Stukloop©,. PUROL BURGERLIJKE STAND van Huid en Voeten MUZIEKNIEUWS Op-en Ondergaan van Zon en Maan Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 28 JUNI 1929 No. 26. plaats, waaraan 70 genoodigden deelnamen. Verschillende personen voerden het woord, o.a. de heer Malthijsse, die een historisch^ overzicht gaf van de oprichting der veiling, met aanvan kelijk 115 leden. Algemeen roemde men hel nieuwe gebouw, dal aan moderne eischeu vol doet. Ten nadeele van zijn patroon heeft zekere B. B. uit diens brandkast f1300 gestolen. Hij is door de politie aangehouden. Geslaagd voor steno-typiste Mej. H. C. Reyerse (met lof), voor reporter (vaksteno graaf 2e kl.) de heer W. Heiliger, voor kan toorstenograaf Duitsche taal (100 lettergr. per min.) Mej. F. J. de Baare (met lof). De heer A. J. de Looff, tijdelijk) opzichter bij de gemeentewerken alhier, is benoemd tot opzichter bij den Prov. Waterstaat van Noord- Holland, standplaats Haarlem. In de Waalsche Kerk sprak Ds. H. J. Kastein in verband met de vierde Prov. Land dag van Vrijzinnig-Godsdiensligen in Zeeland, waarbij zich het zangkoor deed hooren. Des middags werd op „Veldzicht" de openlucht samenkomst gehouden, met muziek en zang en bijgewoond door 600 personen. Als sprekers traden op Ds. Kastein, Ds. H. J. Barnouwi uit Aardenburg, Ds. J. Koekebakker, Doopsgezind predikant alhier en Dr. J. P. A. Eendmans van den V. C. J. Buit Den Haag, Ds. D. A. Hoek stra uit Zierikzee sprak het slotwoord. ARNEMUIDEN. Door den gemeenteraad is bepaald, dat door motorrijtuigen de straten van één richting moeten worden ingereden, zoodat het verkeer uit de richting Goes door verschillende straten wordt geleid. DOMBURG. Mej. M. M. Hondius is benoemd tot onderwijzeres te Taroena (Oost-Indiê). In het tweede nummer van het „Dom- burgsch Badnieuws"' schrijft de rèdactie o.a. het volgende: „Over het algemeen is echter alles vrijwel bij het oude gebleven ook de zoo vurig ver langde waterleiding laat nog steeds op zich wachten. Toen wij In het „Domhurgsch Bad- nieuws" van 10 Juli 1926 de komst van de waterleiding als een vaststaand feit aankon digden, deden wc dat niet zoo maar op losse' gronden; onze uitlating steunde op de perti nente verklaring van den Hoofddirecteur der Gemeentebedrijven van Middelburg, dat, indien de noodige aansluitingen gegarandeerd wer- flen, de gemeente Domburg nog voor deun zomer van 1927 van leidingwater zou worden voorzien. We schrijven nu '29 en wachten nog steeds. Maar de badplaats Domburg kan niet langer wachten; goed drinkwater in voldoende hoe veelheid is voor een plaats als Domburg in den tegenwoordigen tijd een levenskwestie, zoo dat de gemeente dan ook ernstig denkt over een eigen waterleiding en het gemeentebestuur het Rijksbureau voor watervoorziening ver zocht heeft over de uitvoerbaarheid van dit pLan advies te willen uitbrengen". Moge dit advies gunstig luiden, en niet te lang op zich laten wachten. Tot zoover het „Domburgsch Badnieuws". In verband mei bovenstaande herinneren wij er aan, dat B. en W. van Middelburg naar aan leiding van vragen van de Commissie van Fi nanciën in verband met het voorstel over de werken aan de prise d'eau der duinwaterleiding o.a. het volgende opmerkten: Omtrent de watervoorziening van Walcheren kunnen wij op dit oogenblik niets zeggen, al zijn wij van meening, dat in ieder geval de voorziening van Domburg en Ooslkapelle en van een gedeelte van Koudekerke in de naaste toekomst te verwachten is. GRIJPSKERKE. De heer J. G. Koning te Utrecht, geboortig alhier, slaagde voor Bouw kundig ingenieur aan de Technische Hoogè- school te Delft. KOUDEKERKE. Zondagnacht verscheurde 'n hond bij vier verschillende inwoners 7 konij nen en vernielde de hokken. De politie doet onderzoek. OOSTK^PELLE. De heer L. Geldof, alhier geboren, buitengewoon opzichter van den Rijks waterstaat te Breda, is benoemd tot opzichter bij den Prov. Waterstaat in Noord-Holland. SEROOSKERKE. Te Zaandam deed Ds. P. van Dijk intrede in de Geref. Kerk met 1 Got. 15 58. SOUBURG. Alhier vormde zich een comité om te weten hoevelen sympathiseeren met den aanleg van sleclrische verlichting, onder voor zitterschap van den burgemeester. ZOUTELANDE. Met 5 tegen 1 stem werd in den gemeenteraad het voorstel van B. en W. aangenomen tot vergrooting der school. De totale kosten worden begroot op f7830 en wer den zij gemachtigd om met den heer Kleine- pier te onderhandelen over het terrein voor de speelplaats. SEROOSKERKE (W.) over Mei 1921. Géboren 5. Leunlje dochter van PieLer Cor nells Ingelse en van Tannetje de Latcr l. Jaooba dochter van Adriaan Maljaars en \an Johanna Flipse 29. Gerard Pie er zoon van Jasper Jobse en van Maria Joziasse Ondertrouwd 2. Leendert Jobse jm. 24 j. en Maria Johanna de Voogd jd. 23 j. 2. Tan Wagenaar jm. 26 j. en Leuntje Alewijns" ;rl 30 j. 2. Tacobus Franc";© jm, 32 j. en Jannetje Jobse jd. 26 j. 8. Jan Wondergem m. 2i j. en Tanna Verhage jd. 23 j Getrouwd 15. Leendert Jobse jm. 24 j. en ên Doorzittsn bij WitlrIJden, Zonnebrand •n Smttttn. vrzacht en geneest man met Ia doozen van 30-60 cn 90 ct. Tuba 80 ct. Bi) Apoth. en Drbgiaten Maria Johanna de Voogd jd. 23 j. 15. Jan Wagenaar jm. 26 j. en Leunlje Alewijnse jd. 30 j. 24. Jan Wondergem jm. 24 j. en Janna Verhage jd. 23 j. 29. Jacobus Francke jm. 32 j. en Jannetje Jobse jd. 26 j. Programma van het concert'te geven door het fanfarekorps „Voorwaarts", directeur André J. Geijsen, op Zaterdag 29 Juni des avonds 8 uur in de muziektent te Koudekerke. 1.„Oh, La La" pas-redoublé Aug. Eenhaes. 2. „Le Serment"' ouverture P. Gilson. 3. Fantaisie uit de Opera „Carmen" Bizet J. Martin. 4. „J figersmarsch" Reckling. 5. „Souvenir de Driebergen" pas-redoublé L. Langlois. 6. „Fête Provin^ale" ouverture F. Popy. 7. „Suspinul" Valse de Concert I. Ivanovici. 8. „Francia" Marsch A. Ruelle. Programma van het concert te geven door de harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, op Zondagmorgen 30 Juni a.s. in de voormalige Kazerne Koning Willem III te Vhssingen, aanvangende 8 uur v.m. l^Prflludium'" H. Genhart. 2. „Sunctus' aus dem Requiem" H. Berlioz. 3. „F.hre ici Gott In der Höhe" Gloria aus der „Deulsche.n Metse" F, Schubert 4. „Ach, Herr, lass den lieb Engelein" Choral bus der „Johannes Pasion" J, S. Bach. 5. „Largo" (Gavatlne de l'opera Xerxes) G. F. Hftndel. 6. „Enchentement" Rêverie F. Popy. 7. Psalm 23 „De Heer is mijn Herder" Stebbins 8. Psalm 95. J. C. de» Proy. Programma van het concert te geven door de harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, op Zondag 30 Juni a.s. des avonds 8 uur in de kiosk op den, Boulevard Evertsen te Vlissingen. 1. „Avec Aplomb" Marsch R. Vollstedt. 2. Ouverture „Thermidor" Andrieu. 3. „Lotosbloemen" Walzer Emil Oljlsen. 4. „Fantaisie Ballet" G. Parès. 5. Ouverture „Les Dragons de Villars" A. Maillart. 6. a. „Enchentement" Rêverie F. Popy. b. „PrSludium" H. Genhart. 7. „Largo" (Cavatine de l'opera Xerxes) G. F. Handel. 8. Grande Fantaisie sur l'opera Tann- h a user" Wagner. 9. Finale. Op het speelwerk van den St.-Jacobstoren zijn de volgende melodieën gezet: Heel uur Frühlingslied van Mendelssohn, half uur: Gez. 7 Op bergen en in dalen, kwart voor: De Vroo- lijke Jongen van P. Kallenbach, kwart over: Waer dat men zich al keerd of wend van Valerius. IETS OVER DE WETGEVING IN NEDERLAND De verkiezingen voor de Slaten-Generaal staan weer voor de deur. Het kan, gelooft ik, geen kwaad eens eenige onderwerpen van wal men noemt Staatsrecht te behandelen. Beginnen we met het geschreven recht, de zg. wetten en verordeningen. Wie geeft de wetten? Antwoord: de wetge vende macht. Wie is de wetgevende macht? Antwoord: Ko ning plus Staten-Gcneraal. De Koning en de Slaten-Generaal geven dus samen de wetten. Maar nu spreekt het vanzelf, dat alvorens een wet tot stand kan komen eerst een voorstel daartoe gedaan moet worden. Een wet voor stellen nu kan hij, die bezit het z.g, recht van Initiatief, En dit recht van initiatief hebbende Koning en de Staten-Generaal, beter gezegd de Tweede Kamer. Hoewel dus de Tweede Kamer het recht van initiatief heeft, wordt er in de practijk van dit recht maar weinig gebruik gemaakt, Het voorbereiden toch van een wetsontwerp is een omvangrijk werk, dat gemakkelijker ver richt kan worden door den Minister met al zijn helpers dan door de Tweede Kamer. Toch is de waarde van het recht van initiatief niet denk beeldig. Immers kan dit recht beteekenis krij gen, wanneer de Regeering bezwaren heeft met een bepaald voorstel van wet te komen. Is nu een wei sontwerp van den Minister, ge holpen door departementale ambtenaren, in elkaar gezet, dan heeft het nog een langen weg ff te leggen, alvorens het,in het Staatsblad ge plaatst kan worden. Bij belangrijke wetsont werpen wordt hel on'werp in de eerste plaats behandeld in den Ministerraad, die als regel bij meerderheid van stemmen. b°sluit of het ontwerp zal worden voorgedragen. Het gaat dan naar den Koning. De Minis'er verzoekt ko ninklijke mach'irirg om advies in te winnen K!i der Rnad Ar S'a^e. Die machtiging wordt bij Kabinetsrescript verleend. Voorzitter van den Raad van State is de Koning, in feite echter de Vice-President van den Raad. Deze Vice-President zendt nu het advies aan den Koning, die het om nader rap port doorzendt aan den Minister. Soms wor den wijzigingen voorgesteld. Zijn deze van in grijpenden aard, dan moet de Ministerraad worden geraadpleegd. Na deze formaiileiten is het ontwerp gereed voor indiening bij de Tweede Kamer, welke indiening doorgaans schriftelijk plaats heeft bij Koninklijke boodschap. Zooals men weet bezit de Tweede Kamer het z.g. recht van .amendement, het recht van wij zigingen aan te brengen in voorstelllen des Konings. De regeering kan wel het aanbrengen van wijzigingen ontraden, niet beletten. Wil daarom de regeering een wijziging tegengaan, dan moet zij dreigen met het ontwerp in te trekken of bij principieele punten de porlefeuillekwestie stellen. De Eerste Kamer mist het recht van amendement. Maar toch kan ook de Eerste Kamer gewenschte wijzigin gen doorzetten. Immers kan zij bijv. dreigen het geheele ontwerp te zullen verwerpen, wan neer niet de gewenschte wijzigingen worden aangebracht. Eenige malen zijn voorstellen ge daan aan de Eerste Kamer het z.g. recht van regres te verleenen: het recht om een ontwerp naar de Tweede Kamer terug te kunnen zenden met verzoek om eenige wijzigingen aan te brengen. Wanneer men met deze wijzigingen niet accoord ging, werd het ontwerp geacht te zijn verworpen. Bij de behandeling van een Regeeringsontwerp in de Tweede Kamer onder scheidt men het vooronderzoek en de openbare behandeling. Het vooronderzoek geschiedt in Afdeelingen, detailonderzoek kan nu eenmaal moeilijk geschieden in een vergadering van 100 leden. Bij loting worden er, telkens voor 2 maanden, 5 Afdeelingen elk van 20 leden aan gewezen. Iedere Afdeeling kiest haren Voor zitter en Onder-Voorzitter, die te zamen de Centrale Sectie vormen. Voorzitter der Cen traio Sectie is du Voorzitter der Tweede Ka mer, die, geen lid zijnde dor Afdeellagen, oen raadgevende stem heeft. Een der voornaamste werkzaamheden der Centrale Sec Je Is de regeling van de werkzaam- heden der Kamer, d,l. van de volgorde van behandeling der uanhungige voorstellen, een zeer gewichtige taak, waarbij zich vaak allerlei gewichtige politieke kwesties voordoen. Is nu een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingekomen en gedrukt aan de leden rondge deeld, dan kunnen hiermede verschillende din gen worden gedaan. Het kan rechtstreeks naar de Afdeelingen worden verzonden, het kan worden gezonden aan eene Commissie van voorbereiding, aan eene vaste Commissie of begrootingscommissieJ Wordt het rechtstreeks naar de Afdeelingen gezonden, dan wordt door elke afdeeilng een rapporteur benoemd. Er zijn dus 5 rapporteurs, samen vormende de Com missie van rapporteurs en door wie een alge- meene rapporteur benoemd wordt. In de ver gadering der Commissie deelt iedere rapporteur mede, hetgeen in zijn afdeeling besproken werd. De samenvatting hiervan is het z.g. voorloopig verslag welk verslag naar den Minister wordt gestuurd. Het antwoord van den Minister is de Memorie van Antwoord. De Commissie van rapporteurs antwoordt daarop met het z.g. Eindverslag. H. HET GEHEIM DER WOLKEN. Door John Ruskin, een der grootmeesters van den stijl. Heeft de lezer eenig duidelijk denkbeeld er van, wat bolken zijn? Waarom is de nevel, die in den morgen zoo zacht over het' dal ligt uitgespreid, vlak en wit, en waarboven de toppen der boomen uitsteken als uit over- slroomend land, zoo zwaar, en waarom hangt hij zoo laag. en is hij toch zoo- dun e(n teer. dat hij geheel wegsmelt in morgenglans, als de zon hem slechts enkele oogenblikken weer beschenen heeft? En waarom zijn die kolos sale, groote en vaste pyramiden, met lijnen als rotsen en kracht om de slagen der volle zon op hun vurige flanken te verdragen, waar om zijn zij zoo licht, hun voet hoog boven onze hoofden, hoog boven de toppen der Al pen? Waarom smelten deze weg, niet als de zon opgaat, doch als ze ondergaat en laten* zy de sterren der schemering vrij op ons neer- schijnen, terwijl de daldamp aangroeit over de aarde als een wade? Of die wolkenschim, die om ginds dennenbosch je heensluipt, neen die er niet omheen sluipt, doch die er omheen spookt, steeds en steeds meer zich er omheen wringend, steeds langzamer; nu eens valt zij in een sierlijk wuivende lijn als een vrouwen- slluier, dan vervaagt en verdwijnt ze. Een oogenblik wenden we onzen blik af, we kijken er opnieuw heen en ze is er weer. Wat heeft zij te maken met dat dennenboschje, dat ze dit koestert en tusschen zijn takken heen en weer wuift. Heeft zij een wolkenschat verbor gen tusschen het mos aan hun voet, welke ze aldus bewaakt? Dwong een machtige too ve na ar ze door zijn bezwering telkens torug te komen of bond hij ze vast binnen dit tralie werk van takken? En gindsche ijle halvemaan vorm, gespannen als de boog van een boogschulter boven den sneeuwigen top, den hoogsten aller heuvels, die wille boog, die zich slechts vormt boven den hoogsten top hoe hij daar bleef, schijn baar leruggestooten van de sneeuw ze ner gens rakend, lerwijl de blauwe lucht door schijn' tusschen den b rgtop en hem, en dien top nooit verlatend, daar toevend, als een witte ogel, die boven zijn nes' hangt. Of deze krijgswolken, die aan den horizon zich te za- HONDERD MAAR. In de Tweede Kamer zitten Honderd menschen bij elkaar, Die een viertal jaren prettig, Knusjes samen werken daar. Onvertogen woorden worden Nooit of nimmer daar gehoord En de lieve vrede wordt er Door geen wanklank ooit verstoord 't Eerste jaar dan kijken allen Maar de kat eens üit den boom. 't Tweede jaar, dat £ij er zitten, Komen ze al wat onder stoom, 't Derde jaar, dan wordt geêzeld 't Vierde jaar, vóór heen ze gaan, Komen al die honderd menschen Onder „hoogen" druk te staan. Want, het eindrapport moet luiuden: „Ziet, dat hebben wij gedaan". Menschen, wilt hier toch op letten, Nu gij weer moet kiezen gaan". „Zitte nblijven" is niet prettig, Maar, als 't geldt ons Parlement, Is toch leder, die blijft zitten, In den regel heel content. Dra de strijd weer wordt gestreden: Candidaten bij de vleet. Allen blakende van ijver Om te dienen, naar men weet, 't Algemeen belang der natie. En, elk van hen meent gewis, Dat 't belang van 't volk van Neerland Bij hem zeekr 't veiligst is. Jammer, dat de Tweede Kamer Telt slecchts honderd leden maar. Als we eens èl de candidaten k Namen, was 't ifiaar voor een jaar. Van die energi een ijver Thans zoo gul gepresenteerd Gaat het grootste deel verloren Voor ons land. Dat 's vast verkeerd. FOREST. men pakken foot drakenkoppen en vurige ton- gen, hoe wordt hun geharnaste kracht Inge toomd? Op welke bitten knagen zij met hun lippen van damp, waar vlokken zwart schuim vah afvliegen? Verbonden Levia thans der hemelzee hun neusgaten rooken en hun oogen zijn als de oogleden van den morgen: het zwaard van hem, die hen aantast kan speer, schicht rioch maliënkolder afweren. Waar rijden de aanvoerders hunner scha ren? Waar is hun weg afgepaald? Woeste mokkers, elkaar antwoordend van morgen tot avond, welk verwijt heeft hen verschuchterd tot vrede? En welke hand mengde hen terug langs den weg, waarlangs zij kwamen? Ik weet niet of de lezers in het eerst zal den ken, dat vragen als deze gemakkelijk worden opgelost. Zooverre vandaar, dat ik geloof, dat sommige geheimen der wolken nooit door ons verstaan zullen worden „Kent gij het drijven der wolken?" Is het antwoord er een om trotsch op te zijn? De wondere werken van Hem, die volmaakt is in kennis? Zal onze kennis dit ooit zijn? Ik voor mij schep vreugde in deze geheimen en misschien de lezer met mij. Ik meen„' dat hij dit behoort te doen. Hij m'oet niet minder dankbaar zijn voor zomerregen of mindere schoonheid zien in de ochtendwolken, omdat zij hem met moeilijke vragen komen beproe ven Op welke vragen wij misschien als wij de hemelbaan van nabij bekijken, een paar woorden van antwoord kunnen vinden, hier en daar van licht doorglansd. Juni-Juli 29 Z. 30 Z. M. D. W. D. V. ZON op onder 4.42 4.43 4.43 4.44 4.45 4.46 447 9.23 9.23 9 23 9.23 9.22 9.22 9.21 MAAN op onder n.m. 1- 1.04 1.16 1.30 1.48 2.1 2.44 nm 12.09 1.26 2 46 4.11 5.39 7.11 8.36 Zaterdag 6 Juli N.M. n.m. 10.07 Zaterdag Zondag Maandag 1 Dinsdag 2 Woensdag 3 Donderdag 4 Vrijdag 5 29 juni 30 Juli v.rp 7 01 n.m 7.15 H 7.52 O 8.10 8.51 M 9.12 9.55 ♦I 10.19 10.54 n 11.23 11.52 12.21 12.43 1.— Zaterdag 29 Juni Zondag 30 Maandag 1 juli Dinsdag 2 Woensd. 3 Donderd. 4 Vrijdag 5 te 9 53 uur te 9.53 ii te 9.53 n te 9.53 ii 9 52 ii te 9.52 M te 9.51 It Apotheken geopend te Vlissingen: A.s. Zondag is geopend de apotheek van: ENGERING, Nieuwstraat. Tc Middelburg A.s. Zondag is geopend de apotheek van. NONHEBEL, Korts DslfL

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 2