Üraagen£anbod I v ROSSEM's ZEEPAARD I5cr DE TROTSCHAARD VanSluijs&Co's OCHTENDVOER EERSTE BLA< WEEKBLAD VOOR WALCHEREN 35e JAARGANG VRIJDAG 31 MEI 1929 DRUKKERIJ H. WEGELINQ VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT PER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF Noordstr. 44, Teief. 130, Vlissingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg No. 13 DRUKKERIJ H.WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DÊ LANGE JAN MIDDELB. MERK B 50 K.G. f 7.50 - 25 K.Q. f4.00 „DE R00DE TOREN", M'burg LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Wi] zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs Weqeling 'sJlie Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijfbehoeften zijn wij goed en goedkoop I De stembus is weder in het zicht. Het is dus een tijd van actie. Huisbezoek en openbare vergadering met of zonder debat, dat alles is weer druk aan den gang. Jammer, dat het voor vele menschen ondanks dat alles, nog moei lijk zal zijn, te bepalen aan wie(n) hij zijn stem zal geven. Alle par! ij en bedoelen het heil des lands, opgevat naar wat zij onder „heil" verstaan. Het is geen wonder, dat er velen zijn, die geen weg weten in den doolhof' van partijen en partijtjes en die zich nu afvragen, wat moeten wij? En het is ook\een wonder, dat men, vragens moe, maar dat alles van zich afschudt en zegt: ik bemoei er mij niet mede. De partijen hebben dan nu ook wel zwaar werk. Hun hand is tegen allen, en de hand van allen is tegen de enkele. Met zorg vraagt men zich wel eens af, waar het heen moet, als telkens nieuwe belangen-parlijtjes staan, zooals nu na de candidaatstelling het aantal de 30 reeds ver overschreden is. Hel „Handelsblad" komt daar ook tegen op, want, zegt het blad, het gevolg is dat „men" ruim 30.000 Nederlanders er toe brengt hun stem weg te gooien". Natuurlijk, het kan niet an ders. Men gooit zijn stem weg, bereikt niets, of misschien juist het tegendeel vari wat men wil. Door op te komen voor heel aparte be langen, speelt men vaak juist in de kaart van hen, die op allerlei ander gebied de tegenpartij zijn. Laat men toch wijs wezen. Genoemd blad vraagt dan ook of „het geen tijd zou worden, dat ook hier bij het aanbieden van een lijst zekere waarborgen werden geëischt, dat daar op ook werkelijk bijv. 10.000 ^temmen worden uitgebracht? Men verg et e niet, dat deze lijs ten-fabrikanten kosten veroorzaken. De gewel dige waschlijsten. waarop wij onze stem zullen uitbrengen, worden noodeloos grooter gemaakt door al deze groepjes en kliekjes, die een of ander eerzuchtig welmeenend Nederlander tot Kamer-candidaat proclameeren. Een bijdrage in de kosten, voor deze volstrekt nuttelooze oefening was dus gerechtvaardigd. En als pre ventieve maatregel zou het een zeer nuttig effect hebben. Vooral als men het bedrag niet te klein maakt. Wie dan de politieke lief hebberij van candidaat-3lellen wil botvieren, dio moet daarvoor maar een offer brengen aan de gemeenschap. Wordt de helft van den kiesdeeler gehaald, dan zou men de waarborg som terug kunnen betalen. Als in 1925 dit stelsel ware toegepast, dan zou meer dan de helft der lij sten-opstellers hun waarborgsom hebben verbeurd. En wij zouden ditmaal waar schijnlijk een stembiljet hebben gekre gen met niet meer dan ruim een dozijn lijsten. Nu zijn het er meer dan twee dozijn". )Inderdaad, dit geeft te denken, al zullen natuurlijk de stichters der kleine partijen daar hun instemming niet mee betuigen. Wij leven och in een land van vrijheid, (stemplicht dan uitgesloten, deze is nog steeds gehand haafd tot ergernis van meerderen). Maar men kan nu eenmaal het niet zoo hebben als men wenscht, maar als men krijgt wat men niet begrijpt, dan wordt het ook een gevaarlijk iets. En dat vooral komt bij de stemming vaak, voor. Wie maar eens een kijkje in een stemlokaal neemt, ziel, hoe wonderlijk sommige menschen staan tegehover het volbrengen van hun plicht. Op hun gezicht leest men het niet-begrijpen. In zijn „Uit mijn leven", verlelt wijlen de heer L. Penning o.a. het volgende: De verkie zingsveldtochten zullen me heugen. Kluchtige ervaringen heb ik beleefd in dien tijd. Er zou een boek van vol te schrijven zijn, maar ik wil mij tot twee ontmoetingen bepalen, 't Was er heet toegegaan bij de stemming voor de Provinciale Stalen. De balans trilde in den evenaar. En bij het natellen der stembussen uit den omtrek werd er een netelig verschil Gegarandeerd Zuiver ontdekt. Waar schuilde het abuis? De gansche nacht was er mee gemoeid de fout te ontdek ken, totdat tenslotte op het Gorkumsche stad huis met "wiskundige nauwkeurigheid kon wor den geconstateerd, dat de anti-revolutionaire Candida at" de heer Mr. L. van And el was ge kozen. Met één stem meerderheid.... Inder daad -het had er aan gespannen. Ik reed dien morgen naar een naburig dorp en wij deel den den uitslag mee. „Kijk", zei een der dorpe lingen met triomfantelijke stem: dat heb ik hem geleverd. Mijn stem gaf den doorslag. „Jouw stem?" vroeg een der omstanders met groote verbazing: „jij stemt toch liberaal?" Wis en zeker. Van Andel is liberaal. En daar om stemde ik hem". De verbazing der om standers- klom nog en de huisvrouw van den kiezer zag haar man aan met dreigende, on heilspellende blikken. Er scheen een zwaar huiselijk onweer op til. „Hoe weet je, Klaas, dat die vent liberaal is?" vroeg ze met gejaag- den adem. „Wel dat staat op het stembiljet. L. van Andel dat L. is natuurlijk een afkor ting van het woord „Liberaal". De omstanders stonden gewoonweg paf van zooveel scherp zinnigheid, maar de huisvrouw zeide met een woedend gebaar: „Nou breekt me toch wa rempel de klomp. O. driedubbel uilskuiken, wat heb je nu weer uitgehaald? Direct naar» 't land hoor, en je komt vandaag niet meer onder mijn oogen". Als Penning dat zoo vertelt, denkt men on willekeurig: wat doen zulke menschen toch met het 'stemrecht? Ze kennen nog niet eens de allereerste beginselen der leeskunst. Er was toen nog geen vrouwenkiesrecht, maar zijn vrouw zou het allhans beter geleverd hebben, en voor iemand als deze stemmer is het ook maar beter direct naar het land gejaagd 'te worden, dan naar de stembus eerst, daii was hij ook niet in het openbaar als een kind be handeld. dat een dwaze s'reek heeft uitgehaald en niet meer onder moeders oogen mag ver schijnen op straffe van ja wie wat? De man zal op het land nog wel lang hebben nage dacht over zijn recht te mogen stemmen en met loome schreden zal hij 's avonds zijn thuis gekomen. Wacht'e hom toen misschien nog een lesje in de kunst van goed te stemmen,, moge lijk in den vorm van een bedsermoen? 't Is voor den armen drommel niet te hopen ge weest. En met dat al is er een cand'daat gekozen, dank zij de knapheid van iemand die er niets van weet. 't Gaat wonderlijk in onze wereld. VLISSINGEN. Op het drietal te Arnhem komt o.a. voor Ds. W. A. B. ten Kate te En schedé. vroeger Ned-Herv. predikant alhier. Voor het kerkelijk voorbereidend exa men slaagde de heer G. F. Voorhoeve. Tot referendaris bij de posterijen, tele grafie en telefonie zijn benoemd de heeren J. van der Bend en A. Veenhoven, resp. di recteur van het post- en telegraafkantoor al hier en te Middelburg. Voor het voorloopig machinisten-diplo ma slaagden de heeren B. T. van Buuren, B. N. Brans, P. F. Blankenwaardt, J. vanf den Boogaard. A. N. Lap. W. Lorijnen. H. Lijkle- ma, B. P. Althues. W. L. Bierhuisz, M. C. van Damme. Th. B. Kers, W. Bakker en D. Nijdem. Voor het examen als derden stuur mal; slaagden de heeren H. C. Bolle en H. A. Scheijbeler. Maandag herdacht de heer J. J. van der Heijdt, den dag, waarop hij vóór 40 iaar in dienst kwam bij de stoomvaart-maatschappij ..Zeeland" als schrijnwerker. Aan boord van Hr. Ms. „Bri#io", varend op de Westerschelde, kwam Donderdagmiddag een uitgeputte postduif aan. Op den ring aan x-^n rechterpoot stond Belg 20.4071027. Het beestje kon worden toruribrikomen aan het adresBadhuisstraat 108boven. In het Bellamvpark is een marinesche- neling door een burger met een dolkmes in et hoofd gestoken. Door Dr. B-ongers werd .hij in het Gasthuis verbonden. De dader werd aangehouden en het mes in bes'ag genomen. Naar de „Zeeuwsche Kerkbode" meldt, zal vanaf Zondag"2 Juni hel z.g. s'ilto gebed voor den aanvang van den dienst in de nleuwp Geref, Kerk alhier, gezamenTjk p'aa's hebben, gelijktijdig als de predikant voor de preekstoel staat, wat aan de rust voor dat gebed ten goede komt. Ook wordt het instituut van voor lezer niet langer gehandhaafd. Donr?erda<* werd de iaa^-ereadering 'ge- Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken,tragen en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. houden van den Ned. Coöp. Vrouwenhond, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan-der Vlis- singsche afdeel ing. Aangenomen werd een voor stel om zich af te scheiden van den Nationalen vrouwenraad, wegens het aldaar voorkomen van enkele gebruiken, die strijdig zijn met de principes van een groot deel der leden van den Vrouwenbond. Aan den Volkenbondsraad zal een adres worden gezonden, waarin op ont wapening wordt aangedrongen. Des avonds werd door de „Broederband" een feestavond aangeboden en Vrijdag een autotocht door Walcheren gemaakt. In de Hoheinstraat sloeg Zaterdag een i paard op hol. De melkwagen, voor welke het dier gespannen was, botste tegen den muur, waardoor het paard tot stilstaan kwam. Op den hoek dezer straat en der Paul Kruger- straat reed een wielrijder een 7-jarig knaapje aan, dat kwam te vallen en licht verwond werd. De man nam er geen notitie van en reed door. Fijn gevoeld. In den Koudenhoek was ergens de heer des huizes onder den invloed van den drank en sloeg zijn huisraad stuk, waarna hij zijn vrouw mishandelde. De politie bracht hem naar het bureau ter ontnuchte ring. De heer J. Prins, onze vroegere plaats genoot, thans te Amsterdam, is benoemd tot hoofd der Chr. school te Oostburg. De luitenant ter zee 2e kl. marine-reserve V. V. Maas. wordt 1 Juni geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip Vlissingen, schipper H. D. Holman van „Van Speijck" tijdelijk naar genoemd schip. MIDDELBURG In de commissie voor de Hoogdultsche taal en letterkunde (akte M. O. B.) A is o.a. benoemd tot lid de heer A. Pe- termeijer, leeraar aan de R. H. B. S. Tot lid der commissie tot het afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der Hoogere Onderwijswet is o.a. benoemd Dr. W. F. Stut- ferheim, rector van het openbaar gymnasium In verhand met de afsluiting van dei brug over den Watergang, zal het verkeer (usschen binnen- en buiten-Langevielebrug in één rich ting geleid worden. De stod verlatende, moe ten voeriuigen het Domburgsch Schuitvlot ne men en de stad inkomende moet door de Zand straat worden gereden. In verband met hvt gevaar een tram op den hoek te ontmoeten, moet dit langzaam geschieden. Alhier werd de jaariijksche vergadering van de Prov, Ver. van Vrijz. Hervormden in Zeeland gehouden, onder leid'ng van den heer J. C. Paap. In een tweel al vacatures werd voorzien door de benoeming der herren A. Mijs, notaris te Oostburg en Ds. H. J. Kastein, voorganger der afd. alhier. Laatstgenoemde werd bovendien aangewezen als lid van het Hoofdbestuur en als diens plaa'svervan^er Ds, H .T. Bnruouw te Aarden^urrr, secr°'aris der (Naar het Duilsch). 6. Toen het klaar was, zei hij: „Ik dank je en luister eens, als je me nog een plezier wil doen, vergeef me dan, dat ik mijn drift niet beheerschen kon en vergeet alles, wat ik ge zegd en gedaan heb. Ik weet zelf niet, hoe het gebeurde. Jij hebt me er nooit aanleiding toe gegeven neen waarlijk niet en je zal nooit meer iets van mij hooren, wat je beleedigen kan." „Ik moet je vergiffenis vragen", viel zij hem in de rede. „Ik had het je anders moeten zeg gen en je niet moeten vertoornen door mijn domme manier van spreken. En nu ook nog die wond „Dat was zelfverdediging en daar enboven werd het tijd, dat ik weer meester over mijn zinnen werd". En zooals ik al zei, die wond,.heeft niets te beteekenen. Praat me niet van vergeven. Je hebt me nog bijtijds ge red en daarvoor dank ik je. En ga nu slapen, daar daar is je doek, die kan je gelijk mee nemen". Hij reikte haar de doek toe, maar zij stond nog op dezelfde plek en scheen in tweestrijd Eindelijk zeide zij„Je hebt ook je buis door mij verloren en ik weet, dat het geld van de verkochte sinaasappelen daarin zat. Dat schoot my Allemaal onderweg te binnen. Ik kan het je niet teruggeven, want wij hebben het niet, en als wij het hadden zou het van mijn moe der zijn. Maar ik bezit het zilveren kruisje dat de schilder mij gaf, toen hij de laatste maal bij ons was. Ik heb er na dien tijd niet meer naar omgezien en wil het niet langer in mijn kast hebben. Als je het verkoopt het is wel eenige piasters waard zei moeder toen dan was je schadeloos gesteld, en mocht het te weinig zijn. dan wil ik probeeren het met spin nen te verdienen, 's nachts als moeder slaapt". „Ik neem niets aan", zei hij kort en schoof het witte kruisje terug, dat zij uit haar zak gehaald had. „Je moet het nemen", zeide zij. „Wie weet, in hoe langen tijd je met die hand niets kunt verdienen. Daar ligt het en ik wil het niet meer zien". „Gooi het dan in zee". 3 „Het is geen geschenk dat ik je geef; het is niets meer dan dat, waar je recht op hebt en wat je toekomt". „Recht? Ik heb op niets van je recht. Als je me later eens ontmoeten mocht doe mij dan het genoegen en kijk me niet aan, opdat ik niet moet denken, dat je me herinnert aan wat ik je schuldig ben. En nu: goeden nacht". Hij deed de doek in de mand, legde het kruisje er op en sloot het deksel. Toen hij op keek en haar gezicht zag, schrok 'hij. Dikke tranen rolden over haar wangen. Ze liet ze haar vrijen loop. „Lieve hemel", riep hij, „ben je ziek? Je beeft over geheel je lichaam. „Het is niets", zeide zij. „Ik ga naar huis", en ze wankelde naar de deur. Zij drukte haar voorhoofd tegen de deur aan en snikte nu luid en heftig. Maar voor hij haar bereiken kon om haar terug te houden, keerde zij zich plotseling om en sloeg haar armen om zijn hals. „Ik kan het niet verdragen", riep zij en drukte hem tegen zich aan, zooals een ster vende zich aan het leven vastklampt, „ik kan het niet aanhooren, dat je goede woorden tot mij spreekt en me van je weg laat gaan met al die schuld op mijn geweten. Sla me, ver treedt mij met je voeten, verwensch me of, als het waar is. dat je nog van mij houdt na al het slechte dat ik je aangedaan heb, neem mij dan en doe met me, wat je wilt. Maar stuur me zóó niet van je weg". Nieuw, hevig snikken volgde hierop. Hij hield haar een poos sprakeloos in zijn armen. „Of ik nog van je houd?" riep hij eindelijk uit. Heilige Moeder Gods. denk je, dat al mijn hartebloed uit die kleine wond van mij ge boeid is? Voel ie mijn hart niet in mijn borst '-tonnen, of het er uit wilde en naar jou toe'' Als je het zegt om mij on de nroef te stellen of als je medelijden met mij hebt, ga dan weg. en dan wil ik ook dat nog veroe+^n". „Neen", riep zij vastbesloten en zag van zijn schouder hem met haar betraande oogen in 't gezicht. „Ik hou van je en ik heb lang te- ^en dat gevoel gevochten. Maar nu wil ik anders worden, want ik kan hel niet meer uit houden. je niet aan te kijken, als ik je op straal tegehkom. Nu wil ik je ook een zoen geven", zeide zij, „zoodat je tegen jezelf zeg gen kunt, wanneer je weer in twijfel mocht zijn: zij heeft mijij gekust en Laurella kust niemand als degene, dien zij tot man wil heb ben. Zij kuste hem driemaal en zeide: „Goeden nacht, liefste. Ga nu slapen en verzorg je hand goed. ga niet met mij mede, want ik ben voor niemand bang. behalve voor jou". Met deze woorden liep zij naar de deur en ver dween in de schaduw van den muur. Hij keek echter nog langen tijd door het venster naar de zee. waarboven hem alle steiTen hem schenen toe te lachen. Toen de kleine pastoor de volgende maal uit de biechtstoel kwam. waarin Laurella lan gen tijd geknield gelegen had. lachte hij in zich zei ven. Wie had nu toch gedacht, zeide hij; dat God zich zoo snel over dat wonderlijke hart erbarmen zou. En ik maakte mij nog ver wijten, dat ik den duivel eigenzinnigheid niet feller bestreden had. Maar onze oogen zijn kortzichtig voor de wegen van God. Wel nu, dat de Heer haar zegene en dat ik het nog eens mag beleven, dat Laurella's oudste jongen mij eenmaal in plaats van zijn vader overvaart. Ei, ei, el. l'Arrabbiata. EINDE.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 1