HET GOUDEN JUBILEUM DER GLOEILAMP RADIO-NIEUWS WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG SO AUGUSTUS 1929 No. S5. ECHO'S UIT DE WERELDRUIMTE? INGEMAAKTE RADIO-GOLVEN. In de laatste maanden van het vorige jaar verschenen in de pers merkwaardige berichten over door Professor Stormer te Oslo waar genomen radio-echo's, die in tegenstelling met de reeds bekende echo's van zoo'n langen duur waren, dat hun optreden niet kon wor den verklaard uit het een of meermalen om cirkelen van den aardbol. Dr. Balth v. d. Pol van het Philips Laborato rium heeft in samenwerking met Professor Stormer nauwkeurige proeven genomen, ten einde den waren aard van het verschijnsel te kunnen oonstateeren. Bij deze proeven zijn de echo's met groote zekerheid waargenomen, zoo wel te Eindhoven als te Oslo, terwijl sommige echo's op beide plaatsen tegelijkertijd werden gehoord. Professor Stormer tracht deze echo's te verklaren door reflectie der radiogolven tegen de oppervlakken der electronenstroomen, welke hij aanwezig veronderstelt in verband met zijn theorie omtrent het noorderlicht. Gezien deze verklaring zouden de radiogolven de Kenelly-Heaviside-laag moeten doorboren en afstanden buiten de atmosfeer der aarde doorloopen, vergelijkbaar met den afstand aar- de-maan. Nu doorboren meestal de korte radio golven de Kennelly-Heaviside-laag niet, daar in dit geval radioverbindingen over zeer groo- ten afstand niet mogelijk zouden zijn.. Een andere verklaring van de waargenomen verschijnselen kan volgens Dr. v. d. Pol woiden gevonden in' het feit, dat de golven wel in de Keennelly Heaviside-laag doordringen, doch er niet door heen gaan. Zooals Professor Appleton heeft aangetoond, bezit deze laag een scherp begrensde onderzijde, waartegen nagenoeg ver ticaal voortplantende golven scherp worden gereflecteerd. Indien nu onder bepaalde om standigheden deze ondergrens niet zoo< scherp is, kan het voorkomen, dat de radiogolven in de Kennelly Heaviside-laag doordringen en zich daarin voortplanten. Daar echter tengevolge van den geioniseerden toestand der lucht in deze laag de z.g. dielectrische constante kleiner wordt en zelfs tot 0 of een negatieve waarde kan afnemen, kan als gevolg daarvan ook de voortplantingssnelheid van de radiogolven zeer afnemen en wel zoodanig dat daardoor vertra gingen ontstaan, die als oorzaak van de radio- echo's kunnen worden beschouwd. Het zal duidelijk zijn, dat onder deze omstan digheden een aanzienlijke tijd kan verloopen alvorens de echo ontvangen wordt, hoewel de golven nimmer de atmosfeer hebben verlaten. Dit gezichtspunt kan ook de merkwaardige echo's, waargenomen door Hoyt-Tailor en Young, verklaren, zoowel als het feit, dat het tijdsinterval tusschen signaal en echo zeer veranderlijk is, aangezien het verschijnsel uit sluitend bepaald wordt door de gradiënt van de electronendichtheid in de Kennelly-Hea,vi- side-laag. DE RADIO EN HET TOURISME. „Ken Uw land en hebt het lief'. Een redacteur van het Fransche weekblad „Le Petit Radio" heeft een interview gehad met Paul Vallat, den directeur van het „Office National du Tourisme" in Frankrijk, waarin hij diens meening weergeeft over de mogelijk heden, di ede radio ons biedt ter bevordering heden, die de radio ons biedt ter bevordering van het tourisme. Wij achten dit onderhoud wel zóó interessant, dat we eenige gedeelten hiervan, welke, naar het ons voorkomt ook voor ons land van beteekenis geacht kunnen worden, onzen lezers niet willen onthouden. Natuurlijk begnit het interview met de klacht, die ook elders wel vernomen wordt, dat het Verkeersbureau te zeer den nood van het geld kent om een breed opgezette campagne voor de microfoon te kunnen bekostigen. Maar dan vertelt Paul Vallat over de reeds door zijn Bureau gedane stappen. „Weliswaar", zoo zegt hij, „hebben wij ge zorgd voor de causeriën, die eiken middag tegen half één voor de microfoon worden ge houden, want wel worden er ook lezingen en voordrachten gehouden door hel „Bureau de renseignements du Tourisme", maar zij zijn nog niet geheel zooals ze wezen moeten, daar wij ons wegens gebrek aan geldmiddelen niet de luxe kunnen veroorloven een speciale com missie hiervoor aan het werk te zetten. Zoodra onze middelen het toelaten zullen we de cause rieën niet alleen in het Fransch houden, maar ook in het Duitsch en Engelsch. Voorts hebben we het plan opgevat de programma's een week tevoren op te stellen en te baseeren op de locale gebeurtenissen en feestelijkheden, die plaats zullen vinden, de eigenaardigheden, der streek, enz. Een punt van bijzonder belanp lijkt mij, dat de luisteraars in de gelegenheid worden gesteld dez euitzendingen steeds op een vastgesteld uur te kunnen volgen. We zul len trachten om de verschillende stations hier toe te bewegen. In de toekomst hopen we ver der de uitzendingen naar andere landen te kunnen relayeeren". Tot zoover de directeur van het „Office National du Tourisme", waaruit wel bHjkt,dat de radio in het tourisme een groote rol kan spelen. Allereerst komt aan de orde „Ken Uw land en hebt het lief", Een goed: verzorgde en in teressante radio-causerie over dit onderwerp zal zeker niet nalaten de luisteraars te bewegen .trips" door hun eigen land te maken, naar streken, waaraan zij voorheen niet hadden ge- iacht, en welker schoonheid zij zeker niet ver moedden. En dan zijn er de vreemdelingen, die door radio-uitzendingen uit het te bezoeken land zelf, hier een goeden leiddraad kunnen vinden voor de tochten die zij wenschen te maken. DE DRIJVENDE EFFECTENBEURS. In onzen modernen lijd lijkt niets meer on mogelijk en geen enkele uitvinding doet ons meer verbazen, doch we aanvaarden ,alle „mogelijk gebleken onmogelijkheden", als 's levens noodzakelijkheden. We behoeven ons dus ook niet te verwonderen over de „drijvende ffectenbeurs", die binnen afzienbaren lijd olgens mededeeling van de Wall Street Stock Exhange op enkele groote Oceaanstoomers ■ds de „Leviathan", de „Berengaria", „Mauri tania" en „Aquitania" zal worden ingericht. Twee groote makelaarsfirma's hebben hier toe van de bovengenoemde Exhange verlof ge kregen, en zullen derhalve de eersten zijn, die vloor middel van de radio de verhandeling der aandeelen even gemakkelijk midden op den Oceaan doen plaats vinden als in Wall Street zelf. Behalve de genoemde Oceaanschepen zullen ook de bekende Fransche schepen „Ile de France", Paris en France in de gelpgenheid worden gesteld een eigen „effectenbeurs" te stichten. De groote feestdag. Op den 21 sten October zal in de eerste plaats de inwijding plaats vinden van de „Edi son School of Technology". Dit belooft een indrukwekkende plechtigheid te worden. 's Avonds biedt Henry Ford in een der zalen van deze school een diner aan Edison laan, waaraan vele vooraanstaande Amerikanen en natuurlijk ook de „Edison-Pioneers" zullen deelnemen. Na het diner zuilen de gasten zich naar het oude laboratorium begeven, waar geheel de zelfde sfeer zal heerschen als vijftig jaar ge leden. Het vertrek zal slechts verlicht zijn door olielampen. Op de werktafels zijn echter elec- trische kooldraadlampen geplaatst, zooals ze in 1879 door Edison werden geconstrueerd. Edison zal de oude generatoren opnieuw in werking brengen, en hij zal wederom de lam pen inschakelen. Alle aanwezigen zullen zich het groote oogenblik kunnen voorstellen, waar op Edison's eerste kooldraadgloeilamp voor het eerst haar licht in het vertrek verspreidde. Door middel van den radio-omroep zal van alle plechtigheden een verslag worden gegeven en vanuit een vliegtuig zal een omroeper mede- deelen hoe de speciaal geïllumineerde steden van Amerika er uitzien, zoodat de radioluis teraars over heel de wereld de verschillende gebeurtenissen zullen kunnen meemaken.. HOE DE KOOLDRAAD-GLOEILLAMP WERD UITGEVONDEN. Vijftig jaar geleden legde Edison den grondslag voor onze electrische ver lichting. Toen men in het begin van den negentiende eeuw iets meer van de eigenschappen van electriciteit te weten begon te komen, waren er verscheidene geleenden, die een methode zochten om de electriciteit voor verlichting te benutten. Voordat Edison het vraagstuk van de electrische verlichting in studie nam, was men reeds een vijftigtal jaren aan het experi- menteeren, echter steeds zonder succes. Wel iswaar slaagden enkele natuurkundigen er in een kostbaar apparaat samen te stellen, dat gedurende korten tijd eenig licht gaf, doch deze apparaten bleken in de practijk niets te be teekenen te hebben. Eerste proefnemingen van Edison. Thomas Al va Edison begon zijn eerste stu dies met betrekking tot dit vraagstuk in den herfst van 1877. Reeds verscheidene belang rijke uitvindingen, zooals een methode om vier telegrammen tegelijkertijd langs één lijn te zenden, de kool-microfoon en de phono greaf. waren voor dien tijd door hem ge daan. zoodat men ook met belangstelling zijn proefnemingen op het gebied der electrische verlichting tegemoet zag. Edison begon met de experimenten van zijn voorgangers te bestudeeren en hun fouten nauwkeurig na te gaan. In Juli 1878 moest hij zijn werk echter sta ken, daar zijn gezondheid, door de te ingespan nen werk ondermijnd was. Voor herstel van zijn gezondheid ging hij met een expeditie van sterrekundigen mee naar Wyoming, om daar een zonsverduistering te bestudeeren. Ook gedurende deze periode heeft hij uitmuntend werk verricht. Toen Edison na deze „vacantle" van twee maanden in z!jn laboratorium in Menlo Pai«v terug was, begon hij weer direct aan het op lossen van de vele vraagstukken, waarmee hij ziVh bezig hield, en waarvan het electrische verhchdngsprobleem er een was. Om zijn proefnemingen op grootere schaal mogelijk te maken organiseerde Edison in 1878 een vennootschap Verscheidene vooruitstre vende Amerikanen namen aandeelen In deze venootschap, die den 17en October officieel opgericht werd onder den naam Edison Elec tric Light Company. Het aandeelenkapitaal bedroeg 300.000 dollar. Later is deze vennoot schap in een andere maatschappij opgegaan. Eerste lamp met hoogen inwendige» weerstand. Na een diepgaand estudie over de wetten van Ohm, die door de meeste electro-technici van dien tijd slechts zeer oppervlakkig gekend werd, kwam Edison tot de conclusie, dat een gloeilamp, om een goed practisch resultaat te kunnen geven, een hoogen inwendigen weer stand moest hebben. Hij besloot daarom in zijn lampan een langen en dunnen platina- draad te gebruiken. Hij bevestigde dezen gloei- draad aan een voetstukje van pijp-aarde, en overtrok den draad met een laagje zirconium- oxyde, om tegen te gaan, dat het platina zou oxydeeren. In Februari 1879 werd voor deze lamp patent aangevraagd, hetgeen verkregen werd in Mei 1880. Deze lamp was echter in de practijk onbruik baar, daar de gedragingen van het zirconium - oxyde ten gevolge hadden, dat de lamp na verlcjop van korten tijd zich zelve kortsloot. Nog verscheidene andere proefnemingen had den plaats met lampen met een platinargloei- draad. maar fltoeds bleek het dat de resulta ten in de pracUjk onbruikbaar waren. Proefnemingen met een gioeidraad van koolstof. Edison had reeds uitvoerige proefnemingen gedaan met koolstof in verband mot zijn uit vinding van de kool-microfoon. Daardoor w$s hij uitstekend op de hoogte met de eigenschap pen en gedragingen van de koolstof. In den herfst van 1879 begon Edison er over te denken, of men niet een gioeidraad zou kunnen gebruiken, die uit koolstof bestond. Reeds verscheidene van zijn voorgangers had den dit met negatief resultaat beproefd en de natuurkundigen waren algemeen van opinie, dat het benutten van koolstof voor een gioei draad een onmogelijkheid was. Edison deelde deze meening echter niet. Zoodoende begon hij proefnemingen te doen met een kool-gloei- draad. Hij berekende, dat een dergelijk draadje een diameter van ongeveer l/26ste cM. moest hebben, en gebruikte hiervoor in den beginne draadjes dik naaigaren, die hij in een lucht dicht kolfje verkoolde. De draadjes waren on geveer 15 cM. lang, en werden zoo in het kolfje bevestigd, dat ze er als U-vormige gloeidraad jes uitkwamen. Later gebruikte hij dn plaats van verkoolde draadjes naaigaren verkoolde bamboevezels. Na verscheidene proefnemingen slaagde Edi son erin een dergelijken gioeidraad te produ- ceeren. De uiteinden werden bevestigd aan een tweetal platina-draadjes. Ook dit kostte veel frioeite, daar het kooldraadje makkelijk kon breken. Vervolgens werd de gioeidraad in een ballonnetje geplaatst. Tenslotte moest het "ballonnetje luchtledig gemaakt worden, terwijl men tegelijkertijd de gassen uit den gioeidraad dreef, hetgeen ge schiedde door een zwak electrisch stroompje door den gioeidraad te zenden, terwijl het bal lonnetje luchtledig gepompt werd. Het groote oogenblik. Den 21sten October 1879 was het groote oogenblik aangebroken, waarop de perste kool draadgloeilamp beproefd zou worden. Niemand had echter veel vertrouwen in het experiment. Terwijl er een groot aantal belangstellenden om hem heen stond, schakelde Edison de lamp langzaam in. De gioeidraad gaf een zwak licht en brak niet. Plotseling werd de volle stroom ingeschakeld; de lamp verspreidde een helder wit licht, en de gioeidraad bleef heel. Zoo bleef deze lamp twee dagen achtereen doorbranden, waarna ze den geest gaf. Doch met dit experiment was aangetoond, dat Edi son den goeden weg was ingeslagen. De eerste practische toepassing. De kooldraad-gloeilamp werd voor het eerst toegepast voor de verlichting van een stoom schip, de „Columbia". Er werden vier dyna mo's op het schip geplaatst, en elke dynamo leverde stroom voor zestig lampen. De instal latie voldeed goed en werd gedurende vijftien jaar gebruikt. Na deze eerste toepassing volgden de bestel lingen elkaar in een snel tempo op en langza merhand verkreeg de electrische gloeilamp He populariteit, die. zij thans bereikt heeft. Weliswaar heeft de moderne techniek eenige veranderingen en verbeteringen in Edison's gloeilamp aangebracht, doch het grondprincipe is nog steeds hetzelfde, als het door Edison uitgedachte. DE TOOVENAAR VAN MENLO-PARK. In dagen van strijd. Toen Thomas Al va Edison 21 October 1879 de practisch bruikbare gloeilamp uitvond, was hij 32 jaar oud. Jeugd. Zijn jeugd was hard geweest; toen de knaap zeven jaar oud was, verloor zijn vader al zijn geld en werd het gezin in armoede gedompeld. Thomas Alva, die aanvankelijk een zwak kind was, moest al vroeg mee verdienen en reeds op zijn 12de jaar verkocht hij ooft en snoepe rijen langs den trein. Daarna werd hij kran- tcn-verkooper en reisde daartoe In den Irein mede. Dat er wat in den knaap stak, bleek, toen hij met behulp van een zetkastje en een drukpersje in den bagagewagen, zijn eigen treinkrant [uitgaf, die hüj vulde met nieuws, dal hij telkens aan de stations oppikte. De op lage van dit blad bedroeg ongeveer 300 exem plaren en de jeugdige journalist, drukker, uit gever verdiende 40 dollar per maand. Na deze periode werd Edison spoorwegtele grafist; in deze functie moest hij elk half uur een controle-sein aan het naburig station ge ven, doch Edison construeerde een telegrafi sche wekkerklok, die zijn werk overnam, zoo dat hijzelf kon studeeren. Wij naderen hiermede het tijdperk der uit vindingen. Een electrische stemmenopnemer en een electrische koersaanwijzer bewijzen dat Edison de beide groote machten: parlement en beurs binnen zijn gezichtskring heeft getrok ken. Dan vindt hij een methode uit om over éénzelfde draad in twee richtingen te telegra- feeren. Het begin van zijn financieel succes. De onderneming, die aan de New-Yorksche beuris de koersen telegrafisch uitzendt had op een goeden, of beter gezegd, een kwaden dag het ongeluk dat haar zendapparaat defect raakte. Natuurlijk heerschte er juist dien dag een wilde stemming op de beurs. De abonné's werden ongeduldig en meenden, dat ze met een truc van speculanten te doen hadden. Temidden der grootste opwinding bood Edison aan om binnen het uur het toestel te herstel len, van welke moeilijke taak hij zich uitste kend wist te kwijten. Als gevolg hiervan kreeg hij een vaste aanstelling op 300 dollar per maand. t Als hij dan een automatiscch telegraafap- paraat uitvindt, waarmede 1000 woorden per minuut kunnen worden overgeseind, is zijn naam als uitvinder voor goed gevestigd. Edison is ruim bij kas en hierdoor in staat een lieve- lingswensch van hem te verwezenlijken. Menlo-Park. Te Menlo-Park, op 40 K M; afstand van New- York liet hij een groot laboratorium bouwen met bibliotheek; moderne fabrieksgebouwen verrezen, woonhuizen enz. In 1870 hield de 29-jarige Edison zijn intocht in Menlo-Park. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen en had bovendien de verantwoordelijkheid te dragen voor zijn vrij talrijk personeel van as sistenten en krbeiders. Te Menlo-Park is enorm hard gewerkt .Edison Zelf gaf het voorbeeld, toonde de juistheid van zijn definitie, dat het genie voor 1 procent in- en voor 99 transpi ratie is. Meermalen arbeidde hij tot drie of vier uur in den morgnn en soms vond men hem bij het aanbreken van den dag in slaap g^vaL len op een tafel van het laboratorium. Hij had slechts enkele uren rust noodig. legde hij zich neer, dan scheen de slaap op zijn bevel te ko men. Een record vestigde hij door vijf dagen en nachten achtereen door te werken. Vaak was het middernacht vóór het avond eten voor Edison en zijn staf werd binnen gebracht. De leider wist zijn meedwerkers te begeesteren en te inspireeren door zijn voor beeld. De verhouding te Menlo-Park moet wel eenigszins patriarchaal zijn geweest, immers, wanneer een succes bereikt was, toog Edison, met zijn staf uit visschen. Edison was eem ge duldig hengelaar, de legende vermeldt, dat hij eens twee dagen en twee nachten heeft zitten visschen, zonder beet te krijgen. (Slot volgt).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6