•Wfc KINDEÈHOEDJES. VOOR DE GASTVROUW. HERFSTMODE. BEDTIJD. Groote gezinnen worden hoe langer hoe zeldzamer. Kon men .vijftig jaar geleden ge voegelijk aannemen dat het gros der gezinnen uit meer dan zeven personen bestond, tegen woordig is dit getal vrij wat minder. Het vreemde van de zaak is echter, dat de tegen woordige moeders met twee of hoogstens drie kinderen, harder over hun drukke werkzaam heden klagen, dan de moeders der vorige ge neratie, die er meestal acht of tien te ver zorgen hadden Dit is, wij zeggen het dadelijk, echter niet •ls een verwijt aan het adres der tegen woordige moeders bedoeld. Misschien staan zij des ochtends wal later op, dan haar voor gangsters maar daar staat tegenover, dat zij wellicht ook wat late* naar bed gaan. De hoofdzaak is dat er tegenwoordig vrij wat meer tijd aan de werkelijke verzorging der kleintjes besteed wordt. Daar werkt alles toe mede. In de eerste plaats de vele kinder-kli- nieken, waarheen de moeders vaak elke week een keer heen om nuttige raadgevingen en wenken in ontvangst te nemen. Verder houdt moeder zich ook in huis veel meer met de kinderen bezig; zij gaat het kruipen tegen, begint veel vroeger met het aanleeren van manieren enz. Een nadeel is echter, dat de kindertjes van tegenwoordig vaak te veel verzorgd worden, zoodat zij bijv. in de ontwikkeling van hun zelfstandigheid ten achter blijven. Dit was juist een der goede zijden van de groote ge zinnen. De kinderen waren veel meer op zich zelf aangewezen en leerden zich al vroeg door allerlei moeilijkheden heen te slaan. Moeder had het ook niet zoo heel druk als men tegen woordig denkt. Als het bedtijd was, bijv. moest de oudste de jongste helpen en bij het opstaan des morgens ging het evenzoo. Werden de kinderen iets ouder. bijv. de jongste vijf of zes, dan wist een handige huismoeder al gauw de waarheid van het spreekwoord „vele han den maken licht werk" aan te toonen Daarom moet ook in kleine gezinnen ge tracht worden de kinderen zoo vroeg mogelijk van alles en nog wat te leeren. Anders zou het kind er beslist nadeel van ondervinden dat het uit zoo'n klein clubje komt, want en dit staat nog steeds vast de beste kinderen komen uit de groo'ste gezinnen. Alhoewel dit gezegde wat erg „algemeen" aandoet, is het voor tachtig procent zeker waar. De kleine gezinnen leveren dik wij's zwakke, twijfelmoe dige, bekrompen kinderen af. Dat kan ieder een zelfs in zijn naaste omgeving wel consta- teersa. De mode In handschoenen wordt niet door iedereen gevolgd. Er zijn vrouwen, die het erg spijtig zouden vinden indien zij niet met de mode meekonden voor wat haar andere.kleeren betreft; de handschoenen kiezen zij echter elk jaar naar dezelfde modellen en dikwijls: van dezelfde stof. Als voorbeeld noemen wij de glacé's. die mode of geen mode, door honder den jaar in jaar uit gedragen worden. Met handschoenen gaat dat heel goed. Er is niets vreemds in om aan hetzelfde model vast te houden, hetgeen men van andere dingen niet zeggen kan. In een japon van acht jaren geleden loopt iemand nu voor aap. De hand schoenfabrieken rekenen daarop en daarom is het aantal nieuwe modellen dat jaarlijks of eens in de twee jaren verschijnt, meestal maar klein. Het gevolg is dan dat het mode-model door zeer velen wordt gedragen. Voor het a.s. seizoen zijn de twee hierboven afgebeelde dessins wel de vornaamste. Er zijn natuurlijk nog wel wat variaties, maar dat is werkelijk de moeite niet. De lange polskap heeft men behouden, alleen is dikwijls het model wat gewijzigd. Zoo bijv. bij het onderste van de twee modellen, waar EEN HUIS-BLOUSE. Deze fraaie blouse is feitelijk voor eiken leeftijd geschkti. Ook kan men onverschillig welke kleur kiezen. Het gaat slecchts om het model. Dit nu is betrekkelijk eenvoudig. De halsopening is vierkant met een lint afgewerkt en met een knoopje gegarneerd. De mouwen zijn eveneens met manchetjes van hetzelfde lint afgewerkt en ook met een knoopje gegar neerd. evenals de ceintuur. Voor de ruimte tnen zien hoe de kap êbn soort logamouw sluiting heeft. Nog juister zeggen wij het mis schien, door te spreken van een heeren-man- chet. Manchetknoopen zijn er echter niet bij. De sluiting geschiedt gewoon door middel van een bol of plat knoopje. Het knoopsgat is nauw doch loopt uit in een rond gaatje. Ver der is de handschoen met eenig stiksel gegar neerd. Het andere model van onze teekening heeft pen kap. welke van boven aan één kant open is. Hier geschiedt de sluiting, zeer practisch, door een elastiekje, dat zijif werk vanzelf doet, doordat het om den pols sluit. Dit laatste mo del vinden wij beslist het fraaiste,, niet in het minst door de groote eenvoudigheid, welke men hier betracht heeft. Het model is ondanks dat of misschien juist tengevolge daarvan, bijzon der chique. Deze modellen leenen zich, o.i. het best om uitgevoerd te worden in pot-de-SuMe Of de fabrikanten dit echter hebben gedaan weten wij niet zeker. Misschien hebben zij het oog laten vallen op een andere stof. Enfin, dat zullen we wel eens zien als men er ,mede in het openbaar verschijnt. is gezorgd door eenige zeer kleine plooitjes of liever gezegd ..Inneemseis". Een patroontje voor deze blouse kan men aan onze bureaux bestellen onder opgave van het nummer 126 in de maten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. WAAROM MEN MINDER IN DEN ZOMER DAN IN DEN WINTER EET? Het is een onweerlegbaar feit, dat wij des winters meer eetlust hebben dan in den zomer. Men schrijft dit wel toei aan de overstelpende warmte of aan de grootene hoeveelheid vloei stoffen, die wij verbruiken. Maar geen dezer redenen geeft een echt wetenschappelijke oor zaak aan. Immers, men weet. dat de lichaamstempera tuur van den mensch in normaal gezonden toe stand buitengewoon standvastig is en altijd hooger dan de omringende lucht, i ten minste in gunstige landstreken. Die temperatuur k»m alleen gehandhaafd worden door de verbran ding. die er in ons organisme plaats heeft en waartoe ons voedsel de brandstof levert. Het is dus heel natuurlijk, dat de hoeveelheid be- noodigde brandstof bij koud weer grooter ls dan bij warmte, wat zich onmiddellijk omzet in een evenredige vermeerdering van onzen ©etluat. Het jasje van dit pakje is zeer kort ew tame lijk strak. Men kieze er bij voorkeur een don kere stof voor, zelfs zwart. Het model is ge heel van de vroegere Leeren-mode afgekeken. Twee-rij knoopen en zéér lange revers. Schuin* zakken. De mouwen zijn tamelijk nauw. Hierbij ;s het dus zaak da! men het patroon goed past ^vorens men tot knippen der slof overgaat. De rok is van een wollen stof met ©en flinke Scholscho ruil. Natuurlijk kieze men bij het donkere jas.jp geen al te lichte stof voor,den rok. Het knippa:roon kan men beSlelTed 'aan onze bureaux onder no. ïl25, in de majep !2, 44. 46 en 48. Prijs 55 cents. __i WAT IS SCHEMERING? De schemering is het ducht verschijnsel* dat men toeschrijft aan <^e ^verspreiding van het zonlicht in de hoogere iuchtlagen. Hierdoor blijft de dag nog voortduren, terwijh de zon reeds onder is, ofwel de- dag breekt aan. al» de zon nog iets beneden den horizon i*. De schemering ontstaat zoowel vóór «oai- opgang als zonsondergang. De waarneming heeft uitgemaakt, dat de schemering duurt totdat de zon 18 graden be neden den horizon is. op, welk oogenblik alle met het bloote oog zichtbare sternen waarneem baar worden. Dat zijn de sterren van de eerste tot en met de zesdei grootte. In het dagelijks leven/ rekent men gewoonlijk dat de schemering begint of eindigt, als de zon zes graden beneden den horizon is, op welk oogenblik de planeten en de «terrea van de eerste grootte zichtbaar zijn. Een fraaie japon om te dragen bij het ont vangen van middag- of zelfs avond-visite toont ons bovenstaand plaatje. Het geheel is zeer recht van lijnen en fei elijk zonder garneering. De afwisseling wordt verkregen door een paar puntjes met knoopen. De ceintuur is niet los, doch stevig vastgehecht, evenals de manchetten. De rok heeft twee of drie plooien, al naar keuze. Door den grooten overslag lijkt het altijd alsof er een plooi meer is, dan in werkelijk heid het geval is. Als stof lijkt ons een weef sel in den geest van gabardine zeer aan te be velen .Met het oog op de zeer handige slui ting van het bovenstuk is deze japon ook bij zonder geschikt voor vrouwen, die een baby te verzorgen hebben. Een knippatroon kan men bestellen aan ontze bureaux onder opgave van no. 128 in de maten 42 44, 46 en 48. Prijs 55 cents. Werkelijk mooie kinclrrhoedjes 7.1 t men niet al te veel. Over het algemeen maakt een hoed het kindergezichlje wa! ouwelijk. Vandaar da! men voor de heele kleintjes maar het beste mutsjes kan maken of gewone slappe hoedjes, met een wapperenden rand dus, van gebloemde stof. Voor een meisje van een jaar of acht lot den leeftijd waarop zij.de lagere school verla ten moet men echter wel hoedjes koopen. Dal zijn immers de groote kinderen, die dus vanzelf ook wat ,,heuschelijker" gekleed moeten gaan. Bij het korte haar van tegenwoordig staat het kleine bolhoedje absoluut het beste. Hoeden met randen, vroeger zoo bijzonder geliefd, staan het kind niet meer. Sommige meisjes kunnen er beslist heelemaal niet mee voor den dag ko men. zij gelijken wel vogelverschrikkers. De dopjes, welke men hier ziet afgebeeld, kunnen van een gazen bolletje gemaakt worden, of in den winkel gekocht dan van vilt zijn. Wil men zelf echter het dopje maken dan kan dit heel goed. Men overtrekt dan he: gazo- bolletje met oen fijn iapje. De g.nrneering i> zooais men ziet, niet inooi ij!;. Inlogondeel, zeer eenvoudig maar toch wel mooi. Van geribd lin of ook wel fluweel maakt men een bandje me een paar opstaande strookjes, waarna men een werkelijk heel lief model verkrijgt. Het andere hoedje kan men ook wel op gaas overtrekken doch dh modelletje leenL zich tevens bijzonder om van vilt te worden ge maakt. Men knipt vijf blaadjes, die men op de bekende wijze aan eikaar naait. De gameering is ook hier heel eenvoudig en vereischt we) geen bijzondere toelichting. Het randje verkrijg; men door de onderste kantjes van de blaadjes eenvoudig op te rollen. Wij vestigen nog de aandacht op het g< plooide kraagje van het eerste plaatje en de geknoopte sjaal van het andere teekeningelje. Zooals men ziet, staan deze kleodingstukjes heel aardig bij de hoedjes. NIEUWE HANDSCHOENEN. EEN NAJAARS-SPORTPAKJE. De variaties in héf 'bovenstaande dessin zij legio. Di maal geven, wij een ie.wat ruim bo venstuk met rond, weggeknipte zijpaadjes. Bo vendien reikt hel bovenstuk tol iets onder de ceintuur. Hel kraagje is zeer o igineel en bovendien nog aardig afgewerkt door liet lange dasje. De klokrok mag natuurlijk niet ontbrekèn. De mouwen zijn zeer lang en tamelijk nauw sluitend. Het japonnetje; zooals het hier staal afgebeeld lijkt ons ook zeer geschikt voor de groote school meisjes, dc. .,bak\ischjes" dus Een knippatroon kan men bestellen aan onze bureaux onder opgave van nO. 127 in do maten 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 cents.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6