HET GOUDEN JUBILEUM DER GLOEILAMP RADIO-NIEUWS WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1929 No. 3G. I LI.JLl „ALHAMBRAM,« ORKEST-ORGEL Ter gelegenheid van de eerste bespeling van het orgel, had de Directie van de „Alhambr*"- bioscoop te Vlissingen. velen genoodigd tot het bijwonen van de Gala-voorstelling, welke gisterenavond plaats had. Voor dezen avond was de bespeling in han den gegeven aan een kunstenaar een musicus van beste kwaliteit. Na een voor-filmpje, kre- we een volledig muziek-programma te hooren. 't Begon met „Si j'etais Roi" van Adam, gevolgd door „Carmen" van Biset. Hoewel we de tech nische vaardigheid en de groote geoefendheid van den organist bewonderd hebben en ook overtuiging hebben, dat we hier met een mu sicus te doen hadden, zij het gezegd, dat som mige trekken ons niet geheel en al bevredigd hebben. Hetzelfde moet gezegd worden van „Adagio" en „Menuet" van Beethoven. De groo te voldoening, welke altijd van deze werken uitgaat, h ebben wij gemist. Maar er is verschil van opvatting, een ieder speelt het zoo men het het aanvoelt. „Ave Maria" heelt ons meer voldaan. De mooie begeleidings-flguren kwamen prachtig tot zijn recht. Ook de „Conoertwals" van Blaauw, gaf het juiste rythme; de strenge drie-kwartsmaat op een orgel weergeven, Is een prestatie. Ook voor het lichte genre muziek doet het instrument zijn dienst. De potpourri van moderne wijsjes gekruid met jasz-band gaf ons dit te hooren. Tot slot de marsch uit „Tannhauser'' van Wagner. Wonderbaarlijk rol den de motieven; krachtig en vol klonk ons het bekende basmotie/, gevolgd door een reeks klare heldere nootjes, die het motief naar een ander thema voeren. De organist heeft ons met deze muziek laten hooren w 5 t er op dit instrument ge speeld kèn worden. We gelooven, dat de hooge to^mperatuur op het temperamant van den bespeler invloed heeft gehad. Zoo- nu en dan was er een gejaagdheid merkbaar. Maar dit is aan te nemen, zelfs degenen die rustig luis terden hadden het warm. Daar bjj den orga nist achter de verschillende klavieren itond het kwik zeer zeker op „Blood Heat". We brengen hem dan ook hulde voor zijn gloed vol spel. Over het orgel alle lof. De dispositie ia verrassend, de respectievelijke registers, zoo als Harp. Vox Humana, Vox Celeste, e.a. ge- geconstrueerd met de verschillende voet-ver deelingen. geven den bespeler gelegenheid het uit te voeren toonwerk, naar zijn smaak weer te geven. Ook kunnen alle mogelijke gelui den worden voortgebracht, die zich uitstekend zullen leenen bij komische filmen. De firma Dekker uit Goes leverde het instrument en noemde het „De Gouden Vogel". Na de pauze kregen we de film „Asphalt", ©en super „Ufa"-product en het kan vol mondig gezegd worden, dat de illustreerlng dezer film tot in de puntjes verzorgd was. Oog en oor, beiden zintuigen werden geboeid door beeld en klank. Er zal dan ook in de komende bioscoop'- periode veel te genieten zijn, mits de directie zorg zal dragen voor puike filmen en de toe komstige organist een goeden smaak zal be zitten tot het samenstellen van een program ma dat parallel loopt met het filmwerk. We weten, dat dit geen gemakkelijke taak is, maar als het in orde komt, heeft de persoon in kwes tie er alle eer van. L. PHILIPS OP DE JAARBEURS. D« najaarsbeurs te Utrecht geniet in Radio een verrassend smaakvol uiterlijk kringen terecht de reputatie van belangwek kend te zijn door de vele nieuwe Philips pro ducten, die hier in den regel hun debuut ma ken. In de op voorbeeelöige wijze verlichte en tot kijken noodende Philips-stand in de beneden- wacht den bezoekers wel niet zulk een uitge breide collectie als op de vorige najaarsbeurs, maar toch zal men hier een aantal nieuwe cre aties aantreffen, die een waardige aanvulling vormen van de Philips keurcollectie. Dezen keer zijn de débutanten: een nieuwe „Meesterzanger1"; een nieuwe electromagneti- sche luidspreker in artistieke uitvoering en met superieure eigenschappen en tenslotte eeni gra- mofoon versterk er voor aansluiting op het wis selstroomnet, welke in een langgevoelde be hoefte voorziet. Het kiezen van een goede plaats voor radio toestel en luidspreker levert in onze moderne woningen wel eens moeilijkheden op: een extra tafeltje voor het toestel is gewenscht en ook de luidspreker moet een eereplaats krijgen. Een elegante oplossing wordt gebracht door den nieuwen luidspreker No. 2088. Deze électrody- namische luidspreker met electro-magneet heeft •en fraaie kast van de afmetingen 82 bij 52 bij< 37 cM., welke zoodanig is uitgevoerd, dat het toestel No. 2511, dat door zijn uitmuntende weergave van alle frequenties tusschen 50 en 10000 Herz algemeen bewonderd wordt er op geplaatst kan worden, waardoor een harmo nisch geheel met verrassend smaakvol uiterlijk wordt verkregen. Voor bekrachtiging van de magneet van den luidspreker dient een inge bouwde lampgelijkrichter, welke zonder meer op het wissel stroomnet kan worden aangesloten en niet het minste onderhoud vereischt. Een schakelaar voor het in- en uitschakelen van de bekrachtiging is aanwezig. Wat bij beschouwing van de constructie van dezen, luidspreker op valt, is de uiterste solide bouwwijze bij zeer economisch gebruik van materiaal. Een waarlijk enorm geluidsvolume kan zon der een spoor van overbelasting worden ver werkt. s De nieuwe electromagnetische luidspreker No. 2019, is zevenhoekig van, vorm; de hoogte is plm. 35 cM. Het fraai gemodelleerde omhulsel is een pro duct van de nieuwe Philips „bakelietffabriek. De conus wordt beschermd door- een geperfo reerd bronzen plaat. Deze nieuwe luidspreker met gebalanceerd magneetsysteem is voorzien van den bekenden driepoligen schakelaar en geeft een reproductie van eenigszins ander genre dan de standaard-luidspreker No. 2007. Door deze uitbreiding van de serie Philips-luid- sprekers wordt een concessie gedaan aan den persoonlijken smaak, daar men hierdoor in de gelegenheid wordt gesteld, juist dat luidspre kerstype te kiezen, dat het meest aan peroon- lijke wenschen omtrent weergave en uiterlijk voldoet. Luidspreker No. 2019 wordt geleverd in de kleuren „wortelnotenhout" en „mahonie hout". Een technisch kunstwerk Is de nieuwe wis- selstroom-gramofoonversterker No. 2779, welke is gemonteerd in een gelakt metalen omhulsel, dat niet veel grooter Is dan het plaatspannings- apparaat No. 3003. Deze versterker, waarmede maandenlang geëxperimenteerd is om volmaak te weergave te verkrijgen, is voorzien van lam pen No. 506, E 415 en B 443. Verder zijn na tuurlijk de bekende Philips radio-, verlichtings- en röntgenproducteri in al hun verscheidenheid aanwezig. Voorts willen wij nog even de aanr dacht vestigen op twee nieuwe verlichtingsar maturen, n.l. „Phililux" en „Philiflood", de eerste, welke in drie verschillende uitvoeringen wordt vervaardigd, is bestemd voor universeel gebruik, de laatste voor schijnwerper verlichting van gebouwen. Tenslotte is er dit jaar, op de eerste etage van het hoofdgebouw ook een stand van d.e Philips Gartonage Fabriek, waar een keur van verpakkingsmateriaal, voor artikelen van den meest uitoonloopenden omvang en gewicht, ls geëxposeerd. Da nieuwe Philips Luidspreker No. 2019 DE RADIO-OMROEP IN MEXICO. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de radio voor de scholen. Een rapport, uitgegeven door de „Secretaria de Educacion Pubiica" te Mexico, publiceert interessante bijzonderheden over den radio-om- roep in Mexico, waaruit blijkt, dat vooral ge noemd Bureau vele pogingen in het werk stelt om den omroep op een hoog peil te brengen .'..I Ook aan het onderwijs per radio wordt groote aandacht besteed, waarbij men een originêele methode volgt om eenigszins aan het gebrek aan radio-ontvangtoestellen tegemoet te ko men door de scholen in groepen te verdee- len, welke ieder gedurende een bepaalden tijd een toestel in bruikleen krijgen, waarna het aan een andere groep wordt toegewezen. Op het programma voor radio-onderwijs voor de scholen staat o.a. vermeld: vertelsels (voor de kleuterscholen), leesuurtjes (voor de lagere scholen) en zang; voorts voor de hoogene klas sen voordrachten over geschiedenis, aardrijks kunde, natuurlijke historie en hygiëne. Bo vendien worden in samenwerking met het Bu reau of Rural Primary Schools lessen gegeven voor de landbouwscholen en de scholen op het platteland. Een punt van overwegend belang in den Mexioaanschen radip-omroep is het feU, dat de maatschappelijke ontwikkeling der luiste raars zeer veel uiteenloopt en voor al deze categorieën verschillende uitzendingen gehou den behooren te worden. In de allereerste plaats wopdt hier groote aandacht besteed aan de arbeidende klasse, Hiervoor houdt men lezingen over de klein-lndustrie, hygiëne, na tuurlijke historie, sociale wetenschappen, ge schiedenis, aardrijkskunde, de schoone kunsten, enz. Dergelijke lezingen worden dan speciaal gehouden voor den arbeidenden stand in de steden. Voor de arbeiders op het platteland daarentegen houdt men weer andere voor drachten, bijv. over landbouw en huishoud kunde (voor de vrouw.) Voor meer ontwikkelden worden leeraren van rijksinstituten aangezocht om lezingen voor de microfoon te houden, terwijl verder ook voordrachten over muziek en muziekuitzen- dingen worden gegeven. NEDERLAND-AUSTRALIË OP DE KORTE GOLF. Sedert September van het vorige jaar hebben regelmatig telegrafie-uitzendingen plaats met de - amateur-kortegolfzonder PBF5 van het Phi lips Laboratorium te Eindhoven. Deze zender, waarvan de toegevoerde energie 30 Watt be draagt en de anodestroomenergie van de zend- lamp 10 Watt, is uitgerust met de bekende Philips 10 Watt zendlamp TC 04/10. Als gelijk- richtlampen voor de benoodigde anodespanntng van 400 Volt worden twee lampen van het type 505 gebruikt. De golflengte, waarop wordt uitgezonden, bedraagt 41,3 meter. Reeds werd verbinding verkregen met geheel Europa, waar de uitzen dingen met groote geluidsterkte werden ge hoord. Groot succes boekte de zender dezer dagen met het bereiken van Australië, waar de zen der na 11 uur 's avonds op uitstekende wijze werd gehoord. Met een nieuwen amateurzender, eveneens werkende op een golflengte van 41.3 meter, met een energie van 10 W. en onder dezelfde roepletters, worden thans telefonieproeven ge nomen. De amateurs worden verzocht hiernaar uit te luisteren. SJEF VAN DONGEN. Naar wij vernemen treedt Sjef van Dongen^ die zich, zooals bekend, een groote populari teit verwierf door zijn moedige reddingspogin gen van Nobilé, met ingang van 1 September in dienst van de Hollandsche Verkoop-Afdee- ling der Philips Fabrieken te Eindhoven. In Menlo-Park heeft Edison zijn grootste uitvindingen gedaan. Hij vond de microfoon uit en voerde op 20 Augustus 1879 te Soratoga in het openbaar het eerste storingsvrije tele foongesprek gevoerd. Zelfs bet bekende „Hallo" is door Edison ingevoerd. Edison's Gloeilamp. Daarna volgde Edison's gloeilamp. De elee trische booglamp, met de koolspitsen, wa? reeds bekend, doch haar lichtsterkte was veel te groot, evenals haar stroomverbruik. Wilde een electrische lamp in huiskamer en werk plaats kunnen worden gebruikt, dan moest de lichtsterkte van de booglamp worden verdeeld over een groot aantal kleine lampen van gerin gere lichtsterkte, moeit de sterke electrische stroom als 't ware worden „onderverdeeld", vertakt in kleine stroompjes. Tot dusverre was dit altijd mislukt. En. Edi son had al zijn wilskracht noodig om te sla gen: „Droomer, dwaas, opschepper", waren woorden, welke hem naar het hoofd geslingerd werden door pessimisten, die geen oogenblik in de mogelijkheid van een welslagen geloofden. De groote moeilijkheid leverde de g'oeidraad op. Platina mislukte. Edison verkoolde alle mogelijke soorten materiaal, tot het roode haar uit den baard van een zekeren mijnheer Mac kenzie toe, diie toentertijd te Menlo verblijf hield. Tenslotte zou men het tan probeeren met een verkoolden katoendraad. Heel voorzichtig werd de verkoolde draad uit den vorm te voor schijn gehaald, behoedzaam gedragen naar de gla^blazerswerkplaats. Helaas brak toen de draad. Een nieuwe werd vervaardigd, doch ook deze sneuvelde ontijdig. Eindelijk, 21 October, was een nieuwe kool draad gereed en in den glazen ballon aange bracht, deze werd luchtledig gepompt, de elec- Grtische stroom werd toegelaten, ende lamp gloeide aan. Edison had zijn doel bereikt. De lamp brandde meer dan 40 uur aan één stuk. Maar Edison was niet tevreden met den katoendraad, hij beproefde het met verkoold papier en daarna met verkoolde bamboevezel. Hoe grondig het probleem van den gloeidraad werd onderzocht, moge blijken uit het feit, dat 6000 soorten plantenvezels werden onder zocht, voornamelijk bamboe, welk onderzoek een uitgave van 100.000 dollars vergde. Hoe zwaarder de strijd, dea te zoeter smaakt de overwinning. Op het redactiebureau van de „N. Y. Herald". Op den morgen van den 21 sten December 1879 zat Albert E. Orr, stadsredacteur van de New-York Herald" op zijn bureau aan z'n lessenaar, Plotseling stoof de heer Thomas B. Connery, de directeur van het blad binnen, het laatste nummer in zijn hand, dat hij met een gebaar van afgrijzen ver van zich strekte. Orr keek verrast op, want gewoonlijk ver scheen Connery eerst eenige uren later op het kantoor. Orr begreep in het geheel niet wat er aan de hand was, doch het werd hem wel duidelijk gemaakt. „Hoe kwam al die onzin in de krant", bulderde de heer Connery, „Licht jes opgehangen aan draden. Goed om de „He- raid" belachelijk te maken en tot een aanflui ting van haar lezers, om van de concurrenten maar niet eens te spreken. Wat zal New-York er van zeggen". „Waarschijnlijk, dat het de beste „stunt" is, dien we sinds langen tijd in de krant hebben gehad", dacht Orr, maar hij zeide het niet. De verontwaardiging van den heer Connery was de lezer zal het alreeds hebben begre pen opgewekt door een speciale pagina betreffende de Edison Gloeilamp. „Maar weet je dan niet", huilde hij, „dat met absolute zekerheid is aangetoond, dat dit soort van licht tegen de wetten der natuur in- druischt? Wie heeft het artikel geschreven?" ..Marshall Fox. Ben der beste reporters van New-York". „Waar is hij? Roep hem hier. Wij moeten iets doen om niet onsterfelijk geblameerd te worden". Verre evenwel van hoon en spot uit te lok ken, wekte Fox' artikel zulk een belangstelling dat te Menlo-Park besloten werd tot het hou den van een openbare demonstratie. Deze vond plaats op Oudejaarsavond 1879. Extra treinen voerden meer dan 3000 bezoekers aan, waar onder vele autoriteiten. En allen zagen het too verachtige licht der gloeilampen, die hangen aan draden, welke waren gespannen van de eene bladerlooze boom naar den andere. EDISON'S UITVINDINGEN. ZIJN WERKZAAMHEDEN. „Werken is Edison's eerste levensbehoefte", heeft eens een van Edison's kennissen gezegd, en dat dit gezegde waarheid bevat, blijkt wel duidelijk, wanneer wij even in het kort nagaan, wat hij in zijn leven verricht heeft. In 1869 werd door Edison zijn eerste patent verkregen, en wel voor een toestel, waarmee bij stemmingen op eenvoudige wijze de uitge brachte stemmen konden worden geregistreerd. Irr een snel tempo volgden de uitvindingeru el kaar hierna op; de voornaamste worden hier onder in chronologische volgorde opgenoemd Een toestel om op automatische wijze tele grammen te verzenden. Volgens dit systeem kon een snelheid van 3500 woorden per minuul bereikt worden. Een methode om vier telegrammen tegelij kertijd langs één lijn te zenden; twee in elke richting. De „mimeograaf-methode" voor het vercne nigvuldigen van geschriften; hierop berust ook het tegenwoordige „stencillen". Verschillende verbeteringen aan de schrijfma chine. Verbeteringen aan de telefoon. Uitvinding van de |£Ooimiarofoam De „electro-motograaf', een nieuw toestel om telegrammen mee te ontvangen. Een „loudspeaking telephone", die gebruikt werd bij de telefoon, doch op een geheel an der principe berustte dan onze tegenwoordige luidsprekers. De „tasimeter", een toestel om de warmte van vèr verwijderde lichamen (bijv. hemellicha men) mee te meten. De gramofoon (waarvoor op 19 Februari 1878 het patent werd verkregen). Thans staan er meer dan 100 patenten in verband met de gra mofoon op Edison's naam. De electrische gloeilamp en verscheidene uit vindingen, die hiermee verband houden, Zoo *ond hij een volledig installalie-systeem: twee- eider en drieleidersysteem, zekeringen en sciua- keiaars uit. Uitwerking van het principe van de cine- wiatograaf. Bij zijn werk hieraan vond hij x>k de methode uit, volgens welke tegenwoor- lig de rolfilm-camera's voor amateur-fotogra fen Werken. De Edison-accu, een poging tot verwezenlij king van de „lichte" accu. De „kinetophoon", waaruit later de „spre kende en musiceerende film" is ontstaan. Deze uitvinding had in 1912 plaats. Een apparaat om telefoongesprekken op een gramofoonplaat vast te leggen. Een dicteermachine, diie op vele kantoren gebruikt Wordt en op hetzelfde principe be rust als de gratnofoon. Een forfmule voor de synthetische bereiding van phenol. Een veertigtal oorlogs uit vin dingen. Er staan op het oogenblik meer dan 900 patenten op Edison's naam, waarvan' er echter vele niet in de practijk worden toegepast. De 82-jarige uitvinder is nog steeds een ijverige Werker, die in zijn laboratorium vel» proefnemingen op verschillend gabüri dcmt

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6