Aardappelen rooien HET GEHEIM VAN DEN HAARGROEI BURGERLIJKE STAND MUZIEKNIEUWS Op-en Ondergaan van Zonen Maan Hoogwater te Vlissingen op V.IP n.m M O H M M 8.18 M M U 6.88 M 7.25 WIELRIJDERS, LICHT OPl Te Middelburg A.a Zondag is geopend de apolheek van. EEN OPENBARING DOOR WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 4 OCTOBER 1920 No. 40. y LEEUWARDEN dagen geleden een zwarte zuurstofketel, welke zich op 4 M. diepte in het Dok bevond, en die ruim GO K.G. zwaar is, bovengebracht, hetgeen niet zonder hulpmiddelen kon geschie den, De directie der Kon. Mij. „de Schelde" beloonde deze prestatie op flinke wijze. Do Vlissingsche Athletiekvereeniging „Ma rathon" behaalde Zaterdag bij den gehouden estafetteloop rond Middelburg den 2en prijs. De op 28 Sept. gehouden speldjesdag) ten bate van het Marine Sanatoriuinfonds bracht r 335.35 op. MIDDELBURG. Bij de Ned.-Herv. Kerk is tot predikant beroepen Ds. H. W. te Obbink te Geldermalsum. In de vergadering van commissarissen der N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel v. d. Boogerd is de algemeene vergade ring vastgesteld op 11 October. Voorgesteld wordt het dividend dit jaar op 4 pet. te be palen. In druk verscheen het jaarverslag over 1928 van het Bestuur der Godshuizen, waarin herinnerd werd aan het ontslag van den heer Herman Snijders, aan allerlei verbeteringen, besluit tot verkoop van het burgerweeshuis en aan het vertrek van den voorzitter. Do heer Mr. G. J. Sprenger werd tot voorzitter! en de heer M. H. Boasson tot bestuurslid gekozen, Mevr. G. J. Sprenger-Buteux werd als regen tes herbenoemd. Verder werden benoemd Dr. C. F. Koch en Dr. A. H. A. Martens tot chirurg en specialist-internist, de heer W. Feikema, arts tot geneesheer van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en het Burgerweeshuls, de heer A. Ludeer tot leider van den voorbereidenden cursus voor de leerling-verpleegsters en de heer Mr. L. E, Brakke tot archivaris. Bij het Familiefonds Hurgronje werd een leening aan gegaan, waarin een leening van 1922 tegen een verlaagde rente werd opgenomen, ter bestrij ding der kosten van verbouwing van het Gast huis, de centrale verwarming en het maken van aparte kamertjes in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. In 1928 werden verpleegd 866 patiënten. Het totaal der wegens verpleging of behandeling ui!geschreven rekeningen be droeg f 146.078.88, waarvan f41.525.57 voor re kening van het Burgerlijk Armbestuur. De polikliniek werd bezocht door 572 patiënten, 84 operaties werden poliklinisch verricht. In de radio-therapeutische afdeeling werden 141 patiënten voor therapie en 602 voor fotogra- phie behandeld door Dr. Orbaan. Dr. Kinder man behandelde 4 oogpatiënten en Dr. Reilingh 10, Dr. de Jong 25 keel-, neus- of oorpatièn- ten. Dr. Snetlage 6 nieuwe en 54 in de radio therapeutische afdeeling Dr. van Maren Bentz van den Berg 9. De heer Hoorweg deelt mede, dat in 1928 58 patiënten in observatie zijn ge nomen en verder 7 dagpatiënten. In het Oude Mannen- en Vrouwenhuis be droeg het aantal verpleegden op 31 Dec. 53, n.l. 24 mannen en 29 vrouwen. Het bestuur van het Weeshuis had de zorg voor 5 inwonende en 6 elders vertoevende weezen. De rekening van het gasthuis wijst een nadeelig slot van f24.244.13Va, die van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis een nadeelig slot van f 165.32, die van het Weeshuis een voordeelig van f 23fi6.15Va, die van de apotheek en het labora torium een voordeelig van f ll.948.04Va. In de gehouden vergadering van de afd. Middelburg van den Vrijz.-Dem. Bond werd besloten voor het hoofdbestuur candidaat te stellen de heer Ir. J. W. Sprenger te Ginneken en te steunen de candidatuur van den heer Sidney van den Berg te Wassenaar. Adhaesie zal "worden betuigd aan het voorstel-VIaar dingen om een commissie te benoemen, die zal nagaan of het mogelijk is een eigen dag blad of een meermalen per week verschijnend orgaan uit le geven. Tot afgevaardigden naar de Federatie-vergadering werden benoemd de beeren W. de Graaf, J. V. Peeman en I. A. Willemsen. In „De Nieuwe Doelen" hield de federatie Zeeland van den Vrijz.-Dem. Bond een vergade ring. waarin herinnerd werd aan het verlies van Dr. Aletta Jacobs, aan wie do vrouwen beweging zooveel te danken had. Verder wees Dr. van Gelderen op den uitslag der verkiezin gen, waarover men, wat het land betreft, te vreden kan zijn, niet wat onze provincie aan gaat. Besloten werd de uitgifte voor het prov. blad „Houdt Koers" voort te zette De Ver. van Chr. Onderwijzers, afdeeling. Walcheren hield ook een vergadering. Een 11- tal nieuwe leden waren toegetreden. De heer H. Otten van Middelburg sprak over „Wils vorming". Eveneens hield dien dag de afdee ling Middelburg van het N. O. G. een vergader ring. Den heer Hack, die zijn functie als hoofd van School A had nedergelegd, werd gehuldigd. Na enkele ingekomen stukken en verslagen sprak de heer Heyt over den applicatiecur sus. Men wil die acoepteeren, indien een vak onderwijzer voor gymnastiek onmogelijk blijkt. ARNEMUIDEN. In de commissie, ingesteld om de mogelijkheid te onderzoeken om te ko men tot herziening van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in Zeeland hebben o.a. zitting ge nomen de heeren H. G. Horninge, burgemeester ilhier, zoomede de burgemeester van Koude- kerke en den secretaris van N. en St.-Joosland. B1GGEKERKE. De aid. van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield Zaterdagmiddag een schiet wedstrijd. Prijzen werden behaald door H. Ver- schure, A. de Witte, L. Harpe, A. Harpe, P. de Lange, J. Konraad, A. Arentse, J. van Rooyen, P. Francke en J. Wijkhuis. DOMBURG. Donderdag hield het Ondersteu ningsfonds „Onderlinge Hulp" zijn halfjaarlijk- sche vergadering. Over de eerste 8 maanden is uitgekeerd f 689.85 terwijl ontvangen werd f 1185.57. Het batig saldo van den gehouden bloempjesverkoop bedroeg f 141.75. Inplaats van P. Dourleüjn, werd als bestuurslid gekozen de heer Adr. Provoost Pzn. GRIJPSKERKE. De heer J. Boogaard her dacht 1 Oc'ober den dag, waarop*hij' vóór 25 jaar als brievenbesteller bij de Posterijen in dienst trad MELISKERKE. Bedankt voor het beroep naar de Geref. gemeente door Ds. J. D. Barth te Vlaardingen. NIEUW- ST.-JOOSLAND. In deze gemeente werd een bazar gehouden, geopend door den vroegeren predikant Ds. B. J. van Garderen, ten einde een flink bedrag te kunnen afdragen aan het „Orgelfonds" en den Kerkeraad. De netto opbrengst bedroeg f 600.— RITTHEM. Te Arnhem overleed op 79-ja- rigen leeftijd de heer C. N. de Beste, van 1876- 1880 hoofd der school alhier SOUBURG. De collecte voor het Ned. Roode Kruis bracht op de som van f31.50. bieten rooien en andere landarbeid, veroorzaakt kloven In de handen en maakt zo ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Purol. Doos 30, 60 en 90 cent. Stefln, 78 J. "weduwn. van Maatje Meijer Maatje Simonie, 58 J. wed. van Jacobus van der Meule. Zaterdag 5, Zondag 6 en Maandag 7 Oct. zal er te Oostburg een muziekfeest plaats vin den, ter gelegenheid der Inwijding van de nieuwe muziektent.- Diverse vereemigingen zul len aan dit feest deelnemen. Zondag zullen onderstaande vereenigingen aan dit feest mee doen: de Vlissingsche Harmonica-vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Vente- vogelde Mandolinevereenigingen „Apollo" uit Vlissingen en Middelburg, directeur de heer P. C. Oorschot en de Mondharmonica vereeni- ging „E. M. M." uit Middelburg, directeur» de heer E. A. Pol vliet ZOUTELANDE, over September 1929. Geboren6. Willem, zoon van Willem de Kam en van Leuntje Moens. Ondertrouwd: 26. Pieter Geschiere jra. 28 jaar en Francina Dingemanse jd. 22 jaar. Overleden: 28. Willem de Kam 3 weken, zoon van Willem de Kam en van Leuntje Moens. DOMBURG, over September 1929. Geboren: Laurens, zoon van Jan Ma ran us en van Laurina Dingemanse Leuntje, dochter van Simon de Pagter en van Jaooba Passenier. Ondertrouwd: Willem Vreeke, 52 j. wedn. en Dina Snijders. 40 j. ongeh. Jan Maas 26 j. ongeh. en Leuntje Passenier, 26 j. Getrouwd: Andries Trieller, 25 j. en Catha- rina Bastiaanse 26 j. Willem Vreeke, 52 j. en Dina Snijders, 40 j. Overleden: Krina Dina Zandee 34 j. echt genoot e van Willem de Voogd Anthony ALASTRIM OF ENCYPHALLITIS Voor de vaders en moeders van kleine kin dertjes, die nog niet ingeënt zijn, is deze vraag zoo langzamerhand een nachtmerrie ge worden. O, zeker, het is heel gemakkelijk ge zegd: als men ze niet laat vaccineeren staan zij aan het alastrim-gevaar bloot, maar het is ook eenvoudig om daarop te antwoorden: en als ik ze laat inenten staan ze aan het gevaar voor hersenvlies-ontsteking bloot Maatschappelijk gesproken zegt men, dat de kans op encyphalitis slechts klein is maar individueel gesproken acht men die kans toch nog veel te groot. „Men moet het maar tref fen". Zij, die als schrijver dezes, in hun aller naaste omgeving een kindje door de encypha litis ten grave zagen sleepen, zullen er nog wel goed over denken voor zij tot de vaccinatie van hun eigen kinderen over gaan. Wat le doen? Het is een vraag waarop heb antwoord heel moeilijk te geven is. Voor volwassen men- schen, die dus vroeger, toen de verplichte vacci natie nog bestond, ingeënt waren, alsmede kin deren, die ook reeds eender waren ingeënt is de vraag natuurlijk niet moeilijk. Slechts voor de kleintjes waarvan men dus weet, dat zij beslist een kans loopen, zit men in zorg. En- cyplialitis is erg, alastrim is ook erg, wat is echter het ergste? Verscheidene dokters hebben in hun patiên- tenkring beloofd nog nader te zullen waar schuwen, als zij het alastrim-gevaar zeer ern stig gaan vinden. Natuurlijk bedoelen wij hier dokters uit steden of plaatsen waar de alastrim nog niet voorkwam. In zulke plaatsen is het Immers nog niet strikt noodzakelijk tot vacci natie over te gaan en daar behoeven1 de ou ders hun kinderen derhalve nog niet aan het encyphalitis-gevaar bloot te stellen. Weest dus verstandig en als ge In twijfel verkeert, wat ge met uw kinderen doen zult, vraagt dan uw dokter om raad. Allicht belooft hij U even tueel tijdig te zullen waarschuwen; hij heeft die belofte immers al voor zoovele gezinnen op zich genomen. En begin vast met uzelve te laten vaccineeren. Dan loopt ge alweer minder kans om de besmetting in huis te brengen. Evenmin als het onverstandig is zich met alle geweld tegen de inenting van kleine nog niet eerder gevaccineerde kinderen te verzetten, evenmin is het verstandig daar maar klakkeloos toe over te gaan. Zoo goed als men het inenten van alle personen die geen gevaar loopen moet toejuichen, zoo goed en verklaarbaar is het ook, dat de ouders van kleine kinderen zoo lang mogelijk wachten. Als het eenmaal moet, welnu dan is er niets aan te doen. Het encyphalitis-gevaar is echter lang niet denkbeeldig, een reden dus, voldoende om zich aan dat gevaar niet bloot te stellen, zoolang uw plaatselijke geneesheeren de nood zaak daartoe nog niet beslist aanwezig achten. ZIJN DE GASSEN, DIE UIT EEN AUTOMO BIEL ONTSNAPPEN GEVAARLIJK? Het is een bekend feit, dat ieder onvolmaakt verbrandingsproces, dat wil zeggen, een ver brandingsproces, dat onder een onvoldoende hoeveelheid zuurstof plaats grijpt, vergezeld gaat van het voortbrengen van koolzuurgas. Men kent eveneens de gevaren, voor de gezond heid en zelfs voor het leven, aan de overvloe dige inademing van dit gas verbonden. Trou wens, is het voornaamste bestanddeel van de stof, die voor het carbureeren in de motoren van de automobielen gebruikt wordt, samen gesteld uit een mengsel van waterstofverbin- dingen. Dat wil zeggen, dat zij kool- en water stofgas bevat. Bij het branden, geeft dit laatste gaswater, terwijl het eerste, naar het gelang van het geval (volmaakte verbranding of niet) koolwaterstof oplevert, of een verbinding! van waterstofgas en carbon-oxyde, Ten einde de hoeveelheid van dit laatste gas, die in de ver binding aanwezig is, te berekenen, meet men de verhouding van het waterstofgas en de carbon-oxyde. Dit wijst de hoeveelheid vergif aan. Wanneer dit gehalte minder is dan 0.01 kan men vaststellen, dat de motor een volledige en onschadelijke verbranding doet plaats vin den. Doch heeft men waargenomen, dat de mo tor van een automobiel niet altijd dergelijke re sultaten oplevert. Zoodoende komt het, dat, wanneer de motor op een matigen gang wordt ingesteld, het gehalte gelijk wordt aan 2. Dit ls ook dikwijls het geval in de garage, zoodat daar de ontwikkeling van het schadelijke gas gevaarlijk kan worden. Doch van den anderen kant zal de ventilatie, die hier natuurlijk van zelf geschiedt, grootendeels aan het bezwaar tegemoet komen. GELIJKENIS. Mr. John Hare, een bekend Engelsch tooneel- speler, vervulde meestal de rollen van oude heeren, zoodat men hem meestal voor ouder hield dan hij werkelijk was. In verband daai^ mee wordt de volgende anecdote van Glad stone verteld. De groote staatsman had reeds verscheidene malen den acteur gesproken maar altijd, wan neer deze gegrimeerd was. Eenigen tijd daarna zaten beiden aan een diner ten huize van een gemeenschappelijk vriend. Men stelde alle aanwezigen aan Glad stone voor. Mr. John Hare, zei de gastheer. Ik ken uw vader zeer goed, de acteur va» het Garrick Theater, zei Gladstone, U lijk! precies op hem. LEVENSWIJSHEID. Volhard in uw streven zoo edel en schoon, Beproef en ontwikkel uw krachten, Uw pogingen worden gesteund door de Goón Begunstigd door hemelsche machten. Ja worstel en werk steeds trots spot en troti De dageraad blinkt na de nachten, [hoon, En 't schoonst resultaat is na d'arbeid het loon, Veredel, verhef uw gedachten. Volharding bij d'arbeid, verheven en schoon, Dat is in het leven 't voornaamste der geboón, Zoo waardig om steeds te betrachten. Volharding geeft allen voldoening en loon De gunst van de menschen, de liefde der goóo Omhoog zij het doel der gedachten. October 5 Z. 7.08 6 Z. 6.10 7 M. 6.11 8 D. 6.13 9 W. 6.15 10 D. 6.17 11 V. 6.19 Donderdag 10 2011 op onder 6.28 5.26 5.23 5.21 5.19 5.16 5.14 MAAN op onder v.m. n.m. 10.07 10.26 11.42 0.53 1.56 2.44 3.21 nra. 7.22 6 40 7.04 7.36 8.21 9.18 10.26 Zaterdag 5 October 8.34 8.43 Zondag 6 w 8.08 3.18 Maandag 7 3.41 n 8.58 Dinsdag 8 4.15 u 4.38 Woensdag 9 4.54 n Donderdag 10 5.38 6.12 Vrijdag 11 M Zaterdag 5 October te 6.58 uur Zondag 6 te 5.56 N Maandag 7 te 5.58 w Dinsdag 8 H te 5.51 M Woensd. 9 te 5.49 Donderd. 10 te 5.46 Vrijdag 11 te 5.44 Apotheken geopend te Vlissingen Aja fandag is geopend de apolheek vani OCKENBURG, Badhuis#trast» VAN PIENBROEK, Pottenmarkt. Over hei algemeen bevai de menschelijke hooldhuid 75000 haren, die per dag ongeveer 0.2 mM. groeien. Ieder mensch breugl dus dage,ij ;s 1"> M. haar voort. Die na'ui wonder wisci.ai' :is n e al een het scho mste sie raad, maar ook et n zoer waardevolle be scherming voor het hoofd. In normale gevallen blijft deze enorme g.oci'.uach! :ol op hoog n leef lijd behouden. Wanneer die groei me! he' 16e jaar begin» te verminderen, zooais tegenwoordig bijna re gel is, dan is dit onnatuurlijk. De verminderde haargroei word' mees'al na hel 23e jaar eerst bemerkt De oorspronkelijk volle haar ooi van de bakvisch is dunner geworden en de schedel huid van kien jongen man begint zichtbaar te worden. Wanneer dan niet het juis e middel wordt toegepast, ontkomt men niet aan kaal hoofdigheid. Ongeloof'ijk veel wordt in dit op zicht gezondigd uit onwetendheid. De grootste vijanden van uw haartooi zijn de onzinnig samen gestelde middelen die men gebruikt. Opwekking van den celgroei moet vo'gens Prof. Friedenlhal het A. en Z. van alle haargroeimiddelen zijn en hij bewijst, dat de door Dr. Weidner met Silvi- krin ingeslagen weg de eenige is, die hier mede rekening houdt. Het bijgeloof dat een uitgeputte haarwortel dood is, bleek in den loop der jaren door Dr. Weidner's vinding onwaar, daar na gebruik van Silvikrin op kale plekken weer nieuw haar groeide. Zeker een troost voor hen, die door haaruitval en s'.ech'en haargroei geplaagd wor den. Van veel gewicht is de weg. dien dr. Weidner aanwijst, hoe hel haar op natuurlijke wijze te verzorgen en groei-aanze'ting en ook schoonheid van het haar te verkrijgen is. Aanzetting van den celgroei bestrijding van de vergrooting der vel klieren en opheffing van de verhoorning der schedelhuid vormen het middelpunt van zijn overwegingen. Dr. Weidner nam als grondslof menschenhaar, dat hij volgens een door palenten beschermd pro cédé behandelde en dan plaatselijk, d.w.z. op de haararme plekken der schedelhuid, liet inwerken. Daar steeds meerdere oorzaken haaruitval doen ontslaan, schaadden de tot nu toe toege paste middelen meer dan ze baatten; de bestrij ding der eene oorzaak verergerde de andere en bijna steeds bleef voortdurende haararmoede als eindresultaat over. Dr. Weidner's vinding nam de onzekerheid op stellige wijze weg. Wie meer omtrent deze belangrijke vinding wenscht te weten, vrage toezending van het zeer leerrijke boekje: „Ons Hoofdhaar". Het procédé voor de vervaardiging van Sil vikrin uit menschenhaar is in alle landen gepatenteerd. Het preparaat heeft in zeer kor ten tijd de erkenning van vooraanstaande man nen der medische weienschap gevonden. Het is in alle beschaafde landen verkrijgbaar. Uit Silvikrin worden nog vervaardigd: Silvikrin- Haarwater een oplossing van puur Silvikrin tn alcohol en Silvikrin-Shampoon voor de verfraaiing en bevordering van den haargroei. Wij zenden U tegelijk met het boekje een hoeveelheid Silvikrin Shampoon en een mon ster Silvikrin-Haarwater, bij wijze van proef. Gebruik daarvoor nevens taanden bon, dien U in open envelop met lVs ets. gefrankeerd, als drukwerk kunt verzenden: Aan het Laboratorium Silvikrin Schiekade 104, Rotterdam Als lezer van Wegeling's Nieuwsblad ver zoek ik U, mij zooals in Uw advertentie aangeboden, gratis en franco te zenden: 1. 2. 3. 4. Het boekje „Ons Hoofdhaar" Een monster Silvikrin-Shampoon Een monster Silvikrin-Haarwater Beoordeelingen van Doctoren Naam Straat Plaats 101 Knip dezen bon direct uit, morgen vindt U de krant niet meer terug. Uitstel is veelal afstek

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 2