VraaqenJhtnbod v.ROSSEM's ZEEPAARD 15». EEN GEBED Transpireerende Voeten WEEKBLAD VOOR WALCHEREN EERSTE 35a JAARGANG VRIJDAG 5 JULI 1929 drukkerij h. wegeling vlissingen No. 27 DRUKKERIJ H. WEGEÜNO VLIS SINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT PER REGEL INGEZ. MEDEDEEL 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF DRUKKERIJ DE LANGE JA N| MIDDELB. Wij zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs i Wegelings7lieuwsblad\ Ook op het gebied van Kantoor/- en Schrijfbehoeften zijn wij goed en goedkoop MDDELB. Uitgave^dft.^gellng, Noordstr. 44, Telef. 130, VEissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg Onder het opschrift „Oorlogssouvenirs" schrijft Rubie Conn in het „Geïll. Volksblad" het volgende, dat wij gaarne overnemen, want is er één ding waar ieder mensch van door drongen moet zijn, dan is het wel dit, dat de oorlog een gruwel is, zoowel tijdens, dat hij gevoerd wordt als ook nog lang daarna in zijn nawerking. Vandaar dat ieder van harte de vredesbeweging, die steeds groeiende is, moet toejuichen. Maar de beste argumenten voor die beweging zijn feilen, als hieronder ge noemd en waarvoor schrijver voor de letter lijke waarheid van het gebeurde instaat. Hij schrijft dan: Daarmee met dat „souvenirs" bedoel ik nu niet wonden of verminkingen in den oorlog opgedaan, óók niet een verdwaal den kogel of een bomscherf mee naar huis genomen, om ze daar eens te laten zien, hoe die dood en verderf brengende dingen; er wel uitzien, maar ik heb op 't oog sommige „eigen aardigheden", wijzigingen in karakter of denk wijze, rechtstreeks stammend uit die lugubere oorlogsjaren.. De Fransche schrijver Brieux zegt, dat er nooit zooveel onbedachte en onbe redeneerde, gewaagde en zelfs onverantwoor delijke huwelijken zijn gesloten als na d$n oorlog van Augustus 1914. Vóór dien tijd over wogen de jonge menschen nog wel eens, of het verstandig en geoorloofd was, tot het sluiten van een huwelijk over te gaan, de mee ning der ouders werd niet buiten spel gelaten, men ging, als regel, niet over tot een anderen staat des levens, of aan sommige( voorwaarden moest wel degelijk worden voldaan. Tegen woordig heeft men zooveel gemoedsbezwaren niet meer. Als de gelegenheid zich voordoet: trouwen, wel ja, waarom eigenlijk niet? Een huwelijk is bijna even spoedig en' gemakkelijk ontbonden als gesloten, de helft derf verbinte nissen loopt weer op scheiding uit. Wie niets wagen durft, heeft geen kans iets te winnen. Is het in vele gevallen hoogst bedenkelijk, licht zinnige beloften te doen en lichtvaardige vei - houdingen aan te gaan, zoodra er van een hu welijk sprake is, moet men dubbel oppassen, omdat niet enkel het tegenwoordige, doch: ook het komende geslacht de gevolgen draagt. Lichtzinnig gesloten huwelijken openen wijd deuren naar demoralisatie en verwording van het volksleven. Een vrouw van middelbaren leeftijd deelde mij mede, dat haar zoon, tijdens Augustus 1914, een veelbelovend student was, die met ijver en volharding werkte. De oorlog rukte hem vier jaar uit zijn studiën. Na ruim vijftig maan den mobilisatie na kamp- en kazerneleven, met M wat er toe behoort, was 't hem eenvou dig onmogelijk, den gestadigen arbeid weer op te vatten. Hij wilde wel, maar kon niet. Zijn hersenen waren niet meer in staat, lo gisch te denken, alle krachten te concentreer en op één punt. Telkens greep hij! weer naar de boeken, telkens poogde hij zijn gedachten te ordenen, naar een bepaald onderwerp heen te leiden, doch 't mislukte altijd weer. Ten einde raad beloofden zijn ouders, hem een langge- koesterden wensch te zullen vervullen, indien hij vlug en ijverig afstudeerde. De jonge man spande alle krachten in, zette alles op één worp, werkte dag en nacht, dwong zich tot gezette studie en bereikte hef doel. Twee maanden later droegen zijn ouders heml naar 't graf: het denkvermogen, dat zoo lang ge dwongen had braak gelegen, kon de overbelas ting niet doorstaan, 't gaf dén strijd op, na eerst het lichaam versleten te hebben. Niet in den oorlog, maar door den oorlog gevallen. Wel een betreurenswaard verschijnsel, dat het soldatenleven in sommige (misschien in velel gevallen den terugkeer tot het gewone burger bestaan hoogst moeilijk, zelfs onmogelijk maakt. VLISSINGEN. Overgeplaatst van Nieuw-Borg- vliet naar hier, de besteller varf den post- en telegraafdienst J. Jansen. Op het wachtschip de officieren van administratie 2e klasse L. P. van Boven en W. F. L. Waleveld resp. voor de. maanden Juli en Augustus. Herbenoemd tot lid van den Voogdijraad 's-Gravenhage II Mevr. A. S. R. E. van Raalte-van Raalte. De politie zette een Belg over de gren zen, die getracht had als metaalbewerker ge niaalst te worden op de fabriek! „de Schelde" doch die daarin niet geslaagd was en geen mid del van bestaan had. Op Maandag 15. Woensdag 17 en Zater dag 20 Juli zullen in de voormalige Middelkerk z.g. anti-kermisvergaderingen worden gehouden door de vereeniging C. K. W. O. Maandag 15 Juli treden als sprekers op Ds. Hartjes met 't onderwerp: „De toestanden in Frankrijk" en Ds. Wiersinga met: „De jongeman in Indië" Woensdag is er muziek- en voordrachten-avond, met het orkest van Mej. de Hondt. Zaterdag 20 Juli treedt de bekende declamator Arie Post op. De inspecteur-generaal van het loodswe zen heeft een circulaire gericht tot het loods- personeel om het te verbieden, fooien ot premiën aan te nemen van kapiteinSy kantoren of sleepbootmaatschappijen. Vlissingen is een athletiekvereeniging rijk geworden, „Mara thon", waarvan als leider zal optreden de heer C. Sinke, momenteel verbonden aan de gymnastiek- en sportschool te Breda. Voorzit ter van het voorloopig bestuur is de heer A. Everaars, bestuurslid van den Zeeuwschen Athletiekbond. Op den Koningsweg reden twee wielrijders tegen elkaar, de een viel en bezeerde ernstig zijn been. Ook enkele anderen, die zich niet aan de verkeersregelen hielden, werden verbali- seerd. S Definitief benoemd tot stoker bij den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde, A. Le- naerts alhier. B ^andwortdcrt rfwen Ifing onndot de KtAicl vernield K^oodterloaidemcr op verdriet dddelLjK de pi^ doet de tolarert verdwenen Cr* 0«r»eeab zonder Adv' ',r> BioK^cWir.ftT Wegens het plegen van ontuchtige hande lingen, is een 64-jarig man aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid. Onder den invloed van den drank, heeft zich een man bij een vechtpartij verwond. Hij wei gerde zich door den medicus tel laten behan delen. B. en W. stellen voor, den heer P. J. We- melsfelder met ingang van 1 Augustus' op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als Com mandant der Brandweer. MIDDELBURG. Tot adjunct-commies bij den post-telegraaf- en telefoondienst is benoemd de kantoorbediende 1ste klasse J. van den Berge van het kantoor alhier. Voor het eindexamen aan de Rijkskweek school slaagden de damesC. E. A. Groosman te Vlissingen, A. C. de Bokx te Goes, H. A. Chevalier alhier, R. A. G. Wagenaar te Vlissin gen en J. J. Sanderse te Koudekerke. Aan de Chr. Kweekschool slaagden voor eind examen de dames A. Brandsma, J. Geense van hier, J. Lange veld Goes, A. Looy Vlissingen en PI. Stok Goes. Geslaagd voor het diploma en andere transpireerende Iichaamsdeelen moet men behandelen met Purol-Huidpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gulden. Bij Apoth. en Drogisten A Mej. J. G. van Deinse en de heeren H. Boas- son, A. van Geuns, W. E. HeJjboer, P. Schoo- nenboom en W. A. Vrijlandt, allen van het Gymnasium, voor het examen handenarbeid (slöjd) aan de Rijkskweekschool de heeren J. M. Zachariasse, Tholen, C. F. M. de Krijger, Rosendaal, A. P. M. Bernaert Vlissingen, C. A, A. Kouman Rilland-Bath, C. C. F. Courrin en J. Glerum beide Ierseke, voor de nuttige handwerken aan die school slaagden de dames J. L. Net, P. A. van der Pluljm en H. A. Che valier, allen te Middelburg, C. E. A. Groosman en R. A. G. Wagenaar te Vlissingen, Wi J, Corstanje en A. C. de Bokx te Goes. Geslaagd voor het cand.-examen scheikunde te Delft de heer Jhr. G. H. van der Mieden van Opmeer alhier. De jaarlijksche classicale vergadering der classis Middelburg van de Ned. Herv. Kerk is alhier gehouden. Aanwezig waren 20 predi kanten en 27 ouderlingen. Verschillende leden werden herkozen. In de vacature van Ds. Voor hoeve werd als secundus-lid-predikant van het classicaal bestuur gekozen Ds. Blaauwendraad en als quaestor Ds. J. F. Ossewaarde. Zaterdag werd op het terrein tusschen Noordbrug en Seisbrug een anti-rev. landdag gehouden, waar als sprekers optraden Ds. J. Severijn en de heer J. J. C. van Dijk. De land dag werd geleid door Mr. P. Dieleman. Het Chr. Muziekkorps „Oefening na den Arbeid" zorgde voor afwisseling. Verplaatst van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Middelburg naar het hulppost- telegraaf- en telefoonkantoor te Bruinisse de besteller bij den post- en telegraafdienst C. Kik. In de vergadering van het Ned. Congres voor Openbare Gezondheidsregeling in de so ciëteit St.-Joris", werden door de heeren Dr. M. D. Horst, directeur van den gem. geneesk. dienst te Leiden en door Dr. W. Schuurmans Stekhoven te Utrecht adviezen gegeven inzake ,,de toekomst der maatschappelijke gezond heidsregeling", waarna een motie werd aange nomen. Des avonds werd met een 3-tal touring cars een bezoek gebracht aan Veere, alwaar de congressisten op het Stadhuis werden, ont vangen. Geslaagd voor de acte L. O. aan de Chr. Kweekschool, de heeren J. A. J. L. van Meeren- donk, Middelburg, D. Galle, Zaamslag, J. Jo- Naar het Duitsch. 5. De domkerk was stampvol; de zon scheen door de gekleurde ruiten en zachte orgeltonen klonken door de groote ruimte. Hoe rustig klonk de stem van den bisschop, toen hijj vroeg of Raoul waardig was, de wijding te ontvangen. Wat was het mooi, toen de oude man de han den op zijn hoofd legde en een zonnestraal hem en Raoul verlichtte. Nu was, hij aange kleed, en werden zijn vingers met heilige olie gewijd, opdat alles, wat hij zou aanraken, ge heiligd was. En nu moest hij de mis bedienen. Toen hij zich omkeerde, zag hij onder al de menschen slechts Edith, die naar hem keek. Toen hun blikken elkander ontmoetten, wan kelde het jonge meisje en viel op den grond. Raoul's blik werd donkerder en zijn gezicht toen hij weer naar het altaar terugkeerde, drukte een groote smart uit. Tassilot had ge holpen, den bewustelooze, van den grond te tillen, maar was niet meegegaan, toen meaj haar uit de kerk droeg, want Berthalda's oogen keken naar hem. Tassilo had zijn vader geschreven, dat hij niets voor Bertha voelde, maar een meisje had gevonden, waar hij veel van hield, maar ze was arm. Hij kreeg tot antwoord van zijn vader, dat de liefde in het huwelijk zou ko men; bovendien was het wenschelijk de rijke erfgename te trouwen, en hij had zich al ver wonderd geen bericht gekregen te hebben. Tassilo zuchtte. Hij bracht zich het gedrag van Bertha bij elke gelegenheid binnen. ïn den Laatsten tijd was zij zoo humeurig, dat het nie mand bij haar kon uithouden. Grootmoeder werd zelfs ongeduldig tegen haar. „Je bent dom, kind", zeide zy, zoo wint men het hart van een man niet; hou je tong in bedwang, ik zie neigingen van je moeder in je, die mij vaak ook zulke antwoorden gaf, wanneer ik haar terug wilde houden, van den afgrond, waarin zij zichzelve en mijn zoon gestort heeft". „Die scherpe tong heb ik eerder van U, grootmoeder". „Met dat onderscheid, dat jij nooit gedeerd hebt, ze in bedwang te houden". „Dat heeft niemand mij geleerd". „Omdat je ontembaar bent". „Ik zou wel te temmen zijn geweest, als U mij niet altijd lief en goed en mooi gevonden had, totdat ik zoo geworden ben als ik nu ben, totdat ik de menschen afstootte, totdat ik zoo ongelukkig geworden ben, zooals nog nooit een mensch voor mij geweest is". „Zwijg", riep grootmoeder. „Neen, ik zwijg niet; nu wil ik het zeggen. U heeft mij geleerd de menschen uit te lachen, U kuste mij, wanneer ik straf verdiende en strafte Raoul als ik schuld had. En nu is het goede in mij gedood. U had mij moeten slaan, grootmoeder". „Dat kan nu nog gebeuren", zei de oudie vrouw met fonkelenden blik en bevende lip pen. Zij gaf haar kleindochter een oorveeg zoodat deze de sterretjes voor haar oogen kreeg en grootmoeders vingers als witte striemen op haar wangen stonden. Bertha stond een oogenblik als versteend; daarna holde zij1 uit de kamer, sloeg de deur hard dicht, sloot zich 'n haar kamer op, stootte haar hoofd tegen den muur. stak zich met een schaar diepe wonden in haar arm en dacht er aan zich te dooden. Maar daar bedacht zij, dat dan Tassilo zeker met Edith zou trouwen en dat mocht niet ge beuren. Hij kwam nog dienzelfden middag; hij was zeer stil en zag er treurig uit. Bertha deed haar best om lief en aardig te 4jn en hem tot plagerijen of praten over te halen; zij wilde hem zien lachen, maar alles te vergeefsch, hij lachte niet, gaf korte ver strooide antwoorden en haar lieftalligheid scheen hem eerder een drukkende last te zijn. Op een dag kwam Raoul ook, voor de eerste maal na een heel langen tijd. Ook hij was ernstig en zag er lijdend uit. Hij had zich, naar hij zeide, wat overwerkt. Moede zat hij in een stoel en zijn handen rustten doorzichtig op de armleuningen. Er heerschte een onbehaaglijke stemming in de kamer, die niet verminderde, toen grootmoeder binnenkwam en Bertha op kouden toon eenige bevelen gaf. Zonder tegen spreken gehoorzaamde Bertha, zoodat Tassilo haar verwonderd aankeek. Raoul was zeer ge liefd in de stad; hij was medelijdend en had er slag van lijdenden troost te geven. Doch ner gens bleef hij lang en ging weer weg, zoo gauw hij niet dringend noodig was. Naar groot moeder ging hij zelden, uit vreesi Edith er te zullen ontmoeten. Maar Edith kwam daar al leen als ze genoodzaakt was om er heen te gaan, want Bertha en grootmoeder waren; alle bei niet aardig voor haar. Maar vandaag kwóm zij er toevallig en kreeg een hoogroode kleur, toen zij zag, wie daar waren. Bijna was zij bij de deur van de kamer teruggekeerd, maar grootmoeder was blij een bliksemafleiding te zien. Bertha en ik waren het vandaag niet eens met elkaar", zeide zij scherp, „nu moet jij onze scheidsrechter zijn, lief kind"*. Bertha's wangen werden vuurrood, terwijl Edith bleeker werd, Tassilo scherp toeluisterde en Raoul snel ademde en zijn lippen vaster op elkaar sloot. Bertha werpt mij voor de voeten, dat ik haar te zeer verwend heb en haar daardoor on geschikt voor het leven gemaakt, ik daarentpg~n dacht altijd, dat voor een jong mensch enkind liefde even noodig was, als zonneschijn, voor een bloem. Het gehoorzamen verleert men daar door toch „Gehoorzamen is altijd moeilijk", zei Edith." „Vooral als onze ouders geen rekening hou den met onze gevoelens" zeide Tassilo met een lichte beving in zijn stem. „Bertha beweerde, dat ik naar haar gevoe lens niet had moeten vragen". „Dat bewijst", zeide Tassilo, „dat zij nog nooit iets onder dwang heeft moeten doen en niet beseft hoe goed zij het gehad heeft". „Meestal zien wij het te laat, hoe goed onze ouders het met ons meenden", zeide Raoul. „Maar wij moeten dan toch het leven dragen, zooals wij het zelf voor ons gemaakt hebben", riep Tassilo uit. „Dat wil zeggen" zeide Raoul, „ons heele leven lang gehoorzamen wij aan een macht, zonder te weten, waarheen zij ons voert en ge lukkig is de mensch, die zonder morren en klagen zich daaraan onderwerpen kan". Raoul was opgestaan, groette en ging weg. Enkele dagen later kwam Tassilo met een kloppend hart en een zorgvolle uitdrukking op zijn gezicht de steenen trappen weer op, hij wilde zijn vader het groote offer brengen en de hand van Bertha vragen. Maar bij de deur, die half gesloten was, bleef hij als vastgenageld staan; hij hoorde haar stem luid en heftig uit roepen „Jij, jij alleen, hebt hem van mij afgetrog geld, want door zijn en mijn ouders was hij voor mij bestemd; maar jij moest er met je zachte stem tusschen komen. Jij schreide om zijn medelijden op te wekken, iij' viel in on macht om hem te verschrikken en ialoersch te maken, toen de menschen zeiden dat je ver liefd was op Raoul. jij schaam eloos meisje. Wie weet, heb ie hem geen liefdesdrankje ingegeven, opdat hij die zwarte heks vergeten zou en zich in jouw poppengezicht vergapen. Hoeveel jon gens moet je nog het hoofd op hol brengen, zeg het nu maar, dan zal ik ze waarschuwen". (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 1