I//6 RADIO-NIEUWS I WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1929 No. 37. DE STEM IN HET BOSCH. „Big Bill" op het Leger des Heils- congres te Baarn. Op den Leger des Heils-velddag, die dezer dagen te Baarn plaats vond, heeft de Philips „Stem van den Reus" wederom uitstekende diensten bewezen. Het zou onmogelijk zijn geweest om de onge veer vijftienduizend aanwezige Heilssoldaten te gelijkertijd toè te spreken, indien de verster ker-auto van Philips en de luidsprekerinstalla tie niet aanwezig waren geweest. Op het podium, vanwaar Generaal Higgens en de andere sprekers, zich tot de schare richt ten, was de microfoon opgesteld, welke in verbinding stond met de versterker-auto, waai de microfoonstroompjes versterkt en aan een tweetal luidsprekers toegevoerd werden. Naasl deze Philips microfoon bevond zich bovendien de microfoon van N. C. R. V., welke voor de rajdio-uitzending van een gedeelte van het con gres zorg droeg. Reeds op grooten afstand van het terrein kon men de woorden van de sprekers zeer dui delijk verstaan. Hierdoor was het ook mogelijk, dat zjj, die in de vrije natuur bleven luisteren, toespraken konden volgen. De geheele staf van het Leger des Heils was opgetogen over de uitstekende wijze, waarop het gesrpoken woord versterkt werd, terwij ook vele andere aanwezigen hun bewondering uitdrukten over de duidelijke wijze, waarop zij de toespraken hadden kunnen verstaan. DE BEDEVAART NAAR DEN IJZER. Naar wij vernemen was op de IJzervlakte. waar plm. 80.000 bedevaartgangers verzameld waren, een enorme Philips Luidsprekerinstal latie opgesteeld, waarmede het mogelijk wa de woorden der sprekers voor alle aanwezigen hoorbaar te maken. RADIO-TOLKEN. Op het j.l. gehouden Congres der Kamers van Koophandel te Amsterdam, heeft men op vernuftige wijie van de nieuwe vinding der radio-techniek gebruik gemaakt, door niet al leen de bekende luidspreker- en microfoon installaties aan te brengen, opdat het gesproken woord overal goed vei staan kan worden, maar ook werden speciale microfoons aangelegd, waar onderscheidene tolken de redevoeringen oogenblikkelijk vertaalden. Hiertoe behoefden ze slechts met gedempte slem te spreken. Ieder congres-deelnemer had vóór zich een schijf, die hij slechts op de door hem ge- wenschte taal, waarin hij de rede wilde hoo- ren, behoefde te draaien en hij kon deze in z'n hoofdtelefoon aanhooren. Begrijpelijkerwijze werd hier het vele tijd- roovende werk, dat het vertolken der redevoee- ringen In beslag neemt, uit den weg genomen. Echter deed zich het vermeende bezwaar voor, dat de vertaalde redevoeringen eentonig wa ren. Dit is de reden, dat de Volkenbond te Genève nog steeds aan de oude methode vast houdt en van een dergelijke radio-instelling, qeen gebruik wil maken, daar zij van meening zijn, dat tolken zelfs nog met vuur kunnen spreken en althans iets van het enthousiasme van den ^preker dienen over te nemen. Op het in Amsterdam gehouden Congres heeft men echter dergelijke resultaten geboekt, dat de aanstaande Radio-conferentie, die in Den Haag wordt gehouden, eveneens de in Amster dam gevolgde methode zal toepassen. NIEUW STATION. Te Sint-Louis in Senegal wordt een nieuw station gebouwd, dat niet alleen voor den ge- Wonen radio-omroep zal dienen, maar ook voor het luchtvaartverkeer. AANTAL LUISTERAARS. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aantal ingeschre ven luisteraars in Denemarken 265.905, in Italic ongeveer 70.000, in Noorwegen 64.102 en Zwit seriand 75.720. RADIO-TENTOONSTELLINGEN. Zaterdag 1 September is te Boekarest di eerste Internationale Radiotentoonstelling er Tentoonstelling op het gebied van electrisch< luishoudelijke apparaten geopend. De tentoon stelling duurt tol 20 September a.s. Ook de Weensche Radio-tentoonstelling wen >p dezen dag geopend. De jaarlijksche Belgische Radio-tentoonstel ing wordt van 12—21 October a.s. gehouder n het Paleis du Cinquantenaire te Brussel, Te Bordeaux zal van 25 October tot 3 Nov »en radio-tentoonstelling worden gehouden, ter- vijl in dezelfde week ook in Dublin een radio entoonstelling, speciaal voor de Iersche Vrij ■taat, wordt geopend. DE REUS IN DE RIDDERZAAL. ,B ig Bild" o p het internationale schoolcongres in Denemarken. Machtig klinkt de Stom van den Reus door iet oude slot. Een herinnering uil oude legen len doemt voor ons op. Reuzen, die kasteller binnendringen en met donderende stem streng bevelen uitdeden Maar de moderne Stem van den Reus ge draagt zich geheel anders. Hij stelt zijn krach ten slechts beschikbaar om het menschdom te helpen. s Dit Is weer eens duidelijk bewezen op he internationale schoolcongres, dat dezer dagen in Helsinger op het oude kasteel „Kronborg' werd gehouden. De Deensche regeering ha toestemming gegeven om het oude trotschi slot voor dit congres in gebruik te nemen. Hoewel de ridderzaal van het kasteel 63 M, lang en de grootste zaal in het Noorden van Denemarken is, kon zij alle congressisten toch niet bevatten. Het was daarom noodzakelijk om nog een tweetal zalen in gebruik te nemen, terjwijl bij goed weer ook de binnenplaats geheel gevuld was. De eenige mogelijkheid om het congres toch goed te doen slagen, was het aanbrengen van een geluidversterkerinstallatie. Verschillende fa brikaten werden van te voren geprobeerd me' het resultaat dal men besloot gebruik te maker van een Philips „Stem van den Reus"-instal latie. Bij de opening van het congres hebben ver schillende Deensche ministers voor de Philips miarofoon gesproken. De installatie werkte uil stekend en tot groote voldoening van alle luisteraars en sprekers. De Deensche Regeering heeft het plan de luidspreker-installatie permanent te laten aan brengen daar er in de toekomst waarschijnlijk meerdere congressen in dit kasteel zullen wor- len gehouden. EEN FILM-ATELIER. Een ieder heeft wel eens gehoord van de roote filmateliers, bijv. in Hollywood, waa n groote fabriekshallen heele interieurs wo - 'en opgebouwd en waar de zon vervangen i loor ontelbare- electrische lampen, wier fe chijnsel meedoogenloos op de filmacteurs e ilmactrices valt. Voor hen geldt waarlijk he in het zweet uws aanschijns zult gij uv irood eten", want deze kunstma'ige zonnen aten zich ook wat de warmte-uilstraling betreft liet onbetuigd. Waren het vroeger meestal booglampen, die te filmateliers met hun blauwaeh ig schijnse •erlichtten, tegenwoordig worden deze meci en meer door gloeilampen vervangen. Voo le opname van sprekende films zijn de gloei ampen zelfs onmisbaar geworden, want he .issende geluid der boog'ampen kwam onher "oepelijk mee op deze films en bedierf zoo de zuivere weergave va itfiet gesproken woord. Naast deze geweldige ateliers met hunni 'ïooge haTen, hunne verrassende mechanische Inrichtingen en enorme electrische ins'al'a ies bestaan er echter ook zeer kleine inrichtln ten, waar films opgenomen worden, die steo-'s •veer bijzondere aantiekkingskt acht uitoefenen wegens het waas van geheimzinnigheid, da um ontstaan omgeeft, n.l. de z.g. truc- en 'eekenfilms. Deze installaties kunnen, zooals 'e foto's toonen, In een kamer worden onder gebracht, In elk geval Is de rust van een ka 'ner een betere omgeving voor het eindelooze teduld. dat voor het opnemen van zulke fi m •loodig is. dan het haasten en jachten in een groot atelier. Want iedere opname van de tienduizenden lie samen zoo'n truc-filmpje vormen, word ^onderlijk gemaakt, Ieder beeldje eischt af zonderlijk gemaakt, Ieder beeldje eischt a ton ierüjke voorbereiding, het aanbrengen van een beeldje. kleine verandering tegenover het voorgaande Voor zulke films is het daglicht geheel on bruikbaar des ochtends neemt het aan sterkte toe, in den namiddag neemt het weer af. Hoe zou de filmoperateur den belichtings tijd of het diaphragma daaraan kunnen aan passen, om toch voor alle beeldjes een gelijke belichting te krijgen. Hier zijn de gloeilampen een uitkomst, want, wanneer men er voor zorgt, dat de spanning lezelfde blijft, kan men honderden uren met dit licht werken, zonder eyiige vermindering te contstateeren. Eerbied voor hen. die met groot geduld zulke teeken- of truc-films uitwerken. Met hunne leerzame of amusante films bereiken zij ef fecten, die de groote filmateliers met hunne onbeperkte hulpmiddelen nooit kunnen ver wezenlijken. OPENING VAN HET NIEUWE STATION IN BROOKMAN'S PARK. Het Engelschq tijdschrift „Wireless World" neldt. dat de officioele opening van het nieu we regionale station in Brookman's Park zal daats vinden in den nacht van 16 op 17 Sept. a.s. De golflengte, waarop uitgezonden wordt, s 356,3 meter, dus dezelfde als die van 2LO; le energie bedraagt 30 KW. Van 16—30 Sept. zullen geregeld uitzendingen plaats vinden van '2—1 uur 's nachts; in de daaropvolgende 'agen vanaf ongeveer kwart voor elf. Op 14 October a.s. zal de zender den geheelen lienst van 2LO overnemen. BEROEMDE MANNEN VOOR DE MICROFOON. Tegen het einde dezer maand zullen voor 'e microfoon in Savoy Hall in Londen enkele bekende persoonlijkheden hun ideeën weerge ven over levensphilosofie. Voor deze „Points of. View", zooals de „radio-praatjes" in de programma's zullen worden aangeduid, heb ben zich o.a. beschikbaar gesteld Mr. H. G. Wells, G. B. Shaw, Dean Inge en Sir Oliver Lodge. „Wireless World", merkt nog op, dat G. B, S. in een hem kenmerkenden brief aan do directie van de B. B. C. schroef, dat hij wel voor de microfoon wilde spreken, mits hij mocht zeggen wat hij wilde. In de maand October zal ook het tooneel- stuk „Captain Brassbound's Conversion" van George Bernard Shaw voor de microfoon wor den opgevoerd. GOLFLENGTE-VERANDERING. De zenders Breslau en Gleiwitz zullen bin nenkort van golflengte verwisselen, zoodat Bres lau op 325 meter en Gleiwilz op 253 meter zal werken. vuuIt JONGLI ÜMm. EEN DEUX-PIÊCE. De jas met onderkleed welke hier staat af gebeeld, is naar de laatste mode en zal vermoe delijk in het komende najaar wel aftrek vin den. De costuums welke uit twee of drie stuks bestonden begonnen e gen tijk al weer wa op den achtergrond te ^aken. maar de klok-mode is juist bijzonder voor deze dracht geschikt, weshalve men snel tot de deux-pièce terug keert. De jas is natuurlijk geheel zon Ier slui ing en eigenlijk gemaakt op de manier van een sport-vesije. alleen natuur'ijk me veel lang'ie panden. Wij vestigen de aandacht in het bij zonder op den leuken kraag, die hier werkelijk tevens als sjaal gebruikt wordt. De mouwen zijn Lang niet nauw. van een fraai model en van flinke manchetten voor zien. Het onderkleed is zeer eenvoudig en moe bij voorkeur van een glanzende slot worden gemaakt. Het model van het onderkleed, dat ook werkelijk als zpodanig beschouwd moet worden, kan men afleiden uit het patroon- schetsje onder no. 117B. Zooals men ziet heeft dit onderkleed de noodige klok-plooien. Het patroon voor dit cosluum, dal in 'de eerste herfstmaanden nog gaarne gedragen zal worden en dan tot het voorjaar bewua.d kan blijven, kan inen aan onze bureaux bestellen onder no. 117 maat 42, 44, 46 en 48. Prijs 55 ct. BABY-VOETJES. Als een kind eenmaal zoover is dat het gaat loopen, komt de zorg voor de voetjes voor den dag. Deze zorg zou niet zoo groot zijn, als hel heden ten dage met de kwaliteit van het schoenwerk maar wat beter gesteld was. Een feil is het namelijk dat kinderschoeisel zeer duur is en wel hoofdzakelijk doordal men telkens nieuw moet koopen, aangezien de kin deren snel groeien en dus alles ook snel te klein wordt. Men kan het een goed fabrikant niet kwalijk nemen dat hij vijf of zes gulden, ja soms nog meer, voor een paar kinderschoentjes vraagt. Zijn werk Inlijft immers vrijwel hetzelfde Hij heeft alleen wat minder leer noodig en model is wat kleiner, maar overigens veran dert er niet veel. De kinderschoentjes van goede kwaliteit kunnen derhalve niet veelmeer dan een paar guldens in prijs schelen mei het schoenwerk voor volwassenen. Helaas. Het publiek vindt zulke prijzen voor kinderschoenwerk te duur, wil niet inzien wat toch heusch waar is -r- dat het niet goed- kooper kan en dwingt daardoor de fabrikanten lat het afleveren van minderwaardig werk. De minderwaardigheid schuilt dan meestal in hel gebruikte materiaal. Om in prijzen te komen van laat ons zeggen één vijftig tot een rijks- dualder moet de fabrikant zijn toevlucht hemen tot bar slecht leer ofpapier. Wat dit beteekent voor de kindervoetjes, die boven alles de steun van een sterken schoen noodig hebben, kunnen de dokters u vertellen. Hel kind gaat vooral als h t re: i s; ins aan de Engelsche ziekte heeft geleden binnen waarts scheef loopen. In de gewrichten ontstaat daardoor een vergroeiing, waardoor de hiel mis plaatst wordt en het gevaar voor platvoeten op iatenen leeftijd heel groot wondt. Hoeveel leed zwakke en pijnlijke voeten ons kunnen bezor gen behoef ik niet te zeggen. Be;paa t i uw kin deren dus. Let van het eerste oogenblik dal zij loopen af op, of de voeten recht en sterk zijn. Hapert Caaraan iets, spoedt u dan naar een prima schoenmaker en laat hem uitmaken welk sterk en goed schoentje het kind noodig heeft. Verwar hier het vak schoenmaker niet met da' schoenwink^lier. De schoenmaker is het die u naar den winkel stuurt met opgave van maal, fabrieksmerk en leersoort of als ge het b©- 'alen kunt een paar schoentjes aanmeet. Dil is echter niet beslist noodig; een goed winkelier heeft ook wel goede merken. Stap echter over het prijsje dat wel tegen zal va1 len heen en bedenk maar: een dokter is ook duur. Dit manteltje is nu eens spedaal ontwor pen voor de aanvallige bakvischjes, die zoo gaarne voor vol worden aangezien maar het toch eigenlijk nog niet zijn. Meisjes van om streeks vijftien tot bijv. achttien jaar zullen van dit manteltje veel plezier kunnen hebben. Zooals men ziet is de rug van een groot schouderstuk voorzien, he'geen aan het figuur iets ronds geeft. De rug zelf valt glad. evenals ook het front, dat wij "hier weglieten omdat het meeste aan den rug te zien is. In de rug is een lossen baan aangebracht, hetgeen noodig was om de fraaie klokplooien te verkrijgen, welke dat bijzondere effect aan het ontwerp geven. De ceintuur word! met een enkel steek ie aan den mantel bevestigd en sluit van voren met een knoop. De kraag kan opstaan maar kan ook liggen. Zooals de kraag hier getee- kend is, zal hij echter in het komende najaar, met het oog op het weer, wel het meeste wor den gedragen. Manchetten heeft deze mantel niet, evenmin als zakken. Het patroon kan men aan onze bureaux bestellen onder opgave van no. 116, in d© ma ten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6