DAMES! WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRlJDAo 18 OCTOBER 1929 No. 42. EEN' EENVOUDIGE AVOND-JAPON. Een japonnetje' om uit te gaan. Niet al te deftig, maar bijv. naar bioscoop, vereenigings- avondjes. etc. Als stof heeft men een groote keuze, want het model laat vrijwel alles toe. Men kan bijv. zijde nemen, maar even goed een soort velvet Het is glad en strak, doch het kan uit elke stof worden vervaardigd. De voornaamste garneering bestaat in het voorschootje, dat zwaar geplooid, sierlijk neer valt Het japonnetje zelf is nauwsluitend en alleen op de schouders wat ingenomen ter verkrijging van een zeer lichte ruimte. Een patroon kan men bestellen aan onze bureaux onder no. 131, in de maten 42, 44, 46, en 48. Prijs 55 cents. WIJ ZIJN VERWEND. Wie dit plaatje ziet en even naar het mandje met boodschappen kijkt zal misschien wel denken: „Wie zal er nu nog zoo gek zijn om alles zelf te gaan halen". En inderdaad, wij zijn wel erg verwend door de Hollandsche winkeliers, die den geheel en dag hun jongens op straat hebben, 's Morgen# om te „hooren" en 's middags om te „brengen". In het buitenland is dit vrijwel oreral nog heel anders. Zelfs of juist tn de groote we reldsteden. zooals Parijs of Berlijn, moeten de vrouwen werkelijk nog alles zelf halen. Dit is zeer lastig, vooral als men geen hulp in huis heeft en met kleine kinderen zit Het is dan soms niet anders mogelijk dan 's avonds de boodschappen te gaan doen, als manlief thuis is ea «en uurtje op kan passen. Dan is het bfj ons toch wel anders, watt Inderdaad wfj zijn verwend, en wel zoo erg verwend, dat wij vaak zeer onbillijk rijn voor onze leveranders. Zoo eischen wij bijv. van den groen ten boer om maar een voorbeeld te noemen dat hij beslist vóór twaalf uur bij ons is. haalt de man dit niet omdat hij zooveel te doen heeft en overal zoo lang wordt opgehouden, dan nemen wij na een paar dagen een anderen groentenman. Haalt die het wel, om steeds vóór twaalf uur bij oils te zijn, dan trekken -wij er ons echter geen steek van aan. dat hij nog meer klanten voor het middaguur moet bezoeken Kalmpjes staan wij over onze keuze na te denken en laten den groentenman geduldig wachten tot wij wat weten of het over den prijs eens zijn. Werkelijk dit alles is hoogst onbillijk en ook hoogst onvriendelijk. Hoe kan zoo'n groen tenman eigenlijk een weekgeld verdienen, als hij voor elk kwartje, dat hij ontvangt vijf mi nuten met paard en wagen stil moet staan? In het buitenland rijn zer er beter achter, daar zeggen ze heel vriendelijk: „Komt U het maar halen, mevrouw," voor brengen heb ben wij geen tijd". En mevrouw gaat. want zij weet niet beter of het hoort zoo. Laten wij er toch vooral aan denken de menschen aan de deur zoo vlug en zoo goed mogelijk te helpen. Zij moeten hun brood verdienen door van den een naar den ander te hollen en tijdverlies is hun grootste vij and. Werkelijk, iedere vrouw, die ook iets ▼oor het bes'aan van haar evenmenschen voelt, moet trachten haar leveranciers, die zoo vrien delijk zijn eenige malen per dag of per week san de deur te koenen, vlug en goed te helpen. DE NIEUWSTE MANTEL, EEN NAJAARSMANTEL. Een zeer royale en prettig zittende sport mantel voor meisjes en jonge vrouwen. Zware tweed-slof lijkt ons de geschikste slof. De mantel is zeer eenvoudig en kan zonder' moeite door iedereen worden gemaakt. De garncering bestaat uit een weinig stiksel op den kraag en op de ceintuur. Verder geven de opges ikte zakken en de kapjes, die zoo'n beetje de plaats van manchetten innemen voldoende afwisse ling. Mu s en handtaschje kunnen desgewenscht van (diezelfde stof worden vervaardigd. Zij be- hooren echter niet bij het patroon. Een knippatroon kan men bestellen aan onze bureaux onder opgave van no. 129, In de maten 42. 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. EEN KIND&BJASJE. Een jasje dat zoowel voor jongens als mefls- ies geschikt is. Het model is in beide gevallen precies eender, alleen sluiten de pandjes bij den jongen links over rech's en bij het meisje rechts over links. Dat .is het verschil, dat wij allemaal kennen. Het jasje zelf is ne'jes en eenvoudig. Een dubbel rij knoopen. eon p1atte kraag, kleppen over de zakken en een ceintuurtje in den rug. Hot is zeer geschikt voor kinderen van vijf tol acht jaar. Een patroon kan men bes lellen aan onze bureaux onder no. 130. Prijs 55 cents. LASTIGE WERKJES. Een van de lastigste werkjes waartoe een huisvrouw zich geroepen kan gevoelen is ze ker wel het z.g. behangen. Als er een vak is waarin de routine vrijwel alles uitmaakt is het vermoedelijk in de eerste plaats dat van den behanger. Zie hoe de vakman met eer paar halen van zijn borstel de rollen nat maakt, het papier dubbel s'aat, tegen den ladder op'oopt en floep..,, zijn baantje plakt. Doe hem dat eens na, U bederft voor meer geld aan papier dan de vakman ir^ uw huis zou verloonen. Er zijn zeer handige knutse laars, die letterlijk van alles kunnen, zelfs horloges repareeren en schoenlappen, maar die nochtans voor de behangerij, diep respect hebben. Hoe kom* da*** Heel eenvoudig. Het is te duur om het te leeren. Iemand, die het plan vormt zelf te behangen, moet den eersten keer op een 10 gulden meer kosten rekenen vanwege het pa pier, dat verknoeid wordt. Wie heeft daar lust in. Alleen de zeer lage vertrekjes kan men wel eens zelf doen, dat wil zeggen, als het patroontje eenvoudig is. Men handelt dan als de dame op hét plaatje. Zij heeft het korte baantje nat gemaakt en het in het midden een vouw gegeven. Na eerst het bovenste stuk goed aangeplakt te hebben, houdt rijL dit met de hand op de goede plaats en laat hèt onder ste deel ui! de vouw vallen, waarna zijj na tuurlijk vlug met haar borstel het papier te gen den muur plakt. Al is het baantje kort zal het toch nog niet meevallen. In kamers echter van een drie meter hoogte kan men het wérk beter aan den vakman over laten. Zulke lange banen krijgt men zonder fl noo'ige vakroutine niet netjes op den muur. Ook moet men zich in deri duur van het werk niet vergissen. Een behanger doet in één paar uur wonderen, maar een leek kan dat niet. Voor het beplakken van een heel klein kamertje kan men veilig op een flinken dag werk rekenen, als men het nog nooit eerder gedaan heeft. Allemaal factoren dus, die ons zullen aansporen niet a! Ie licht het beslui: te nemen om zelf te gam plakken. VERSIERT UW HUIS. Een glad stuk aardewerk, dat vooral niet po reus mag zijn, kan men vaak al Ier aardigs t- kleuren. Men maakt daartoe eerst den pot of de vaas schoon en droog. Vervolgens bnengl men de kleuren in een bonte mengeling aan. Het dessin kieze men natuurlijk zelf, maar het is vaak nog het mooiste als men maar kris en kras door elkaar kleurt. Men kieze bij voorkeur niet al te lichte kleuren maar zorg© er voor dat het meerendeel der kleuren uit donkere tinten bestaat, bijv. paars, rood en blauw. Heeft men de vaas aldus beschilderd, dan zet men haar eenige dagen op een stofvrije plaats waar zij goed kan drogen. Het komt er niet op aan of men voor dit werk waterverf of olieverf gebruikt. Is de verf eenmaól goed ge droogd dan moet men de vaas met een dun vernisje overhalen. Het vernissen moet zoo gelijk en zoo neties mogelijk geschieden, soms twee maal. Meestal echter zal één keer wel volstaan. Men heeft dan van een eenvoudig kruikje of prulletje vaak lets heel moois gemaakt, zon der noemenswaardige kosten of moeite. In de laatste mantel-modellen vinden wij weer een zweempje vain het z.g. tailor-made'' terug. Hel schuilt dezen keer echter hoofdza kelijk in den rug. waar men het sys'eem ge volgd heeft volgens hetwelk de ^hoerenklee ding wordt vervaardigd. Bij een jas van tweed of een andere zware stof kan Ui 'bijzonder mooi staan. Zie -slechts het plaatje, dat een zeer goeden indruk geeft van het effect dat de jas geeft. Eigenlijk -is ook de plooi van de heeren afgekeken. 'In de damesmode hebben wij zoo'n plooi tenminste nog niet vaak. gezien. Een patroon kan men bestelen aan onze bureaux onder no.- 132, in de maten 42, 44, 48 en 48. Prijs .-55 cénts. de lijd van een ,,grooié beurt" er is. Het lak werk Mij ft heel mooi als men hei eens in de twee c. drie weken even „opdoft" met een w.inigje witte was. Heel weinig slechts, net genoeg om :;el uit te kunnen wrijven, meer niet J~j iiSSl :A. Met water, zeep é.d, moet men niet aan lakwerk komen Évemnjn met amonta of an dere sterke oplossingen. Een tikje bijiwas en dan nog slechts spaarzaam opgebracht Is goed voor het glimmen en tast het lakwerk niet aan. 2 EMAILLE EN LAKWERK. Om emaille of lakwerk schoon te houdém, sloven de menschen zich doorgaans meer uit dan noodig is. Emaille aan een fornuis heeft natuurlijk iets meer te lijden dan aa-i andere voorwerpen. Hef wond' namelijk spoedig vet. Deze aanslag moet men zeker eenmaal per week even verwijderen. Men moei da-1 eers' even het emaille afnemen mei een la;>. welke in warm water is gedooph Daarna even droog wrijven en vervolgens nog eens behandelen met een heel klein beetje boenwas op een lap. In minder dan geen tijd glimt het emaille, dat het een* lust' is. Lakwerk, bijv. aan nachtkastjes of stoeltjes, moet men evenals alle andere meubelstukken nooit bij het stof-afnemen overslaan. Spoes re*m moe* men niet gebruiken, als Wij lh erinnerén aan de feestelijke her denking in 1930 van het 1000-jarig bèstasn v&a 's werelds oudste parlement het parlement va* IJsland, het Althing.. 1 Van 930 tot i262. het tijdperk van IJsland's onafhankelijkheid werden de bezittingen, in de openlucht gehouden, evenals met de unie meit Noorwegen tot 180Ö'. Later heeft men zich tan meer moderne methodes van vergaderen aan gepast. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat bij de feesten alcoholhoudende dranken niet verkrijgbaar zijn, want IJsland is volko men drooggelegd. Het spijt mij U niet te kun nen zeg gen. of die drooglegging nj^t slechts theoretisch, maar aok practische bet eekenis: heeft. Dat met een vk-t nog niet alles in het. reine is bewijzen ons v/ ji ck Vcroenigde Staten. OUTSIDER. O, wanneer komi .déjijd dat ieder man In elk paar oogeu een vriendengroep zal flezett, Geen menschenhart. eenzaam meer leven ka*. Geeft Uw kennissen, die nog geen abonné zijn, dit blad te lezen en wijst hen in 't bijzojoder op deze rubriek Hoe grooter het aantal abonr.é's "Ld meer lectuur kunnen geven

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6