2e BLAD Transpireerende Voeten Van Week tot Week Puistjes BURGERLIJKE STAND VERKOOPINGEN MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 60 ct. Maag-Tabletten 75 ct. WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 21 JUNI 1929 No. 25. BINNENLAND. De gebeurtenissen op Curacao. De Ka pitein van Köpeneck even herdacht. Veel commentaar. Vaste stationneering van een vaartuig? De verkiezingen-re clames op muur en straat. Vriendelijk heden van kleverigen aard. Het bios- ooopconflict in het Zuiden. Nederland- België. Een „witboek" en een „grijs boek". Een oplossing aanslaande? Over gesjacher en drijverij. Onvriendelijke woorden. De Zuiderzee. Geen financi- eelen ramp. Niels bekend over onver antwoordelijk omspringen met 's Lands penningen. De overval op Willemstad, waarvan we de vorige week melding maakten^ heeft sinds dien de gemoederen in beroering gebracht. Daar was inderdaad ook aanleiding te over voor. Het geval op zichzelf is van ernstigen aard en iets bijzonders zeker, waar we niet meer leven in de lijden van roofridders en hel banditisme als internationaal en nationaal ver schijnsel, zooal niet totaal uitgeroeid, toch ge acht mocht worden te zijn gebracht binnen ze kere perken. Maar daar in het Westen in de na bijheid van een der Zuid-Amerikaansche Sla- ten, waar de interne aangelegenheden nog niet juist op evenwicht en stabiliteit van langeren duur wijzen, daar ziet een sterke bende kans het stoute stukje uit te voeren, dat zeker, op grenzenlooze brutaliteit wijst. Bij het lezen van de bijzonderheden van het geval komt bij dezen en genen misschien even de gedachte op aan den „grap" welke indertijd door den „kapi tein van Köpeneck" werd uitgehaald. Er is mis schien tusschen wat daar te Köpenick en 't geen nu te Willemstad gebeurd is, een beetje overeenkomst, maar wat de Duitsche grappen maker deed was van meer onschuldigen aard. Voor zoover ons bekend vielen er geen dooden bij. Wellicht komt het heele geval op Curacao neer op de bedoeling: wapenroof, die dan ook met succes plaats gehad moet hebben. Van ver- verschillende zijden is commentaar geleverd op wat kiaar in onze West-Indische bezitting ge schiedde. Door meerdere leden van ons Parle ment zijn tot de regeering vragen gericht met betrekking tot den overval, vragen, die we hier niet allen kunnen vermelden, maar waaronder er een was, die betrekking had opi het zenden van oorlogsschepen naar de West. Of de regee ring bereid was de in verband met de inciden ten op Curacao genomen militaire maatregelen alsnog ongedaan te maken, de uitgezonden oor logsschepen terug te roepen en aan de Kamer uitvoerige en nauwkeurige inlichtingen te ver schaffen omtrent wat op Curacao voorviel. Voorts nog enkele andere vragen. De inlichtin gen zijn inmiddels aan den volke van Neder land wel verschaft. Van een terugroepen der schepen isnog niets vernomen, en we ne men gaarne aan, dat de regeering wel doordron gen zal zijn van de noodzakelijkheid voor eeni- ge toezicht in de West Indische wateren te zor gen. Minister Koningsbergen heeft o.m. mee gedeeld, dat hij wel dacht dat in de West per manent een vaartuig zou worden gestationneerd met het oog natuurlijk op het voorkomen van een herhaling van het gebeurde. De verkiezingen in ons land op den 3en Juli. Zooals men weet, beginnen zoo zachtjes aan wat meer leven in de politieke brouwerij te brengen, al blijkt dit niet bepaald uit een druk bezoek aan vergaderingen. Maar overigens zijn er aanwijzingen waaruit men kan opmaken, dat er niet stil gezeten wordt. In de voornaamste steden zijn muur- en straatschilderingen te over en zoo hier en daar eenige „vriedelijkhe- den" tusschen de vertegenwoordigers van ver schillende partijen onderling. Zoo bijv. te Am sterdam, waar in den nacht van Zaterdag op Zondag door tegenstanders van de sociaal-demo oratie het bureau van het hoofdorgaan der S. D. A.. P., „Het Volk" en eenige opi schuttingen aangebrachte politieke reclames met een teer- achtige vloeistof werden bespoten. Ongetwij feld is het voor de betrokken partij,, wier eigen dom wend besmeurd, onaangenaam dit te moe ten ondervinden. De hier bedoelde wijze van bestrijding is niet bewonderenswaardig. Het tegendeel is waar, maar overigens en het „Hbld." vestigt er o. m. de aandacht op, ls het gebeurde alleszins geschikt de reclame der •S. D. A. P, in het oog te doen vallen. Uit welk oogpunt het evenwel door de betrokkenen niet bezien wordt. Al sinds geruimen lijd is er op het terrein der bioscoop in de Zuidelijke provincies, met name Limburg en Noord-Brabant een conflict hangende, dat tot sluiting van bioscopen heeft aanleiding gegeven. De oorzaak van het con- flicl is gelegen in de keuring en det nakeuring der films. De Nederlandsöhe Bioscoopbond heeft zich in de zaak gemengd en voert; strijd tegen de nakeuring. Het gaal er bij d t conflict ook over of in verband met de nakeuring! het aantal goedgekeurde films voor de verschillen de inrichtingen wel groot genoeg zal zijn. Naar dezer dagen de burgemeester van Tilburg tij dens een raadszitting heeft opgemerkt, zouden de zuidelijke gemeenten bereid zijn een oplos sing van het conflict in de hand ta werken, mits van de zijde van den Bioscoopbond geen principieele bezwaren zouden worden inge bracht tegen de keuringsorganen (het dage- lijksch bestuur der Gemeenten en Gedeputeerde Staten). Zoolang het conflict nog duurt, zal men het intusschen in vele zuidelijke gemeen ten zonder bioscoop moeien doen. Verschenen is een „Witboek" waarin zijn gepubliceerd de diverse bescheiden betreffende de tusschen ons land en België hangende vraag stukken; hierbij zijn opgenomen de stukken welke tusschen de regeeringen der beide landen gewisseld sinds in April 1925 het verdrag werd verworpen, dat destijds zooveel stof heeft doen opgaan. Uit den aard der zaak is het Witboek te uitvoerig, dan dat we hier een inhoud kun nen weergeven. België heeft zijn publicaties vervat in een „grijsboek". Naar de opvatting van sommigen moeten de beide landen minder ver van elkaar staan, dan men meende. Wat niet wegneemt, dat in sommige Belgische en Fransche bladen op een en ander commentaar geleverd wordt, die de grens tusschen vrien delijk en onvriendelijk naar de kant van het laatste overschrijdt. Zoo meldt de „Indépen- dance Beige" onder meer, dat uit de bekend gemaakte documenten blijkt, dat Nederland gedurende 10 jaren gesjacherd heeft en steeds nieuwe concessies heeft geëischt, naarmate het de bet eekenis van de voordeelen, die het. toe stond inkromp. Nederland heeft, aldus het blad, het bewijs geleverd dat het niet van. een rechtstreeksche overeenkomst tusschen beide landen wil weten, zoodat België niet anders overblijft dan de zaak voor een andere Instantie te brengen. Verder wordt o.m. gezegd, dat de toekomst van Nederland zal leeren, dat het on gelijk had te luisteren naar kleingeestige drij verij van Rotterdamsche kooplui. Dit zijn ze ker geen vriendelijke woorden. Door andere bladen wordt er de nadruk op gelegd, dat het tusschein beide landen niet gaat om de inter- en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purol-Huidpoeder, als zijnde hel meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60' cent en 1 gulden. Bij Apoth. en Drogisten prestatie van oude, reeds bestaande verdragen, maar om de herziening dier tractaten in ver band met de nieuwe behoeften der scheepvaart. De bedoeling van de door onze regeering ge vraagde publicatie zal wel zijn geweest de ge- wenschte helderheid te brengen inzake wat er tusschen beide landen is besproken. Of nu inderdaad uit het „Witboek" en uit het „Grijs boek" valt op te maken, dat de oplossing van het Belgisch-Nederlandsch probleem aanstaan de is? Het Engelsche blad de „Times" meent van het tegendeel overtuigd te moeten zijn. Blijkens een verklaring van den Minister van Waterstaat behoeft het vertrouwen in de ra mingen van de uitgaven voor de Zuiderzeewer ken niet geschokt te worden en uit het feit, dat de ramingen worden overschreden mag niet afgeleid worden, dat er aan het opmaken dier ramingen niet genoeg zorg zou zijn besteed. De techn. basis waarop het werk is opgezet^ naar de Minister zegt, tot nu toe proefhoudend geble ken en er heeft zich geen verschijnsel voorge daan, waaruit zou moeten worden afgeleid dat cijferingen van den Minister meet blijken, dat tot andere, meer kostbare constructie- en werk wijzen zou moeten worden overgegaan. Uit de becijferingen van den Minister moet blijken, dat het niet is te voorzien, dat de drooglegging van de Zuiderzee tot een f'inandeele ramp voor ons land zal leiden. (In een vorig artikel maak ten we melding van de door sommigen geuite vrees, dat de droogmaking tot een „ramp" aan leiding zou geven). De kostprijs van het land zal overeenkomen met de waarde ervan. Verder zegt de Minister o.m., dat het hem niet bekend is, dat bij de Zuiderzeewerken op onverant woordelijke wijze met de gelden van den Staat wordt omgesprongen en aangezien in het voor- loopig verslag (waarop het door den Minister gesprokene het antwoord is) geen enkele aan wijzing daaromtrent voorkomt, is het niet mo gelijk geweest, ten deze een nader onderzoek in te stellen. Geen ramp dus. Gelukkig. Dat het overigens den Minister niet bekend is, dat er met de gelden van den Staat bij1 de Zuider zeewerken op onverantwoordelijke wijze wordt omgesprongen, het is ©enigszins te begrijpen. Over het onverantwoordelijk met "s Lands pen ningen omspringen is ons, uit den aard der zaak niets bekend, maar als het inderdaad ergens geschiedde, zou het wel zoo direct den den Minister aan den neus gehangen worden? Vermoedelijk niet. BUITENLAND. Mac Donald met de troonrede in den zak. Lloyd George over de houding Liberalen tegenover de nieuwe regee ring. Internationale beteekenis van den uitslag der Britsche verkiezingen. De Amerikaansche schulden. Radicale maatregel. Onweer aan den Franschen politieken hemel. De Duitschers over de „vrijkomende" millioenen. Het plan Yöung voordeeliger dan het plan Da wes. Van den beer, die nog geschoten moei worden. Nederlandsch-Indië in de Fransche Kamer als voorbeeld van koloniale poli iek genoemd. Aanstaanden Dinsdag zal het nieuwe Engel sche Parlement bijeenkomen. Wanneer Mac Donald, de premier terug is van zijn reis naar Schotland, waar hij den nieuwen Amerikaan- schen gezant Dawes zou ontmoeten, heeft hij om zoo te zeggen het ontwerp voor del troon rede in den zak om het aan zijn kabinet ter goedkeuring over te leggen. Het zal voor de eerste maal zijn dat de Arbeidersregeering de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de opstelling van een troonrede bij de opening der zittingsperiode. Weliswaar was de Labour- partij reeds eerder, in 1924, aan het bewind, doch toen waren de aan de openinng van de Bij Apoth.en Drogisten. zittingsperiode verbonden formaliteiten reeds door de toenmaal aftredende conservatieve re geering geschiedt. Lloyd George, die tot leider van de liberale fractie in het Parlement is aangewezen, heeft nogal krasse dingen gezegd, wellicht bedoeld als waarschuwing. Hij moet gezegd hebben, dat voor zoover het in de macht zijner partij ligt, het mandaat der La bour Partij zal eindigen, zoodra zij faalt in het volgen van een liberale politiek. Onmiddel lijk als het ministerie besluit een socialistisch bewind te worden, eindigt zijn loopbaan. On der meer heeft Lloyd George verklaard, dat hij verwachtte dat de Britsche troepen onmid dellijk uit het Rijnland zouden worden terugge roepen. Dan heeft hij ook de verwachting uitge sproken, dat de regeering van Mac Donald on verwijld zal ingaan op de toenadering der* Ame rikaansche regeering met betrekking tot de ma ritieme bewapening om een wezenlijke vermin dering van het aantal kruisers en indien mo gelijk afschaffing der duikbooten te verzeke ren. Zooals men weet had de Liberale Partij zoowel als de Labour Partij oplossing van het werkloosheidprobleem op het programma. Lloyd George heeft de toezegging gedaan dat de regeering van Mac Donald met betrekking tot de oplossing van het werkloosheid-vraag stuk krachtige ondersteuners zal vinden in de Liberalen, indien namelijk de nieuwe regeering spoedig krachtig en doortastend aanpakt. Uit het bovenstaande kan men concludeeren, dat en in welke mate de nieuwe regeering in. Engeland van invloed zal kunnen zijn op de internatio nale politiek? 't Was ook niet voor niemendal, dat, met name in Frankrijk, de belangstelling van den uitslag der Britsche verkiezingen zoo groot was In Stuttgart heeft Zondag een vergadering plaats gehad van den Rijksbond van Rijnlan ders De vergadering werd door duizenden mannen en vrouwen bijgewoond en had ten slotte het karakter van een betooging voor de onvoorwaardelijke ontruiming van het bezette gebied. Een resolutie werd aangenomen, waarin gezegd wordt door de betoogers, dat nu, tien jaar na het sluiten van den vrede de geest van een harden en van wraak getuigenden vrede nog op het Duitsche volk rust. Geëischt wordt als een Duitsch recht: onmiddellijke en on voorwaardelijke ontruiming onder afwijzing van elke tegenprestatie, weigering van elke sociale controle: terugkeer (tot Duitschland) van het Saargebied, enz. enz. Moge al Lloyd George bereid zijn, de eischen der Rijnlanders tegemoet te komen, misschien, er zijn nog andere, die voor hun deel van de bezetting een woordje mee te praten hebben en het staat te bezien of men in Frankrijk wel zoo grif op) de Rijn- landsche eischen zal wenschen in te gaan. De regeling der schulden welkle Frankrijk aan Amerika nog heeft te voldoen behoort zeker niet tot de prettigste aangelegenheden, zoo min voor Frankrijk als voor Amerika. In den Ame- rikaanschen Senaat moet nogal sterken tegen stand zijn tegen de ratificatie van het op de Parijsche deskundigen-conferentie opgemaakte plan Young, dat in de plaats gesteld, zout, wor den van het indertijd aanvaarde en gedeeltelijk nu reeds uitgevoerde plan-Dawes. Het plan zou volgens sommigen niet anders rijn, dan een vermenging, een verholen vermenging van de geallieerde schulden aan Amerika met de Duit sche schadevergoedingen. Men zal zich herinne ren, dat de Amerikanen steeds het standpunt innamen, volgens 't welk er een strenge schei ding moest zijn en blijven tusschen de schulden der geallieerden aan Amerika en de schadever goedingen welke Duitschland aan de geallieer den te betalen heeft. Voor Frankrijk intusschen schijnt het altijd een belangrijke kwestie ge weest te zijn, in hoeverre de Duitsche betalin gen de bedragen aan Amerika te voldoen zou den kunnen dekken. Naar een der Amerikaan sche bladen verneemt, zou de Amerikaansche regeering willen overwegen een afzonderlijk verdrag met Duitschland te sluiten. Mocht men in Amerika al bereid zijn, de inwerkingtreding van het plan Young in de hand te werken, dan zou het zijn onder voorwaarde, dat er scherpe scheiding wordt gemaakt tusschen oorlogs schulden en schadevergoedingen. Er zijn Ame rikanen, die van heel radicale maatregelen hou den. Een der leden van het Huis van Afgevaar digden is gekomen mei het voorstel, dat de Vereenigde Staten de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zouden afbreken totdat een over eenkomst was bereikt betreffende een defini tieve regeling omtrent de terugbetaling der schulden. Zoo^n vaart zal het vermoedelijk wel niet loopen, maar toch en dat; is niet voor eerst de Franschen krijgen weer wat te slikken. De Franschen hebben eenigen tegenslag te verduren in Marokko. Er heeft een min of meer ernstige botsing plaats gehad tusschen Fransche en Marokkaansche troepen, waarbij ook aan de zijde der Franschen vele dooden en gewonden waren. Aan den Franschen politieken hemel dreigt onweer. Van de regeering wordt geëischt, dat zij de nu getroffen regelingen inzake de schade vergoedingen en de schulden aan het Parlement zal voorleggen en als dit geschiedt, zal het nog d* vraag zyn of alle partij an «iöh mat da ratifi catie der verschillende voorstellen zullen kun nen vereenigen. Ook in Engeland wordt een min of meer ongunstige critiek uitgeoefend op wat te Parijs door de deskundigen is afgesproken en wat in het rapport Young is neergelegd. In Duitsch land is men intusschen al bezig na te gaan, welke financieel© voordeelen het plan Young zal kunnen geven boven het plan Dawes. Er moet inderdaad voor Duitschland tusschen de beide betalingsplannen van Dawes en Young een gunstig verschil van vele millioenen be staan. De bedragen, die zouden „vrijkomen" moeten aanzienlijk zijn. Het verschil zou tus schen de vijf- en achthonderd millioen be dragen voor het loopende jaar en voor het ko mende jaar. De vraag, waarmee men zich in Duitschland bezig houdt, is deze: wat zal er met de vrijkomende millioenen gedaan worden. Zullen die aangewend worden om de lasten der Duitsche burgerij wat te verlichten of zullen ze worden gebruikt voor het uitvoeren van maatregelen op het gebied der sociale wetge ving? Onder de mogendheden, welke van soc.- dem. zijde onder de oogen gezien worden met betrekking tot de uit het plan Young voor Duitschland voortspruitende voordeelen be hoort o.m. het benutten van een bedrag ten bate van de verzekering tegen werkloosheid, die groote sommen vereischt. Intusschen, welk gebruik men in Duitschland ook denkt te zul len maken van de financieele voordeelen of meevallers of hoe men 't noemen wil, voorloo- pig zal men zich nog tevreden moeten stellen met het maken van plannen, 't Gaat, zooals we in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. in het „Vaderland" lazen, nog om de huid van den beex, maar het beest is iftig pief"gescWftt&rL Over het plan YÖung'moet waarschijnlijk "nö'g heel wat gedelibereerd Worden, voor het feite lijk in de plaats is getreden van het) oudere plan Dawes. En de daaruit voor Duitschlanjd voortvloeiende voordeelen staan nog slechts op papier. Bij de behandeling van de interpellaties over de koloniale politiek in de Fransche Kamer pleitte een der leden van het voeren vani een edelmoedige, sociale politiek. Door bedoeld lid werd Nederlandsch-Indië als voorbeeld aange haald, waar het materieele levenspeil der Inlan ders is verhoogd dank zij de daar gevolgd© po litiek. UITBREIDING. A. Kreymborg Co., de bekende Hoeren- en Jongenskleedfeg-MagazIjhen heeft te Nijmegen Molenstraat-Ziekenstraat 5 panden aangekocht waarin voorjaar 1930 haar 29ste filiaal wordt 'gevestigd. VLISSINGEN van 13—20 Juni 1929. Ondertrouwd: S. C. Keerssemeeckers 20 j, en S. Meerman 20 j. W. M. van den Boo gaart 26 j. en J. W. Muller 20 j. J. J. Spapé 33 j. en W. G. Molmans 22 j. C. de Ridder 34 j. en S. L. M. van Quekelberghe 26 J. P. J. Signorgo 30 j. en N. C. van; Boven 27 J. Getrouwd: J. van Broekhoven 26 j. en J. A* De Lij 26 j. J. Dikker 43 j. en J. Smets 41 j. J. F. Berting 21 j. en N. van Eenennaam 17 j. Bevallen: P. M. L. S. Osté geb. Mijcke z.— M. Eppen geb. Marijs z. T. P. Broeksma geb. Ruijtenburg d. J. Sonsbeek geb. Huis- zoon z. J. Mudde geb. Roelse z. A. van Santen geb. Blankenstein d. M. F. Kroon geb. van Wijck d. M. Vorredt geb. Pieringer d. (levenl.) MIDDELBURG, van 12—19 Juni 1929 OndertrouwdC. W. de Keijser 25 en C. de Rijke 22 j. A. Leenhouts 30 j. en P. j. Joosse 25 j. Getrouwd J. Dingemanse 62 J. en M. Pagter 57 j. H. Vermeulen 26 j. en C M. Belderok 28 j. A. de Koning 22 j. en C. de Groot 22 j. L. Geluk 25 j. en A. E. Pluijmers 22 j. Bevallen P. A. de Lange—v d. Heiiden d. W. van HolthuijsenVerschoore de la Houssaije d. de RijkBraamse d. C. C. Ludikhuizevan Luijk z. C. Drogula—Dingemanse z. M D W. SchotelDelfs z. M. E. C. P igter van Wage d. M. S. Pieterse—Rumens z. - A. v. d HorstVcrschelbng z. OverledenC. Priester 76 j. gth. niet H. Strijd j. j. Hubrechsen 47 j. ongeh. z. M. A. Miiller 71 j. geh. met K- Bod- mann A. L. Lahr 69 j. ongeh. z. HUISRAAD Markt B 116 te Arnemuiden op Woensdag 26 Juni a.s. Notarissen Mr. R. C. Ittmann en J. C. Blaupot ten Cate te Middelburg. HOFSTEDE te Grijpskerke op Donderdag 4 Juli a.a Notaris HL R. Struva Mlddalburg.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5