2e BLAD Van Week tot Week PUROL PUROL er op! Brandwonden Kloosterbalsem BURGERLIJKE STAND WÊÊÊÊÊ^^M Bleten rooien W erl*U „Geen goud zoo goed" Dit moet Uw eerste gedachte rijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneert MIDDELBURG van 3 10 October 1929 OndertrouwdJ. G. Rozendaal 22 en M. C. Vergouwe 23 j. Stroo 24 en C. P. Simonse 22 J. C. P. van Loenen 25 en A. P. Davidse 23 Getrouwd W. Vermeulen 24 j. en M. Roskam 20 j. W. M. Groenewegen 28 j. en C. |anse 24 j. B. v. Mourik 23 j. en A. C. h. Mant» 24 j. BevallenK. Keulemans—-Flips© z. G. A. Suurlana—van Eeden z. L. J. Scheers—van Meir z. Versluijs—Ale- wijnse z. OverledenL. Harpe 85 j wede. A. Lou werse van Tarenhove 7ó j tfeh nu t A.Franse B. C. v. Heiculesböj. ong.h. zoon F. H. Umbgrove 61 geh. met M. v. d. Moolen C. Rommens 47 j. gesch. van K. de Jonge. OOSTKAPELLË over September 1929, BINNENLAND. Giesen-Nieuwkerk. Als film? De dood straf. Verblindend licht. Een slacht offer. Leidens ontzet. Haring en witte brood. Jubileum der K.L.M. Weinig ongelukken. Middel tot verbroedering der volken. De „Graf Zeppelin" boven ons land. Herinnering aan de vluchte lingen uit België. Ook een monument voor Nederland In 1930? Te schenken uit politieke overweging? De Giesen-Nieuwkerk heeft sinds eenige maanden veler belangstelling gewekt en gaan de gehouden tot aan het einde: de invrijheid stelling der beide mannen Klundert en Teu- nissen, die eenige jaren in de gevangenis heb ben doorgebracht en tenslotte de vernietiging van het vonnis, dat hen beiden in de gevange nis bracht Op veel en velerlei wijzen is de zaak Giesen-Nieuwkerk bezien. In elk geval is de afloop een triomph voor degenen, die er zich voor gespannen hebben de revicie te doen verkrijgen en, niet het minst een triomf voor dc beide verdachten. De vernietiging van het veroordeel end vonnis in verband met eenige feiten, waarop die vernietiging berust heb ben zoo hier en daar de kwestie van de dood straf weer in het brandpunt der belangstel ling geplaatst en van sommige zijden is er met nadruk op gewezen, op de gunstige omstan digheid, dat in het onderhavige geval de beide onschuldig, althans op geen goede gronden veroordeelden, nog leefden en dus alsnog recht doen mogelijk was. Al kort nadat de behandeling der zaak in het laatste stadium was gekomen, werd ge meld, dat er een film vervaardigd zou, worden naar aanleiding van het gebeurde. Als we ons wel herinneren hebben de hoofdpersonen in de raak geweigerd op te treden in de film, als amusementsfilm, speciaal bedoeld, als attrac tie- of sensatiefilm. Waar ze, o.i. gelijk aan hadden. Er is in ons land zoo goed als daarbuiten al heel wat gesproken en geschreven over de verblindende autolichten, 't Is wel ieder be kend, hoe de wandelaar of fietsrijder zich gevoelt, wanneer hij op een donkeren weg te staren komt in den hellen lichtglans van een paar autolichten, die tijdelijk dengene, die er gedwongen is in te kijken, de oogen verblind, om hem daarna weer even plotseling in vol slagen duister achter te laten. Dat de verblin dende lichten inderdaad noodlottig kunnen zijn is dezer dagen weer gebleken in de buurt van Nijmegen, waar een wandelaar het slachtoffer werd. doordat een bestuurder van een auto verblind door het felle licht van een andere auto, die hem tegemoet reed. Een ongeluk ligt In een klein hoekje, maar zelfs daar waar ove rigens ruimte genoeg is kan het verblindende licht, dat toch volgens sommigen niet strikt noodig is, ongelukken veroorzaken. Men kan op een oogenblik te veel van het goede krijgen, ook van het licht De Leidenaars hebben de vorige week de traditie getrouw, hun drie-Octoberfeest ge vierd. Maar ditmaal heeft het weer, zich van die traditie eens niets aangetrokken. Doch het feest is niet in het water gevallen, de his- torischen optocht althans niet Zelfs de alas- trimgevallen hebben weinig of niet storend ge werkt op de drukte der feestelijkheden. De Leidenaars hebben weer eens extra hun stads huis met zijn carillon gemist Aan een ruim twee duizend personen werd „haring en witte brood" uitgereikt. Of de Leidenaars ook huts pot hebben gegeten, 't Begint er zoo zachtjes aan de tijd voor te worden, al zal het de vraag zijn of de Leidsche hutspot uit den jare 1574 ons wel bijzonder smaken zou, waar de aardap pelen, die toen nog onbekend waren er aan ontbroken moeten hebben. Dezer dagen jubileerde de K. L. 31., zij her dacht haar tienjarig bestaan. Afgezien van allw> lei andere redenen tot jubel, is fret zeker als iets zeer belangrijks te beschouwen, dat de K. L. M. in het afgeloopen decennium slechts weinige ongelukken te boeken had. Zij verkreeg reeds een wereldvermaardheid en voorzeker dankt zij het niet het minst aan de stoutmoe dige Holland-Indiëvluchten. En, op haar wijze draagt de K. L. M. iets veel of weinig bij tot de verbroedering der volken. De gedachte aan de prestaties der K. L. M. brengt ons vanzelf op de Zeppelin vlucht Deze week zou, volgens desbetreffende berichten de „Graf Zeppelin" een vlucht over Nederland maken. Velen zullen zich nog wel den voorgan ger van de „Graf Zeppelin" herinneren de „Parcival", die indertijd als een reusachtige sigaar wat zwaar en dik over ons land trok en begrijpelijkerwijs toen reeds veel be kijks had. al wisten we toen nog niet, welke een vervolmaking we aan Duitsche energie en ondernemingsgeest ook in dezen te danken zou den hebben, waar van de „Graf Zeppelin" het product is. De verschillende kwesties tusschen België en Nederland zijn nog steeds hangende. Blijkens een bericht in de Belgische „Standaard" zou In een vergadering van den Belgischen minister raad door den Minister van Buiter.landsche Za ken verklaard zijn. dat tengevolge van de ge- spreklten, welke hij te Den Haag en te Genève met leden der Nederlandsche regeerfng heeft g*had. er een opluchting, een zuivering had plaats gehad in de politieke atmosfeer tusschen wide landen. Voorts zou aan de zijde van Ne derland een sterke neiging zijn om met België tot een overeenkomst inzake de hangende kwee- te eer*ton Wfernft reu - en- WEGELING'S NIEWWSBLAD TAN VRIJDAG 11 OCTOBER 1929 No. 41. ONZE HELDEN. Zoo lang een volk zijn helden eert, Kan 't zegt men niet vergaan Of 't waar is, wie zal 't zeggen, dus, We nemen het maar aan, We hebben geen De Ruyter meer, Geen Tromp en geen Piet Hein, Toch hebben we wel helden, groot Waar trotsch wJ op kunnen zijn. Vast staat en trouw, „de wacht aan zee", En dreigt er soms gevaar, Dan kloek van lijf en fier van geest Staan onze helden klaar. Een monument wordt opgericht, Bij Helder zal 't verrijzen. Dat is een daad van piëteit, Elk zal die zeker prijzen. Een monument, voor mannen kloek, Die vielen in 't gevaar, Maar ook voor hen, die aan de kust Met mannenmoed staan klaar. Die mannen zelf, zij stichten zich, In 't hart van iedereen Een onvergank'lïjk monument, Dat 's meer dan brons of steen. „De "vracht aan zee" staat moedig pal, Wel ieder moet het weten Dan werden op hun ouden dag Die helden niet vergeten. FOREST. gemaakt mogen worden, dat de Belgen, althans de Belgische regeering ons nogal van goeden wille hebben bevonden. Welnu, de Belgen zijn insgelijks van goeden wille. Het Belgische blad de „Independance Beige" merkt in een artikel op, dat België een gedenkteeken heeft opgericht in Zwitserland en in Spanje als blijk van er kentelijkheid voor de vele zorgen welke ge noemde landen zich in de oorlogsjaren ge troost hebben ten behoeve van naar die landen gevluchte Belgen. Het blad vraagt of het niet gewenscht zou zijn ook in Nederland een mo nument op ie richten ter herdenking van de hulp van de veie duizenden Belgische vluch telingen hier te lande geboden, laten we er bij voegen gul geboden. Nietwaar, in gedachten zien we ze weer onze dorpen en steden bin nentrekken. de scharen van mannen, vrouwen en kinderen, van veel, ook van het allernoo digste verstoken. Genoemd blad meent, dat een gedenkteeken als bedoeld, opgericht zou kun- aardappelen rooien en andere landarbeid veroor zaakt kloven In de handen en maakt ze ruw en pijn lijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60, en 90 cent nen wordenin 1930. het jaar waarin België zijn honderdjarige onafhankelijkheid denkt te vieren. We meenen. dat het Nederlandsche volk wel zoo verstandig is. den Belgen hun pret over die onafhankelijkheid te gunnen en 't zou wellicht menigeen het hart blijder doen slaan als juist in 1930 de Belgen ons een herinnering wilden schenken aan de dagen, waarin ontegen zeggelijk de Belgen hebben kunnen ondervin den. dat Hollandsche gastvrijheid meer dan een klank of gebaar is. Maar het blad, de „Ind. Beige" de wenschelijkheid van een hier te nlaatsen monument onder de Belgische oogen brengende, vraagt of het uit „een politiek oogpunt" niet gewenscht zou zijn een monu ment op te richten, ook in Nederland. Men zou kunnen zegden, dat deze bij voeging toch waar lijk irts afdoet van de waarde van het monu ment, In elk geval zou ons land het „uit een politiek oogpunt" heel dankbaar kunnen aan vaarden. ïntusschen, het monument is voorals nog niet aangeboden. Ons land behoeft zich dus over het al of niet dankbaar aanvaarden nog niet druk te maken. BUITENLAND. De dood van Stresemanm Te midden van zijn werk gevallen in moeilijke tijden. Het werk niet bekroond gezien. Mac Donald in Amerika. Geen verband tusschen Amerika en Engeland bedoeld. Misverstanden uit den weg ruimen." Fransche bezorgdheid. Achteruitgang in zielental. Functies aan buitenlanders. Engeland en Rusland. Een gevaarlijk geschenk. De plotselinge dood van den DuFsehwi Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Strese- mann heeft de politieke wereld van Europa opgeschrikt. Hoe kort nog is het geleden, dat hij. Dr. Stresemann, in onze residentie aan wezig was. om daar op de bres te staan voor de Duitsche belangen. Hoe kort geleden moet hij zich nog in dien zin geuit hebben, dat hij hoopte nog een paar jaar te mogen leven om de algeheele toenadering tusschen zijn land en Frankrijk bereikt te zien. Het heeft niet zoo mogen zijn. Midden in zijn werk is hij wegge rukt op een voor Duitschland moeilijk oogen blik, waarvan de laatste conferentie, welke hem Dr. Stresemann. ofschoon ziek, uit zijn woning lokte. De binnenlandsche politieke situ atie in Duitschland is in verschillende opzich ten niet zoo heel rooskleurig. In de eerste plaats niet, omdat naast het streven om door de aanvaarding van het plan-Young o.a. mede te werken ook aan het bereiken van de toena dering tusschen Duitschland en zJjn voormalige vijanden, zich in Duitschland een verzet tegen die aanvaarding heeft geopenbaard. Maar ook omdat er in de binnenlandsche nolitiek enkele punten waren, waarvan het nog de vraag was vtirm** Fe* - f* d* schillende partijen nogal verschil van meening was, is dat der werkloosheidsverzekering. Deze laatste eischte namelijk van de schatkist offers, die naar de meening van velen te hoog waren en voor de schatkist niet langer te dragen. De regeering was nu gekomen met een paar ontwerpen, welke herziening van het bestaande stelsel beoogden. De Duitsche Volkspartij, de partij van wijlen Stresemann betoogde de nood zakelijkheid van verlaging der uitkeering en was van meening, dat van een premie-verhoo ging geen sprake kon zijn. En, de eeigen partij van Stresemann dreigde tegen te stemmen als de regeering bij haar plan bleef, waarbij ook een zij het ook voorloopige verhooging der pre mies was inbegrepen. En op den laatsten dag zijns levens, heeft Stresemann de Rijksdagfrao- tie van zijn eigen partij om zich heen gehad om haar te overreden, de regeering niet in moeilijkheden te brengen. Wat hem gelukt is. De Duitsche Volkspartij blijkt begrepen te heb- zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akkers Kloosterbalsem er iïp Verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. ben, dat de voorbereiding en de uitvoering van het plan-Young aan de regêering al werk ge noeg geeft De Duitsche Volkspartij heeft zich bij eindstemming over het bedoelde ontwerp van stemming onthouden en het regeerings- ontwerp was gered. In den vroegen morgen, volgende op den dag, waarop S resemanu zij partijgenoolen er toe wist te brengen, de re geering niet in moeilijkheden te brengen is hij, Dr. Stresemann plotseling overleden. Met hem is een stoere werker heengegaan, die zich mocht verheugen in het vertrouwen van velen in en buiten zijn land. Hem waardig op te volgen zal misschien niet zoo'n gemakkelijke taak zijn. De vraag is, hoe ver de eenheid van de Duitsche regeering nog gaan zou, indien de buitenlandsche aangelegenheden eetns niet de noodzakelijkheid in zich hadden de regeering eendrachtig te doen blijven. Een noodzakelijk heid, waarop Dr. Stresemann op zijn laatsten levensdag nog wel extra gewezen zal hebben. Zondag heeft onder enorme belangstelling de uitvaart plaats gehad is een groot Duitsch staatsman ter aarde gedaald. De twee jaren, welke hij nog gewenscht had om het vredes werk. zooals hij het zag en naslreefde te voltooien, ze zijn hem niet vergund geweest Ongeveer aan het eind der vorige week is de Brifsche premier, Mac Donald, in Washing- ion aangekomen en hij heeft er geen gras over laten groeien, maar is reeds den dag na aan komst de besprekingen met president Hoover begonnen, besprekingen, die in de eerste plaats ten doel hebben de vriendschap tusschen Ame rika en Engeland te bevestigen, ofschoon niet bepaald een bondgenootschap tusschen de bet- de landen als resultaat der besprekingen ver wacht moet worden. Want, heeft Mac Donald ook gezegd, de besprekingen welke hij zou gaan voeren, waren niet tegen anderen gericht. Men zal zooveel mogelijk trachten de misverstanden met andere landen uit den weg te ruimen. En, 't is bekend, in 't bijzonder zal het maritieme vraagstuk een punt van besprektng uitmaken. Het zal nu van de andere mogendheden, o.a. van Frankrijk en Ilalië afhangen of het mari tieme vraagstuk met succes wordt aangesneden en in rijn geheel aan een diepgaande bespre king wordt onderworpen. Wellicht heeft Mac Donald's verklaring, dat geen Engelsch-Amerikaansch bondgenootschap bedoeld wordt, in sommige landen een gerust stellenden indruk gemaakt wordt. Er wordt wel eens beweerd, dat Frankrijk bevreesd is voor een herhaling van vijandelijk heden, van de rijde van Duitschland en dat Duitschland te eeniger tijd. als het de kans schoon ziet. eer op uit zal trekken om revanche Als men zoo nu en dan dee morgens slechts ©en weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door het haar onmiddellijk daarin opgenomen en het ge- Ivolg hiervan is dat Uw haar mooier en dikker wordt Jen bovendien na het kammen den geheelen dag keurig Iblijft zitten. Dezer dagen is in Engeland het aanknoopeo van betrekkingen met Rusland weer aan de orde. Reeds eenige maanden geleden heeft de Britsche regeering met nadruk er op gewezen, dat van een aanknoopen van de betrekkingen met Rusland in geen gevel sprake zou kunnen zijn, wanneer niet de Russische regeering de belofte gaf, dat in den vervolge geen commu nistische propaganda mper gevoerd zou worden op Britsch grondgebied. Thans moet dan, blij kens een officieus bericht die belofte door Rusland gegeven zijn. Ei moet lunchen Enge land en Sovjet-Rusland nu een overeenkomst bereikt zijn. welke blijkens minister Henderson de beide landen nader tot elkaar gebrajehtj heeft, dan ze in jaren geweest rijn. Het heeft, nadat de oorlog feitelijk afgeloo pen was, lang geduurd voor de laatste mijnen uit zee waren opgevischt. Heel l^ng na het sluiten van den vrede las men af en toe nog van „mijnen" die hier of daar werden opge pikt Men zou nu echter zoo zoetjes aan willen gelooven dat het laatste restantje van het ge vaarlijke oorlogstuig, dat overal verspreid was, wel onschadelijk gemaakt zou rijn. Toch bleek onlangs, dat dit nog niet het geval is, althans niet met het oorlogstuig, dat te land aan het zwerven was geraakt. Op een markt In Brussel werden door iemand drie „leege" granaten gekocht, welke de kooper als herinnering aan Vlaanderen aan iemand ten geschenke wilde gever.. Doch bij nader onderzoek bleek, dat d» granaten nie leeg maar nog terdege gevuld waren. Een geschenk om van te huiveren. VLISSINGEN van 3—10 October 1929. Ondertrouwd: M. Theune 26 j. en L. C. Stroo 26 j. M. Goote 26 j. en D. C. Luilwieler 25 j. Getrouwd: P. Minderhoud 26 j. en J. van Gelderen 23 j. M. P. Meulblok 26 j. en M. Hendrikse 26 j. J. Salverda 22 j. en S. M. P. van Rosevelt 21 j. Bevallen: C. Dellebeke geb. Dulne d. A. van Hoorn geb. van Bael z. J. Leeuwenburg geb. Verbeek d, J. Buijs geb. Cremers z. E. M. J. Nleboer geb. Manse d. M, Sommeajer geb. Ie Feber d. F. Loesberg geb. Kokelaar d. J. Houweling geb. Jilleba z. J. A. E. Bostelaar geb. Wage d. te nemen, en die vrees wordt in verband ge bracht ook met het feit, het in Frankrijk zeer betreurde feit, dat het aantal geboorten daar te lande achteruitgaat, terwijl het aantal sterf gevallen toeneemt. Vermindering dus van zie lental aan beide kanten. Van deskundige Fran sche rijde wordt beweerd, al behoeft men van een ontvolkt worden van Frankrijk nog niet te spreken, dat een vergelijking tusschen Frankrijk en die landen, waar de bevolking nog steeds toeneemt, leert, dat Frankrijk leelijk achteraan komt Niet alleen, dat dit niet prettig is met het oog op een mogelijken oorlog, er is nog een andere reden, waarom Frankrijk den terug gang van rijn bevolking wel betreuren moet. Frankrijk heeft een uitgestrekt koloniaal bezit en de steeds doorgaande achteruitgang van het zielental doel vreezen, dat op den duur voor dat koloniaal bezit niet genoeg Fransche ar beidskrachten beschikbaar zullen rijn. En dan zal er ook door Frankrijk toe ove-gegaan moe ten werden belangrijke func'ies af te staan aan buitenlanders. Of het al zoover is. det is ons niet bekend, maar da' de mogelijkheid l:i de toekomst bestaat is wel aan te nemen. In elk •eval fs de Prsnseh# beenrgdh*td verklaarbaar. SEROOSKERKE over September 1929. Geboren5. Jan Gerrit Hendrik zoon van Abraham Schout en Adriana Vertregt. 10. Cornelia Johanna dochter van Jan de Visser en Maatje Simonse 23. Clazina dochter van Cornelis Christiaanse en Clazina Cornelia de Visser 22. Adriaan zoon van Pieter Wille boord se en Jacoba Boone 26. Catharine Ma ria dochter van Pieler den Hollander en Ca tharina Louwerse. Geboren: Jan zoon van Gillis de Visser en Catharina Willemse Elisabeth dochter van Pieter Jansen van Rosendaa! en Maatje de Kam Tannetje dochter van Andries de Visser en Johanna Cornelia Louwerse Pieter zoon van Jan Janse en Jannetje de Kam. Ondertrouwd: Jan de Voogd 26 j. jm. en Anna Roose 22 j. jd. Antheunis Maranus 25 j. jm. en Adriana Spruljt 19 j. jd. Getrouwd: Lein Verhage 49 j. weduwnaar van Dina Westerbeke en Neellje de Bree 43 j. jd. KOUDEKERKE over September 1929. Ondertrouwd: J. Joziasse jm. 28 j. en D. Goedbloed jd. 25 j. D. A. de Visser jm. 25 j. en M. C. Maas jd. 24 j. Getrouwd: W. Ova jm. 23 j. en M. Ivoppejan jd. 23 j. A. de Wijze jm. 22 j. en E. Jobse ja. 21 j. P. W. A. Schelp jin. 27 j. en J. C. de Btyk jd. 20 j. Bevallen: A. de Kam geb. de Kraker d. S. Stroo geb. de Potter z. L. van Sluijs geb. Melis z. M. A. Brasser geb. Corbijn d. M. Dourle^jn geb. Oele d. A. de Lange geb. Dekke d.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7