föieymkeïp Kantenklaar,hantji hei daar A. JONGEPIER Hebt U Drukwerk noodig DRUKKERIJ H. WEGELING heeft geopend Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. BIJ alle Drogisten, MUZIEKNIEUWS OP DE PLANKEN UIT DE ZAKENWERELD. WIELRIJDERS, LICHT OP: ADVERT EN Tl EN Zadelmakerij en Reparatie-Inrichting Nieuwst raat 18 Vlissingen 100 RATTEN dan naar Vlissingen, Walstraat 84 Middelburg, Lange Delft H 18 WEGELING'S NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG M APRIL 1829 No. 17, met tekst in 4 talen, 2100 met Nederlandsche tekst, 1600 met Fransche tekst, 2100 met Duit- sche tekst, 1700 met Engelsche tekst. Tot het maken van deze reclame was de vereeniging in staat gesteld door veel steun van allerlei zustervereenigingen en vereenigingesn van den middenstand en dergelijke. De secretaris bracht hulde aan Handelsbelang", welke vereeniging f425— bijdroeg. De Kamer van Koophandel voor de Zteuwsche eilanden gaf flCOV-Het bezoek der buitenlandsche journalisten was een schit'erinde reclame. Het bezoek aan het informatiebureau was groot. Het aan'.al bezoe kers bedroeg 2610. Het ledenlal is 397. De reke ning van den penningmeester wijst in ontvang en uitgaaf aan de cijfers f5424.23 en f582.24i/a- Tot concierge-adminislrateur is benoemd de heer P. P. H. Ortmans, gepens'onnecrd van de Kon. Marine. Tot lid-voorzi'ter van den Raad van Be roep voor de Directe Belastingen is benoemd Mr. A. A. de Veer. Zaterdag had alhier in het lokaal vanj de Ambachtsschool een eindles plaats van den cursus in motorenkenn's van de Z. L. M. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van den Kring, de heer Jhr. P. J. Boogaert, die den leider, den heer E. Visscher dankte voor zijn arbeid. Ds. J. Ossewaarde sprak namens de cursisten een woord van dank tot de Z. L. M. voor dezen cursus en bood den leider een geschenk aan. BIGGEKERKE. Op den derden Pinksterdag zal op een weide te Valkenisse de Walcher- sche Zendingsdag worden gehouden, waarbij als sprekers o.a. zullen optreden Dr. K *J. Brouwer. Zendingsdrector Ie Oegstgeost, Ds. E. H. B'auwendraad te Vlissingen en Ds. P. J. F. van Voorst Vader te Middelburg. KOUDEKERKE. Wij en Mei. T. Huijsman. wed. C. P. Besuijen, alhier overleden, legateer de aan de Theol. Faculteit der Vrije Universi teit f2000 en aan de Geref. Kerk te dezer plaatse f1000. NIEUW- ST.-JOOSLAND. Tot onderwijzer aan de Chr. School is benoemd de heer J. Dronkers te Ierseke. ST.-LAURENS. De verkoop van de Emma- bloem bracht op de som van f 18.90. SOUBURG. Het aantal kiezers voor de a.s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer bedraagt 2371. De opbrengst van den Emmabloemver koop (Ritthem inbegrepen) bedraagt ruim f129. Op 30 April heeft op het Oranjeplein» een keuring plaats van rundvee, waarvoor enkele prijzen zijn uitgeloofd. Het ophalen van vuilnis en faecaliën is gegund aan den laagsten inschrijver M. Filius. DE VLIEGENDE SIGAAR Het „Sopla"-vliegtuig, waarover we reeds in ons vorig nummer schreven, heeft vorige week alhier verschillende vluchten boven Walcheren gemaakt. Velen hebben gebruik gemaakt van. de gelegenheid van een gratis vlucht mede te Jnaken.in het prachtig Pander vliegtuig. Alle deelnemers waren vol bewondering over het mooie Walchern vanuit de lucht gezien. Naar wij vernemen, zal het vliegtuig weer spoedig hief terugkeeren om dan weer de cliën tele der firma Houbaer te laten genieten van een gratis vlucht. Regeling voor muziekuitvoeringen ln de mu ziektent aan den Boulevard Evertsen, die ln het Bellamypark en die op de achterplaats van de voormalige Kazerne Willem III, te Vlissin gen, gedurende het jaar 1929. B Dinsdag 30 April Ons Genoegen S Vrijdag 24 Mei Ons Genoegen. S Zondag 2 Juni Postfanfare. S Zondag 16 Juni St.-Caecilia, S Zondag 23 Juni Ons Genoegen. A Zondag 23 Juni Ons Genoegen. B Vrijdag 28 Juni Ons Genoegen. S Zondag 7 Juli St.-Caecilia. S Zondag 14 Juli Postfanfare. S Zondag 21 Juli Ons Genoegen. S Vrijdag 26 Juli Ons Genoegen. S Zondag 28 Juli Postfanfare. S Vrijdag 2 Augustus St.-Caecilia. S Vrijdag 9 Augustus St.-Caecilia. S Zondag 18 Augustus Ons Genoegen. A Zondag 18 Augustus Ons Genoegen. S Vrijdag 23 Augustus St.-Caecilia. S Zaterdag 31 Augustus St.-Caecilia. R Zaterdag 31 Augustus Ons Genoegen. S Zondag 8 September Postfanfare. N. B. S is Boulevard Evertsen (Strand), B is Bellamypark. A is Achterplaats v.m. Kazerne Koning Willem III (morgenconcerten). Programma van het concert te geven door het fanfarekorps „Voorwaarts" te Koudekerke, directeur de heer André J. Geijsen te Vlissin gen, op Dinsdag 30 April in de muziektent, 's avonds half acht. 1. „Wilhelmus". 2. ...Tubelmarsch" G. Feremans. 3. „De lieve Mei" Ouverture Fantastique G. Feremans. 4. ^Franche Amitié" Fantaisie Jacq. Martin. 5. ..Zeeuwsche Bondsmarsch" J. Horst 6. ..Echo de TEscaut" pas-redoublé L. Vermaelen. 7. vLa Mar^arOa" Fanta'sie D. Snoeck. 8. .,A mon Pays" Fantaisie Benj. Edel. 9. „Volkslied" J. Wilms. MIDDELBURO In de Luthersche Kerk had de ingebruik name plaats van het door de firma Dekker te Goes gerestaureerde orgel. Dr. Blase hield een inwijd'ngsrede en de Amsterdamsche organist Jan Zwart gaf enkele Fantasiën en Koralen. Jaaruitvoering van de Raneft-troep, afd. Vlissingen Ned. Padvindersvereeniging, te ge ven op Zaterdag 27 April 1929 in het Concert gebouw te Vlissingen. Op Vrijdag 3 Mei, des avonds 8 uur zal door de Middelburgsche Tooneelclub in het Concertgebouw Emmas!raat Vlissingen, worden opgevoerd het blijspel „X 1003". Dit blijspel wordt door b.g. Tooneelclub geheel belangeloos opgevoerd ten bate der Ver. tot Bevordering der belangen van Slechthoorenden. Gelet op de goede rep u! at ie der Tooneelclub mede op het vele goede wat de Vereen, voor Slechthoorenden tot stand brengt, willen we gaarne ieder opwekken deze opvoering bij te wonen. Prijzen fl.en f0.50. Plaatsbespreken van 11 tot 1 uur op den dag der uitvoering in het Concertgebouw. DE CHINEESCHE CHAOS. In Europa is men maar al te zeer geneigd te denken, dat de Chinees in het algemeen een koopman is. Het tegendeel, zou ik haast zeggen, is waar. Ongeveer 90 °/o der Chineesche be volking wijdt zich aan den landbouw, is boer. En voor een zeer belangrijk deel produceert die boer nog hetgeen hij voor zichzelf noodig heeft. Arbeidzaam van aard als hij. heeft hjj met zijne primitieve landbouwwerktuigen China gemaakt tot één der best bebouwde landen der aarde. Tot het kleinste plekje grond is door hem beplant. Elke heuvel beslaat uit bebouwde terrassen. Daaruit is ook te verkla ren, dat 300 400 millioen bewoners van China nog s'eeds in s'aat zijn voor een zeer groot deel in hun levensbehoeften te voorzien. Reeds in de 18de eeuw hadden zich, op grondslag van dat landbouwbedrijf steden met millioenen inwoners ontwikkeld. Volgens de opgave van Prof. Blink (mensch en aarde) telt Sjanghai thans 1.5 millioen, Hankou 1.4 millioen, Peking 1.3 millioen inwoners. En ik geloof, dat de geleerde geograaf bij zijne op somming der millioenensteden Kanion verge len heeft. Het komt mij n.l. voor dat Kanton het millioen ook reeds lang gepasseerd is. Hoe dit echter ook zij, men begrijpt hoeveel invloed deze groote s'eden met hunne geconcentreerde menschenmassa's in China hebben. Hoeveel krachten deze steden a'thans zouden kunnen ontwikkelen, wanneer zij het eens waren. Con currentie schijnt een samengaan voorloopigt te gen te houden. En zoo mist China een krachtig centraal gezag. Om daartoe te komen zal China genoodzaakt zijn zich groote opofferingen te getroosten. Zoolang China voor de financiering van de reorganisatie van zijn bestuur de hulp moet inroepen van het buitenland zal niet alleen van geen Chineesche souvereiniteit sprake kun nen zijn, maar zal ook zijne economische ont wikkeling onmogelijk tot een maximum» kunnen worden opgevoerd. Het zal den burgeroorlog permanent in -zich dragen. Zijn vruchtbare landerijen zien vertrappen en nog vaak aan. hongersnood ten prooi vallen. Bovendien zal China dan medewerken om de internationale wedijver tot het uiterste op te voeren. Daar mede den vrede in het Oos'en doorloopend in gevaar i r ngén. De penetralie (binnendrlnging) der Europ:an«' in China wordt ingeluid met den opiumoorlog. De invoer van opium in China (uit Britsch-Indië)) nam hand over hand toe. "Wanneer we de redenen der Chineesche regeering in het midden la'en, moet toch wor den geconstateerd dat zij gepoogd heeft den invoer van dat vergft tegen te gaan. Het ge volg was een roemlooze oorlog en dat nadien vreemdelingen in China niet alleen werden geduld, maar ook rechten verkregen. Kanton, Amoy, Toets jou, Ningpo, en Sjanghai werden voor den vreemden handel opengesteld. Het eiland Hongkong formeel aan Engeland afge staan. Er zijn hierop nog twee oorlogen ge volgd. Bij het verdrag van Peking yan 1860 werd de aanwezigheid van vreemde vertegen woordigers in de hoofdstad toegestaan. Langzaam aan is zoo de penetratie voortge gaan. De macht der blanken en der Japanners hand over hand toegenomen. Het land is ver deeld in invloedssferen. En China is zoo de speelbal van vreemden geworden. Na'ion ale en internationale kwesties zijn daar tot een on ontwarbaar kluwen dooreengestrengeld. Mocht evenwel de Nankingsche regeering haar gezag weten te eerbiedigen, tot welken schitterenden bloei zouden dan de Chineezen met behulp van buitenlandsche kapitalisten en technici hun China niet kunnen brengen. Groote gebeurtenissen mAken geen helden of lafaards; ze ontsluieren zé slechts voor de oogen der menschen. Stil en onmerkbaar, of we waken of slapen, worden we sterk of zwak en ten slotte toont de een of andere cri sis ons wat we geworden zijn. Een compromis moge laf zijn, maar het la beter dan met volle kracht door te rijden en zich zelf tegen een steenen muur te pletter te slaan. Een zakenman, die zich «taande wil houden, moet zorgen, dat zijn klanten tevreden zijn, evenals een kamerlid zijn kiezers moet bevre digen, indien hij herkozen wil worden. Ook en vooral in het zakenleven geldt het: Beter een leelijke waarheid dan een mooie leugen. Maak uw zakenbezoeken zoo kort mogelijk. Geef den man, dien gij bezoekt, niet de kans het eerst -op te staan. John D. Rockefeller zegt, dat het geheim van succes daarin ligt de gewone werkzaam heden ongewoon goed te doen. De man, die 's morgens aan den arbeid gaat, omdat hij plezier in zijn werk heeft, wordt een veel lastiger concurrent dan dengeen, die zijn werk doet „omdat hij moet leven" en er liever vandaag dan morgen mee zou uitschei den. Gij zijt een dwaas, wanneer gij lederen dwaas, dien gij ontmoet, vertelt dat hij er een is. „Hier rust iemand, die wist hoe menschen om zich heen te verzamelen, die knapper wa ren dan hij zelf", is het grafschrift, dat Andrew Carnegie voor zijn eigen grafsteen geschreven heeft. Op-en Ondergaan van Zon en Maan April-Mei 27 28 29 30 1 2 3 Z. Z. M. D. W. D. V. ZON op onder 4.40 4.38 4.36 4.34 4.32 4.30 4.28 Donderdag 7.17 7.19 7.20 7.22 7.24 7.25 7.27 2 Mei MAAN op onder n.m. v.m. LK. 11.45 12— 12.45 1.32 2.09 2.36 2.57 v.m. vm 1.45 6.01 6.34 719 8.16 9.23 10.37 11.52 Hoogwater te Vlissingen op: Zaterdag 27 April v.m 3 14 n.m 3.37 Zondag 28 3.46 M 4.12 Maandag 29 4.27 447 Dinsdag 30 5.10 n 5.20 Woensdag 1 Mei 6.01 ii 6.21 Donderdag 2 7.08 n 739 Vrijdag 3 8.23 ii 8.53 Zaterdag 27 April te 7.47 uur Zondag 28 te 7.49 ti Maandag 29 te 7.50 M Dinsdag 30 te 7.52 M Woensd. 1 Mei te 7.54 M Donderd. 2 te 7 55 II Vrijdag 3 te 7.57 II Apotheken geopend te Vlissingen A.s. Zondag is geopend de apotheek van: OCKENBURG, Walstraat Te Middelburg A.s» Zondag is geopend de apotheek vajxi VAN PIENBROEK, Pottenmarkt. Hiermede maakt ondergeteekende het geachte publiek van Vlissingen en omstreken bekend, dat hij een Tevens worden alle voorkomende Reparaties aan Leder waren, zooals Paardentuig, Koffers, Tasschen, Riemen enz. enz. door hem vakkundig en aan zeer billijke prijs uitgevoerd. Hopende door vlugge en nette bediening het vertrou wen te mogen winnen, beveelt hij zich beleefd aan RODENT lokt ratten en muizen naar hun verderr. Het bezit een bijzondere aantrekkelijkheid voor dit ongedierte: het betoovert ze als het ware. Elk hapje Is doodelijk. Het stelt niemand teleur en roeit deze knaagdieren absoluut en zeker rit. STii mi Doosju wot 50 et. en f Importeurs i Fh. B. MEINDERSMA. Den Haag. Fabr. TH. HARLEY. Apodu. Perth. Om het even of ge forach zfft dan wel klein van postuur, kant en klaar zóó voor het aan trekken gereed, is er tusschen al die duizenden pakken bij Kreymborg één pak geheel en al naar uw smaak* Ge hebt maar voor het kiezen tuit de prachtige soepele stoffen in licht of donker of er zoo tusschen in, net in de kleur die ge wiaar wilt. "En dan Kreymborg's coupe 1 Als ge onze nieuwste costuums model „Lido" «iet, zult ge alleen al om de „coupe" niet anders meer willen dan dat uw eigen nieuw ■omerpak peraóé vaa Kreymborg moet zijn.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 2