77anspireerende voeten1 2e BLAD U.W kir»dc-er"» V-\(2.bber» voordat ld kcfc woet. Ocef V-»ur» doddig bij Ket oer-ste boeltje SLAPELOOS Van Week tot Week ^eders AKKer-o Abdijsiroop, Mijnhardt's Zenuwtabiette;: WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 19 JULI 1929 No. 29. BINNENLAND. Kabinetsformatie. Zonder of met be paald acooord, wat zal het zijn? Fran- sche stemmen. We zijn een kalm en beheerscht volk. Ons eenig verlangen gaat uit naareerlijke en compe tente regeerders. Zomertijd is ook ge- varenlijd. Toerisme. Het nieuw rijwiel merk. Onmiddellijke controle. Speldjes- dagen en postzegels. Voor het behoud en de vermeerdering der Hollandsohe Kunst. De ex-keizer en ieen (te weige- ren) vertrek-visum. Waarop we (naar een Duitscher meent) moeten letten. Onder het politieke nieuws van de laatste dagen moet zeker vooreerst genoemd worden het feit, dat H.Mi ide Koningin de opdracht tot samenstelling van een Kabinet, steunende op de rechterzijde heeft verleend aan jhr. Mr. Ruys de Beetrenbrouck', minister van Staat, voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. De eerste opdracht. Of er na deze nog eene zal moeten volgen, zal afhangen van het antwoord op de vraag of hij, aan wien. de opdracht werd gegeven, succes zal hebben, zoo hij haar aanvaart, waaromtrent nog niet dade lijk iets bekend was. In elk geval het eerste bedrijf is er en of het 't eenige bedrijf zal zijn moeten we maar stilletjes afwachten. Of er teekenen zijn intusschen, die er op wijzen, dat de gegeven opdracht zal leiden tot de vorming van een Christelijk Kabinet? Wanneer men de beschouwing over de mogelijke resultaten leest in de verschillende bladen, komt men tot de conclusie, dat de opvattingen omtrent de kansen voor een spoedige vorming van een Kabinet al zeer uiteenloopen en dat de mee ningen van Rechts en Links aanmerkelijk van elkaar verschillen. Tot mislukking gedoemd herstel der coalitie onwaarschijnlijk, geven op vattingen weer, die niet bepaald hoopvol zijn voor de spoedige vorming van een Kabinet overeenkomstig de thans gegeven opdracht. In een der Rechtsche bladen lazen wij de opmer king, dat er groot verschil bestaat tusschen de in 1925 aan den heer Colijn gegeven op dracht tot vorming van een Kabinet dan die welke thans werd verleend: een Kabinet steu nend op de rechterzijde. Bedoeld blad meent, dat de aangewezen Kabinetsformateur niet zal trachten de Coalitie te herstellen en niet zal probeeren een regeeringsprogram te ontwer pen, waarop de drie partijen der Rechterzijde zich zouden vereenigen tot samenwerking, hij zou een program aanbieden, aan een stel minis ters, dat met de partijen geen overleg zal ple gen, geen relatie zaJ aanbinden, maar dat door üjn inhoud dein steun dier partijen zal trek ken. Tot zoover het blad. Uit een en ander blijkt, dat het al of niet vormen van een Coalitie-Kabinet onder een bepaald accoord van de partijen der Rechter zijde nog niet als een zeker te verwachten feit wordt aanvaard. Wie min of meer geregeld kennis neemt bijv. van den inhoud der Fran- sche bladen, zal er intusschen verwonderd over staan, dat daarin zoo weinig en eigenlijk zoo sporadisch iets voorkomt dat onmiddel lijk op ons land betrekking heeft. Doch, ons landje is maar klein en ons volk vergeleken met dat der groote mogendheden, maar weinig talrijk. Wat niet wegneemt, dat is bekend dat we in kleine dingen groot kunnen zijn. Intusschen heeft het Parijsche blad de Temps" een hoofdartikel gewijd aan de uitslag der Ka merverkiezingen en aan dat artikel is het goed ons te laven. De Kamerverkiezingen in Nederland, zoo zegt het blad hebben geen ver rassing gebracht, want let wel de Neder landers zijn een kalm en beheerscht volk, dat niet licht tot onberaden stappen overgaat. Dat is een pluimpje. De insgelijks Fransche „Infor mation" wijst er op, dat het mogelijk is, dat de Koningin opnieuw aan den heer de Geer op dracht tot vorming van een Kabinet, dat dan „zeker" niet veel van het huidige zal verschil len. Verder zegt het blad, dat het Nederland- sche volk zich daaromtrent zeer onverschillig toonde en dat het er zich weinig van aantrekt of een Kabinet parlementair is of extra-par lementair, wanneer het maar bestaat uit eerlijke en competente mannen. Om nu iiog even de.Information" te laten spreken, vermel den we, dat dit blad na gewezen te hebben op prachtige resultaten van ons koloniaal behcpf o.m. zegt, dat ons land op het punt van; soci ale h ervormingen behoort tot de meest vooruitj strevende van Europa en dat zijn economi sche voorspoed door al zijn buren wordt be nijd. Daarom, zoo vragen wij, zijn er in Ne derland nog menschen, die zoo af en toe klaag zangen aanheffen in allerlei toonaarden? In elk geval: beter benijd dan beklaagd. Maar nu genoeg van de politiek. We zitten in vollen zomertijd, gelukkig en de vacanties, met haar genoegens staan voor de deur. Maar ook met hare schaduwzijden. De rubriek ongelukken en ongevallen neemt, meenen we, in vacantietijd grooter afmetingen aan. Waartoe trouwens het mooie weer ook zonder vacantie al aanleiding geeft. Nietwaar, het baden in zee; op gevaarlijke plekken, men leze de devsbetreifcnde berichten ma'ir ra, maakt, dat ook de zomertijd (evenals de win ter met zijn ijsvermaak) voor velen noodlottig, wordt. En dan de bosch- en heidebranden^ waarover we dezer dagen weer konden lezen, en die weliswaar niet noodzakelijk mensehen- levens i n gevaar brengen, maar die toch onge twijfeld als een erasure en onaangename bij- eenkomstigheid van het schoor.e getij moeten beschouwd wordan. Zomartfld ifi da tijd ook en andere tranepireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder. als zijnde het meest af doende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. van toerisme, groottoerisme en klein. In ver band hiermede kan het nuttig zijn er op te wijzen, dat we ons voor den eersten Augustus wederom van een nieuw rijwielplaatje hebben te voorzien. Er wordt met nadruk op gewezen dat niet zooals vorige jaren geschiedde, de controle pas begint eenige dagen na den datum waarop de feitelijke verplichting van het nieu we plaatje aanvangt. Van een vrije week of van eenige vrije dagen is dit jaar geen sprake. Bij het begin van het nieuwe belastingtijdperk gaat de controle onmiddellijk in en daar valt, blijkens de ervaring niet mee te spot ten. De offervaardigheid van het Nederlandscho publiek is groot, vooral als het offeren wat gemakkelijk gemaakt wordt. En het middel om dit laatste te doen is hier sinds lang ge makelij is. We moeten elkander helpen in de wereld en als we van elkaar iets goeds zien, waarom zouden wij het dan niet overnemen. Amerika, d.w.z. de Republiek der Vereenigde Staten heeft Europa er het voorbeeld van ge geven, hoe een menigte landen met zelfs zeer uiteenloopende belangen toch een goed geheel kunnen vormen, voornamelijk naar buiten en dat eendracht macht maakt hebben de Ameri- kaansche Staten in vele opzichten bewezen, ook al zijn ze het dan dikwijls nog zelfs over heel belangrijke, kwesties onderling oneens. Europa heeft misschien wel wat behoefte aan goede voorbeelden. De Fransche minister Briand heeft alle gelegenheid gehad, zou men zoo zeggen de wrakke (om niet te spreken van „rotte") plekjes van het Europeesch Statenstelsel te bestudee- ren en in den grond te leeren kennen en te leeren beseffen, dat het misschien wel anders (Adv. In Blokschrift) vonden. Hebben we niet gehad reeds allerlei soorten van frankeerzegels, welke men maar, met ieen kleinen toeslag, had te koopen om deel te hebben in de lief- en weldadigheid ten behoeve van vele en velerlei stumperds en stak kers in ons land. En hebben we niet onze bloempjes- en speldjesdagen, uit de opbrengst waarvan in zooveler nooddruft en tegemoet koming in lijden wordt voorzien? De regeering die gaarne het particulier initiatief een hand je helpt, 't zij de landelijke, of de gemeente lijke regeering, maakt het thans weer een vereeniging wat makkelijk door haar medewer king toe te zeggen voor de uitgifte van een bijzondere serie frankeerzegels, die de beelte nis zullen dragen van Rembrandt van Rijn, van een man dus, waarop wij Nederlanders nog altdij trotsch kunnen zijn. De „toeslag" zal ten goede komen aan de vereeniging die zich ten doel stelt het behoud en vermeerde ring van kunstschatten in Nederland. We moe ten voor de kunst ook wat over hebben. Wordt niet door velen de beschaving van een volk gemeten naar de mate waarop het de schoone kunsten beoefent en naar de wijze, waarop het zijn kunstschatten weet te bewaren en hoogj te houden? De aanwezigheid van den ex-keizer in ons land is tegenwoordig behalve dan voor de bewoners van de Slichtsche Lustwaranda, te Doorn, van weinig invloed op den gang van zaken hier. Het nieuwtje is er al lang af ook. Maar, het buitenland houdt zich blijkbaar zoo af en toe nog gaarne met de persoon van, den ex-keizer en met zijn verblijf alhier bezig. De Parijsche correspondent van het „Hbld." deelt aan het blad mede, dat er van Berlijn uit aan een Fransch blad ongerustheid werd uitge sproken over den mogelijken terugkeer van ex-keizer Wilhelm naar Duitschland, nadat op den 22en der loopende maand de wet tot be scherming der Duitsche republiek zal zijn af- geloopen (welke wet niet hernieuwd is). Ver gunning voor een staatsgreep is uitgesloten overigens zou de ex-keizer naar Duilschland kunnen terugkeeren als hij verklaarde geen booze bedoelingen te hebben en in Duitsch land vreedzaam z;ijn dagen te willen eindigen. Volgens den briefschrijver uit Berlijn zou de eenige mogelijkheid om den ex-keizer builen Duitschland fe houden, daarin bestaan, dal de Nederiandsche regeering hem een verirek-vi- sum weigerde. De Nederiandsche autoritei'en moeten, zoo lezen we, doordrongen zijn voor hunne verantwoordelijkheid en men mag het den ex-keizer te Doorn zoo prettig en aan genaam maken als men wil, maar, men heeft er hier vooral op te letten, dat hij er niet per vliegtuig vandoor gaat. BUITENLAND. Het Amerikaansche voorbeeld. Bri- and's plan en ideaal. De Vereenigde Staten van Europa. Een economische, finantieele en poU'ielce federal ie. Eerst liquidatie van den oorlog. De regee- ringsoonferentie. Geharrewar o :r de plaats waar de conferentie zal zijn. Engeland wil dadelijk over de ont ruiming van het Rijnland gaan praten. Aanvang conferentie begin Augustus, j Drt ratificatie. Tegen de nieuwe Ame- riLaansche tarieven. De miming an i een Amerikaansch publicist. Geheim:.- j aankooo van legervoorraad. Dreigen de uiisluiting in Engeland Er is in Europa al heel veel op Amerikaan sche leest geschoeid, en omgekeerd zal er in Amerika wel heel wat zijn, dat eigenlijk van Europaacchon oorsprong of van Europeesch kon en in ieder geval anders moest. De Euro- peesche Staten op enkele uitzonderingen na misschien hebben in de laatste jaren, ook na den oorlog zooveel en zoo ijverig geharreward en zoo bij herhaling wederkeerige blijken van vertrouwen en vriendschap gegeven, die ach teraf toch weer tot nieuw geharrewar aan leiding gaven, dat het best te begrijpen is, dat het Amerikaansche stelsel voor een man als Briand, die de kaart van Europa wel op zijn duimpje zal kennen in klimmende mate bewon dering moet wekken en lust tot navolging om kort te gaan, Briand loopt, naar beweerd wordt al jaren met een grootsch plan rond, met wat men noemt een ideaal. Dat grootsche plan, dat ideaal komt daarop neer, dat een bondge nootschap wil vormen tusschen alle landen van de oude wereld. En, het plan moet al in een ver gevorderd stadium verkeeren. Althans de voorbereiding, want het moet Briand's voor nemen zijn reeds in den aanstaanden zittint? van den Volkenbond, in den herfst, zijn plan in groote lijnen aan de afgevaardigden van de verschillende Europeesche mogendheden voor te leggen. Wat Briand wenscht, was eigenlijk al voor een deel bekend en Stresemann heeft in zijn in den Duitschen Rijksdag gehouden rede onder meer gezinspeeld op de mogelijk heid, dat de Europeesche Staten wel eens tot een nauwere economische aansluiting zouden moeten komen. Het moet intusschen nog niet duidelijk zijn of Briand met zijn Europeesche federatie in de eerste plaats en alleen een economische bond bedoellt, of dat hij, voor di rect of voor later ook een politieke aansluiting van de Europeesche Staten zal willen. Het is voor een leek niet zoo gemakkelijk onmiddellijk alle voor- en nadoelen te overzien, welke een Europeesche Statenbond met zich zou bren gen, maar vooral op economisch gebied zal er ongetwijfeld veel zijn, dat door een nauwe aaneensluiting van de nu nog maar steeds elkaar door concurrentie w gdrukkende staten, belangrijk zou winnen. Dal een Europeesche federatie economisch en politiek gericht zou kunnen zijn, ten slotte tegen groote bui- ten-Europeesche mogendheden, wie zaJ het Onrustig er* Overspannen. Gebruik hlei'egen de Zenuwstillende en Zenuwstt;i>a-d' Olazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten betwijfelen, maar, als Briand de verzoeningsge zinde man is, die hij moet zijn, zal hetf wel allerminst in zijn bedoeling liggen een Euro- peeschen Statenbond in het leven te helpen roepen, die, zoo hij dan al was eenige waar borg voor het behoud van den Europeeschen vrede, zou kunnen zijn een ernstig gevaar voor den wereldvrede. Het Fransche blad, de „Ma- tin" zegt o.m. naar aanleiding van Briand's plannen, dat wanneer de vraagstukken betref- lende i(te liquidatie van den oorlog in den loop van den zomer in gunstigen zin zijn op gelost, men in de laatste maanden van het jaar een poring zou kunnen doen tot stichting van een Europe.\.chc fMeratie die dan driedeeïig j zou moeten zijn: economisch, financieel eu politie'-. Dn politieke vaak van de federatie zou j uan zijn he' scheppen van een internationale macht teneinde de veiligheid te waarborgen. Als men tenminste dan nog waarborgen noo- j dig mocht hebben. Dat de liquidatie van den oorlog aan de uitvoering dT plannen moet voorafgaan is ti» begrijpen. Een federatie van i Europeesche Staten zal een stevig fundament moeten hebben en dat zal er misschien niet zijn, zoolang nog niet door behoorlijke regeling van alles wat op de vroegere jammerlijke on- eenigheid betrekking heeft door wederzijdsche bevrediging zoo ten naaste bij in den doofpot gestopt is. Voorloopig is evenwel de finale van den oorlog en de door dezen geschapen toestand er nog niet. Er zal een internationale regeeringsoonfe- rentie bijeengeroepen worden, waarop dan de regeling van de Duitsche oorlogsvergoeding tot stand zal komen. Maar bij de besprekingen over het houden van een zoodanige conferentie komen waarlijk nog weer allerlei gevoelighe den voor den dag, al was het maar alleen deze, betrekking hebbende op de vraag, waar zal de conferentie gehouden worden. Engeland wenscli; haar te houden in Londen, maar Frankrijk geeft nog steeds de voorkeur aan een bijeenkomst in een neutraal land. Men zou kunnen meenen, dat het er voor de behande ling van de inderdaad meer belangrijke pun ten, die op de conferenntie ter tafel zullen ko men, niet schitterend en hoopvol uitziet, wan neer over kleinigheden als de vraag, waar zul len we vergaderen, zoo lang geredekaveld moet worden als nu reeds tusschen Frankrijk en Engeland het geval is. Intusschen schijnt men het zooal niet over de plaats, dan toch onge veer over den datum waarop de conferentie zal beginnen, zoowat eens te zijn geworden. De bijeenkomst van de verschillende regeeringsver- tegenwoordigers zou dan plaats hebben in de eerste week of weken ,van 'Augustus. Naar uit Londen gemeld wordt, zal de Brit- sche delegatie op de komende conferentie reeds in de eerste dagen de kwestie van de onmiddel lijke en algeheele ontruiming van het Rijnland aan de orde stellen. In de Fransche Kamer heeft Poincaré heel wat woorden gebruikt om de tegenstanders van de noodzakelijkheid van de ratificatie van de schuldenovereenkomst met Amerika te overtuigen. Of hij deze week succes zal hebben? Hij heeft er o.m. op gewe zen, dat door de ratificatie te weigeren niets zou winnen, wel verliezen, al was het alleen maar omdat het Fransche crediet, zooals Poim- caré zei, een nieuwen strijd zou hebben doort te maken en dan, sprak hij, wie zal zeggen) of Frankrijk, Engeland en Amerika elkaar nooit meer noodig zullen hebben? Met het oog op de mogelijkheid, dal ze elkaar wel eens noodig hebben kan het uit den. aard der zaak van be lang zijn voor Frankrijk zijn naam als eerlijke natie niet te grabbel te gooien en niet af te wachten of de Vereenigde Staten er toe zou den komen gerechtelijk tot betaling te dwin gen, een mogelijkheid, waarop Poincaré inder daad gewezen moet hebben. De douane-muren zijn de wereld nog niet uit. Amerika heeft nieuwe douane-tarieven in de maak, waarmee het al bij voorbaat een groot aantal mogendheden in het harnas jaagt en niet weinig tot ontstemming brengt, 't Zullen nu wel haast 40 mogendheden van meer of minder beteekenis zijn, die protesteeren tegen de nieuwe tarieven, waardoor ze zich in hun uitvoer belemmerd zien. In verschillende tot Amerika gerichte protest-nota's wordt eens deels een beroep gedaan op de rechtvaardig heid anderdeels wordt gewag gemaakt van eventueele represaillemaatregelen. Een bekend Amerikaansche publicist valt zijn eigen land af met de verklaring, dat de bepalingen van het nieuwe douane tarief ontwerp zijn opgesteld zonder dat men ook maar in het minst reke ning gehouden heef! met den al gemeen en toe stand der wereld. Hij zegt o.m. ook, dat de Europeesche nalies, die de schuldenaars van Amerika zijn, niet kunnen begrijpen waarom het land, dat schuldeischer is het den schulde naars zoo moeilijk maakt zijn schulden te beta len. De Amerikaansche minister van oorlog heeft een voorstel in elkaar gezet, volegns het welk de president gemachtigd wordt in het ge heim zijn aankoopen voor leger en "loo' te doen. Bij hel voorstel wordt een toelichting gegeven. Daarin wordl er op gewezen, dat de zaak dér landsverdediging schade zou lijden, wanneer aan de aankoopen voor leger en vloot openbaarheid werd gegeven. Als 't zoo gaat en Europa mocht 't voorbeeld volgen dan zijn we er zeker nog heel ver van af, dat de mogendheden elkaar eerlijk gaan vertellen, wat ze al zoo voor bewapening uitgeven. In Engeland dreigt een groote uitsluiting in de textiel-industrie. Door de besturen der vak organisaties is een voorstel tot vermindering der loonen met ongeveer twaalf en een half percent verworpen. Door de werkgevers is nu bekend gemaakt in ©en ultimatum, dat als de arbeiders de gedane voorstellen nie' aanvaar den, met ingang van 29 dezer een uits'uhirg zal worden afgekondigd. Waar geb' ekon moet zijn uit een referendum onder de arbeider», 'st zij ach'eir hun besturen staan, wordt een ge- welldige s :rij<i verwacht in de ka;o mi dustrle, die met betrekking tot den uitvoer de voor naamste industrie van Engeland genoemd wordt. Daarbij komt nog, dat ook in de wol industrie een crisis is aangebroken tengevolge van een voorstel der werkgevers tot verminde ring dar Itwnaai

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5