üraagenJïanbod DE TROTSCHAARD WEEKBLAD VOOR WALCHEREN r—T EERSTE BLAD wM vROSSEM's ZEEPAARD I5cr fHCPATEN TV*:VpAKK?NC 85e JAARGANG VRIJDAG 26 APRIL 1929 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. A ABONNEMENTSPRIJS 40 CENT PER 3 MAANDEN FRANCO PER POST 45 CENT LOSSE NUMMERS 5 CENT ADVERTENTIEPRIJS 20 CENT PER REGEL INGEZ. MEDEDEEL. 40 CENT CONTRACTEN SPEC. TARIEF Uitgave H. Wegeling, Noordstr. 44, Telef. 130, Vllssingen. BijkantoorDrukk. De Lange Jan, Noordstr. C 34, Middelburg No. 17 DRUKKERIJ H. WEGELING VLISSINGEN DRUKKERIJ DE LANGE JAN MIDDELB. =4 Na het proeven van KING pepermunt I blijft U de aangename, krachtige smaak in her. I innerinc Wi] zorgen voor nette uitvoering van uw Drukwerk en zijn toch het laagst in prijs I We geling sïïieuwsblad Ook op het gebied van Kantoor- en Schrijfbehoeften zijn wij goed en goedkoop I Wat een bonden en vereenigingen zijn er te genwoordig niet. Soms zou men zeggen: veel te veel, en toch, als men hun aller doel na gaat, komt men onder den indruk van zooveel noodig werk. Op allerlei terrein. Mooi werk is, wanneer men het belang van anderen op het oog heeft, zooals het comité, dat zich met de belangen der vogels bezig houdt.4 Men weet, dat om vogels te mogen schieten, men een jachtakte noodig heeft en dan zijn er nog beperkingen aan verbonden. Maar die beper kingen gaan dit comité niet ver genoeg. ITet vindt dat er èn te veel doellooze wreedheid plaats heeft, en het onverstandig is, vanwege het nut, dat vele vogels doen. Zelfs uit eigeft- belang moest de mensch er tegen opkomen, dat zulke vogels worden afgemaakt, en waar door sommige vogelsoorten zullen worden uit geroeid, als er niet tijdig tegen wordt gewaakt. Aldus: Spaar de vogels. Een ander comité wJl de belangen behartigen der groole gezinnen. Een even sympathiek idee. Wat heeft het groote gezin veel voor. De kinderen voeden el kaar op en het worden mensch en, met wie is om te gaan. Niet verwend, niet veel-eischend niet buitenissig. En de Staat, de maatschappij wordt er door opgebouwd. Maar het comité weet, dat er toch voor groote gezinnen, on danks het mooie, veel moeilijkheden zijn, voor al in verband met de woningkwc-siie. en met de dienstbodenkwestie. Woningverhuurders |en dienstboden verschrikken als zij hooren van een groot gezin. In theorie lean men het mooi vinden, maar in de praclijk? En daarom wil dit comité, onlangs opgericht, helpen en het roept: Spaar de groote gezinnen. Maar dan komt de Vrouwen-Vredebond, en waarschuwt tegen geheime diplomatie, waardoor het moge lijk is, dat groote gezinnen zóó uit elkaar wor den gerukt.Deze Vredebond mikt hoog, hoo- ger dan zij. die zich voor vogels interesseeren, hoe uitnemend ook, omdat het hier gaat om menschen. Maar het zou ons niet verwonderen, als juist onder de vogelvrienden óók de vredes- menschen schuilen, want wie geor -pen is door de liefde van het mindere, zal zeker ook gegre pen zijn door de liefde voor het meerdere. In dit geval: de mensch. De Vrouwenvrede bond doet uitnemend werk, als zij zegt: Spaar de menschen, de volken en als zij opkomt te gen het oorlogsgedoe der laatste tijden. Groote gezinnen uitnemend, maar niet om door oorlogsverdwazing klein gemaakt te worden. In een lang artikel zegt deze Bond: „Zoolang er geheime diplomatie beslaat, zoolang er geld magnaten zijn, van wie de een of andere regee ring afhankelijk is, en die uit een oorlog voor deel kunnen halen, zoolang kan ieder oogen- blik de bom losbarsten. Hoe krachtiger de vredeswil zich openbaart in een volk, hoe meer een regeering zich wel dubbel en dwars zal bedenken, eer zij een oorlog durft ontketenen. Laat het volk daarom niet werkeloos de toe komst afwachten, maar begrijpen, dat het zelf daarmede verantwoordelijk voor is. De laatste oorlog heeft het ons nu toch wel genoeg ge leerd, dat het niet de volken waren, die elkaar haatten, en den oorlog wilden, maar dat het 't volk is, dat altijd weer het gelag moet betalen. Onverschillig of een oorlog tenslo.te gewonnen of verloren wordt, het volk verliest altijd en wat het ergste is, het volk verliest ook altijd aan zedelijke kracht. Niets demoraliseert meer dan een oorlog. Daarom menschen, voelt uwe verantwoordelijkheid. Ook hier geldt weer: „Wie niet voor ons is, is tegen ons". Er is maar één Godsdienst: die van de Liefde. Er is maar één vaderland: de geheele wereld. Er is maar één volk: de Menschheid. Dat is de boodschap, die wij op de wereld moeten bren gen. Tot zoover de roep van den Vrouwen-Vre- desbond. Dus: Spaar de menschheid. Wij ho pen zoo van harte, dat ieder dezer Bonden hun arbeid gekroond mogen zien met gunstig resul taat. En dat almeer de Liefde het moge win nen van het geweld zoowel in de vogelen, als in de menschenwereid. VLISSINGEN. De heer Dr. H. L A. v. Unen. alhier geboren, is benoemd tot burgemeester van Salatiga (Ned.-Indië). Aan onzen burgemeester is met ingang van 23 April een ziekteverlof van 8 weken ver leend, tot herstel van gezondheid. De heer J. do Geus. loeraar aan de Zee vaartschool is benoemd tot lid .van do Commis sie. belast met het afnemen van eind-examens, aan de van rijkswege gesubsidieerde zeevaart scholen De heer A. P. de Bree is benoemd tot on derwijzer aan een Chr. School te Goedereede. De Engelsche motorschoener „Renmis" is van Middelburg verlrokken naar Antwerpen na lossing van een lading ijzerafval. De bouw van den ke'der voor de verwar ming der Groote Kerk, is gegund, eyenals de levering van het verwarmingstoestel. Op 1 Oc tober moet de geheele installatie voor het ge bruik gereed zijn. Het café-restaurant „Metropole*' is aange kocht door den heer H. Beneker q.q. voor f16500. In het gebouw Palings'raat werd een ge combineerde ouderavond gehouden, vanwege de scholen aan de Bloemenlaan en de Wage- naarstraat. Ds. de Voogd hield een openings toespraak en leidde punt 2 der agenda in: De financieele toesland der School vereeniging. De heer De Jager sprak over het Chr. onderwijs in de oude tijden, de heer Belger over: „Als onze kinderen groot worden". De heer Groenenberg bracht een tweetal liederen ten gehoore. Worth 3TRON& Overgeplaatst met 1 Mei bootsman J. C. Wolf van „Hertog Hendrik" naar wachtschip Vlissingen. Zaterdagavond gaf de Dames-Gymnastiek- vereeniging „Lichaamsontwikkeling" een jaar- lijksche uitvoering, en werd door haar het Kernturnsters-korps van het Kon. Ned. Gymn. Verbond ontvangen. De muzikale begeleiding van het turnen was toevertrouwd aan het or kest Höfelein-Bekker. De heer De Graaf, voorz. van den Zeeuwsch-Brabantschen Turnkring, sprak een woord van hulde aan de Holland- sche turnsters bij de Olympische Spelen. De polltic nam een rijwiel in beslag, dat van geen plaatje voorzien was. hield een sche peling aan. die onder invloed van den drank uit een café een papegaai had medegenomen en het dier zoo heeft behandeld, dat het niet lang te leven meer had, arresteerde een ande ren schepeling, die met zijn collega's ruzie zocht, verwijderde uit een woning den zoon, die zijn vader een klap in het gezicht gegeven had. bij een hoogloopende ruzie en stelde een onderzoek in, naar wie het wa'er in een regen bak door carbolineum verontreinigd had, zoo dat hel onbruikbaar was geworden, verder ver leende zij medewerking bij het blusschen van geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blankdoor Purol. schoorsteenbranden in de De Ruylerstraat en in de Clijverstraat. Ook in de Aagje Deken straat werd een schoorsteenbrand gebluscht, waarvoor echter het gebruik van een minimax overbodig was. Aan de Buitenhaven kreeg een werkman een steen op den voet, de man viel en werd ernstig gewond, zoodat hij naar het St.-Josephziekenhuis moest worden gebracht MIDDELBURG. De heer Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, commies ter Prov. Griffie van Zee land, is benoemd tot burgemeester der ge meente Zuidlaren. Het Burgerlijk Armbestuur heeft aan den Raad voor de vacature Mr. J. A. Fokker de volgende aanbeveling gezonden: Mej. Mr. A. Bolle en Mr. F. B. Evers. De Zeeuwsche vereeniging voor dialect-on derzoek hield hare jaarvergadering. Het be stuur werd met 6 leden uitgebreid, een ont- werp-reglement werd aanvaard, terwijl men te zijner tijd rechtspersoonlijkheid wil aanvragen. In geval van ontbinding der vereeniging zal heit dialect-archief aan de Prov. Biblio heek van Zeeland worden afgestaan. De vereenigng telt 80 werkende leden en 19 begunstigers. „Handelsbelang" deelt mede, dat in een adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond aan de Staten-Generaal, wordt aangedrongen, het aanhangige wetsontwerp der financieele verhoudingen tusschen rijk en gemeen e tc amen- deeren, in den zin, dat van betaling van perso neel e belasting (naast fabrieken en werkplaat sen) ook zullen worden vrijgesteld winkels, hotels en koffiehuizen en voorts zoo mogelijk alle lokaliteiten dienende tot uitoefening van een beroep of bedrijf. De afdeeling Walcheren der Ned, Chr. Rcisvereoniging vergaderde in het Schu t rahor Zij telt ruim 100 leden. Allerlei zomerplannen werden besproken, De heer L. van Wallenburg vertelde iels over het voormalige dorp Nieuw- lande, waarvan de fundamenten bij laag waler nog duidelijk te zien zijn. In het gebouw der Vereen'ging lot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer werd de jaarvergadering gehouden. Aan het verslag van den secretaris onlleenen wij. dat het resultaat van de in 1928 ondernomen reclame-campagne niet aan de verwachüng voldeed hoewel de in directe reclame toch groot was. Aan ongeveer 1700 reisbureaux is een speciaal vervaa digde folder verzonden. Verspreid werden 1500 ex. (Naar het Duitsch). 1. De zon was nog niet op. Boven de Vesuvius hing een dikke, grijze nevel, die zich in de richting van Napels uitstrekte en de kleine plaatsjes aan de kuststreek verduisterde. De zee lag stil. In een smalle inham in de rotsach tige oever van Sorrenlo waren reeds visschers met hun vrouwen bezig, om de booten met netten, die 's nachts uitgeworpen waren, met dikke touwen aan land te trekken. Anderen tuigden hun booten op, heschen de zeilen en sleepten roer en raderen uit de groote, met tralies gesloten kelders, die, diep in de rotsen gelegen, 's nachts het scheepsmateriaal bewa ren. Men zag niemand leegloopen, want ook de oudjes, die niet meer ter vischvangst gin gen, hielpen mee met trekken om de netten aan wal te brengen; hier en daar stond een oud moedertje met haar kleinkinderen te praten, terwijl de dochter haar man hielp. „Zie je, Ra chela? daar loopt onze pastoor", zei een oudje tegen een klein ding van 10 jaar. „Aanstonds zal hij op ons schip komen, An- tonino zal hem naar Capri overvaren. Lieve help, wat ziet de eerwaarde heer er slaperig uit", en zij groette met de hand een kleine vriendelijke priester, die in de boot plaats ge nomen had nadat hij zijn zwarte rok zorgvul- vuldig opgetild en over de houten bank Uitge spreid had. De anderen op het strand lieten hun werk eventjes rusten om hun pastoor te zien wegvaren, die naar links en rechts vrien delijk groette. „Waarom moet hij naar Capri, grootmoeder" vroeg het kind. „Hebben de menschen daar geen pastoor, dat zij den onzen noodig hebben?" „Wees toch niet zoo onnoozel", zei het oudje. „Ze hebben er genoeg en de mooiste kerken en zelfs een kluizenaar, zooals wij hen niet hebben. Maar daar is een voorname Signora, die lang hier in Sorrento gewoonnd heeft en zeer ziek was, zóó, dat de pastoor dikwijls bij haar moest komen, wanneer men meende, dat zij den nacht niet zou doorkomen. Nu. de hei lige Maagd heeft haar geholpen, zoodat zij weer gezond geworden is en zij eiken dag in zee baden kon. Toen zij van hier naar Capri ging, heeft zij heel veel geld aan de kerk en de arme menschen gegeven en men zegt, dat zij niet van hier heeft willen gaan, zonder dat de pastoor h^ar beloofd had, haar daar te komen bezoeken om haar de biecht af te ne men. Want het is verwonderlijk hoe zij op hem gesteld is. En wij moeten blijde zijn dat wij iemand tot pastoor hebben, die gaven heeft als een aartsbisschop. De heilige Maagd zij, met hem", en met deze woorden knikte zij naar het scheepje, dat juist van den wal afzette. „Zullen wij mooi weer krijgen, mijn zoon", vroeg de kleine priester en zag bedenkelijk den kant van Napels op. „De zon is nog niet door", antwoordde de jonge man. „Dan zal dat beetje nevel wel op trekken". „Vaar dan door, dat wij vóór de hitte aanko men". Antonino greep naar de lange roeiriem, om de boot in het vaarwater te krijgen, toen hij plotseling' ophield, en naar het hoogste punt van den steilen weg zag, die Van het stadje Sorrento naar den zeekant liep. Een slanke meisjesgestalte werd boven zicht baar, die vlug den steenigen weg afliep en met een doek zwaaide. Zij droeg een pakje on der den arm; haar kleeren zagen er armoedig uit. Toch kon zij op een bijna trotsche wijze haar hoofd in den nek werpen en de zwarte vlechten, die zij om haar hoofd gewonden had, stonden haar als een diadeem. „Waar wachten wij op", vroeg de pastoor. „Er komt daar nog iemand aan, die ook, naar Capri wil. Als U het goed vindt, pastoor, het zal hierdoor niet veel langer duren; het is een jong ding van nauwelijks achttien jaar". Juist kwam het meisje van achter den muur te voorschijn, die den slingerweg afsloot. „Lau rella", zei de pastoor, „wat moet zij in Capri doen?" Antonino haalde de schouders op. Het meisje kwam met1" haastige passen naderbij en zag recht voor zich uit. „Goedendag, l'Arrabiata", riepen eenigen van de jonge schippers. Zij zouden nog meer ge zegd hebben, als de tegenwoordigheid van den pastoor hen niet weerhouden had, want de trotsche manier, waarop het meisje hun groet aannam, scheen den moedigsten te prikkelen. „Goedendag Laurella", riep nu ook de pas toor. „Hoe gaat het? Wil je mee naar Capri?" „Als het mij vergund is, pastoor". „Dat moet je aan Antonino vragen, die is.de baas van de boot. Ieder toch is baas over zijn eigendom en God is baas over ons allemaal". „Hier is een halve karlin (kleine Napolitaan- sche munt) zeide Laurella zonder den jonngen schipper aan te zien. „Als ik daarvoor mee kan". „Jij kan het beter gebruiken dan ik", zei de jonge man zachtjes en verschoof een paar manden met sinaasappels, zoodal er plaats vrij kwam Hij wilde .ze in Capri verkoopen; want het rotseiland bracht niet genoeg_op voor de behoeften der vele bezoekers. „Ik wil niet voor niks mee", zeide het meisje en zij fronste haar zwarte wenkbrauwen. „Kom kind", zei de pastoor „hij is een brave jongen en wil niet rijk worden van jou ar moede". „Kom, stap in", en hij stak zijn hand toe, „kom naast mij zilten. KJjk, hij heeft zijn buis voor je neergelegd, dan zal je zachter zilten. Voor mij is hij zoo goed niet geweest. Maar jong volk doet altijd zoo. Voor één kleine vrou wenkamer wordt beter gezorgd dan voor tien geestelijken. Neen, neen, verontschuldig je maar niet. Tonino. Onze Lieve Heer heeft het zelf zoo ingesteld". Laurella was intusschen in de boot gestapt en was gaan zitlen; maar eerst had zij de jas, zonder een woord te zeggen, op zijde gescho ven. De jonge schipper liet ze liggen en zeide zachtjes wat in zich zelve. Daarna zette hij krachtig van de kant af en de kleine boot vloog in de golven vooruit. „Wat heb je in dat pakje?" vroeg de pastoor, terwijl zij over het water voeren, dat door de eerste zonnestralen beschenen werd. ..Zijde, garen en brood", eenvaarde. De zijde verkoop ik aan een vrouw in Capri, die koord maakt en het garen aan een andere". „Heb je het zelf gesponnen?" „Ja, heer". „Als ik me goed herinner, heb je ook ge leerd koord te maken". „Ja heer pastoor. Maar met mijn moeder gaat het weer minder, zoodat ik 'niet lang van huis kan en een weefstoel kunnen wij niet be talen. „Gaat het minder. Och, och, toen ik met Pa- schen bij jullie was, zat ze toch op". „Het voorjaar is altijd de slechtste tijd voor haar. Sinds wij die hevige stormen en aard schokken hebben gehad, heeft zij van de pijn moeten liggen". „Vergeet niet te bidden tot de hei'ige Maagd. En wees braaf en vlijtig, opdat je gebed ver hoord worde". Na een poos gezwegen te heb ben, zei de pastoor: „Toen je op het strand aankwam riepen ze je toe: Goedendag l'Arra biata. Waarom noemen ze je zoo? Het is voor een Christin geen mooie naam, want die moet zacht en deemoedig zijn". Het meisje kreeg een roode gloed over heel haar gezicht en haar oogen fonkelden. „Ze bespotten mij. omdat ik niet dans en zing en veel praat, zooals andere meisjes. Zij moeten mij mijn gang laten gaan; ik doe hen toch ook niets". (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1929 | | pagina 1