Ze BLAD Van Week tot Week Transpireerende Voeten Schrammen Klooster balsem. BURGELIJKE STAND WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1929 No. 32. BINNENLAND. Herinnering aan 1 Augustus 1914. De oorlogsfakkel. Reden tot dankbaarheid. De conferentie in Den Haag. Plaats en naam. Waarom niet het Vredespaleis? De Kabinetsformatie. Parlementair of extra-parlementair. De kans voor het eerste verkeken. De nieuwe ziekte in Rotterdam. Alastrim of z.g. kafferpok ken. Deze week brengt de beslissing. Inenten of niet? Grafschending te Brus sel door een Nederlander. De vorige week was het vijftien jaar geleden dat de oorlogsfakkel werd ontstoken, die bin nen zoo betrekkelijk korten tijd een groot deel van Europa met zijn onheilspellende glans zou belichten. Het jongere geslacht kan zich de dagen van rampspoed, die toen werd ingeleid, niet meer herinneren zoo verre hebben we ons eerste oorlogsjaar reeds weer achter- ons, maar de ouderen, hoe ze zich nog kunnen en zullen herinnerd hebben de gesteldheid van ons volk, toen de mare zich verspreidde, dat de oorlog, de lang gevreesde, maar mogelijk nog niet zoo gauw verwachtte oorlog was uitgebro ken, die Europa in vuur en vlam zou zetten in die mate, dat thans, na vijftien jaren nog ge sproken moet worden van de liquidatie van den oorlog. Welbeschouwd zijn het ook voor ons land en volk vreeselijke tijdei# geweest, tijden van onrust, nood, nijpend gebrek aan de eerste leveinsbehoeftenEn ondanks dat alles ligt nog steeds daarin de groote reden tot verheu genis, dat ons land, hoewel indirect bij de gevolgen van den oorlog zoo nauw betrokken, feitelijk buiten den oorlog gebleven is, waar door ons land niet zijn aandeel behoefde bij te dragen in het groote getal dergenen die voor him vaderland het leven lieten of van de tal- looze verminkten, naar lichaam en geest, die als een sombere herinnering aan den wereld- strijd in alle der vroegere oorlogsvoerende mogendheden te vinden zijn. Nog is de situatie der volkeren onderling niet een zoodanige, dat het woord „vrede" veel meer dan eenklank is geworden en zelfs zijn we\ niet zoo ver ge vorderd, dat de groote conferentie, die geacht wordt dienstbaar te zullen zijn aan de liquidatie van den oorlog, in waarheid beschouwd mag worden als de laatste der vele phasen welke de Europeesche verhoudingen hebben moeten doorloopen sinds het krijgsgerucht verstomde en door den vrede van Versailles een eind werd gemaakt aan den daadwerkelijken oorlog. De conferentie-uitvloeisel van de kortgeleden ge houden conferentie der financieele deskundigen de conferentie dié deze week in de residentie beginnen zal is er ongetwijfeld eene van groote beteekenis. Ook daarom zal ze van be teekenis zijn, omdat er aan deelgenomen wordt door tal van kopstukken uit de politieke en ool< uit de financieele kringen der verschillende deelnemende landen.,t Van beteekenis ook om dat op deze conferentie door de gedelegeerden aller naties een taak vervuld zal moeten wor den, welke door den Franschen minister Briand werd gekwalificeerd als de zwaarste verant woordelijkheid welke sinds het einde van den oorlog op een regeering heeft gerust. Belangrij ke dingen zullen er in Den Haag aan de orde komen; in de eerst eplaats det herstelkwestie, een financieel vraagstuk waarbij een groot deel van Europa is gemoeid en bij de oplossing waarvan het economisch evenwicht van Europa is betrokken en voorts zal aan de orde komen de politieke en militaire kwestie inzake de ont ruiming van het Rijnland.. Voorloopig komen er ter conferentie zes mogendheden. Men is het eindelijk over den naam eens geworden, welken de conferentie zal dragen, n.l. „Conférence de la Haye 1929". Over de plaats, waar de con ferentie in Den Haag gehouden zou worden is ook nog een en ander te doen geweest. Ze zal nu gehouden worden in de gebouwen der Eer ste en Tweede Kamer en de Grafelijke zalen, die met grooten spoed voor haar tijdelijke be stemming in orde gebracht werden. Door som migen is de vraag gesteld, waarom het Vredes paleis niet voor de conferentie beschikbaar gesteld werd. De vraag zou ook kunnen zijn in hoeverre de te houden conferentie be schouwd zou mogen worden als te zijn een vredesconferentie. Dat er op deze conferentie aanleiding tot verschil van meening zal zijn, tot gekrakeel misschien, het is aan te nemen. In hoeverre ze werkelijk een vredesconferentie is te noemen, zal pas blijken als de resultaten pas bekend zullen zijn. Doch de reden, waarom de Haagoe conferenshtie niet in het Vredespaleis gehouden wordt, ligt waarschijnlijk niet meer in het feit, dat in den loop'dezer maand het Hof van Internationale Justitie in het' Vredes paleis bijeenkomt, dan in het 'feit, dat de te houden conferentie niet „des vredes" of om den vrede zou zijn, iets, wat we dan tenslotte toch maar hebben af te wachten. De aan Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck* ge geven opdracht tot vorming van een parle mentair Kabinet steunende op de drie partijen der Rechterzijde heeft niet tot een resultaat geleid. Iets waarover sommigen zich in meer dere mate verwonderen, terwijl anderen ver klaren dat ze zich er over verwonderd zouden hebben indien de kabinetsformateur wel ge- slaagd was. De drie rechtsche partijen, heb ben het over een gezamenlijk program niet eens kunnen worden. Desniettemin heeft de heer Ruys de Beerenbrouck niet afgehouden van onderhandelen met de leiders dier par- man. Aan hem werd na het m iel ukken van de pogingen tot vorming van een parlementair kabinet opnieuw opdracht gegeven, thans tot het vormen van een extra-parlementair kabi- ftet, wellicht hebben de heeren bij! hun onder handelingen reeds de mogelijkheid van een dergelijke nieuwe opdracht onder de oogen ge zien en mogelijk is het ook, dat ze onder el kaar al zoo'n beetje de richtlijnen hebben aan gegeven, waarlangs de met de kabinetsformatie belaste zich zou kunnen bewegen met eenige kans van slagen. We zullen dan wellicht krijgen een kabinet niet steunende op een door onder linge afspraak gebonden parlementaire meer derheid, maar een kabinet, dat, zonder één bepaald program, toch in rechtschen geest zal werken. Vermoed wordt, dat de taak van den kabinetsformateur een iets lichtere zal zijn dan die, voor welke hij door zijn eerste op dracht gesteld werd. In zooverre blijft dus de toestand min of meer zooals hij is, de tijd voor een zuiver parlementair kabinet blijkt voor ons land nog niet weer aangebroken en of we binnen afzienbaren tijd weer zoover zul len komen, daar omtrent valt al heel weinig zegge niets, te voorspellen. In Rotterdam heeft zich een nieuwe ziekte voorgedaan, die door verschillende deskundi gen fin erkend is als te zijn „alastrim" of zgn. kafferpokken. De verschillende pokken-epide mieën welke ons land indertijd geteisterd heb ben indachtig, komt men er in ons land gauw toe zich op het vernemen van het woord „pok ken" ongerust te maken. Intusschen schijnt hier vooralsnog tot ongerustheid geen aanlei ding te zijn. De geneeskundige medewerker van de „N. R. Ct." wijst er in een artikel o.m. op, dat hij nog geen enkelen deskundige is tegenge komen, die weet wat alastrim of kafferpokken eigenlijk zijn, noch wat de essentieele verschil len zijn tusschen alastrim en eigenlijke pokken. Tot dusverre, zoo schreef de bedoelde mede werker aan het begin dezer week is officieel nog geen enkel pokkengeval bekend of aange geven en naar aanleiding van bezoeken^ welke door hem gebracht werden in gezinnen waar „de nieuwe ziekte" was geconstateerd, deelde hij o.m. mede, dat noch de vorm, noch het ver loop, noch de verspreiding der puistjes over het lichaam (welke zich bij lijders aan de nieu we ziekte voordoen) typisch waren voor* pok ken. In verband met den incubatietijd (dat is de tijd welke verloopt tusschen de infectie en het zich openbaren van de ziekte) zou te ver wachten zijn, dat in den loop dezer week de beslissing over den omvang der epidemie zou kunnen vallen. Algemeen wordt aangeno men. dat de koepokinenting ook tegen alastrim beschut. De vraag was nu: moet veiligheids halve maar worden ingeënt? De beantwoording dezer vraag is niet gemakkelijk, ten eerste door de omstandigheid, dat de vaccinatie niet volko men onschuldig geacht wordt en verder" door het feit, dat de alastrim niet als volkomen onschuldig wordt beschouwd. De voor- en na- deelen van vaccinatie en van alastrim» moeten, en daar wijst meergemelde medewerker van de .N. R. Ct." op, tegen elkaar afgemeten en af gewogen worden, wat heel bezwaar1 ijk moet zijn. Het verloop van de gevallen bleek tot nog toe goedaardig, wat op zichzelf hoe geluk kig het overigens is, een aanleiding kan zijn tot snellere en omvangrijker verspreiding. Een Nederlandsch onderdaan moet zich blij kens verschillende berichten op een hier niet ie noemen wijze hebben schuldig gemaakt te Brussel, aan een daad, die wordt opgevat als schending van het graf van den Belgischen onbekenden soldaat. De Nederlandsche zaak gelastigde te Brussel is op inform atiei uit ge weest en heeft, na gevraagde Inlichtingen te hebben verkregen, verklaard, dat niet alleen 'te Nederlandsche regeering, maar de geheele Nederlandsche natie eensgezind is om een daad als de hier bedoelde, te laken. Het is altijd heel gemakkelijk voor een of andere autoriteit namens een geheel volk te spreken maar in dit speciale geval meenen wij, dat de Nederlandsche natie het spreken uit haar naam gaarne en welwillend zal aanvaarden en het over de afkeuring van het gebeurde wel eens zal zijn. BUITENLAND. Vredesverlangen. Het Kellogg-Pact. 't Verlangen naar beperking van bewape ning. Wie zal de kat de bel aanbin den? Formule gevonden door Mac Do nald en Dawes. Spelen stagschepen geen rol meer in den oorlog? A long way. Van zwaard tot ploeg. Briand's nieuwe regeering. Opschor'ing binnen- landsche politiek. De tocht van de „Graf Zeppelin". Er is in de Europeesche wereld in de laatste jaren al heel wat over den vrede gesproken en geschreven. Zooveel, dat men er een maat staf een gunstige maatstaf uit zou kunnen opmaken voor den afkeer van den oorlog en dd wijze, waarop men „beu" is van het oor- logsgedoe in zijn velerlei gedaante. Weliswaar hebben tientallen van landen zich bereid ver klaard het Kellogg-Pact, de uitbanning van den oorlog te aanvaarden, maar dit feit op zichzelf is nog niet te beschouwen als een voldoenden waarborg voor het behoud van den vrede. En dat dit zoo* ingezien wordt, be wijzen wel de pogingen, die in het werk! wor den gesteld om te komen tot een beperking van die dingen, die zoolang ze in overvloed (wat aantal betreft zoowel als vorm en hoedanigheid aanwezig zijn en dus om zoo te zeggen bij een conflict tusschen twee of meer mogendheden voor de hand, voor het grijpen liggen. We be doelen het oorlogsmateriaal in zijn vele ge daanten en speciaal: de vloten met haar bewa pening. Men kan den oorlog afschaffen^ of uit bannen zooveel men wil, maar het bestaan en de handhaving van een oorlogsvloot blijft uit den aard der zaak de daadwerkelijk» handha ving met zich brengen van de oorlogsmoge lijkheid en de erkenning daarvan. Daar komt nog iets bij. Algemeen wordt erkend' door de verschillende mogendheden, dat er een einde moet komen aan den bewapeningswedijver, den wedloop, die in de afgeloopen jaren, zoo na als vóór den oorlog, tot telkens vermeerderde uitgaven hebben geleid, die, wat insgelijks wordt erkend, op den duur niet zijn overeen te brengen met den vrijwel nergens ongeschokten economischen en financieelen toestand., Wie zal in dezen de kat de bel aanbinden? Met an dere woorden: wie zal eigener beweging tot een vermeldenswaardige vermindering van be wapening overgaan (om van ontwapening niet te spreken, welke naar Mac Donald gezegd heeft, voor de groote mogendheden zeker niet doenlijk is). Wie zal de kat de bel aanbinden? Er zijn misschien verblijdende teekenen. Mac Donald, de Engelsche premier, die er voor- hands nog rilet in geslaagd is aan de mogelijk wat overdreven verwachtingen van velen en zijn partij genoot en in bevredigende mate te beantwoorden, Mac Donald heeft met betrek king tot de beperking van bewapening ter zee en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purol-Huidpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gulden. Bij Apoth. er, Drogisten en KWetduren wbode*"}, toncinclblcir«r% tn Ku»idactr»clo«n»n3dr% <3«- nezert VIUA3 zonelib. mek den ■öfciUeoden, 2-u.l^renden AKKer'A .Geen zoogoed (Adv. in Blokschrift) in zooverre de koe bij de horens gevat, dat hij er geen gras over heeft laten groeien de be sprekingen met Dawes, den Amerikaanschen ambassadeur, te beginnen. Deze besprekingen zijn onmiddellijk na aankomst van den heer Dawes in Engeland, begonnen en de bespre kingen hebben geleid tot een overeenstemming betreffende de formule tot vermindering der bewapening. Volgens deze formule worden de programma's voor den aanbouw van slagsche pen verminderd de afmetingen worden» ver kleind en de beide mogendheden Amerika en Engeland verklaren bereid te zijn den aanbouw van duikbooten te staken. De vermin dering van vlootbewapening is iets dat over reel schijven loopt. De besprekingen tusschen Dawes en Mac Donald zijn ten einde (atlhans wat de hierbedoelde materie betreft) maan wat zij afgesproken hebben, de resultaten van hun onderhoud, moet worden voorgelegd aan de andere groote mogendheden, om te weten, wat zij er wel van zeggen. De vraag heeft zich van Amerikaansche zijde reeds voorgedaan, of de groote slagschepen in een eventueelen oorlog nog wel een rol van beteekenis zou den kunnen spelen. Kunnen ze dit niet, dan zou dit, zouden we zeggen, een aanleiding te meer zijn, niet alleen voor Amerika'/ en Enge land. maar ook voor de andere groote zeemo gendheden. van die dingetjes die toch zoo heel duur zijn, maar geen werk meer te maken. Wanneer nu de voorloopige voorstellen van Dawes en Mac Donald geschikt zullen b^jken te dienen als grondslag voor verdere onderhan delingen zal waarschijnlijk in het volgende voorjaar een algemeene, internationale confe rentie voor de ontwapening ter zee bijeenge- roepen kunnen worden en als diei conferentie gehouden is, zullen de eventueele resultaten voorgelegd worden aan de voorbereidende ont wapeningscommissie te Genève, wier taak bet dan zal zijn de overige mogendheden bij de overeenkomst te betrekken. ,.It is a long way", die nog moet worden afgelegd voor en aleer de beperking der vlootbewapening een feit zal zijn. Laten we hoopvol aannemen, dat de eerste stevige schrede op den langen weg thans gezet is. De Amerikaansche senator Borah heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij van Enge- 'and eischt. dat het eenige van zijn oorlogs schepen tot zinken zou brengen om de ge- vwnsohte pariteit met de Amerikaansche ma rine tot stand te brengen. Hij wijst er op, dat Engeland, dit doende den belastingbetaler zal sparen niet alleen, maar tevens den ooriogs- nrikkel zal verminderen. Er wordt wel eens resproken van het omsmeden van zwaarden tot ploegen, 't Is ons niet bekend, wat er al zoo van een afgedankt oorlogsschip te maken valt. zeker nog wel tets. In elk geval, als het °r om gaat den belastingbetaler ter wFle te zifn. zou het toch zonde znn. die millioenen- schenen naar den kelder te zenden. Maar. sena tor Borah heeft dit misschien meer "bij wijzé van spreken gezegd. BHand's nieuwe kabinet Is op vrij rusti<*e <viize door de Fransche Kamer aanvaard en zijn npftoopïnft^vpTVfpring "heeft weinig tegenstand uitgelokt. Of het tusschen de Kamer en hof nieuwe kabinet geheel en al koek en ei 7al zifn? Briand heeft te kennen gegeven, dat hii voor- ton rvig de binnpnlandsehe politiek uitgeschakeld wilde zien. Hij wil eerst de resultaten van de Haagsche conferentie afwachten en als de daar «enomen hesluiten geratificeerd zullen zijn, zou bit den tijd gekomen achten de binnenlandsche kwesties weer aan de orde te stellen. Het is ntet onmogelijk, dat Briand, die ook niet meer de lichamelijke sterke man van vroeger moet zijn, er tegen dien tijd ook genoeg van heeft. In vele der Europeesche landen is* men wat beducht geweest over wat op den len Augustus van communistische zijde gedaan zou worden en zoo hier en daar waren uitgebreide maatre gelen genomen om eventueele ongeregeldheden te voorkomen. Over het algemeen is echter de eerste dag van Augustus kalm verloopen. De „Graf Zeppelin" heeft de vorige week een tocht naar Amerika ondernomen. De bedoeling is, dat het luchtschip met zijn koenen comman dant na volbrachte reis weer uit Amerika naar Friedrichshafen zal terugkeeren. Daarna zal de groote vlucht om de wereld een aanvang ne men. Deze tocht zal gaan over Siberië naar Tokio, vandaar naar Los Angelos in Californié, naar Lakehurst bij New-York en verder naar Friedrichshafen terug. Ongetwijfeld zal Dr. Ec- kener met den tocht naar Amerika, zoo wel als met zijn vlucht om de wereld veler belangstel ling trekken. Zijn eerste tocht naar Amerika in October 1928 heeft hem wel van de internatio nale waardeering van zijn prestaties overtuigd. Ook thans was er een verstekeling aan boord die te New-York aan de politie zou worden overgeleverd. De man had beter in Friedrichs hafen kunnen blijven. Maandagmorgen tegen tienen, dat is tegen drieën Midden Europeeschen tijd is de „Graf Zeppelin" vlot te Lakehurst geland. Duizenden belangstellenden woonden de landing bij. Zoo als Dr. Eckener aan de Amerikaansche pers meedeelde was dezen keer de reis bijzonder in teressant geweest. In het begin der reis storm de het zoo hevig, dat geaarzeld werd den tocht voort te zetten. De route werd toen genomen over Gibraltar. Gedurende de laatste veertig uren moet het weer vreeselijk geweest zijn. De „Graf Zeppelin" heeft thans bewezen de slechte weersomstandigheden te kunnen door staan. Dr. Eckener was voornemens Woens dagavond of Woensdagnacht weder naar Frie drichshafen terug te keeren. De reis naar Amerika heeft 94 uur geduurd en met een gemiddelde snelheid van 80 K.M. werden 5331 K.M. afgelegd. De residentie heeft Maandag de verschillende delegaties, die aan de confe rentie zullen deelnemen ontvangen. Behalve van de zijde der autoriteiten, wasl er ook bij het publiek veel belangstelling voor de vreemde gasten. Volgens een bericht uit Londen zijn de Engelsche bladen over het algemeen niet bijster optimistisch gestemd over de vooruit zichten van de conferentie. Ongetwijfeld zou door den En gel schen minister van financiën een hartig woordje gesproken worden voor de handhaving der vroegere verdeelingsschaal voojf to Duitsche betalingen. Volgens het plan. 'van Young zou Engeland zich benadeeld achten. Van Fransche zijde zou, volgens de Matin" ais eisch gesteld moeten worden de aanneming al bij het begin van het plan Young. DOODELÏJK ONGEVAL Deze week bevond de landbouwer K. te Vrou wepolder zich met paard en wagen op den weg tusschen Vrouwepolder en Veere. Een achterkomende Auto gaf signalen om te kunnen passeeren. Hierdoor werd het paard schichtig en sloeg op hol waarbij K. kwam te vallen en door den wagen overreden werd. Qisternacht is hij aan de bekomen verwondin- gen overleden. De politie stelt een onderzoek in. VLISSINGEN van 1—8 Augustus 1929 Ondertrouwd: W. Meerman 21 j. en K. Schroevers 19 j. J. Postema 27 j. en W. Buning 23 j. F. Sleutel 38 j. en H. H. M. Grizell 32 j. A. C.J. Fijnaut 30 j. en L. Koolwijk 23 j. L. P. de Stoppelaar 25 j. en I.M. D. Allan 25 j. A. J. de Koster 28 j. en F. G. Drijver 28 j. Getrouwd: A. J. Wisse 24 j. en C. J. Kok 21 j. S. C. Keerssemeekers 20 j. en S, Meerman 20 j. G. C. Dalman 26 j. en A. S. W. Spaan 24 j. Clarisse 25 j. E. D. M. Coene 25 j. K- Meertens 25 j. en N. Blaas 24 j. H. Souer 22 j. en D. Lems 23 j. BevallenM. C. G. Bak geb. Ravia d. A. M. Sanderse geb. Verzijl z. W. Kemp geb. de jonge z. A. Loekemeijer geb. Withagen d. M. Sijnke geb. de Ridder d. M. j. Nederhand geb. Luwe nd z. E. J. Steenaard geb. Eppen z. OverledenJ. F, J. [oukes vrouw van M. Mol 60 j. C. A. Monnier jd. 83 j. MIDDELBURG, van 1 8 Aug. 1929 Ondertrouwd A. v. d. Bosse 24 j. en C. Maas 23 j. j. A. de Kam 25 j. en L. de Rijke 23 j. C. Verweij 60 j. en W. van Gemert 52 j. A. F. A. M. de Paauw 24 j. en A. H. jentink 21 j. GetrouwdG. I. van Dort 25 j. en J. M. Sinke 25 j. G. J. de Nood 27 j. en C de Klerk 26 j. v. d. Klooster 26 j. en G. Baas 20 j. Bevallen BergerJoziasse z. E. Beukert— M. Back Eetezonne z. Roelofs z. M. Roose—Bal c Overledenj. Kole 79 wee e. P. Schou- wenaar M. F. v. d. Putte 16j.ongeh.d#

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5