3e BLAD STER-TABAK nu MG Aan de Postabonnés BURGERLIJKE STAND BURGELIJKE STAND Erkend de bes te ft De origlneele pepermunt WEGELING'S NIEUWSBLD VAN VRIJDAG 12 JULI 1929 No. 28. Tentoonstelling en Jaarlijksche Vergadering Ned.Bakkersbond Ter gelegenheid van de 48ste jaarver- bering der Nederlandsche Bakkersbond, te Middelburg in het Schuttershof een ntoonstelling gevestigd die 82 standen nvat. Deze werd Dinsdag |.I. met een de door Burgemeester Dumon Tak ge jend, in tegenwoordigheid van vele auto riten. Deze expositie kenmerkt zich door ;le geheel nieuwe stands waarbij van des- indige reclameadviezen gebruikis gemaakt oor het tentoonstellings b.estuur moge het ;n voldoening zijn dat zij de beschikking eeft kunnen krijgen over een keur van tracties. e Zeeuwsche rijen onder Chr. Mazuregis- ravond opgevoerd waren een impressio- Istische uitbeelding van het zuiver Wal- ersche karakter, die zeer op prijs werd steld. Ook de overige gebaren-spelen, elke door hun correct uitvoeren en soe- Iheid van beweging een eigen charme sloten, mochten grooten bijval oogsten, oor Vrijdagavond staat de clou op het ogamma, n.l. een uitvoering van het be- emde stafmuziekkorps der Kon. Marine, lider leiding van den Heer L. Leistikow. 1 De tentoonstelling die tot 18 juli duurt zeker een bezoek waard, waartoe we ze lezers gaarne op.wekken. Nieuwe lijn Breskens-Knocke. Op Vrijdag 19 Juli zal de Electrische imverbinding tusschen Breskensen Knocke, n niet genoeg te waardeeren verkeersver ;tering brengen, waardoor het mogelijk ordt om reeds in tijd van één uur vanuit lissingen de Belgische kust te bereiken, en woord van lof mag de Directie en Com- iissarissen der Tramweg Mij. Breskens- laldegem niet worden onthouden, voor bar energieken arbeid, om deze belangrijke :rbetering te helpen bevorderen. Nu het Belgische gedeelte ook klaar ge. bmen is, mag worden gezegd dat men in- ïrdaad de nieuwe tijd verstaat, die voor pt toeristenverkeer eveneens zijn nieuwe jschen stelt. VLISSINGEN van 4-11 juli 1929 Ondertrouwd Clarisse 25 j. en E. D. Coene 25 j. P. j. van Houte 63 j. W. Kolster 51 j. A. Pot 28 j. en l A. Druijve 27 T S. de Smit 22 j. M. E. de Nooijer 21 j. GetrouwdA. Bergshoeff 27 j. en N. M. avooij 26 j. J. P. van Noorden 24 j. en C. Hamelink 21 j. C. de Ridder 34 en S. L. M. van Quekelberghe 26 j. Swint 26 j. en P. Brasser 26 j. j. H. Gooszen 28 j. en M. P. van Ocken- urg 26 j. Bevallen A. Spuijman geb. Stuurman d. M. de Smit geb. Visser z. H. Theune eb. Goedhart d. A. Wildenboer geb. ronke z. M. Meerman geb. Bronke z. - S. Balmakers geb. Lute d. B. Heij- ger geb. van der Gaag z. D. Fischer eb. Gerrebrands z. D. Groen geb. de ooijer z. (levenloos). Overleden H. Jansen man van S. E. G. ulst 67 j. F. Bené man van G. de ooijer 81 j. D. Gorissen d. 20 j. MIDDELBURG, van 4 11 juli 1929 Ondertrouwd Overweel 23 j. en M. j. e jonge 23 j. - Steinvoorte 23 j. en Vader 23 j. A. W. Dekker 29 j. en -■ H. Louws 30 j. K- H. van Faassen 4 j. en G. J. Wentzel 23 j. Getrouwd: M. j. van de Pas 23 j. enC. isse 16 j. Bavinck 25 j. en A. j. ieleman 25 j. Bevallenj C. A. Wondergem—Rijn z. M. Verhage—Pieterse d. A. joosse —Bassie d. M. C. den EngelsmanAle- wijnse d. J. van SchelvenWielemaker A. BiondinaSchlee d. A. C. v. Langeraadde Waal z. E. Everaert van Schagen d. OverledenBraamse 34 j. geh. met C. de Rijk Heuseveldt 67 j. geh. net G. M. Ludikhuize W. Lampert 10 j. ongeh. d. T. Bode 44 j. geh. met 1 Weert.nan. KOUDEKERKE over Juni 1929. Ondertrouwd J. Ludikhuize, jm. 22 j. en f. G. van Iren jd. 21 j. Getrouwd: J A. Huiszoon jm. 24 j. en J. C. au Iren jd. 27 j. P. Harpe jm. 32 j. en M "esteloo jd. 22 j. - H. F. Becks gesch. 36 j. en M. M. Adriaansen gesch. 34 j. L. M. de Waal wedr. 42 j. en R. Terpstra jd. 38 j. Bevallen: L. Vos geb. Brasser d. M. Tevel geb. Cljvat z. C. J. Flipse geb. Maas z. F. Maas geb. Bassie d. M. de Buck geb. Aarnoutse z. N. Leer geb. Dekker z. J. van Leerzem geb. Clarisse d. J. C. de Vlie ger geb. van Wezel z. en d. Overleden: A. van Vlaanderen man van E. Janse 74 j. Tot Vrijdag 26 Juli 1929 bestaat nog gelegenheid het vcrschuldigdeabonnements- geld voor liet 3e kwartaal aan onze Bu reaux te voldoen. Daarna worden de kwitanties met bij trekking van incassokosten per post aan geboden. IETS UIT HET LEVEN VAN| CHOPIN. Niet ver van Warschau werd in 1810 Frèdéric Chopin geboren. Bekend is hij bovenal door zijn „Marche funèbre". Zijn beteekenis ligt vooral hierin, dat hij cosmopoliet in zijn maatschappelijk leien de muziek het eerst tot een nationale kunst maakte, een kunst waarin de genegenheid van den kunstenaar voor zijn eigen Land op een krachtige en karak teristieke manier haar uitdrukking vond. Cho pin heeft ook de mazurka, eerg Poolsche dans, naar het Westen, naar Frankrijk gebracht. De componist was heelemaal niet rijk. Inte gendeel. Vaak leed hij zelfs gebrek, 't Was mis schien voor een groot deel wel zijn eigen schuld. Want hij hechtte al heel weinig waarde aan geld. Een karaktertrek, dien men bij groote kunstenaars wel meer aantreft. Eens toen hij weer in* zorgelijke finanti- eele omstandigheden verkeerde moet het geschied zijn, dat enkele van zijn vele bewonde raars hem te hulp wilden komen. Heel gemak kelijk was dat niet. Want Chopin was te trotsch om, zooals hij dat noemde, een aalmoes aan te nemen en wees daarom dergelijke bewijzen vaa belangstelling altijd af. Op zekeren dag dan ontving de componist een anoniem schrijven met een zending van 20.000 francs. Zooals U begrijpen zult waren ze afkomstig van de zoo even aangeduide vrienden. Hoe groot moet echter niet hun teleurstelling zijn geweest toen men na Chopin's dood den brief! mot het geld terugvond. Het geheele bedrag was onaange roerd gebleven. Van het hem toegezonden; geld had Chopin blijkbaar geen gebruik willen maken. Een andere keer was de componist' in een theater om te luisteren naar één zijner werken. Een der koristen had een diepef grogstem en wenschte dit basgeluid aan het oordeel van den grooten meester te onderwerpen. Dei man was schamel gekleed; misschien daarom wel had liCopin niet veel vertrouwen in zijn talen ten. Maar 't viel nogal mee. „Je hebt wel eenig talent" sprak Chopin eindelijk. „Iets is er ech ter, dat je ontbreekt''. „En dat is, als ik vragen mag?" „Een winterjas", antwoordde de componist, en drukte hem tegelijk een banknoot inde hand. Van een groote dame had Chopin) eens een uitnoodiging voor een diner ontvangen. 'tWa. een deftig gezelschap niets als graven en baronnen met hunne respectievelijke echtge- nooten. Onder de gasten was Chopin de eenige burgerlijke persoon. Waarom de dame hem uitgenoodigd had„ is mij niet bekend. Een vermoeden heb ik wel. Want nadat het middagmaal geëindigd was, ver zocht de gastvrouw hem, zich aan de piano te zetten en een van zijn vele composities te speleo Chopin vond een dergelijke manier van; een kunstenaar te profiteeren alles behalve behoor lijk. Hij wilde echter niet onbeleefd zijn en voldeed daarom aan het verzoek der gastvrouw. Evenwel koos hij het allerkortstie van zijn werken, dat slechts uit zestien mateni bestaat. De gastvrouw was over deze buitengewone korte voordracht weinig gesticht en sprak met ingehouden toorn: „Maar mijn beste mijnheer Chopin, krijgen we maar zoo'n kort stuk van U te hooren?" „Ik geef toe, mevrouw, dat het niet lang is: maar ik verzoek U beleefd irt aanmerking te grillen nemen, dat ik ook m a air wean iggegeten heb", wos het antwoord von Chopin. Tot mijn spijt kan ik U niet vertellen, het geen dien avond verder gebeurd is H. IETS OVER DE WETGEVING VAN NEDERLAND. Voor de totstandkoming eener wet is, zooals ik in mijn vorig artikel uiteenzette, de goedkeu ring noodig van de Eerste en de Tweede Ka mer. De vraag doet zich voor hoe deze twee kamers wel ontstaan zijn. Zooals U zich uit de geschiedenis nog wel herinneren zult werden in 1815 België en Ne derland samengevoegd. Men wenschte een buf ferstaat tegen het revolutionnaire Frankrijk. Groot-Nederland werd geboren. Noodzakelijk werd toen eene grondwetsherziening en do nieuwe grondwet bracht het tweedekamerstel- sel, tot voordien onbekend. De invoering van het Tweede Kamerstelsel had vooral plaats door toedoen van de Belgische leden der Grondwetscommissie; deze waren vrijwel één stemmig vóór eene Tweede Kamer. Alleen waren ze het onderling niet eensj over de sa menstelling ervan. Een gedeelte wijfie overname van hot Engelsche systeem: één kamer van er- felijke pairs en één van do Gemeenten. Ande ren wilden eene Eerste Kamer samengesteld uit en door de Edelen en Bisschoppen; in de Tweede Kamer zouden geen edelen zitten. De Hollanders wilden van het tweekamerstelsel heelemaal niets weten. Een tweede kamer zou de grondwet van aard en natuur doen verande ren, geheel omver werpen. Ten slotte is er toch eene Tweede Kamer ge komen. De Tweede Kamer (thans Eerste), be- noemd door den Koning, zou bestaan, uit hen, die door diensten a&n den Staat bewezen, door hunne geboorte of gegoedheid onder de aan zienlijksten van den lande behoorden. Zij had tot taak overijling in wetgeving te voorkomen, in moeilijke tijden aan de driften heilzame perken te stellen, den troon te omringen door een bolwerk, waartegen alle partijen afstuitten. Men diene n.l. niet uit het oog te verliezen, dat de Koninklijke macht nog zoowat onbe perkt was. De uitstelling der Eerste Kamer had anders in dit opzicht niet veel reden van bestaan. De vreedzame Staten-Generaal van 1814 geleken ai zeer weinig op een wilden bergstroom, welks verwoestende werking te keeren een strenge plicht was. Van eene Volksvertegenwoordiging in den tegen woord igen zin van het woord, was allerminst sprake. Eerst langzamerhand heeft zich in de moderne staten deze „volksvertegen woordiging" ontwikkeld. Groot was echter de vrees voor de democratie. De Fcbruari-revolutie (1848) van Parijs, ge volgd door een revolutie te Weetien en zelfs te Berlfjn heeft een grooten stoot gegeven, van de Staten-Generaal een volksvertegenwoordi- Worth a crown lOcts-perroï ging te maken. De Koning hier sloeg de schrik om het hart. Tot de genoemde gezanten zei hij: „Vous voyez devant vous un homme, qui de trés conservatif est devenu en 24 heures trés libéral" (voor U staat iemand, die in 24 uur van zeer conservatief, zeer liberaal ge worden is). Voortaan werd de Tweede Kamer recht streeks gekozen, al kwam men ook niet verder dan tot de invoering van een vrij beperkt cen suskiesrecht. Men moest een zekere som in de directe belastingen betalen om kiezer voor de volksvertegenwoordiger te kunnen worden. In 1887 komt een verdere uitbreiding van het kiezerstal. Na 1887 werden voor do goedkeuring van het kiesrecht vereischt „kenteekenen van geschiktheid en maatschappelïjken welstand". De kieswet zou bepalen, welke personen kiezer waren. Tevens werd toen bepaald, dat de Eer ste Kamer voortaan uit 50 leden, de Tweede Kamer uit 100 leden zou bestaan. - De Kieswet van Houten (1896) onderscheidt belasting-, huur-, loon-, spaarbank- en exa menkiezers. De wereldoorlog veranderde veel. In 1917 verkregen alle mannen kiesrecht en werden de beletselen voor het toekennen van vrouwenkies recht weggenómen. In 1922 werd het vrouwen kiesrecht in de Grondwet vastgelegd. Het systeem van algemeen kiesrecht is thans 1us in zijn volle consequentie aanvaard. Er komt nog bij, dat sedert 1917 de wet voor schrijft verkiezing op den gronis ag der even redige vertegenwoordiging Zoo is langzamer hand dus, door het uitbreiden van; het aantal kiezers, uit de Staten-Generaal gegro.id eene werkelijke volksvertegenwoordiging. LEVENSWIJSHEID. Ik weet bij ondervinding, dat niets meer vormt, dan het vormen van anderen. Zonder zwarte aarde ontstaan geen schoone. welriekende bloemen. Er is een allen en alles omvattend, godde lijk leven, zich openbarend voor den sterren hemel boven en het geweten in ons. Gebruik uw naaste nooit zonder meer als middel. Eer in hem de persoonlijkheid, die gij zelf tracht te wezen. Vrede? Wie kan oprecht vrede smaken? Slechts hij die bereid is om van alles afstand le doen. Het is de plicht van den mensch, door zijn houding de waardigheid van 't monschdom te behoeden. De mensch, die zichzelf verlaagt, vermindert niet alleen zijn eigen waarde, maar die van de geheele menschheid. Onze rijkdom en onze roem zijn barricaden, die zich tusschen ons en ons zelf stellen In ieder hart is een snaar, die een reinan klank voortbrengt, als zij wordt aangeslagen. Zeg nooit van een leugen, dat ze onschuldig is, of niet bedoeld was. Houdt or U eens voor altijd niet mee op. Onverschillig of een leu gen, klein of groot, opzettelijk of toevallig is, onze ziel wordt er door bezoedeld. Treft U een slag van het lot, doe dan als de bal: hoe harder hij geslagen wordt des te hooger is zijn vlucht. Ik heb vele menschen geruïneerd gezien, omdat ze dikwijls goedkoop gekocht hadden. Tevreden zijn is groote gunst, Tevreden schijnen groote kunst, Tevreden worden groot geluk Tevreden blijven 't meesterstuk. (Uit Lectuur) AFDOENDE. Toen Köster de leiding van 't Weener Burg theater op zich nam, merkte hij tot zijn schrik, dat bij dé generale repetities allerlei verve lende elementen genoodigd werden. Dat was zoo 't gebruik. Köster besloot dit gebruik af te schaffen. Dat ging allesbehalve gemak kelijk. Bij niemand vond hij steun. Toen kwam hij eindelijk op een prachtigen inval. Schqn- baar schikte hij zich in 't aloude gebruik. Op de eerstvolgende generale repetitie verschenen weer tientallen snaterende onkundige genoo- digden. De generale begon, maar na 1 eerste tooned zei Köster: 't Tempo bevalt me niet. Ik heb *t me breeder, langzamer, gedacht. We zullen, 't eens anders probeeren. Nog eens van voren af aan. In het begin vonden de genoodigden het wel aardig, maar Köster liet de scène twee, drie, vier, vijf maal overdoen. Ten zeerste verbaasd, trokken de genoo- digden af, en toen de laatste verdwenen was, zei hij r Ziezoo, nu begint de generale. „Spreken is zilver, maar zwijgen is goud" Vaak heeft meer spreken dan 't zwijgen berouwd Toch is soms zwijgen een zonde voor God, Spreken een plicht naar Gods heilig gebod. Dan, welk een omkeer, verwonderlijk groot Goud wordt nu 't spreken, en 't zwijgen is lood. (Ten Kate) WEET GIJ? dat de Chineesche taal 40.000 letterfeefceu» rijk is? en dat men nu een systeem heeft gemaakt, Chi- neesch te lezen, wanneer men zich de beteeke nis van 1000 letterteekens heeft eigen gemaakt? dat men in Siberië, wanneer soms de beren een dorp willen binnendringen, al de bewoners een helsch spektakel laat maken door op blik ken, bussen en kelels te slaan? en dat de beren daarvoor altijd an de vlucht gaan? en dat men onlangs te Labrador een nieuwe waterval ontdekte, twee keer zoo hoog[ als de Niagara? en dat door deze waterval een energie van 40 millioen paardekrachten geleverd kan worden? dat men in Palestina drie Kerstmisdata kient? dat 25 December door Katholieken en Pro testanten wordt gevierd; 6 Januari door de Grieksche Kerk en 18 Januari door de Armeen- sche? en dat teere banden vaak houden, maan ijzeren ketenen breken? dat een Franschman, André Tours, een mid del heeft uitgevonden, om het menschelijk 'ichaam doorzichlig te maken, zoodat men alle organen zal kunnen zien werken als in een spiegel? en cht' in Noorwegen en Zweden de aardige gewoonte bes aat, om de dieren met Kerstmi* ten extra-maaltijd te geven? en dm uit een kamer, waar des avonds veel ge rookt is, men des nachts de tabakslucht kan verwijderen door er een emmer met water ne.-r te zetten, want water zuigt tabaksgeur op? en du. men uit een walvisch gemiddeld 10.000 idor traan haalt? en dat volgens de jongste schatting onze aarde nog over een voorraad steenkolen van 7.397.550 millioen ton beschikt? en du' dat voldoende is voor nog 40C0 jaar op den basis van het tegenwoordig gebruik? en du. kreupele menschen dat meestal zijn ten- ge v-dge van het korter zijn van den linkervoet? da de gemiddelde diepte van den Oceaan ongeveer 3600 meter bedraagt, terwijl de ge middelde hoogte van het land maar 600 IC hoven den zeespiegel is? da wanneer de Kanaaltunnel gemaakt, wordt 'usschen Frankrijk en Engeland, de* tunnel vier keer zoo lang zal zijn als de langste be staande tunnel? en tu de langste tunnel op het oogwiblik is de Sim pion-tunnel in de Alpen, die 12 mijl Lang is? en 1abescheidenheid voor de verdienste is wat de schaduw U voor een figuur op een schil-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 9