PUROL Vanspireerende voeten 2e BLAD S'"KZ,:Puroi Van Week tot Week AvsVK Kaling met A bad Li .si roop. BURGERLIJKE STAND WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 26 JULI 1929 No, 30. BINNENLAND. Hoog bezoek te Amsterdam. Geen oude koeien uit de sloot. Zoeken wat bindt. Rijksmiddelen een goed half jaar. Wat zal de Troonrede zeggen? Nog geen nieuw Kabinet. Wat de V. A. S. wil. 1-jarig diploma geheelonthouding. Over tuiging? Wassenaar in het teeken van strafport. Bioscoopconflict. De Zaandam - sche staking. De Rotterdamsche brandi stichter gevonden? Amsterdam heeft dezer dagen hoog bezoek gehad. Niemand minder dan de Lord Mayor van Londen met zijn echtgenoote en gevolg waren in de hoofdstad van het Rijk. Zooals bij dergelijke bezoeken van buitenlandsche hoog- waardigheidsbekleeders gebruikelijk is zijn de gasten met alle eerbewijzen en vriendelijkheden ontvangen, waarvan we ons als echte Hollan ders nu eenmaal niet zouden kunnen onttrek ken zonder afbreuk te doen van onze repu tatie van gastvrije Hollanders, gul en hartelijk. Wat dus ook zooveel wil zeggen, als dat er menig hartelijk woord gesproken is van ge meentelijke overheidswege, op welk woord niet minder hartelijk werd geantwoord door den Lord Mayor. Wat heel prettig is, bij zulke gelegenheden is dit, dat alle onaangenaamh& den. allé haken en oogen uit vroeger en later tijd worden verzwegen en dat alleen melding gemaakt van datgene wat van weerskanten aan genaam is om te hooren, lieflijk is en wèl luidt. De Lord Mayor ging in de geschiedenis van zijn land en ons land terug om te wijzen op de hartelijke én nauwe betrekkingen en op de verwantschap tusachen Engeland en Hol land. Zoo is het goed. Waarom zouden er ook oude koeien uit de sloot gehaald moeten worden? Ze zouden uit de historie wel opge diept kunnen worden, vooral voor Amsterdam, dat bijvoorbeeld in de dagen dat de Amerika nen met het Britsche Moederland hun vrij heid bevochten, allesbehalve vriendelijk door Engeland werd aangezien. Doch die tijd is lang voorbij, gelukkig. Het beste brood pleegt de bakker voor het venster te leggen en als de Lord Mayor van Londen in Amsterdam komt, zetten ze daar natuurlijk al het minder aange name uit vroeger en lateren tijd aan den kant. Moeten de volken er ook niet naar streven dat gene wat verbindt méér te zoeken, dan wat scheidt? Elke maand worden de belangstellende lezers der groote bladen vergast op één of meer uit voerige opgave omtrent de Rijksmiddelen over de vorige maand. En daarbij wordt dan een vergelijking getroffen tusschen de gelijknamige maanden van het loopende en van het vorige jaar. Het heuglijke feit is ook deze maand (dat is dan over de opbrengst van Juni) dat de opbrengst gunstig afsteekt bij de maand Juni van 1928. En het prettigst is dat onze mildelijk vloeiende inkomsten niet alleen betrekking heb ben op de maand Juni alleen, maar op het geheele afgeloopen halve jaar. Tegenover een teruggang van de opbrengst der Rijksinkom- stenb» lasting als gevolg van belastingverla ging staal een aanmerkelijk hoogere opbrengst der andere middelen. Als dat voor het tweede halfjaar zoo doorgaat, staan we er aan het eind van het jaar niet kwaad voor en wie weet of het nieuwe jaar niet weer een min of meer belangrijke belastingverlaging zou kunnen brengen. We kijken nu dus voorlooplg maar uit naar de Troonrede, die we binnenkort weer te wachten hebben en waaruit misschien eenigè nadere aanduiding betreffende ons financieel welzijn vallen op te visschen. Intusschen de Troonrede zal worden ingeluid en aangediend, dat hebben we nog niet en in elk geval zijn, terwijl we dit schrijven nog geen bepaalde aan wijzingen omtrent den aard en de samenstelling van het college van ministers; we vermoeden, dat er terdege gewikt en gewogen wordt, wat dan ook inderdaad van heel veel belang is, al was het dan maar alleen omdat de ervaring geleerd heeft, dat zelfs een stevige afspraak tusschen degenen, die gezamenlijk het regee- ringskasteel bezetten gaan, nog niet altijd als een hechten waarborg tegen een ontijdig en tenslotte ongewenscht uit elkaar gaan van ver bondenen mag beschouwd worden. Een klip, waarop men eenmaal gestrand is, wil men gaar- ne zoo mogelijk in <jen vervolge ontzeilen. Rn, al is het wellicht ondoenlijk voor de be trokken partijen tot in de kleinste bijzonder heden en in finesses het te sluiten acooord vast te stellen, al kunnen zich altijd verrassingen voordoen zoo ongewenscht als onverwacht, de hoofdlijnen waarnaar men zich gemeenschap pelijk richt dienen toch zoo strak en zoo zui ver mogelijk getrokken. Aan welke taak men nu wellicht druk bezig is, al weet het groote publiek er de bijzonderheden nog niet van. Er bestaat in ons land een vereeniging, die wordt aangeduid met de initialen V. A. S. Ook wij Hollanders zijn tegenwoordig heel sterk in het gebruik van afkortingen en de niet inge wijde heeft wel eens moeite uit een oollectie zelfs zeer gebruikelijke afkorlingen wijzer te worden dan hij is. De V. A. S. is de Vereeniging voor Alcoholbestrfjding bij het snelvervoer. Het streven van de V. A. S. heeft vermoedelijk min der betrekking op degenen, die zich «nel Vaten vervoeren, den op deoenen. die het verroer Door Zon Verbrande Huid. Doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van' Huiden Voeten, verzacht en geneest men met Dooied 50-60 eo 90 ct. Tnb« 80 cv Bi) Apoth. ca Drogisten als bedrijf uitoefenen. In de jongste algemeene vergadering van de V. A. S. kwam het voorne men 'ot uitjog de gelegenheid te openen .oor bestuurders van motorrijtuigen zich telkens voor den tijd van een jaar als geheelonthouder hij het Bureau \an de hierbedoelde vereeniging te doen inschrijven. Degenen, die zich ongaarne willen laten vervoeren door iemand, die niet bepraid „drankvrij" is, zouden dan als ze bijv. van een huurauto gebruik willen maken aan den chauffeur kunnen verzoeken zijn eenjarig diploma als geheelonthouder te vertoon en en zij die een chauffeur in dienst willen nemen, kun nen zich van te voren bij bedoeld Bureau ver gewissen omtrent het al of niet bij dat Bureau ingeschreven zijn van den sollicitant. Wat dit laatste betreft, meenen wij, dat bij het kiezen van dienstpersoneel de vraag „al of niet drank- vrij" al tot de zeer gebruikelijke informaties behoort, ook zonder dat het eenjarig diploma wordt ingesteld, 't Wil ons voorkomen, dat de V.A.S. door haar hierbedoeld voornemen blij ken geeft van groote en prijzenswaardige acti viteit en mogelijk zal het ten slotte meer in de bedoeling liggen het reizend pub'iek de gewoon te bij te brengen zich alleen toe te vertrouwen aan degenen, die „eenigen waarborg kunnen ge ven voor hun drankvrijheid" dan wel een zoo groot mogelijke massa snelvervoerders als ze dan niet absoluut geheelonthouders willen zijn, lot het eenjarig diploma te brengen uit over tuiging. Wanneer de chauffeurs zouden snap pen, 'dat ze zonder diploma menig vrachtje hun neus zien voorbijgaan, zullen ze misschien wel gedwongen gevoelen het diploma machtig Ie worden ook zonder een overtuiging ove rigens. Intusschen we zijn het er mee eens, dat er een ongewenscht en dikwijls noodlottig verband kan beslaan tusschen alcoholgebruik en snelvervoer. Er wordt beweerd, dat Wasse naar een plaats is, waar het goed is te wonen. Vanwege de lage belastingen, 't Kan zijn, al is niet ieder, die iets voor lage belastingen ge voelt, in de gelegenheid zich in dat gezegende oord te gaan vestigen. Doch voorlooplg is er een „maar" aan dat wonen in Wassenaar. Het blijkt, dat men in een steeds maar annexeeren- de gemeente als de Residentie al zoo'n beetje in de war raakt omtrent de gemeenten die wel en de gemeenten die niet geannexeerd ztjn. En zoo komen vele Hagenaars er toe hun brieven te laag te frankeeren, wat menig inwo ner van Wassenaar op strafport komt te staan. Naar we lezen komen er in genoemde gemeente per maand ongeveer duizend te laag gefran keerde brieven. Dit wordt op zichzelf een soort belasting apart, waar men, begrijpelij kerwijs in Wassenaar niet van gediend is. En te begrijpen is ook, dat vele Wassenaarsche menschen poststukken weigeren. Het bioscoopconflict in de Zuidelijke pro vincies duurt nog onvermindert voort en de inwoners *ian verscheidene plaatsen bleven sinds lang versloken van het genoegen, daf een avondje in de bioscoop kan geven. Maar er is nog barmhartigheid in de wereld. Naar het „Hbld" verneemt zouden de exploitanten der Tilhurgsche bioscopen besloten hebhen gedurende de aanstaande kermis de bioscopen te openen en ze na kermis weer te sluiten, want de hangende kwesties zijn nog niet opge lost. Niet opgelost ook is het conflict in het houtbedrijf te Zaandam. De pogingen van den Rijksbemiddelaar om tot een oplossing van het conflict te komen hebben niet tot een resultaat geleid. Rotterdam maakt zich sinds eenigen tijd over de in den laatsten tjjd veelvuldig voorkomende branden. En er moet al geruimen tijd door de politie groote aandacht gewijd zijn aan die genen, die ergens binnen gingen op een eenigs- sins verdachten tijd of zich op een ietwat ver dachte manier ergens ophielden, 't Laat zich hooren, dat dit voor de Rotterdammers, zelfs voor de deugdzaamsten onder hen, niet aange naam was, Maar naar aan ,t begin dezer week al gemeld werd, zou de vermoedelijke dader gevonden zijn' althans iemand, die de dader zou kunnen zijn.1 Of hij het werkelijk is of den Rotterdammers inderdaad het pak van het hart genomen zal zijn, dat zal de tijd moeten leeren. BUITENLAND. Conflict tusschen China en Rusland. Een kwestie, die al van eenige jaren terug dateert. De Chineesche Oosterspoorwes. Het Chineesche mo'ief: de communisti sche propaganda der Sovjet-instellingen in China. Geruchten over vijandelijk heden. De ..Droef" van het Kellogg-Pact. De ratificatie van de schuldenoveneen- komst door de Fransche Kamer aange nomen. Als aanhangsel een motie. De betaling van vierhonderd millioen dol lar uUgesteld. De herstel conferentie: in Nederland of Belgtê? Carte Blanche" aan de Enoeigche receering. Ab^oHve- r-n. 't Conflict in de katoen-industrie een half millioen uRgeslotenem? Het lijkt in het verre Oosten wat roerig te ritn geworden en wel tusschen China en de Sovj et-regeering. De onmiddellijke aanleiding tot den gespannen toestand ligt mi««eMen wal fu het feit. dat de '^taeieadhe alles behalve gediend is van de communistische propaganda welke van uit en door Rusland op Chineeschen bodem gevoerd wordt. De Chinee- zen hebben indertijd, dat was na den Japan- schen-Chineeschen oorlog van 1894-1895 (in wel ken oorlog China de verliezer was) de Russen min of meer als bondgenooten in him land geroepen. Een der, den Russen welgevallige gevolgen, is geweest, dat de Chineesche Oos terspoorweg, een deel van den Transsiberischen spoorweg tot stand kwam met Fransch geld. Na heel veel strubbelingen (na de Russische Revolutie kwam de bedoelde spoorlijn onder Japanschen invloed) werd in 1924 een verdrag gesloten tusschen Rusland en China, bij welk verdrag China de Sovjet-regeering erkende, die van haar kant afstand deed van vele voorrech ten in China en wat betreft gemelden spoorweg werd een gemeenschappelijk beheer ingesteld. Dat beheer heeft 5 jaar geduurd. Maar, de Chi- neezen hebben nu de Russen uit het medebe heer over dien spoorweg verdreven en als mo tief aangevoerd, dat de Russische instellingen dienstbaar gemaakt werden aan de communisti sche propaganda. Dat hebben de Russen kwa lijk genomen en ze hebben aan den Chinee- en andere transpireerende llchaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest af doende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. nen worden aangewezen, is afkomstig uit Ge- nève. Uit Parijs wordt intusschen melding ge maakt van het voornemen Brussel of Ostende als plaats van samenkomst aan te Wijzen. De Engelsche minisler Thomas heeft het plan geopperd tot s ubsidieering van particu liere ondernemingen ten publieken nutte en wel subsidieering ten behoeve van maatregelen waarvan vermindering der werkloosheid te ver wachten zou zijn. Op dat plan is o.a. door den leider der Liberalen, Lloyd George, al heel lo6 die t LLw cade op, Afruim (Adv. in Blokschrift) schen gezant te Moskou meegedeeld, dat ze van nian war^n alle vertegenwoordigers der Sovjet-republieken (zoowel diplomatieke ver tegenwoordigers als consulaire en handelsver- tegenwoordigers uit China terug te roepen en de Chineesche vertegenwoordigers te verzoe ken of te gelasten het gebied der Sovjet-re geering te verlaten. Verschillende berichten omtrent een begin van vijandelijkheden versche nen reeds aan het eind "an de vorige week. China stelt zich op het standpunt, volgens hetwelk het zegt geen oorlog met Rusland te willen, doch slechts op te komen voor zijn rechten, 't Is nu maar de vraag of de Sovjet- regeering al of niet die rechten zal erkennen, dan wel of zij geneigd zou zijn, zich met de wapens In de hand te verschaffen of liever te rug te nemen, wat zij, de Sovjet-regeering meent van haar kant, dat haar recht is. Het Kellogg- Pact zal nu op de proef gesteld worden en misschien zal blijken welke waarde het heeft voor de onderteek en a ars van het Kellogg-Pact. bereid zullen zijn zich aan de door hen aange dane internationale verplichtingen te houden. Naar verluidt zou er van verschillende zijden bereidwilligheid beslaan, bemiddelend op te treden, o.a. bij Amerika. Kellogg, de Amerikaan- sche oud-minister van Buitenlandsche Zaken, de vader van het naar hem genoemde Pact, moet het geval hoopvol inzien en er van over tuigd zijn, dat noch Rusland, noch China hun toevlucht tot oorlog zullen nemen en dat het \angende geschil van dien aard is, die het bij- 7x>nder geschikt maakt voor regeling langs den weg vnn arbitrage. Als ook KePogg zelf niet geloofde in de kracht van zijn Pact, wie zou het Han wél moeten doen? Na dagenlange discussies, waarbij beurte lings hoop en vrees de overhand moeten heb ben gehad, heeft de Fransche Kamer eindelijk met een meerderheid de ratificatie van het schuldenacooord met Amerika aangenomen, en aangenomen is ook, met bijna algemeene stem men het accoord van Londen. Daarna werd nog aangenomen een motie, waarin wordt ver klaard. dat Frankrijk zijn verplichtingen voort vloeiende uit de aangegane overeenkomsten slechts dan nakomen zonder zijn eigen eco nomisch leven ernstig te schaden, wanneer Duitschland voldoet aan zijn verplichtingen je gens Frankrijk. Alleen mét de door Duitsch land te betalen bedragen zal Frankrijk zijn schulden kunnen betalen. Men zou hieruit opmaken,'dat het verband tusschen de Ameri- kaansche schuldbetalingen en de Duitsche schadevergoeding aan Frankrijk ofschoon door Amerika noch gewild, noch erkend, door de aangenomen motie toch wel terdege is ge legd. Doch de ratificatie is er, en dat is wel licht momenteel het voornaamste en op den zelfden dag. dat gemeld werd, dat de ratifi catie er door was kwam uit New-York al het bericht, dat de regeering te Washington een nota voorbereidde, waarin de Fransche regee- ring zou worden medegedeeld dat de vierhon derd millioen dollar, die oorspronkelijk op den eersten Augustus betaald moesten worden, nu niet op dien datum behoeven te worden vol daan. Dit is dus voor Frankriik al dadeliik iets gewonnen, al beteek ent uitstel ook hier geen afstel, of. wat door sommige Franschen ook al bepleit is. kwijl schelding. De Fransche regeering krjjgt haar zin met betrekking tot de binnenkort te houden herstel conferentie als vervolg op de conferentie der finantieele deskundigen. In zooverre althans krijgt Frank riik ziin zin. dat de conferentie niet te Londen zal plaats hebben en ook niet in ZwPseriand. maar naar men meent te weten in België of In Nederland. On den tweeden Sepfe»nber moet «r een vergadering van den Volkenbond aan- "angen Het wordt nu ta Genève wenschelük en mogelijk geacht d* Vo1kenhonds"er,Tadering nog maar een maandje uit te stellen en te wachten tot de heeren, die de herstelconfe rentie moeten houden, hun werk met succes hebben verricht. Het bericht, volgene hetwelk Nederland voor de herstel con ferentf® rnu kuo- wat critiek geleverd. Zoo leverde Lloyd George o.m. critiek op Thomas' voorstel in het Lager huis de regeering te machtigen geld voor ge noemd doel uit te geven zonder dat zij, de regeering, aan een maximum gebonden zou zijn. Daarvan moest Lloyd George niets hebben en de conservatieven ook niet. Thomas was met zijn verdediging niet gelukkig en dat zijn col lega minister Snowden de redelijkheid van Lloyd George's bezwaren tegen een „carte blanche" of een „plein pouvoir" aan de regee ring te geven, erkende, was voor Thomas mis schien wel zoo iets als een terechtwijzing. Lloyd George vroeg o.m. of de eventueeie winsten, welke de ondernemingen met en door de haar verstrekte subsidies zouden maken, al leen aan haar, d.w.z. aan die ondernemingen, zouden ten goede komen. Waarop Snowden ge antwoord moet hebben, dat hij er als socialist in 't geheel geen bezwaar tegen zou hebben de ondernemingen ten publieken nutte vet té mesten om ze op die manier zooveel te vlugger voor het absorbeeren door den Staat geschikt moken. Wat vermoedelijk toch wel niet de bedoeling zal zijn van Thomas' maatregelen te gen de werkloosheid. De onderhandelingen inzake het conflict in de katoen-industrie waren de vorige week vrij wel op het doode punt gekomen, In een te Manchester gehouden gemengde conferentie van werkgevers en werknemers eischten de vertegenwoordigers van de laatstgenoemden, dat de aangekondigde loonsverlaging zou worden ingetrokken, waarop een weigering van de zijde der werkgevers volgde. Wanneer zich nu deze week niets opdoet, waardoor het conflict nog bezworen kan worden, zou aan het eind dezer week een groote uitsluiting plaats hebben van alle bij de katoenindustrie betrokken arbeiders ruim een half millioen. VLISSINGEN van 18-25 Juli 1929 OndertrouwdJ. C. Groenenberg 27 j. en P. Caljé 26 j. A. Wisse 24 j. en C. J. Kok 21 j. G. C. Dalman 26 j. en A. S. W. Spaan 24 j. D. Vos 24 j. en J. de Bruijne 22 j. GetrouwdJ. I. de Smit 22 j. en M. E. de Nooijer 21 A. Pleijte 23 j. en I. de Voogd 22 j. Bevallen J. Meulmeester geb. Vogel d. L. P. Bosselaar geb. Kroon z. C. B. Plasse geb. Flipse d. G. C. Lindenbergh, oaK te Fleren d Overleden: C. W. Kokelaar jd. 30 J. MIDDELBURG, van 18 25 Juli 1929 OndertrouwdL. Joosse 53 j. en W. de Klerk 36 j. - G. J. de Nood 27 j. en C. de Klerk 26 j. GetrouwdJ. Overweel 23 j. en M. J. de |onge 24 j. Bevallen C. Brevetvan Schaik z. P. HoekZeeveld z. J. J Steketee Ossewaarde d. M. de Coninckvan Buijsse d. C. J. LooneBrozius z. E. j. Malgo—Joosse d. G. A. Dekker van Ojen z. H. M. van Aalderenvan Oorschot z. Overleden: M de Wolff 57 J. ongeh d. P L. P. de Bree 9 j. d. D. C. Com peer 73 j. geh. met M. E. van Kesselen L. P. Jobse 73 j. geh. met J. Lorier P. Goedbloed 70 j. geh. met M. Boone. Apotheken geopend te Vlissingen A.s. Zondag is geopend de apo'heek van: OCKENBURG, Wakraat. Te Middelburg A.s. Zondag is geopend de apotheek van. NONHEBBL. Korte Delft.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5