RADIO-NIEUWS Mod«i Hollywood 363945.— 55— 65— 75— tot 85 WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1929 No. 59. DE NOODZAKELIJKHEID VAN ANTENNE BEVEILIGING. Hoe men zich met enkele Interessante proeven hiervan overtuigen kan. door M. Leeuwin. Door diepgaand onderzoek en uit vele sta tistieken is gebleken, dat blikseminslag op een normale ontvangantenne tot de allerhoogste zeldzaamheden behoort en zelfs, dat een juist geïnstalleerde antenne een beveiligende wer king heeft. Daarom verdient het aanbeveling, om aandacht te schenken aan de juiste instal latie van de antenne. De redenen, waarom elke buitenantenne van een doeltreffende beveiligingsinrichting moet worden voorzien, zijn, dat tengevolge van na der te bespreken atmosferische omstandighe den op de antenne electrische ladingen kun nen ontstaan, welke tengevolge kunnen heb ben, dat het ontvangtoestel beschadigd wordt, of dat men bij een toevallige aanraking van de antenne een pijnlijken schok krijgt. Het is uit den aard der zaak voor niet vak- kundigen zeer moeilijk, om zich een juiste voorstelling te maken van de hier besproken verschijnselen. Teneinde hieraan tegemoet te komen, zullen wij een paar interessante proe ven beschrijven, die een ieder met behulp van enkele zeer eenvoudige ingrediënten in de huis- kamer nemen kan. Hiervoor zijn noodig: een pijp zegellak, een stukje metaaldraad van circa 40 cM., een kurk een stukje zijden draad, een hoornen of cellu loid kam en een kaars. Voorbereidingen. De pijp lak wordt rechtopstaand vastgekleefd op de kurk van een flesch, het stukje metaal draad wordt in het midden omgebogen tot een rechten hoek en het midden van het horizon tale deel vastgekleefd op de bovenzijde van JStL. de lakstaaf. Uit de kurk snijdt men 2 bolletjes met een middellijn van 5 mM. Met een naald rijgt men het zijden draadje door de 2 kurken bolletjes heen. zoodat zich aan beide einden van het 8 cM. lange draadje een kurk bol letje bevindt. Het draadje wordt nu ergens over het horizontale deel van den metaaldraad gehangen, zoodat de 2 kurken bolletjes tegen elkaar rusten. Eerste proef. Deze eerste proef zal demonstreeren. wat men verstaat onder ..statistische InducW, hetgeen populair uitgedrukt beteekent, dat een geladen voorwerp in een ander voorwerp een electri sche lading veroorzaakt. De omgebogen metaal draad stelt de antenne voor, het horizontale deel en het verticale deel; voor de proef is het onverschillig, welken vorm men aan den draad geeft, de geteekende vorm werd echter gekozen, om aan het voors'ellingsverniogen te gernoet te komen. Wij nemen nu den kam, die goed droog moet zijn en strijken deze eenige malen krachtig over den mouw of door het haar (dit moet ook goed droog zijn) l^ierdoor zullen op dezen kam electrische ladingen ont staan. Wij naderen nu voorzichtig den geïso- leerden metaaldraad en zien dan, dat reeds voordat wij den draad met den kam hebben aangeraakt de 2 kurken bolletjes uit elkaar wijken. Deze uitwijking toont de aanwezigheid van een electrische lading aan en is te ver klaren, doordat gelijknamige ladingen elkaar afstooten. Daar de bolletjes dezelfde lading verkrijgen, zullen zij elkaar afstooten met een kracht, die tevens een maat is voor de grootte van de spanning. Bij de gegeven afmetingen kan men gemakkelijk een uitwijking van enkele centimeters veroorzaken. Wij raken thans den draad even met den kam aan en de antenne blijft lading houden, ook nadat de kam verwij- hoogit modern® veloursatoffen Ook fn chique geruite flausch- dessins het allernieuwste uit de beste Engelsche fabrieken in 34 dessins. Met of zonder heele of halve ceintuur in alle maten en tusschenmaten fföeymSety VLIS SIN GEN Walstraat 84 derd is, hetwelk wordt aangetoond door de kurkbolletjes. Ook als men het eene einde van den antennedraad aardt (bijv. met de hand vasthoudt) zal men op het andere einde van den draad ook een lading kunnen veroorzaken, die slechts zoo lang blijft bestaan als het ge^ laden voorwerp in de nabijheid is. Ontlaadt men den kam door hem even aan te raken, dan vallen de kurkbolletjes onmiddellijk weer samen. Ongevaarlijke hoogspanning. Teneinde een uitwijking van de kurkbolletjes te veroorzaken, zooals deze hierbij worden waargenomen, zijn spanningen noodig van tien duizenden volt. Inderdaad bezit de geladen ge leider dan ook een buitengewoon, hooge span ning. Men behoeft echter niet bang te zijn, dat hierdoor ongelukken zullen veroorzaakt worden, want de stroomen, die bij ontlading optreden, zijn zoo gering, dat deze bij ontlading door ons lichaam niet bemerkt worden. Als men den draad met den vinger even aanraakt, ziet men de lading onmiddellijk verdwijnen; dat men de lading echter zichtbaar kan maken, zal verderop worden aangetoond. Wat leeren ons nu deze proeven? Ie. Dat, indien een geladen onweerswolk over onze antenne trekt, of indien electrisch geladen regendroppels onze antenne treffen, electrische ladingen van zeer hooge spanning worden opgewekt, die bij een goede isolatie lang kunnen blijven bestaan. 2e. Dat ook op een geaarde antenne zich door „inductie" van wolken ladingen kunnen verzamelen, die bij ontlading van de wolken |(dus bij bliksemovergang) als een zeer heftige stroomstoot weer afvloeien. Daarom kan men bij onweer ook van een geaarde antenne een leelijken schok krijgen. Aangezien de „capaciteit" van een echte an tenne veel grooter dan die van de kunst-anten ne is en dus ookde geïnduceerde ladingen grooter zijn, kunnen de ontladingen van een echte antenne ons wel een schok bezorgen; die spanningen kunnen bij goede instaPaÜe gemak kelijk zoo hoog worden, dat doorslag van con densatoren in het ontvangtoestel er het gevolg van is. Niet alleen door voorbijtrekkende on weerswolken kunnen ladingen worden geïndu ceerd, ook door stuivend zand, sneeuwvlokken, stoom uit locomotieven en dergelijke, maar er is nog ©en andere oorzaak voor het ontstaan van dergelijke ladingen. In de atmosfeer zijn altijd en overal electrt- sche potentiaal-verschillen aanwezig. Dit po tentiaal-verschil bedraagt normaal 100 volt per meter, d.w.z. dat de luchtlaag van een hoogte van 100 M. boven de aarde een potentiaal heeft van 10.000 volts. Dit ls echter alleen het geval bij volkomen normaal weer, bjj onweer echter kan het voorkomen, dat het potent laai-verschil meer dan een mtllioen volt per motor bedraagt. Indien een volkomen geïsoleerde geleider zich in deze geladen luchtlaag bevindt, zal deze het potentiaal (spanning) van deze luchtlagen aan nemen en zoodoende een zeer hooge spanning ten opzichte van de aarde kunnen verkrijgen. Terloops zij opgemerkt, dat dit dan ook de oorzaak is van het feit, dat uit luchtschepen, Hie heel uit hoogere luchtlagen komen, bij het landen soms meterlange vonken overslaan. Indien onze antenne nu goed geïsoleerd Is, zullen zelfs bij geheel wolkeloozen hemel op warme zomerdagen hierop zeer hooge span ningen kunnen optreden. (Wordt vervolgd). DEMONSTRATIES OP DE „OLYMPIA-SHOW". In tegenstelling met vorige laren, zullen er ditmaal op de groove Engelsche radio-tentoon- stelhng de „Olympiade-Show", ook demonstra ties gehouden worden. Hiervoor zijn 24 „sound proof cabines ingericht. RUSSISCHE REGEERING MOEDIGT ZENDAMATEURS AAN De Russische regeering moedigt de radio amateurs in dat land aan om over te gaan tot het in gebruik nemen van amateur-zenders, het geen ten gevolge heeft gehad, dat het aantal zend-amateurs in de laatste maanden sterk is vooruitgegaan en thans de 500 overtreft NIEUWE KORTEGOLFSTATIONS. We kunnen aan de lijst der kortegolfitaMon® Wederom eenige nieuwe zenders toevoegen, en we! Motala, dat tegenwoordig op een golf lengte van 99 meter uitzendt en hoofdzakelijk de programma's van Stockholm doorgeeft; de nieuwe kortegolfzender in Duitschland te Zee- sen. werkt op een golflengte van 31.38 meter. Deze zender revaleert de programma's van Königswusterhausen. Voorts een nieuwen zen der te Goethen op 43.6 meter (roepletters D4 AFF). Al deze uitzendingen dragen een expe rimentaal karakter. Het Fransche blad „Radio Magazine" exploi teert een kortegolfzender. die op 20 en 40 M. uitzendt, telefonie zoowel als telegrafie. ER WAS EENS.... Er was eetis een baby, die niet sprekend zljh [vader was. En die ook niet liever was de baby van da [buren. Er was eens een vrouw, die prompt op lijd [was. En toen bleek «chteraf dat ze niets vergeten [had. Maar dat was niet op de» aarde

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6