Van Week tot Week BURGELIJKE STAND Voor allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 60 ct Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. an Drogisten. Prov. Schietwedstrijden. MIDDELBURG van 29 Aug.—b Sept. 1929 Ondertrouwd B. v. Belle 26 en C. N. Minet 20 M. J. van Hercules 27 j. en J, A. de Rijk 28 j. GetrouwdW. van Gulden 27 j. enC. v. d. Garde 22 J. E. C. de Troije 27 en C. Ludikhuize 31 W. Vader 29 j. en J. M. Mortier f9 j. B. van Hoek 27 j. en J. Verrijk 27 j. P. H. Consemulder 31 j. en A. P. Willemse 41 Flipse 28 j. en N. Rijkse 27 j. j. I. van Boven 22 j. en S. Jobse 27 w. Schreuder 24 j. en M. Geervliet 26 BevallenE. Kerkhovede Groot d. J. N. J. van Damme—Poleij 2. W. j. Tilroe—-Marcusse z. J. Wondergem— Hoogesteger z. en d. L. Abrahamse— de Buck d. P. P. Seijmoer—jobse d. Overledenj. W. Minderhoud 48 j geh. met J. Hubregtse N. J. Baas 24 j. on- jeh. z. G. L. D. Weemaes 2 mnd. z. Bosschaart 73 j. geh. met E. M. Barent- sen J. Schietekatte 66 j. ongeh. d. J. Maartense 69 j. geh. met F. Smit. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1929 No. 36. BINNENLAND. Koninginnedag onder begunstiging van prachtig weer. Een mooie na-zomer? Druk verkeer en ongevallen. Behoefte aan ondergrondsch verkeer. „Uit wier en dras geweld". Lintjesregen. Kom kommertijd en zeeslangen. De al as trim Over de in ons land gebruikte koe pokstof. Niet minderwaardig. Drama op de hei. Een goedgeloovig! doctor in de chemie en een handig advocaat. De gemoedelijkheid bij het onderwijs afgenomen, al sinds meester Maarten schrok. Het rooken op school tijdens de lesuren. De maand Augustus heeft zich wat het weer betreft uitstekend gehouden en de laatste dag van Oogstmaand —Koninginnedag is schit terend geweest, wat zeker in de eerste plaats ten goede is gekomen aan de feestelijke viering van den geboortedag van onze Koningin. De dag, waarop oud en jong zich, elk naar zijn aard, ln stad en land, heeft geanimeerd op de vele en velerlei wijzen waarop de Koningin nedag als nationale feestdag wordt gevierd. Voorspeld is, dat we een mooien nazomer zul len hebben, waarmee vermoedelijk wel de maand September bedoeld zal zijn, die inder daad prachtig is ingezet. Maar mooi of niet mooi, we gaan van lieverlee de nachtschuit in, daaraan valt niets te veranderen. Het mooie weer heeft wie zal het tegenspreken? veel goeds, 't Lokt de menschen naar buiten en Juistf «d aarin fechuilt eenig gevaar, dat jongst leden Zondag bijvoorbeeld weer heusch niet denkbeeldig is gebleken. Het aantal verkeers ongevallen, dat de Maandagbladen vermeld den, was bijzonder groot. En, 't betrof onge vallen van allerlei aard. Zoo werd in Amster dam een man doodgereden door een beschon ken autodief en te Zwolle raakten een moe der en haar dochter beklemd tusschen een motorrijwiel, dat met groote vaart een bocht moest nemen en een muur. Het meisje werd doodgedrukt. Wanneer men op een der gelijke manier en met zulk een treurig gevolg zich aan den kant van den weg plaatst om het drukke verkeer gade te slaan treft men het al bijster ongelukkig. We leven in een mo dernen tijd en het verkeer neemt nog met den dag toe, waarvan wellicht het voornaam ste euvel is, dat de tegenwoordige bevolking wat haar aanpassingsvermogen betreft geen gelijken tred houdt met de toename van ver keersdrukte en snelheid. En dan, de vraag is of, ondanks alle mogelijke gemeentelijke orde ningen en rijkswetten de locale gesteldheid van vele steden wel in overeenstemming is met de steeds toenemende verkeersdrukte. Als ons uit „wier en dras" geweld landje niet zoo slap was, zouden we er misschien toe kunnen komen, althans in de grootere plaatsen, het yerkeer langs ondergrondsche banen te leiden, ter ontlasting van den bovengrondschen weg. Ter gelegenheid van de verjaardag van onze Koningin is weer de gebruikelijke lintjesregen over ons land neergedaald en veler verdien sten werden weer met een koninklijke onder scheiding beloond. Op politiek gebied valt er nog betrekkelijk weinig voor, althans weinig, dat zich naar buiten openbaart. We zijn wat betreft het po litieke nieuws nog in de komkommerdagen. Wat het overige nieuws aangaat misschien niet. In elk geval schijnt men tegenwoordig de zeeslangverhalen te kunnen missen, die trou wens met de rubriek binnenland gewoonlijk niets te maken hadden. Wat in den laatsten tijd veler aandacht trekt in de binnenlandsche pers, dat is zeker wel de nieuwe ziekte, al as- trim, waarover we reeds meerdere malen schre ven. Naar gemeld wordt, breidt de alastrim zich langzaam uit en in het eind der vorige week bedroeg het totaal van het aantal geval len in Nederland bijna 200. Het gaat nu een maal niet gemakkelijk een ziekte tot een en kele gemeente te beperken, dit blijkt ook nu weer en de bevolking van steden als Rotterdam en Amsterdam heeft een zoodanig voortdurend contact met het overige deel van het Rijk, dat inen er zich ondanks de inenting op ruime schaal, misschien wat verwonderen moet, dat de nieuwe ziekte, die zeer hesmetteüj'k moet zijn, zich al niet in meerdere mate heeft verbreid, dan blijkens de berichten in de bladen, het geval is. Het aantal gevallen van encephalitis na inenting bleef tot enkele be perkt. Desniettemin vraagt de mogelijkheid van het zich voordoen van nadeelige gevolgen van de vaccinatie steeds de aandacht. Het „Hbld." bevatte o.m. een schrijven van den hoofdin specteur van de Volksgezondheid, dr. J. Th. Terburgh. Er zouden namelijk te 's-Graven- hage berichten zijn verspreid volgens welke bij het inenten met Zwitsersche koepokstof geen encephalitis zou optreden. Een onderzoekt van de Zwitsersche koepokstof door het Rijks- Serologisch Instituut te Utrecht heeft een gun stig resultaat opgeleverd, doch aldus dr. Terburgh, hiermede is nog niet vastgesteld, dat deze stof geen aanleiding zal geven tot het ontstaan van encephalitis. Voorts lezen we o.a. dat indertijd hier te lande vaccinaties zijn ver richt met uit Denemarken verkregen stof, waar van het gebruik aldoor geen encephalitis ten gevolge had, terwijl die vaccinaties in ons land wel aanleiding tot enoephalitis-gevallen gaven. Iets dergelijks was het geval met Fransche koe pokstof, die in Engeland gebruikt werd. Con clusie in het hierbedoelde schrijven is, dat er geen enkele reden is de door de Nederlandsche met Va stopping of moeilijken,tragan m oniegelmatigen stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn BIJ Apothekers en Drogisten. Doos 60 ci koepokinrichtingen verstrekte koepokstof min derwaardig te verklaren ten opzichte van wel ke koepokstof ook. Op de Brabantsche hel heeft een verschrikke lijk drama zich afgespeeld. Daar was eenige maanden geleden een man met zijn gezin vrouw en zeven kinderen uit de woning ge zet. Ze hadden een onderkomen' gevonden in een door hen gebouwd hutje van stroo en hei. Door onbekende oorzaak is het hutje in brand geraakt, met het noodlottig gevolg, dat drie meisjes in de vlammen den dood vonden. Het onderzoek van het parket te Breda (het drama vond plaats te Rucphen) leidde tot arrestatie van iemand, die onder verdenking van uit bal dadigheid den brand gesticht te hebben, naar het Huis van Bewaring werd overgebracht. Er zijn van die menschen, die liefst op groote schaal of in grooten stijl werken voor wie het stelen of verduisteren van een kleinigheid niet de moeite waard1 is. De Am- stendamsche politie verzocht opsporing van den voortvluchtigen advocaat en procureur, iemand, die tot dusverre zich in het algemeen verhouwen van zijn medeburgers mocht ver heugen, wat hem, naar aan te nemen is, het volvoeren van eenige minder nobele hande lingen min of meer gemakkelijk maakte. On- fler meer is door bedoelden advocaat een doctor in de chemie gedupeerd, die hem be langrijke bedragen gemeld wordt ongeveer anderhalve ton als voorschot wist afhandig te maken onder valsche voorwendselen en hem verder nog wist te ontlasten van een waarde vol schilderij, dat lntusschen teruggevonden is bij een kunsthandelaar, die geheel te goeder trouw de schilderij in handen had gekregen. Of de gedupeerde doctor nog iets van zijn duiten zal terugzien? De voortvluchtige advocaat «oet per auto vertrokken zijnlntusschen, het gerecht heeft lange armen en de radio helpt een handje dóór de verspreiding van het signa lement, maar de wereld is groot. Overwegingen van paedagogischen en hygi- enischen aard zullen het wel in hoofdzaak ge weest zijn die geleid hebben tot de gewoonte van het niet-rooken op de scholen tijdens cte lesuren. Sinds meester Maarten schrok' en zich door den bengel Michièl Adriaanszoon de Ruy- ter en zijn brave kornuiten tot groote ontstel tenis van hemzelven en tot groote 't zij misschien ietwat verholen pret van de overige leerlingen, de pruik van het eerwaardige hoofd liet trekken aan een handig bevestigd touw tje. Sinds dien tijd heeft het onderwijs al' veel, heel veel van zijn gemoedelijkheid ingeboet, wat misschien naast veel winst ook wel eenig verlies beteekent. Het niet-rooken op school is voor een deel wel een symptoom van de „verdwenen" gemoedelijkheid. Nu is het niet- rooken tijdens de lesuren in den regel gegrond op een niet-geschreven wet of verordening. In een Fj*iesche gemeente was onlangs in de verordening voor het onderwijs de bepaling opgenomen, dat het rooken -door de onderwij zers tijdens de lesuren verboden was. Doch de Vroede Vaderen, waren het met dit punt niet eens en het rookverbod; werd met groote meerderheid van stemmen ingetrokken. Van wege de gemoedelijkheid misschien. BUITENLAND. De Haagsclie conferentie. Het accoord. Gegeven en genomen. Snowden tevre- d^p. Grootsche verwachtingen verwe zenlijkt. Heeft Snowden overvraagd? Dankbare menschen, afscheid in „pays en vree". De oorlog is nu uit. Invloed van de conferentie op de Volkènbonds- vergadering. De ontruiming. Wanneer Frankrijk zich geheel zal terugtrek ken. Palestina. Protesten o.a. uit Egyp te. Dr. Eckener in New-York weer het „feestvarken". Kranige vlucht. Bom aanslagen in Duitschland. De jongen met de x-straal-oogen en de electri- sche tram. De Haagscbe conferentie heeft dan toch tot een resultaat geleid. De hoeren hebben elkaar het vuur oft aan de schenen gelegd, zóó nu en dan elkaar eens behoorlijk gezegd waar het on stond. Doch mocht het al eens tot een cri sis geleid hebben, het slot van de wekenlange besprekingen is geweest, dat men' tot een ac coord gekomen is. Men kan gerust zeggen, dat het lang geduurd heeft, waar bijv. nog slechts enkele dagen voor het bevredigende èlnde be weerd was, dat men nog steeds niet met de eigenlijke conferentie begonnen was. Het groot ste gedeelte van den oonferentietijc? is in be slag genomen, we wezen er al meermalen op, door den strijd om de vraag hoe de door Duitschland te betalen sommen onder de recht hebbenden zouden worden verdeeld. Enfin, de zaak is nu, wat dat betreft in orde. Men heeft gegeven en genomen en Snowden is als over winnaar uit' het strijdperk getreden, zij het dan misschien niet geheel in» die .mate, als hij gewenscht had. Snowden heeft evenwel bij zijn terugkeer in Engeland gezegd, dat de Haagsche conferentie de grootste verwachtin gen van Engeland heeft verwezenlijkt. Wan neer we nu lezen, dat Engeland niet de volle honderd percent van het bij monde van Snow den geëischte heeft verkregen en we lézen dan verder dat Snowden desniettemin van een verwezenlijking der grootste verwachtingen ge sproken heeft, zouden we er haast toe komen te veronderstellen, dat Snowden begonnen is met overvragen, in de wetenschap, dat Enge land ook nadat er afgedongen zou zijn nog tevreden zou kunnen zijn. Maar Snowden's tevredenheid vindt natuurlijk niet alleen haar oorsprong in het feit, dat Engeland op finan cieel gebied het grootste deel van zijn wen- schen ziet bevredigd, Snowden's tevredenheid wordt mede veroorzaakt door het feit dat het herstel van de politieke en economische sou- vereiniteit van Duitschland zoo in de hand is gewerkt en zoo bevorderd is door en met het aangenomen accoord. De invloed van Engeland, aldus Snowden, is hersteld, de betrekkingen met andere landen zijn (al weer) hartelijker geworden. De zaak des vredes heeft een be langrijke schrede vooruit gedaan en alle delegaties hebben tot het goede resultaat bijge dragen. Men is ten slotte nog gezelllig bij el kaar geweest en toen de heeren met een dankbaar gemoed van elkaar gingen was alles „pays en vree". Een pessimist zou hieraan mis schien willen toevoegen: „tot tijd en wij lei, dat het weer mis is". Laten we in het goede gelooven. Dat is beter. Een dankbaar gemoed. Ook ten opzichte van ons land, zijn regeering, zijn volk, speciaal de Hagenaars. De dames en heeren waren vol lof over de goede, prettige ontvangst. Kan het beter? Het succes van de Haagsclie conferentie heeft ook nog deze goede zijde, dat naar verwacht wordt, het werk van de tiende Volkenbondsvergadering te Genève er gunstig door beïnvloed wordt. De heeren zijn vermoedelüjk met een verlicht hart naar Genève vertrokken, waar ze nu tenminste biji hunne besprekingen met Hvat meer gemak over som mige kwesties zullen kunnen heenkomen, die zoolang de oorlog nog niet gelikwideerd was, allerlei moeilijkheden opleverden. Als 'twaar is wat beweerd wordt is de oorlog nu uit, uit. De Volkenbond kan nu rustig doorwerken. Maar al is dan de oorlog uit, er zijn nog wel moeilijkhedlen en de volledige uitvoering van het plan-Young zal nog tot allerlei kwesties aanleiding kunnen geven. Duitschland zal voor- loopig nog doorgaan met de betalingen volgens het plan-Dawes (dat nu eigenlijk afgedaan Is) en het teveel betaalde zal later verreikend wor den. De ontruiming van het Rijnland zal reeds in de loopende maand een aanvang nemen. De Belgische en de Britsche troepen zullen weg zijn binnen drie maanden na den aanvang der ontruiming. De Fransche troepen zullen; meer geleidelijk het thans nog bezette gebied verla ten. De ontruiming van de derde zone is afhan kelijk van het tijdstip, waarop de ratificatie van het plan-Young zal plaats hebben, doch ze zal in geen geval later beëindigd mogen zijn, dan aan het einde van Juni 1930. lntusschen hangen de ontruiming en de re geling van de controle nog weer af van den afloop der onderhandelingen met Duitschland inzake de financieele kwesties, België en Enge land ontruimen in elk geval het door hen be zette gebied. Of Frankrijk al of niet met spoed zai meedoen, daar komt de Duitsche bereid willigheid tot betalen te pas, die evenwel ten slotte toch nog wel door het vooruitzicht op snelle en snellere ontruiming beïnvloed zal Worden. Ook de Duitsche en de Fransche heeren, o.a. Stresemann en Briand zullen met eenige blijmoedigheid Den Haag den rug toe- keeren, al is het niet onmogelijk, dat zij bei den, in hun land aangekomen, van sommige zijden zullen moeten hooren, dat ze het er beter hadden kunnen afbrengen. Zoo zal het Stresemann misschien kwalijk genomen wor den, dat hij de onmiddellijke ontruiming niet er door heeft kunnen krijgen en Briand zal mogelijk verweten worden, dat hij met be trekking tot de ontruiming wat al te toegeef lijk geweest is. De beste stuurlui staan aan wal, ook in Duitschland en Frankrijk en dat die beste stuurlui niet de grootste groep vor men moge daaruit blijken, dat zoowel uit Londen als uit Parijs berichten tot ons ko men over „algemeene tevredenheid". In het Oosten, in Palestina is de vrede nog niet geteekend. 't Heeft er nog niet veel van Zooals men weet heeft Engeland zich in de zaak gemengd, die al lang tusschen Joden en Arabieren hangende is en door Engelsche troe pen zijn de belangrijkste oentra van Palestina bezet .Dat neemt niet weg, dat het zoo hier en daar nog heel onrustig toeging. Ook van Fran sche zijde is men bezig met militaire maatre gelen. Nu is die Engelsche inmenging, zoowel als de Fransche, vermoedelijk voor dc Joden heel onaangenaam, maar beide landen, Engel land en Frankrijk, hebben groote belangen in verschillende landen, waar de bevolking over wegend of nagenoeg uitsluitend Mohamme- daansch is. En een optreden van Engeland en Frankrijk tegen een deel van het Mohamme daan sche volk in een zekere streek, kan blij kens de ervaring, aanleiding zijn tot ontevre denheid elders. Zoo heeft thans weer het op treden in Palestina aanleiding gegeven tot onte vredenheid o.a. in Egypte. Van de zijde van Mohammedanen in Egypte is al geprotesteerd bij den Volkenbond tegen wat zij de partijdig- digheid der autoriteiten noemen, die aan de Joden hulp verleenen. Het luchtschip „Graf Zeppelin" Is Zondag middag uit Lakehurst, vertrokken met bestem ming naar Friedrichshafen. Met de aankomst aldaar zal de vlucht om de wereld volbracht zijn een kranige vlucht, waarvan de Duit- schers alle eer hebben. Dr. Eckener, is in New- York weer geweldig gehuldigd en ofschoon hij zich aanvankelijk aan het meemaken van aller lei feesetlijlcheden wenschte te onttrekken, heeft hij voor veler aandrang moeten zwichten en heeft de Amerikaansche hulde als. het „feest varken" moeten aanvaarden. Wat hem, al was het vermoedelijk vermoeiend, toch wel goed gedaan zal hebben. Duitschland maakt een periode van bom aanslagen door. De vorige week werd in Slees- wijk een bomaanslag gepleegd. Zondagmorgen ontplofte een bom in een kelder van het Rijks daggebouw. Aangenomen wordt, vooral na ver gelijking van den inhoud der gebruikte helsche machines, ld at er verband bestaat tusschen de verschillende aanslagen. Er zijn toch allerlei rariteiten op de wereld. Onlangs werd melding gemaakt van een jong- mensch, dat, met het bloote oog, door iemands jasje heen een geldstuk in een portefeuille zag zitten. Het jongmensch in kwestie keek o.m. door metalen heen, zooals de x-stralen doen. Thans wordt in het Engelsche blad de „Daily Chronicle" melding gemaakt van een eloctrischen man, die zoodanig met electrici- teit geladen is, dat hij bijv. de rem van zijn auto niet kan aaiirakeri zonder een tfchok te krijgen. Reden, waarom hij met geïsoleerde voeten remt. Hij had al succes als waterzoeker en kan ook metalen vinden in den bodem. Dit laatste levert allicht nog meer profijt op, dan het bovenbedoelde jonge mensch heeft van zijn vermogen door iemands kleeren heen; in diens portemonnaie te kijken, want van de duiten, die hij ziet, zal hij moeten afblijven en de eliectrische man zal hier of daar nog Wel een plekje kunnen vinden, waar hij vrijelijk het ontdekte goud zal kunnen oprapen. Door den Voorzitter van de Vlissingsche Burger wacht den heer D. L. H. van Raalte is een zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld voor het kampioen schap van Zeeland, welke prijs verschoten zal wor den voor het eerst op den Provincialen schietwed strijd der Zeeuwsche Burgerwachten, te houden op 7 en 14 September a.s. op de militaire schietbanen gelegen ln de gemeente O. en W. Souburg. VLISSINGEN van 29 Aug.-5 Sept. 1929. Ondertrouwd: L. A. Vigne 24 j. en V. E. P. Diebrae 23 j. -- A. N. Meijer 28 J. en J. G. Stoutjesdljk 25 j. A. Starreveld 24. J, en D. A. Bogerd 26 j. -- S. Rijkeboer 25* j. en M. M. J. J. Romijn 26 J. S. Clarlsse 23 J. en J. de Ridder 22 J. Getrouwd: J. M. de Lege 26 j. en M. MüL- ler 20 j. Bevallen: S. Keersemeeckers geb. Meerman d.' J. van Beers geb. de Ridder 2 d. W. Belger geb. den Boer d. C. Meijer geb. Me- liefste z. Overleden: P. Aarnoutse wed. van J. Wou- teinse 69 j. B. de Groot vrouw van H. Koetje 34 j. J. Spinnaaij man van J. A. Fedj 78 j. Th. C. de Kok wed. van W. Hui- bregtse 72 j. K. D. Zandee vrouw van W1 de Voogd 34 j. N. Co melisse vrouw van P. Melis 42 j. MUZIEKNIEUWS Zondag 8 September zal door de Vliss. Postfanfare, directeur de heer H. B. Woltering het laatste concert in dit seizoen gegeven wor den in de teint op den Boulevard Evertsen te Vlissingen. Hoera! Olympla! Marach M. de Cock 2. Bellatrix, Ouverture M. Caldere 3. Rêvez Mignonne Jos. Bauwens Valse de Concert 4. Potpourri Populaire No. 3 F. Renaud 5 Salut aux Oars du Nord Alb ft Ch. Doyen 6. L'Amarante, Ouverture J. R. v. d. Olas 7. Wals Populaire arr. H. B. Woltering 8. L'Aurore d'un Beau lour J. Martin Concours FantaUie 9. Finale

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5