2e BLAD Van Week tot Week MIJNHARDT's WEGEL ING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 28 JUNr 1929 No. 26. vate: elke nie )rder >rdje eei pre u uï dafl laktj dai wij een t>ij 't doek om even niet kt de BINNENLAND. De twee deelen waarin ons volk ver deeld is. Gelukkig nog geen hittegolf. Over huisbrand. Het kind van de reke ning. Het „raar" is er af. Verkiezings- reclame en piëteit. Verdenking in ver band met wat op Curacao gebeurde. Een kruiser cadeau?. Particulier initia tief. Mussolini"s opvatting. De steden in de Zuidelijke provinciën totaal zon der amusement op de radio na. Klaplooperij? Nietbetalende luisteraars De Ziektewet aangenomen in de Eerste Kamer. De zomer is de tijd, waarin zooals iemand eens opgeemerkt heeft, het Nederlandsche volk te verdeelen in twee helften, de eene helft be staat uit lieden, die examineer en, de andere helft dat zijn zij, die zich mett minder of meerdere hoop en vertrouwen aan het onder zoek onderwerpen. Er zullen er onder degenen, die examen doen nog steeds wel eenigen bevin den, voor wie het „opgaan"" naar de examen zaal is te beschouwen als het gaan ter. recht bank; het „gewogen en te licht bevonden" zal denzulken wellicht reeds voor den geest staan, wanneer zij de examenzaal nog nauw( betreden hebben. Laten We voor die menschen vooral dankbaar zijn, dat we tot nogtoa voor een hitte golf gespaard bleven. De gedachte aan verzen genden zonnebrand doet ons denken aan den winter en aan wat we ,in dat jaargetijde zoo van noode hebben: huisbrand. Uit Luxem burg werd dezer dagen gemeld, dat de Neder landsche, Duitsche en Belgische kolenprodu- centen een overeenkomst hebben gesloten In zake de regeling van de huisbrandprijzen In Nederland. Voor de Fransche kolenmarkt be staat alreeds een dergelijke regeling. Het des betreffende bericht zegt verder niets. Laat dus gelegenheid voor vermoedens omtrent mogelijke gevolgen van de regeling; zal deze regeling tot gevolg hebben, dat we duurder gaan stoken of goedkooper? Met een vollen zomer in "t vooruit zicht kunnen we voorloopig nog afwachten. De tijd zal leeren in hoeverre het warmtelie- vend publiek in den komenden winter het kind vapldje rekening zal zijn. De komende verkiezingen hebben ons volk naar 't schijnt nog niet bijster warm ge maakt, althans het niet gebracht tot de koorts hitte, die zich naar buiten openbaart. Of werke lijk firet ,,raar" van de verkiezingen en van den verkiezingsstrijd af is, sinds we de even redige vertegenwoordiging kregen, we wagen het niet te beslissen. Misschien, dat het Neder landsche volk geleerd heeft meer In stilte te werken. In elk geval zal op den derden' Juli slag geleverd worden en dan zal zooal niet dadelijk toch vermoedelijk wel binnen af- zienbaren tijd een antwoord gegeven kunnen worden op de vraag of We in ons\ land weer een parlementair Kabinet zullen krijgen of niet. Het „beschilderen" ook van den beganen grond wordt in vele plaatsen met veel virtuositeit toegepast. Het minder mooie van dit soort ver kiezingsreclame is, dat men dank zij' de deugdelijkh eid van tel it smeersel zoo hier en daar nog jaar en dag zit opgesaheept met de niet altijd sierlijke producten van schilder kunst. En het getuigt eigenlijk van weinig piëteit tegenover de „verslagenen", als men hunne namen tot aan een volgende verkiezing prijken laat. De Curacaosche kwestie, we' schreven het reeds een vorige maal, heeft in ons land eenige beroering gewekt en, evenals de knuppel, die In het hoenderhok gesmeten wordt, veel geka kel veroorzaakt, in stad en land. Politieke kop stukken van naam hebben den overval op Curacao tot een onderwerp van bespreking ge maakt in "s Lands vergaderzaal. De oudminis ter Colijn heeft geïnterpelleerd in de Eerste Kamer. In zijn repliek op het antwoord van den Minister van Koloniën heeft de heer Colijn o.m. verklaard, dat de soberheid der inlichtingen, waarover de Kamer beschikte hem geen aanlei ding gaf voor een uitspraak, welke hij anders had willen uitlokken. Maar naast deze ver klaring deelde hij als zijn persoonlijk gevoelen mee, dat de verdenking dat de houding der militaire en burgerlijke autoriteiten op Cura cao gedurende den overval niet geweest is zoo als ze behoorde te zijn, zoo sterk bij hem leeft, dat hij bij de regeering wil aandringen op een scherp onderzoek en heeft hij verder gezegd, mocht inderdaad blijken, dat over die houding een klacht kan bestaan, dan dringt hij er op aan, dat daaruit de onverbiddelijke consequen ties getrokken zullen worden, die er uit te trek ken vallen. Als dus de autoriteiten, burgerlijke en militaire in eenig opzicht gefaald hebben, zullen, ze daaromtrent wel meer hooren. De Indische Afdeeling van de vereeniging „Onze Vloot" heeft aan het hoofdbestuur te 's-Gravenhage telegrafisch het voorstel gedaan te willen bevorderen, dat een nationale in schrijving gehouden zal worden ten einde aan de regeering een kruiser aan te bieden welke dan „Curacao" genoemd zou worden. Nu, de naam doet er eigenlijk minder toe. De Indische afdeeling van „Onze Vloot" heeft ook telegra fisch, van het hoofdbestuur antwoord gekre gen en daarin wordt meegedeeld, dat men het voorstel in ernstige overweging wil nemen, doch eerst wil afwachten een duidelijke ver klaring van de regeering omtrent haar voorne mens betreffende de beveiliging van West-Indië, Aangenomen, dat de regeering voornemens heeft, dia naar de opvatting van „Onze Vloot" GEDIPLOMEERD. In ons kleine landje hecht men, Zooals iedereen wel weet, Aan diploma's groote waarde Dus: examens bij de vleet. 'n Diploma in het knippen, In het snijden van een jas,. In het koken en het scheeren In 't bereiden van de wasch. Een diploma in het zingen, In het bakken van een taart, In het zwemmen, in het strijken, In het rijden op een paard. Een diploma in het schieten. Niet met spek wel te verstaan; In het visschen, dat door velen Achter 't net soms wordt gedaan. Een diploma in het vliegen, In het dansen ook al mee In het rijden met een auto, In het varen op de zee. In het typen, in het kappen, 't Zij van dame, of van heer, In het leggen van verbanden En nog honderd dingen meer. Moog'lijk zullen we 't beleven Nog, dat ieder wordt geweerd Uit den kring van „nette menschetn" Die niet is gediplomeerd. Forest, niet voldoende of niet afdoende zijn, dan zal de r egeering een geschenk worden aangeboden in d en vorm van een kruiser. Wat waarlijk geen kleinigheid is. Blijft of liever komt nog de vraag of de regeering het geschenk zal aanvaar den en dit doen de haar „financieele" onmacht erkennen. Mussolini heeft indertijd, 'toen een deel van Italië door aardbevingen verwoest was, als antwoord op aan de Italiaansche re geering gedane aanbiedingen van finandeelen steun voor de getroffenen gezegd, dat de regee ring zelf voor een en ander zou zorgen; en behoorde te zorgen. In Nederland zijn we nu eenmaal van andere opvatting en o.a. na den watersnood in Gelderland zijn het particulier initiatief en de particuliere weldadigheid niet weinig bij het herstel te pas gekomen. Als; we ons niet vergissen is toen van regeeringszljde wel eens beweerd, dat men wilde afwachten, wat het particulier Initiatief zou doen of niet zou doen. We mogen van onze regeering dunkt ons in dit geval toch zeker niet? aanne men, dat zij door het royale aanbod beïnvloed, maatregelen zal nalaten waartoe zij, zonder het aanbod gekomen zou zijn. De Nederlandsche Artisten-organisatie is me de op het oorlogspad getrokken, in dien zin, dat ze zich heeft gemengd in het bioscoopconflict in de Zuidelijke provinciën, Noord-Brabant en Limburg. In een spoedvergadering in Amster dam gehouden is besloten, een verbod uit te vaardigen aan de leden der organisaties, om in de Gemeenten, welke bij het conflict betrok ken zijn op te treden, In cabaret, theater of andere openbare amusementinrichting. In de bij bet conflict betrokken gemeenten zal het dus voor de uitgaande wereld, wat men noemt een saaie boel worden en een voordeelige boel. Gelukkig, dat de radio er nog is om voor de zoo noodige afleiding te zorgen. De radio. Strijd in de lucht. In den aether. We behoeven er niets over te zeggen, over dien strijd namelijk. Wat we willen zeggen, heeft betrekking op de „klaplooperij". Het aanschaf fen van een radio-ontvangtoestel is een kwes tie van meer of minder geld. Heeft mem het ding, dan kan men de heele wereld beluisteren, maar ookbetalen. Hier te lande luisteren veel menschen zonder 1e betalen aan de orga nisatie die uitzendt. In enkele andere landen betaalt de luisteraar jaarlijks een bedrag aan den Staat die dan de verschillende omroeporga nisaties subsidieert. Wie luistert zonder be talen, wordt gestraft. Een zekere vorm van radiobelasting, welke echter niet in de eerste plaats de schatkist ten goede komt, maar wel de omroeporganisaties en daardoor de luiste raars ook. Het is duidelijk dat de omroeporga nisaties niet bepaald instellingen van liefdadig heid zijn en dat quatitatief en. qualitatief meer zullen kunnen geven als de luisteraars zich in liet dragen van de kosten niet onbetuigd laten. Jammer, dat omroeporganisaties en de luisteraars dit zaakje niet onder elkaar kun nen uitmaken, en dat het Rijk er in; gemoeid moet worden, zooals door sommigen verlangd wordt. Als ide regeering eenmaal iets tot be lastingobject gemaakt heeftEn zullen we als de radio eenmaal „belast'" is, ook een> be lasting krijgen voor al degenen, die langs den weg gebruik maken van de wegwijzers: van den A. N. W. B. zonder nochtans ltd van dien Bond te zijn? In de Eerste Kamer is de Ziektewet aange nomen de invoering geschiedt met lv September waardoor de ziekteverzekering op 1 Maart van het volgende jaar in werking zal kunnen tre den. BUITENLAND. De Duitsche Rijksdag bijeen. Het Saar- gebied willen de Duitschers spoedig terug hebben. Het plan Young geeft fn elk geval verlichting1. Liquidatie van den oorlog. Fransche zorgen. De ratificatie. Waarom men tegen de rati ficatie is. Betooging van oud-strijders. Mac Donald toch in het vliegtuig. Zijn bezoek aan Amerika. Wat er achter zit. Vrees voor een nieuwen wereld oorlog. Stokerij van wraakgedachten. Trotzki niet naar Engeland. Deze week. Maandag is de Duitsche Rijksdag begonnen met de behandeling van de begroo ting van Buitenlandsche Zaken. Eindelijk was het begin er Zaterdag reeds, mjuu» da hear Stre semann was wegens ziekte verhinderd de zit ting bij te wonen. Zijn rede werd daaromi uit gesteld tot Maandag. Zaterdag heeft de Rijks minister van Financiën, Dr. Hilferich, er onder meer nog op gewezen, dat Duitschland voor het jaar 1929 niet minder dan vier en een half milliard oorlogslasten had gedragen. Bij het debat over de bezette gebieden, waartoe de besprekingen eigenlijk wegens afwezigheid van Stresemann beperkt bleven, bleken alle partijen het eens over den eisch betreffende een snelle en onvoorwaardelijke ontruiming van het bezette gebied en teruggave van het Saargebied. Dat Saargebied is een van de vele wormen die aan het Duitsche hart knagen. In de Duitsche kringen is men over 't algemeen nogal goed over het resultaat van de deskundi gen conferentie te Parijs te spreken, al ver werkt men er dan misschien nog lang niet alles van. Maar, dat men in Duitschland aan de uitvoering van het plan Young voorwaarden stelt bleek uit een verklaring van de industrie en handelskamer te Trier. In deze verklaring wordt o.m. gezegd, dat als voorwaarde voor de uitvoering van het plan Young wordt ver langd, dat het bezette gebied in Rijn-land 'Wordt ontruimd en dat het Saargebied in zijn geheel weer bij het moederland wordt gevoegd, met teruggave van de mijnen. Daar kan en zal heel Duitschland het allicht mee eens zijn. Doe ef w -V^Joosl'erbcilaem op, Is» Keb gewone gez.ecy=le ZiC-K g«4r«a Jen( geferczncl oeKlo^a oP «Oia <zr* geoeeo* tonder Adv >n E^okschfj£fr Frankrijk, zoo wordt gezegd, heeft uit het be zit van het Saargebied al veel meer geld ge maakt, dan het noodig had om het verlies (veroorzaakt door het vernielen der Fransche mijnen door de Duitschers tijdens den oorlog) goed te maken. De Duitschers hadden zich veel ongemak en veel schade kunnen besparen als ze indertijd in Frankrijk de mijnen maar in tact hadden gelaten. Doch, wat gebeurd is, is gebeurd. Wanneer het nu volkomen waar is, dat de Franschen het Saargebied gekregen heb ben als vergoeding voor de vernielde mijnen, dan, zou men zeggen, is het niet onbillijk, dat zij dat gebied teruggeven als ze er zooveel uit gehaald hebben als het werkelijke verlie® inder tijd heeft bedragen. Of de Franschen vol mondig zullen toegeven, dat ze er al meer uit gehaald hebben, dan de voldoening van het geleden verlies noodig was? Om nu op de Rijksdagzitting van Maandag terug te komen van communistische zijde werd Dr. Strese mann begroet met een motie van wantrouwen, in zijn rede heeft Stresemann er den nadruk op gelegd, dat in het plan Young niet iets ideaals te zien is en dat er nog geen vaste waar borgen zijn voor de uitvoerbaarheid. Maar, zei Stresemann, "het is niet tegen te spreken, dat er door het plan Young eenige verlichting ge geven wordt van het plan-Dawes. Ongetwijfeld moet het ter conferentie te Parijs vastgestelde betalingsplan als het uitgevoerd wordt een einde kunnen maken aan vele kwesties, die tusschen de overwinnaars en de overwonnenen nog hangende waren en al blijven er nog ver schillende kwesties te regelen over, als de schadevergoedingskwestie en in verband daar mee tenslotte ook de kwestie van de ontrui ming geregeld zijn bestaat de kans dat de scherpe kanten, die aan de in 1919 tot? stand gekomen vredesovereenkomst zaten, voor een goed deel zullen zijn verdwenen. Frankrijk heeft de op de conferentie te Parijs in elkaar gezette plannen reeds aanvaard en in Duitsch land zal men zich ook met het in het plan Young vervatte regelingen wel kunnen vereeni gen, mits het (zooals we boven reeds opmerk ten) inzake de ontruiming van Rijnland en de teruggave van het Saargebied maar een beetje vlot wil. In verband met de verwachting nu, dat het advies van de commissie van deskundi gen 'door de verschillende regeeringen (meer of minder gretig) zal worden aanvaard, is 't inderdaad misschien niet te voorbarig te spre ken van een liquidatie van den oorlog, ai; blij ven er dan, zooals we zeiden ook bij' het vol ledig uitvoeren van het plan Young mogelijk nog eenige zaken te regelen over. Het rapport der financieele deskundigen laat na 31 Aug. geen onderhoudskosten voor het bezettings leger meer toe; en in dit rapport wordt ook als voorwaarde voor een vlotte uitvoering! van het plan gesteld, dat alle oorlogskwesties als opgelost moeten worden beschouwd. Het rapport, zou men zeggen, veronderstelt dus niet, dat er nog iets dat op een kwestie gelijkt, zal blijven zitten. Als dat waar is, dan mag zeker wel van de liquidatie van den oorlog gesproken worden. Frankrijk, dat zich kan ver eenigen met het plan Young is daarmede nog niet uit de zorgen, de financieele zorgen. Op 1 Augustus beeft dit land aan Amerika te be talen een bedrag van vierhonderd millio^n, zijnde dit bedrag de koopsom voor de na den oorlog door Amerika in Frankrijk achterge laten legervoorraden. Weliswaar heeft Frank rijk al geruimen tijd betaald op den voet van de indertijd gesloten overeenkomst, de over eenkomst Mellon-Berenger, maar tot een rati ficatie van deae overeenkomst is hst In Frank- Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft ZENUW TABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten rijk nog niet gekomen, zoodat eigenlijk tus schen dit land en Amerika nog steeds eenige onzekerheid omtrent de betalingen bestaat. Er is in Frankrijk tegenstand met betrekking tot de ratificatie, tegenstan k met betrekking tot betaling der verschillende bedragen. Er zijn er in Frankrijk, die het onrechfraandigl vinden, dat dit land moet betalen aan de onkosten die gemaakt werden voor en tijdens den oorlog, die door de geallieerden met één gemeenschap pelijk doel gevoerd werd. Nu is er sinds kort een beetje verlichting gekomen. De betalingen van Duitschland zijn nu in het plan Young geregeld. Wat dit t>etreft kan dus Frankrijk eenigszins gerust zijn. Maar Amerika hand haaft zijn oude standpunt, volgens hetwelk hef weigert verband te leggen tusschen de betaling der Duitsche oorlogsschatting en de schulden welke Frankrijk heeft. Nu zullen vermoedelijk de tegenstanders van de door Poincaré zoo vu rig begeerde en zoo warm bepleite ratificatie zeggen: als we de overeenkomst Mellon-Beren ger geratificeerd hebben, zitten wie er aan vast en, als nu, wat toch altijd mogelijk' blijkt, als nu ter eeniger tijd de Duitschers toch eens in gebreke bleven aan hunne financieele ver plichtingen te voldoen, dan zou Frankrijk des niettemin krachtens hef geratificeerde accoord, verplicht blijven aan Amerika te blijven; afdra gen, zonder eenige kans, dat dit land van een evenredige kwijtschelding der Fransche schuld iets zou willen hooren. De actie tegen de ratifi catie heeft zich Zondag geopenbaard door een betooging van oud-strijders, die Intusschen nog al rustig verloopen moet zijn. Mac Donald, die eenige dagen In zijn geboor teplaats heeft doorgebracht, is per vliegtuig naar Londen teruggekeerd. De bezorgdheid voor Ih'et leven en welzijn van een eersten mi nister is groot ook in Engeland. HIJ moet voor dat hij de terugreis aanvaardde stapels, brieven ontvangen hebben, waarin hem werd verzocht, aangeraden, gesmeekt, toch niet per vliegtuig te gaan. Mac Donald heeft zich ondanks de vele verzoeken toch maar fn het vliegtuig ge waagd en is behouden in Londen aangekomen. Zooals men weet heeft de Engelsche premier het voornemen Amerika te bezoeken om daar met den president Hoover te spreken over ma ritieme be- en ontwapening. Het plan wordt zoowel in Engeland als Amerika toegejuicht. Alleen, er wordt, althans In Engeland Iets meer achter gezocht dan de lust alleen om eens over de vlootbewapening te spreken. Naar uit Wash ington gemeld wordt, heeft een vriend van Mao Donald verteld, dat het plan van Mac Donald naar Amerika te komen gesproten is uit de vrees, dat binnen enkele jaren, misschien reeds in 1935 een nieuwe wereldoorlog zal kunnen uitbreken, wanneer een wijziging van verschei dene in de vredesverdragen voorkomende punten ter sprake zou komen en Amerika en Engeland er samen niet in zouden slagen de tusschen de volkeren bestaande strijdpunten uit den weg te ruimen. Mac Donald nu zou, volgens zijn vriend Europa zien als een enkele gewapende troepenmacht en hij zou van meening zijn, dat de huidige toestand, in verhand met nationa listische stokerij en wraakgedachten een be dreiging vormt voor den wereldvrede. Hef zou nu Mac Donald's bedoeling zijn met den heer Hoover eens daarover te spreken. Dat er wel licht nog vele strijdpunten zijn tusschen de Europeesche en de S'aten onderling, dat er na tionalistische stokerij Is en dat er wraakge- gedachten zijn, die tot daden kunnen leiden wie zal het ontkennen. Als Mac Donald en Hoover bij hunne samenkomst (die wel tot het volgende voorjaar zal worden uitgesteld) er kans toe zien de strijdpunten tot het minimale te beperken en aan Europeesche stokerijen en wraakgedachten een eind te maken, zullen ze ongetwijfeld de menschheld ten zeerste aan zich verplichten. Trotzki, die nog te Constantï- nopel vertoeft heeft geen prettige boodschap ontvangen. Zijn particulier secretaris heeft een reisje naar Londen gemaakt om daar invloed rijke personen warm te maken voor de zaak van zijn meester en om voor Trotzki de toe stemming te verkrijgen den Engelschen bodem te betreden. De man moet heet optimistisch' gestemd naar Constantlnopel teruggegaan zijn. Doch, naar gemeld wordt is de verlangde toe stemming toch geweigerd. DE REGENWOLK. Wij stellen ons de regenwolk slechts donker en grauw voor en weten niet, dat we aan haar wellicht de schoonste, zooal niet de meest verblindende, kleuren des hemels danken. Vaak, in onze Engelsche morgens, vormen de regenwolken in den dageraad zachte effen velden, die onmerkbaar in het blauw weg smelten: of wanneer zij kleiner zijn, pakken zij zich samen in zichtbare «treepen, welke de breed e wolkenbanden er boven krufsen; en dit alles baadt in een onuitsprekelijk: licht voor zuivere rozefinten en purper en amber en blauw: niet schitterend, doch mistig zacht de gestreepte massa's, bij nader beschouwen samengesteld uit wol ken tros sen of tressen als floszijde, er uit ziend alsof elk van hem een pakje of bundeltje verlichte regen la.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7