenoot is, ook al hebben zij dan van den wereldontdekker maar weinig of niets ge profileerd en al zi^ tenslotte de Spanjaarden met de winst, in casu met de door Columbus ontdekte landen gaan strijken. Blijft misschien nog de vraag, of het ei van Columbus van een Spaansche of een Italiaansche kip afkomstig was. Besluiten we met de mededeellng, dat de Meloneesche bladen vertellen, van een heel eigenaardigen gierigaard, die onlangs gestor ven is. De man heeft jaren en jaren lang rondgeloopen met zijn kapitaal op zijn rug, clw.z. verstopt in een kunstmatigen bochel, die hem tevens diende het medelijden op te wekken. Toen hij gestorven was, werd in de zeer bijzondere schatkamer een bedrag ge vonden ter Waarde van tien millioen lire aan bankbiljetten. Zijn mismaaktheid had hem wel veel opgebracht. A.s. Kondag Is geopend d© apotheek van: OC KEN BURG, BadbuktttrttO. A.s. Zondag is geopend de apotheek van. VAN DE GARDE, Korte Noordstjpaai, VLISSINGEN, van 17—24 Oct. 1929. OndertrouwdE. B. Vermeulen, 27 en M. L. A. Koopman, 23 j. GetrouwdP. Storm, 29 j. en A. C. P. de Waal, 26 j. B. Spuy, 28 J. en S. van Schijndel, 25 J. A. Appeldoorn, 23 J. en C. T. de Jonge, 20 J. Bevallen K- Polderman, geb. vaa Schaik d. A. C. Janssen», geb. Rottier, z. B. Gunter. geb. Slabber, z. A. M. van Rijssel, geb. Geeve, d. W. Kroon, geb. de Korte, d. A. Bo», geb. van der Windt z. M. Zeijlemaker, geb. Welling, d. OverledenB. Hofman, man van Tj. de Vries, 74 j. D. Lagendijk, d. 2 j. J. H. Steketee, z. 7 mnd. M. de Jong, jd. 88 j. J. Dingemanse, wede. van B. de Quelerfj, 81 J. MIDDELBURG van 17 24 Oct. 1929. OndertrouwdI. de Brufjne, 41 J. en C. Dlerx, 28 P, W. de Kraker, 28 J. en P. Keersemaker, 21 J. J. Verhage, 63). en i. Blok, 57 J. P. Hekelaar, 30 j. en C. W. C. van Woerkens, 26 Getrouwd t C. P. vaa Loenen, 25 j. en A. P. Davidse, 23 J. Stroo, 24 j. en C. P. Simonse, 22 j. J. Biramel, 23 en C. Polderman, 25 Bevallen W. N. Gillissen-de Mood, s. C. Lfndenberg-Lahr, z. M. P. Schou- Berwald, z. L. J. Damman-Maalstee, d. P. Prancke-Roth. d. -'J. Cornelisse-Min- derhout, z. E. Brantjes-Meuféglise, d. OverledenM. Westdorp, 69 wed. C. Pattenier J. H. Julianus, 62 geh. met P. Verhuist C. J. Crucq, 76 geh. met F. L. Klaassen. KRIJGT DAVENTRY JR EEN ANDERE GOLFLENGTE? Het schijnt dat men in Engeland al het mo gelijke in het werk stelt, om Daventry goed hoorbaar te maken zonder interferentie van Langenberg. Thans wordt er over gesproken dat Daventrv Jr. wellicht op 398.5 M. in plaats van op 479.2 M. zal gaan zenden. INTERNATIONALE LIJST VAN RADIO STATIONS. Een nieuwe editie van de Internationale lijst van radio-stations, waarin alle zenders in alfa betische volgorde van hun roepletters worden opgenoemd, is juist verschenen. De lijst ls uitgegeven door het internationaal bureau van den radio'elegrafischen dienst van de telegraaf- unie te Bern. STUDIE VAN LUCHTSTORINGEN MET BE HULP VAN BEELD-ONTVANGERS. Het Britsche Slough controle-ontvangstation heeft tezamen met de B.B.C. een reeks proef nemingen voorbereid waardoor men nadere gegevens om'rent luchtstorlngen hoopt te ver krijgen. Men zal hierbij als volg! te werk gaan Het station Daventry zal buiten de ge wone zenduren beeldui'zendingen doen. welke beslaan uit horizontale en verticale lijnen. Over geheel Europa zullen stations worden opgericht, welke deze beelden ontvangen. Wan neer. en in welke ma'e 'ucMstoringen hebben voorgedaan zal men duide'ijk op do ontvangen beelden kunnen zien. Alle onhangers zijn ge svnehroniseerd zoodat men do resultaten zal kunnen vergelijken en hierdoor ongetwijfeld belangrijke gegevens zal verkrijgen. STEEDS MEER LUISTERAARS. Het aantal luisteraars bedroeg in Dul'schland per 1 October 2.843.509. hetgeen 10.941 meer is dan op 1 Juli j.l.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7