2e BLAD Van Week tot Week Bij Examens en Openbaar Optreden BURGERLIJKE STAND WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 14 JUNI 1029 No. 24. BINNENLAND. Hollandsche degelijkheid. Lof uit Af rika. De Zuiderzee. De kosten vallen tegen. Personeele belasting en de actie daartegen van de zijde van winkeliers^ hotel- en caféhouders. Geld terug? De vorstschadecommissie. Gestempelde eie ren. Einde der visschersstaking te Sche veningen. Am sterdam sche hulde aan de Koningin-Moeder. Willemstad op Cu racao door een bende overvallen. Plun dering van een munitiemagazijn. Hr. Ms. „Kortenaer" op weg naar de West. De Hollanders hebben nu eenmaal, terecht of ten onrechte dit laten we gaarne in het mid den den naam van zindelijk te zijn en de gelijk, om van rijk maar niet te spreken. We kunnen er vrede mee hebben, dat de buitenlan ders ons zindelijk, degelijk - enl als 't niet an ders kan, rijk noemen. Niet alleen, dat we er vrede mee hebben, we verkneuteren er ons in, wanneer buiten de landspalen van onze, oud- Hollandsche deugden gewaagd wordt. In het Afrikaansche blad „Die Bürger" kwam onlangs een artikel over ons land en zijn bewoners voor waarmee we zeker tevreden kunnen zijn. In ons Holiandsch overgezet komt de inhoud daarop neer, dat wij ons op onderwijsgebied al even langzaam bewegen als in alle andera dingen. En die langzaamheid, die is de reden, dat we zoo degelijk zijn in alles wat we doen. Wij zijn volgens! {het blad, niet gemakkelijk tot iets te bewegen, maar als we eenmaal overtuigd zijn en we pakken een zaak aan, dan doen we hel degelijk. Volgt een lofuiting op onze openlucht scholen, ons Montessori-onderwijs en 't onder wijs aan achterlijken. Maar, en dit bederft weer iets, 't is te betreuren dat de Hollanders een goede zaak soms tot het uiterste drijven, zoodal fee de gevolgen later zelf te betreuren hebben. Laten we den Afrikaanschen lof in dank aan vaarden. Er wordt in Holland zelf genoeg al op Holland afgegeven. Wij Hollanders staan in het buitenland goed bekend als bedwingers van het water. Hebben we ook niet t e roemen op een voorgeslacht, dat 't plekje, waarop we nu zoo betrekkelijk veilig leven heeft ontwoekerd aan de woeste baren der zee? En winnen we nog niet steeds land er bij? Meer land, we hebben het onge twijfeld noodig. De bevolking van ons land neemt aardig toe. En in verband daarmee is veler hoop gevestigd op de Zuiderzee als die droog zal zijn. Nu zijn er in den laatsten tijd wel eens kwade noten gekraakt over die droogmakerij. Niet dat we die groote plas niet droog zouden krijgen. Technisch zal dd zaak wel in orde zijn. Maar de kosten. In het voor- loopig verslag over de wetsontwerpen tot wij ziging van de begrooting van het Zuiderzee- fonds over 1928 en tot vaststelling van de be grooting voor 1929 wordt door vele leden be treurd, in hooge mate de ontstellende over schrijding van de oorspronkelijk geraamde kos ten der Zuiderzeewerken. En er waren, heden, die betwijfelden of de Tweede Kamer de wet van 25 Mei 1926 zou hebben aangenomen, in dien toen de cijfers omtrent de kosten voor zoo ver ld ie thans bekend zijn, waren voorgespie geld. Met andere woorden, als men in 1926 ge- Weten had' wat men nu weet, zou het wellicht ifnet de Zuiderzeeplannen anders geloopen zijn. Door eenige 'leden werd in bedoeld verslag de vrees uitgesproken, dat, waar de vroegere ramingen g een vertrouwen meer verdienen, het grootsche werk van de droogmaking der Zui derzee een gevaar zal worden en} op een ramp uitloopen. Hopen we dat die heeren het mis bebben. We vinden het ai heel knap dat de kosten eenigszins bij benadering berekend konden worden. Dat die kosten nu tegenvallen, 't is jammer, maar als die droogmaking der Zuiderzee inderdaad een landsbelang is, komt het er misschien op een paar millioen niet op aan. Het artikel „belasting,, behoort nu eenmaal niet tot de aangenaamste. Door de vereeniging de Kon. Nederl. Middenstandsbond moet, op ruime schaal, onder de leden der aangesloten organisaties een circulaire verspreid zijn, waar in gezegd wordt, dat aan het bestuur der veree niging duidelijk is gebleken, dat het betrekken van winkels, hotels, en koffiehuizen in de per- soneele belasting niet op de wet steunt, dus dat de genoemde belasting tot dusver ten on rechte van gemelde inrichtingen werd geheven. Volgt dan in de circulaire de raad mede te werken aan de actie om van betaling der per- soneele belasting ontheffing te krijgen. Een van tweeën is waar: de belasting wordt terecht geheven of ten onrechte. Door een der Kamerleden zijn met betrekking tot deze kwes tie eenige vragen gericht tot dep Minister van Financiën. Onder meer wordt gevraagd of de Minister een rechterlijke beslissing bekend is, welke het zenden van bedoelde circulaire wet tigt en zoo ja, of de minister wil bevorderen, dat zonder hulp van den rechter aan de belang hebbenden het onverschuldigd betaalde wordt teruggegeven. Het antwoord van den Minister zal ongetwijfeld door velen in den lande met belangstelling worden tegemoetgezien. De langdurige en strenge vorst moet, naar achteraf blijkt, heel wat schade teweeggebracht hebben, dan men wel gedacht had. Vooral bij tuinders en bloemkweekers. 't Is in het tuinders en kweekersbedrijf ook altijd wat. Dan wordt door het buitenland een voor onzen export min der gunstige maatregel genomen, dan was er, niet te vergeten, de oorlog van 1914-18, waar blijft men kalm en helder door het gebruik van MIJN HARDT's ZENUWTABLETTEN. Olazen buisje 75 ct door de belangen der tuinders en kweekers ern stig, zeer ernstig geschaad werden en nu dit jaar, nu alles pays en vree lijkt, is het de vorst, waarvann men in de genoemde bedrijven in meerdere of mindere mate de dupe gaat wor den. De Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde is evenwel diligent en heefteen commissie in het leven geroepen, wier taak het zal zijn een onderzoek in te stellen naar de schade, welke door de vorst aan de tuinbouw- gewassen is teweeggebracht Een vorst-schade- oommissie dus. Jongstleden Zaterdag zijn de stempelbepa- lingen, betrekking hebbende op den in- en door voer van eieren, van kracht geworden. Van ge noemden dag af is het dus (behoudens uitzon deringen voor rechtstreekscben doorvoer en opslag in koelhuizen) verboden eieren in- of door te voeren, die niet het stempel dragen van het land van herkomst, of van welke het het stempel als land van herkomst Nederland aanduidt, tenzij in dit geval aangetoond wordt, dat de eieren uit Nederland afkomstig zijn. Naar aan het begin dezer week gemeld werd heeft de staking in het Scheveningsche vis- schersbedrijf, die begon op 18 Mei, plotseling een einde genomen. Verschillende bemidde lingspogingen van den Rijksbemiddelaar en van den Burgemeester van 's-Gravenhage mis lukten. Het stond er kort geleden nog zoo voor, dat vermoed werd, dat de staking wel eens heel Lang zou kunnnen duren. Zaterdag heeft nu een conferentie plaats gehadl en zijn de partijen tenslotte tot elkaar gekomen. Aan beide zijden werd iets toegegeven, en naar we lezen hebben de reeders van het nemen van rancune-maatregelen afgezien. Doch, het be stuur der reedersvereeniging heeft den eisch gesteld (die werd ingewilligd) dat in den ver volge eventueele geschillen alleen ter sprake gebracht mogen worden in het begin van Ja nuari. Dit met het oog op het voorkomen van mogelijke verrassingen, wat al te kort voor het vischseizoen, voor het uitvaren der vloot. Zooals men zich herinnert, ook in verband met den bovengenoemden datum, ontstond het conflict dit jaar juist omstreeks den, tijd, dat de vloot gewoon is uit te varen. De staking is achter den rug. De goede tijd' voor de haring is weer voorbij. Op grootsche wijze heeft Amsterdam zijn hulde gebracht aan de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van haar bezoek aan de hoofd stad. De Amsterdammers, ofschoon met hun huldebetooging wat later dan andere deelen des Rijks hebben in hun hulde al de pracht en de praal al de bewijzen van erkentelijkheid en dankbaarheid gelegd, die tot de zoo gelief de Vorstin mogen en kunnen spreken van de Innige verknochtheid aan Haar, die dit jaar een halve eeuw tot het Nederlandsche volk behoort en die' in die afgeloopen, halve eeuw zoo veel heeft gedaan, wat haar in de Holland sche harten een blijvend plaatsje moest ver zekeren. Vooral grootsch moet geweest zijn de plechtige gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk, waar in tegenwoordigheid van de Vor stelijke Familie zoovelen geluisterd hebben naar de wijdingsvolle en devote stemmen, die er klonken, in toespraak, muziek en zang. Jaar lijks is het bezoek der Vorstelijke Personen voor Amsterdam een bijzondere gebeurtenis. Het bezoek van dit jaar zal ongetwijfeld in de annalen met gulden letteren vermeld blijven. Naar gemeld werd uit de West heeft een bende gewapenden, die uit Venezuela afkomstig was, de stad Willemstad op het aan Nederland be- hoorende eiland Curacao bezet. De gouverneur en de commandant van het garnizoen^ werden aan boord van een Amerikaansch schip ge bracht, dat door de bende genomen was. Aan vankelijk werden zij weggevoerd, doch zij wer den nadat de aanvallers op de kust van Vene zuela geland waren, weer vrijgelaten, waarna ze weer naar Willemstad konden terugkeeren. Dinsdag, zou, in verband met de gebeurtenissen op Curacao Hr. Ms. „Kortenaer" met spoed daarheen vertrekken. Willemstad moet tijdelijk geheel in handen der aanvallers zijn geweest. Bij de pogingen, die in het werk gesteld werden om hen te keeren, werden eenige politie-ambte- naren egdood of gewond. Het geval moet, naar gemeld wordt, niet te beschouwen zijn als een conflict tusschen ons land' en Vene zuela, 't Gaat alleen maar om een troep revo lutionairen, die zich op ons gebied van wape nen en munitie hebben willen voorzien voor binnenlandsch gebruik, d.w.z. in Venezuela. Inderdaad moeten de roovers het munitie-ma gazijn van de kazerne geplunderd hebben en toen zijn ze met een Amerikaansch schip over gestoken. BUITENLAND. De Engelsche premier, Mac Donald. Een ministerie van werkloosheid. Geen halve maatregelen. Mac Donald naar Amerika. Persoonlijk contact ge- wenscht. Trotzki's verzoek, 't Rapport der deskundigen. Millioenen, millioe- nen. Twee generaties moeten betalen. Ontruiming, die nog in de lucht hangt. Na de Poststaking een Onderwijzers- staking. Financieele schandalen. Inter nationale arbeidsconferentie. Bewape ningswedstrijd. Mac Donald, de nieuwe Engelsche premier had aan 't eind der vorige week. zijn kabinet in elkaar. De Engelsche pers blijkt er nogal tevreden over. Volgens de „Times" is de sa menstelling van dien aard, dat de nieuwe re geering van een goede ontvangst in het land en in het Parlement verzekerd kan zijn. De ge matigde richting moet in de nieuwe regeering de overhand hebben. In het Kabinet heeft ook zitting een minister voor de werkloosheid. Deze minister heeft al iets van zijn plannen kenbaar gemaakt. Zoo zou hij bijv. voorne mens zijn de pensioenwetten voor de zestig- of vijf en zestigjarigen zoodanig te verbeteren, dat deze geheel uit de industrie verdwijnen en er werkgelegenheid wordt geschapen voor de thans werklooze jonge krachten. Thomas heeft in een intervieuw verklaard, dat de bestrijding der werkloosheid met zeer groote bezwaren gepaard zal gaan, maar hij wil zich van gan- scher'harte aan de zaak wijden en denkt geen halve maatregelen te nemen. Mac Donald,, de premier wil naar Amerika, zooals het orgaan der Labour Partij de „Daily Herald" meldt. Hij zou daarheen willen om te trachten door directe besprekingen met president Hoover een oplossing te vinden voor het vraagstuk betref fende de ontwapening ter zee. Mac Donald moet van meening zijn, dat er door directe besprekingen, van man tot man, over de be langrijke internationale onderwerpen meer te wachten is dan van nota's. Deze meening zoi\ door president Hoover en verschillende^voor- aanstaande Amerikaansche politici gedeeld worden. In elk geval, zouden we zeggen, is het te probeeren of het persoonlijk contact meer uitwerkt dan een wisseling van nota's, tot 'in 't oneindige soms. Mac Donald krijgt al dade lijk gelegenheid om te laten zien in hoeverre Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken,tragen en onregelmatigen stoelgang zijn Mljnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct er in Engeland ten opzichte van sommige pun ten een andere stemming gekomen is. De ver houding tusschen het Britsche Rijk en Rusland was in den laatsten tijd nu niet altijd schitte rend. Nu heeft Trotzki aan Mao Donald een visum gevraagd voor toelating in Engeland. Nu kan Mac Donald Trotzki ter wille zijn, maar, dan is de kans groot dat de huidige Russische regeering dat eenigszins onaangenaam vindt. Intusschen met het al of niet toelaten van Trotzki zal de wereldvrede wel niet gemoeid zijn. Het lijvige eindrapport der Commissie van financieele deskundigen is verschenen. Wan neer gebeurt wat daarin staat afgedrukt, wordt het plan Dawes (volgens 't welk tot dusver de Duftsche betalingen waren geregeld) bulten werking gesteld en zou hef nieuwe plan in werking treden op den eersten September van dit jaar. Het lezen van de groote getallen, mel dende de ontzaglijke sommen, welke Duitsch- land in de komende periode nog, zal hebben te betalen, doet duizelen. De Duitsche pers laat zich over de totstandkoming van het rap port en zijn inhoud zeer verschillend uit. Aan nemende, dat thans een nieuwe periode van economische ontwikkeling voor Duitschland kan beginnen, wordt gehoopt, dat het toch ten slotte misschien nog wel iets korter dan de aangenomen 58 jaren zal duren voor Duitsch land van zijn herstelschuld bevrijd zal zijn en dat het toch mogelijk nog wel daarvan be vrijd zal kunnen worden van de vijf en dertig milliard ten volle betaald zijn. Een. der Duit sche bladen, de „Vossische Zeitung" ..noemt het een absurditeit, dat een volk; (in casu het Duitsche) gedurende twee generaties aan an dere volken oorlogsvergoeding zou moeten be talen, of de ontruiming van het Rijnland al zoo aanstaande is, als wel verwacht of ge hoopt werd? Uit Engeland kwamen geruchten volgens welke er reeds voorbereidingen ge maakt werden met het oog op de ontruiming in October. Doch volgens een bericht uit Pa rijs zou de ontruiming nog in de lucht hangen: er wordt aan gedacht, maar tot een defini tieve beslissing is men nog niet gekomen. Na de staking bij de Post in Parijs heeft men daar ook te zien gekregen, niet alleen in Parijs, een onderwijzersstaking. Deze hadden uit ontevredenheid over de nieuwe salaris schaal besloten zich te onthouden van het af nemen der examens aan hun leerlingen en bij die examens lijdelijk verzet te plegen. De sta king heeft niet lang geduurd. Reeds» Maandag werd uit Parijs gemeld, dat de circulaire^ waarin tot onthouding van deelname aan de examens werd aangespoord, was ingetrokken. Er schijnt door Céron, den minister van finan ciën een goede oplossing van het! geschil ge vonden te zijn. In Frankrijk zijn, in den loop van dit jaar zooals reeds meerdere malen ge meld werd, verscheidene financieele schanda len aan het licht gekomen. De regeering kreeg dezer dagen gelegenheid te vernemen, wat er in de Fransche Kamer over de maatregelen van de r egeering ten behoeve van de spaarders al zoo gezegd zou worden. Chéron, de minister van financiën heeft de menschen gerust gesteld, althans getracht dit te doen. Hij heeft ver klaard dat de regeering zonder zwakheid! den begonnen schoonmaak zou voortzetten. Er zou- o.a. een eind gemaakt worden aan, in het ver borgen werkende syndicaten en door de re geering wordt overwogen de instelling van een bureau voor maatschappijen, waar de spaarders zich inlichtingen zouden kunnen ver schaffen omtrent degenen, wat op de betrouw baarheid der maatschappijen, bij welke ze hun appeltje voor den dorst in bewaring willen geven, eenig licht zou kunnen werpen. Chéron moet geprotesteerd hebben tegen de beschuldi ging als zou de regeering in de macht zijn van de groote financiers. Sinds 1926( is Frank rijk, naar zijn verzekering, vrij van elke finan cieele voogdij. Waarin die voogdij dan vóór 1926 bestaan zal hebben? De Internationale Arbeidsconferentie te Ge- nève hield zich met tal van vraagstukken van internationale beteekenis bezig: arbeidsonge- lukken, bescherming van havenarbeiders, den gedwongen arbeid der inboorlingen, arbeidstijd voor handelsbedienden, werkloosheid enz. enz. Er valt over al die onderwerpen en nog vele andere heel wat te praten. En, al komt men, al pratende nog niet heden zelfs niet binnen afzienbaren tijd tot een practisch resultaat, het feit op zichzelf, dat er een internationale behoefte is om met elkaar de dingen te be spreken, wijst al op aanmerkelijken vooruit gang. Wanneer gesproken wordt over de in Europa nog in vollen gang zijnden wedstrijd in bewapening, behoeven we niet te denken, dat er maar op los gefantaseerd wordt. We wezen er reeds een vorige maal1 op, dat nie mand minder dan president Hoover zich, over den bewapeningswedstrijd had uitgelaten opeen wijze, die het vrijwel overbodig maakt aan fantasie inzake den wedloop in bewapening; te denken. Die wedstrijd, moet er wel degelijk zijn. En, niet alleen in 't Westen, niet alleen ook tusschen Engeland en Amerika of Japan. Twee mogendheden, die naar men zeggen, zoo ook in den loop der laatste decenniën wel ge legenheid gehad hebben te ervaren, dat oorlog in vele, zoo niet in alle opzichten een scchadepostje is, dat er de interna zaken ook niet beter op maakt, Turkije en Griekenland hebben ook hun wedstrijd in bewapening) en beide mogendheden zijn zoo'n beetje bezig hun scheepjes wat te laten opknappen. Turkije heeft het vroegere Duitsche slagschip „Goe- ben" door een Fransche firma in orde laten brengen en nu steekt dit de Grieken zoodanig dat ze willen trachten tegenover diq „Goehen" iets gelijk- of meerwaardigs te stellen. Nu had Griekenland in 1913 biji een werf in Hamburg een schip besteld, dat echter door den oorlog niet werd afgeleverd. Een paar jaar geleden eischten de bouwers van het schip be taling van Griekenland. Dit larnd weigerde, omdat het schip niet op tijd geleverd was. De Volkenbond maakte toen uit, dat Griekenland het schip moest aanvaarden, maar, het' moest naar de eischen van den modernen, tijd inge richt worden. Verder kwam men toen niet Doch nu moet men zich in Griekenland het schip „de Salonus" herinnerd hebben. Men zou het kunnen stellen tegenover het thans aan Turkije behoorende vroegere slagschip „Goeben". Daarom zijn er eenige Grieksche deskundigen naar Duitschland vertrokken, om te vernemen en te zien wat er nog van de „Salonus" gemaakt zal kunnen worden, om er behoorlijk mee op de proppen te kunnen komen. En als dat in orde is, dan is de beurt weer aan Turkije. Naar wij vernemen is het vliegtuig van Van Lear Black bij Calcutta verongelukt. Het toe stel is geheel vernield, de vijf inzittenden ble ven echter ongedeerd. De tocht naar het Oos ten wordt nu afgebroken. De Zweedschei oce- aanvlucht heeft al evenmin veel succes.. Voor de tweede maal is zij op haar weg naar Groen land naar IJsland teruggekeerd. VLISSINGEN van 613 Juni 1929. Ondertrouwd: P. C. Dingemanse 28 J. en E. de Nooijer 25 j. -- C. Swinl 26 j. en P. Brasser 26 j. C. Mol 24 j. en E. Wondergem 24 j. J. H. van de Kop 27 j. en P. van der Merk 24 j. C. Bevers 26 j. en C. J. Sterzen- bach 28 j. J. A. H. Gooszen 28 j. en M. P. van Ockenburg 26 j. R. W. de Ruijter 37 j. en M. Siereveld 24 j. W. Willeboer 27 j. en C. van den Berg 27 j. -- L. G. Stouthart 35 j. en A. de Smet 34 j. P. F. Dubach 21 j. en J. Bode 20 j. Getrouwd: J. van der Maas 35 j. en H. Ama- dio 37 j. T. J. van Duijn 25 j. en Pk A. Demoor 26 j. A. Polderman 31 j. en A. Karelse 21 j. A. A. A. Aspeslagh 27 j. en M. Gooijen 20 j. J. Houweling 25 j. en J. Jilleba 1$ j. Bevallen: G. J. J. Timmerman geb. Klijberg z. S. C. H. Plouvier geb. Janssens d. N. van Molenbroek geb. Marijs d. J. G. Falhaber geb. Minnaard z. M. van Laere geb. Geus z. Overleden: J. de Visser vrouw van, J. Abra ham se 74 j. MIDDELBURG, van 6—13 Juni 1929 OndertrouwdA. de Koning, 22 j. en C. de Groot, j. L. Geluk 25 j. en A. E. Pluijmers, 22 j. C.M. van der Kuijl, 23 j. en C. Dourlein, 20 j. P. A. de Meijer, 23 j. en E. C. A. Jansen van Ro- sendaal, 26 j. Getrouwd: P. M. Janse, 31 j. en J. joziasse, 26 j. BevallenL. A. Wattel-Louwerse, z. M. Fritz-Dellebeke, d. K. de Troiie- Tramper, z. D. vanOoijen-Herrema, z. J. M. Gillissen-Pairoux, z. Overleden Kaljouw, 81 j., geh. met P. Franse.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5