VOOR DE VROUWEN RADIO-NIEUWS DAMES! VRAAG EN AANBOD 325 RUBRIEK WSGELIKG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 MEI 1929 No. 20. PHILIPS FOTO-ELECTRISCHE CEL Het electrische oog. Aan het einde van de vorige eeuw. werd bij het oonsirueeren van een trans-atlantischen telegraafkabel toevalligerwijze de merkwaardige eigenschap van het mei aal selenium ontdekt, en wel dat de weersland van dit metaal onder bepaalde omstandigheden in zeer sterke mate beïnvloed wordt door de belichting. De weerstand, die in onbelichten toestand buitengewoon hoog is, valt bij sterke belich ting tot een zeer kleine waarde terug. Wordt dus een selenium-cel in een elec'.ri- schen stroomketen opgenomen, dan is het dus mogelijk om lichtsterktevariaties in stroom- slerkle-varial es om te zetten. Van deze licht gevoeligheid van het selenium werd voor de eerste maal op succesvolle wijze gebruik ge maakt bij het foto-telegrafie-systeem, dat Prof. Kom ongeveer twintig jaar geleden heeft uit gewerkt, en dat in vele opzichten overeenkomt met de huidige beeldlelegrafen. Een andere merk waardige toepassing van 'l selenium was die bij de proeven met draad draadlooze telefonie langs de stralen van een zoeklicht. Hoewel in deze richting heel aardige resullalen zijn bereikt, is dit systeem van tele fonie langs lichtstralen geheel overvleugeld door de radiotelefonie. Een der oorzaken, dat de resultaten met beeld lelegrafie-syslemen, die van selenium ge bruik maakten, niet geheel en al bevredigend waren, is de onaangename eigenschap, die de selenium was die bij de proeven met baar maakt. n.l. haar traagheid. Hiermede wordt bedoeld, dat veranderingen in de be- Uchtng niet onmiddellijk gevolgd werd n door een correspondeerende weerstandswijziging, doch dat er tusschen beide een zeker tijdsver schil bestaat, waardoor het aantal per secon- en over te brengen licht-impulsen beperkt wordt. Ware de techniek aangewezen gebleven op het gebruik van selenium-cellen, dan was een practische oplossing ^an problemen als bij televisie en sprekende films gesteld worden, niet mogelijk geweest. Gelukkig echter is het mogelijk gebleken een „electrisch oog" volgens andere beginselen te construeeren, dat niet. al- een het nadeel van de selenium-cel mist, maar bovendien veel gevoeliger is. Dit is de foto- electrische cel. De Philips foto-electrische cel bestaat uit een glazen ballon, aan de bovenzijde voorzien van een klemschroefje en aan de onderzijde van een gewone radio lamp-huls, waarin aan de binnenzijde een lichtgevoelige laag is aange bracht, die onder invloed van invallende licht- slralen electronen uitzendt. Hoe sterker de belichting, hoe meer elec'ronen worden vrij gemaakt, zoodat men dus een dergelijke cel in een passende schakeling gebruiken kan om lichtsterkte-veranderingen in stroomvariaties om te zetten. Deze foto-cel heeft practisch geen traagheid. Een groot toepassingsgebied ligt nog voor de foto-electrische oei braak. Het is moei lijk te voorzien welke belangrijke toepassingen zullen worden verwezenlijkt: wij willen slechts wijzen op het feit, dat het hart van ieder tele visie-, telefo'o- en van vele klankfilm-syste men gevormd wordt door de foto-electrische cel. Een fotocel is onontbeerlijk voor a'le lechnische toepassingen waar' ij veranderlijke licht-intensiteiten moeten worden omgezet in stroom s t erk te-verand eringen Wat een microfoon is voor het geluid, is een foto-cel voor het licht. Bij de door Philips aangegeven schakeling zijn de stroomsterkten door de cel van de orde van 10-8 kl 0-9 Amp. zoodat aan de klemmen van een koppel weerstand van 10 mogohm span ningen zullen ontstaan van een tiende tot een honderdste volt. Tijdens de Derde Nederlandsche Radio-Salon zal de N.' V. Philips' Radio enkele interessante proeven met de nieuwe foto-oel toonen. RADIO IN DE MODERNE WONING. Het grootste bezwaar,dat men vroeger in 't algemeen tegen het -.aanbrengen van eleclri- sche verlichting had, was dat het leggen van de leidingen met zooveel moeilijkheden, gepaard ging. De noodzaak van het boren van gaten in de muren was aanleiding, dat de huisvrou to zicjh vaak liever met een gaspilje behiel pen, dan dat ze electrische verlichting lieten aanbrengen. Men wachtte tot men ging ver huizen naar een nieuwe woning, waar wèl een leiding voor het electrische licht was aan gebracht. Sommige huisvrouwen hebben dergelijke be zwaren tegen het aanleggen van radio. De radio fnag wel worden geïnstalleerd, mi-ts er niet teveel aan de sponningen van de ramen en de posten van de deuren wordt geboord. En toch ziet de radio-installateur vaak geen kans een werkelijke goede radio aan te leggen, zonder gaten te boren. In Amerika en Engeland begint men thans deze moeilijkheid te verhelpen, door bij het bouwen van de huizen tegel ij ker'.ijd leidingen voor de radio aan t© leggen. Om te beginnen kan de architect dan een antennesysteem op het» huizen-complex plaat sen, dat niet ontsierend werkt. Vaak plaatst men één groote antennemast, waaraan verschil lende antennes worden bevestigd. De antenne leiding wordt zorgvuldig ^geïsoleerd naar bin nen gevoerd en in de voornaamste kamer van het huis wordt een aansluitkleim' aangebracht. Op dezelfde zorgvuldige wijze legt men de aardleiding. Vlak naast elkaar zitten de beide klemmen en met zeer weinig moeite kan de bewoner zijn radio-installatie aansluiten. Verder wordt ook door de heele woning een luidsprekerleiding aangelegd. Men kan op deze wijze in elke kamer een luidspreker aansluiten. Bovendien heeft deze methode het voordeel, dat men in verschillende vertrekken gelijktijdig van de radio kan genieten. Vele radio-luiste raars zullen behoefte hebben gevoeld een der gelijke leiding in hun huis te bezitten, doch zij zullen vaak tegen den aanleg hebben opgezien. Dergelijke, van radio-leidingen voorziene wo ningen komen in het buitenland meer en meer voor. Men heeft zelfs woningen met volledige radio-installaties gebouwd, maar het is geble ken, dat" de huurders liever vrij wilden blijven in de keus van een radio-toestel. Het ware ongetwijfeld te wenschen, dat de architecten in de toekomst bijzondere zorg aan dit belangrijke onderwerp wijdden. Zij zouden hiermede aan de toekomstige huurders een grooten dienst bewijzen. EEN KINDERJURKJE Het jurkje dat hier staat afgebeeld is ont werpen voor meisjes van dri tot zes jaar. Het is heel eenvoudig van coupe, en men kan het dan ook gemakkelijk van een klein lapje maken. De garneering bestaat uit wat zwaar machine-stiksel of eenlg hand-borduursel. Het kraagje met de kleine fcfluiting in het front is heel aardig. Ook de plooitjes in heit rokje zullen het zeer goed „doen". Een knippatroon voor dit fraaie jurkje kan men aan onze bureaux bestellen onder opgave no. 326. voor meisjes van drie tot zes jaar. Kosten 55 oents. VOOR SCHOOLMEISJES. Een aardig voor aarsman tel voor e s groo- lere meisjes volg hier nog. Men ki ze voor dit pa'roon'je een soepele stof, bij", gabardine. De garneering kan van dof ge i d llni zijn maar ook uit hand borduursel beslaan. Voor lange meisjes kan het man'el'je iets langer vallen, doch voor kleine figuurtjes is de lengte lol op de knieën juist goed. Een knippatroon voor meiajes van omstreeks zeven tot negen iaar kan nen bestellen aan onze bureaux onder opgave van no 328. Kos- r«n 55 mr1«. EEN MANTELPAKJE. HET KAPSEL. Als het van iets dwaas is dat het aan de mode onderworpen is, is het toch zeker wel van bet kapsel. Het haar toch, is iets zoo persoonlijks dat hel feitelijk ongehoord is, dat men zich, bij het opmaken er van, door de mode laat leiden. Men ziet het al bij het „korte kopje". Er zijn vrouwen, voor wie deze haar dracht als geknipt is, die het in een woord prachtig staat, maar er zijn er ook, die er nu uitzien als kale vogel verschriksters, terwijl zij vroeger in het haar haar mooiste sieraad von den. Maar nu wij zoo langzamerhand bijna alle maal een „kort kopje" hebben, de roodhvari- gen, zoowel als de zwarte, de bruine, de don ker- en lichtblonde vrouwen, die met het sluike haar evengoed als die met het gladde, |het springende, golvende of kroezende, ja, nu wil len wij toch ook wel graag een aardige ver schijning zien als wij eens in den spiegel kij ken. Welk kapsel moeten wij dan kiezen? Wat is de mode? De mode, waarde lezeressen, is: kortgeknipt haar, meer niet. De mode heeft heelemaal geen uniformiteit voorgeschreven, waar het het opmaken van het haar betreft. Een ieder doet dit, zooals 't het best ebij haar verschijning en soort van haar past. Wie weelderig, golvend blond haar heeft, moet zich niet aan een jongenskopje wagen en wie dik en glad zwart haar heeft moet liever niet aan gegolfde kapsels beginnen. Ove rhet algemeen zijn de gladde kapsels, zooals dan bijv. het jongenskopje, het meest geschikt voor jonge of althans zeer slanke vrouwen met donker en zwaar haar. Golft het haar van naturer dan is het niet geschikt voor een glad kapsel en moet men het dragen zooals op ons plaatje staat afgebeeld. Licht-blonde vrouwen doen in de meeste gevallen verstandig met een breed kapsel te kiezen, vooral als het haaj* tevens kroezend of springend is. donkerblonde vrouwen of bru nettes daarentegen kunnen meestal beter een niet te breed doch eerder lang kapsel kiezen, dat een flink eindje over de ooren en in den nek valt. Donker blonde vrouwen met een ovaal gezicht kunnen het haar dikwijls op zeer charmante wijze dragen door de scheiding in hel midden te leggen en aan beide zijden, on geveer drie centimeter van de scheiding te begini^n. golven te laten leggen. Ook zwarte vrouwen met een jpngenskopje kunnen de scheiding dikwyls het best in het midden din gen. Vrouwen met zeer dun haar zullen zeker zelf allang wel hebben begrepen, dat zij beter hadden gedaan met nooit aan een „kort kop je" te beginnen. Zij hebben vergeten dat een mooi plaatje in de modebladen nog .niet zeg gen wil dat iedere vrouw er zoo uit kan zien, als zij maar wil. Dun haar moet dikwijls kunstmatig gegolfd worden, dat is vrijwel altijd het besie tenzij men bepaald mager is en een jongenskopjf nog wel eens lukken wil. Dikke vrouwen en vrouwen van middelbaren leeftijd vinden meestal de meeste baat bij een breed kansel. Zij mogen zich in geen geval aan jon- genskopje dragen en evenmin het haar in den «elc al te kort laten knippen. EEN AARDIG KINDERJASJE. Dit jasje kan zoowel voor jongens als voor meisjes dienen. Het is in een wip klaar, moet van niet te zware stof gemaakt worden en kan met zwaandons gegarneerd worden. Het mutsje behoort ook bij het patroon. Een patroontje k#n men bestellen aan onze bureaux onder opgave van no. 327 voor klein tjes van twee tot vier of vijf jaar. Prijs 55 ct. Geeft Uw kennissen, die nog geen abonné zijn, dit blad te lezen en w^st hen in 't bijzonder op deze rubriek Hoe grooter het aantal abonné's hoe meer lectuur wij kunnen geven. £9 Dit mantelpakje is gemaakt van grijze tweed; de blouse van crepe. De rok heeft in over eenstemming met de mode van dit seizoen een paar bolle plooien; de ceintuur valt tame lijk laag in de taille. Het manteltje is niet al te kort en recht van lijnen. De armsgaten vallen precies aan het einde der schouders, een beetje anders dus dan een of twee seizoens terug. De sluiting ge schiedt door middel van één knoop, de bedoe ling is echter, zooals de teekening laat zien, het jasje zooveel mogelijk open te dragen. Een knippatroon voor dit ontwerp kan aan onze bureaux besteld worden onder opgave van no. 325 in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 55 cents. Tekoop aangeboden Een Linnenkast, Secretaire en Bokkenwagen. A 31 Meliskerke. Spet J. Kluijfhout Biggekerke Een Slachtgeit. J. Schreijenberg Biggekerke Drachtig Konijn. Jac. Simpelaar Biggekerke Een Junikoe of pas gekalfde en ronde bruine boonen. West-Souburg. C4. Een Radiopaal met toebe- hoorende draden. Nieuwstraat B 85, Souburg 15 K.G. bruine boonen voor de zaai. P. Louwerse Ritlhem 2-jarige vette Stier en stier kalf. J. Kluijfhout Koude- kerke Westhoek. Vos merrieveulen speenoud. P. Wisse Meliskerke. Drie ganzen en broedeieren Poelepetanen. F. do Voogd, Hoogalanda 500 K.G. Stroo. A. Koppejan Zoutelande. Vierwielig wagentje Bliek Stadswegje M'burg. Vette vaars, weivaars, zoete melkkalf. S. Thorenaar Zoutelande. Vaarskalf ruil voor stierkalf Harpe Serooskerke. Een Damesfiets. Timmermanstr. 79 Zoutelande Schrijftafel en 2 schilderijen J. de Moorstr. 11 Vlissingen. Vlaamsche Reuzen. 't Zand D 173. Mooie Cadzandsche Biggen en Loopvarkens. W. Roelse Westkapelle. Groenten wagen. A Munter Veersche weg Voere. Koe. Wattel Dampoort i' 153 Middelburg. Stam prinoessenboonen A 232 Abeel e. 7 K.G. Bruine boonen. A. Polderman Serooskerke. Schapenkaas en speenlam. M. Brasser Fz. Koudekerk© Jonge of slachtgeit, Zoutalanda oo. 14 Groote zaai bruine boonen, P. Ovaa, Ritthem. Kinderwagen. Oude Vliss. str. B 178 Soub. Cromatische Harmonica Tulpenlaan 7 Tuind. Vliss, Twee huisdeuren. Badhuisstraat 7 Vlissingen voor Kuiper Vroege Andijvi©planten v 30 cent per 100 bij J. Kui Hoogeweg Vlissingen. Een voer Mangels, 1 voer Gerstestroo. J. Lievense Westkapellé D 84 Mooie Cadzandsche Biggen. D. Coppoolse Serooskerke 6 kilo Kogelboonen.A F. Dekker, Serooskerke. 800 K.G. Jaapjespeeën. J. Sinké vrachtrijder Seroos- kerke. Zoo goed als nieuwe Victoria- karn bij P. Tavenier Seroos kerke. Rascule, Waschtafel, Keuken- stoelen, springveeren Matras sen en Wieg. E. W. Flipse Oostkapelle. Gouden slot njet mooie bloedkoralen, gouden strik ken, krullen en spelden. A. G. Kruijthof, Sigaren mag. Souburg.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 8