BURGERLIJKE STAND GEMEENTERAAD VAN BIGGEKERKE MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 60 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MUZIEKNIEUWS Op-en Ondergaan van Zon en Maan Hoogwater te Vllaelngen op WIELRIJDERS, LICHT OP: Te Middelburg: WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929 No. 38. Hier werd aan land gebracht een vrou welijke ongestelde passagiere van het Duitsehe stoomschip „Saaie", zij werd naar het St.- Joseph-ziekenhuis overgebracht. MIDDELBURG. Voor het politie-diploma mei aanteekening slaagden de heeren C. H. Akkema en P. Daniëlse. voor het gewoon diploma de heeren A. N. Blomme en W. van Beveren en M. A. van Dijk. Bij de Ned.-Herv. Kerk alhier is het vol gende viertal opgemaakt in de vacature Dr. J. P. Cannegieter: Dr. H. W. Obbink te Gelder malsum, Ds. J. W, Swaan te Domburg. Ds. J. H. C. Kamsteeg te 's-Heer Hendrikskinderen en Ds. J. H. Buinink te Rheden. De Geref. Bon ders hadden een aanvraag gedaan om een pre dikant van hun richting beroepen te zien. Voor het tijdvak 1 Oct. 1929—1 Oct 1930 is tot leeraar aan de rijkslandbouwschool te Goes benoemd, de heer E. Visscher alhier. De vlaggetjes-verkoop voor „Pro Rege" bracht op de som van f 191.57. In het Militair Tehuis werd een verga dering gehouden van bewoners van de wijk W en den Veerschen Singel om te komen tot de oprichting van een Buurtvereeniging, teneinde den jaardag der Koningin feestelijk te geden ken. Als bestuur treden op zes commissarissen met den heer L. J. Basting als voorzitter en J. J. Orné, secretaris, C. de Bruyn als pen ningmeester. Enkele werkzaamheden werden reeds besproken, alsmede de oprichting van een vlaggenfonds. In het Schuttershof werd de vergadering gehouden van den Bond van Nederlandschc Schllderspatroons. De heer A. Schotel te Dor drecht, secretaris van de schildersschool werd benoemd tot eere-lld van den Bond van Schil derspatroons. De heer L. de Groot uit Rotter- dam bracht het jaarverslag uit. De Bond telt thans 48 afdeelingen met 1061 leden en vele verspreide leden. Verschillende voorstellen wer den behandeld. Donderdag werd een boottocht op de Schelde gemaakt en de Markt alhier be zocht. Des middags werd de vergadering voort gezet. w.o. een van de afd. Middelburg, die aandrong op het zoo mogelijk doen samenval len van de vacantie voor de knechts met de bondsvergadering, wat het bezoek zal ten goede komen. De afgevaardigde van Den Haag bracht aan de afdeeling alhier hulde, voor wat zij deed om het congres te doen slagen. Vrijdagmiddag hield de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen in „St.-Joris" haar jaarvep- gadering. De rekening dezer Vereeniging sloot met een goed slot vaji f72.48. De heer U. J. Mijs, die 25 jaar lid van het bestuur en secre taris, werd gehuldigd. Het woord werd g - voerd door den heer Bruinwold Riedel, direc teur der Noorsche Gasmaatschappij en direc teur van het technisch bureau der Ver. van Ned. Gemeenten, die sprak over: „Centrali satie in de gasvoorziening". Van de gelegenheid om vragen te - stellen, werd gebruik gemaakt. Tenslotte gaf de heer Hajanius, burgemeester van Goes een uiteenzetting van hetgeen in ver band met de gasvoorziening der vroegere Ma- beg-gemeenten op Zuid-Beveland is afgehan deld. Na de officieele ontvangst ten stadhuize volgde een diner in het Hotel „Britannia" te Vlissingen. Met touringcars werd Zaterdag een bezoek gebracht aan België. Aan de Avondschool voor Nijverheidson derwijs alhier zijn tot de eerste klasse toege laten A. Blesang, W. Boone. A. Breel, J. Breel. W. Buijs. J. Cornelisse, M. J. Dijkgraaf, i. Geuze. L. J. Hegberg. C. E. Hulstraat. A. Jacobse. W. Jacobse. L. Kleinjan, P. de Klerk, J. de Koning. W. Lefévre. J. van Loo. J. Louws, W. Mannie. H. J. Meerman. W. Melis, J. M. C. Net J. Neuféglise, W. Nijssen. A. Pluijmers, J. Puijpe, D. Schipper, J. J. Smit. M. R. A. Verlinde, A. Vermeulen, L. Villée, F. de Vos, S. de Vos. M. D. Walraven. E. Westveer, H. J. Wissekerke, allen te Middelburg; W. C. Oreel en J. de Rijke, beiden te Arnemuiden; P. Bakker, te Gapinge; A. Buijs, P. Dingemanse, J. Kallemijn. P. de Kuijoer. J. Schoe, allen te Kouriekerke: J. van Winkelen en C. van Zwe den. te Serooskerke J P. Boogaard. P. Bosdijk, B. P. J. Geest. C. Eijkeren. A. J. van Eenen^ naam. W. Lammers, B. Lantschen, W. Muys, M. Schout. J. Willeboordse. allen te Souburg. De ring Walcheren van het Ned. Jongel. Verbond herdenkt 26 Sept. zijn 40-jarig be staan. In een buitengewone vergadering zul len alsdafci alssprekers optreden de heeren C. Tabak, algemeen secretaris van het Jong. Verbond en Ds. H. van der Linden van Kle- verskerke. Geslaagd voor examen schoonschrijven, middelbaar onderwijs de heer J. A. Barto. voor het gewoon politie-diploma de heer J. C. de Jonge. Zaterdagmiddag werd de vergadering ge houden van den Kring Walcheren van Volksr onderwijs, in welke samenkomst eeai uitvoerige discussie plaats had over de conclusie van 't rapport der commissie, die een zevenjarige school aanbeveelt. Tot penningmeesteres werd gekozen Mej. C. Grims te Veere. Zaterdagmiddag hadden op het gemeente lijk sportterrein alhier wedstrijden plaats om de kampioenschappen van den Zeeuwschen Athletiekbond. De wedstrijden trokken veel be langstelling, doch er werd door een te ge ring aantal personen aan deel genomen. De uitslagen waren: 100 M. hardloopen: 1. Jac. Boot van E.M.M. Middelburg in 12 sec.; 2. A. Verhulst, E.M.M. *2.9 sec.3. J. van Gelderen, E.M.M. in 13.1 s 400 M. hardloopen: 1. C. Sinke, Kon. Maré chaussée, Vlissingen 59 sec.; 2. A. de Jong, Wilhelmina, Middelburg 60.2 sec.; 3. G. An theunisse, Wilhelmina, 63.4 sec. 800 M. hardloopen: 1. P, Kambieer, E.M.M, 2 m. 22.4 sec. 1500 M. hardloopen: P. Zuidweg, E.M.M. 4 m. 43 sec.; 2. R. Kambier, E.M.M. 4 m. 46.2 s 5000 M. hardloopen: P. Zuidweg 19 m. 34.6s Hoogspringen met aanloop: 1. P. Kambier, E.M.M. 1.45 M.; 2. P. Zuidweg 1.40 M. Kogelstooten1. A. Verhulst, 9.35 M.2, P. Mulder, E.M.M. 8.82 M. Polsstok verspringen: 1. C. Sinke 8.29 M. 2. A. de Jonge 8,14 M.; 3. J. G, van Noppen 7.44 M. Discuswerpen: 1. A. Verhulst 30.09 M.; 2 P. Kambier 26.82 M. Verspringen met aanloop: 1. Jac. Boot 6.61 M.2. A. Verhuist 5.96 M.; 3. G. Antheunisse 5.76 M. 4 maal 100 M. estafette: 1. E. M. M. met de loopers P. Labruijère, A. Verhulst, J. van Gelderen en Jac. Boot in 49.4; 2. Wilhelmina met de loopers J. van Noppen, A. de Jonge, P. de Pagtcr en G. Antheunisse. DOMBURG. Zondagmorgen brak brand uit in de afdeeling fotographie van den Strand- bazar. De vlammen sloegen over naar het aangrenzende woonhuis in de Noordstraat, het welk evenals de winkels geheel afbrandde. Door gebrek aan water kon men niet vol doende blusschen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. SOUBURG. Tijdens een onweersbui sloeg de bliksem in een boom in de Braamstraat, ter wijl aan de voorzijde van een daarachter ge legen woning alle ruiten werden vernield. Op feestelijke wijze werd Zaterdag het nieuwe magazijn van het Groene Kruis in de Paspoortstraat geopend. Verschillende autori teilen waren aanwezig. Dr. C. E. PUigge voer le h$t woord, verder ook de burgemeester en den heer Gevaai, wethouder van Rltlhem, De heer De Meij van Ritthem complimenteerde len voorzitter en den penningmeester met hun 25-jarig jubileum als zoodanig. Het ma gazijn was met palmen en bloemen versierd. VEERE. De heer P. J. Fret, arts te Wisse kerke, is eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie, zetel Veere. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig alle raadsleden en de voorzitter bur gemeester Simonse. De voorzitter opent met gebed, waarna hij meedeelt, waarom de vergadering is uilgeschre ven, op heden, n.l. omdat het nu juist 25 jaar geleden is, dat wethouder P. Dekker als raads lid werd beëedigd. Hij herinnert aan het véle werk, dat door de médewerking van den heer Dekker in het belang der gemeente is verricht, en aan de steeds aangename samenwerking met hem ondervonden, en spreekt den wensch uit, voor de jaren die hem nog zullen resten in dertzelfden geest te mogen voortgaan. Alle raadsleden en den secretaris stemmen in met het gesprokene, waarop de heer Dekker dankt voor de hartelijke woorden tot hem gericht en eenige beelden in herinnering brengt uit het afgeloopen tijdperk. Ingekomen stukken: waaronder een van de vereeniging tot wettelijke dierenbescherming, vragende om wijziging in de bouwverordening der gemeente, bepalende dat bij schuurbouw, de stalling zoo moet worden ingericht, dat de dieren met één handruk allen kunnen wor den losgemaakt, in geval van brand. Voor ken nisgeving aangenomen. Mede een schrijven van Ged. Staten inhoudende goedkeuring eigendoms overdracht der O. L. School. Op een verzoek van de Ver. voor Chr. Volks onderwijs om gelden ter beschikking te stel len voor aankoop school meubelen en leermid delen volgens art. 72 L. O.-wet, wordt op voorstel van B. en W. gunstig beschikt Nu komt aan de orde. de verkoop der onder wijzerswoning. De voorzitter deelt mede, dat naar. aanleiding van het in vorige vergadering genomen besluit om onderhandelingen aan te knoopen met het schoolbestuur B. en W. op 27 Augustus met genoemd bestuur samen heb ben vergaderd. Hij verzocht den secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezi'en, opdat ieder precies wete, wat daar gesproken is. Er is getracht toen een bod uit te lokken, wat echter toen te moeilijk bleek, en vrijheid was gegeven om het bestuur eenige dagen later schriftelijk een bod te doen. De raad keurt deze handelwijze goed. Een schrij ven dienaangaande is binnengekomen, maar om deze zaak zoo serieus mogelijk te behan delen en geheimhouding te bewaren, stelt de voorzitter voor, in gesloten zitting over te gaan. De heer P. Janse is daar tegen, hij acht geheimhouding langer heelemaal niet noodig. Uit het voorgelezen schrijven blijkt, dat het schoolbestuur de woning onderhandsch van de gemeente wil koopen voor f2500. B. en W. hebben dit aanbod overwogen, doch advisee^ ren daarop niet in te gaan, en stellem voor de woning publiek te verkoopen. De heer Coppoolse zegt zulks ook het best te vindein als zijnde het meest in het belang der gemeente. Ook de heer Poppe vindt zulks; bovendien is het bedrag veel te laag, gezien den stand der woning. De heer P. Janse zegt, de zaak wordt wel wat eenzijdig belicht, is hier werkelijk de laatste cent het hoogste be lang. men moet hier zedelijk overwegen, een groot deel der gemeentenaren heeft er be lang bij dat daar de onderwijzerswpning staal, met het oog op het toezicht op de kinderen. Bovendien is de woning oud en vol gebreken, daarbij nog de weinige gelegenheid tot aankoop van bouwgrond in de naaste omgeving der school. De voorzitter antwoordt: veel van hel geen de laatste spreker zegt te moeten erken nen, maar de som is te laag, hij heeft ook hl geruchten gehoord van particulieren, he schoolbestuur wordt toch ook niet uilgescha keld, en Ged. Staten zouden ook waarschijn lijk een degelijke handel niet goedkeuren. De heer A. Janse lijkt de som wel wat laag, toch voelt hij er voor en zou zijn stem er voor geven. De heer Dekker keurt het af dat de heer P. Janse de woning uitmaakt, hij is van den beginne tegen onderhandschen verkoop ge weest. De heer P. Janse verzet zich tegen deze uitspraak, hij meent, dal de wethouder deze woning dient te kennen in zijn slechte condi ties, ook meent hij, te mogen veronderstellen dat het betreffende schoolbestuur die woning kent, het heeft daarnaar haar prijs bepaald en een aannemelijk bod gedaan. De heer Poppe neemt aan dat een groot dèel der ingezetenen belang bij dezen aankoop heeft, hij wil echter eerlijk zijn tegenover allen, het bestuur kan het ook in publiek koopen. De heer Dekker zegt wij zitten hier in 't belang der gemeente en niet van 't schoolbestuur. De heer Coppoolse gaat het niet om den prijs; liever desnoods minder in 't publiek d,an onderhandschen verkoop. De voorzitter zeg eigenlijk de aanvrage van 't schoolbestuur to onderhandschen aankoop niet te begrijpen, hij zou, indien hij er bij betrokken was geweest T nooit hebben gedaan, 't is eigenlijk tegen he prestige van het bestuur. De heer J. Janse sluit zich bij de woorden van den voorzitter aan. De heer Moens gaat het wel wat schemeren; in de vorige vergadering is besloten om te onderhandelen over onderhandschen verkoop en nu een voorstel tot publieken verkoop. De voorzitter weerlegt dit en meent dat de heer Moens zich vergist, dit was niet gevraagd, wel geheel vrijblijvend te onderhandelen. De voorzitter zegt: de heeren hebben nu bijna allen, wat het reglement van orde toelaat,, 2 maal over ditzelfde onderwerp gesproken, hij is echter toegeeflijk ip dit geval. De heer P. Tanse reageert op de aanranding van het pres tige van een bestuur. Hij is overtuigd, dat. on verschillig van welke richting een schoolbe stuur in dit onderhavige geval zou zijn, zij voorkeur zou vragen en onderhandschen aan koop van dit gebouw. Hij legt nog eens na druk op het verschil van be'ang van een parti culier of van een vereeniging; de raad heeft te beslissen over de al of niet voortzetting van de toegestane onderhandelingen, zonder daarbij te rekenen met gehoorde geruchten, of wel, het al of niet goedkeuren van Ged. Staten wat van later orde is. De discussie wordt gesloten en het voor stel van B. en W. publieke verkoop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij den ver koop zal als voorwaarde worden gesteld, dat bij eventueelen verbouw de woning zal jnoeten gebouwd worden op één lijn met de woning van Vader en Verhage, de voor vrijkomende grond komt alsdan aan de gemeente. De heer A. Janse wil bij publieken verkoop het bod van het schoolbestuur inzetten. De heer Poppe is daar sterk tegen, ook de heer Coppoolse; hij zou het gunnen aan den hoogsten bieder. Op een verzoek van de Vrijw. Bijz. Land storm om steun voor een te houden schiet wedstrijd wordt f2.50 toegestaan. Aan de orde is de gemeentebegrooting 1930 Tot het houden van algemeene beschouwingen blijkt bij niemand behoefte. Bij artikelsgewijze behandeMng. merkt de heer P. Janse bij post straatverlichting op hier een andere som verwacht te hebben en vraagt hoe het staat met de eleotriciteitsvoorzlening. De voorzitter antwoordt, daar alles nog te onzeker staat geen andere som te kunnen noe* men, hij hoopt spoedig op voorziening. Aan het einde van ontvangsten merkt de heer P. Janse op geen post gevonden te hebben voor verkoop van hout en grasgewas, hij her innert aan een besluit genomen hieromtrent een vorig jaar wat niet is uitgevoerd. Besloten' om hiervoor 25 gulden op te plaatsen. Begrooting vastgesteld op in ontvangst en uitgaaf op f 15.036.04 met een post voor on voorzien groot f2285.69. Bij de rondvraag vraagt de lieer Poppe of het mogelijk zou zijn wat strenger toezicht te houden bij de café's aan Valkenisse, hij heeft gehoord, dat daar j.l. Zaterdagavond heel erg rumoer is gemaakt en bewoners overlast is aangedaan. De heer Coppoolse vraagt opsnoelïng van hout aan het voetpad bij Karei se. De heer P. Janse herinnert aan een klacht door hem over het voetpad bij P. Lam pert langs de trambaan, reeds lang geleden ge uit, waarin nog geen verbetering is gebracht. De voorzitter z~gt in alle deze zijn aandacht toe. De voorzitter eindigt met dankzegging. Programma van het concert te geven op Zaterdag 21 September des avonds te 8 uur te Koudekerke door het fanfarekorps .Voorwaarts", directeur de heer André J. Geü- sen te Vlissingen. 1. Marche „Gala" L. Voussuret 2. Mosaïque de l'Op. „Nabuchodonosor" arr. M. J. H. Kessels. 3. Fantaisie Brillante sur l'Op, „Guillaume Tell" RossiniJ, Martin,. 1.,Mosaïque sur l'Op. „Stradella" arr. M. J. H. Kessel». 5. .„Zeeuwsche Bondsmarsch" J. Horst. Daarna tot sluiting van 't seizoen muzikale rondgang door het dorp. WESTKAPELLE. Woensdag 11 dezer werd 'iet aangekondigde concert gegeven, wat door het onwieeir 4 September niet kon doorgaan. Be gonnen werd door het muziekkorps ,,0. K. K," mder leiding van den heer P. de Rooij. Dat .0. K. K." zich weer uitstekend van haar taak \-weet, behoeft geen beloog. Als no. 2 trad op 'e Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heere" on- ter leiding van den heer M. P. Ventcvogel Met genoegen constateerden we, dat dit kopr onder de huidige leiding goede vorderingen maakt; er werd muzikaal en met animo gezongen. We noemen slechts „God is mijn lied", en „Het Werkmanslied" van Abt, met sopraan-solo. Een complimentje voor de 'soliste is zeker op zijn olaats. Als no. 3 verscheen op 't podium het .Westkappelsche Meisjeskoor" eveneens onder 'eiding van den heer P. de Rooij. Na eerst een naar nummers h capella gezongen te hebben, werd verder met begeleiding van „O. K. K." ge musiceerd. Een en ander maakte bij de luiste raars een diepen indruk. Hoe indrukwekkend 'donken, o.a. „Brautchor" van R. Wagner, „De Vesper" van L. van Beethóven en het beroemde .Largo" van Handel. Het geheel, zoowel zang tls begeleiding voldeed ons ten zeerste onder le vakkundige leiding van hun directeur den 'ieer P. de Rooij, Tenslotte gaf „O. K. KJ' nog "en paar opgewekte nummers, waarna dit «eer arieerende programma was geëindigd. Vermeld Ment nog. dat de belangstelling zeer groot was n dat het publiek dm geheelen avond aan- och tig l"isterd<* lot groot genoegen der execu tanten. Meermalen gaf men blijk van Instem ming door een luid applaus. Summa-summarum een pracht-avond. WESTKAPELLE over Augustus 1929. Geboren: Komelis z. v. Huibregt Heijt en Janna Jozina Nieuwenhuize Pieter z. v. Jan Westerbeke en Maria Hendrikse Pieternella d. v. J. v. Rooij en ein A. Flipse Johanna Wil- lemina d. v. J. Roelse en K. Minderhoud. Ondertrouwd: AdHaan Huibregtse Lz. 23 j. en Neeltje Gabriëlse Pd. 22 j. Pieter Schets 29 j. (Vlissingen) en Maria de Pagter 23 j. Jan Lievense 27 j. en Johanna Westerbeke 21 j. Getrouwd: Laurens Lous 25 j. en Katharin» Maria Brasser 21 j. Adriaan Huibregtse 22 en Neeltje Gabriëlse 22 j. Overleden: Pieter 9 m. z. r. Maarten Peena en van Hendrika Faasse. Wie zijn gezicht in het vuur steekt, zal er rood en verwond en ontdaan uitkomen stfiek uzelf in brand van nijd, afgunst en kwaadwil ligheid, en ge zult op de een of andere wijze gewond en ontdaan te voorschijn komen uit een element, ofschoon onzichtbaar, toch even werkelijk als vuur is. September ZON op I onder MA op AN onder 21 Z. 6.44 7.01 n.m. 8.04 vm. 9.27 22 Z. 6.46 6.59 ii 8.19 10 51 a M. 647 6 56 -7 8.41 12.17 24 D. 649 6.54 tl 9.11 nm 1.44 25 W. 6.51 6.52 9.56 3.03 26 D. 6 52 649 »f 10.59 4.11 27 V. 6.54 6.47 ii 12.17 5.01 Donderdag 26 September LK. v.m. 3.26 Zaterdag 21 Sept. v.m 3.39 n.m 3.46 Zondag 22 i) 4 11 it 4.20 Maandag 23 ii 4.45 11 5 Dinsdag 24 ii 5.25 11 5.39 Woensdag 25 ii 6.09 ii 6.26 Donderdag 26 it 6.57 H 7.27 Vrijdag 27 w 8.06 ii 9 Zaterdag 21 September te 7.31 uur Zondag 22 te 7.29 Maandag 23 te 7.26 Dinsdag 24 te 7.24 M Woensd. 25 te 7.22 Donderd. 26 te 7.19 Vrijdag 27 te 7.17 Apotheken geopend te Vlissingen A.s, Zondag is geopend de apotheek van: ENGERING, Nieuwstraat. A.Sw Zondag is geopend de apotheek vam NONHEBEL, Kori* Delft.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 2