m t RADIO-NIEUWS 530 WEGELING'S. NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 24 MEI 1929 No. 21. DE RADIO-HOND. De breede, vierkante kop teruggetrokken, de ooren gespAsi, bet logge Lebaam ais ioi den sprong gereed, ineen genurkt, zit de Hond de bond zoo groot ais een kleine leeuw. Sinis tere blikken uit diep in hunne kassen gezonden vaisch glanzende oogen, treffen den argeioo- zen bezoeker. De eenigszins uitgezakte onder kaak iaat twee wreede scbeurianden juist even bloot Welke duistere instincten woelen achter dat platte vooriiootd? Zooals ieder wild dier gefascineerd wordt door bet kampvuur, een vlam menden tak, een stralend licnt zoo wordt ook dit vreemdsoor tig wezen gehj pnoliseerd door de Lamp, waar- /mede men hem in de oogen schijnt. Het licht lokt hem, had' onwi.lig beweegt hij zich naar bet licht, hij wendt en keert zich lmks en rechts met het licht mee, nu en dan een kort geblaf uiislootend, wannneer de sterke lamp hem verbindt, op een wenk van zijn gebieder staat hij weer roerloos stil. Deze hond is een hond van hout en van vilt, zijn hersenen zijn radioiampen, zijn oogen zijn foto-eledrische cellen, zijn spieren zijn mo toren Het is op deze geestige wijze, dat de N. V. Philips' Radio op den Radio-Salon te Scheve- ningen 4e werking van de nieuwe foto-eieciri- sche oei demonsireert. De oogen van den, volgens futuristische op vattingen gestyleerden hond, worden gevormd door foto-cellen, eik gevolgd door een ver sterker, waarachter passende relais zijn ge schakeld, en die ten doel hebben, de kleine mol oren, die voor de voortbeweging, moeten zorgen in of uit te schakelen. De schakeling is EEN YOORJAARS-JAPON. 3£9 Het lijkt wel of wij dit jaar de voorjaars mode wel achterwgee hadden kunnen latei Het weer bleef tenminste k la Nova-Zembla Maar misschien dat het wat opgeknapt is, te gen dat U het modelletje onder do oogen krijg Veel behoeven wij er waarlijk niet van e vertellen, want zooals U ziet, staat het patroon diagram erbij geteekend. Wal U dus wetei wilt kunt U daarop zien. Mousseline of crep is de stof. Het palroon kan men bestellen aan onze- bureaux onder opgave van no. 32.) in de ma ten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. NIET OP DEN NATTEN GROND. Het eers e half jaar nadat een kind loopen kan, gaat hei zelden zitten. Integendeel, het blijft voortdurend op de b"en en oefent zich aldus ;n he gebruik zij er edemaien Daarna echter krijgt het een p r ode waarin het graag gezellig op den grond gaai zitten om te spel én. Ook in den tuin En dit is gevaarlijk, veel gevaarlijker dan men denkt De Tmd is t] wel al ijd vocht g en dat dit niet goed is voor d gezondheid van een klein ndj* kan een Pder begrijpen. Haast U daarom ai ijd met een ma rasje of dik dekentje als git dat de kleine wi! gaan zoodanig uitgevoerd, dat, indien beide foto- oeilen licht krijgen, beide mo oren werken; ont vangt slechts eén cel licht, dan werkt siechts één motor en zal de hond evenals een roeiboot waarin men slechts met één nem roeit, draai en. Overschrijdt de belichting een bepaalde grenswaarde, dan worden beide motoren uit geschakeld en wordt een claxon in werking gesteld. Op deze wijze kan men met een loop lamp in de hand, de radio-hond de vreemdste manoeuvres la! en uitvoeren. Een meer direct practische toepassing van de foto-oel wordt eveneens getoond en wel voor beveiliging van brandkas'en. Zoodra de onverlaat, tegen wien de veiligheidsinrichtihg bedoeld is, zijn lantaarn op het sleutelgat richt, wordt een alarmwekker in werking ge steld. Men kan de inrichting ook zoo maken, dar alarm gemaakt wordt, indien een schaduw geworpen wordt. Op deze wijze zou men bijv. ook met een zeer hoogen graad van nauwkeurigheid den tijd van aankomst van een hard'oooer of w:ed- rijder kunnen regis'reeren om slechts een en kele toepassing te noemen. HELEN KELLER HELPT DE BLINDEN. Gedurende de laatste twee jaren schenkt de „American Foundation for the B'inds" het genootschap, dat zoo veel voor de verbetering van het lot der blinden doet rad:o!oesteHen aan deze ongelukkigen, Toen het nu enkele weken geleden bleek, dat de geldmiddelen van het hiervoor gest:chte fonds waren uitgeput en dat er nog 250 personen in aanmerking voor een toestel kwamen, heeft Helen Keiler de bekende voorvechtster op het gebied van blindenverzorging, aan een der groofsfe Ame- rikaanscbe radiofabrikanten een brief geschre ven. Dit schrijven had tot resultaat, dat aan f>l deze blinden gratis een toestel wordt toe gezonden. SCHOOL- EN KERKOMROEP IN AMERIKA. Volgens de laatste statistiek bedraagt het aantal scholen, dat in de Vereenigde S'aten een eigen omroepstation bezit, 55, het aantal kerken 48. Vele kerken hebben bij de Federal Radio Commission nog zendvergunning aangevraagd doch gebrek aan plaatsruimte in den aether maakt toewijzing onmogelijk. EEN RADIO-UNIVERSITEIT. Het Departement voor Onderwijs en de Fe deral Radio Commission hebben p'annen om tezamen met de Assoc'atie van Omroepmaat- schappijen een conferentie te houden over de mogelijkheid van oprichting eener Radio- Universiteit. RADIO IN JAPAN. Japan is het meest moderne omroepland van geheel Azië. Het aantal luisteraars bedraagt er thans 550.000. Er zijn zeven omroepstations, die op één na alle een energie hebben van 10 kilowatt. De meest bekende zijn Tokio en Osaka. KUNSTMATIG ONWEER UITGEZONDEN. De donder veroorzaakt door kunst ma'ige bliksem, welke in de laboratoria der General Electric Co. vervaardigd word', werd dezer dagen door het radiostation WGY uitgezonden. Er werd gewerkt met 5 millioen volt en het was de groots'e kunstmatige bliksem die ooit werd opgewekt. De uitzending der donders'agen gescMe^do ter gelegenheid van een lezing, die over dit onderwerp gehouden werd. zitten en leert het kind dat het daarop moet blijven. Al zou de grond trouwens niet nat zijn is een dekje toch aan te raden met het oog op de ele zooals m'er^n, lor-eties, spinnen enz. Zij zullen uw kind wel geen kwaad doen naar net is .och mmder pret lig als zij in de kleertjes kruipen. ZOETE EN LASTIGE BABY'S^ „De kinderen zijn tegenwoordig niet meer lastig" zeggen de oude menschen en veel is daar van waar. Enwaarom zoü een baby, die nog geen wenschen en verlangens kent, ook lastig zijn? Het moge misschien gek klinken vooral omdat wij toch ook allemaal groot geworden zijn maar vroeger werden de bab.es toch blijkbaar niet altijd of meestal niet goed behan deld. Allereerst waren daar die verschrikke- ijke omslachtige luiers, waardoor het kind 't steeds ontzettend benauwd had en vaak eerst errast werd door een venijnigen speldeprik. En danhet inbakeren. In de laatste 15 en 20 jaren hebben de dok- ers en de kraamverpleegsters daar een radi cale verandering in gebracht. Tegenwoordig wordt een lu er maar heel even omgeslagen en net ten hoogste twee spelden vastgemaakt. In bakeren beslaat niet meer; als het weer het naar eventjes toelaat liggen de kinder jes bui- nn op hun dekentjes inplaats van er onder. En ij schoppen en trappelen naar hartelust en... roeien als kool en vormen een generatie die eel gezonder en sterker is, dan die van hhon- <md jaar geleden. Wat echter tegenwoordig veel meer onzen ijd in beslag neemt dan vroeger, dat is de >rg voor het lichamelijk welzijn van de klein es. Daar deed men vroeger juist zoo wat niets an. Men geloofde het wel. Huilde een baby, vel dan had hij honger of hij werd door een oeld geprikt maar dat zijn maagje niet in rde was en de dokter er eens bij moest ko- len, dat bestond niet. Tegenwoord'g weten ze T in de tallooze zuigelingen-klinieken wel beter e vertellen. Een kind moet eten hebben op de 'ok en niet als het huilt. Verder het dage- ijksche badie endroge luiers. Is dit alle maal in orde, dan is baby zoet, zoo vast als *en huis, want een tevredener schepsel als 'en zuigeling bestaat er op de geheele wereld liet. Huilt babv toch: ga dan naar den dok- er. want dan deugt het voedsel niet of hij rijgt niet genoeg of hij krijgt teveel wat ook an of wel het wurm is met een of ander waal tie Ier wereld gekomen. Een gezonde baby mag niet huilen, behalve dan natuurlijk lijdens het z.g. huil-uurtje, dat meestal het bewijs is, dat de kleine niet snel genoeg in slaap kan komen of bloot ligt en 't koud heeft. Want rust en warmte tijdens den slaap hebben zij noodig. Het is daarom zoo heilzaam om als het eenigszins mogelijk is het wiegje steeds in een heel rustige kamer te zeilen. Huisl gij boven, zet het bene den hu'sl gij beneden zet het boven, ja zelfs mag men het in de gang zetten, vrij van tocht natuurlijk. Maar alles is beter dan een wieg in de huiskamer, tenminste de eerste zes maan den. Tie' kind schrk te'k'ns van een deur die dicht valt, of van de kopes en schotels, welke gij verzet en ontelbare dingen meer, die wij niet eens opmerken maar die zulk een peu ter4 ie Teerste verontrusten De eenzaam heid in de eersle maanden doet wonderen aan het zenuwgestel. Wegen na elke voeding schrijft de dokter te genwoordig voor. Maar ook zij die geen dok ter hebben, doen goed toch een baby-weeg schaal in huis te nemen en het gewicht van eiken maaltijd te conlroleeren benevens de ge wichtstoename per week van de kleine zelf op te nemen. Ook het badje, de poeder, d zachte luiers, mag men nimmer verwaarloo- zen. Geloof gerust, als uw baby een pijnlijk roode en gesmette huid heeft, dan is het uw schuld, want noodzakelijk is dit beslist niet. Bij een werkelijk goede en zorgzame moeder komt zooiels niet voor. THEE OP BED. De menschen houden soips van rare dingen. Iets, dat vrijwel iedereen en in het bijzonder nog de vrouw het toppunt van gezelligheid vindt, iseen kop thee op bed Gelukkig maar, dat men er meestal geen tijd voor heefj, want in den grond is dit toch eigenlijk wel een beetje zot. Er zijn mannen, vooral van die typen, die al'ijd vroeg op zijn, die het bijv. des Zondags ook niet langer dan tot een uur of zeven onder de dekens kunnen uithouden. Zij hebben dan nog wel eens de gewoonte om op zoo'n stillen ochtend geen werk in het vooruitzicht de keuken in te schieten en er een kwarüer later met een dam pend kopje thee uit te komen, teneinde vrouw lief te verrassen. Nu, dat is nog zoo kwaad niet. Er zijn echter ook mannen, die op werkda gen vroeg uit de veeren moeten, zoo vroeg eigenlijk, dat vrouwlief het maar beter vindt om nog wat te blijven liggen. Ook dan brengt le man wel eens een kopje thee naar zijn ega. Hij moet het immers toch voor zichzelf zetten, voor zijn ontbijt Hier echter, hebben we de omgekeerde we reld. Moet de man of moet de vrouw voor het ontbijt zorgen? Op werkdagen tenminste. Wij schakelen natuurlijk de gevallen, waar de vrouw heel zvfak is of zooveel mogelijk rilSt moet houden, uit, maar gij zoudt vreemd op kijken als gij wist hoeveel vrouwen hun echt vriend des morgens voor hij naar zijn werk gaat alleen lalen tobben. Al vindt zoo'n man dat dan niet erg en al zal hij zijn vrouw het uurlje langer slapen best gunnen, het is toch niet aardigg voor hem. Al was het dan alleen maar omdat hij aldjd op zijn eentje het ontbijt nuttigt. Hier brengt het kopje thee op bed ons de luiheid. Wij gaan opzitten, zijn klaar wakker, genieten de versnapering enduiken weer onder de dekens weg. Foei, wat een leelijke gewoonte. 2 Duizend maal beter is het dan toch om even voordat de man ontwaakt op te staan en alles voor hem klaar te maken om daarna als hij eenmaal de deur uit is nog een uiltje te gaan knappen. Men kan dan op die manier de schade inhalen als men meent niet vol doende nachtrust te hebben. De gewoonte van een kopje thee op bed, wennen de vrouwen zich meestal aan in de jaren, dat zij nog geen kinderen hebben. Dit is juist zoo verkeerd, want komt adn ten slotte onze eersteling, dan voelt men de zor gen en het vele werk, dat daarmede gepaard, des te meer Den lOen Mei gaf Walther Damrosch. de be kende d'rigent van het New Yorksclie Philhar- monische Orkest het laa'ste concert van zijn serie voor scholieren. In een interview ver klaarde Damrosch, dat ook het volgende sei zoen de schoolconcerten zullen worden voort gezet. Uit de brieven, die Damrosch van kinderen, ouders en leeraren ontvangen had, gemiddeld meer dan 1000 per week. bleek hem. dat een uitvoering van uitsluitend instrumentale mu ziek voor leerlingen der laagste klassen niet langer dan een half uur duren moet. De leer lingen van hoogere onderwijsinrichtingen kun nen zwaardere muziek verwerken, dan hij in deze serie gegeven had. Voor deze scholieren zal hij daarom het volgende seizoen ©enige complete symphonieën uitvoeren. Uit een enquete bleek hoe groot de belang stelling voor de wekelijksche concerten was. Het aantal luisteraars wordt op 2 millioen geschat, verdeeld over 35 staten. Alleen in New-York luisterden reeds 330 scholen. PER RADIO EEN HUIS GEHUURD. Williard van der Veer, een van de film operateurs bij Byrd's Zuidpoolexpeditie, die op het oogenblik, in de duisternis van den Poolnacht ver oeft, huurde verleden w?ek voor zijn vrouw in New-York een zomerhuis. Dit was mogelijk, dank zjij de uitstekende radioverbinding, die er tusschen de expeditie en de Vereenigde Staten bestaat. Eenige da gen tevoren had zijn vrouw hem n.l. draad-, loos telegrafisch een beschrijving van een huis je gezonden, dat zij gaarne wilde hebben voor de zomermaanden, en hem tevens medegedeeld, 'hoeveel huur het deed. Dit telegram bereikte hem in goede orde en van der Veer antwoordde direct, dat hij er mee accoord ging. EEN SPORTMANTEL. Deze mantel maakt men het beste van tweed.. Het model ziet er tamelijk ingewikkeld uit maar het valt bij het maken toch wel mee. De versiering van het kleedings uk is zeer smaakvol en geheel in overeenstemming met het idee „sport". Men kan, om het zelf te ver vaardigen, een knippatroon beslel'.en aan onze bureaux onder opgave van no. 330 in de ma ten 42. 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. ZELF NAAIEN EN.... KNIPPEN. Zelf naaien kunnen de meeste vrouwen wel, maar zelf knippen gaat lang niet iedereen gemakkelijk af. Daarom laten wij hier een paar wenken volgen, welke men goed in acht moet nemen. Nadat men het palroon zoo nauwkeurig mogelijk op het lichaam gepast heeft speldt men het eerst geheel op de stof. Men mag niet met het knippen beginnen alvo rens men zich overtuigd heeft, dat het geheele palroon ruimschooots uit de stof kan. Men moet er terdege op letten, dat het dessin goed „loopt" m.a.w. dat, indien men een streep in de lengte heeft, deze bijv. bij de mouwen niet in de breedte valt. Het klinkt misschien vreemd, maar een dergelijke fout begaat men werkelijk dikkwijls. Stof bijkoopen is dan na tuurlijk het gevolg, Ligt het palroon goed en ruim dan kan men knippen, steeds zorgend ruimte te laten voor de naden. Te breede na den hindert niets; dit voor het geval dat de naden reeds aan het patroon zitten. Een hoofdzaak bij eht knippen is nu nog en dit weten er nog maar weinig dat de grootste helft van den lap, waardoor men knipt, steeds aan onzen rechterkant moet lig gen. Op ons plaatje bijv. kan men zien dat deze grootste helft van de tafel afhangt en dus waarschijnlijk op den grond ligt. Laat men dit na, dan knipt men in negen van de tien gevallen scheef of de stof als men dubbel knipt verschuift. Zelfs de knapste coupeurs kunnen dit niet verhinderen, tenzij zij „links" zijn maar dan ook zoo" erg, dat hun rechter band tot niets in staat'is

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 6