WEGEL ING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 No. 40. VOOR DEN NA-ZOMER. Voor c!il japonnetje moet men natuurlijk een geschikt lapje welen te kiezen, wat war mer en degelijker dan we de laatste maanden gew nd waren. In het model is een zweem van een keurs ijje terug Ie vinden, hoewel er van een bepaal :e strakle en nauws'uitendheid nog geen sprake is. Het slanke lijfje is echter iets, dat een klokjapon ten zeerste flatteert. Men vindt dil dan ook terug bij vrijwel alle model len waar de rokken breed uit vallen. Denk bv. maar eens aan de Tyrolers en andere kleeder drachten in Oostenrijk en Zuid-Duitschland. Voor*dit japonnetje behoeft men zich niet bezorgd te maken; het is zeer gemakkelijk. Al leen moet men zich even overtuigen dat het patroon goed past. Mocht daar iets aan hape ren. en hoe licht is dat niet het geval, dan dient men bijtijds de aoodige verandering aan te l rcngen. voor men er toe overgaat de stof te knippen. Een knippatroon kan men onder no. 121 aan onze bureaux bestallen in de maten 42, 44. 40 en 48. Kosten 55 cenls. DE EERSTE. Het eerste kind is meestal een bijzonder kind, tenminste, in de oogen van vader en moeder. Men zegt wel een« dat de ouders het meeste „hangen" tin hun Benjamin, maar in derdaad is dit toch niet waar. Het oudste kind neemt bij vader en moeder altijd een bij zonder plaatsje in en dat is heel verklaarbaar. Natuurlijk mag men kinderen niet boven elkaar voortrekkei?, maar aan do we!ten der natuur kan niemand zich onttrekken. En dat nu juist het oudsie kind, de eersigeborene dus, een streepje voor heeft boven de anderen is zeker een natuurwet. Zelfs als het kind maatschap pelijk mislukt, zullen vader en moeder het in hun hart toch altijd nog het meeste blijven aanhangen. Dal komi omdat de eerstgeborene ons vader of moeder maakte Als zoodanig neemt di kind in ons leven een bijzondere plaats in. In huishoudens met veel kinderen zal later de herinnering aan de ver schillende geboorten wal vervagen; de omstan digheden echter waaronder de eers'e ter we reld kwam vergeel men nooit. Met hem of haar begon ons „gezin", de ouderweelde werd ons geschonken. Voor het eerst in ons leven begon de gedachte aan „eigen bloed" een voor naam aandeel in onze zorgen op te eischen. Is het wonder dat de oudste een bijzondere plaats inneemt? Natuurlijk is het onzin te meerven dat men van de oudste „meer houdt". Dat is het geval niet want van zijn kinderen houdt men als het ware ..en gros". Dat is iuist het wonderlijke van de ouderliefde. De oudste echter neemt 'n bijzondere plaats in. Andere kinderen moeten dit van hun vader of moeder respecteeren, er niet jaloersch om zijn. Zij zelf zullen eenmaal gehuwd en ouder zich evenmin aan het bijzondere gevoel voor hun ouds'.e kunnen onttrekken. Zooals gezegd: het geld< hier een wet der natuur. VOOR KANTOOR EN WINKEL. Zeer geschikt om le worden ged agen bij he. werk van i©deren dag lij kt ons deze zeer prac- tische blouse. Het is eigenlijk meer een jasje, maar natuurlijk kiest men een s'of voor een blouse. Het geheel is recht, doch slui! niet te strak. Op de schouders haalt men een paar fijne plooitjes in om wat ruimte te verkrijgen. In den rug komt een halve ceintuur. Het knippatroon voor deze blouse kan men aan onze bureaux best Ten onder ongave van no. 120. in de maten 42, 44, 43 en 48. Kosten 55 cents. VOOR KINDEREN. Kunstzijde, mits goed gevoerd, of een glan zende stokinet zijn ook zeer geschikte stoffen om er kinderjasjes uii le maken. Wij geven op deze teekening daarvan een voorbeeld. Zooals men ziet beslaat de garneering uit het omzoo men van het jasje en het mutsje. Daarvan ge bruikt men natuurlijk zijde. Hei haakwerk moet tamelijk stevig zijn.'De siuiiing van het jasje valt van voren: het kraagje wordt geheel ge haakt. Aldus verkrijgt men een weikelijk zeer fraai geheel. Hel pa.roonlje is voor den leeftijd van omstreeks drie en vier jaar. Men kan het bestellen onder opgave van no. 123 pirijs 55 MET KINDEREN OP STRAAT. Kinderen moet men niel altijd in huis hou den, nietwaar, en du neem men ze mee de straal op. Buitenlucht is goe i i in zooverre kan dit dan ook geen kwaad, lie h echter een fout van vele moeders o >ra van jeug dige moedertjes om mei de dcine peuters de stad in té trekken en te gaan winkelen. Dat is echler minder goed. Wij zeiden het ech ter al: jeugdige moedertjes. Die moeien er ook eerst nog een beetje aan wennen, dal kinderen ons „aan huis binden" Een kind en wij bedoelen natuurlijk een baby is in de buitenlucht niet dezelfde als binnenshuis. Met name de luch', zoo kersversch ingezogen is zwaar en vermoeit de kinder tjes 'en zeerste. Men zal dan ook al ras onder vinden dat het kleintje in den wagen op een wandeling door stille s:raten of door het bosch, in slaap valt en dan verder volkomen ongevoe lig blijft voor het schokken van den wagen of het lawaai in de omgeving. Dit nu is juist het heilzame van dergelijke wandelingetjes. Trtkt men nu de drukke stad in, waarbij men voort durend in de knel komt voor winkelramen er straathoeken, dan is er van slapen natuurlijk geen sprake. De kleintjes worden dan boven dien nog dikwijls geplaagd door alle mogelijke boo ïscl app ai in pakjes en doosjes, die ook 'n plaatsje in den wagen krijgen en aldus het liggen er niet gemakkelijker op maken. Zulk een geplaag i kindje raakt dan ook zeker over vermoeid en het is dus begrijpelijk dal men bij en tochi naar de binnenstad, om te win kelen beter kan zorgen voor iemand die thuis p de kinderen past, dan de kleintjes mede te nemen. MET REINIGEN VAN WIT GOED. Het reinigen van wi' goed zooals bijv. witte mantel'jes etc.. moet men bij voorkeur op een goed gereinigde blanke tafel doen. Een strijk plank zelfs is nog niet zoo geschikt omdat dan nog het gevaar bestaat de kleedingstukken smoez'g te maken. Een gewoon blank keukenta feltje. waarvan men dus even het kleed heeft afgenomen ,-s het bes'e. Over het algemeen is hout trouwens hef beste te gebruiken voor alles wat me! wasschen en schoonmaken in vprbnnd staat. IJDELHEID Men kan tegenwoordig dikwijls op straat en in de tram zeldzame staaltjes van ongemanierd- hoi i waarnemen. Wij noemen bijv. het schoon maken van de nagels, dat sommige menschen op hun gemak in de tram e.d. zitten te doen. Ongemanierd is echter ook. wat ons de meisjes ieder oogenb'ik en in het publiek le zien ge ven. N.l. bet verbeteren en „schikken" van haar toilet. In elk theater hangt bij de garde robe bijv. een tlinken spiegel en tevens be schikt men er over een apartement waarop geschreven staal ,.Toile:". Toch zullen er van de tien meisjes en vrouwen die haar zilplaa's in de zaal iunemen. er zeker negen tegelijk spiegel en poederkwastje uit haar lasch ne men en net als de apen aan haar toilet beginnen. Het is reeds zulk een ingewortelde gewoonte geworden, dat men er eigenlijk niet meer op let Toch blijft het ongemanierd. De ware dame zal men er niet op betrappen dat zij in een spiegeltje zit te gluren. Haar toilet heeft zij thuis smaakt en wel zoo goed, dat het de rest van den avond wel in orde blijft. Aan al dergelijke gewoonten en hebbelijkheden her kent men buitenshuis onmiddellijk iemands maatsehappelijken stand. EEN HERFST-MANTEL. In doze mantel is men feitelijk een weinig van den regel afgeweken. Doorgaans toch kiesi men hij hel klokmodel een strak sluitend bo venstuk. Hier echter heeft men juist het to- ven si uk wal ruimte en o verblo using gegeven Men z el dat ook dit heel goed kan. Natuurlijs in hoofdzaak omdat men met een mantel en niet met een japon te doen heeft. Op de heupen sluit de mantel strak, hetgeen zeer sportief en elegant staat. De mouwen zij" lang en van een nauw manchetje1 voorzien. Een knippatroon kan men besl.ellen onder 122 aan onze bureaux, in de maten 42, 44, 4( ■n 18. Kosten 55 cents. VOdfe OUDERE DAMES. Ons plaatje geeft een fraai ontwerp voor een herfst-japon voor dames van om «n bij den middelbaren leeftijd. ïn donkerblauw, don kerbruin of zwart zal het een zeer gedestin- geerd kleedingstuk zijn, dat men zonder ©enig bezwaar zelfmaken kan, aangezien het voor wat de coupe betreft niet zoo bijzonder moei lijk is. Het patroon is duidelijk en van goede aanwijzingen voorzien. De rok heeft fraaie niooien. weliswaar geen uitgesproken klok' plooien maar dat slaat ook niet bij japonnen van deze lefigte. Het bovenstuk is heel aardig if gewerkt met een mooi vest. ven knippatroon kan men bestellen aan onze bureaux onder no. 124, in de maten 42, 44. 40 en 48. Prijs 55 cents. HET MIDDEL. In het jaar 1805 ontmoetten Heimbolt en Gay Lussac elkaar in Parijs om hun experi menten betreffende den luchtdruk voort te zei ten. Deze twee wetenschappelijke mannen vonden het noodig zich een aantal glazen bui zen aan te laten schaffen. Die waren toenter tijd in Frankrijk zeer duur en de hooge in voerrechten waren een bezwaar om ze uit 't buitenland te laten komen. Maar Heimbolt liet zich niet afschrikken. Hij bestelde de buizen aan een gasfabriek ih Duitschland ec schreef aan den fabrikant, dat hij ze aan beide einden moest sluiten en een strookje aanhechten met de woorden: „Duitsche lucht". Duitsche lucht was een artikel, dat niet op de tarieflijst vermeld stond en de douane liet de buizen doorgaan. Zoo werden ze vrij van belasting in handen van de twee mannen der wetenschap afgeleverd.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6