PUROL frukow bij Wielrijden BURGERLIJKE STAND WEGELING'3 NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 17 MEI IMS No. dank zegde. Ook ten politleburoele had een afscheid plaats en wel op Zaterdagmiddag toen de agent van politie, de heer W. de Lange dien dienst ging verlaten. Temidden van vele politie-autoritePen sprak de commissaris van politie har'elijke woorden tot hem, die 25 jaar lang de gemeenschap had gediend. Verder spra ken de agent van politie de heer G. L. C. van der Heijde en den Hoofdinspecteur, waarop de oudste zoon een woord van dank sprak. Een blijvende herinnering, in den vorm van een leunstoel met zilveren herdenkingsplaatje zal dezen dag nog lang in gedachtenis doen zijn. Zaterdagavond daalde op het vliegveld alhier het Duitsche vliegtuig „Aurora D 1090'* dat op weg was naar Enge'and. Het was een noodlanding, wijl een der motoren defect was geraakt. Een Engelsch vliegtuig kwam de pas sagiers halen. De machine bleef in den hangar, totdat een nieuwe motor zou zijn aangebracht. Witte M. M. Schippers 66 j. gehuwd met M. Satnuelse A. Steveninck 73 j. gehuwd met T. Weststrate. Op-en Ondergaan van Zon en Maan onder op onder 18 Z. 5.03 8.51 n.m. 309 3.35 19 Z. 5.01 8.52 4.25 3.47 20 M. 5— 8.54 5.39 4 04 21 D. 458 8.55 6.54 4.10 22 W. 4.57 8.56 8.08 4.24 23 D. 4.56 8.58 ii 9.22 4.41 24 V. 4.55 8.59 it 10.33 5.03 23 Donderdag V.M. n.m. 2.09 Hoogwater te Vlissingen op Zaterdag 18 Mei v.m 11.n.m 11.19 Zondag t9 M ii 12- 12.14 Maandag 20 ii 12.43 1258 Dinsdag 21 ii 1.24 Woensdag 22 ii 1.34 1.59 Donderdag 23 ii 2.10 2.34 Vrijdag 24 ii 2,44 307 Springtij 24 Mei WIELRIJDERS, LICHT OP: Zaterdag 18 Mei te 9 21 uur Zondag 19 te 9 22 Maandag 20 te 9.24 Dinsdag 21 te 9.25 Woensd. 22 te 9 26 Donderd. 23 te 9.28 Vrijdag 24 te 9.29 MIDDELBURG. Alhier had een bespreking plaats van de elec'riciteitsprijzen voor het plat teland. Uit Walcheren waren 13 burgemeesters aanwezig. Men constateerde een veel te groot verschil in prijzen tusschen de steden en het platteland. In de vergadering der N. V. Zeeuwsche Hypotheekbank werd het dividend op 20 o/0 vastgesteld en de uitkeering op de oprichters- bewijzen op f56.80. In een deel der garage van den heer P. Kievit, gelegen aan de Sint- Janstraat werd brand ontdekt. Een 17-tal wa gens konden in veiligheid worden gebracht; één echter werd een prooi der vlammen. In den brand kwam ook de hond van den heer K. om. Ds. A. Verhagen is beroepen bij de Ger. gemeente te Utrecht. Tot referendaris bij te posterijen, telegrafie en telefonie ls benoemd de heer T. van Houwelingen, adjunct-inspec teur op het bureel alhier. Een jongen per fiets kwam in aanraking met een vrachtauto uit Kapelle. Hij bekwam een gapende hoofdwonde en werd naar het Gasthuis overgebracht. Den chauffeur trof geen schuld. Door het dagelijksch bestuur van den Polder Walcheren werd aanbesteed: lo. de uitvoering van werken aan de zeewe ringen aan de Zuid- en West watering. Minste inschrijver de heer A. A. de Wilde te Middelburg. Zuid watering voor f5368 en Westwatering voor f11870. 2o. het herstellen van stormschade aan de zeewering van de West watering. Minste inschrijver de heer A. A. de Wilde te Middelburg voor f24358. 3o het herspellen van stormschade aan den Westkapelschen dijk. Minste inschrijver de heer J. Llndenberg Czn. te Wemeldinge voor f 66300. 4o. het vervoeren van 250000 nieuwe straat klinkers. Minste inschrijver de heer P. Ingelse te Mid delburg voor f373. Door de vereeniging „Voor de Kunst" is een jubileum-tentoonstelling gehouden van de werken van den heer W. J. Schütz. Dit ge schiedde bij gelegenheid van het 25-jarig be staan der vereeniging. gedurende welken tijd Mej. Ogtrop en de heer Schütz bestuurslid war ren. Ook de bureaulist, de heer Dierikx was al dien tijd als zoodanig werkzaam. Volgens het 73s'e jaarverslag van de Vereeniging tot het bezoeken der armen, werden in 1928 tien gezinnen of personen opnieuw ingeschreven, het aantal aanvragers bedroeg 74, dat der aan vragen 751. De rekening sluit met een nadeellg slot van f1148 56. Van Woensdag 15 Mei tot 1 Augustus wordt de brug over den Watergang, die den Poelendaalschen Singel verbindt met den Nieu wen Vlissingschen weg, voor alle verkeer af gesloten. Deze wordt vervangen door een bree- dere van beton met trottoirs. Tot lid der commissie voor de Publicatiën der vereeni ging „Het Nederlandsch Economisch-Historisch Archief' is benoemd de heer Dr. W. S. Unger alhier. Door de politie is Vrijdagnacht een meisje op straat aangehouden, dat de ouderlijke wo ning te Goes was ontloopen. Zij is er weder heen gebracht. Alhier werd de jaarvergadering gehouden van de Evangelische Vereeniging voor Zeeland. Aan verschillende vereenigingen werd subsidie toegekend. Tot bestuursleden werden herkozen Jhr Van Doorn te Souburg, de heer J. Hac- kênher2 te Middelburg en Ds. de Voogd te Vlissingen. De bijdragen aan de vereenicing waren in 1928 minder dan eerder. Een circu laire. in het begin van dit jaar rondgezonden, vraagt res ui'aten. ARNEMUIDEN. De heer Sloovis, directeur der Pzem gaf in een gehouden vergadering voor electriciteitsvoorziening een korte uiteenzetting over de voordeelen van electriciteit. Verschil lende per sop én gaven zich daarna -p voor aanleg van eletfrische verlichting. BIGGEKERKE De verbetering van de trap over de duinen i9 niet alleen geschied door den heer Van Ham. doch gezamenlijk door de héeren Van Ham en Boone. Dit tot rectifica tie van ons vorig bericht. SOUBURG De beide zonen van wijlen den heer P Louwerse hebben aan de p-ov Biblio theek van Zeeland de volledige verzameling geschriften van hun vader ten geschenke aan geboden. WESTKAPELLE. De verkoop van het Emma- bloempje bracht op f'41.63Vt. UITKEERING WEGENBELASTING Ged. Stalen van Zeeland heb bi n b sloten I Uit het aandeel, aan de provincie Zeeland toegewezen in de u 'keering uil de opbrengst 2onnebrand. Smetten en StuVloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneeet men met i. et»<e rsS*l i 30-60 en 90 et. Tuoc 80 d. B$ Apoth. te OrogMcio der Wegenbelasting over 1928, de volgende bedragen toe te kennen: 1. aan de provincie Zeeland over een totaal- uitgave van f107.374, 50 o/0 uit het aandeel der provincie Zeeland in de uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasling f53.687: 25 o/0 uit de uit de provinciale fondsen beschikbaar gestelde gelden f26.843.50; 2. aan den Polder Walcheren, over een to- taaluitgave van f1315, 50 o/o als voren f657.50, 25 o/o als voren f2109.25; 3. aan de gemeente Middelburg over een to taal uigavte van f1315, 50 o/o als voren f 657.50, 25 o/0 als voren f328.75; 4. aan de commissie van den Sleenweg van Westdorpe, over een totaal uitgave van f79.800, 50 o/o als voren f 39.900, 25 o/0 als voren f 19.950. II. Het onverdeeld gebleven bedrag der be schikbare gelden te voegen bij de gelden, welke beschikbaar zullen worden gesleld voor wegs- verbeteringen volgens de wegenllijst 1929. UZK NE U W-S Programma van het concert te geven door het fanfarekorps „Voorwaarts" van Koudekerke directeur de heer André J. Geijsen, op Zater dagavond 18 Mei a.s. in de muziektent op het Bella mypark te Vlissingen. 1. „Zeeuwsche .Bondsmarsch" J. Horst. 2. „Dans la Bruyère" Ouverture A. Govaert. 3. „Cortège Héroique" Alfred Mahz. 4.%Suspinul" Valse de Concert I. Ivanovici. 5. „Vieux Camarados" Marsch Te cke-Lareu. 6. ,.St.-Caedlia's Feestmarsch" A. J. Geijsen. 7. „La croix de Lorraine" Ouverture L. Daunoh 8. Fantaisie „Faust" de Gounod arr. M. J. H. Kessels. 9. „Donauwellen" Valse de Concert I. Ivanovici 10. Finale. WESTKAPELLE over April 1929. Geboren: Elizabeth d. v. Abraham Theune en Adriana Brasser Adriana d. v. Adriaan de Pagter en Jakomina Hengst Levenloos aangegeven kind van Levinus Hengst en Fran sina Lievense. Ondertrouwd: Willem Verhulst 28 j. en Pie» ternella Lous 22 j. Johannes Huibregtse 25 j. Middelburg en Adriana Minderhoud 25 j. Willem Jobse 26 j. en Fransina Verhuisd 29 jaar. INTERNATIONALE CREDIETVERLEENING. Een der belangrijkste kenmerken onzer he- dendaagsche maatschappij, is de ver doorge voerde arbeidsverdeeling. En zoo is Europa voor wat betreft de grootste massa van grond stoffen voor fabrieken en vele hoodfbestand- deelen van het dagelijksch leven afhankelijk van de productie der tropische landen. Had men 't aan de kolonisten of inboorlingen dezer streken overgelaten hun eigen kapitaal zonder hulp te accumuleeren (opstapelen) en hun ha vens en spoorwegen zoo langzaam te bouwen als hun hulpbronnen het veroorloofden, dan zou de handel op 't oogenblik onvergelijkelijk veel geringer in omvang zijn dan nu 't geval is. Doordat er door die kapitaalrijke landen aan de kapitaalarme landen geld werd ge leend. zijn de zeeën thans bedekt met schepen, die uit alle oorden van de wereld den voedsel- toevoer aanbrengen. In de 16e en 17e eeuw werden massa's kapitaal uit de Italiaansche 2 REISLIED. Door veld en beukenlanen Nu zingend, dan blij en stil, Diens vre..gd moog* nimmer tun en Die 't reizen kiezen wil. Als 't nauw in 't Oosten gloeide, Op d'aard, nog stil en wqd, Waait door 't gemoed, 't ontbloeide Dc schoone bloesemtijd. De leeuwerik, d'ochtendbode Verheft zich in de lucht; *t Woud vult zijn frissche ode En 't hart, met reisgenucht, O vreugd, omlaag te turen: Woud, stroomen zonder end; Hoog-boven zich d'azuren Diep-held're hemeltent. Hoog van den bergtop vliegen De wolken en vogels snel; Gedachten hooger vliegen Dan wind en vogels wel. De wolken neder zij gen Met vogeltjes gelijk: Gedachte, lied'ren stijgen Voort tot in 't hemelrijk. C. Vermeer. WEET GIJ? dat uit proefnemingen gebleken is dat ratten 250 K.M. hebben afgelegd, om' aan voedsel te komen? en %t in I83P Dr. Hamel en zijn gidsen op den Mont-Blanc omkwamen? en dat eerst in 1861 hun lichamen gevonden werden aan het einde van den Bossonsglet- scher? en Bloemvelden in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het donkere toekomstbeeld voor Zeeuwsch- Vlaanderen is be'angrijk verminderd door het feit dat de nieuwe cultuur mij. „Zeelandia", Firma v. d. JZalm'en Verdonk, een zeer gunstig resultaat hebben verkregen met de proeven die zij namen door 24 H.A. bloembollen te culti- veeren. In de Biezen-polder tusschen Aarden burg en Eede is dit bedrijf gevestigd. Op de velden treffen we prachtige Darwin Tulpen, Narcissen. Ir ssen, Lelium Croseum en Gladio len aan. De bloemen zijn prachtig van kleur wat voornamelijk te danken is aan het feit dat deze streek wanner is gelegen en meer be schikt over een zuidelijk klimaat dan de Hol- landsche velden. Hyacinthen echter doen het hier niet doordat de grond aan kalk te arm is. Waar de suikierbietencultuur voornamelijk door de groote concurrentie minder productief blijkt, zullen deze nieuwe producten wel spoe dig opgang maken. Er zijn zelfs al enkele land bouwers die ook een proefveld aan gaan leg gen. Dit succes zal naar verwacht kan worden een groot deel bijdragen aan het vreemdelin genverkeer. Daar vooral Engeland een belang rijke afnemer dezer bollen is. Momenteel heefl deze onderneming 3 peroeelen gepacht die in totaal 30 H A. beslaan. Het grootste peroeei bezit 14 velden. Heel zeldzame bol soorten zajn er verwerkt, van f250— per kilo tot de goed koopste toe. Het laat zich begrijpen dat deze onderneming veler bewondering heeft. De vel den zijn vanaf Eede goed te bereiken. De af stand van Breskens is ongeveer 22 K.M. Dus ^stekend voor fiets- of autotocht. Op Hemel vaartsdag hebben ongeveer 1000 belangstellen den van de Belgische kust een kijkje wezen nemen. Ook velen waren er uit Walcheren. De toegangsprijs tot de velden bedraasrt 25 cent voor eventueel© beschadiging. Een tocht door tiet mooie Zeeuwsch-Vlaanderen is alleszins de moeite waard, daar 3en Pinksterdag de velden op zijn mooist zullen zijn. K. KOUDEKERKE over April 1929. Bevallen P. Labruijère geb. Wagenaar d. -- A. Roelse geb. Franse d. J. Besuijen geb. Reijnierse z. T. Geldof geb. van Kei* Ion z. S. Reijnierse geb. Aarnoutse z. M Schout geb. Melse d. S. Verhage geb. Geldof d. (levenloos). Ondertrouwd P. Hollebrandse jm. 26 j. en S. P. Roelse jd. 22 j P. Abrahamse jm. 25 j. en S van Maldogem jd. 23 j. Getrouwd '5. Waltel jm. 25 j. en W Groe nen berg jd. 24 j. P. de Waal jm, 29 j. en A. M. Jobse jd. 23 j. P. Brasser wedr. 27 i. en P. de Lange jd. 27 j. J. Koppejan jm. 25 j. en T. Dellebeke jd. 27 j. E. J. Honess i 'Ti. 40 j en T. F. Roelse jd. 25 j. Overleden: D. Luteijn z. 2 ms. J. de Potter 7. 3 w. P. Meijers 90 j. we>d. van G. Hart hoorn -- C de Buck 90 i. wed. van J. de dat deze gletscher per jaar een afstand af storten naar Engeland overigeber«eld. De 18e legt van 170 meter? en eeuw bracht groote kapitalen uit Holland naar Engeland. Terwijl de 19e eeuw ontzaggelijke kapitaalexport zag. Vanuit Engeland naar de Amerikaansche republieken en Australië, uit Frankrijk, Duitschland en België naar Rusland, uit Duitschland naar Turkije, uit Engeland Duitschland en Frankrijk naar China en door middel van Rusland naar Perziê. Industrieën werden opgebouwd, spoorwegen aangelegd, landstrekfexi tot ontwikkeling gebracht. Bekend dat er bij deze credietverleenin gen ook val- ontzettend veel geld verloren werd. Zijn er n jg Midden- of Zuid-Amerikaan- sche streken die in den loop der tijden hunne rentebetalingen niet eens geheel of gedeelte lijk moesten staken? Bolivia, Costa Rica, Ecua dor, Honduras, Mexico, Paraguay, Peru, St.- Domingo, Uruguay, Venezuela. En dan Tur kije, Egypte, Griekenland. Een der gevolgen van den wereldoorlog is geweest, dat het re- volutionnaire Rusland zijne beta'ingen heeft gestaakt. Terwijl op leeningen van vele an dere landen eveneens groote verliezen zijn geleden. Deze laatste feiten nu waren voor Prof. G. Terrero -aanleiding in de „Telegraaf" te wijzen op het groote misbruik, dat in de laatste 15 jaar de Europeesche staten van het hun verleende crediet hebben gemaakt. Waardoor het vertrouwen der spaarders ge weldig is geschokt. En waardoor thans vol ken, die de oorlogsverwoestingen willen her stellen de grootste moeilijkheden Ondervinden bij him pogingen tot het sluiten van leeningeri. Het gemakkelijk verkrijgen van crediet, sedert een eeuw voor Europa's staten de kip, die de zondeneieren legde. Deze kip werd geslacht De geleerde schrijver beperkt zich dus bij zijne beschouwingen tot de Europeesche sta ten. Eene naar mijne meening niet Mier ge- wenschte begrenzing van het onderwerp. Daar vele niet-Europeesche landen de waarschuwing voor het misbruik maken van crediet even hard noodig hebben. Denk bijv. maar eens aan China. Maar bovendien lijkt het mij, dat de schrijver, die zich in zijn oproep richt tot de Europeesche staten, beter had gedaan zich te richten tot de spaarders zelf. Daarvan moet de actie uitgaan. Er is al zooveel ge schreven over de internationale credietverlee- ning. Al zooveel middelen zijn er aan de hand gedaan om tot zekerheidsstelling der spaarders* te geraken, dat het werkelijk zeer moeilijk is met een geheel nieuw project voor den dag te komen. Maar allen zijn het hierover eens, dat het tot organisatie der credietgevers moet komen. En deze organisatie bestaat reeds vv,or een zeker deel door de samenwerking der banken. Al spelen de nationale tegenstellingen de concurrentie, een groote rol. Ja het schijnt wel. dat deze tegenstellingen eene internatio nale credietorganisa'ic* ten e^nenmale onmoge lijk maken. Getuige de nieuwsfe voorstellen inzake eene „wereldbank" en de daartegen ge opperde bezwaren. H. DE GROOTSTE VEELVRAAT. Een koning zat met zijn kanselier dadels te eten en wierp de pitten daar. waar de, kanse lier zat. Toen beiden klaar waren zeide hij tegen den kanselier: „Wat ben jij toch een veelvraat. Bij jou ligt een berg dadelpitten. De kanselier gaf hem ten antwoord: De grootste veelvraten., beschermer der we reld, zijn de menschen die noch dadels, noch pitten overlaten. VICTORIA BEBOET. Koningin Victoria van Engeland heeft eens boete moeten betalen; zij had namelijk ver zuimd om haar op het slot Windsor geboren kind, prins Alfred in het doopregister der dorpsgemeente, waartoe het kasteel behoorde, te laten inschrijven. De predikant veroordeel de de koningin deswege lot een geldboete van 7 shillings, die ze ook behoorlijk betaalde. dat de vijf dikste leden van de Dikke^-man- nencljib te Berlijn samen bijna 1000 K.G. we gen? en dat een minimumgewicht van 200 pond is veroischt om +ot de club te kunnen toetreden? dat men bezig is de mogelijkheden te onder zoeken voor de constructie vain een nieuwe vliegmachine, waarmee men in 1 uur tijd van toonden naar Rome en in 6 uur van Rome naar New-York zou kunnen vliegen? en dat men deze enorme snelheid zou willen bereiden, door op een hoogte van 8000 meter te vliegen, waar de atmospheer veel ijler is en dus minder weerstand van de lucht te over winnen zou zijn? en dat iemand in zaken lichter wordt bedbogen dan wie zich voor slimmer houdt dan anderen? dat men in Denemarken kuns+melk maakt?en dat deze synthetische melk aldus verkregen wordt- nlantaardige vetten vervangen het bo tave* van de koeienmelk en vitaminen worden er aan toecevopgd om de gelijkenis te voltooien? dat +e Parijs een Radio-blad voor blinden is opgericht? en dat de Russische monnik Raspoetfn, die de laatste 5 jaren voor den oorlog, het heele Rus sische hof regeerde, een zeer begaafde doch ter heeft, Pophia Raspoetin, die in Nizza een villa heeft? en. dat een kat gemiddeld een leeftijd bereikt van 14 jaar? en dat men beweert, dat elke kleur een eigen golflengte heetf? 5" MEI ZON MAAN op vm 77 II II II II W 77 tl ll II II A.potheken geopend te Vlissingen A.s. Zondag is geopend de apotheek van: OCKENBURG, Badhuis«t«lflL Maandag (2en Pinksterdag) is geopend: ENGERING, Nieuwstraak Te Middelburg A.s. Zondag is geopend de apotheek van: VAN PIENBROEK, Pottemnarkt Maandag (2en Pinksterdag) is geopend: VAN DER HARST, Korte Dalft

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 2