2e BLAD Van Week tot Week Meisjes BURGELIJKE STAND VERKOOPINGEN WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 26 APRIL 1929 No. 17. BINNENLAND. De Rijksmiddelen; zu'nigheid blijft ge boden Honderd millioen gulden per jaar verloren, door onproductivileit van onvolwaardige arbeidskrachten. Een groeiende Nederlandsche industrie te Eindhoven; de 20.000e arbeider doet zijn intrede; Pale:sbrand en Paleisloten Voor het Nederlandsche (versche) ei. Waarschuwingsborden bij onbewaak'e overwegen. De bemanning van de „Schuttevaer" terug. Het is altijd prettig, wanneer iemand weet waar zijn geld blijft. Dit geldt natuurlijk ook voor de belastingpenningen, die wij zoo van jaar tot jaar uit velerlei hoofde en onder ver schillende rubrieken tot de instandhouding, de financieele instandhouding van ons lieve vader land hebben bij te dragen of anders gezegd, blij moediglijk hebben te offeren. De vraag, waar ons belastinggeld blijft is overigens wat de opgebrachte belastingen betreft, vrijwel over bodig en de tijden liggen gelukkig verre achter ons, waarvan getuigd worden in de bladen der historie, „dat het volk gebukt ging onder zware belastingen, zonder dat het zag, dat er met de opgebrachte penningen ie'snut i s ge 'aan w rd" Jammer maar, dat een deal der belastinggelden moet aangewend worden om iederen s aatsbur ger te noodzaken, zijn plichten als zoodanig niet uit het oog te verliezen. Belanghebbenden als we allen zijn bij den financieelen welstand van ons vaderland, werpen we nat uur'ijk elke maand een gretige blik in de mededeelingen om trent de opbrengst de geldmiddelen, en het harte kan ons van vreugde kloppen, wanneer we contstateeren, dat de afgeloopen maand in financieel opzicht gunstig bij haar naamge- noote van het vorige jaar afsteekt. We hebben de laatste jaren goede maanden gehad, zoo goed zelfs waren sommige, dat men zich ging afvragen, waar het met die voortdurende stij ging van 's lands inkomsten heen moest. In- tusschen lag voor velen de conclusie voor de hand: stijging van 's lands inkomsten daling van belasting. De afgeloopen Lentemaand heeft in vergelijking met Maart 1923 en voorafgaande twee jaren, wederom achteruitgang vertoond, in hoofdzaak te danken is aan een achteruit gang in de inkomstenbelasting, veroorzaakt van het vervallen van opcenten op de hoofdsom, maar ook doordat in Maart heel veel mcnschen het betalen van belasting hebben uitgesteld. Dit komt dus voor een deel later terecht, mis schien als de financieele gevolgen van den strengen winter achter den rug zullen zijn. En zoo zal het in den loop van het belasting jaar ook met andere over de maand Maart, la gere posten nog wel weer terecht komen, maar alles bij elkaar genomen, moet er toch voor het loopende jaar nog allerminst aanleiding zijn voor optimisme inzake 's lands geldmiddelen en blijft het dus voorloopig nog bij de in zoo menige troonrede aange moffen passage, dat de uiterste zuinigheid vooralsnog betracht zou moeten worden. Waaraan we ons dus maar hebben te onderwerpen. In October 1928 is te Amsterdam een con gres gehouden (met een tentoonstelling) geor ganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten. Een der sprekers deelde op dat congres mede, dal door het niet nuttig aanwenden van onvolwaardige arbeids krachten in ons land jaarlijks aan productief vermogen een bedrag te loor gaat, dat honderd millioen geschat mag worden. Wanneer dus de lichamelijk en geestelijk defecten, die ons land telt, de gebrekkigen, de hulpbehoevenden (uitgesloten zal hier wel zijn hulpbehoevend heid door hoogen leeftijd) wanneer die allen tot een zekere arbeidsproductie gebracht kon den worden, zou dat in cijfers omgezet, zoo'n honderd millioen per jaar met het tegenwoor dige verschillen, 't Is dus tijd, dat er aan die onvolwaardigheid gewerkt wordt. Maandag is door den Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel een staatscommissie geïnstalleerd, die o.m. tot taak zal hebben na te gaan, Welke maatregelen genomen moeten worden tot af wending van gebrekkigheid, tot het voorko men en zoo mogelijk genezen van aandoeningen die tot onvolwaardigheid kunnen leiden enz. Die commissie zal ongetwijfeld veel en goed werk kunnen doen. Gelukkig voor haar en ons land intusschen dat we hier te lande wel zoo goed als niet te doen hebben met perso nen, die tengevolge van den oorlog lichamelijk en geestelijk defecten zijn geworden. De N. V. Philips te Eindhoven heeft detzer tlagen haar twinligduizendsten arbeider aan genomen. De gelukkige,'die het twintigduizend tal volmaakte, moet, blijkens de mededeelin gen omtrent de plechtigheid, waarmee hij ont- vnagen is een „joyeuse entrée"-gehad hebben met een geschenk onder enveloppe. Dat er een industrie in ons land is, die hare arbeiders bij vele duizendtallen telt is zeker wel de moeite waard. Bij de plechtigheid bovenge noemd is er van hoogerhand op gewezen, da Neder and een gezonde krachtige indus ri h et en dat „temidden van die sterke burchten Philips uitsteekt als een wolkenkrabber, 't Doet toch zeker goed van ongelwijfe'd wel bevoegd zijde te mogen vernemen dat ons land een, ge zonde en kranige industrie heeft. Het wil tegenwoordig wel branden in ons landje, en, 't zijn wel speciaal groote en groot- sche gebouwen die „ten vure gedoemd" wor den. Eerst 't Leidsche stadhuis, daarna, de vo- ALLES BEWAREN. Schoonnmaak, verhuizen. Zalige tijd. S Wie zou niet uw lof willen zingen? Gij brengt op de proppen uit kist en uit kast Veel lang reds vergetene dingen. Bij schoonmaak, verhuizen komt menige vrouw Pas er achter hoeveel zij bezit. En komt op haar lippen zoo dikwijls de vraag „Wel hé, heb ik dat nog en dit?" In een hoekje van een laatje, waar 't lang [reeds al lag, In elk geval zuinig bewaard, Ligt een heel oud portret, waar moeder van [zegt: „Wel kijk dat is Pa zonder baard". Klein broertje, die net even praten al kan, Ziet vol van belangstelling toe, En zegt dan „wel neen, dat geloof ik niet hoor Die jongen is Paatje niet, Moe". In een koffer heel oud, met van alles gevuld, De moeder een schoentje nog vindt. Met een traan in het oog denkt ze dan aan ['t verleen. Aan een jong reeds gestorven lief kind. Veel ook wordt gevonden, waarvan Moeder [vraagt „Zou 'k dat nu nog langer bewaren? 'k Heb waarlijk nu toch ouden rommel genoeg" Er ligt al zooveel nu van jaren". Toch bergt ze na schoonmaak, 't meeste weer op. „Wie weet komt het nog eens te pas. Én in 't nieuwe huis komt op den zolder te [staan Wat in 't oude te veel lang reeds was. 't Scheiden van 't oude valt d;kwijls ons zwaar We zijn toch zoo erg van hou vast. En waar is het ook. dat „bewaren" ons geeft Bij schoonmaak, verhuizen,veel last. FOREST. rige week het Paleis voor Volksvlijt in alle opzichten heeft voldaan aan de verwachtingen welke er bij de officieele opening van gekoes terd werden? Misschien niet, maar zeker is, dat dit Paleis voor de Amsterdammers ge weest is een plaats, waar het zich des verlangd aan kunst en wetenschap kon laven. En nu is het er niet meer. Het zou in de bedoeling liggen zoo mogelijk op dezelfde plaats waar het Paleis vroeger stond wederom een grootsch gebouw te stichten bestemd voor openbare voorstellingen enz. Betreffende de uitlotingen der premieleeningen, en dit is voor houders der z.g. Paleisloten van belang werd gemeld, dat de uitlotingen, onafhankelijk van den brand, zouden kunnen plaats hebben, waar er waarborgfondsen aanwezig zijn welke de uitlo tingen garandeeren. Er is heel veel beleid noodig om te zorgen, dat de Nederlandsche producten, die zich in den loop der jaren een eerste, een eere-plaats hebben weten te veroveren op de were'dmarkt, op die plaats kunnen gehandhaafd blijven, Zoo bijv. de eieren. Het is eenigszins begrijpelijk daf die plaats van onze producten betwist wordt, allereerst door het product zelf van het land, waarheen onze producten worden uitgevoerd. Het is misschien niet prettig voor onze handelaars in eieren (de kippen zal 't wel onverschillig zijn) xiat bijv. de Engelsche kippenhouders hun best doen het Engelsche ei de plaats in te doen nemen en zoo mogelijk ten volle, welke nu nog door buitenlandsche eieren (ook Nederlandsche) wordt ingenomen. Fik land is ten slotte zich zelf het naast, dat is niet anders. Onze regeering heeft stappen gedaan om te komen tot een uitvoercontrole. Deze stappen zijn van verschillende zijden met instemming begroet. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft naar aanleiding van een wetsontwerp op de in- en doorvoer van eieren een adres aan de Tweede Kamer gericht. In dit adres wordt o.m. gewezen op de noodzakelijkheid van het schep pen van waarborgen voor goede hoedanig heid. Dat heeft vermoedelijk niet in de eerste olaats betrekking op de kippen. Een uitvoer controle zal hebben toe te zien, dat de eieren, die als Hollandsche worden u'tgevoerd, wer kelijk van onze eigen Hollandsche kippen af komstig zijn en dat de als versch aangeboden eieren inderdaad ook versch zullen zijn. Wordt niet in de geschiedenisboeken der 18de eeuw aangemerkt als de %euw, waarin de Hollanders zelf de buitenlandsche markt bedorven hebben •loor te geringe zorg voor goede kwaliteit? Maar thans- weet Nederland gelukkig op zijn zaak te letten. De Bond van Bedrijpsaulohouders maakt zich ongetwijfeld zeer verdienstelijk door het plaat sen van waarschuwingsborden bij de onbe waakte overwegen. De vraag zou kunnen wor den gesteld of de Bond daarmee eeq laak ver vult, die eigenlijk van andere zijde a's p'icht betracht behoorde te worden op een wijze, die het particulier initiatief in dezen overbo dig kon maken. Hoe dit zij, het plaatsen van waarschuwingsborden door genoemden Bond 's toe te juichen en dat blijkt, dunkt ons ook uit de tegenwoordigheid van den Minister van- Waterstaat met verscheidene autoritei'en bij de onthulling van het vijfhonderdste bord en wel bij den overweg te Kethel, die sinds de op heffing der bewaking een droevige repulaiie heeft gekregen. Zooals we reeds de vorige week meldden, heeft de „Schultevaer" met z'n bemanning in Amerika niet die belangstelling en waardeering ondervonden, waarop de uit vinder wel gerekend moet hebben. Dit zal mis schien de oorzaak (of een der oorzaken) zijn, dat de bemanning van het scheepje reeds een veertien dagen geleden het Amerikaansche stof van de voeten geschud heeft en scheep gegaan is naar Holland, waar ze in den loop dezer week zou aankomen. De wegen van uitvinders zyn nu eenmaal niet altijd met rozen bezaai^. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Qelaat, dan Doos 30, 60, Tube 80 ct. PURi BUITENLAND. Eigenaardige belas!ing in Yoego Slavië. op 't bezit van wetenschappelijke gra den enz. Amerikaansch voorstel inzake vlootbeprrking. Weder: ijdsch opdrijven tot meerdere bewapening. Aanvaarding van min mum bewapening. Chemische en bactereologisclie ooriog op het pro gramma der bespreking. Geallieerde ei- schen en Duitsch aanbod. Geen poli tieke bedoelingen van Dui.schland On gerustheid in Fran' rijk over mogelijke mislukking der conlrentie. Wat in Au gustus door Frankrijk betaald moet worden. Op het gebied van belastingen doen zich soms vreemde gevallen voor. Voor den S aa! die nu eenmaal als zoodanig voor allerlei din gen heeft te zorgen, welke van belang zijn voor den algemeenen welsland van zijn inwo ners, geldt, dat is te begrijpen, het Fransche spreekwoord: Je prends mon bien öu je le trouve" of op de belaslingpolitiek toegepast de Staal zoekt gelden, die hij noodig heeft waar ze te krijgen zijn. Zoekt niet a leen, maar wee», ook te vinden. Soms op origineele wijze. In sommige landen beslaat, dat is wel be kend, een belaslinng op den ongehuwden slaat, een vrijgezellenbelasting. Als iets nieuws op fiscaal gebied mag zeker worden aangemerkt, wat naar het „Hbld." verneemt, in een stad in Yoego-Slavië gebeurt. Daar moet een be lasting ingevoerd zijn op het venverven van een wetenschappelijken graad en dit niet al leen, maar ook moet er belasling geheven wor den wegens het lidmaatschap van een cultu- reele, en intellectueele vereeniging, of een wel dadigheids vereeniging. Omtrent den aard van de Yoego-Slaven zijn we niet heelemaal op de hoogte, maar we zouden zeggen, dat de Yoego- Slaven al heel erg belust moeten zijn op een wetenschappelijken graad en dal hun zin voor cultureele en intellectueele ontw'kkeling zoo mede die voor weldadigheid al bijzonder sterk ontwikkeld moet zijn als ze er na de uitvoe ring van de nieuwe belastingen nog de hand aan houden en dus van alle wetenschap en ontwikkeling en weldadigheid niet den brui geven. Als 't nu nog een belas'ing op het aan nemen van een of andere ridderorde was. In elk geval schijnt de regeering van Yoego-Slavië ook al geld noodig te hebben. De vorige week maakten we meld'ng van de aan Amerika toegeschreven bedoeling dat op de vergaderingen der voorbereidende ontwape ningscommissie eindelijk eens spijkers met kop pen geslagen zouden worden. De Amerikaan sche gedelegeerde Gibson h^eft nu een voor stel ter tafel gebracht, waaruit althans de goede wil van Amerika kan blijken. Het voor stel komt hierop neer. dat Amerika bereid zou zijn in te gaan op het toepassen van het begin sel van beperking der globa'e tonnenmaat d°r vloten, gecombineerd met het beginsel betref fende beperking van de verschillende catego- riën der schepen. Amorika zou het mogelijk willen maken dat een staat van een zekere categorie schepen meer tonnenmaat er op na hield, mits dan een evenredige bepTMng werd toegepast voor de overige categor ën. De heer Gibson moet er vooris on gewezen hebben, dat het sinds het Kellogg-Pact de oorlogskansen aanmerkelijk verminderd bepft, de betrekkelijke sterkte der vloten aanmerkelijk te verlagen. Gibson heeft o.m. ook de aandacht er op geves tigd. dat de zeemogendheden door d°n bouw ^•ar steeds groo'ere zeeschepen de Vereemgde S'a'en genoodzaakt hebben drnir^Ud-n weg in te slaan. Op de rela'ieve grootte dnr vloten komt het intusschen maar aan en de Ameri kaansche gede'e^errde moet van meening zijn, flat zelfs al tnocht de oor'ogs'-ans of oor'ogs- ge^aar bes'aan de moge1ijk1''e'd n!et zou zijn mtgeslo'an. dat e'ko mogendheid haar r^'a'ievr vlootsferkte vermindert. Als de mogendheden dit eens als basis wilden aannemen en gingen afspreken welk minimum van oor'ogsmarine ze er op na zouden houden (natuur'ijk elk land in verhouding tot zijn grootte en zijn sneciale belangen) en de mogendheden gingen dan met dat tot het uiterste beperkte minimum elkander te lijf (als 't dan niet anders kan) en ze kon den zich dan alle eens' stellig voornemen den oorlog door die eenmaal vastges'e'de nv'nima le laten uitvechten, zonder meer en. zich hij den uitslag neer te leggen, welke die dan moc'^t zijn. hoe kort zou een oorlog dan misschien kunnen duren, als de min'ma inderdaad maar klein genoeg waren. Gibson's voorstel moet door de verschillende mede vertegenwoordigd^ mogendheden nogal vriendelijk ontvangen zijn. De vraag is maar. hoe de regeeririgen er over zullen denken als de delegaties we^r thuis zijn. Er is op allerlei conferenties al zoo heel veel gezegd, dat hoopvol leek en dat tot later zoo werd uitgesponnen, dat er n:ets van over bleef. De voorbereidende ontwapeningscommis sie zou zich deze week bezig houden met dm chemischen oorlog, waarbij zou worden uit gegaan van een reeds vroeger gedaan voorstel waarbij het gebruik van gifgassen eh bac'eriën verboden werd. Door Graaf Bernstorff werd aan het reeds gedane voorstel toegevoegd het voorstel, dat bedoelt ook het werpen van bom men uit vliegmachines te verbieden. Op de conferentie van financieele deskundi gen te Parijs is men nog steeds niet tot een oplossing gekomen ven de kwestie wet en hoe lang Duitschland zal hebben te betalen. Als zeker mag worden aangenomen dat er nog een aanmerkelijk verschil beslaat tusschen wat de geallieerden vragen en wat Duilschland be weert te kunnen geven. Er zijn tusschen de Duitschers en de geallieerden memoranda ge wisseld. De geallieerden beweren, dat de cijfers in hun memorandum genoemd belreffende him eischen, voor het Duitsche economische leven wel te dragen zijn. De Duitschers van hunne zijde zouden hebben verklaard, dat ze de in hun memorandum genoemde cijfers wel kon den verhoogen. Beweerd werd. dat de Duiische gedelegeerde, Dr. Schacht, belreffmde het fi nancieele prestalievermogen van zijn 'and eeni- ge politieke eischen gesteld zou hebben. Dit ^»ioet hierop betrekking hebben, dat Dr. Schacht gezegd heeft dat zijn land tengevolge van de bepalingen van het Verdrag van Ver sailles inzake de afscheiding van Oost-Pruisen en het afnemen van zijn kolonies in een zooda nige economische situa'ie gekomen is, dat het niet méér betalen kan, dan het heeft aange boden. Ontkend wordt echter nu. dat Dr. Schacht als voorwaarde voor het beta1 en van groolere bedragen gesteld zou hebben, dat de geallieerden in een en ander (afscheiding van Oost-Pruisen, verlies van kolonies) verande ring zouden brengen. Al zullen vermoedelijk de Duitschers gaarne Oost-Pruisen weer met het overige Duitschland vereenigd zien door aan Polen den toegang naar de Oostzee, den zoogenaamden Poolschen Corridor weer te ont nemen en, al zouden ze wat graag hun kolo nies weer terug hebben, het is aan te nemen, dat zij van hun kant daarover op. de financieele conferentie wel niet begonnen zullen zijn. De vorige week moet er sprake van geweest zijn, dat Kellogg, te Parijs vertoevende een rapport naar Washington had gezonden, waarin aange drongen wordt op het onderzoeken van de mogelijkheid de Amerikaansche aanspraken op schadevergoeding te verminderen. Doch. Ame rika moet niet bereid zijn, zijn politiek betref fende de schadevergoedingen te wijzigen. In Frankrijk moet men zich over een moge lijk afbreken der onderhandelingen met Duitschland eenigszins bezorgd gemaakt heb ben. En. daar zou reden voor geweest zijn. Het mislukken der onderhandelingen toch zou voor Frankrijk zeker een financieele tegenval ler beteekenen. Frankrijk heeft nog steeds de schuld voor het overnemen van de bezettings- kosten van het Amerikaansche leger te beta len. Dat is „maar" vierhonderd millioen dol lar. Die schuld aan Amerika zal in Augustus van dit jaar betaald -moeten worden. Nu is het maar de vraag of Frankrijk zich werkelijk ar mer houdt dan het is. En. al bestaat bij sommi gen de vrees, dat de betaling van genoemd be- ^ra" aan Amerika de Fransche munt in gevaar zal brengen, daartegenover staat de bewering, dat Frankrijk in Amerika en in Engeland nog belangrijke goud- en gelddeposlto's heeft en dat desnoods de Bank van Frankrijk ook nog wel over een en ander te beschikken heeft. Het zal dus met Frankrijk misschien nogal schik ken. te meer. daar. er naar gemeld wordt* van een afbreken of een mislukken van de finan cieele conferentie geen sprake moet zijn. VLISSINGEN van 18—25 April 1929. Onderirouwd: A. F. Walraven 26 j. en J. Tobse 23 j. C. L. J van Beers 23 j. en J. de Ridder 22 j. M. I. van der Linde 23 j. en M. C. Kruidenier 21 i. A. F. M. Krahmer 94 j. en J. van Duijn 27 J. D. van Belzen 25 i. en S. A. Maas 22 j. Bevallen: J. J. Bijleveld geb. Bernard z. A. M. van Bruggen geb. Slootmans z. A. C. S'okman geb. Polderman z. G. N. Lieuwen "eb. Roe z. O'-nrieden' TT. Tb. L. van der Kolk wed. van J. W. de Wekker 87 j. E. J. J. Schoonis rouw van J. Polderman 56 j. MIDDELBURG vnn 17—24 April 1029 Ondertrouwd P. de Lange 58 j. en M. Geldof 51 j. Getrouwd A. Huijsman 24 j. en N. Polderman 22 j. Bevallen J. VliegerMoens d. C. v. Tatenhove—(asperse z. den Hollan der— Riemens z. OverledenC. Sol 21 j. ongeh. z. E. Krahmer 88 j. ongeh d. M Hen- drikse 80 j geh. met A J. Hubregtse S. Peene 9 d. zoon van S. Peene en L. v. Keulen M. Franse 1 mnd. d. van W. D. Franse en K. van Tatenhove T. An dreessen 65 j. geh. met P. Baaij^ns G. M Drabbe 18 j. ongeh. z. L. C Gut teling 77 j. wedn. C. v. d. Linde M Th. 1. Neve 1 j. d. van J. G. Neve en M. G. Feijen W. Verhulst 85 j. weduwe L. den Hollander. MELKSCHAPEN. Geit enz. op Za'erdag 27 April bij Mej. de Wed. H. Schout te Middelburg. Deurwaarders Vervaat en Willeboordse te M ddelburg. PAARD, Koeien. Boerenwagen enz. op Woens dag 1 Mei a.s. bij den heer J. W. Mar- kusse te Veere. Notaris Mr. H. G. Itt- man te Middelburg. PAARD, 2 Vrachtwagens enz. op Vrijdag 3 Mei a.s, bij den heer A. Sturm te Oostkapelle Notaris A. de Needing te Middelburg.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 5