RADIO-NIEUWS BURGELIJKE STAND VERK O O PIN G EN WEGELÏNG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 28 JUNI 1929 No. 26. Waterdamp of mist, die in de lucht hangt, wordt zichtbaar, juist zooals stof In kamer lucht. In de schaduw kunt ge niet het stof zelf zien, omdat dit niet verlicht wordt, doch ge kunt andere voorwerpen door het stof heenzien, zonder duisterheid, zoodat het licht dus feitelijk doorschijnender wordt dan een verlies van licht. Waar een zonnestraal^ binnen komt, wordt elk deeltje stof zichtbaar en een tastbare onderbreking voor het gezicht, zoodat een dwarse zonnestraal een werkelijke hinder nis voor het gezicht is gij kunt er doorheen de dingen niet helder zien. Op dezelfde wijze, overal waar damp verlicht wordt door\. dv/arse stralen, wordt een witheid zichtbaar, die de zuiverheid van het blauw schaadt en het vernietigt, juist in verhouding tot den graad der verlichting. Doch waar damp in de scha duw is, heeft hjj zeer weinig uitwerking op de lucht, maakt ze misschien een beetje dieper en grijzer dan anders, doch blijft zelf, tenzij zij zeer dicht Is, onzichtbaar, noch wordt hij als mist gevoeld. GOEDKOOPE TREIN. Op Donderdag 4 Juli 1929 zal van Vlissingen een goedkoope trein vertrekken naar Rotterdam en Den Haag. Het vertrek van Vlissingen is bepaald op 5.55 v.m., van Middelburg te 6.04 en van Arnemuiden te 6.10 uur v.m. Aankomst te Rotterdam D. P. 8.51, te Den Haag H. S. M. te 9.20 v.m. Vertrek Den Haag H. S. M. des avonds te 7.26 en te Rotterdam te 7.59 uur, aankomst te Arnemuiden te 10.42, te Middelburg 10.48 en te Vlissingen te 10.57 uur n.m. Voor verdere bijzonderheden zie men de aanplakbiljetten. VLISSINGEN van 20—27 Juni 1929 OndertrouwdA. Blok 28 j. en R. C. D C. de Jonge 27 j. J. P. van Noorden 24J. en M. C. Hamelink 20 j. Getrouwd D. Sanderse 31 j. en C.Klaasse 31 j. w. Willeboer 27 j. en C. v. d. Berg 27 J. P. F. Duback 21 j. en I. Bode 20 j. R. W. de Ruijter 37 j. en M. Sie- reveld 24 j. L. G. Stouthart 35 j. en A. de Smet 34 j. C. Mol 24 j. en E. Won- dergem 24 j. J. H. van de Kop 27 J. en P. van der Merk 24 J. BevallenI. P. van Merkom geb. Nagt- zaam d. L. Kok geb. van Boven z. C. Louwerse geb. Brasser z. J. H. Meul- meester geb. van de Runstraat d. M. J. C. van den Broeke geb. van Hal d. OverledenW. Janse man van J. Meer man 34 j. A. Labruijére man van M. Sohier 67 EEN „RADIO-KLINIEK" IN AMERIKA. Eon interview met Dr. Alfred Adler, den grondlegger der individueele psychologie. Dr. Alfred Adler, een bekend psycholoog, die reeds gedurende eenige maanden in New- York verblijf houdt, heeft onlangs aan een medewerker van de „New York Telegram'" een interview verleend, waarin hij over zelfs voor Amerika zeer stoute plannen sprak tot het stichten van een z.g. „radio-kliniek", die gratis advies zal verstrekken Inzake maat schappelijke problemen en de plichten der Amerikaansche burgers. Het bericht heeft in Amerika een geweldige sensatie verwekt, in de bladen werden kolommen aan de voor- en nadeelen van dit initiatief gewijd. Dr. Alfred Adler, de grondlegger van de individueele psychologie, liet zich tegenover zijn interviewer als volgt uit: Ik stel me voor een raadgevend lichaam te vormen uit psychologen, doctoren en paeda- gogen, die elk op hun gebied een vooraanstaan de persoonlijkheid zijn. Dit lichaam, dat ik dan ,.radio-kliniek" wil noemen, zal actueele ge beurtenissen op het gebied van huwelijk, op voeding, gezondheid, criminaliteit, enz. voor de microfoon bespreken. Indien bijv. een va der zich schriftelijk tot de kliniek wendt met het verzoek advies te geven, daar zijn zoon aan kleptomanie lijdt, zal deze aangelegenheid, nadn' de vader alle gewenschte inlichtingen hierover aan het raadgevend lichaam heeft ver strekt, per radio in den breede besproken wor den, zoodat dus zoowel de betreffende perso nen wier anonimi'eit natuurlijk onaangetast blijft als buitenstaanders, die zich ervoor interesseeren, de bespreking kunnen volgen. Juist het feit, dat wij ons tot een onbeperkt aantal gezinnen kunnen richten, zal paedago- gisch van onschatbare waarde zijn. Men zal dieper op de zaken kunnen ingaan, er meer aandacht aan bes'eden en juist de onbemd- delden, die zich niet kunnen veroorloven den raad een psycholoog in te winnen, zullen zich zeker 'ot de radio-kliniek wenden. Dr. Adler hecht voorts groote waarde aan het oontact met scholen en universiteiten, waarmede onderwerpen van bij zond'Ten aard op bovengenoemd gebied behandeld kunnen worden Dr Adler besloot het vraaggesprek met de mededeeling: ..Ik houd Amerika voor het, eenige land. waar zulk een plan op een duadanigen grondslag ter hand genomen kan worden". IETS OVER DEN GRAMAFOON-OPNEMER. Dikwijls hoort mm de meening verkondigen. MIDDELBURG, van 20—27 Juni 1929 Ondertrouwd M. J v. d. Pas 23 J en C. Wisse 16 j. J. Bavinck 25 j. en A. J. Dieleman 25 j. T A. van den Ham 21 j. en C. de Lange 22 j. GetrouwdP. A. de Meijer 23 j. en E. C. A. Jansen van Rosendaal 23 j. C. J W. de Keijser 25 j. en C. de Rijke 22 j. Bevallen: C. van Wittenevan Schou wen i. J. L. Roth—Gabriëlse d. R. J. A. Arts—de Roos z. P. Verhulst— Dellebeke d. M. E. de Koning—de Back z. Overleden F. M. Hendrikse 92 j. wede. J. H. van Rotten. VOOR EN UIT DE ZAKENWERELD. De man, die wil dat zijn droomen uitkomen, moet wakker zijn. Het geheim van vooruitgang In zaken is zoo eenvoudig, dat het in enkele woorden kan worden samengevat: ge behoeft slechts een weinig meer te weten dan de gemiddelde man, om een heeleboel meer uit uw zaak tel halen. Ik ben een groot vriend van analyse. Waar om en hoe zijn zulke nuttige vragen, dat ze niet vaak genoeg gesteld kunnen worden. Het is het toppunt van dwaasheid alleen maar onkruid te zaaien in de eerste helft van ons leven en te verwachten, dat we een waar devoller oogst kunnen binnen halen in dei tweede helft. dat een gering gewicht voor een electrischer gramofoon-opnemer steeds van voordeel zou zijn en dat in het algemeen zou gelden: hoe lichter de opnemer, hoe beter. Niets is minder waar dan dit, hetwelk men terstond zal inzien, als men bedenkt, dat de opnemer een zekere massa (gewicht) moet hebben om te voorko men, dat deze als een geheel, door de slingerin gen in de groeven, wordt meegenomen,. Dit verschijnsel, hetwelk men bij een al te lichten opnemer kan verwachten, leidt niet alleen tot een zeer groote vermindering van de geluid sterkte, en tot vervorming, maar heeft een buitengewone snelle slijtage van de plaat ten gevolge, ook al door het volgende verschijnsel. Er is een zekere druk voor noodig, om de va riaties in de groeven door de naald te doen volgen. Deze noodzakelijkheid bes'aat in het bijzonder bij groote uitwijkingen in de groe ven. Is de druk nu te gering, dan springt de naald als het ware over de moeilijkheid heen, waardoor natuurlijk boven vermelde ongun stige verschijnselen ontstaan. Natuurlijk mag aan de andere zijde het gewicht van den opne mer ook weer niet te groot zijn daar dan weer op een andere wijze plaatslijtage zou ontstaan, zoodat men dus een compromis moet zoeken, door het gunstigste gewicht vast te stellen. Een zeer bekende opnemer van Neder- landsch fabrikaat heeft juist het minimum toelaatbare gewicht, hetwelk, terloops opge merkt, nog juist iets geringer is, dan dat van de meest acoustische gramofoon-opnemers. In gevallen, waarin ernstige plaatslijtage wordt waargenomen, wijt men dat in den re gel aan het groote gewicht van den gramofoon- opnemer. Dit hoeft echter volstrekt niet het geval te zijn, daar in den regel de groote plaat slijtage slechts een gevolg is van een onjuisten stand van den opnemer of van den toonarm, waardoor de z.g. „trackangle" ongunsdg wordt, waardoor sterke slijtage aan de binnenzijde van de groeven ontstaat. Dikwijls ook kan slijtage geweten worden aan de omstandigheid, dat men verzuimt, tijdig van naald te verwisselen. Het is beslist noodig om elke plaatzijde met een nieuwe naald te bespelen. Indien men een naald, met welke men een zijde bespeeld heeft, door een mi croscoop bekijkt, ziet men, dat die nu een vlijmscherpe beitel is geworden en het. zal duidelijk zijn, da' de volgende plaatzijde, welke hiermede wordt bespeeld, ernstig zal worden beschadigd. MODERNE CYCLOPEN. Houdt beide lampen brandende. Een waarso-h«wend woord voor de automobilisten. Het kan voorkomen, dat een der belde top lichten van een auto «tuk is of slecht contact Beleefdheid alleen is niet voldoende om goodwill te behouden. Er moet ook dienstbe toon bij komen. Maar beleefdheid strijkt vele rimpels glad en draagt er toe bij om alles soe pel te laten loopen. Laat het den menschen weten daar gaat het om. Het is niet genoeg de goederen te heb ben. Hoe klanten te bereiken dat is het wezen van koopmanschap. WEET GIJ? dat het met de harten gaat als met de bloe men? en dat zij zich sluiten voor den guren wind' en zich openen voor de zonnestralen? en dat de zee per jaar voor een waarde van meer dan f 2i/t milliard aan voedingsmiddelen opbrengt en dat het brouwen reeds bekend was 7000 jaar voor Christus, bij de bewoners van de valleien van Tigris en Euphrates? en dat een dronkaard vaak een man is, die ge tracht heeft matig te blijven? en dat niemand het recht heeft zich genot te verschaffen, als hij daardoor anderen verdriet en smart veroorzaakt? en dat een der eerste eischen voor een geluk kig huwelijk is, een goed humeur? en dat er in ons land over 1927-'28 177.457 per sonen in de vermogensbelasting aangeslagen zijn? en dat zij totaal 13.371.000 gulden aan vermo gensbelasting hebben betaald over een vermo gen van 14,073.000.000? en dat er 1239 gelukkigen zijn wier vermogen meer bedraagt dan f 1,000.000? en dat de import in Nederland over 1928 be droeg 2.684.000.000 gulden, en de export be droeg 1.986.000.000 gulden zoodat het percen tage van de import gedekt door de export 73.6 o/o bedroeg terwijl dit in 1920 slechts' 51 o/o was? en dat men in Australië 130 K.G. vleesch ge bruikt per hoofd en per jaar? en dot dit in Amerika 70. Engeland 59. Dultsch- land 47, Nederland 33, Noorwegen 29. Rumenië 23 en Rusland 18 kilo's bedraagt? en dat daaruit blijkt dat het Angelsaksische ras het meeste, het Slavische ras het minste vleesch eet, terwijl het Germaansche ras In dit opzicht in het midden staat. NAAR BUITEN. De pic-nic kennen wij in Nederland wel bij naam, maar tot de daad voert onze kennis meestal niet. Zeer jammer, want niets is zoo prettig en gezond als het naar buiten trekken op Zaterdagmiddag en Zondag. Aan de kust van de Noordzee, voornamelijk het stuk tusschen Hoek van Holland en Kat wijk, met Den Haag en Scheveningen er dus tusschen is men er ai beter achter. Daar profi teert men des zomers van het breede zeestrand. Huisgezinnen uit alle standen trekken in den vroegen morgen natuurlijk als het mooi maakt en dus niet brandt. Vooral in den, zo mermaanden vertoonen meerdere automobilis ten neiging om dit euvel niet terstond te ver helpen, zoodat zij 's avonds slechts met één licht op rijden. Een zekere zorgeloosheid, een laissez faire, laissez aller, sterker nog, een grove nalatigheid, welke niet krachtig genoeg kan worden veroordeeld, daar de veiligheid van het verkeer hierdoor ernstig geschaad wordt. Want de „eenlamps-wagen"' bet eek ent een groot gevaar op den oepnbaren weg, zoo wel voor den tegenligger als voor de eigen Inzittenden. Ieder automobilist weet uit eigen ervaring, hoe onaangenaam het is, wanneer hem des avonds een auto tegenkomt met slechts één brandend koplicht. Aanvankelijk verkeert hij in de m pen ine. dat dit bet licht van epn mo torfiets is. doch, naderbij komende blijkt het dan een auto te zijn. De cyclopen uit de Grieksche saee hadden slechts één oog, wat hen een afschrikwekkend voorkomen eaf. Een dercrelijken indruk maakt de beruchte ..eenlamnswasren" op z\m tegenligger, Ja. nog er^er. Want het oog van den cvrlooo zat ten- minste nog in het midden van diens voorhoofd en dit licht is. ja. daar moet men maar "naar raden, of het aan den linker- of rechterkant is. Raadt men links en wil men dus. vrij dicht langs het licht passeeren. dan blijkt het op het laatste moment, dat het de rechterlamp is en soms kan men nog net op het nippertje het stuur omwerpen. Of wel, het is te laat, of men heeft de breedte van den wageni niet iuist kunnen schatten, iets wat bij die eene inmn buitensporig moppïjk is. enbeide wagens tornen tegen elkander op. Tedere autobestuurder die slechts met één lamr> aan rijdt, brengt dus zoowel eigen leven els dat van anderen in cevaar en zou dus fei- ♦elfjk moeten worden bekeurd wegens bet rij den met onvoldoende licht. Daarhii komt nog. dat. wanneer slechts één van beide lampen brandt, deze snoedig door gebrand zal ziin. daar de elecfrische snanninng voor één lamp te hoog wordt, zoodat het ge vaar bestaat, dat men dan plotseling in het duister komt te rijden. In Amerika zal hPt 700 goed als nooit voor komen dat de konb'chten van een auto niet in orde ziin. Iedere na rage-houder heeft daar de newoonte, om. wanneer hij de benzinetank van een auto beeft bijgevuld, even, de koplich- fen aan te kninnen, om te zien of ze bedde branden Geen Amerikaansche autobestuurder zal in deze handeling iets vrijpostigs vinden, hptgpen bewijst, dat de oractische Amerikanen overtuigd ziin van bet belang van een goed functioneeren van dewe lampen. weer is kalmpjes naar de zee. Men maakt gebruik van de trams, autobus of fiets en draagt de eetwaren voor dien dag in eer* kof fertje mede. De kleine kindertjes gaan ook mee. Op het strand hebben de meeste gezinnen hun familietent opgeborgen in de gelegenheden ;velke daartoe bestaan. Zij halen vlug de paal tjes, het zeil en de touwen voor den dag en zetten hun tent op. Men heeft dus nog zijn huiskamer bij zich, want zulk een tent kan men zeer geriefelijk inrichten. Voor de kinde ren is er geen gezonder en zeker veiliger speel plaats denkbaar dan bPt strand. Wordt het 'ïeel warm dan heeft men zijn frisschen „bad kuip" in den vorm van de Noordzee vlak/ bij. 3e gemeentepoliti eis er sedert eenige jaren toe overgegaan om bij alle particuliere strandtenten >ok een politietent op te slaan. Van daar uit ïoudt men toezicht; alleen families van onbe- iproken reputatie kunnen van de politie toe stemming bekomen om op het strand hun tent >p te slaan. Deze maatregelen van de gemeente- ijke overheden waren noodzakelijk omdat in nkele jaren tijds een geweldige massa tenten langs de kust werden opgeslagen. Er ontston- len op die wijze een aantal stadjes op zich zelf en bijgevolg kwaip er behoefte aan toezicht en bescherming. In andere deelen van ons land is het buiten even op vrije dagen lang niet zoo in zwang. En toch zijn bosch en heide ook zeker wel geschikt om er uit te rusten en een beetje gezondheid op te doen. Weest toch wijs huis vrouwen en blijf niet altijd in uw kamertjes zitten. Wat een familie in Den Haag kan, kan men overal. Pak wat eten en eetgerei bijeen en trekt naar buiten met de kinderen en „pa" er bij. Ga ergens in het gras liggen, den gehee- len vrijen dag. Dan heeft men wat aan den zomer. 2 Werkpaarden Landbouwgereedschap enz. In de Hofstede „De Nieuwe Boomgaard te St. Lau rens op Woensdag 10 Juli a.s. Deurwaarders Vervaat en Willeboordse Middelburg. Paard Koeien enz. bij den heer klap te Vrouwe polder op Woensdag 17 Juli a.s. Notaris Mr H. C. Ittmann Middelburg. Wij geven dan ook aan onze Nederlandsche automobilisten den goeden raad, er eveneens nauwlettend voor zorg te dragen, dat beide koplichten van de auto behoorlijk in orde zijn en, voor het geval er iets aan hapert, het mankement steeds onmiddellijk te verhelpen. Het is daarom gewenscht, steeds een of meer dere reserve-lampen op zijn tochten mede te nemen. Houdt beide koplampen brandende. Gij be wijst er - uzelf en anderen een goeden dienst mee. PROGRAMMA VERZORGING IN AUSTRALIË. Zooals reeds onlangs is medegedeeld, zou den de Australische omroepslations onder het staatsbeheer komen te staan, hetgeen o.a. reeds is geschied met het station 6WF te Perth in West-Australië. Met ingang van Januari van het volgende jaar zullen de overige omroep- stations dit voorbeeld moeten volgen. Opgemerkt zij, dat Sydney en Melbourne tegenwoordig alléén reeds "een. be drag per jaar voor hun programma's uitgeven, zoodat het thans door de Regeering uitge- 'roWen bpdrag op verre na niet een behoorlijke vergoeding zal kunnen vormen voor de verzor ging van programma's over gehéél Australië. VOOR DE RADIO. De radio brengt ieder uur Aan wie maar luisteren wil Veel moois en ook wel leelijks soms Zet dan het ding maar stil. En alles wat zij daaglijks brengt, Het kost ons niemendal Naar 't schijnt, maar wie zoo denkt Slaat zeker mis den bal. Kost alles geld, wat door de lucht Wordt uitgezonden, hoor. Alleen, een massa luisteraars Betalen er niet voor, Vandaar de klacht, die d'omroep uit: „Help ons de koslen dragen. Uw steun steeds blijven vragen?" Verkeert gij luisteraars misschien, Wat elders reeds geschiedt, Dat Vader Staat belasting, legt Op wat U j*adio biedt? Uw geld aan als wie zorgen En dat de Staat distribueert Dat steeds gij iets te hoorea krijgt Te avond of te morgen? Belasting op de radio Daar 's nog geen sprake van. Maar om te zorgen, dat 't zoo blijft Doe ieder wat hij kan. Help dan den omroep, die ge weoscht Met geld, waarvoor ge ontvangt Al wat de radio bieden kan. Zooveel ge maar verlangt. Forest

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 8