2e BLAD Van Week tot Week Babies teere huid BURGEL LM 51/FD WEGELTNG'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 MEI 1929 No. 20. BINNENLAND. Een succes voor het bloembollensei zoen. Jaarlijks groote uittocht van oud en jong. Visschen op het juiste getij. Stakingen aan de orde van den dag. Ook een staking in het haringvisschers- bedrijf. Branden 'n kwade tijd voor verzekeringmaatschappijen. Subsidie of verlaging van su'keraccijns. De han gende kwesties België-Nederland. Ver moedens omtrent de Nederlandsche no ta's. Voor het scheidsgerecht? Volken bondsdag. Houdt Hilversum op? Alles heeft zijn tijd op dit ondermaansche 't is maar de kwestie, dat men zijn tijd moet weten af te wachten en en deze als hij geko men is te gebruiken. Het jaarlijks wederkeeren- de genot van een tochtje naar de bloembollen- velden heeft ditmaal iets langer dan gewoonlijk op zich doen wachten, maar de Hemelvaarts dag was goed en de bloembollen velden waren het ook. We behoeven de desbetreffende be richten in de bladen maar in te zien om de overtuiging te krijgen, dat het bloembollensei zoen een succes is geweest. Zonder nu te wil len beweren, dat er geen oud besje aan haar spinnewiel gebleven is (bij wijze van spreken, want het spinnewiel is uit den tijd en ware 't dit niet, dan zou in onzen modernen tijd wellicht geen spinnewiel bij machte zijn eenig oud besje terug te houden) durven we toch wel zeggen, dat een groot deel van stad en land is uitgetogen om zich 't zij per auto, motorrij wiel of fiets 't zij te voet, te begeven naar die oorden van onze zeeprovincies, waar een goud mijn in 't zan zit de bollenstreken. Elk vischt op zijn getij de velen die bij een druk bezoek aan de bollenvelden belang kunnen hebben. Ze hebben vermoedelijk heel voordee- lig gevischt. En nu staat het bezoek aan de bloeiende Betuwe voor de deur. Daarvan hoor de men een kwart eeuw geleden niet. Maar sinds dien kwam er „eenige" verbetering in het vervoer- en verkeerswezen en de brave bewoners van de vette landen tusschen Rijn Waal en Maas hebben leeren inzien, dat er aan de kersen, appelen en peren al iets te ver dienen valt lang voor ze plukrijp zijn en ze hebben het vreemdelingenbezoek' weten te bevorderen, o.a. door gelegenheden, waar de bezoekers zich aangenaam kunnen verpoozen als ze op het schoone bloemenkleed, dat de boom dekt. zijn uitgekeken. Ieder vischt op zijn getij. Van visschen gesproken. Zoo om- streeks Pinksteren beg'nt de tijd, dat de Sche- veningachè loggers uitvaren om op zoo al niet verre dan toch vreemde kust, de Schotgche, het zeebanket te gaan vangen, waaraan ons land vanouds een deel van zijn roem mocht ontleen en. Of het dit laar tot de gebruikelijke Pinksteruittocht zal komen? In het begin dezer week kwam het bericht, dat een groot deel der Scheveningsche visschers ln staking was gegaan. De staking omvatte toen ongeveer dui zend man. Aanleiding tot het conflict is de eisch der visschers om looijsverhooffing, meer rust en meer ziektegeld. De Reedersvereenising heeft in een vergadering de eischen besproken en verklaard is, dat de resultaten van het be drijf niet toeliet geheel aan de gestelde eischen te voldoen. Het is met de loonem der visschers zoo gesteld, dat er naar we vernemen niet van een algemeen geldend loon gesproken kan wor den waar de door de verschillende schepen ge maakte besommingen uit elkaar liepen en het 'loon een zeker percentage van die besomming uitmaakt, 't Is dan ook juist het verschil tus schen het gevraagde en het aangeboden per centage, dat als een der oorzaken van het con flict moet worden aangemerkt. Naar we L- in een der Haagsche bladen lezen is het voor de Scheveningsche vloot als zoodanig niet zoo erg. dat zij een beetje later dan gewoonlijk op zee komt. De haring schijnt dus wel den tijd te hebben. En het Nederlandsche volk1 heef! dém tijd achtefden rug, dat het zat te springen naar het eerste zeebanket, met de aankomst waarvan in vroegere tijden de dokters met va cantie werden gestuurd. Overigens zal het bij dit conflict ook wel van zeker belang zijn, dat het binnen afzienbaren tijd tot een oplossing gekomen is. Behalve de visschersstaking zijn momenteel nog eenige andere, o.a. de slaking in het Zaandamsche houtbedrijf, waarbij naar we lezen buitenlandsche arbeidskrachten zijn aangenomen. En dan was er een staking uitge broken bij de Zuiderzeewerken, zoo jong als ze zijn. Wie het tegenwoordig naar den vleesche gaat, zeker niet de brandwaarborgmaatschappijen. Aan de reeds lange reeks van groote branden, werd de vorige week nog een nieuwe brand toe gevoegd, waardoor het dorp Rossum in den Bommelerwaard hevig werd geteisterd. Nu wordt in den regel de door branden als hierbe- doelde veroorzaakte schade door meer dan één maatschappij gedragen en aan perioden met veel en ernstige branden gingen perioden voor af, waarin heel weinig ernstige branden woed den, maar toch, „de roode haan" die door het land vaart bezorgt menige maatschappij een schadepostje al zullen de goed gefundeerde maatschappijen wel een stootje kunnen velen. Wat zou liet ook zijn, wanneer de maatschap pijen, bij welke zoo menigeen zijn heele hebben en houden verzekerd heeft, eens moesten zeg gen: onze kassen zijn uitgeput! 't Gaat in ons land ln den laatsten tijd met de suiker niet schitterend. Of eigenlijk is het niet de suiker zelve, waannee 't minder goed gaat, maar 't.is de suikerindustrie' welke reden tot klagen geeft. Onze regeering stelt zich op het stand punt, dat industrieën die een tjjdperk van ma laise of noodlijdendheid doormaken, geholpen moeten worden. Zoo kregen we o.a. een schoen wetje en een klompen wet je. Kort geleden was het de beetwortelsuikerindustrie die min of meer noodlijdend genoemd werd. Onze regee ring heeft zich de suikerindustrie aangetrok- fcen en haar een subsidie uit 's Rijks kas toe gezegd. Wat voor de bfedoelde indus'rie heel aangenaam is. Er werden klanken vernomen in- tusschen, volgens welke de blijdschap der sui- kerindustrieelen voor andere industrieën zoo iets als een doorn in het oog is. Ongetwijfeld zal de suikerindustrie wel niet de eenige zijn die een minder voordeeligen tijd doormaakt. Men kan het i ntusschen eens zijn over de nood zakelijkheid of wenschelijkheid van het steunen van bepaalde industrieën, zonder dat men het nog eens i s over de wijze, waarop de steun ver leend zal worden. Onze regeering heeft aan directe subsidie uit 's Rijks kas een voorkeur gegeven; in België denkt men anders te doen. «ar T>jjT Senaat een vcwrrstel "'ngedlend om den suikeraccijns tijdelijk te verlagen tot op de hèlft. De schatkist heeft dus tijdelijk een gedeelte van haar inkomen en in zooverre komt het dus ook neer op steun uit d:e schatkist Reeds de vorige week heeft de Nederlandsche tfeztmt te Brussel aan de Belgische regeerinl het Nederlandsche antwoord op het Belgische memorandum van Januari van dit jaar over handigd. De gezant heeft bij die gelegenheid aan de Belgische regeering gevraagd of zij er bezwaar tegen zou hebben, dat door overleg ging aan dé Statefi Generaal de tusschen Brus sel en d£n HaSTg (sinds de hervatting der onder handelingen) gewisselde stukken openbaar wer den gëmSdkt. Sinds dien heeft men zich allicht hier te lande, maar ook in het buitenland bezig gehouden met den vermoedelijke inhoud der jóngste Nederlandsche nota. Het Engelsche blad, dè Daily" Telegraph meldde o.m. dat de nota inhield een afwijzing van de in de laatste maanden door België inzake de scheepvaart op de Schelde gedane voorstellen en voorts zou onze regeering te kennen hebben gegeven, dat zij geen besprekingen kan voeren wanneer de Belgische regeering haar aanspraken blijft ba seeren op haar uit bestaande conventies en ver dragen voortspruitende vermeende rechten. En verder zou de Nederlandsche regeering, vol gens de „Daily Telegraph" aan België willen voorstellen zulke juridische aanspraken van België het wederzijdsch goedvinden voojr te leg gen aan het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. Volgens het Vlaamsch nationalistische blad „de Schelde" zou België voor dit laatste niet te vinden zijn. Het blad wijst er op, dat de weigering om de juridische kwestie aan bedoelde Hof voor te leggen, den schijn zou kunnen wekken, alsof België toch niet zoo zeker is van zijn rechten als wel eens beweerd is. En het blad betoogt vorder, dat als België voor een scheidsrechterlijke uit spraak niet te vinden is, dit zeker geen goed zal doen aan zijn reeds zoo zeer getaande pres tige in internationale kringen. 't Is misschien beter dat een Hollander dit niet zegt. In de laatste jaren is veel gepleit v voor het oplossen van geschillen door scheids rechterlijke uitspraak. Als men er dan van weerskanten ook maar aan wil! Niaar we vernemen zal de»18e Mei. de Volken bondsdag. niet onopgemerkt voorbijgaan en zal o.a. op verschillende scholen gewezen worden op de beteekenis en het gewicht van den Vol kenbond en zijn werk. De mogelijkheid bestaat, dat de Hilversum- sche zender (van radio) als zoodanig verdwij nen zal of zoo goed als. Blijkens modedeelin- gen in verschillende buitenlandsche bladen, o.a. Engelsche. wordt over onze grenzen de Hilver sum sche zender ten zeerste gewaardeerd. De .Manchester Guardiau" spreekt de hoop uit, fiat het Nederlandsche volk verzet zal aantee- kenen tegen het verdwijnen van een van de beste en oudste zenders in Europa. De bange vermoedens in het Engelsche blad uitgespro ken zijn gewekt door de uitspraak van een te Washington genomén besluit. De radio is nu eenmaal een internationale zaak. Als wij Ne derlanders in dezen alleen met ons zelf te ma ken hadden en we konden met de golflengten naar believen omspringen, wie w^t of er dan in ons land nog wel langer sprake zou zijn van den oorlog in en om den aether. BUITENLAND. Nachtegalenzang per radio. Niet ten oorlog maar: kleedjes kloppen. De con ferentie van den economische» raad, Meer goede wil dan practische toepas sing. Hooge en hoogere tariefmuren. Een Europeesche tol-unle? Ontevreden heid der Engelschen over bemiddellngs- plannen van Owen Young. Ontwape ning, maargezamenlijk. Vrijheid van godsdienst in Italië. De radio beheerscht zoo zoetjes aan de we reld. Wat ter wereld van belang kan er nog heden ten dage gebeuren, dat niet voor de mi crofoon gebracht wordt, tot de politiek toe. Deze week Woensdag zou over Radio-Wieenen de uitzending plaats hebben van den zang der nachtegalen uit een zeker park. Wellicht heb ben Hollandsche luisteraars genoten van het schoone gezang der Oostenrijksche nachtegalen De man. onder wiens leiding de uitzending zou plaats hebben moeit er van overtuigd geweest zijn. dat hij bij eenigszins goed weer, de nachte galen tot zingen zou kunnen bewegen. Hoe, daf zal zijn geheim wel zijn. Maar, als te het nu Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voorzichtig in met Purol en houdt het huidje steeds droog door bij het verwisselen van den luier telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder Purol 30-60 ct. Tube 80 ct Purolpoeder bus 60 ct toch eens vertikt hebben? Misschien krijgen onze Hollandsche boereu-nachtegalen, de kik kers, ook nog eens hun beurt voor de micro foon. Voor iemand, die in het hartje van Am sterdam wocnt, kan het hooren van de groen- gerokte waterbewoners wellicht iets zeer wel dadigs zijn. Er is een Duitsch boek verschenen van den schrijver Remaques: lm Westen nichts Neues, geen nieuws van het wes+elijke front, een oor logsboek dat wel opgang zal maken. Lloyd George, die bij zijn verkiezingsredevoeringen nog tijd voor andere dingen heeft, hield in een internationale bijeenkomst een redevoering, waarin hij op genoemd boek wees. Door hem werd geciteerd de zinsnede in het boek, waarin de schrijver beweert, dat de menschheid alle oorlogen heeft gevoerd om domheden of nie tigheden. Lloyd George kwam heel geestig uit den hoek en gaf den vrouwen den raad, wan neer haar mannen weer eens oorlogszuchtig waren, hen aan het klcedenkloppen te zetten, daar in Engeland genoeg kleeden aanwezig wa ren, die een goedé beurt dringend noodig had den. Dit zou kunnen bedoeld zijn als een steek op de nalatigheid der Engelsche vrouwen, maar overigens had Lloyd George gelijk. Het klop pen van kleeden is in Engeland zoowel al?, overal elders een nuttige en dankbare, daarbij een weinig kostbare bezigheid en als de volken er zich toe wilden bepalen hun kleeden te kloppen inplaats van elkaar, zou de wereld daarbij ongetwijfeld wèl varen. Aan conferenties van allerlei aard heeft Eu ropa de laatste jaren geen gebrek gehad en het aardige van die conferenties is misschien wel, dat elke conferentie de noodzakelijkheid van een volgende meebrengt, precies zooals naar 't heet van een bruiloft een bruiloft komt. En op zoo'n eigenlijk uit een vorige conferentie geboren beraadslaging wordt weer voortge bouwd op het oude, reeds vroeger besproken of wat ook wel eens moet voorkomen het eenmaal opgebouwde wordt er weer stil letjes afgebroken. De vorige week heeft de economische raad van den Volkenbond te Ge- nève vergaderd, beraadslaagd. Zaterdag werd de zitting gesloten. Het slot van een conferentie moet zijn, zou men zoo zeggen, dat er zoo iets als een resultaat op tafel gelegd kan worden. De conferentie der voorbereidende ontwape ningscommissie moet een heel poover resultaat gehad hebben en de financieele deskundigen, wat zal hun langwijlige bersads'agtng tenslotte brengen? Om te beginnen merkte de voorzitter van den Economlschen Raad. de Belg'sche oud premier Theunis, op, kort na de opening, dn' er zoo goed als geen reden tot tevredenheid was. De economische wereldconferentie die we al weer een tijdje achter den ru-' hebben, heeft heel wat goeden raad doen weerklinken. De op die conferenties aangenomen reso^u'les zijn, in beginsel, door de verschillende regeeringen direct aanvaard, maar aan de practische toe passing der in beginsel aanvaarde resoluties ontbreekt nog het een en ander. De tijd. verloo- pen sinds de economische wereldconferen'P* gehouden werd. moet zeker te kort geacht worden voor het aanbrengen van belangrijke wijzigingen in het internationaal handelsver keer, Tariefmuren, die de verschillende landen zoo vast omsluiten als dat ln Europa het geval is, vallen niet in zoo'n korten tijd. Doch, men zou kunnen verwachten, dat er iets van een begin waar te nemen kon zijn, om althans ernstige pogingen aan te wenden, om einde^k eens de tariefmuren, als zoovele belemmeringen van 't internationaal handelsverkeer op te ruimen. Doch, wat waar te nemen is, komt hierop neer, dat in sommige landen de om- en afslui'ine door tariefmuren nog steeds maar steviger werd, ook buiten Europa. Zoo bijv. in Amerika waar de vorige week in het Huis van Afgevaa-- digden een wetsontv/erp werd ingediend to'. herziening der tarieven en niet in beperkenden zin. De rechten op ruwe 'suiker worden ver hoogd en de rechten op ingevoerd rundvleesch worden verdubbeld. De Poolsche gedelegeerde Poplawski maakte ter conferentie de opmer king, dat velen te Genève gaarne als vrjjhande laar getuigen, maar in hun eigen land aange komen, vergeten, wat ze ter conferentie ver klaard hebben. Dat is om op te schieten. De Fransche afgevaardigde Loucheur heeft gepleit voor het stichten van een Europeesch tol-unie maar tot een radicale verandering als welke daarvoor noodig is, zal het zeker voorloopig wel niet komen. Elk land heeft ook nog wel wat al te veel zijn eigen handels- en industrie- belangen, die met de belangen van andere vol ken zooals 't nu is, nog dikwijls danig in strijd zijn. De conferentie van den Economischen Raad zal intusschen wel zijn nut gehad hebben al was het alleen maar daarom, dat de heer Theunis bij de sluiting er op wees dat de openhartige en duidelijke gedachtenwisseling over de toepassing der resoluties het vertrou wen in de waarheid dier resoluties niet ge schokt heeft. Waaruit we dus mogen conclu- deeren, dat die resoluties van de economische wereldconferentie, door de nu pas afgeloopen beraadslagingen nog eens onderstreept, nog alleszins practische toepassing waard zijn. Als de mogendheden er maar aan willen. Een door den Amerikaan Owen Young op de financieele conferentie gedaan bemiddelings voorstel beeft in Engeland eenige onrust ge-, wekt. Owen Young liep gevaar de Franschen door zijn nieuw plan iets te kort te doen; om dit te voorkomen werd door hem een wijziging voorgesteld in de inderlijd te Spa afgesproken percentsgewijze verdeeling der Duilsche oor logsschatting aan de geallieerden. Frankrijk zou iets meer krijgen en Engeland iets minder. Maar, daar wilde Engeland niet aan. Enge land heeft indertijd al verklaard niet meer te willen eischen, dan het noodig had om eigen oorlogsschulden af te doen, maar Engeland is niet van plan altijd aan het kortste eind te trekken. Blijkbaar is Engeland niet van zini de edelmoedigheid zoover te drijven, dat het genoegen neemt met een minder percentage wanneer andere landen niet alleen hun percen tage handhaven, maar het zelfs nog verhoogd zouden zien. Zooals reeds een vorige maal werd gemeld is men in Engeland al druk op het verkiezings oorlogspad en de strijdbijl werd door de par tijen opgegraven. Ook de leider der Labour Partij, Mac Donald is op het oorlogspad. In een onlangs gehouden redevoering heeft hij ook gesproken over ontwapening. Te South Het- ton heeft hij verklaard„Wij zullen ons ln deze wereld van bewapening niet van bewapening ontdoen". De weg om tot ontwapening te ko men is Inaar zijn meening, naar Genève te gaan en tot de andere naties te zeggen: Groot- Brittanniê zal de leiding nemen en treedt in de bres voor ontwapening; tezamen zullen wij den vrede verzekeren door het afdanken van onze bewapeningen. Dat komt dus hierop neer, dat de ontwapening naar de meening van Mac Donald niet uit kan gaan van één mogendheid maar dat ze slechts kan slagen, als alle mo gendheden er gezamon'ijk toe overgaan. Mac Donald ziet er dus blijkbaar geen heil in, dat één staat, bijvoorbeeld de ijjne, het voorbeeld zou geven. Italië heeft dan de vrijheid van godsdienst gekregen, zoo lezem we. Mussolini heeft aan de Volksvertegenwoordiging een drietal wetsont werpen voorgelegd: een betreffende het huwe lijk, een betreffende het verkrijgen van eigen dommen door de Kerk en een betreffende de vrijheid voor de niet-katholieke godsdiensten in Italië. Krachtens het concordaat, dat Musso lini met den Paus gesloten heeft, zal het ker kelijk huwelijk evengoed gelden als het burger lijk huwelijk. Doch, dit zal niet alleen gelden voor de katholieken, maar evenzeer voor de andere godsdiensten. Het officieuze blad de „Giornale d'Italia" zegt onder meer, dat de katholieke godsdienst een recht blijft maar geen plicht voor de Ilaliaansche burgers. De niet-katholieken zullen precies dezelfde rech ten hebben als de katholieken. Het katholieke godsdienstonderwijs op de scholen is niet ver plicht. De niel-katholieke godsdiensten zullen dus voortaan in Italië niet slechts toegelaten worden, zooals tot nog toe het geval was, maar ze zullen erkend worden. VLISSINGEN van 9—16 Mei 1929. Ondertrouwd: J. J. van den Bergen 30 j. en T. C. Dissen 27 j. J. F. Berting 21 j. en N. van Eenennaam 17 j. W. Looisem 24 j. en C. C. Daamen 24 j. J„ Goedegebure 25 en L. Gillesse 25 j. Getrouwd: A. F. Walraven 28 j. en J. Jobse 23 jaar. Bevallen: M. A. Harent geb. Verstraete z, G. Bömer geb. Mesker z. J. Theune geb. 'Iuiszoon d. A. G. Poort geb. Kroon d. M. van Biemen geb. Dalebout d. C. P. de Wolf geb. Joosse z. S. P. Oudenaarde geb. Loois z. F. Rijsdijk geb. Sleenaard z. M. G. van den Driest geb. de Boo van Uyen z. Overleden: M. de Vries vrouw van C. Kats 68 j. P. Pieterse jm. 22 j. A. Castel man van J. M. van Hoepen 45 j. J. E. Kled- needer wed. van P. J. Jansen 88 j. M. Ova man van J. Louwerse 64 j. MIDDELBURG van 9—16 Mei 1929. Bevallen: J. van Roon-Nooteboom d. P. A. Vermeule-de Rooij z. J. Schuiling-de Kok z. Overleden: C. A. de Fouw 39 j. geh. met F. Hamelink H. Izeboud 8 mnd. z. A. M. Groenewegen 75 j. weduwe van J. Sanders A. F. Somers 50 j. geh. met L. P. Good J. van Vliet 78 j. geh. met E. Metier. Ondertrouwd: S. Kodde 47 j. en J. C. Maas 25 j. J. M. Munter 23 j. en J. M. Gilde 23 j. P. H. Geers 29 j. en M. van Loo 22 j. J. J. Schuit 22 j. en P. Wisse 21 j. H. Overwijk 22 j. en E. M. Geervliet 18 j. Getrouwd: C. Koppejan 29 j. en N. M. J. Malgo 24 j. J. G. Wondergera 25 j. en M. Huijbregsen 22 j H. A. A. Brevet 23 j. en C. van Schaik 22 j. C. Sinke 31 j. en A. v. d. Reest 30 J.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 7