RADIO-NIEUWS 558 WEGEL ING'S NIEUWSBLAD TAN TRIIDAG 14 JUNI 192» No. 24. TELEFONEEREN VAN UIT DE LUCHT. Hallo spreek ik met nummer 31628 Op afdoende wijze is thans bewezen, dat er van uit een vliegmachine, die zich met een vaart van ongeveer 100 mijl door het luchtruim voortbeweegt, met iedere willekeurige telefoon- abonné op de aardoppervlakte kan gesproken worden. Proeven, die er met deze luchttelefoon op Hadley Field te New-York genomen werdem zijn schitterend geslaagd. Gedurende verschei dene uren werden er telefoongesprekken ge voerd tusschen het vliegtuig en telefoonabon- né's, die 30 of 40 mijl hiervan verwijderd woon den. In het geheel werden er ongeveer 20 verschil lende nummers opgeroepen en de verbindin gen waren even duidelijk als gewone telefoon gesprekken op den beganen grond. Er deden zich geen moeilijkheden voor bij het tot stand brengen van de verbindingen en door de „soundproof' cabine van def machine kon noch het geronk van den motor, noch het gefluit van den wind vernomen worden. Het technisch gedeelte van deze lucht-aarde- telefoondienst is tamelijk eenvoudig: de vlieg machine was uitgerust met een ontvang- en zendstation. Als ontvanger fungeerde een specd- aal vierlampstoestel, dat in de cabinet was in gebouwd. De stroom hiervoor werd geleverd door een kleinen generator, die door den wind werd aangedreven. De zender had een energie van 50 Watt en de uitzending geschiedde met behulp van een f.g „sleepantenne". Voor de stroomvoorzie ning van den zender zorgde een tweede groo- tere generator, die door den motor van het vliegtuig In beweging werd gebracht. De machine vloog gemiddeld 3C0 meter hoog, want, zoodra de piloot hooger ging, nata het gesprek in duidelijkheid af. De gesprekken werden opgevangen te Whip- pany N. J„ ongeveer twintig mijlen van Hadley Field. Hier bevond zich de telefooncentrale, die er voor zorg droeg, dat de verbinding tusschen piloot en abonné tot stand kwam. CAKE. Cakes en omelettes, dat zijn zoo de twee lekkernijen, die elke vrouw graag wel eens zelf wil maken, maar ach, hoe weinige overigens voortreffelijke kooksters brengen het er goed af? Het geheim schuilt zelden in het recept, dat vindt men in de kookboeken heusch wel goed. Het feit dat bijv. cake toch nog zoo dikwijls mislukt, is meestal aan andere dingen te wijten. In de eerste plaats moet men er op voorbereid zijn, dat de oven welke men bezit in de meeste gevallen een heel andere is, dan de samensteller van het recept op het oog had. Bijna altijd kan men daarom aan nemen, dat de tijd voor het bakkeq anderhalf maal zoo lang moet worden genomen als staat aangegeven. Tijdens het bakken mag men de ovendeu ren niet opendoen, althans niet voordat men overtuigd is, dat de cake zoo goed als klaar HET WAS NIET VOOR HEM BESTEMD. „Radio is de beste uitvinding, die lk ooit heb meegemaakt", zei de inbreker. Het geval was zoo: De oude juffrouw, die niets beters te doen had, zat steeds voor haar raam en keek naar de menschen en auto's op de straat en de wolken in de lucht. Op 19 Mei zag zij in het huis tegenover het hare, een man op de derde verdieping, die op zijn gemak bezig was, kasten en laden te onderzoeken. Aangezien de oude juffrouw wist, dat er niemand thuis was, ze wist alles wat er voor viel in de buurt, kwam zij tot de conclusie, dat de man een inbreker was. Ze telefoneerde de politie, en deze zond over het station WGN het bericht uit, dat er op de derde verdieping van 5737 Prairie Avenue een inbreker bezig was om in Ie breken. De verschillende auto's van. de po litie, die met radiotoestellen zijn uitgerust en die regelmatig patrouilleeren, vingen het be richt op en begaven zich ijlings naar de plaats van de misdaad. Toen luitenant Walter Storms met getrokken revolver de deur van 5737 Prai rie Avenue binnen ging was er niemand in 't huis te vinden. De radio speelde echter een vroolijk deuntje, terwijl bij het toestel een briefje lag, dat de inbreker had achtergelaten en dat den volgenden inhoud had: „Beste Om roeper van WGN, ontvang mijn hartelJJken dank voor uw inlichtingen. Zij kwamen juist van pas. U bent een zeer goede „announcer". I'm i#w signing off". CONGRES ZONDER CONGRESPLAATS. De deelnemers zjjn over verschil lende landen verspre id. Enkele dagen geleden lazen wij in de „B. Z. am Mittag" c<i interessant artikel over het aanstaande internationale congres van den l uitschen Bond van Electrotechnid.-De bul tenLandsche deelnemers aan dit congres zul len niet, zooals in het verleden, naar Duitsch- land behoeven te reizen, doch zullen in hun igen land het congres kunnen meemaken. Hiervoor zal het systeem worden toegepast, dat in Duitschland bekend staat onder den naam „Ferntaguug". De techniek en de uitge breidheid van het internationale telefoonnet maken het mogelijk, dat een internationaal congres op eenvoudiger en doeltreffender wijze zal kunnen worden georganiseerd dan vroeger. Hoe het congres georganiseerd is. Om het congres goed te doen slagen heeft men de volgende maatregelen genomen: De deelnemers zullen tezamen komen in Aken, Oen Haag, Weenen en Boedapest. Kort' voor de opening van elke zitting worden de ver schillende vergaderzalen met elkaar verbonden door middel van telefoonlijnen. In iedere zaal staat een microfoon opgesteld, terwijl er ook een aantal groote luidsprekers geplaatst zijn, Het zal op deze wijze mogelijk zijn,, dat in ieder land toespraken worden gehouden, terwijl alle deelnemers bij het debat hun stem zullen kun nen laten hoor en. Zoo zal bijv. een deelnemer te Den Haag een vraag kunnen stellen aan een spreker te Boedapest, en diens antwoord zal weer in alle vier de vergaderzalen beluisterd kunnen worden. Bovendien zal men in elk der vergaderzalen de luidsprekers zoo kunnen opstellen, dat niemand eenige moeite zal heb ben om de sprekers te kunnen, verstaan. Deze methode lijkt ons voor een, internatio naal congres een zeer interessant experiment, dat in de toekomst ongetwijfeld op groote schaal zal worden nagevolgd. Naar aanleiding van bovenstaand bericht hebben wij nadere Inlichtingen ingewonnen, en waarbij ons gebleken is, dat het congres zal plaats vinden op 7, 8 ea 9-Juli a.s. VEILIG LUCHTVERKEER BIJ NACHT. Een interessant experiment in Amerika. Onlangs heeft men te St. V., in de Ver. Staten, een interessante proefneming gedaan, die van groot belang kan zijn voor het vlieg verkeer bij nacht. Een piloot, die zich met zijn vliegtuig op 700 M. hoogte bevond, bracht een. sirene in werking, en dit signaal werd in' de stad door middel van speciale apparaten opgevangen, die automatisch alle straatlantaarns der stad in schakelden, zoodat de vliegenier zich oriëntee- ren kon. Dit systeem zal verschillende toepas singen kunnen hebben. Men zal langs de lucht- routen hier en daar oriëntatie-posten kunnen inrichten, waarbij door de sirene een zoeklicht in werking wordt gesleld, zoodat de vliegenier zal kunnen nagaan, waar hij zich» precies be vindt. 'N PECHVOGEL. Het gebeurde onlangs in Engeland, dat een luisteraar, die zich nog niet bij de post-adrai- nistratie had opgegeven, zich juist op het postkantoor bevond, om het verschuldigde luis tergeld te betalen, terwijl men huiszoeking bij hem deed en zijn radio-apparaat vond. Al is fie „pirate" nog zoo snel, de post-ambtenaren achterhalen hem wel. PCJ IN DE HIMALAYA GEHOORD. Een telegram van de Karakorum- Expeditie. Dezer dagen ontving het Laboratorium van de Philips Fabrieken te Eindhoven een tele gram uit Srinagar (Kashmir) waarin de lei der van de Karakorum-Expeditie, de heer Vis ser, mededeelt een uitzending van den, Philips Kortegolf zend er op uitstekende wijze te heb ben gehoord. Wanneer men bedenkt, dat men om het Telegraafkantoor van Srinagar te berei ken een lange tocht waarschijnlijk! wel van enkele dagen noodzakelijk zal zijn geweest, is hieruit wel af te leiden, hoe de deelnemers aan deze Nederlandsche expeditie het op prijs stelden stemmen en muziek uit het vaderland te hooren. Bij de ontvangst werd, gebruik ge maakt. van het Philips Kortegolf ontvangtoe stel no. 2802, dat speciaal voor deze expeditie was uitgerust en den leider bij zijn verlrek was aangeboden. Als stroombron dienen droge bat terijen. Ter oriëntatie van onze lezers deelen wij mede, dat Srinagar (Kashmir) ongeveer 300 K.M. ten noorden van Lahore en 250 K.M. ten zuiden van Karakorum-gebergte in een laag vlakte nabij een meer ligt. VOOR DE GASTVROUW. Deze middag-blouse is speciaal bedoeld als kleeding voor de gastvrotiw, ^als zij haar be- is. Anders slaat zjj neer, dat wil zeggen, wat zooeven langzaam aan het rijzen was valt door het openen der deurtjes plotseilpg^ weer in elkaar. De cake is dan bedorven en wordt niet mevr goed. Ken cake is pas klaar als hij goed bruin it. Een huisvrouw heeft zelden een goed begrip van het „bruin rijn". Om dat ft keren moet men maar eens een tijdje voor de etalcge van een koekbakker gaan staan, tem inde er achter te komen wat een vakman „bruinnoemt.. De huisvrouw durft hei zelden zoo ver te laten komen, en haalt dan de cake er uit terwijl hij eigenlijk nog geel is, althans veel te licht. Dan is zij bovendien nog te vochtig, hetgeen zeer vervelend is, aangezien het drogen buiten den oven nimmer goed gaat. Het vocht zakt naar omlaag en rnen krijgt onderaan dus een heelen natten rand. Lekker broos en licht wordt de cake dan niet meer. Heeft men een cake eindelijk uit deni oven gehaald, dan is het meestal raadzaam, om nadat zij een flink uurtje buiten den oven heeft gestaan vast met het afsnijden,' te be ginnen. Mocht het binnenste dan onverhoopt nog wat vochtig zijn, dan kan het alvorens men bijv. des avonds of den volgenden dag gaat deelen nog wat drogen. zoek ontvangt. Het is een blouse dus, om in huis te worden gedragen Men kan als stof vrijwel alles kiezen wat men wil, maart satijn, zijde of crepe verdient wel de voorkeur. Het patroontje is hoogst eeenvoudig en nie mand zal dan ook bij het maken eenige moei lijkheid ondervinden. Men kan het knippa troon aan onze bureaux bestellen onder no. 337. in de maten 42. 44, 46 en 48. Prijs 55 ct. HANDIG GEREEDSCHAP. Een huisvrouw heeft het tegenwoordig lang niet zoo moeilijk meer als vroeger en dft komt voor een groot deel, doordat haar ge reedschap veeel en veel beter is geworden. Wij behoeven nu niet direct op de stofzuigers en elecirische kokers te wijzen om dit duidelijk te maken, maar kunnen ons evengoed beperken tot eenige kleine en goedkoope maar zoen* han dige artikelen. Allereerst is daar den tafel-schuier. U weet wel, dat is een klein stoffertje van zacht hadi met een blikje, meestal gebronsd of imitatie oud-zilver Er zijn nog heel wat vrouwen, die zulk een blikje louter voor pronk aan flen muur hebben hangen of het bestaan en* van niet eens kennen. Met dit schuiertje neemt men na eiken maaltijd het tafellaken af. Men be hoeft het dus niet af te nemen en buiten uit te kloppen, zooals het vroeger meestal ging wat vooral Zondags zoo onaangenaam is. Dan heeft men de gepregneerde stofdoeken. Ook deze zijn van groot nut, al ware het alleen maar uit een hygiënisch oogpunt. Deze doe ken zijn tegenwoordig in den vorm van een handschoen in den handel en zijn van eer flinke hoeveelheid draadjes voorzien net als een vatenkwast) welke sterk met een of ander vocht geprepareerd zijn. De stof waait niet op, maar trekt in den doek, welke men heel lang kan gebruiken en eventueel ook uitwas schen. Het stof-afnemen gaat oneindig, veel sneller dan met een gewonen lap. Zoo zouden wij ettelijke artikelen van den laatsten tijd kunnen opnoemen. Daar is bijv. ook een Fransch artikeltje, een z.g. ei-klop per. Dit is een glazen bakje in den vorm van een bloempot waarop een eierklopper gemonteerd is, welke door draaien aan een handgreepje, de in het potje geworpen dooiers en eiwit klutst. Bovendien bevindt zich boten het potje nog een klein metalen bakje, dat in een trechtertje uitloopt en voorzien is van een tapkraantje. Bij het bereiden van ma.jo- naise bijv. laat men de olie druppelsgewijze uit dit trechtertje vallen, terwijl men tegelijk snel klutst door aan het handgreepje te draai en. Door dit instrumentje kan men in een enkel oogenblikje bijv. eeu ommelet klaarma ken of slagroom maken enz. allemaal werkjes die op de ouderwetsche manier akelig veel tijd in beslat? nemen. Een volgende keer vertellen wij nog wel eens iets van moderne gereedschappen voor het huishouden. voordeelen. De wielen zijn 'tegenwoordig klein en van zeer dikke banden voorzien. Ook dit maakt het rijden wat zwaarder, maar het voordeel er van is, dat het wagentje zich veel gelijkmatiger voortbeweegt, niet zoo schokt en dus voor het kind een rustiger plaats be- teekent. Dat de velgen der wielen en daar door ook de banden zooveel breeder zijn) dan vroeger is ook het gevolg van een technisch beter inzicht. Ook dit komt ten goede aan het begrip „vaster op den weg liggen". De wagens zelf zijn ook breed. Een ingrij pende verandering van de laatste jaren is nog, dat de carosserieën niét meer hangen in de assen, maar op de assen gebouwd zijn, net als bij alle andere soorten van voertuigen. Het veerenstelsel is daardoor veel verbeterd, want de vroegere hang wagens U weet wel met die T'iempjes aan de hooge omgekrulde veeren schommelden en hotsten dikwijls geducht. Over het geheel genomen zijn de kinderwa gens veel sterker en degelijker geworden, hoe wel ook in de meeste gevallen wel wat duur der. Dat is echter „het nieuwtje". Als de modellen éénmaal algemeen ztyn, worden de prijzen ook wel weer wat lager. Men kieze bij voorkeur een wagen waarvan de bak tot den bodem loopt met twee zitplaatsjes na tuurlijk. Dat is altijd beter als een wagen, die slechts in schijn laag gebouwd is, doordat de eigenlijke bodem veel hooger ligt dan de rand doet vermoeden. VOOR JONGE MEISJES. Dit oostuumpje is ontworpen voor meisjes van achttien tot bijv. twee en twintig jaar. Als wandeltoiletje voor de komende zomermaanden zal het zeker wel aftrek vinden. Meni kan het KINDERWAGENS. Kinderwagens zijn natuurlijk ook niet wei nig van de mode afhankelijk. De heererï der schepping zullen dit wel wat vreemd vinden en misschien ook wel „belachelijk" maar dan kunnen wij hen mededeelen, dat precies het zelfde het geval is met automobielen, motor fietsen en rijwielen. Echter, een kinderwagen is nog geen mode-artikel, al verandert dan 't model wel eens. De veranderingen in den bouw van het sier lijke wagentje worden meestal beïnvloed door verbeteringen aan de assen of aan de caros- serie en eigenlijk dus niet omdat de mode-tee kenaar het in zijn bol gekregen heeft om het model wat te veranderen. In de laatste jaren is het gebleken, dat wa gens, die laag op de wielen rusten beter vol doen, dan de hooge modellen van vroeger. De wagens liggen „vaster" op den weg, slaan dus niet gauw om en kunnen gemakkelijker van een klein trapje afgereden worden dan hooge modellen. Weliswaar rijdt de laag gebouwde wagen iets zwaarder dan een hooge, maar dit nadeel is gering in vergelijking met de vele maken van velerlei soorten japonstof; moeilijk is het niet. Het rokje kan men eventueel bij een pliseerinrichting laten plooien, als men het zelf niet aandurft. Een knippatroon kan men bestellen aan onze bureaux onder no. 338, in de maten 42, 44, 16 eoi 48. Kosten 55 cent».

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6