C7& GROOTE VERLOTING Hoofdprijs 2 Stamboekkoeien P. VAN RADIO-NIEUWS Mooie Bladreuzel f 1.20 per K.G. Doorreg. runderlappen 60 ct.p.pnd Varkensgehakt 55 ct. per pond. TE NIEUW HELVOET Boekh. H. WEGELING Hebt U Drukwerk noodig DRUKKERIJ H. WEGELING VRAAG ENfAANBOD wegeling'S nieuwsblad van vrijdag ii October 1929 no. 41. (Vervolg) NOORDSTRAAT 68 VL1SSINGEN Lot*n a f 1.— verkrijgbaar, ook voor Wederverkoopers, bi] m RUBRIEK Tweede proef. Het is een bekend feit, dat een gloeiend gas de lucht z.g. ioniseert, d.w.z. geleidend maakt, door het uitzenden van onnoembare kleine, po sitief electrisch geladen deeltjes. Wij brengen weer een lading op onze miniatuurantenne, zoodat de kurken bolletjes weer een uitwijking vertoon en. Wij steken de kaars aan en om ze ker te zijn, dat het te demonstreeren effect niet door direoten invloed van de vlam op de kurken bolletje wordt veroorzaakt, brengen wij de kaars langzaam naar het onderste deel van het verticale stuk. Wij zien dan, dat reeds, voordat de vlam den metaaldraad geraakt heeft, de lading verdwenen is en de kurken bolletje* zijn samengevallen. Zooals wij boven reeds gezien hebben, is dit een gevolg van het feit, dat de lucht in de Hoe werkt een edelgaspatrooa? De werking van een edelgaspatroon is in dit geval te vergeleken bij een zich automatisch ontstekende vlam. Een dergelijke buis bevat 2 electroden (poolslukken), die elkaar niet aanra ken; in een atmosfeer van verdund edelgas, zooals Wjv. neon of argon, Tusschen beide omgeving van de vlam geleidend wordt. Hoe wij dit verschijnsel dienstbaar kunnen maken om een doeltreffende antenne-beveiliging te verkrijgen, zal verderop worden aangetoond. Derde proef. Bij deze proef heeft men noodig een zgn. edelgas veiligheid. Zoo men een dergelijke vei ligheid niet bij de hand heeft, zijn de beide vorige proeven reeds voldoende, om het verloop van deze proef te doen begrijpen. Wij brengen weer een lading op de kunst antenne. Wij nemen de edelgasveiligheid, welke met een warmen, drogen doek flink is afge veegd, in de hand en raken den geladen draad aan met een der contacten. Indien men deze proef neemt in een donker hoekje, zal men op het moment van aanraking een duidelijk zichtbare glimlicht-ontlading in de edelgaspa troon waarnemen. Na deze ontlading zijn de kurken bolletjes weer samengevallen, wat be wijst, dat de lading is afgevoerd* electroden bestaat hoegenaamd geen geleiding, zoolang de spanning tusschen de electroden van de huis oen bepaalde waarde, de doorslag spanning, niet overschrijdt. Zoodra dit echter het geval is, worden uit het gas electronen en ionen vrij gemaakt, die den electrischen stroom transporteeren. Zoodra een stroomdoorgang plaats vindt, worden door de electronen, die in botsing komen met de gasatomen meer ionen vrij gemaakt. Dit heeft tengevolge, dat er weer een grootere stroom doorgaat, waardoor weer meer ionen vrij komen enz., zoodat tenslotte een goed geleidende verbinding tusschen dp electroden bestaat. Door het afvloeien van de lading daalt de spanning. Men zou verwachten, dat bïj het weer bereiken van de doorslagspanning de ontlading zou ophouden; dit is echter niet het geval, de bedoelde spanning ligt enkele, tot enkele tien tallen volt lager dan de doorslagspanning!. Wij zien hieruit dus, dat een aan de antenne ver bonden edelgaspatroon een isolator is. zoolang de spanning van de antenne de doorslagspan ning niet overschrijdt, maar een directe verbin ding naar aarde vormt, zoodra de spanning op de antenne de waarde van de doorslagspan ning bereikt heeft. De stroom sterkte, welke met een passend edelgaspatroon kan worden af geleid, is zeer aanzienlijk. Met behulp van een edelgaspatroon kan men dus een vo'maak'e en automatische beveiliging van de antenne tegen overspanningen verkrfl<?en. De bekende PM'ips antenne-veiligheid berust op deze principes en is speciaal voor gebruik bij amateui^antennes geconstrueerd. PHILIPS IN T HEMELSCHE RIJK. We bevinden ons in een theetuin in een Chi- neesche havenstad. Veelkleurige lampions ver spreiden een tooverachtig licht, een zoete geur van chrysanten prikkelt op aangename wijze de reukorganen, geisha's met donkere, aman- delvormige oogen, gekleed in kimono's van ge bloemde zijde brengen geurige thee rond in kunstig bewerkte porceleinen koppen, geklep per van Chineesch schoeisel klinkt hier en daar tusschen de tafeltjes. We verwachten, dat binnen enkele oogen- blikken een Chineesch muziekstuk met gong slagen en vele scherpe quintem door den zwoe- len avond zal klinkenDoch er gebeurt iets geheel anders. Plotseling hooren we eén ras echte Amerikaansche hot-foxtrot. Het publiek is blijkbaar geenszins verbaasd. Enkele Chi- neesche jongelui, in Europeesch costuum, met groote, donkere hoornen brillen, neuriën zacht jes de melodie mede. De eigenaar van den theetuin komt voorbij. Ook hij is in Westersch costuum. We spreken hem in het Engelsch aan en vragen, waar dit uitstekende jasz-orkest eigenlijk is opgesteld. „O", antwoordt hij met een echt Chineeschen, breeden glimlach: „Dat is ons radio-ontvang toestel. We hebben reeds meer dan een jaar een Philips-ontvanger in gebruik, tot groote tervedenheid van het publiek. We streven er hier naar om de klassieke schoonheid van ons land te behouden, doch tevens het publiek te laten genieten van het comfort van de Wes- tensche techniek. Kijk, hier heeft U ons toe stel. We gebruikten in den beginne batterijen voor het leveren van den plaatst room maar sinds we eenige weken geleden bij het electri- citeitsnet zijn aangesloten, hebben we ons ook een Philips plaatstroom-apparaat aangeschaft. Hier heeft U de gebruiksaanwijzing, die in de Chineesche taal opgesteld is". We praten nog wat na en gaan vervolgens naar ons tafeltje in den tuin terug en bestellen een nieuw kopje thee. En temidden van een echte, oude Chineesche omgeving genieten wc van de muziek van een Philips radio-ontvang toestel made in Holland. BRÜNN KRIJGT 36 KW. Het station Brünn in Tsjechoslo wakije, dat op het oogenblik slechts met een energie van 3 KW. werkt, zal binnenkort worden omge bouwd, om een antenne-energie te kunnen leveren van 36 KW. De plannen hiertoe zijn reeds in bewerking, en men hoopt in het voorjaar van 1930 met het verbouwen gereed te zijn. Ook het studio-gebouw te Brünn vol doet niet meer aan de eischen; de P. T. T. zoeken een nieuw gebouw, dat voor het inrich ten van studio's gebruikt zou kunnen worden. VOLDOET DE BROOKMAN-P ARK-ZENDER? Het Londensche regionale station in het Brookman Park doet sinds korten tijd proef- uitzendingen. Het is begrijpelijk, dat ieder in woner van Londen, die een radio-toestel be zit, veel belang stelt in de resultaten, Welke met den nieuwen zender worden bereikt. In het algemeen kan men wel zeggen, dat de ge luidssterkte van het station voldoet. Vooral in het Zuiden van Londen* is men zeer tevre den. Op plaatsen, die slechts tien kilometer van den zender verwijderd zijn, ontvangt men met een modernen ontvanger reeds ver ver wijderde zenders zonder eenige storing. ARTISTIEK INGERICHTE STUDIO'S IN AMERIKA. Men heeft zich steeds moeite gegeven om de omnoepstudio's zoo in te richten, dat alle kunstenaars er zich op hun plaats zouden kun nen voelen. Het is gebleken, dat hieraan ech ter niet gemakkelijk voldaan kan worden. In de omroepstudio's te Gleveland heeft men nu door gebruik te maken van lichteffecten, een origineele oplossing hfervoor gevonden. Het is mogelijk om de studio's op zeer verschillende wijze te verlichten, waardoor men naar ver kiezing den indruk kan krijgen van een groot vertrek of van een gezellige kamer. UITZENDINGEN UIT EEN SYNAGOGE. Het sinds korten tijd werkende radio-station te Kosice in Polen zal zeer afwisselende pro gramma's uitzenden, die voor alle inwoners van het land interessant zullen zijn. Er zullen Poolsche, Hongaarsche en Russische uitzen dingen plaats vinden, terwijl er eenmaal per maand een dienst uit een synagoge aan de luisteraars zal worden doorgegeven. RADIO VOOR MILITAIREN. De Tsjechische schrijver Machar, die een hooge militaire functie in zijn land bekleed heeft, heeft onlangs in een interview een en ander gezegd over radio voor militairen. Hij is van opinie, dat niet alleen in elke kazerne- cantine een radio-toestel" behoort te worden opgesteld, maar dat er ook speciale uitzen dingen voor militairen moeien worden georga niseerd. Hij stelt zich voor, dat dergelijke uit zendingen zullen bestaan uit populaire mu ziek, humoristische en culhireele voordrachten. Voor alles moet echter het paedagogisch doel van de uitzendingen niet uit het oog worden verloren. Ze behooren zoo te worden samen gesteld. dat ze door militairen van zeer ver schillende ontwikkeling kunnen worden gevolgd De uitzendingen van den zender Leizig ko men sinds dit station op de door de Confe rentie te Praag toegewezen kortere golflengte uitzendt minder goed door dan voorheen. Door kleine verandering in de schakeling van den zender aan te brengen heeft men weliswaar eenigszins betereresul'aten verkregen, doch dexe zijn nog geenszins voldoende, Derhalve heeft men besloten binnenkort de energie met 5 KW. te verhoogen. r WARMTE EN ONWEER. Het jaar 1929 zal ons, voor zoover het dan het Weer betreft, nog lang heugen. Begonnen wij toet een frisch wintertje, ook het voor jaar was niet mis, terwijl de zomer eveneens vreemd was door zijn larfgé droogte. Lente en zomer van dit merkwaardige jaar hebben zich o.a. gekenmerkt door "het zeer sporadi sche voorkomen van onweerverschijnselen. De enkele onweersbuien waarmede de maand September inzette waren rijkelijk voldoende om den achterstand in te halen. Men kan tenminste eivlig aannemen^ dat er toen in twee dagen meer schade is aangericht dan anders in zes of zeven maanden.... Het merkwaardige is echter, dat deze elec- sche ontladingen niet, zooals gewoonlijk met name in dit jaargetijde het geval is, door een weersomslag werden gevolgd. lederen morgen opnieuw is de lucht onbewolkt en stijgt de thermometer op het warmste gedeelte van den dag tot een hoogte, welke in September slechts zelden eenig edagen achtereen wordt waarge nomen. De onweders der laatste dagen behoo ren dan ook tot de categorie der z.g. „warmte- onweders" welke geen weersverandering met zich brengen, zulks in tegenstelling met de veel uitgebreider front-onweders, die bijna zol der uitzondering een periode van belangrijke afkoeling en krachtige wesielijke wind inluiden.' Goedgekeurd bij Minitirfeel Besluit Wat kost een advertentie in deze rubriek Voor abonné'sop vertoon van kwitantie van 1—5 woor den 10 cent, ieder woord meer 5 cent. Voor niet-abonné's 1 tot 5 woorden 40 cent, de rest 5 ct, per woord. Advertentiën uit groote letter gezet en handelsadverten- tiën worden el 40 cent per regel berekend. Adres Bureau v. d. Blad of Br. no... kost voor iedereen 25 cent extra. löniiirj Half varken 300 pond. P. Joziasse, Zwanenburgsche weg Vlissingen. Strikken met waaiers. Bur. Wegeling's Nieuwsblad. Melkkar. Corbijn Veersche weg Middelburg. 5000 K.G. Koolrapen. M. Maljaars. Aagtekerke. Drachtige Zeug en zware big- gen. Janse Keizersbaan Soub. Erwtenstroo. W. Poppe, Meliskerke. Twee kalfvaarzen aan de rek. Krijn Boone, Arnemuiden. Sinaasappelkisten en touwen De Munck, Kortedelft F 12 Middelburg. Ongeveer 3000 K.G. Mangels. J. v. Maldegem Koudekerke Jonge ganzen en witte kool. ust Gaptngsahe weg Slachtgeit. Ritthem no. 35 Plattebuiskachel. P. Tange. Ritthem. O verdoeken. KruTen. Wattel T 215 O. Veersche weg Middelburg. Een nikkelen plattebuiska chel. Jac. de Visser Aagte kerke Omslagdoek en overdoek. A. G. Kruithof, Souburg si garenwinkel Kriel a ardappelen A. Verhage Aagtekerke 117. 700 witte bolkoolen. 100 roeden Suikerbietenkop pen. L. Meijers. Aagtekerke Een vaarskalf 7 weken, Sam. Maljaars Pz. Aagtekerke 850 K.G. poters met kriel. A. Jobse Lz. Aagtekerke Poters met kriel. Aagtekerke no. 86. Prima Ster appels A 101a Serooskerke. Ontsmettingspoeder v. tarwe< H. Clarisse, Serooskerke. Veerenbed. E. W. Flipse, Oostkapelle. Bonte en blauwe zetpoters.. A. Francke. Grijpskerke. Wegens verandering een jon ge en makke hit met brood wagen. J. Bastiaanse Grijpskerke drp Nieuwe Trekzaag f 4.-— Tuindorp D 84 Souburg. Drie slachtkonijnen. Braamstraat B 117 Souburg. 100 dakpannen. Middelb. str. A 281 Souburg. Twee vette vaarzen. J. Provoost Az., Domburg. Gebruikte Kinderwagen, en. 3000 kilo Mangels. Spoor str. A 96 Souburg. Twee witte melkgeiten. Ie en 2de dracht. Domburg E 115. Pathéfoon met 42 platen en een kachel. Bur. Wegeling's Nieuwsblad. Blauwe aardapp1 s t 2.50 per 70 K.G., witte aardappels f 1.75 per 70 K.G. J. A. van Leeuwen. Souburg. Mah. Secretaire ën geschil derde linnenkast. Westkapelle A 58. Plm. 2000 K.G. Mangels. W. Koole, Souburg. Poeljes, Winterjas en werk- flets. Kolvenierstr. 7 Vliss. Driehoekkachel en ijzeren mestkruiwagens. Smederij Ter Buttinge Grijoskerke. 2 melkbussen en me^zeof en Liter en een mestkruiwagen, J. Vroeke. Koudekerke Groene vulkachel, kamerka chel, eenpaardsploog. Taal, smid Middelburg. Kalfvaars en geka'fde vaars, en D/2 jarige merrie. P. Lampert Jz., Biggekerke Jonge vare koe, 2 vette kalve ren Torenzicht Tramstation Zoutelande. Nieuwe zwarte Bontmantel. Bur. Wegeling's Nieuwsh'ad. Carbidlantaarn. als nieuw. C. Franse Seisweg R 121 te Middelburg. Poeljes en Eenden. J. J. Kole Noord beek" Souburg. Witte boonstroo en mooie loopvarkens en biggen. W. Roel se Westkapella, Fokshond en Moorploeg. NFuw Erve. Rit'hem. Eind Oei ober half varken. M. Jansen, Zoutelande. Afval Appels. A 47 Serooskerke. 500 roode kool en aardappel- kistjes. Hugo Brasser, Koudekerkej; Speenkonijnen. Overjas. A. Midavaine. St. Laurens A 48 Zaaitarwe en Bevelanders v. veevoeder/ Graan maalderij Westkapelle. Een mooie, groene vulkacheT Gapinge B 17. 1 driehoekkachel, 1 paar'gou- den knoópen, 1 p. klapstuk ken. 1 zwarte winterrok. M. Geldof, winkelier Seroos kerke (W.) Plat wagentje. Simpelaar S*?i Simpelaar Seisweg M'burg. Kalfvaars. C. Vader, Grijpskerke. Een Kalfvaars rek. 19 Oct/5 Kr. Verhage, Koudekerke. Stierkalf L. Meijer. Zoutelande. Een mooie groene vulkachel. Groote Abeele A 233. Vier gemeten peekoppen. E. MeuLn^evg Langeviele- singel Middelburg Stierkalf. H. Brasser. Koudekerke. 8 Poeljes Domb. Schuit- vlot Q 212 Middelburg Verplaatsbaar varkenshok. J. Sanderse Kareisgang Mburg Goudreinetten. A. Jansen. Koudekerke. Kriel en poters. J. Sanderse Karei sgang Mburg

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 8